Bezwaren LTB tegen streekplan IJmond-Noord Gala-première van „Giselle" en „Petroesjka" Problemen P. de Groot Tien jaren Hoogoven Harmonie Verdeling bevolkingsaanwas over meer centra aanbevolen op de honderd velden In het derde kwartaal '55 verdronken 248 mensen VArlésiennein het Rex Theater Sterren te gast bij Het Nederlands Ballet Velsenaar kreeg toch onderdak bij de politie Scheepvaart (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) WjÈ wk. ém Wik M m mm DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 l Mr. G. J. Vermeulen deelt in het verslag van de Katholieke Land- eo Tuinboüwbond over de periode November 1954 tot Novem ber 1955 mee, dat het aantal leden met dui zend is toegenomen. De bond telt 13.455 le den. Een stimulans voor de vermeerdering was de mogelijkheid voor de leden om af trek te verkrijgen op de heffingsaanslag voor het Landbouwschap. Niettemin zou zonder de grote activiteit van alle afde lingsbesturen dit resultaat niet bereikt zijn. De werkzaamheden op het secretariaat werden bemoeilijkt als gevolg van de al te bekrompen huisvesting aan de Parklaan te Haarlem. Zoals bekend heeft het hoofdbe stuur besloten tot de bouw'van een nieuw kantoor, waarin zowel het secretariaat en twee in Haarlem gevestigde instellingen, te weten de Centrale coöperatie en het Boek- houdbureau, kunnen worden onderge bracht. Een bouwcommissie is samenge steld. Bij het veertigjarig bestaan van de L.T.B. in Juni j.l. is een bedrag van ruim f 130.000 toegezegd, doordat elk lid f 10 zal bijdragen. De gezamenlijke instellin gen stelden een bedrag van f 7000 beschik baar voor de inrichting van de nieuwe be stuurskamer en de K.N.B.T.B. bood een Perzisch tapijt als geschenk aan bij het ju bileum. Met betrekking tot de bedrijfsuitkomsten in de land- en tuinbouw gedurende het af gelopen teeltjaar kan in het algemeen wor den gesteld, dat de bedrijfsuitkomsten niet ongunstig kunnen worden genoemd met uitzondering van de veehouderij-sector. In deze sector was de productie in vele geval len niet of nagenoeg niet lonend. In alle agrarische bedrijfstakken stegen de kosten, die niet altijd gecompenseerd zijn door een evenredige verhoging van de prijzen. De arbeidsvoorziening leverde in het Westen van het land moeilijkheden op. Een tweede pi'obleem met vérstrekkende gevolgen wordt veroorzaakt door de grote landhonger. Stimuleren of afremmen De secretaris merkte op, dat de provin ciale overheid in belangrijke mate er toe kan bijdragen om door middel van streek plannen een bepaalde ontwikkeling te sti muleren of af te remmen. Een uiterst belangrijk voorbeeld van het stimulerend optreden van de provinciale overheid met betrekking tot de vestiging van industrie en dus het verloren gaan van cultuurgrond mag wel genoemd worden het Streekplan IJmond-Noord, dat 1 Juli 1955 ter visie is gelegd. In het kader van de in dit plan geschetste ontwikkeling over een periode van meer dan 25 jaar wordt aan een oppervlakte van plm. 800 hectare gras- en bouwland en van 350 hectare tuingrond een niet agrarische bestemming gegeven wegens de te verwachten industri ële ontwikkeling in Kennemerland boven het Noordzeekanaal en een daarmee sa menhangende uitbreiding van de woonge legenheid. Hiertegenover staat dat voorals nog bij wijze van compensatie aan een op pervlakte van slechts 40 hectare woeste grond een toekomstige agrarische bestem ming wordt gegeven. Met voldoening mag worden vastge steld dat de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap Noordholland in een uit voerig bezwaarschrift heeft betoogd dat aanzienlijk minder cultuurgrond verloren zou behoeven te gaan wanneer men de te verwachten bevolkingsaanwas zou opvan gen in een nieuw te creëren stedelijk woon- centrum in het duingebied terwijl daar naast een aanzienlijk grotere oppervlakte woeste grond een agrarische bestemming zou kunnen worden gegeven. Door de L.T.B. is met name bezwaar ge maakt tegen de beoogde bevolkingscon centratie in één centrum waardoor er in het bijzonder grote problemen zullen ont staan met betrekking tot de sociaal-cultu rele ontwikkeling van de nieuwe bevolking. Daarom is in het bezwaarschrift bij Gede puteerde Staten aangedrongen het streek plan zodanig te herzien dat de nieuwe be volkingsaanwas over meer centra wordt verdeeld, die reeds thans geen uitge sproken agrarisch karakter meer hebben. Daarbij is tevens gedacht aan de vorming van een wooncentrum van meer beperkte omvang in het duingebied zodat uiteinde lijk aanzienlijk minder cultuurgrond zal moeten worden opgegeven dan bij verwe zenlijking van het huidige streekplan het geval zou zijn. Kortere termijn Tevens is bezwaar gemaakt tegen de rui me termijn van 25 jaar en langer waar voor het streekplan is geprojecteerd. Door een planning op kortere termijn kan men ADVERTENTIE Uurwerken alle bekende merken GOUD en ZILVER GERO-artikelen Ziet ons gemonteerd kristal. JUWELIER - OPTICIEN Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 veel beter de te verwachten ontwikkeling benaderen, terwijl men zolang men het omliggende agrarische terrein zijn bestem ming als zodanig laat behouden in de toe komst dit altijd nog voor andere doelein den kan aanmerken. Tevens is er bij de provincie Noordhol land op aangedrongen om wegens het ver lies aan cultuurgrond als gevolg van de industrialisatie in Kennemerland zich in principe uit te spreken voor een beleid dat er op gericht zal zijn om die gronden die in de provincie Noordholland nog voor de uitoefening van de landbouw geschikt kun nen worden gemaakt daarvoor ook te be stemmen. Tevens is bepleit dat de provinciale over heid subsidiërend gaat optreden teneinde de activiteiten op levensbeschouwelijke grondslag te stimuleren van vrije maat schappelijke groeperingen, die beogen aan de sociaal-culturele ontwikkeling in de be trokken gebieden richting te geven. Even zeer is gepleit voor een subsidie-beleid van de provinciale overheid met betrekking tot de bevordering van de omschakeling naar andere beroepen, vooral van de agrarische jeugd. Welke de definitieve vorm ook moge zijn van het Streekplan IJmond-Noord, vaststaat dat te allen tijde een aanzienlijke hoeveelheid cultuurgrond verloren zal moe ten gaan. Het is daarom van de grootste betekenis dat er ook streekplannen gaan komen, die beogen om de agrarische be stemming vooral van landbouwgebieden, waar zeer intensieve cultures worden be oefend, als zodanig te behouden en niet op te offeren aan stedelijke uitbreiding of in dustriële ontwikkeling, aldus het verslag. In het derde kwartaal van dit jaar ver dronken in ons land 248 personen, tegen 159 in het tweede kwartaal; 521 mensen (370 in het tweede kwartaal), die onvrij willig te water raakten, konden worden gerad. Het aantal verdrinkingsgevallen steeg bij het aanbraken van de zomer maanden. In September daalde het weer aanzienlijk. Er waren 104 verdrinkings- ongevallen met dodelijke afloop in Juli, 118 in Augustus en 36 in September. Het totaal van 248 wordt gevormd door 100 verdronken jongens, 34 meisjes, 102 man nen, 9 vrouwen en 3 personen in auto's. Er reden er in deze maanden 83 te wa ter. In Juli werden 205 personen van de ver drinkingsdood gered, in Augustus 223 en in September 93. Uit te water geraakte auto's werden 80 mensen gered. Antillen en Suriname wensen als onafhankelijk te worden beschouwd NEW YORK (United Press). De pre miers van de Nederlandse Antillen en Su riname, E. Jonckheer en J. H. E. Ferrier, hebben te New York het woord gevoerd op een lunchbijeenkomst met de pers. Zij verklaarden dat zij Donderdag zullen verschijnen voor de beheerschapscommis- sie van de Algemene Vergadering der UNO en officieel zullen verzoeken dat de UNO hun landen niet langer zal beschouwen als afhankelijke gebieden. De UNO heeft er op aangedrongen dat rapporten over de twee gebieden nog ieder jaar zouden worden ingediend, maar beide premiers zeiden dat ze niet van plan zijn nog meer rapporten in te sturen. „Wij zijn geen koloniën meer, we zijn nu autonoom binnen het Nederlandse Koninkrijk". In een voorbespreking in ons blad heb ben wij reeds een beschouwing aan het jubileum der „Hoogoven Harmonie" gewijd. Dit corps heeft zijn tienjarig bestaan Woensdag met een in het Rex Theater ge geven feestconcert gevierd. De vereniging was afgeweken van de traditionele uitvoe ring van alleen muzieknummers en bracht ditmaal iets ongebruikelijks: zij had de voordrachtkunstenaar Cor Breed uitgeno digd Alphonse Daudet's toneelstuk „l'Arlé- sienne" te vertolken, waarbij de „Hoogoven Harmonie" de verbindende muziek, door Georges Bizet later in twee suites gebun deld, uitvoerde. Deze twee suites zijn alom bekend. Het stuk wordt nog slechts zelden opgevoerd. Niettemin is het een kunstzin nige daad van de vereniging geweest het in grote getale aanwezig zijnde publiek in kennis te brengen met dit oude verhaal, waar de Franse meester Bizet de muziek In de Arnhemse schouwburg, waar zich ook Prinses Irene onder de toeschouwers bevond, heeft Het Nederlandse Ballet onder leiding van Sonia Gaskell in nauwe samen werking met het dooi' Jan Out gedirigeerde Gelders Orkest Dinsdag de gala-prémière gegeven van een ambitieus programma, dat hedenavond met andere eigen solisten herhaald wordt. Door de belangrijkste wer ken uit het répertoire van Diaghilev door beproefde specialisten te laten instuderen en tot vertoning te brengen, mag men immers hopen, aansluiting te vinden bij de grote Europese danstraditie, waarvan de ontwikkeling in hét verleden zich geheel buiten onze grenzen heeft afgespeeld. Over andere winstpunten van dit streven, met name de bevordering van het stijlbesef aan weerskanten van het voetlicht, werd Zater dag reeds in een voorbeschouwing ge sproken. Men kan dus inderdaad van een „programma" spreken en daarvan kwa men dit jaar „Giselle" en „Petroesjka" tot uitvoering. In December komt Nicholas Beriosoff terug om de Polowetzer dansen uit „Prins Igor" van Fokine op muziek van Borodine in te studeren. Het is natuurlijk belangrijk dat in Neder land het internationale répertoire wordt overgenomen. Een der redenen van onze achterstand was immers, dat wij hier vroe- Woensdag in de vroege morgen meldde zich bij het bureau van politie aan de Smedestraat te Haarlem een vierenveer- tigjarige betonvlechter uit Velsen. Hij ver keerde in staat van dronkenschap en vroeg de nacht in een cel van het bureau te mo gen doorbrengen. De man had vroeger enige malen - als hij te veel gedronken had - de nacht in een cel doorgebracht, maar thans werd hem geweigerd in het bureau te verblijven. „Ik kom straks terug en dan zult u mij wel in een cel stoppen" voegde de Velse- naar de dienstdoende politie-functionna- ris toe en hij vertrok. Inderdaad keerde hen kort daarop terug met de mededeling, dat hij in de Kruisstraat een ruit had ver nield. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek, dat een ruit van het kantoor van mr. dr. A. F. H. Schreurs vernield was. Toen is de man ingesloten, zodat hij toch zijn zin kreeg. Later is de be tonvlechter op vrije voeten gesteld. Pro ces-verbaal wegens vernieling is opge maakt. teveel een „vamp" en te weinig een soort Marie Antoinette als prinses Bathilde, miste als de koningin der wilis het surplus, waarop haar autoriteit moest berusten. Conrad van de Weetering maakte ongewild van de jachtopziener Hilarion een soms bijna komische marqué. Het grote winst punt van deze voorstelling was het frisse, verrassend-goed ingespeelde corps de bal let. De décors van Benno Wissing zijn vol strekt onbruikbaar en moeten met spoed vervangen worden. Na de pauze werd „Petroesjka" van Michael Fokine, in 1941 op muziek van Igor Strawinsky gemaakt, in geslaagde copieën van de oorspronkelijke décors van Alexandre Benois tot vertoning gebracht. In mijn tweede beschouwing hoop ik meer aandacht aan deze tragi-komische dans- pantomine te kunn besteden. Petroesjka is uitmuntend geschikt om met Giselle tot een programma verenigd te worden, omdat men er enerzijds een voorzetting van de doelstellingen van Perrot in kan zien, anderzijds in het duet van de Moor met de ballerina bijvoorbeeld een persiflage van de zogenaamd romantische schoon heidsidealen. Voor zo'n jong gezelschap als Het Nederlandse Ballet, was het een verbazingwekkend-levendige voorstelling, verre die van het ballet van de markies De Cuevas, enige jaren geleden in het Holland Festival vertoond, overtreffend. Nicholas Beriosoff speelde de titelrol aandoenlijk in Russische stijl, Linda Manez was prima als de koude ballerina met haar mechanische bewegingen en Conrad van de Weetering stelde als de Moor, hoewel in de scène met de kokosnoten nog aanzienlijk beneden de mogelijkheden en bedoelingen blijvend, toch een duidelijke belofte. Over de voor stelling van Woensdag zie men elders in dit nummer. DAVID KONING bij schreef. Het toont ons het leven van Provengaalse boeren en herders met als motief voor de handeling de verliefdheid van de jonge herder Frédéri op een meisje uit de nabij gelegen hoofdplaats Arles, dat merkwaardigerwijze niet ten tonele ver schijnt, al worden in alle toonaarden haar charmes bezongen. Haar fatale invloed be heerst echter de gehele handeling en drijft de jonge man uiteindelijk de dood in. Voor het begrip der muziek, die veel en veel meer kwaliteiten heeft dan het melo dramatische werk van Daudet, is een na dere kennis der handeling echter niet nood zakelijk. Het is zuivere stemmingsmuziek, al maakt zij als suggestief middel tot het scheppen van sfeer in vereniging met het toneelbeeld toch een zekere indruk, die een uitvoering in concertvorm niet wekken kan, omdat men dan de handeling niet meer herkent. De muziek bevat ook nog koren en kleinere stukken, de twee suites behelzen slechts de grotere orkestnummers. De koren kwamen ditkeer dus niet aan het bod. De sterk bezette „Hoogoven Harmonie" voerde de Prélude, de potpourri-achtige ouverture met de Marcho dei Rei, een Pro- vengaals Driekoningenlied, fraai uit. De klank was, mede door het sonore basregis- ter, zeer welluidend. De fluitsolo in de Pastorale, de saxofoonsolo, die het on- schuldmotief typeren moet, het gepassion- neerde thema, dat de ongelukkige liefde van Frédéri kenmerkt, werden knap uitge beeld. Onder de muzikale directie van W. Steyn is het orkest de laatste twee jaar snel voor uitgegaan. Het speelde het bekende menuet keurig metrisch en klankrijk. Voor het spel van de fluitist en de eerste hoornist niets dan lof. In het „Agnus Dei" werd de melo die, ten opzichte van het fijn genuanceerde spel der houtblazers, te dik aangezet. Het Adagietto uit de vierde acte, een der schoonste momenten bij Bizet, begeleidt de scène tussen Mère Renaud en de oude her der Balthasar, waarna de Farandole met de karakteristieke Marcho en de Provengaalse Dansa dei Chevan Trus de handeling snel naar een climax voeren. De fragmentarische wijze, waarop in een vrij'complete uitvoering van het drama, zo als deze avond in het Rex Theater, de mu ziek tot ons kwam, bevredigde mij niet. Dit doet, ik wil het graag vooropstellen, niets aan de kwaliteit van het spel der „Hoog oven Harmonie" af. Het orkest bleef echter te veel op de achtergrond en de nadruk viel dus onvermijdelijk op de voordrachtkun stenaar. Cor Breed vertelde de handeling vlot en in huiselijk Nederlands, maar slaag de minder in het volhouden van de na bootsing der verschillende stemmen. Niet temin heeft de uitvoering aller aandacht geheel en is er in spanning geluisterd naar het verhaal der ongelukkige liefde van de boerenzoon voor het meisje, wier naam als „l'Arlésienne" door Bizet's suites onsterfe lijk geworden is. Namens de directie der Hoogovens heeft de heer G. S. K. Blaauw de vereniging gecomplimenteerd en haar een corpsvlag aangeboden. Ook de dirigent deelde in deze hulde en ontving namens het orkest een camera als blijk van waardering voor zijn werk in dienst van het jubilerende corps. A. J. VAN DER WEIJDEN. Linda Manez en Nic. Beriozeff in Petroesjka ger nooit de grote „sterren" op ons dans- toneel zagen schitteren zodat wij in goed kope zelfgenoegzaamheid steeds verder beneden de artistieke idealen bleven en slechts halfslachtig met de nieuwe stromin gen in contact kwamen. Nu echter zal men buitenlandse solisten kunnen uitnodigen om, waar nodig, de gewenste stimulerende voorbeelden te stellen. Zo zag men thans „Giselle" het meer dan honderd jaar oude meesterwerk van de Franse romantiek bij de muziek van Adolphe Adam in een aanpassing door Anton Dolin van een choreografie van Jules Perrot bij de ge woonten van het moderne theater in een vertoning, die kan gelden als een standaard van vergelijking op het hoogste niveau. De titelrol werd door de Amerikaanse (in Frankrijk uit Russische ouders geboren) ballerina Marina Svetlova vertolkt. Zij leverde een inderdaad voorbeeldige creatie, exact en bizonder licht wat de technische kant betreft, zonder enige pathetische over drijving in de dramatische bewogenheid. Zij is voor een danseres niet ideaal ge bouwd, hetgeen de uitstraling van het effect der waanzin-scène enigszins belem merde. Ook het behagen in de dans had sterker kunnen blijken. In de tweede acte bewees tevens het vermogen, zich in de sfeer van het bovennatuurlijke te hullen, zonder de eenheid van de figuur te ver breken. Het was een fijnzinnig-genuan- ceerde interpretatie. Anton Dolin danste zelf de rol van Loys Albrecht, als hoedanig hij zich wederom deed gelden als een unieke toneelpersoonlijkheid, die zich ge heel in dienst van het kunstwerk stelt en dan ook het Nederlandse publiek eens liet zien wat men onder een ideale partner ver staat. Zijn duet met Giselle als wili was subliem door de aan jarenlange omgang met dit ballet ontleende finesse. Maria Huisman, Het gaat de Santpoortse dammers niet naar den vleze: de ledenaanwas staat reeds geruime tijd stil en vele ouderen verlaten „Stabiel". Nog slechts een 15-tal dammers bleven over en gelukkig, dat de kern bestaande uit de Zuiderduyns, Bakhuys, Hoek en Koks dit clubje nog op de been houden. In het bijna 25-jarig bestaan van Stabiel heeft de club het wel nooit tot het hoofdklasse-peil gebracht, doch het vooroorlogse Stabiel was wel degelijk een der sterkste clubs van Kennemerland. Dit jaar, voor het eerst sinds jaren, is de club naar de allerlaagste klasse in Kennemerlands dam- competitie gedegradeerd. Nu deze competitie ten einde loopt neemt Stabiel maar een bescheiden plaats op de ranglijst in. Toch is het spel van de Stabielspelers niet zo slecht als de plaats van de club op de ranglijst zou doen vermoeden. Onderstaande nart.ii werd ffesneold tussen E. Zuiderduyn (wit) en ir. M. Krijgsman (zwart) op 14 November te Santpoort aan bord één van de ontmoeting Stabiel DCIJ II 1. 32—28 17—21; 2. 37—32 19—23; 3. 28x19 14x23. Veelal ontstaan door zwarts tweede zet overzichtelijke flankspel-partijen. De structuur van dit spel schept echter weinig kansen. 4. 41—37 10—14; 5. 31—27 5—10; 6. 33—28 21—26; 7. 28x19 14x23. Zwart verkiest het open spel. Maar als wit juist tegenspel levert geeft het gelijk spel. 8. 39—33 10—14; 9.a 44—39 11—17. Nu zou wit als de beste zet 3328 moeten spelen. Dan volgt 410 en 14-23, 3933 met gelijk spel voor wit, omdat zwart wordt ir. H. Krijgsman n Ml Üf ÉH 11 s MK MK Hü WÊ6 1 u Él' lil Mm ÉS BS ÉP iÜ üll B |P y/Z'M Sf nn öt HÉf SI m§ s? ÜP Iw! HÜ iSf Hü Sf nn SI KT777//. SP ÉËI E. Zuiderduyn gedwongen te sluiten met 1319. Tijdens de volgende zettenreeks komt wit in het na deel door het uitwijken naar de rand. 10. 50—44 14—19; 11. 34—29 23x34; 12. 39x30 18—23. Waarom wit nu naar de rand uitwijkt is ons niet duidelijk. Het levert terrein-nadeel op en de kansen zijn nihil. Normaal en veel beter was met de 13e zet 3328 geweest. De stand na de 12e zet is als volgt: Als wit nu 3328 speelt kan zwart „in" de volgende combinatie „lopen". 12—18? 27—21, 16x27, 32x12, 32x12, 23x41 en 12x25. Leuk is dat ook wit na 3328, 1218. als inleiding 3024 kan spelen met 2721 en directe stuk winst. 13. 27—21 16x27; 14. 32x21 17—22; 15. 21—16 12—18. Doordat wit op zij is gegaan kan zwart zich van het centrum meester maken. 16. 44—39 7—12; 17. 47—41 1—7; 18. 30—25 7—11. Zwarts laatste zet is niet sterk. Er moet worden gespeeld voor 18. 914. En later indien mogelijk met 611, 1217 en 812. Dan is zwart's centrumpositie onoverwin nelijk. Met 7—11 wordt zwart's stelling te veel ondermijnd. 19. 16x7 2x11; 20. 25x14 19x10; 2-1. 39—34 10—14. Er wordt ovei-zichtelijk en op arstand gespeeld. (De verliesangst speelt Kennelijk een rol, omdat het een clubwedstrijdpartij geldt) Daar de remise boven het bord blijft hangen, kan de uitslag van vele dezer par tijen niet anders luiden dan die remise. 22. 3732 1419. De groep 26, 23, 22, 18, 13, 12, 11, 6, vormt het actieve gedeelte van de zwarte stelling. Waarom nu met 1419 een zet in de ver dediging? Deze is geheel overbodig. Men had b.v. met 2227 even terug moeten trek ken om na de hergroepering tot terreinwinst Alderamin, 23 v. Rotterdam n. Marseille. Alhena, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Almdijk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Andijk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Artemis, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Alamak, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Amstelstad, 23 v. Biest n. Antwerpen. Atje Ray S, 26 Rotterdam verwacht. Amsterdam, 23 v. St. John n. Middlesbro. Adonis, 23 v. Paramaribo n. Pto Ordaz. Annenkerk, 22 te Amsterdam. Abbekerk, 24 te Nagoya verwacht. Almkerk, 23 te Cadiz. Aagtekerk, 23 te Brisbane. Alblasserdijk, pass. 22 Scilly's n. New Orleans. Billiton, 23 v. Madras n. Cocanada. Blitar, 23 360 m. W. Sabang n. Aden. Bacchus, 23 te Martinique. Bantam, 23 v. Koewait n. Damman. Barito, 23 te Merauke. Bontekoe, 23 v. Gorontalo te Bitung. Hera, 22 Martinique n. Philadelphia. Blommersdijk, pass. 22 Scilly's n. New York. Hydra, 22 130 m. ZO. Pto Rico. Breda, 22 230 m. W.2W. Lands End. Barito, 23 te Fakfak Caltex Leiden. 23 v. Sidon te Rotterdam. Caltex The Hague, 22 v. Sidon te Rotterdam. Cinulia, 23 te Curagao. Caltex Nederland, pass. 23 Flores n. Curagao. Callisto, 25 v. Baltimore te Liverpool verw. Congostroom. 22 te Hamburg. Cradle of Liberty, 28 Suez verw naar Philadel phia. Cistula, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Caltex "Utrecht, pass. 23 Muscat n. Bahrein. Diemerdijk, 24 te Vancouver voor ca. 10 dagen. Diemerdijk, 22 v. Portland n. Vancouver. Dordrecht, 30 v. Rotterdam te Houston verw. Duivendrecht, 2S v. Hamburg te N. York verw. Duivendrecht, 23 120 m. N.NO. Flores. Eendracht, 23 430 m. W. Haifa. Ena, 23 Bergen verwacht. Enggano, pass. 23 eil Socotra n. Belawan. Esso Rotterdam, pass. 23 Pantellaria n. Sidon. Eemland, pass. 23 Ouessant n. Amsterdam. Eemdijk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Elizabeth B, 22 v. Oran n. Bombay. Falco, 22 v. Casablanca n. Triëst. Fel i pes, 23 te Pladju Gaasterland, 23 te Santos. Gordias. 23 te Amsterdam. Gadila. 23 te Fremantle. Guineekust, pass. 22 Kp. Palmas n. Freetown. Gan.vmedes, 23 te Barbados. Hersilia, 23 v. Rotterdam n. Bremen. Helena, 22 te New York. Heemskerk, 23 te Port Said. Hilversum, pass. 23 Perim n. Bandarmashur. Ivoorkust, 23 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 23 v. Surabaja n. Sema- rang. Japara (KPM), 25 Tj. Priok verwacht. Kota Agoeng, 23 te Suez. Keizersgracht, 23 te Abo. Kabylia, 23 te Curagao. Koratia, 23 220 m. NO. Paramaribo. Laurenskerk, pass. 23 Aden n. Suez. Luna. 22 te Bremen. Lemsterkerk, 23 v. Bandarshapur n. Abadan. Lemsterkerk, 23 Abadan verwacht. Liberty Bell. 29 Cardiff verwacht. Loosdrecht. 23 v. Suez n. Bahrein. Lissekerk, 23 te Damman. Laertes, 23 te Port Swettenham. Maaskerk, 23 te Aden. Merwede, 23 v. Dakar n. Rotterdam. Markelo, 22 v. Rundvik n. Amsterdam. Myonia, pass. 23 Thursday eil n. Balikpapan. Maasland, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Mariekerk, pass. 23 Khorya Morya eil. n. Ka rachi. Metula, 23 te Miri. Nias, 22 v. Manilla n. I.os Angeles. Oranjestad, 23 te Aruba. Overijsel, 24 te Aden. Oranjefontein, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Oosterkerk, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Oberon, 23 te Maracaibo. Prins Willem II, 23 te Le Havre. Papendrecht, 26 Aruba verwacht. Pendrecht. 25 te Nynashamn verw. Pieter S. 24 v. Swansea te Rotterdam verw. Prins Casimir, 22 te Detroit. Prins Willem George Fred., pass. 23 Gibraltar n. Alicante. Peperkust, 22 te Hamburg. Pendrecht. 23 te Brunsbüttel n. Nynashamn. Prins Willem III, 23 v. Le Havre n. Bremen. Raki. 23 nog te Basrah. Rita, 23 te Pladju. Stentor, 23 te Paramaribo. Sibaiak. pass. 23 Kp. Bon n. Rotterdam. Straat Makassar, 24 te Rio de Janeiro. Stad Vlaardingen, 25 v. Narvik te Vlaardingen verwacht. Salland, 22 te Montevideo. Stad Maassluis, 23 v. Narvik n. Middlesbro. Straat Mozambique, 23 te Belawan. Swartenhondt, 23 te Soerabaja. Stad Amsterdam, 23 te St. John n. Engeland. Straat Banka, 23 te Brisbane. Slamat. 23 te La Burn. Sloterdijk, 23 te Balikpapan. Stan vac Djirac. 23 te Telokanson. Stanvac Selo. 23 te Palembang. Saroena, 23 te Pladju. Sommelsdijk, 22 te Boston. Trompenberg, 22 v. Le Havre n. Amsterdam. Trajanus, 22 500 m. W. Kp. Finisterre. Tabinta. 23 300 m. W ten N. Minikoy. Tjipanas, 23 te Yokohama. Trompenberg, 23 Amsterdam verw. Utrecht, 22 te Amsterdam. Wonorato. 23 te New York. W. Alton Jones, 23 v. Suez n. Rastanura. Van Cloon, 23 670 m. ZW. Colombo. Van Noort, 23 te Hongkong. Van Riemsdijk. 23 v. Singapore n. Belawan. Willem Barendsz. 22 v. Kaapstad n. Antarctic. Wieldrecht. 26 v. Eir.swarden te Pto La Cruz verwacht. Waikelo, 23 te Soerabaja. IJsel. 22 te Borugas. Zeeland (SSM), 23 v. d. Tyne n. Rotterdam. KLEINE VAART Aardenburgh. pass. 22 Vlissingen n. Stockholm Adriaantje Elizabeth, 23 v. Vlissingen n. Kopen hagen. Albert Willem, pass. 23 Vlissingen n. Cork. Astra, verm. 22 v. Londen n. Antwerpen. Alcetas, 22 45 m. N.NW. Malta. Adm. De Ruyter, 23 v. Slite te Newcastle. Adm. Nelson, 23 v. Rostock n. Londen. Audacia, 23 v. Honfleur n. Leith. Arctic, 23 v. Londen n. Amsterdam. Atlas. 21 v. Tel Aviv n. Haifa. Algarve, verm. 24 v. Wicklow n. Swansea. Amstelstroom, 22 v. Amsterdam n. Londen. Amyntas, 22 v. Savona te Livorno. Arctic, 23 v. Londen n. Amsterdam. Albergen, 22 v. Belfast n. Newport. Amigo, 23 v. Colchester te Rotterdam. Annie, 23 v .Londen n. Vlaardingen. Bab T. pass. 23 Vlissingen n. Gent. Batavier I, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Casablanca Beekbergen, 23 v. Antwerpen n. Kingslynn. Birmingham, 22 v. Harlingen n. Goole. Bergsingel, verm. 23 v. Avonmouth n. Swansea. Betty Anne S, verm 23 v. Oriënt n. Newport Curagao, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Concepcion, 22 v. Montevideo n. Asuncion. Corrie B, 23 v. Kopenhagen te R'dam verw. Caribia, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Cogri, 23 v. Londen te Rotterdam. Condor, 22 v. Zaandam n. Goole. Daniel, 23 te Workington. Draco, 22 v. Malaga n Cadiz. Delfborg, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Daniel, 23 v. IJmuiden te Wirkington. Duurt, 23 van Antwerpen te Rouaan. Diligentia, 24 v. Rotterdam te Gullaug verw Diana V. verm. 22 v Londen n. Antwerpen. Driebergen. 23 v. Londen n. Honfleur. Elisabeth Roorda, pass. 23 Lands End n. Garston Elsenburgh, 23 v. Rotterdam n. Casablanca. Fiducia, 23 v. Maassluis n. Boston. Eemstroom, 22 v. Amsterdam n. Huil. Eljo, 22 v. Vlissingen n. Wicklow. Ferocia, 22 v. Le Treport n. Avonmouth. Frans van Seumeren. pass. 23 Vlissingen n. Lulea Fortuna, 23 v. Amsterdam n. Grenaa. Gerry S, 23 v. Manchester n. Lissabon. Goote, verm. 23 v. Manchester n. Rotterdam. Glory, 22 v. Delfzijl n Boston. Gaasterland, 23 v. Goole n. Harlingen. Gironde, 23 v. IJmuiden te Rotterdam. Haskerland, 22 v. d. Tyne n. Delfzijl. Hoogvliet, 23 v. Rotterdam n. Cork. Hydra. pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, 22 v. Guernsey n. Swansea. Ida D, 23 v. Newross te Barry. Ilias, 22 dwars Kp. Vilano n. Lissabon. Ina L, pass. 22 Vlissingen n. Brussel. Joost, 19 te Gefle. June, 22 v. Zaandam n. IJstad. Julia Mary, 23 te Antwerpen. Kemphaan, 23 v. Agadir te Safi. Kaap Falga, 22 v. Dordrecht n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 21 te Stocka. Keizersgracht, 23 v. Antwerpen te Abo. Keyser, 22 v. Antwerpen te Avonmouth. Koningshaven, 26 v. Valencia te Southampton verwacht. Lacra, 22 v. Kingslynn n. Great Yarmouth. Lutetia, 23 v. Goole te Rotterdam. Lies, 22 v. Rotterdam te Hobro. Larix, 21 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Lijnbaan, 23 v. Liverpool n. Rotterdam. Marjan, verm. 23 v. Brest n. Charlestown. Maria, 22 v. Antwerpen te Vlissingen. Markelo. 22 v. Rundvik n. Amsterdam. Mutatie, 19 v. Biedford te Par. Margriet L. 22 v. Amsterdam n. Londen. Marie Christine, 22 v. Amsterdam n. Rotterdam Martien, 22 Cuxhaven. Midsland, 23 v. Rotterdam n. Leith. Monica, 23 Varberg te Rotterdam n. Krimpen. Matthew, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Merwehaven, 22 rede Gandia. Merwestad, 22 v. Kopenhagen n. Danzig. Muphrid N, 22 v. Avonmouth n. Port Talbot. Mirach N, 22 v. Rotterdam te Bordeaux. Mirzam N, 22 v. Rcuaan te Casablanca. Marietje Bohmer, 24 v. Toulon te Valencia verw Mars, 23 v. Delfzijl te Rotterdam. Mirfak N, 27 v. Parana te Las Palmas verw. Nottingham, 23 v. Amble te Rotterdam. Nero, 21 te Amsterdam. Nieuwland, 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nigeria, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Nijenburgh, pass. 22 Brunsbüttel n. Den Helder. Neeltje B, 23 v. Liverpool te Swansea verw. Noorderlicht, 22 v. Amsterdam te La Pallice Nassauhaven, verm. 25 v. R'dam n. Gothenburg Netta, 22 v. Lissabon n. Rotterdam. Olwe, pass. 23 Vlissingen n. Manchester. Poortvliet, verm. 23 v Rostock n. Galway. Prinsengracht, 23 v. Rotterdam te Abo. Procyon, 23 v. Rotterdam n. Londen. Phidias. 22 v. Palermo n. Malaga. Plato, 22 v. Leixoes n Amsterdam. Pavo, 22 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Ponza. 22 v. Ursviken n. Zaandam. Paloma. 22 te Cuxhaven n. Ipswich. Regina, pass. 23 Vlissingen n. Sonderberg. Roelf, 22 v. Kopenhagen n. Odense. Rijnstroom, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Rema, 23 v. Liverpool te Amsterdam. Rose Marie, 22 v. Gothenburg n. Malmö. Sonsbeek. verm. 23 v. La Rochelle n. Basse Indre Santa Lucia, 23 v. Goole n. Hamburg. Spolanda, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Santa Lucia, 23 v. Gcole n. Hamburg. Spoorhaven. 22 v. Octudy te Casablanca. Stientje Mensinga, 22 v. Gdansk n. Londen. Stella Maris, verm. 23 v. Goole n. Rotterdam Santa Margheita, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Silvaplana, pass. 22 Vlissingen n. Antw Surte, 22 te Rotterdam. Soemba, 23 v. Caen te Avonmouth verw. Sambre, 23 v. Parijs te Rotterdam. Tukker, 22 v. Norkoping te Amsterdam. Tilly, 20 Kiel gep. n. Obbola. Ton S, verm. 24 v. Swansea n. Rotterdam. Trompenburgh, 23 v Rotterdam n. Kingslynn. Vindicat Atque Polit, 23 v. Nantes te Bordeaux Vreda. 22 v. Portsmouth te Fowey. Wiebold Bohmer, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Westersingel, verm. 23 v. Antwerpen n. Plymouth Westerdok, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Westerhorn, 23 v. Fowey te Amsterdam verw. Westereems, 24 v. Holmsund te Antwerpen verw. Wim (v), 22 v. Les Sables d'Olonne te Birken head. Wexford, 22 v. Skutskaer n. Brussel. Wubiena, 22 v. Swansea n. Amsterdam. Zevenbergen, 23 v. Cardiff te Bristol. Zuidland, 22 v. Gefle n. Grangemouth. Zwaantiena, 22 v. Gocle te Skagen. over te gaan. Zwarts 22e zet remt het eigen spel. 23. 43—39 11—17; 24. 49-43 6—11. Zwart staat beter ontwikkeld doch kan er in het verdere verloop geen voordeel uit halen. Het winnende spel kwam tot stand door een blunder welke onder de druk van het zwarte spel tot stand kwam. Maar met de 39e zet miste wit een opgelegde kans om het spel zonder nadeel remise te maken. 25. 34-r29 23x34; 26. 39x30 9—14; 27. 41—37 19—23; 28. 40—34 17—21; 29. 33—28 22x33; 30. 38x29 11—16; 31. 30—25 4—9; 32. 34—30 23x34; 33. 30x39 18—22; 34. 42—38 22—27? De zet 2227 maakt in dit spel niets uit. De groep 26. 22, 21. 16, houdt evengoed de witte groep 46, 36, 37 en 32 in toom. Een op bouwende zet as 1218 komt eerder in aan merking om later b.v. vervolgd te worden met 2127 of 1823 enz. enz. Nu bereikt zwart niets meer. 35. 45—40 12—18; 36. 39—33 14—29; 37. 40—34; 9—14; 38. 34—30 18—23; 39. 43—39 812. Stand na de 39e zet van wit. Oplossing tweede vraagstuk. De oplossing, van het tweede vraagstuk voor de November prijsvraag is als volgt: Auteur A. Miedema (Londen). Zwart, 11 stukken op: 13, 15, 16, 17, 18, 19, 21. 22, 24, 28 en 36. Wit, 11 stukken op: 26, 34, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 48 en 50. Wit speelt en wint door: 39—33, 28x30, 32—28, 36x47, 28—23, 22x33, 38x20, 47x49, 35x11, 16x7, 26x8 en 82 met een zeldzaam mooi slot. De stand van de oplosserslijst is als volgt: 1. A. W. Beukema, Velsen Noord 2 punten 2. L. Davidson, IJmuiden-O. 2 3. W. v. Middendorp, IJmuiden-O. 2 4. C. G. J. Hos. Delft 2 5. H. Jongendijk, Delft 2 6. G. Zuiderduyn, Santpoort 2 7. J. H. Bakhuys, Santpoort 2 8. J. J. Wesselius, Driehuis 2 9. A. Koster, Santpoort 2 10. P. v. Kroonenburg, IJmuiden-O. 2 11. E. Andrea, Velsen-N. 2 12. N. N. 2 13. L. Plug, IJmuiden 1 14. L. Blok, IJmuiden 1 Vierde vraagstuk November-wedstrijd Als laatste probleem van de November- wedstrijd een vraagstuk van de heer J. W. Konings uit Rotterdam. Wit aan zet moet hier als sterkste zet spelen 33—28, 15—20 of 30—24, 20x29 en 39—33 met gelijk spel. 2934 gedwongen en zowel 3329 als 3530 is goed. Het spel verliep verder met. 40. 30—24 19x30; 41. 25x34 3—8. Opnieuw is 3328 de aangewezen zet. Op 13—19 volgt dam met 28—22, 3731 en 39—33. Opsluiten met 1419 volgt 3933 en 3329. Dus rest nog de „plakker" met 27—31, 28x10, 31x44 en met 10—5 heeft wit goede remisekansen. Nu ging het spel voor Zuiderduyn als volgt verloren. 42. 48—43 12—17; 43. 46—31 13—19; 44. 35—30 8—13. Wit verloor toen 3329 volgde. Maar de stelling was toen toch al heel moeilijk voor de Stabielkampioen. Na 2631 volgde 2631 en wit gaf op. Zwart 2 dammen op: 1, 26, negen stukken op 2, 8, 12, 13, 14, 15, 18, 19 en 24. Wit: 16, 17, 21, 22, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 37, 41, 42 en 46. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeèrweg 125, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11