35.S0 H ENSEN Nieuwe werken ten behoeve van watervoorziening in Noordholland Vier personen gedood en twee zwaar gewond bij verkeersongelukken MONTY-COATS Amsterdamse Raad neemt nota binnenstad in behandeling „Giselle" en „Petroesjka" met eigen solisten vertoond Mogelijkheden voor Neder landers in Ecuador Er dreigt in Westen van ons land een gebrek aan zoet water Nederlands Ballet Londens Festival Ballet in Holland Festival? Hedenmorgen ongeluk op onbewaakte overweg Na landontginning is er plaats voor 400 a 500 boerengezinnen DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 11 Geen concrete resutaten tijdens gesprek mr. Ramelan en mr. Blom Limburgse kunsthandelaar meent „vroege" Rembrandt te bezitten Buschauffeur tot drie weken veroordeeld Synthese gezocht tussen behoud van de „city" als cultuur - èn als handelscentrum A.uto met aandrijving door vloeistofturbines Zeepost Kantoorgebouw uitgebrand Nuchtere Duitse persstem over Bredase gevangenen Nederlands Genootschap van Burgemeesters opgericht Voor de contactkring Haarlem van het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Technici hield Woensdagavond in restaurant Brinkmann te Haarlem de hoofdingenieur van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland, ir. C. C. Th. de Beaufort een causerie geïllustreerd met lichtbeelden over de nieuwe werken ten behoeve van de watervoorziening van Noordholland. De voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer R. Krook richtte een woord van welkom tot de directeuren van de water leidingbedrijven uit Haarlem en enkele om liggende gemeenten en technici en functio narissen van de Gemeente Waterleiding Amsterdam. Hij deelde mee dat deze avond als een inleiding werd beschouwd op vier vakavonden, op welke bijeenkomsten de onderdelen van de nieuwe werken nader zullen worden besproken. Ir. De Beaufort merkte op dat in Neder land en speciaal in het Westen van ons land, een ernstig gebrek aan zoet water dreigt. Het is wel eens moeilijk dit aan Nederlanders duidelijk te maken, aan bui tenlanders is het dikwijls onmogelijk. Sinds de tijd van de Batavieren is er in ons land veel veranderd, ook op het gebied van waterverbruik. Stelden de Batavieren zich tevreden met een modderige bron, het hui dige geslacht, dat hygiëne en gezondheids zorg kent, stelt hogere eisen. De waterhoeveelheid op aarde wordt ge schat op veertienhonderd millioen kubieke meter. Van deze enorme hoeveelheid is slechts twee procent bereikbaar zoet water, en van deze twee procent bevindt zich de helft in de Amerikaanse meren. Hoewel er in het begin van deze eeuw wel tegen ge streden was, was in 1953 vijfentachtig pro cent van de huizen in Nederland aangeslo ten op het leidingwaternet. Voor Noordhol land was dit percentage ruim negenen negentig percent. Texel was tot nog toe het enige deel van de provincie dat geen water leidingnet bezat, maar daar zal binnen niet al te lange tijd verandering in komen. Het leidingwater wordt opgepompt uit de dui nen, en het bleek dat de mens een te grote aanval op de bodemreserves heeft gedaan. Daar aanval de beste verdediging is, is men tot de aanval overgegaan. Zijn die gevaren wel zo groot? Het waterverbruik nam har der toe dan was voorzien. Op het ogenblik wordt per hoofd van de bevolking honderd liter water per dag gebruikt (hierbij zijn uiteraard de industrieën gerekend). Samenwerking Het P.W.N. en het G.W.A. (Amsterdam) verenigden zich in 1952 in de N.V. Water transport Maatschappij Rijn Kennemerland kortweg W.R.K., met het doel via een wa terleiding water uit de Rijn in de duinen van Kennemerland te infiltreren om op deze wijze de duinen wat rust te gunnen en in staat te stellen zich te herstellen. Plannen om het water uit het IJselmeer en Eemmeer te halen, werden verworpen. De leiding loopt van Jutphaas aan het Rijnkanaal (wegens de te vestigen in dustrieën werd de plaats bij het begin van het kanaal gekozen) naar de terreinen van de G.W.A. te Heemstede, en van Heem stede naar Castricum waar de terreinen van het P.W.N. zich bevinden. Als men vraagt of deze oplossing de ideale is, moet helaas worden geantwoord „Beslist niet". ADVERTENTIE van EXTRA-ZWARE Z E E D U F F E L v.a. Ift. 6-7 jaar PAARLAARSTEEG 1 Van Krieken in Djakarta Woensdagmiddag is het overleg ter voor bereiding van een Nederlands-Indonesische conferentie voortgezet in een gesprek tus sen de Indonesische ambassadeur met bij zondere missie, mr. Utoyo Ramelan en de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Het ge sprek duurde ruim twee uur en werd van Indonesische zijde voorts bijgewoond door de zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweek Djie Hoo. In dit gesprek zijn wederom de algemene aspecten van de diverse vraagstukken be handeld, zonder dat men daarbij tot enige conclusies is gekomen, aldus verneemt het ANP. Het kon trouwens ook niet worden verwacht aldus gaf het ANP te verstaan dat beslissingen zouden worden geno men op een bijeenkomst, waarop minister Luns die verantwoordelijk is voor het Nederlandse beleid niet aanwezig was. Vandaag worden wederom besprekingen gehouden, waarbij minister Luns wel aan wezig zal zijn. In politieke kringen in Den Haag meent men dat het voor Nederland bijzonder moeilijk moet zijn om tot onderhandelin gen op ministerieel niveau ter verbetering van de betrekkingen met Indonesië te ko men, wanneer bepaalde in de openbare mening ernstig opgenomen vraagstukken, zoals de verdwijning van de politieman Van Krieken en de voortdurende onbevredigen de gang van zaken met de processen tegen Schmidt en Jungschlaeger, niet tot klaar heid zijn gebracht. In elk geval, zo meent men in deze kringen, zal er een voor het Nederlandse rechtsgevoel bevredigende op lossing moeten worden gevonden, voordat men in Nederland bereid zal zijn eventueel te bereiken concrete resultaten te aan vaarden. Wat dit betreft is het wellicht een gun stig teken, dat van Indonesische zijde is medegedeeld, dat Van Krieken zich in Dja karta bevindt. Tot nu toe was omtrent zijn verblijfplaats niets bekend. Men achtte het mogelijk, dat nu zijn aanwezigheid in Djakarta van Indonesische zijde is beves tigd er in die zaak enig licht komt. Ook Duitsland haalt uit de Rijn op tal van plaatsen leidingwater en de Nederlandse en de Duitse consumptie bedraagt samen genomen, rond 1.4 milliard kubieke meter per jaar. Verder worden in Duitsland in de Rijn allerlei afvalstoffen gestort. Toch is deze oplossing gekozen, en zal de Rijn in een periode van lage waterstand een grote hoeveelheid afvalstoffen mee voeren, dan zal de infiltratie van de duinen tijdelijk stop worden gezet. De duinen zullen dan die tijd (bijvoorbeeld een maand) weer ge heel alleen water leveren. De bewering dat men de duinen dus met het gereed komen van de nieuwe transportleiding niet meer nodig heeft, is dan ook beslist onjuist. Overleg Het klinkt zo eenvoudig het leggen van een watertransportleiding. Maar met drie honderdveertig landeigenaren en pachters moest overeenstemming worden bereikt over de toestemming voor het gedeelte van een strook grond van twintig meter breed. In bijna alle gevallen is dit zonder veel moeilijkheden in orde gekomen, slechts in enkele gevallen moest de onteigeningswet of de belemmeringswet te hulp worden ge roepen. Het gebeurde dikwijls dat de ver tegenwoordiger van de W.R.K. op zijn knieën gezeten, met de aardappelen rooien de boer moest onderhandelen. Na de vast stelling van het tracé en de aankoop van de grond kwam de kwestie van het materiaal. Voor de leiding werd gebruik gemaakt van tweezijdig voorgespannen betonnen buizen, die voor het deel Jutphaas-Heemstede een diameter hadden van één meter vijftig,voor het deel Heemstede-ten Noorden Noordzee kanaal één meter twintig en van daar af tot Castricum één meter. Bij het Noordzee kanaal wordt een groot deel van het water afgenomen door de Hoogovens en Van Gelder's papierfabrieken. Er wordt voor de vierenveertighonderd buizen zesendertig duizend kilometer hoogwaardig staaldraad gebruikt en vijftigduizend kubieke meter beton. Voor het transport werden speciale wagens ontworpen, daar de buisdelen zes ton per stuk wogen. Door tunnel Op 20 December 1954 werd de eerste buis gelegd bij Hoofddorp en men zou dus kun nen verwachten dat het werk binnen niet al te lange tijd voltooid is en het water zijn tocht naar de Kennemerduinen kan begin nen. Voor de kruising van het Noordzee kanaal is men echter aangewezen op de Velser tunnel en daar deze pas in 1957 klaar zal komen zal ook de transportwater leiding tot die datum niet in gebruik kun nen zijn. Aanvankelijk had men in het Noordzeekanaal een zinker willen leggen, maar onderhandelingen met Rijkswater staat en de gemeente Velsen hebben er toe geleid dat door het onderste deel van de rechter ventilatietunnel de waterleiding van de W.R.K. kon lopen naast de buizen netten van de gemeente Velsen. In Heemstede wordt het uit Jutphaas komende water opgevangen in een vijver. Een deel gaat naar de Amsterdamse water leidingduinen, een ander deel gaat naar Castricum, waar het opgevangen wordt in een kanalenstelsel en vandaar zijn weg vindt in de duinlagen. Na dertig dagen de deskundigen zijn het hierover met el kaar nog niet eens wordt verwacht dat het rivierwater de duinkwaliteit voldoende benaderd heeft. Proeven op grote schaal waren hiervoor niet mogelijk. Teneinde vervuiling tegen te gaan zullen van de zeven secties telkens slechts zes in gebruik zijn. In Castricum tenslotte wordt op het ogenblik snel vordering gemaakt met de bouw van een nieuw filtergebouw dat een capaciteit zal hebben van twaalf millioen kubieke meter per jaar, wat in de toekomst opgevoerd kan worden tot twintig millioen kubieke meter per jaar. De heer De Beaufort verklaarde dat hij zich tot de grote lijnen had moeten beper ken, opdat men de draad zou blijven zien. Over de mogelijkheden om in de toekomst zoet water uit zeewater te winnen, zei de spreker dat de kostprijs hiervoor is gedaald van twee tot drie gulden per kubieke me ter tot twintig tot dertig cent. Het achtte het echter niet lonend zolang het nog geen twee tot drie cent was. Wat betreft dit on derzoek van zoet water uit zeewater blijkt dat het T.N.O. te Delft zelfs een voorsprong op het buitenland heeft. Spreker eindigde met de opmei-king dat we nog zoveel be rekeningen kunnen maken voor de toe komst en nog zo nauwkeurig, maar dat al tijd de kans zal bestaan dat deze door om standigheden in de war gegooid zullen wor den. Misschien zeggen we over vijftig jaar als we ze lezen: „Wat waren we toen naïef". Vakbijeenkomsten Op 18 Januari 1956 zullen de heren ir. J. F. Duyn en W. C. Klein voor de sectie Weg en Waterbouwkunde spreken over „Con structiedétails van de buizen, en problemen welke zich voordeden bij het leggen en monteren hiervan". Op 15 Februari zullen de heren ir. C. C. Th. de Beaufort en P. Kroon spreken over „Constructie en bouw van het pompstation te Castricum" voor de sectie Bouwkundigen. Op 21 Maart spreekt de heer W. van Meulenaarsgraf over „Pompen en afsluiten" voor de sectie Werktuigbouwkunde, terwijl de serie lezingen op 18 April besloten zal worden met een avond voor de sectie Elec- trotechniek. waar ir. J. Mulder zal spreken over „Afstandsbediening en regulatering". Directeur Frans Halsmuseum - die geraadpleegd zou zijn - weet van niets De kunsthandelaar C. J. Habets in Val kenburg is in het bezit van een groot, klaarblijkelijk zeventiende eeuws schilde rij, dat hij houdt voor een Rembrandt, na melijk het „muziekgezelschap" dat in enkele biografieën van Rembrandt als een jeugdwerk wordt vermeld, maar overigens onbekend is gebleven. De heer Habets heeft het doek enige jaren geleden gekocht van de heèr Hoeberechts, toen candidaat- notaris te Gronsveld, die na zijn benoeming tot notaris te Eindhoven voor het grote doek het meet 3,18 Xl,78 m in zijn woning aldaar geen plaats had. Het doek draagt een signatuur die nogal gehavend is maar waarvan de beginletter R duide lijk te onderscheiden valt, alsmede het cijfer 35, dat wellicht duidt op het jaartal 1635. De oorspronkelijke voorstelling was duidelijk overschilderd met een dikke bruinachtige verf, welke wel enkele der voornaamste figuren van de groep zicht baar liet, maar de achtergrond met kop pen en figuren vaag maakte. De heer Ha bets weigert te geloven dat het schilderij een werk zou zijn van de 17de eeuwse schilders Salomon (dan wel Chris) Rom- bouts. Enkele weken geleden heeft een restau rateur uit Soest het doek schoongemaakt. Daarbij kwam een fraaie en in de kleuren prachtig harmoniërende groep te voor schijn, waarvan de figuren een grote leven digheid hebben en bijvoorbeeld de hoofd persoon, een jonge vrouw, inderdaad wel reminiscenties wekken aan de jonge Sas- kia, met wie Rrembrandt in 1634 huwde. De heer Habets beweert voorts, dat foto's, welke hij van het schilderij in zijn oor spronkelijke staat had laten maken, de be langstelling wekten van de heer H. P. Baart, directeur van het Haarlemse Frans Halsmuseum als van mej. dr. Houtzager, directrice van het centraal museum in Utrecht. Zowel de heer Baart, als mej. Houtzager verklaren evenwel, van niets te weten en zich niet eens dergelijke foto's te herinne ren. De heer Baart zei ons nog, dat het hem hoogst onlogisch voorkomt dat men over een bewaarde Rembrandt het advies van een Frans Halsmuseum wilde inwin nen inplaats van daarmee naar het Rijks museum of het Mauritshuis te gaan. Mej. Houtzager herinnerde zich alleen een uit nodiging, ongeveer drie jaar geleden door de heer Habets gedaan om eens naar Val kenburg te komen, waar hij verscheidene schilderijen had die hij haar wilde tonen. Zij was daar echter niet op ingegaan. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 32-jarige buschauffeur, die op de avond van de 23ste Mei van dit jaar op de hoek van de Boekenrodeweg en de Zonnebloem laan in Aerdenhout een dodelijk ongeluk veroorzaakt zou hebben. De buschauffeur zou namelijk in de bocht van genoemde straten een verkeerde manoeuvre hebben uitgevoerd, waardoor zijn wagen in bot sing kwam met een personenauto. De be stuurder van deze auto, mr. E. H. Halberts- ma, kwam daarbij om het leven. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste veertien dagen geleden zes weken hechtenis en de intrek king van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De rechtbank veroordeelde de buschauffeur tot een hechtenis van drie weken en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. De Woensdag gehouden extra vergade ring van de raad der gemeente Amsterdam heeft een min of meer historisch karakter gekregen doordat de leden zich hebben be raden over de toekomst van Amsterdam naar aanleiding van de door B. en W. in gediende Binnenstadsnota. In deze nota geven B. en W. een aantal richtlijnen voor de toekomstige situatie in de binnenstad. Daarbij is rekening gehouden enerzijds met een zo vérgaand mogelijk behoud van de „city" als uniek monument van kunst en cultuur en anderzijds met de belangrijke functie van de hoofdstad als handels- en verkeersstad. Bij dit laatste kan niet wor den ontkomen aan enkele doorbraken van de grachtengordel, zo menen B. en W. Het college wyst evenwel een grootscheepse demping van grachten en een dito afbraak van oude gebouwen van de hand, omdat „zulks geen blijvende oplossing voor de verkeersproblemen geeft en het stads- schoon schaadt". Amsterdamse raad Verder zijn B. en W. van mening, dat een strikte beperking van de parkeertijd in de binnenstad dient te worden overwogen, waarbij dan tevens gezocht zal worden naar ruimten voor langdurig parkeren zo mogelijk aan de rand van de binnenstad. Het onderling evenwicht in de capaciteit der hoofdverkeerswegen moet worden be vorderd. De mogelijkheid van het aanleg gen van een ondergronds spoorwegnet en van voetgangerstunnels dient te worden onderzocht. B. en W. spreken in de nota voorts hun bezwaren uit tegen verbreding van de Leidsestraat. De fietsers zullen hieruit op den duur moeten verdwijnen. Verbreding van de Utrechtse- en de Wees- perstraat achten B. en W. noodzakelijk in verband met het tracé van de wegen naar de IJ-tunnel. Ook spreken B. en W. zich uit voor de sanering van de stadswijken buiten de Singelgracht: de Pijp en de Dapperbuurt. Ondanks de bezwaren van B. en W. tegen grote doorbraken, achtten zij uitvoering van de vastgestelde weder- opbouwplannen voor de Nieuwmarkt en omgeving (waarbij een mooi deel van de stad moet worden opgeofferd) en voor de Weesperstraat en omgeving noodzakelijk, Engelse autodeskundigen hebben getracht de geheimen te achterhalen van een nieuwe Engelse auto, die door de ingenieur Ferguson werd ontworpen. Hoewel Ferguson tot dusver heeft ge weigerd bijzonderheden te onthullen, heb ben de deskundigen ontdekt dat zijn auto geen versnellingsbak of koppeling heeft. De motor zet een pomp in beweging, welke een speciale transmissievloeistof door bui zen perst naar kleine turbines aan voor- en achterwielen, die daardoor gaan draaien. De bestuurder kan uitmaken of hij de wagen door de voor- of door de achterwie len aangedreven wil hebben of, in moeilijk terrein, door alle vier wielen tegelijk. De wagen stopt, als de transmissievloei stof in omgekeerde richting tegen de tur binebladen wordt gepompt. Het prototype van de nieuwe auto zou bij proefnemingen een snelheid van 135 km per uur hebben bereikt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Eva Perón", 3 December; Australië: s.s. „Bendigo", 30 November; Brazilië: s.s. „Eva Perón", 3 December; Canada: s.s. „Rijndam", 28 November: m.s. „Black Hawik", 30 November: s.s. „Nieuw Amsterdam", 3 December; Chili: s.s. „Nieuw Amsterdam". 3 December; Indonesië: s.s. „Friesland". 1 December; Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon", 28 November; Nieuw Zeeland: via Engeland. 3 December; Suriname: m.s. „Nestor", 29 November; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Arundel-Castle", 3 December. Inlichtingen over verzendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Te Martenshoek, gemeente Hoogezand- Sappemeer is het nieuwe kantoor van de N.V. Machinefabriek D. E. Gorter bijna ge heel verbrand. Het vuur ontstond vermoe delijk door een defect aan de oliestook inrichting. Archiefmateriaal en vele teke ningen gingen verloren.. De schade is aan zienlijk, doch is nog niet te ramen. Wat velen hadden gehoopt doch slechts weinigen durven verwachten is gebeurd: het Nederlands Ballet heeft Woensdag avond in de wederom volle Arnhemse Schouwburg een gelijkwaardige voorstel ling geleverd aan die van Dinsdag, toen Nicholas Beriosoff de titelrol in „Petroesj ka" vervulde en men voor de première van „Giselle" de medewerking van Anton Dolin en Marina Svetlova genoot. De ovaties uit de zaal (er werd hier en daar luidkeels bravo geroepen) gold in de eerste plaats Jaap Flier, die als Loys/Albrecht een schit terende prestatie leverde. Een dergelijk chauvinisme is begrijpelijk, want hier had een Nederlandse danser bewezen in een zich tot vergelijkingen lenende rol zich bij de internationale grootheden van het dans- toneel te mogen scharen. Niet minder gold de geestdrift het uitmuntende werk van het corps de ballet. Joan Cadzow, een in Frankrijk wonende van origine Australische ballerina, die een vaste verbintenis heeft met het Neder lands Ballet, kwam in de tweede acte van „Giselle" dichter dan Marina Svetlova bij de volmaaktheid. Haar lijnen in de ara besques hadden niet slechts een etherische verfijning, maar vormden ook een treffend beeld van onuitsprekelijke tederheid. De verleiding is groot bij de nu eenmaal ge boden gelegenheid, maar het is misschien niet juist om een vergelijking te trekken, want beide vertolkingen waren zuiver en beheerst, recht gevend op een zelfstandige beoordeling. In de eerste acte kwam de emotionele inhoud beter dan bij Marina Svetlova over het voetlicht, maar speciaal in de waanzinscène en aan het slot bleef deze toch te bestudeerd. In de bewijzen van liefde miste men enigszins de illusie van warmte, die de creatie van haar voor gangster in deze zeldzaam veeleisende rol zo aandoenlijk had gemaakt. Voortreffe lijk daarentegen was het ontplooien van behagen in de dans in het tafreel met de vriendinnen. Als geheel (en het was een geheel!) toonde Joan Cadzow een technisch perfecte en ook overigens bevredigende interpretatie, zonder een spoor van de af fectie die critiek op haar optreden in „Les Svlphides" uitlokte. Naturlijk mist Jaap Flier nog de moge lijkheid om de rol van Albrecht zo tot in finesses uit te spelen als Anton Dolin dit dank zij een jarenlange intensieve omgang met deze figuur kan doen. Hij verplaatste zich echter naar wens in de romantische situaties, daarbij naar de geest een veel belovende aansluiting vindend. Bleef hij als acteur nog verre de mindere van zijn veel oudere leermeester, als danser over trof hij hem zo royaal, vooral in het twee de bedrijf, dat men in een wonder geloofde. Willy de la Bye (ernstig gehandicapt blijk baar door onoverwonnen nervositeit) had nog te veel moeite met de inderdaad zeer zware rol van de koningin van de wilis, maar zij zal als zodanig, geloof ik, op den duur beter kunnen voldoen dan Maria Huisman, vooral qua type. Janine van Thor, als één der leidsters van de wilis, had ik gisteren al moeten noemen. Ik kan dit verzuim gelukkig nog goed maken: licht en soepel stelde zij een mooi voor beeld. De titelrol in „Petroesjka" was aan Aart Verstegen toevertrouwd. Natuurlijk, want hij is daarvoor de aangewezen figuur. Hij gaf de dramatische inhoud van deze ge danste pantomime op muziek van Stra- winsky een navrant accent, waarmee hij grote indruk maakte. Meer dan bij de voor gaande vertolking door Nicholas Beriosoff (die thans een fantastische tovenaar op de Russische kermis liet zien) werd nu het streven naar menselijkheid in de marionet zichtbaar, nee: voelbaar, waardoor dit fleu rige spektakel zijn tragische inhoud kreeg. Hij was in de tweede scène, waarin hij zichzelf weldra overtreffen zal, inderdaad de in opstand komende gevangene tegen zijn lot, een ledepop met een ziel. Linda Manez heeft als de harteloze, coquette ballerina een rol gevonden, waarin haar voortreffelijk geschoold talent de beste kansen krijgt. Conrad van de Weetering kon in de tweede voorstelling door weg lating van veel overbodigs al meer vol doening schenken als de Moor, hoewel de scène van het spelen met de mysterieuze cocosnoot nog lang niet aan de bedoeling beantwoordt. Ook zal hij zijn grime heb ben te herzien om beter het bestiale karakter te doen uitkomen. Op een groter toneel dan het Arnhemse zal de volksmenigte wat te klein blijken. Misschien zou men enige figuratie kunnen inschakelen. Aan levendigheid is overigens geen gebrek. Van de vele medewerkenden iedereen stond op het toneel moeten Andrea Jungen en Amanda Langezaal met bijzondere waardering worden genoemd. Rudi van Dantzig verscheen als de eerste koetsier met een prachtige kop en wist zijn optreden hiermee in overeenstemming te brengen. De aankleding is naar de oor spronkelijke enscènering van Alexandre Benois gecopieerd. Voor „Giselle" ontwierp Benno Wissing onconventionele maar aan vaardbare costuums, dat van de hertog van Koerland uitgezonderd. De décors zijn onmogelijk, maar het handhaven van het eerste achterdoek voor de tweede acte was althans een verbetering, omdat deze ro mantische stoffering op het eerste gezicht de samenhang tussen de beide delen be vestigde. Ook het Gelders Orkest onder leiding van Jan Out was nu beter inge speeld. Het waren twee onvergetelijke voorstel lingen: eerst de kennismaking met bezon ken vertolkingen door gerijpte kunste naars, daarna die met twee ambitieuze ver overaars van de toekomst voor de dans kunst in Nederland, vervuld van eerbied voor de gestelde voorbeelden, maar tevens terecht vertrouwend op eigen kracht. DAVID KONING evenals de aanleg van een radiaalweg door de Westelijke grachtengordel. Leden van alle fracties hebben 's middags en 's avonds het woord gevoerd over de nota-Binnenstad en vele verlangens, aan vullingen en wensen kenbaar gemaakt aan het college van B. en W. In zijn anderhalf uur durend antwoord tot de sprekers zei de. wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, dat bij de door B. en W. ge zochte oplossing van het probleem tot be houd van de 17de-eeuwse binnenstad als belangrijk cultureel erfgoed enerzijds en het bewaren en bevorderen van de werk- functie der stad anderzijds, beter niet ge sproken kan worden, zoals sommige leden deden, van „een compromis" of van „de kool en de geit sparen", doch van een ver antwoorde synthese tussen deze uitersten. De Amsterdamse „city" mag geen dode museumstad worden, doch ook geen mo derne werk- en verkeersstad, waarbij geen rekening is gehouden met hetgeen het ver leden heeft nagelaten. De voor de behandeling van de nota uit geschreven vergadering wordt Donderdag avond voortgezet. Dan zullen de andere leden van het college van B. en W. ant woorden op de verdere vragen. Voor de discussies bestond van de zijde van het publiek een matige belangstelling. In aansluiting op ons bericht van giste ren, dat er onderhandelingen gfande zijn om het ballet van het Bolsjoi-theater uit Moskou deze zomer naor Nederland te la ten komen, kan nog worden meegedeeld dat dit optreden eventueel in het Holland Festival zou plaats hebben. De leiding van het Holland Festival is echter ook in on derhandeling met het Festival Ballet van Anton Dolin uit Londen, dat hier acht voorstellingen zou komen geven. Daarbij zou ook „Giselle" tot vertoning worden ge bracht, waarbij Marina Svetlana wordt uitgenodigd als gast de titelrol te vertol ken. Gaat de tournee door, dan zal Anton Dolin aan de leiding van het Holland Fes tival voorstellen een samenwerking voor deze gelegenheid met het Nederlands Bal let van Sonia Gaskell tot stand te bren gen. Dit gezelschap zou dan twee voor stellingen onder auspiciën van het Festival Ballet moeten geven. Ook de mogelijk heden van een „ruilseizoen" in Londen worden door hem onderzocht. Dolin vertrekt binnenkort naar Belgrado om ook daar „Giselle" in te studeren. Bij de voorstellingen door het Joegoslavische Staatsballet zullen de hoofdrollen door Margot Fonteyn en Michael Somes worden vertolkt. Burgemeester van Voorhout. Aan de heer C. J. N. de Graaff is met ingang van 1 Januari 1956 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Voorhout. Met vrij grote snelheid is Woensdagavond op rijksweg no. 1 een personenauto tegen een vrachtauto gereden, waarbij één dode te betreuren valt. Voor de bocht van de splitsing Rijksweg-Amersfoortse Straatweg begon de personenauto, die uit de richting Amersfoort kwam, te slingeren, aldus de lezing van de politie. De bestuurder van een uit de andere richting naderende vrachtwagen heeft nog getracht de auto te ontwijken, maar slaagde slechts gedeelte lijk. De personenauto botste tegen, het linker voorwiel van de vrachtwagen. De bestuur der en enige inzittende, de 45-jarige A. B. uit Amsterdam, werd uit de personenauto geslingerd. Hij moet op slag dood zijn ge weest. De inzittende van de vrachtauto liep geen letsel op. De 52-jarige W. S. uit Kapelle aan de IJssel is Woensdagavond om het leven ge komen, nadat hij met zijn motor bij Rotter dam had moeten uitwijken voor een tank auto, waarbij hij in een sloot reed. De tankauto kwam uit een uitrit aan de Kra- lingseweg op het moment, dat S. over die weg naderde. De bestuurder van de tank auto dacht een fietser te zien naderen en daarom nog wel de tijd te hebben de Kra- lingseweg in te draaien. De motor naderde echter te snel om nog te kunnen remmen. S. is in het ziekenhuis aan de Coolsingel in de loop van de avond overleden. Zijn zoon, die bij hem achterop reed, bleef on gedeerd. De 39-jarige Rotterdammer F. R. is met zijn bestelauto in het water langs de Nieu we Weg te 's Gravenhage (bij Loosduinen) geraakt en verdronken. Een bewoonster van de Nieuwe Weg ontdekte, dat er een auto in de vaart lag, doordat zij de lichten onder water zag schijnen. Zij waarschuwde haar man, de heer De Wilde, die zich direct te water begaf. Samen met een even later toegeschoten politieagent slaagde hij erin het portier van de wagen, die op de zij kant lag, te openen en de bestuurder aan de wal te brengen. De inmiddels versche nen G.G.D. paste kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resultaat. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Omstreeks 7 uur vanochtend is op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Dorpsweg te Rotterdam, ter hoogte van de militaire barakken, een personenauto aan gereden door een olietrein uit Pernis. Vol gens getuigen van het ongeluk floot de trein nog vlak voor de overweg. In de auto die van de Schulpweg kwam, zaten drie mannen. De militaire geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse. Twee personen werden uit de totaal vernielde auto gehaald. De derde was er uit geslingerd. Allen zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis ge bracht. De trein, die volgens getuigen geen noemenswaardige schade had opgelopen, kon omstreeks 9 uur weer doorrijden. De 53-jai'ige P. de L. uit Slrijen is in de loop van de ochtend aan zijn verwondingen overleden. Hij zat rechts van de bestuurder, zijn zoon, de 20-jarige landarbeider A. de L., eveneens wonende te Strijen. Deze liep een schaafwond aan het voorhoofd op en werd ter plaatse behandeld. De derde inzittende van de auto, die op de achterbank had plaatsgenomen, L. K., moest in bewusteloze toestand in het Westerziekenhuis worden opgenomen. De rechtervoorzijde van de auto werd door de trein aangereden. Het deel van de wagen, waarin de vader en de zoon nog zaten, kwam onder de bumper van de loco motief en werd veertig meter meegesleurd. Beide inzittenden moesten uit de wrak stukken gezaagd, worden. De trein bestond uit een locomotief en 48 tankwagens. Een in de Duitse pers weinig gebruike lijke stem inzake de Bredase oorlogsmisda digers laat het West-Berlijnse Ochtendblad „BZ" klinken. Het blad gispt de lieden, die enkele dagen geleden een dertienjarige jongen aan de Nederlandse grens op post zetten met een bord met het opschrift: „Vader, wanneer kom je terug?" Met dit kind is volgens het blad een vals spel ge speeld omdat de eis van vrijlating ongerech tigd is. Het blad schrijft: „In Breda zijn geen Duitse krijgsgevangenen, doch slechts 46 Duitsers, die in een openbaar proces naar in Nederland en Dutisland geldend recht zijn veroordeeld. Aan velen van hen is door gratie zelfs een deel van hun straf kwijt gescholden. Het fatsoen gebiedt ook er op te wijzen dat Nederland na de oorlog als eerste land vele Duitse kinderen opnam en voor Duitse bezoekers de grens zonder visum opende. Het is onrecht en een vervalsing van de feiten om in een adem met onze ver wijten aan het adres van Moskou de Neder landers voor de voeten te werpen, dat zij krijgsgevangenen achterhouden. In een te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Neder lands Genootschap van burgemeesters. De leiding van deze vergadering berustte bij mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven. Mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van 's-Gravenhage, hield een referaat over de positie van de burgemeester. Tijdens deze vergadering, die een be sloten karakter droeg, werd nog niet over gegaan tot het kiezen van een definitief bestuur. KERSTSPEL UIT ESSEN. De dansgroep, de acteurs, het koor en orkest van de Folkwangschule te Essen komt onder leiding van Kurt Jooss op Dinsdag 13 December een voorstelling in het Concertgebouw te Amsterdam van het Kerstspel „De geboorte van Christus" door I.udwig Weber geven. Er zullen in totaal honderd medewerkenden zijn. Het bijna 4 millioen inwoners tellende Ecuador geeft het Nederlandse bedrijfs leven kansen om met investeringen, tech nische kennis en Nederlandse emigranten een aandeel te hebben in de verdere ont wikkeling van dit land. De minister van Economische Zaken van Ecuador heeft in Den Haag een bespreking gehad met een aantal vertegenwoordigers van het bedrijfs leven over een aantal projecten, die Ecuador tot uitvoering wil brengen. Het eerste project, dat door de minister en een aantal vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven werd besproken, is het belangrijkste. Het betreft een gebied van 100 bij 150 kilometer op 40 a 50 km. afstand van de hoofdstad Guayaquil, dat men tot ontwikkeling wil brengen. Er zal eerst een irrigatie moeten komen, wil dit grote gebied voor landbouwdoeleinden worden gebruikt.. Het land is zeer geschikt voor de verbouw van katoen, oliezaden, voor vruchten en groenten, zowel als voor de veeteelt. De regering van Ecuador stelt zich voor het kapitaal, dat in dit ontwikke lingsplan wordt gestoken, garant. Men zou graag zien dat Nederlandse landbouwfamilies de grond voor de land bouw productief maken. Zij kunnen die grond in bezit krijgen. Er zal echter de voorwaarde worden ge steld, dat bepaalde producten worden ver bouwd, waarvan Ecuador er op het ogen blik nog vele voor een groot percentage moet importeren. Het grote irrigatieplan zal slechts in ge deelten kunnen worden uitgevoerd. Maar men verwacht een 400 a 500 Nederlandse boerengezinnen te kunnen plaatsen. Een tweede project betreft de oprichting van een bedrijf voor het slachten van vee en het invriezen van vlees. Hiermee is een bedrag van ongeveer 1 lA millioen dollars gemoeid. Een derde project betreft de uitbreiding van een waterkrachtcentrale van een capa citeit van 2500 kiloWatt tot 10.000 kiloWatt. Degenen, die hierin willen investeren, zullen de leiding van het bedrijf houden, totdat de lening geheel is voldaan. Zij zullen in die tijd alle voordelen uit het bedrijf genieten. Daarna kunnen, evenals bij het tweede project, Nederlandse technici aan het bedrijf verbonden blijven. De uitvoering van beide projecten zullen een periode van ongeveer 10 jaar vergen, waarna zij onder beheer van de overheid zullen komen. Er staan nog een aantal ontwikkelings projecten op het programma, onder meel de aanleg van een nieuwe haven voor Guayaquil, waarvoor door de Wereldbank een lening van 12 millioen dollars werd verstrekt. Een Nederlandse missie zal voor bestudering der projecten naar Ecuador gaan.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13