PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Loosjes „Southport" bij Engelse kust vergaan; „Halmstad" gestrand Wereldnieuws Storm met kracht negen Loodsdiensten werden gestaakt Rij-examen binnenkort via autorijscholen De radio geeft Vrijdag Geen prijsafspraken tussen slagers Boeken Kalenders och ió het zo J DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 Algerijn mag negen maan den de gevangenis in LIKDOORNS WONDEROLIE Geschil over lippenstift reclame berecht mote rüd, VOLVO topkwaliteit OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 Gritiek op Bouwkas Nederlandse Gemeenten Geschillen tussen Parijs en Bern bijgelegd Oneerlijke concurrentie van Duitsland met Nederland Geen beslissing in schade-zaak tegen KLM Nederlanders onderschei den op Frans wijnfeest Onderzoek wees uit: Olieleiding van Keulen naar Wilhelmshaven óf Rotterdam Grootste dok van Neder' land Zaterdag in dienst Nederlandse advocaten naar Indonesië? Rechter Maengkom wil geen Nederlandse advocaten VERKOOP VAN LAND (Van een onzer verslaggevers) EEN STORM, die voor de Nederlandse kust zelfs aan windkracht 9 kwam, heeft gisteren schepen in moeilijkheden gebracht. Voor zover bekend is zijn geen slacht offers te betreuren. Wel heeft de Engelse kustvaart een schip verloren: de 572 ton metende en in 1914 gebouwde „Southport", een kustvaarder van Park Shipping Com pany te Glasgow. Het schip kwam gistermiddag ter hoogte van Gravesend aan de Oostkust van Engeland in aanvaring en zonk binnen tien minuten. De bemanning kon door het schip, dat de aanvaring had veroorzaakt, uit zee worden opgepikt. North Foreland radio ving om zes mi nuten voor half zes gistermiddag de eerste noodseinen op van het Britse schip „Gla- nowen". De marconist seinde, dat de „Southport" en de Britse „SHS Ready" met elkaar in aanvaring waren gekomen voor de haven van Gravesend. De „Southport" maakte flink water en was zinkende. On middellijk werd op de noodgolf noodver- keer van kracht en verlieten reddingboten de Engelse havenplaatsen. Om zeventien minuten voor zes kon de „Ready" echter al aan North Foreland-radio seinen, dat alle koppen van de inmiddels gezonken „Southport" waren gered. Men vervolgde de reis naar de plaats van bestemming. De „Southport" werd gebouwd in 1914 bij R. Ardrossan Ltd. te Androssan in Engeland. Het schip is lange tijd in de vaart geweest als „Sportman"; het was 175.5 voet lang. Gestrand In de monding van de Elbe bij het Duitse plaatsje Neuwerk strandde omstreeks zes uur de 798 ton metende Duitse stomer „Halmstad", een in 1909 te Rostock ge bouwd schip, eigendom van de Bismarck- lijn te Hamburg. Het ruim 65 meter lange schip verkeerde niet direct in gevaar, maar wenste onmiddellijke sleepbootassistentie. Ook een Duitse motorreddingboot voer uit. De laatste was om negen minuten over half zeven ter plaatse. De reddingboot seinde toen, dat er geen onmiddellijk gevaar voor de „Halmstad" bestond. Loodsdiensten De loodsdiensten te IJmuiden, Hoek van Holland en de Wielingen moesten gister middag worden gestaakt, eerst voor kleine en later voor alle schepen. Om kwart over twee werd de loodsdienst te IJmuiden voor kleine schepen en om twintig over vijf voor grote schepen ge staakt. Te Hoek van Holland staakte men de beloodsing voor alle schepen om tien minuten over zes. Loos alarm? Het eerste noodsein tijdens het storm weer werd door vier schepen gistermiddag om elf minuten voor een opgevangen. De Engelse „Baltic Merchant" in de buurt van Dover had op 500 kcs. tot driemaal toe noodseinen gehoord. Ook een Belgisch schip en twee Britse schepen kwamen met deze mededeling. Om 1 minuut over twee werden de noodseinen opnieuw gehoord; ditmaal door het Britse schip „Hansee" en de „Moorward". De seinen kwamen zeer sterk door. De schepen waren in de buurt van Offordness en Southend. Lange tijd hebben North Foreland radio en andere kuststations, waaronder Scheveningen Ra dio, uitgeluisterd, maar tenslotte heeft men het noodverkeer opgeheven. Men vermoedt ADVERTENTIE dat het loos alarm is geweest; wellicht heeft een automatische S.O.S.-installatie zichzelf ingeschakeld. Loodsdienst hervat De loodsdienst te Hoek van Holland werd vanmorgen om 7.35 uur voor grote sche pen en om 8.15 uur voor alle schepen her vat. De Amsterdamse rechtbank heeft de 27- jarige chauffeur-monteur C. L. uit Parijs, van geboorte Algerijn, wegens diefstal ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden met aftrek. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een ge vangenisstraf van anderhalf jaar tegen hem geëist. De veroordeelde had in de nacht van 25 op 26 September op het Oudekerksplein te Amsterdam een voorbijganger een porte feuille ontroofd. Op de zitting veertien dagen geleden bleek het dat het vooruitzicht van een langdurig verblijf in een Nederlandse ge vangenis de Algerijn in het geheel niet af schrikte. Zijn verdedigster schetste hem toen als „een opgejaagd dier", als een mens, die niet meer naar zijn vaderland kan terug keren, bang dat hij als Rooms- Katholiek in het overwegend Islamitisch georiënteerd Algiers in moeilijkheden zal geraken. ADVERTENTIE m «RWUDERO MET Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pün stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.36 bespaar! U veel ellende (60) Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in een civiel proces tussen twee alleenvertegenwoordigers van be paalde merken lippenstift. Het heeft de appèllante. een Belgische maatschappij uit Kortrijk, in het ongelijk gesteld. Deze maatschappij was een proces be gonnen tegen een Nederlandse importeur uit Amsterdam, die een lippenstift uit Parijs importeerde onder een andere naam, maar die volgens de Belgische maatschap pij voor zijn reclamedoeleinden precies hetzelfde systeem gebruikte als zij. De rechtbank en thans ook het Hof heb ben de tegen de Nederlandse importeur ingestelde vordering van de hand gewe zen. Met ingang van 1 Januari 1956 zal een nieuw systeem van aanvragen voor het zgn. rij-examen ingevoerd worden. Dit nieuwe systeem komt in hoofdzaak hierop neer, dat voortaan de aanvrager het inschrijfgeld en, bij een eerste aan vraag tevens de kosten voor de zgn. eigen verklaring, bij zijn rijschoolhouder c.q. het bedrijf waar hij werd opgeleid, moet in dienen. De aanvrager, die voor de eerste keer rij-examen doet, betaalt dus f 6.50 aan zijn opleider en geeft daarbij tegelij kertijd af één uittreksel uit het bevolkings register en twee pasfoto's. De rijschool ondernemer verzorgt dan de nodige pa pieren voor de aanvraag en laat ze door de aanvrager ondertekenen. De onderne mer zendt de formulieren, bij tenminste vijf stuks gelijktijdig aan het Centraal Bureau, waarna de aanvrager op de nor male wijze een oproep voor de rijproef ontvangt. Degenen, die geen lessen bij een rij schoolondernemer hebben genomen, kun nen de benodigde papieren aanvragen bij de ANWB of de KNAC. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 NOORSE WANTEN - SOKKEN j hoofd-agent ft f tweetmyse* rayon Haarlc rayon Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Alt hobo en orgel. 11.40 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Instrumentaal trio. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.05 School radio. 14.25 Vocaal ensemble. 14.50 Platen. 15.10 Voordracht 15.30 Kamermuziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Kamer muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Pianoduo. 17.40 Koersen. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Orkestconcert. 18.35 Platen. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting, waar in opgenomen: 1. De documentatie der Ne derlandse letterkunde. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Raddokrarrt. 20.20 Kerke lijke herdenking. Louise de Coligny. 21.30 De jeugd vliegt uit hoorspel. 22.00 Platen. 22.15 Knapenkoor, orgel, viool en blokfluit. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.50 Orgel. 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Theater orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianorecital. 14.20 Boekbespreking. 14.40 Gambakwartet. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale cau serie met illustratie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Niews. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Instrumen taal trio. 18.45 Naar een lichtere levensavond, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kin derkoor. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamer koor. 20.30 Om een Atlantische Gemeenschap, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Hoor en wederhoor. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE 22.3023.30 Eurovisie: Amateur-bokswed strijden EngelandIerland te Dublin. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pia- ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Kamer muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Orkestconcert. 21.00 Kunst- kaleidoscoop. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universi teit. 22.80 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. Wildschut's Bouwbedrijf te Utrecht heeft aan het gemeentebestuur van Apeldoorn een adres gericht, waarin ernstige critiek wordt geleverd op de N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten en waarin het ge meentebestuur wordt geadviseerd de be trekkingen met deze bouwkas te verbreken. In genoemd schrijven wordt betoogd, dat de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten zich begeeft op een terrein, dat afdoende wordt bewerkt door particuliere onderne mers, zodat er geen behoefte aan.een over heidsbedrijf bestaat. (De N.V. is destijds opgericht door een aantal gemeenten in het Noorden des lands, toen er moeilijkheden waren met een aan tal bouwkassen, welke moeilijkheden een wettelijke regeling van het bouwkaswezen tengevolge hadden). De Bouwkas Nederlandse Gemeenten is voornemens een Utrechts bouwbedrijf in kort geding te dagvaarden. Naar de mening van de Bouwkas is deze critiek van het bouwbedrijf onrechtvaar dig en is een onjuist gebruik van cijfers gemaakt. De Bouwkas beschuldigt het be drijf te Utrecht daarom van onrechtmatige daad. De Franse en de Zwitserse regering heb ben zich verenigd met de voorstellen van een Frans-Zwitserse coociliatie-commissie. De commissie heeft volgens de regels van het Permanente Hof van Arbitrage in het Vredespaleis te 's-Gravenhage onder voor zitterschap van prof. mr. F. M. baron van Asbeck twee Frans-Zwitserse geschillen behandeld. Het eerste betrof de vergoeding van Zwitserland van de interneringskosten van een Poolse divisie, die tijdens de tweede wereldoorlog naar Zwitserland was uitge weken en waarvoor de Zwitserse regering de Franse staat aansprakelijk stelde op grond van het feit, dat deze divisie deel zou hebben uitgemaakt van het Franse leger. Het tweede betrof een optreden van Franse douane-autoriteiten dat, naar het oordeel van de Zwitserse regering, inbreuk zou hebben gemaakt op de Zwitserse sou ver einiteit. Mr. K. van der Mandele in JVenen: Mr. K. P. van der Mandele, de voorzit ter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel heeft vandaag op een persconfe rentie te Wenen verklaard dat de Duitse Federale Spoorwegen hogere tarieven be rekenen voor het vervoer van Oostenrijkse goederen naar Nederlandse havens dan voor die welke voor Hamburg of Bremen bestemd zijn. „Dit is een onvriendschappe lijke vorm van concurrentie waardoor de Oostenrijkse vraag naar Nederlandse scheepsruimte afgenomen is", zei hij. Twee Schotse advocaten hebben voor de rechter te Ayr getracht een beslissing te krijgen over de vraag of een eis tot scha devergoeding afkomstig van nabestaanden van een der slachtoffers van de KLM- ramp te Prestwick van October 1948 in Schotland tot een rechtsgeding aanleiding zou kunnen geven. Als dit het geval zou zijn, dan zou namelijk een te New York in dit verband aanhangig gemaakte zaak, ook voor een Amerikaanse federale rechtbank aanvaardbaar zijn. De Schotse rechtsgeleerden konden ech ter niet tot een oplossing komen. De juridi sche kwestie zal opnieuw te New York moeten worden bestudeerd. De eis tot schadevergoeding, die te New York is ingediend, is afkomstig van me vrouw Wilma Finne uit New York, wier echtgenote om het leven is gekomen bij de ramp op Prestwick, waar op 21 October 1948 39 personen om het leven kwamen. Een drietal Nederlanders is in het eeu wenoude Franse kasteel Clos de Vougeot te Beaune in Midden-Frankrijk op het jaarlijkse wijnfeest met charitatieve inslag van de Confrérie des Chevaliers du Taste- vin benoemd tot ridder dezer Confrérie. Zij zijn de heer L. C. Broekkamp te Nij megen, de heer F. Cremers te Roermond en de heer N. Kroese te Amsterdam. De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft in overeenstemming met de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening in de Staatscourant het resul taat bekend gemaakt van het onderzoek, dat op grond van het Kartelbesluit is in gesteld naar de in een aantal gebieden door slagers of plaatselijke organisaties van slagers met betrekking tot de consu mentenprijs voor verschillende vleessoor ten tot stand gebrachte regelingen. Deze regelingen werden met ingang van 10 Maart geschorst. Aanleiding daarvoor was, zo deelt het ministerie van Economi sche Zaken mede, dat dergelijke uniforme minimumprijsregelingen verstarring van het prijspeil in de hand werken, aangezien zij verhinderen, dat verschillen en effi ciency tussen de diverse ondernemingen in de prijsberekening tot uitdrukking kun nen komen. Daar kwam bij, dat in deze bedrijfstak geen noodzaak voor dergelijke regelingen aanwezig is, aangezien de Ver ordening Prijsvorming Slagersbedrijven 1951 voldoende waarborgen tegen het op treden van bedrijfseconomisch niet ver antwoorde concurrentie biedt Voorts werd overwogen, dat in het bijzonder ten aan zien van het slagersbedrijf bij het nastre ven van kostendekking in vele gevallen een zodanige bedrijfsvoering noodzakelijk zal zijn, dat de prijzen van de verschillen de vleessoorten aan de uiteenlopende be hoeften van de afnemers word$u aange past. Bovendien komen in deze" branche verschillende typen van ondernemingen voor, die ook aanmerkelijke verschillen in kostenstructuur vertonen. Bij minimum prijsregelingen kan met deze omstandig heden niet of niet voldoende rekening worden gehouden. Ten tijde van de schorsing moest op grond van de beschikbare gegevens wor den aangenomen, dat deze maatregel op tenminste zeventien regelingen betrekking had. Bij het nader onderzoek werd in een aantal gevallen achteraf door de betrok kenen ontkend, dat dergelijke regelingen zouden hebben bestaan. Ten aanzien van de overige werd onlangs bericht ontvan gen, dat zij opgeheven waren. Aangezjen het onderzoek heeft uitge wezen. dat, voor zover bij het departement bekend is, bedrijfsregelingen van het in de schorsingsbeschikking bedoelde karak ter niet meer bestaan, bestaat geen aan leiding maatregelen op grond van het kar telbesluit te nemen. Evenmin behoeft tot opheffing van de schorsing te worden over gegaan. Jaarlijks 8 millioen ton ritzee olie De Shell Oliemaatschappij heeft bekend gemaakt dat de plannen voor een olie leiding van de kust naar het Roergebied vrijwel voltooid zijn. De pijp zal een door snee krijgen van 35 centimeter. Als beginpunt zal of Rotterdam öf Wil helmshaven worden uitgekozen. Jaarlijks zal er 8 millioen ton ruwe olie doorheen gepompt worden.' Ais Rotterdam wordt uitgekozen zal de pijplijn 260 kilometer lang worden. Als de keuze op Wilhelms haven valt 326 kilometer: eindpunt wordt Keulen. Verscheidene oliemaatschappijen zullen het project gezamenlijk financieren. De echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, mevr. mr. A. W. Ch. d'Aillv- Fritz, zal Zaterdagmiddag het grootste droogdok van Nederland bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam in gebruik stellen. Zij zal om elf uur de inlaatschuiven van het dok openen, waardoor het water in dit gegra ven dok kan binnenstromen. Om twaalf uur zal zij door het overhalen van een handle de dokdeur - de grootste ter we reld - openen. Daarna zal het 31.000 ton metende tandschip „Vasum" een over de breedte van het dok gespannen lint door breken en, getrokken door een sleepboot, in het dok varen. Het nieuwe dok, waarvoor een kapitaal van f 12 millioen nodig is geweest, is spe ciaal bestemd voor het dokken van grote tankschepen tot een maximum van 60.000 ton. Het dok is 245 meter lang. De breedte tussen de dokwanden bedraagt 40 meter, De waterdiepte boven de kielblokken is ruim acht meter. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij zal voorts een eigen olie- separatorbedrijf bouwen op het nog over gebleven stuk terrein naast het nieuwe dok. Nu binnenkort een internationale bepa ling wordt verwacht, die een verbod in houdt om op zee de tanks van tankschepen schoon te maken, zal de N.D.S.M. zelf een separatorbedrijf bouwen. De ruwe olie, die bij het schoonmaken van de tanks van tankschepen overblijft, zal worden ver stookt in het eigen bedrijf. 56. „Herinner je je niet, dat we precies zo'n raar voertuig bij professor Kalker hebben gezien?", vroeg Panda. „Het stond in zijn werkplaats, toen hij ons het glas zwaar water meegaf, maar alleen was het veel kleiner. Wat wij bij hem zagen, was vast een model van dat gevaarte daar, dus„Halt!", riep Pat O'Nozel, „niet deduceren en combineren, daar heb jij nog geen hersenens voor. Laat dat aan mij over!" Eu dus stelde de grote detective zijn machtig brein in werking. „Wij kennen nu genoeg feitens om een conclusie te trek ken", mompelde hij. „Feit I: professor Kal ker zendt ons met een glas zwaar water naar Eldorië Feit II: In Eldorië vinden we een uitvinding van professor Kalker Conclusie: Dat uitvinding heeft iets te ma ken met zwaar water". Dit was een scherp zinnige redenering van een groot brein. Maar ook een ander meesterbrein was tot dezelfde conclusie gekomenIn zijn werkplaats greep professor Kalker haas tig hoed en parapluie en snelde heen. „Ein delijk herinner ik mij, wat voor een uit vinding het is!", riep hij. „Het is het model van een landkruiser, die op atomisch ge laden zwaar water loopt. Ik moet dadelijk naar Eldorië! Er dreigt gevaar, groot ge vaar!!" ADVERTENTIE Van Zaterdag 26 November t/m Zaterdag 3 December geopend van 8.30-18 u. en van 19.30-22 u. GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 Zaken Jungschlaeger en Schmidt Naar van officiële zijde in Den Haag ver nomen wordt, zijn op het ministerie van Buitenlandse Zaken tot nu toe geen be richten over de toelating van Nederlandse advocaten in Indonesië ter verdediging van de Nederlanders Schmidt en Jungschlaeger. Uit Djakarta is gemeld, dat Indonesische autoriteiten geen bezwaren zien tegen de komst van Nederlandse juristen naar Indonesië voor deze zaken. Ondanks het feit dat men van Indonesi sche zijde er weinig voor voelt de kwestie van de Nederlandse arrestanten in Indo nesië bij de besprekingen in Den Haag te betrekken, zal deze niettemin een hoofdrol gaan spelen. Naar van goed ingelichte zijde vernomen wordt, stelt men zich- in Neder landse regeringskringen op het standpunt, dat er van de door Indonesië beoogde ministers-conferentie op korte termijn geen sprake kan zijn, zolang geen voor Neder land bevredigende regeling is getroffen voor de verdediging van de Nederlandse arrestanten in Indonesië, en de door Indo nesische infiltranten uit Nieuw Guinea ontvoerde politieman Van Krieken niet is vrijgelaten. Het blad „Suluh Indonesia" (PNI) meldt, dat de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung, aan de Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. graaf Van Bylandt, heeft toegezegd faciliteiten te zullen verlenen aan Neder landers, die men zou willen laten over komen als getuigen a décharge in het proces-Jungschlaeger. De toezegging zou gedaan zijn op 17 November, in aanwezig heid van Utoyo Ramelan. Het blad zegt verder, dat Anak Agung geen overleg pleegde met rechter Maeng- kofn. Het blad zegt van Maengkom ver nomen te hebben, dat hij niet onder druk van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gestaan, maar Maengkom heeft nooit tegengesproken, dat hij tegen het over komen van de Nederlandse getuigen is. DJAKARTA (A.F.P.) Rechter Maeng kom heeft zijn besluit herhaald, dat hij geen buitenlandse advocaten, onder wie Nederlandse advocaten uit Nederland zal toestaan de verdediging van Jungschlaeger op zich te nemen.-Rechter Maengkom heeft deze beslissing gebaseerd op het feit, dat buitenlandse advocaten niet de loyaliteits eed tegenover de Indónesische regering af leggen, dat zij niet op de hoogte zijn van de Indonesche rechtsprocedure en dat zij de taal van het land niet begrijpen. „Indonesia Raya" schrijft naar aanleiding van de vrijlating van de Nederlanders Rath en Duyzings, dat de menselijke vrij heden en rechten, die in de Indonesische wetten gewaarborgd zijn, soms met voeten worden getreden. Het blad noemt hun ge vangenhouding ongemotiveerd en een vrij heidsberoving, die in een goed georgani seerde rechtstaat niet plaats mag vinden. Niet slechts Nederlanders, doch ook talrij ke Indonesiërs worden nog wederrechtelijk vastgehouden, aldus het blad. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EH HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Overal dreigt besmetting! Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij de hand te hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. Zwijgzaam. Geen van de Moskouse bladen heeft Woensdag gerept over het proces en de terechtstelling in Tiflis van zes gewezen hoge functionarissen van de Sovjet-republiek Georgië. Terechtstellingen. In Zuid-Soedan zijn in totaal tachtig personen terechtgesteld, die ter dood waren veroordeeld nadat zij hadden bekend Soedanezen uit het Noorden te hebben vermoord tijdens de muiterij van Augustus. Uitdaging. „Een klein land, dat geen atoom wapens bezit kan een uitdaging zijn voor een eventuele aanvaller", aldus heeft een lid van de Zweedse generale staf, kolonel Torsten Schmidt, tot ver slaggevers te Stockholm verklaard. Zwe den overweegt of het moet overgaan tot aanschaffing van atoomwapens. Volgens kolonel Schmidt moet Zweden zelf atoomwapens maken. Toegewijd. De leider van de Mohamme daanse secte Fedayan Islam, die ervan beschuldigd wordt tot de moordaanslag op premier Hoessein Ala te hebben aan gezet, is in hechtenis genomen. De „sec- te der toegewijden aan de Islam", staat op een zeer strenge uitleg van de Mo hammedaanse wet en is gekeerd tegen Westerse invloed. Een aanhanger van deze richting heeft in 1951 premier Ali Razmara vermooi'd. Weggevoerd. Twee Britse alpinisten en een Nepalese Sjerpa-gids zijn door com- munistisch-Chinese militairen gevangen genomen in een nog niet verkend ge deelte van het Himalajagebergte. Lon den raadpleegt de regering van Nepal over te nemen stappen voor de vrijlating van het drietal. De gevangenneming ge schiedde in een betwist gedeelte aan de grens tussen Tibet en Nepal. Veiligheid. De Britse regering heeft een commissie ingesteld die een onderzoek moet instellen naar de veiligheidsmaat regelen op het ministerie van Buiten landse Zaken, zulks in verband met de affaire der verdwenen diplomaten Bur- gess en MacLean. De commissie zal ver moedelijk bestaan uit ministers en ex- ministers, zowel conservatieven als so cialisten. Overstromingen. Als gevolg van grote overstromingen veroorzaakt door zware slagregens hebben in verschillende de len van de Zuid-Amerikaanse staat Co lumbia twintig duizend personen hun huizen en bezittingen verloreh. Zestien havens zijn door de Rio Magdalena on der water gezet en het water stijgt nog steeds. Tot dusverre zijn drie doden ge meld. Gast. De assemblée van Tibet heeft vol gens gewoonlijk betrouwbare kringen te Katmandoe haar goedkeuring ge hecht aan een voorgesteld bezoek van de Dalai Lama aan Moskou. Men ver moedt dat de Dalai Lama tot het bezoek aan Moskou is uitgenodigd toen hij zich van September verleden jaar tot Maart dit jaar in Peking bevond als gast van Mao Tse Toeng. Oorlogssouvenirs. De 73-jarige Jules Ti- teux uit Nouzonville in Frankrijk heeft Zondag een hard voorwerp uit zijn neus gepeuterd dat bij nader onderzoek een Duitse kogel van drie centimeter lengte bleek te zijn. Titeux was in de eerste wereldoorlog aan het hoofd gewond en in Duitse gevangenschap verpleegd. Van een kogel in zijn hoofd had hij nooit eerder iets gemerkt tot hij de laatste maanden last van hoofdpijn kreeg. Studentenleven. Vier Britse eerstejaars studenten, die zich lieten doorgaan voor Russische studenten die een bezoek aan Engeland brachten, hebben zich met veel vertoon officieel door de Londense universiteit laten ontvangen. De haven autoriteiten lieten hen de havenwerken zien. 's Avonds was er een diner te hun ner ere. Aan de pers. vertelden zij een en ander over het studentenleven in de Sovjet-Unie. Jeugd. De toenemende vlucht van jeug dige personen uit Oost- naar West- Duitsland geeft de bondsregering ern stige zorgen. In October zijn meer dan negenduizend jongelieden onder de 24 jaar naar West-Duitsland verhuisd. De trek naar het Westen wordt voorname lijk in de hand gewerkt door de aanlok kelijke voorwaarden welke West-Duit se firma's, die om arbeiders verlegen zitten, de jeugdige vluchtelingen bieden. Verdwenen. Tot grote schrik van de be volking is in midden-Ierland tussen Athlona en Roscommomn plotseling het negen honderd hectare grote meer van Funshinagh verdwenen. Enkele dagen geleden begon het peil van het water in het meer te zakken en thans is al het water verdwenen, klaarblijkelijk door een grote scheur in de bodem van het meer. Duizenden vissen konden van de grond worden opgeraapt. Verscheidene jaren geleden viel het meer „Lough Fun shinagh" ook droog doch daarna had het zich opnieuw gevuld. DE KOORTSACHTIGE ontwikkeling die de Verenigde Staten in de tweede helft van de vorige eeuw hebben doorgemaakt, is ondenkbaar zonder de krachtdadige ontwikkeling van het spoorwegnet dat zich in ijltempo over de eindeloze vlakten en moeilijk begaanbare gebergten wist uit te breiden en daardoor het Westen bij het wereldverkeer betrok. Toch zou het on juist zijn te menen dat de par ticuliere ondernemingsgeest in het jonge land van een zó grote dynamiek is geweest, dat de spoorwegmaatschappijen op ei gen initiatief dergelijke, ge weldig riskante, ondernemin gen op touw hebben gezet. De V werkelijkheid is anders, want in het land van Uncle Sam is er welgeteld één transcontinentale spoorweg die zonder enige regeringssteun werd aangelegd. Dat is de Great Northern, die van St. Paul naar Seattle loopt, een onderneming van de Canadees J. J. Hill, die daarmee de grondslag legde voor de gezondste spoor wegonderneming in de V.S. en tegelijker tijd de voorspoedigste in economisch en sociaal opzicht. Alle andere grote spoorwegmaatschap pijen in de Verenigde Staten hebben hun streven om beide kusten met elkaar te verbinden beloond gezien met regerings steun. We denken hierbij niet aan de grote leningen die nimmer werden terugbetaald maar aan schenkingen die de regeringen niets kostten, maar voor de maatschappijen het waardevolste waren dat zij in han den konden krijgen, t.w. land. De ongecul tiveerde streken die ver in het Westen la gen hadden voor de regering in Washing ton geen enkele betekenis, maar zodra zij in bezit genomen en in cultuur gebracht waren, vertegenwoordigden zij kapitalen van onschatbare waarden. Om de bouw van spoorwegen aan te moedigen en tevens de kolonisatie in het Westen te bevorderen, schonk de regering dus geweldige stukken land weg aan de spoorwegmaatschappijen. Dit land diende niet uitsluitend om. er de spoorwegbaan op aan te leggenwant het strekte zich in sommige gevallen vele hon derden kilometers ter weers zijden van de spoorweg uit. Zo kreeg de Northern Paci fic (de concurrent dus van de Great Northern, die door Hill zonder regeringssteun werd aangelegd) in 1864 in de staat Montana de be schikking over 67.000 vierkante kilometer grond. Voor degenen die er belang in stelt is het wellicht aardig te weten dat dit ongeveer tweemaal de oppervlakte van ons hele land is. De donaties aan de andere grote spoor wegmaatschappijen, zoals de Santa Fé, de Southern Pacific, de Central Pacific, enz., waren van dezelfde orde en in totaal wer den 52 millioen ha. op deze wijze wegge schonken, een oppervlakte ter grootte van Nederland, België en Frankrijk bij elkaar. We zullen ons niet eens gaan verdiepen in plezierige fantasiën, waarbij in gunstige omstandigheden één enkele ha. van deze onoverzienbare massa's land gemakkelijk enige (of vele!) millioenen kunnen op brengen, maar we moeten liever eens zien op welke manier de maatschappijen een deel van hun land aan de man hebben ge bracht. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2