MERLIJN EN DE REUZEN Sport in het kort De Spieghel" Velox versloeg verzwakte CIOS kansloos met 3-0 Nell Herbert Minister Beyen in Wenen Electr. Techn. Bur Th. RIKO Sonja Zora sleepte de EHBO-prijs in de wacht Nederlands militair elftal voor Portugal Robben-ploeg verbeterde 20 jaar oud record foto-atelier Hartelijke manifestaties van Nederlands- Oostenrijkse vriendschapsgevoelens DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 DE VOLLEYBALCOMPETITIE Opening Proeven met nieuwe Bugatti een succes Courses op Duindigt Succes voor Koster in Genève Drie Robben-zwemsters naar Zuid-Afrika? Voetbal Oostenrijk versloeg Wales in te harde wedstrijd Ferenc Puskas schreef een boek over voetbal Frankrijk met 140 deel nemers naar Melbourne Van der Voort reserve Hibernian won in Glasgow met 3-1 van Djurgaarden Saarlanders willen in gezamenlijke Duitse ploeg Hockeytournooien met Pasen in Bloemendaal Waterpoloprogramma EEN GOED PORTRET Engelse scheidsrechters dreigen met staking FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck Gisteravond heeft de ClOS-club het tegen Velox niet kunnen bolwerken. De toekoms tige sportleiders, die het ook nu weer zonder de geblesseerde Vink moesten stellen, maak ten een machteloo/.e indruk. Hun spel was aanvallend beslist zwak en het ploegverband ontbrak geheel. De ClOS-spelers trachtten vele malen met een luchtsprong de bal nog hoog te houden en het was dan ook alleen in de lichaamsbeheersing waarin zij hun tegenstanders de baas waren. Daar tegen over wisten Broeken, De Koning en in min dere mate aanvoerder Verheem wel van aanvallen en de zege was voor Velox dan ook volkomen verdiend. Door deze over winning heeft Velox nu de laatste plaats in de heren hoofdklasse overgedragen aan CIOS. Velox begon met een overwicht op CIOS dat resulteerde in een 94 voorsprong. CIOS gaf zich op deze stand nog niet gewonnen on in een beweeglijke strijd reduceerden de toekomstige sportleiders geleidelijk de grote achterstand: 96. 117, 129, 1311 en 1413. Met Broeken als sterkste aanvaller kon Velox toch deze game met winst eindi gen (1513). In de tweede set was de ClOS-club ver de mindere van de blauw-witten. De tegenstand van de ClOS-club was uiterst gering en de enkele smashes die Jolly als de beste man bij CIOS plaatste, stuitten af op de eVlox- blokkeerders. Met weinig moeite won Velox deze game dan ook met 153. In de derde set ging de strijd aanvankelijk gelijk op. Beurtelings hadden beide par tijen een kleine voorsprong: 43 voor CIOS, 6—5 voor Velox, 8—6 en 9—7 voor CIOS, 119 en 1210 voor Velox. CIOS onderbrak even met een time out, maar kon niet ver hinderen dat Velox na 1411 de stand op 1512 bracht. We merkten al meerdere malen op dat de Velox-ploeg. die lange tijd de laatste plaats in de hoofdklasse bezette, meer in zijn mars had. Na het gelijke spel tegen HVS en de overwinningen op Die Raeckse en CIOS mogen we dit wel als bewezen achten en zien we in Velox, meer dan in Die Raeckse, een concurrent voor HVS. Voorlopig hebben de HVS'ers echter een belangrijke punten- yoorsprong op de Velox-ploeg. Rap. won eerste wedstrijd Rapiditas heeft gisteravond tegen HBC, voor de hoofdklasse dames, de eerste volle winst behaald en hierdoor de laatste plaats aan HBC gelaten. Een grootse strijd was het ook nu niet, maar Rap. speelde toch beter dan Maandag tegen Velox. In de eerste set liep Rap. uit tot 41. HBC bracht de score weer op gelijke voet (44), maar andermaal kon mevr. Westerwal door enkele goede serves de stand weer op 9—4 voor Rap. brengen. HBC gaf zich echter nog niet gewonnen en via 97 108 werd de stand weer gelijk 1010. Mede door enkele goede smashes van aan- ADVERTENT1E VRIJDAG 25 NOVEMBER A.S. van onze nieuwe moderne zaak in Verlichtingsartikelen en Electr. Apparaten Ziet onze speciale St. Nicolaas-aanbiedingen. Ter gelegenheid van de opening ont vangt ieder, die voor tenminste 10. besteedt, een aardige VERRASSING (uitgezonderd enkele merkartikelen) RIJKSSTRAATWEG 82 t/o Overtonstr. - HAARLEM-N. De eerste proeven op de weg, die met de nieuwe race-auto van Bugatti genomen zijn, zijn een succes geworden. De nieuwe 2Vi liter wagen draaide, gestuurd door de direc teur-generaal van de Bugatti maatschappij met groot gemak rondjes van tussen de 225 en 260 km. per uur. Verwacht wordt dat de wagen boven de 300 km. kan komen. Bij de eerste proeven, die gisteren gehouden zijn, is met gewone benzine gewerkt. Maar de opvolgers van Ettore Bugatti de Italiaanse constructeur die meer over winningen aan Frankrijk heeft bezorgd dan enige andere bouwer van race-auto's zijn niet van plan een renstal op te bouwen. ..We zullen de Bugatti 251 in één grote wed strijd inschrijven volgend jaar als hij klaar is en we hopen dat we die ene wedstrijd kunnen winnen", alsdus de directeur- generaal. Vervolgens zal Bugatti de wagen uit de wedstrijdsport terugtrekken en alleen een zeer moderne TA litersportwagen bouwen Voor de enige wedstrijd zal Bugatti een Franse coureur gebruiken en waarschijn lijk een die bereid is zonder honorarium te rijden. Later zal men de wagen misschien ..aan Frankrijk" aanbieden, indien wat men sen voldoende geld en liefde voor de ren sport en voor hun land hebben om Frank- rijk's naam op de circuits hoog te houden. Maar dit is nog allemaal toekomstmuziek en pas als de definitieve versie uit de fa briek in Molsheim is gekomen en zijn waarde bewezen heeft op een snelle baan als die in Monza, zal men beslissen of de naam Bugatti opnieuw op de aanplakbiljet ten zal verschijnen. voerster Wil Roozen won HBC zelfs deze set nog: 1512. Nadat de tweede set aanvankelijk gelijk opging (33) nam HBC een 73 voorsprong. Het aangeven van de bal liet bij Rap. te wensen, maar toen hierin verbetering kwam was het met het overwicht van HBC ge daan,. Via 87 en 107 won Rap. deze set met 15—9. De derde set had een soort gelijk verloop. Aanvankelijk ging de score gelijk op (44), maar met goede combina ties, waarin vooral mej. Groen goed stond aan te geven, verkreeg Rap. via 64 en 84 een 124 voorsprong. Rap. gaf deze gunstige stand niet meer uit handen en won met 15—7. De laatste set ging tot 77 gelijk op, maar toen kwamen mevr. Hoevens c.s. los en met 158 boekte Rapiditas de eerste competitie-zege in dit seizoen. De eersteklassers Leonidas en de reserves van CIOS hebben elkaar niet veel toegegeven. Leonidas trok toch aan het langste eind en won met 154, 12—15, 1614 en 1512. Bij de dames stel de AVC teleur en bracht het tegen de reserves van Velox niet verder dan een puntenverdeling. Tussenstanden waren: AVC —Velox 15—13, 12—15, 8—15 en 15—11. De uitslagen luidden: Heren. CIOS—Velox 0—3, PWN 2—AW 3 3—1, CIOS 2—Leonidas 1—3, Blinkert 3— Santpoort 2 22, Blinkert 2OVRA 13, CIOS 3—Die Raeckse 2 1—3, WIK 3—Sizo 04, Ready—Spaarnestad 2 31, OSS—Gios 2 0—3. Dames: HBCRap. 13, AVCVelox 2 22, SSOHBC r -1, Sizo 2Santpoort 13, Raeckse 3PSVH 2 31, Haarlem Velox 3 2—2, HBC 4—WSH 4—0, HBC 3— Raeckse 4 31, Gios 4Raeckse 7 04. Jeugd: JeugdlandBuitenrust 04. De uitslagen van de Woensdag op Duin- digt gehouden draverijen en rennen luiden: Rode Kruisprys (2040 m.): 1. Tortelduif 1.33.2; 2. Royal Star 1.30.5; 3. Quick Maire 1.30.6. W. f7.20, PI. f2,10, f5,60, f 19, Gek. f 11,90, Cov. f 17,60. EHBO-prijs (2100 m.): 1. Sonja Zora 1.27.3; 2. Reve d'Or B 1.8.9; 3. Skippy M 1.29.1. W. f2.80, PI. f 1,40, f 1,40, Gek. f4,70, Cov. f4,40. Ondersteuningsfondsprijs (2000 m.): 1. Oiseau 1.29.3; 2. My Darling 1.27.1; 3. Mor ning Star 1.27. W. f 8.60, PI. f 2,80, f 3,50, f2,60, Gek. f20.10, Cov. f 6,60. Nederlands blindenwezenprys (2100 m.): 1. Olga Pluto 1.23.3; 2. Quick P 1.25.5; 3. Rudolf G 1.27.8. W. f 1,80, PI. f 1,40, f 1,70, Gek. f 4, Cov. f 5,40. Nationale dierenzorg-prijs (1800 m.): 1. Beltima 2.03.8; 2. April's Flower; 3. Rose des Vents. W. f 6,PI. f 1,90, f 1,60, Gek. £7,90, Cov. f 3,50. Prinses Irenefonds-prijs (1800 m.): 1. Hi dalgo 2.04.6; 2. Douce France; 3. Young Nicky en Noordwester. W. £4.10, PI. f 1,20, f 1,50, f 1,10, f 1,30, Gek. f 19,Cov. f 11,50. Totalisator-omzet f 38.649. Deze liefdadigheidswedstrijden leverden een saldo op van f 6500, welk bedrag zal worden verdeeld tussen Nederl. Rheuma Ver., Nat. Dierenzorg, EHBO, Den Haag, Rode Kruis, Comité Geestelijke Ontsp., Ned. Blindenver., Prinses Irenefonds en onderst.- fondsen voor pikeurs en jockey's. In Genève is het internationaal concours hippique voortgezet met een jachtspring- concours om de Prijs van het Verkeers bureau van Genève. Het was een équipe- springen, waarbij elke ploeg uit drie ruiters bestond. Negen combinaties hadden zich aangemeld. De overwinning ging naar een gemengd Spaans-Nederlands team, bestaande uit ka pitein Alfonso Martin met „Incierto", com mandant Garcia Cruz met „Eolo" en onze landgenoot M. M. Koster met „Tarahumara". De tijd bedroeg 4 min. 13.1 sec., 2,3 sec. korter dan de Duitse ploeg van Thiedeman, Von Buchwaldt en Schmidt, die tweede werd. Zesduizend toeschouwers woonden de wedstrijd bij. KNZB kreeg iveer invitatie Op het bondsbureau van de KNZB is een invitatie ontvangen uit Zuid-Afrika om de Robben-zwemsters Mary Kok, Lenie de Nijs en Atie Voorbij te laten uitkomen tijdens wedstrijden en demonstraties. Indien de sportcommissie van de KNZB deze uitno diging zou aanvaarden, zouden de zwemsters op 11 Januari per vliegtuig vertrekken en op 6 Februari terugkomen. Het zou voor de Robben-zwemsters een interessante proef zijn wanneer zij op de 50 meter banen in Zuid-Afrika in Januari zouden kunnen uitkomen in verband met deelneming aan de Zomerspelen in Mel bourne. Zou de KNZB gunstig besluiten over deze invitatie dan zou uiteraard de uitnodi- ginig van Italiaanse zijde voor de genoemde zwemsters voor begin Januari niet kunnen worden aanvaard. Wagner brak een kuitbeen In een vaak te harde wedstrijd, die in Wrexham is gespeeld, heeft Oostenrijk met twee-één van Wales gewonnen. Aanvan kelijk overspeelden de Oostenrijkers de gastheren. Toen Wales na 19 minuten reeds met nul-twee achterstond, werd het spel buitengewoon fel. Vooral in de tweede helft was de wedstrijd hierdoor het aan kijken nauwelijks waard. Vijf minuten na het begin scoorde rechts binnen Wagner het eerste doelpunt voor Oostenrijk. Door middenvoor Hanappi werd het zelfs twee-nul voor de gasten. Vlak voor rust maakte rechtsbinnen Derek Tapscott het tegenpunt voor Wales. Na 25 minuten moest Wagner het veld verlaten wegens een verwonding. Hij had het rechter kuitbeen gebroken. Met fraaie combinaties doorbraken de Oostenrijkers in de tweede helft de ver dediging van Wales. Zij hielden het spel echter te kort en faalden zodra het op af werken van de aanvallen aankwam. Hoe wel Wales alles in het werk stelde om tot de gelijkmaker te komen, konden zij de Oostenrijkse overwinning niet in gevaar brengen. Er waren 25.000 toeschouwers. De elftallen betraden het veld als volgt: Wales: Kelsey; Williams, Sherwood; Mel Charles, John Charles, Paul; Len All- church, Tapscott, Ford, Ivor Allchurch, Jones. Oostenrijk: Engelmeier; Halla, Swaboda; Ocwirk, Stotz, Koller; Grohs, Wagner, Ha nappi, A. Körner, Schleger. Ference Puskas heeft een boek geschre ven. Het heet: „Aanvoerder van het Hon gaarse elftal" en het is de levensroman van de be9te linksbinnen ter wereld, zoals hij algemeen wordt beschouwd. Uit zijn levens beschrijving leren we, hoe hij als jongen van arme ouders zijn voetballoopbaan bloots voets op straat begon, met een bal, die be stond uit samengebonden oude lappen. Puskas zegt in zijn inleiding, dat hij veel minder van schrijven afweet dan van doel punten maken, maar ook met het schrijven valt het erg mee. Hij verklaart dat hij in de voetballerij altijd veel morele steun van zijn vrouw heeft gehad en vindt dat een goed huwelijk van gunstige invloed is op een speler. De aanvoerder van het Hongaarse elftal vertelt ook over twee prof-aanbiedingen die hem in de loop van de tijd zijn gedaan. In 1947 werd hem door een Italiaanse club 300.000 gulden geboden en twee jaar later zelfs een half millioen van een niet genoem de club uit het Westen van Europa. Puskas bekent dat hij wel enkele slapeloze nachten heeft doorgemaakt voor hij besloot maar niet op de aanbiedingen in te gaan. Hij vindt Stanley Matthews de beste rechtsbuiten, die hij ooit heeft gezien en hij betreurt het alleen dat hij de Engelsman nooit in diens jonge jaren zag voetballen. Na Matthews acht hij Billy Wright de groot ste speler van Engeland. Over de training zegt Puskas: „Als ik wel eens moe word, denk ik altijd maar aan Zatopek, die mij heeft aangeraden, in zo'n geval het volgende kwartier met dubbele energie door te gaan. Ook voor voetbal geldt: trainen, trainen en nog eens trainen" Frankrijk wil 140 deelnemers zenden naar de Olympische Spelen in Melbourne. De kosten van deelneming aan alle Olym pische wedstrijden, die grotendeels door de regering worden gedragen, worden geraamd op twee millioen gulden. Hiervan is 1.250.000 gulden bestemd voor de athleten, die naar Melbourne gaan, 100.000 gulden voor de Winterspelen in Cortina d'Ampezzo (Italië), 50.000 gulden voor de Olympische ruiterwedstrijden in Stockholm en 600.000 gulden voor de voorbereidingen der ploegen. Het Nederlands militair voetbalelftal, dat op 1 December in Oporto (niet in Lis sabon, zoals aanvankelijk was gemeld) tegen de militaire ploeg van Portugal zal uitkomen, is in samenwerking met de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: doel: Feijt (Willem II); achter: Van der Lee (Xerxes) en Van Helden (NAC); mid den: Dahrs (Blauw Wit), Van Garrel (Blauw Wit) en Van Woerden (Feijenoord) voor: Heerschop (Donar), Bosselaar (Feijenoord), Oonlc (Enschedé), La Croix (GVAV) en Meijers (Graafschap). Reserves: Van der Voort (RCH), Brul (Sittardia), Van Ham (Zeeburgia) en De Bruin (Feijenoord). Milan komt in tweede ronde van Europese voetbalbeker Voor 20.000 toeschouwers heeft Hiber nian in Glasgow de wedstrijd tegen Djur gaarden (Zweden) voor de kwartfinale van het tournooi om de Europese voetbalbeker, met drie-één gewonnen. In de 18e minuut opende de Zweed Eklund met een ver schot de score. De Schotten vochten terug en eveneens met een ver schot passeerde Combe de Zweedse doelman. Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting zakte het tempo en werden aan beide zijden veel overtredin gen begaan. Mulkerrin van Hibernian bracht de stand op twee-één met een hard schot. Dezelfde speler werd in het straf schopgebied tegen de grond gewerkt, maar Turnbull miste de toegekende strafschop. Aan het derde doelpunt zijn de Schotten goedkoop gekomen. Tijdens een scrimmage voor het Zweedse doel speelde Olsson on oordeelkundig terug op zijn keeper en de bal verdween in het doel. De returnmatch wordt Maandag 28 No vember in Edinburgh gespeeld, aangezien de Zweden er prijs opstellen ook de tweede ontmoeting in Schotland te spelen. De tweede wedstrijd tussen Saarbrücken en Milan, voor de eerste ronde van het tournooi om de Europese voetbalbeker, die in Saarbrücken gespeeld is, eindigde in een vier-één overwinning voor de Italianen. De eerste ontmoeting in Milaan werd gewonnen door Saarbrücken met vier-drie Daar Milan de beste doelcijfers heeft (75) komt deze ploeg in de volgende ronde tegen Rapid (Wenen) uit. De ontmoeting werd geleid door Klaas Schipper; P. Heeneman (Den Haag) en A. van Leeuwen (Enschedé) traden als grensrechters op. Tijdens nationale zwemwedstrijden in Leiden is de damesploeg van De Robben uit Hilversum, bestaande uit de zwemsters Mary Kok, Atie Voorbij, Greetje Kraan, Dicky van Ekris en Lenie de Nijs erin ge slaagd het Nederlands record op de 5 x 50 meter vrije slag estafette te verbeteren en te brengen op 2 min. 25 sec. Het oude re cord stond sedert 17 Februari 1935 op naam van RDZ (Rotterdam) met een tijd van 2 min. 36,6 sec. De zwemsters waren: Gré Brouwers, Marie Olsen, Willy van Leeu wen, Annie Timmermans en Willy den Ouden. De drie tijdopnemers drukten in Leiden 2.34.8, 2.25.- en 2.35.1 af. Twee zwemsters brachten hun persoon lijk record omlaag. Op de 100 meter rug slag werd Jopie van Alphen eerste in 1.12.6, hetgeen een verbetering van haar beste persoonlijke prestatie van 0.1 sec. beteken de. Hannie Boon knabbelde op de 200 me ter schoolslag ook een tiende seconde van haar beste persoonlijke prestatie. Zij liet 2.59.9 sec. afdrukken. Wat waren de burgers van de stad verbaasd, toen een uur later een vreemde troep het bos uit kwam en de poort binnen marcheerdeTussen de soldaten met de xoapens in de vuist zag men de reuzen, die met bedrukte gezichten en nog half slapend meegevoerd werden; ze waren met stevige kettingen geboeid. Maar ook de koning liep meevrij! Toen de burgers hun goede koning zagen, begon ieder om het hardst te juichen. Hoera de koning is bevrijd Leve de koning! Niemand had er erg in, dat Merlijn, die ook bij de stoet liep, eigenlijk de jongen was, die dit mogelijk gemaakt had... 51-52 In Saarlandse sportkringen zijn stemmen opgegaan om aan de Olympische Spelen in Melbourne deel te neemn als deel van een gezamenlijke Duitse ploeg. Er zijn bespre kingen gehouden met dr. Ritter von Halt, de voorzitter van het West-Duitse Olympisch Comité. De delegatie uit Saarland werd er op gewezen, dat ieder landelijk Olympisch comité slechts een eigen ploeg mag uitzen den. In Saarland wordt nu overwogen, zich als landelijk Olympisch Comité uit het IOC terug te trekken. Zoals reeds eerder gemeld worden in Bloemendaal met de Paasdagen 1956 inter nationale hockeytournooien gehouden. BDHC houdt er een nog ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan, nu een jaar ge leden. Enkele honderden meters Noordelijker in Bloemendaal, op het sportcomplex „Bleek en Berg", wordt ook een internationaal Paastournooi gehouden. Het wordt georga niseerd door de Bloemendaalse mixed Hockeyclub „Houdt Braef Standt". Van de uitgenodigde verenigingen werd reeds een definitieve toezegging tot deelname aan het tournooi gedaan door de Worcester Hockey club (uit de omgeving van Birmingham) en van de vereniging „De Kromme Stok" (DKS) uit Enschedé. Behalve deze vereni gingen zijn nog een Engelse en twee Bel gische verenigingen uitgenodigd, alsmede de Zuidelijke eersteklasser Breda. De bedoe ling is het heren-tournooi door acht teams te laten spelen, waardoor er twee elftallen van de eigen vereniging aan kunnen deel nemen. Het programma van de op Zaterdag 26 November in het Sportfondsen bad in Haar lem vastgestelde waterpolocompeütie-wed- strijden luidt: Heren vijfde klasse: Watervrienden DWT 4. Centrale wintercompetitie dames: DWTHaarlem. Centrale wintercompetitie heren: HaarlemHet IJ; HVGBSVH. Heren tweede klasse: Haarlem 2VZV. ADVERTENTIE maken, heeft TDD nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 De hockeyscheidsrechters in Derbyshire zijn zó boos over het feit dat er zo veel competitiewedstrijden niet op tijd beginnen, dat zij hebben gedreigd een dag te zullen staken op een Zaterdag in Januari. De heer R. A. Burrows, secretaris van de scheidsrechtersvereniging van Derbyshire, heeft verklaard dat er van de zestien wed strijden, die daar iedere week worden ge speeld, er maar een of twee op tijd begin nen. „Het is een van de „uitwassen" van de amateursport, zei de heer Burrows. Voor lopig hebben de scheidsrechters in deze graafschap besloten, de verloren minuten door te late komst van de hockeyers van de speeltijd af te trekken. Als dat niet helpt, zullen de arbiters een dag staken. UIT DE BOCHT. De Italiaanse coureur Giorgio Scarlatti is lichtgewond geraakt toen zijn Maserati formule 1, waarmee hij een proefrit maakte, uit de bocht liep. CORTINA. De organisatie-commissie voor de Olympische Winterspelen heeft be kend gemaakt dat Nederland veiv.ocht heeft te mogen inschrijven op 500, 1500, 5000 en 10.000 meter hardrijden. HAWTHORN. De Eritse coureur Mike Hawthorn heeft op het Modena-circuit proefritten gemaakt met een nieuwe for mule Maserati. Dit heeft aanleiding gegeven tot geruchten dat hij het volgende seizoen voor Maserati zal uitkomen hoewel tot nog toe vermoed was dat hij bij Ferrari onder contract zou komen. INTERLANDWEDSTRIJDEN. Op de initerlandkalender van de Internationale Bond van Rugby-amateurs komen voor: 12 Februari 1956 België—Nederland en 13 Mei 1956 NederlandBelgië. FINSE RIJDERS. Tien Finse schaatsen rijders werden gisteren aangewezen voor het laatste Olympische trainingsprogramma. Na melijk Salonen, Jaervinen, Salomaa, Uni- monen, Hamberg, Lempinen, Tynkkynen, Meyer en Niemi. Het Finse team voor Cor tina zal uit tien man bestaan. AFGESLAGEN. Manager Bisschop heeft aanbiedingen uit Spanje voor gevech ten van de Nederlandse kampioen boksen in het vedergewicht Henk Klok en de titel houder in het bawtamgewicht Henk van der Zee afgeslagen, omdat de tegenstanders naar zijn mening te sterk zijn voor onze landgenoten. OM DE KONING GUSTAAF-BEKER. België heeft zich thans reeds in de tweede ronde van het tennistournooi om de koning Gustaar-beker geplaatst. Na de tweede dag in de wedstrijd tegen Duitsland, die in Brussel wordt gespeeld, leiden de Belgen met 30. NAAR BRUSSEL. Op Zaterdag 3 De cember worden in Brussel zwemwedstrijden gehouden om de Bertelson-schaal, die in het bezit is van de Rotterdamse Demes Zwemclub. Aan de wedstrijden nemen deel de Rotterdamse zwemsters Jopie van Al phen, Joke de Korte, Corry Homs, Jopie van der Weyden en Els Steehouwer. De Nederlandse minister van Buitenland se zaken, dr. J. W. Beyen, is Woensdagmid dag per trein in Wenen aangekomen voor een officieel bezoek aan Oostenrijk, nij werd op het station verwelkomd door de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Za ken dr. Leopold Figl en staatssecretaris dr. Bruno Kreisky, die mevrouw Beyen een bouquet orchideeën overhandigde. Nadat de beide volksliederen waren gespeeld, in specteerden de beide ministers een ere wacht gevormd door onderdelen van het nieuwe Oostenrijkse leger. Kort na aankomst in de Oostenrijkse hoofd stad werd minister Beyen, samen met de Nederlandse gezant in Wenen dr. E. Star- Busmann door bondspresident Körner ont vangen, die de Nederlandse minister har telijk verwelkomde. 's Avonds was minister Beyen in de ambtswoning van de bondskanselier ir. Ju lius Raab, op de Ballhausplatz eregast aan een avondmaal, waarbij van Oostenrijkse zijde aanwezig waren vice-kanselier Charik en de andere leden van de bondsregering. In zijn begroetingsrede wees de bonds kanselier erop dat Oostendijk het dappere en ondernemende volk der Nederlanden al tijd oprecht heeft bewonderd en met war me sympathie de ijver heeft gadegeslagen waarmee Nederland in voortdurende strijd met de elementen bij stukjes en beetjes grond heeft gewonnen op de zee. Ir. Raab zeide dat Oostenrijk er trots op is dat de gevoelens van vriendschap die het voor Ne derland heeft op zulk een duidelijke wijze worden beantwoord. „Wij stellen het bij zonder op prijs dat de Koninklijke Familie juist in Oostenrijk telkens weer rust en ontspanning zoekt en herinneren ons nog heel goed dat Koningin Juliana de eerste regerend vorst was die na de tweede we reldoorlog weer Oostenrijks grondgebied betrad. Onvergetelijk is ook de hulp die het Nederlandse volk in de moeiijkste tijd aan de Oostenrijkse kinderen heeft gege ven". De bondskanselier besloot zijn rede met een heildronk op het welzijn van Ko ningin Juliana en de Koninklijke Familie en het welzijn van minister Beyen. In antwoord op de toespraak van de bondskanselier wees minister Beyen op de betekenis die op het ogenblik in de gehele wereld aan Oostenrijk wordt gehecht en vervolgde: „De betrekkingen tussen Oos tenrijk en Nederland zijn reeds oud. In het begin waren zij meer dynamisch dan poli tiek, in de achttiende eeuw droegen zij een meer wetenschappelijk karakter en daarna hebben ze zich meer op menselijk gebied ontwikkeld. Als van Oostenrijkse kant op de Nederlandse kunst wordt gewe zen, kan ik daaraan toevoegen dat wij eens een gezamenlijke heerser hebben gehad en dat voor ons weer de Oostenrijkse muziek een begrip is. Onze beide landen hebben heden ten dage in politiek opzicht de sta tus van kleine landen. Doch deze kleine landen kunnen echter terugzien op een groots verleden en een grootse traditie. Wij zijn bevrijd van een grote vloek van de grote landen: de hoogmoed. Ook de kleine landen hebben een grote taak en wij heb ben de plicht, met een terugblik op onze grote traditie, om deze taak te vervullen. Ik verheug me er bijzonder over dat ik juist op dit ogenblik in uw land te gast kan zijn, nu Oostenrijk weer vrij en zelfstandig is geworden. In mijn land is er niemand geweest die zich daarover niet van ganser harte heeft verheugd", aldus minister Beyen. Hij besloot zijn toespraak met een heil dronk op de bondspresident, op zijn gast heer en op de Nederlands-Oostenrijkse vriendschap. Ter gelegenheid van het bezoek van mi nister Beyen aan Oostenrijk zijn minister van Buitenlandse Zaken Figl en zijn staats secretaris Bruno Kreisky onderscheiden. Minister Figl werd benoemd tot het groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, staatssecretaris Kreisky tot het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 55 43) Maar daar het mij toch erg aanlokte om eens met mijn oude tante kennis te maken besloot ik om mij niet als David Corbeyn, maar onder een andere naam bij haar te introduceren. Ik wilde toch de kat eens uit de boom kijken en zien, of er een kans was op de erfenis. Een andere iden titeit is met een beetje handigheid gemak kelijk te krijgen. Ik koos de brave pro fessor uit Leuven, wiens zuster in onze flat te Parijs woonde, om zijn uiterlijk, dat op het mij na lijkt in het donkere. Ik verfde mijn baard. Het ging alles vlot en David Corbeyn dook onder in Parijs en Denys Cossaert kwam voor een weten schappelijke opdracht naar Amsterdam. Het kon werkelijk niet mooier. De eerste tegenvaller was, dat juffrouw Corbeyn, mijn tante, zo droog was als een stokvis en volkomen immuun bleef voor de charmes van professor Cossaert. Ze was daarbij zo gesloten als een bus en liet nimer iets los over familie of familieleden, laat staan een broer Willem, die naar Amerika gegaan was. Er was geen greintje kans op een blijde herkenning" of een aan-haar-hart drukken van een geliefde neef. In dat op zicht begreep ik dat ik hier mijn tijd ver spilde. Maar iets anders was nog veel erger. Mijn vriend Martin ontdekte mij hier in Amsterdam's straten en viste uit dat ik professor Cossaert was van de Kloveniers burgwal. Zijn aandeel in onze gemeen schappelijke buit had hij helemaal opge maakt en nu begon hij mij te chanteren om mijn aandeel nóg eens met hem te delen. Hij kostte mij een hoop geld, le canaille! Ik zag geen mogelijkheid meer hem van mij af te schuiven. Mijn enige kans was, om weer onder te duiken, nu voor Paul Martin. Hij volgde mij overal op straat, maar het lukte mij toch om ongemerkt passage te bespreker- op een boot naar Zuid-Amerika. De boot van morgen. Maar mijn geld was nu ook bijna op en ik moest toch een kleine kas bij mij hebben om in Amerika een nieuwe onderneming op te zetten. Juffrouw Sarah, mijn tante, had nog geen cent afgeschoven. Ik kon natuurlijk niet meer bekend maken. Toen dacht ik aan de juwelen in de Buddha en aan de geheime veer, die mijn vader mij zo duidelijk beschreven had. Toen beging ik een grote fout. Ik liet mij door de storm vannacht verleiden om een dag te vroeg te handelen. Als ik pas deze nacht die diefstal gepleegd had, zou ik mor gen zeker weggekomen zijn, want ik had weer een nieuwe naam aangenomen en was van plan om mijn baard af te scheren. Maar ik deed het een etmaal te vroeg. En ik had ook een verschrikkelijke déveine, want wie had nu ook kunnen denken dat juf frouw Sarah net vannacht niet zou kunnen slapen en midden in de nacht zou opstaan om een boek te halen? Toen luidde ze op eens de etensbel. En ik had op mijn kamer net die Buddha opengemaakt en er niets in gevonden dan een half medaljon! Na tuurlijk was ik van plan geweest om het beeld, als ik de safe geleegd had, meteen weer op zijn plaats terug te brengen. Dan was de hele diefstal misschien in geen weken ontdekt! Maar nu werd het hele huis natuurlijk dadelijk wakker door dat belachelijke klok gelui en begreep ik dat we allemaal naar beneden zouden moeten komen en dat onze kamers doorzocht zouden worden. Ik moest me direct van het beeld ontdoen en ik schoof mijn raam open en smeet het zover ik kon naar buiten Niemand kon het horen door de wind en zelfs als het de volgende morgen op de kade gevonden zou worden, zou ik mij nog niet verraden hebben, want de meeste pensiongasten slapen aan de voorzijde' van het huis. En het halve me daljon verstopte ik in de bloembak. „Ja. Daar is het gevonden". „Hebt u dat ook al gevonden? Quelle in telligence! Mes compliments, mon cher in specteur!' „Eén ogenblik, meneer Corbeyn. U hebt in dat halve medaljon een portret gevon den. nietwaar?" „Eh.ja". „Eh.juist. Het portret van een man. Weet u ook wiens portret dat is?" „Ik heb die man nog nooit van mijn leven gezien!" „Nee. Maar u hebt wèl iemand gezien, die op hem lijkt. De ogen en het voorhoofd. U bent schrander genoeg om uw conclu sies te trekken. En u bent onscrupuleus ge noeg om ook in dat portret weer een „vooruitzicht" te zien voor later. Laat ik u meteen al uw illusies ontnemen: Juffrouw Corbeyn zal er openlijk voor uitkomen dat dr. Camphuysen haar zoon is!" „Fi done, inspecteur! Wat een insinua tie!" „Mensen van uw slag zouden het mis schien een „tip" noemen. U bent in ieder geval gewaarschuwd. Maar gaat u nu ver der. U stopte dat halve medaljon dus in de bloembak." „Ja, en zo kwam ik met dr. Camphuysen samen beneden. We moesten in de eetka mer wachten en we zaten daar ik weet niet hoe lang. De rechercheur, die u zond, was niet bepaald een coryphée! Toen maakte de schilder Van Elderen ons erop opmerk zaam dat dr. Camphuysen een sprekende gelijkenis vertoonde met het familieportret in de eekamer, mijn overgrootvader en naamgenoot David Corbeyn. De vorm van hoofd en kin. Ook de kin van juffrouw Sa rah. Ik had zojuist het portret in het halve medaljon gezien en trok mijn conclusie. Een wonderlijke conclusie! Een conclusie waarvan ik ja, dat moet ik u toegeven nog eens partij hoopte te trekken. Een aardige troefkaart, die ik in handen hield. Plet onderzoek van de rechercheur had on dertussen niets opgeleverd. Toen ik weer op mijn kamer terug was en de rechercheur daar ook nog even rond geneusd had, besloot ik mijn operaties met een verder voort te zetten. Ik moést de juwelen hebben als een basis voor een nieuw bestaan in Zuid-Amerika en ik be greep nu dat ze uit de bronzen Buddha in de brandkast waren overgebracht. Een vol komen waardeloze brandkast, ook nog uit de tijd van mijn grootvader, een prul, die je met een sleuteltje kon openmaken. Mijn tante was met de rechercheur en mevrouw Waterborg mee naar boven gegaan om de kamers van de andere pensiongasten te on derzoeken; er zou dus geen sterveling meer beneden zijn. En ik glipte weer de trappen af en haar slaapkamer binnen en daar vond ik in een sleutelmandje haar hele sleutelbos. Het was kinderlijk eenvoudig. En ik lichtte de juwelen uit de étuis, waar ze in geborgen waren en begon ze in mijn zakken te stoppen. En toen had ik waarlijk alweer déveine! Om een volkomen onbegrijpelijke reden kwam mijn tante onverwacht naar bene den, hoewel het onderzoek boven nog niet kon zijn afgelopen. Gelukkig hoorde ik haar aankomen, zo erg vlug is ze niet in haar bewegingen! En zo had ik nog nèt de tijd om mij achter de deur op te stellen. Ik heb er een hekel aan, inspecteur, om geweld te gebruiken en ik doe het dan ook werkelijk alleen als mijn eigen veiligheid dat vereist. Maar ik kon anders niet meer weg komen. En dus sloeg ik haar met de sleutelbos achter op haar hoofd en toen ze viel ging ik er meteen vandoor. Ik hoopte werkelijk dat zij niet dood zou zijn, dat moet u geloven! Een moord om een erfenis is tè banaal!" „En toen u de slaapkamer van juffrouw Corbeyn uitkwam, mét de juwelen, werd u gezien door Tilman". „Inderdaad inspecteur. Is dat uw goede neus of heeft hij u dat verteld?" „Hij heeft me dat niet verteld." „Maar het scheelde toch niet veel! Ik kwam nog net op tijd hier om de hoek kij ken!" „Wist u dan dat Tilman hier bij mij zat?" „Ik vermoedde het. Ik hoopte dat mijn plotselinge verschijning wat kalmerend op hem zou wei-ken!" „Dus u kwam hier expres binnen?" „Ja zeker. Op werkte mijn plotselinge verschijning niét kalmerend!" „Nee! Verduiveld nog aan toe!" „Maar hij heeft het dan toch niet gezegd. Daar heb ik nog een charmante lunch aan te danken! En het is dan toch uw goede neus geweest. Alweer mes compliments, mon cher inspecteur!" „Hebt u hem bedreigd?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7