Honderden Oostuums VAN PRAAG Fa R. de Boer Nederlandse Comedie met stuk naar „Het Slot" van Kafka Honderdste voorstelling van Onderwijzers T on eel vereniging Artistiek Besluiten-per-circulaire van Bedrijfschap onverbindend Visserij - varia Schijnwerper als lees lamp Wijk aan Zee Heemskerk Regen- en gabardine-jassen Leren jassen Leren mantels Leren vesten Rode fik de tovenaar Economische politierechter Hoge Raad vernietigde vonnis tegen kweker en verwees zaak naar hof Beverwijk Scheepvaart Goede JONGENS- HORLOG.E S Na denken komt zetten Wijziging Algemene Politieverordening Herv. vereniging van jonge vrouwen opgericht Aparte Geschenken V acantieregeling rijkspersoneel Bridgeclub „Never Down" Lezing voor Vrijz. Hervormden Uitvoering Doopsgezind Zangkoor Concert N.Ph.O, Aansteker en gele das DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 13 De Nederlandse Comedie heeft een experiment ondernomen, waarvan de mislukking in artistieke zin eigenlijk al bij voorbaat vaststond, maar dat commercieel gezien toch geen al te groot risico hoeft te betekenen, dank zij het feit dat Ko van Dijk de hoofd rol daarin vervult en mede door een soort veredeld snobisme van het „ontwikkelde" publiek. Zelden heeft voor een première de laatste jaren zoveel belangstelling be staan als voor die van de toneelbewerking door Max Brod van de roman „Het Slot" van Franz Kafka, die Zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg werd ge geven: voor de niet medespelende leden van het gezelschap was nota bene geen plaats in de zaal beschikbaar! Misschien is „een mislukking in artistieke zin" te kras uit gedrukt, want men moet achteraf erkentelijk zijn dat dit experiment werd onderno men als een late poging om het toneel op de hoogte van zijn tijd te brengen. Boven dien leverde deze voorstelling wederom het bewijs dat Johan de Meester, ondanks al zijn epigonisme en belustheid op het étaleren van uiterlijk effect, één der zeer weinige Nederlandse regisseurs van formaat is, zo niet de enige. Kort voor zijn dood in 1924' verzocht Franz Kafka als zijn laatste wens aan zijn vriend Max Brod de onuitgegeven manus cripten van zijn hoofdwerken te vernieti gen. Hij heeft zulks niet gedaan, doch in tegendeel behalve „Het Slot" ook de ro mans „Het Proces" en „Amerika" en vele novellen, korte beschouwingen en dagboe ken gepubliceerd, zich daarmee de dank baarheid verwervend van alle in litteratuur belangstellenden, aan wie één der geniaal ste schrijvers van deze eeuw werd geopen baard. De bewerking van het eerstge-1 noemde boek, hoe scrupuleus ook verricht, betekende echter een slechte dienst. Kafka namelijk, een door hartstochtelijke schrijf drang bezetene, realiseerde zich volledig in zijn letterkundig oeuvre. Er bestond tot een dergelijke „vertaling" met andere mid delen, waarmee niets aan de oorspronke lijke schepping toegevoegd kon worden, j wat ook niet de bedoeling was, geen enkele aanwijsbare noodzaak. Adriaan Morriën, die de Nederlandse tekst leverde, heeft gelijk met zijn bewe ring, dat Brod één van de belangrijkste motieven, te weten dat van de naar een bestemming zoekende mens in een raadsel achtige wereld, goed heeft bewaard en te gelijk „speelbaar" gemaakt. Maar wat hij er in zijn inleiding tot het programma niet bij vermeldde, is dat met het „samenvoe gen van dramatische momenten" geen dra matische kunst ontstaat. Men kan niet straffeloos een gekozen (of liever gezegd: gedicteerde, uit innerlijke dwang ontstane) vorm veranderen, want daarmee verbuigt men ook de inhoud - in dit geval in de rich ting van een modern mysteriespel, welk karakter nog werd versterkt door de slot scène (Kafka liet zijn roman onvoltooid na) met haar sterke herinnering aan „Onze Stad" van Thornton Wilder en door de manier van opvoering. De zijn geweten inschakelende criticus staat voor een schier hopeloze taak. Een zo veelvoudig te interpreteren werk als dat van Kafka is niet in enkele regels tot zijn betekenis te herleiden, maar zonder een poging, daartoe is een waardering van Brod's aandeel in dit stuk onmogelijk. Kafka behandelde, kan men wel zeggen, het tragische misverstand van een rede lijk denkend mens in een ontzielde maat schappij met haar onbepaalbare en ontoe gankelijke instanties, gehoorzamend aan door hemzelf bedachte wetten, die tot een absurde realiteit zijn geworden. Brod voeg de daar evenwel een ander misverstand aan toe, namelijk dat (mijn Amerikaanse collega Harold Clurman maakte deze op merking eens bij een geheel andere aan leiding) de schijnwerpers in een theater leeslampen zouden zijn. Zelfs al zou de voorstelling beantwoorden aan beelden, die de oorspronkelijke auteur bij het schrij ven voor ogen hebben gezweefd, dan nog ontbreekt een in dit geval elementaire fac tor: het denkproces. Er heerst bij Kafka een wonderlijke spanning tussen de centrale figuur en de wereld, bij gebrek aan de mogelijkheid van wezenlijk contact. In „Het Slot" is de alle gorische bedoeling het duidelijkst. De we reld is hier de groteske bureaucratische hiërarchie, die zich volstrekt ongevoelig ADVERTENTIE met volle garantie. KENNEMERLAAN 60—62 De resultaten van de deze week ge speelde partijen in de onderlinge competi tie van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" zijn: A. Struve-B. Zuiderduin 0-2; J. Taffijn-F. v. Son 1-1; J. v. Woensel- Schaaper 0-2; C. Diepgrond-J. v. d. Wel 1-1; J. Langewis-W. v. Klaveren 2-0; M. Kiein-R. Mahlberg 0-2. Mala-fide opkopers weren en café's langer open B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat in de praktijk is ge bleken, dat de Algemene Politieverorde ning van deze gemeente op enkele punten aanvulling en wijziging behoeft. Zo kon tot op heden een ieder in Heems kerk in of aan de huizen oude materialen, afvalstoffen en dergelijke inzamelen of kopen. Voorgesteld wordt thans opneming van een artikel, waardoor opkopers die niet als zodanig zijn erkend, geweerd kunnen worden en bonafide opkopers vergunning kan worden verleend. Inzake de sluitingstijd van cafés stellen B. en W. een wijziging voor in dier voege dat op Zaterdag, Zondag en de met de Zondag gelijkgestelde feestdagen, het slui tingsuur op 24 uur wordt gesteld. In de Algemene Politieverordening ont breekt een bepaling waarin de plicht tot aangifte van gevonden voorwerpen is vast gelegd. Een artikel, dat deze plicht gebiedend stelt, geeft de mogelijkheid om in voorko mende gevallen op te treden tegen perso nen die gevonden voorwerpen met voorop zet niet als zodanig opgeven bij de politie. Ko van Dijk en Andrea Domburg in „He Slot" naar de roman van Franz Kafka. toont voor de waardemetingen der logische gedachtengang. De hoofdpersoon, die enkel K. heet, kan dan ook tevens als een symbo lische figuur worden beschouwd: hij is als landmeter naar het dorp gekomen, gehoor gevend aan een oproep en bemerkend dat men hem volstrekt niet nodig heeft. Hij is en blijft een vreemdeling, een uitgestotene, een paria. De machthebbers in het voor hem onbereikbare Slot geven hem slechts spottende bevelen. Op het moment, dat aan het verlangen naar begrip van deze ruste loze zoeker naar het geluk van eenvoudige zekerheid lijkt te zullen worden voldaan, sterft hij van uitputting. Het fascinerende in dit radeloze gevecht van de mens tegen hem vijandige machten vloeit voort uit de botsingen van het ratio nele en het irrationele, het subjectieve en het objectieve, welke elementen elkaar ge heimzinnig doordringen, want alle relaties zijn voor verschillende uitleg vatbaar en iedere schijn heeft tevens realiteit. Vestdijk heeft eens gezegd: „Ontoegankelijk voor de reden blijkt de werkelijkheid te zijn, onbe rekenbaar. Wij kunnen de werkelijk heid niet systematiseren. En als wij haar systematiseren, of wanneer zij zichzelf sys tematiseert, kunnen wij er niet in leven". Ten dele door de vereenvoudiging tot en kele situaties, maar misschien ook met enige opzet, is het zinnebeeldige karakter in de bewerking van Max Brod tezeer ver sterkt, waardoor de voorstelling op vele punten wel als ouderwets expressionnisme moest aandoen. Men kan Kafka beter eens gaan lezen of herlezen. Niettemin: Johan de Meester demon streerde met zijn doordachte regie een vaste greep op de stof. Het vage en onbe grensde wérd kwellende realiteit. Ik heb diepe bewondering voor deze geweldige prestatie. Ko van Dijk was als K. nu eens helemaal niet spectaculair, maar daardoor des te indrukwekkender. Het is een prach tige rol in de zeer zuiver afgewogen com binatie van weerloosheid en weerbarstig heid, van kinderlijke onbevangenheid en waakzaam wantrouwen, van argeloze op rechtheid en scherpzinnige geldingsdrang. Qua uiterlijk deed hij denken aan een telg uit de enclave der Midden-Europese Jo den, waartoe ook Kafka behoorde. Andrea Domburg speelde opmerkelijk verrassend de minnares Frieda, als type overeenstem mend met de beschrijving in de roman: „Een onaanzienlijk, klein, blond meisje, met trieste ogen en magere wangen, dat echter verraste door haar blik, een blik van buitengewone supérioriteit". Van de vele andere medewerkenden wis ten vooral Lous Hensen en Sigrid Koetse als de zusters van de door Bob Goedhart in de juiste toon geplaatste bode Barnabas, benevens Eli Blom en Henk van Ulsen als de parasitaire assistenten zich te onder schelden. Jammer genoeg was de voortref felijke burgemeester van Philippe la Cha- pelle slecht te verstaan. Verder moeten dan nog in volgorde van verschijning Dick Scheffer, Mien Duymaer van Twist, Frans 't Hoen, Louis van Gasteren, Sophie Kohier, Dick Swidde en Paul Huf worden genoemd. De muziek van Jurriaan Andries- sen was teveel afgestemd op de door Max Brod gesuggereerde tegenstelling tussen „hemelse" en „aardse" elementen, de dé cors van Wim Vesseur beantwoordden uit muntend aan de opzet van de regisseur. Albert Mol heeft de bestiale dans van de knechten ingestudeerd. Ik geloof, dat we zelden of nooit zo dicht bij hedendaags toneel zijn geweest en tegelijk er zo ver vanaf als bij deze première, die in ieder geval een verheu gend perspectief bood door de gedemon streerde beheersing der uitbeeldingsmidde len. DAVID KONING In Wijk aan Zee is opgericht een vere niging voor vrouwen van 25 tot 40 jaar. Als voorzitster zal optreden mevrouw mr. W. M. G. Eekhof-de Vries. Het doel van deze vereniging, die is verbonden met de Nederlands Hervormde Kerk, is om nader met elkaar in contact te komen, waarvoor in het dagelijks leven geen tijd is. Op de bijeenkomsten zal worden gehandwerkt en geknutseld, waarbij vooral oorspronkelijke ideeën naar voren zullen komen. Elke maand zal een bijzondere avond worden gehouden met een lezing, vertoning van lichtbeelden of iets dergelijks. De eerstvolgende bijeenkomst van deze nieuwe vereniging zal plaats vinden op Dinsdag 13 December in de consistorieka mer van de Nederlands Hervormde Kerk. Albireo, 28 te Antwerpen. Alcyone, pass. 27 Finisterre n. Antwerpen. Alhena, pass. 27 Finisterre n. Las Palmas. Almkerk, 28 te Bilbao Ampenan, 27 v. Djeaaah n. Aden. Annenkerk, 26 v. Amsterdam n. Oost Afrika. Artemis. 26 v. Amsterdam n. Guanta. Alderamin, 28 Gibraltar n. Marseille. Amerskerk, 28 v. Penang n. Colombo. Aalsum. 29 te Madras verwacht. Agamemnon, 27 te Amsterdam. Amsteldijk, pass. 28 Vlissingen n. New York. Amstelpark, 29 te Ealtimore verwacht. Antonia, 28 te Tjilatjap. Bali, 27 v. Baltimore n. Charleston. Borneo, 28 te Massawa. Bussum, pass. 28 Muscat n. Le Havre. Britsum, 27 v. Bremen n. Hamburg. Banka, 28 560 m. W.t.N. Minikoy. Bacchus. 28 te St. Kitts. Bandjermasm, 28 te Padangbaal. Barito, 28 te Hollandia. Caltex Delft, 28 te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 2? Gibraltar n. Sidon. Camerounkust, 26 te Lagos. Ceronia, 28 te Pladju. Caltex Utrecht, 28 130 m. W. Runsal Jebel. Drente, 28 v. Priok n Cheribon. Dorestad, 26 dwars Portsmouth n. Maracaibo. Esso Amsterdam, 28 Antwerpen. Fairsea, 28 v. Napels n. Southampton. Friesland (KRL), 27 v. Bremen n. Rotterdam. Groote Kerk, 27 te Antwerpen. Gadila, 28 600 m. W. Adelaide. Gordias, 28 te Bremen. Garoet, 28 te Chitatagong verw. Guineekust., 28 pass. Las Palmas n. Bordeaux. Gouwe, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Hector, 27 te Rotterdam. Helena, pass. 27 Kp. Hatteras n. Port au Prince Heemskerk, 28 v. Djibouti n. Penang. Hersilia, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Hilversum, 28 220 m. O. Bahrein. Hera, 27 390 m. 7.O. Kp. Hatteras. Hoogkerk, 28 te Hongkong. Houtman, 28 te Yokohama. Hydra. 26 v. Cumana n. Pampatar. Ilos, 26 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Ivoorkust, 28 te Bordeaux verw. Kara, pass. 28 San Miguel n. Curacao. Kopionella, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Kota Gede, pass. 27 Ouessant n. Rotterdam. Kaloekoe, 28 te Steenkool. Kota Agoeng, 29 te Napels verwacht. Kota Ingen, 28 te Semarang. Lawak, 26 Portland n San Francisco. Linge. 27 v. Takoradi n. Babonrivier. Laurenskerk, 28 te Suez. Lekhaven, pass. 28 Ouessant n. St. Vincent. Loenerkerk, 28 te Calicut. Laut Banda, 28 in Zuid Chinese Zee. Lutterkerk, verm. nacht 28-29 v. Antwerpen n. Londen. Lekkerkerk, 28 v. Bushire n. Port Said. Lutterkerk, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Maaskerk, 27 te Suez. Meekerk, 27 v. Calcutta n. Madras. Markelo, 28 te Amsterdam. Modjokerto, 27 v. Singapore n. Tj.Priok. Mentor, 28 v. San Nicolas n. Curasao. Myonia, 29 Balikpapan. Notos, 28 te Rotterdam. Nestor, 27 ie Dordrecht. Oranjestad, 27 v. Barbados n. Trinidad. Omala, 27 v Spezia n. Istanbul Pygmalion, 27 v. Mobile n. Houston. Peperkust, 28 te Antwerpen. Peperkust, 28 pass. Vlissingen n. Antwerpen. Plancius, 28 te Belawan. Ridderkerk, 29 Kaapstad. Roggeveen, 1 Dec. te Hongkong verwacht. Rem pang, 29 tc Fremantle vrewacht. Sibajak, pass. 27 Ouessant. Stad Maassluis, 28 te Middlesbro. Sunetta, 27 v. Mena el Ahmadi n. Niigata. Siberoet, 28 te Balikpapan. Sigli, 29 te Bangkok verwacht. Staa Leiden, 28 nog te Khorramshar. Stanvac Talang Akar, 27 te Sungeigerong. Salawati, 28 te Cheribon. Sibigo, 28 240 m. O Cumberlane I! Talisse, pass. 27 Finisterre n. Le Havre. Telamon, pass. 27 Kp Katteras n. Willemstad. Tiberius, 27 v. Pto. del Gada n. Paramaribo. Trompenberg, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Ternate, 28 v. Bombay n. Aden. Trajanus. 29 Hamburg. Tankhaven III, 28 200 m. NW. Pulu Tenggol. Tibia, 28 95 m. NO. Banka. Tjibodas, 28 rede D.iangar n. Oosthoek Java. Tiba, verm. 30 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Willem Ruys, pass. 27 Gibraltar n. Port Said. Willemstad, 27 740 m. NO. Madeira. Waterman, 29 te Wellington verw. Woensdrecht, 28 140 m. O.ZO. Kp. Leeuwin W. Alton Jones, pass. 27 Ras Fartak n. Rastanura Zuiderkruis. 26 te Amsterdam. Zeeland (SSM), pas. 28 Holtenau n. Gdansk. KLEINE VAART Alcetas. 26 te Bari. Adm. Courbet, 23 v. Glassondock n. Rotterdam. Adm. Nelson, 28 v. Londen n. Rotterdam. Adm. De Ruyter, 28 v. Seaham n. Middelfart. Albergen, 28 v. Le Havre n. Fecamp. Appingdam, 30 v. Guernsey te Antw. verw. Aco. 28 v. Belfast te Bristol. Boreas, 27 te Amsteidam. Breda, 27 tc Rotterdam. Bab T. 25 v. Gent r,. Malmö. Bernard John, verm. 28 v. Rotterdam n. Antw. Bestevaer, 28 v. Amsterdam te Dublin verw. Birmingham, 28 v. Amble te Harlingen. Corr B. 28 v. Rotterdam te Kopenhagen. Diligentia, 28 v. Engene te Hamburg. Driebergen, 28 v. Honfleur te Londen. Duiveland. 28 te Amsterdam. Ella, 28 te Rouen. Flevo, 26 v. Algiers n. Genua. Ferocia. 28 v. Swansea te Loriënt verw. Henrica B, 28 v. Tolare te Skutskaer. Ingeborg, 29 v. Hamburg te Sandefjord verw. Ida D. 28 v. Zeebruggt te Antwerpen. Ilias, 27 v. Gibraltar n. Ceuta. Jaba, 28 v. Kopenhagen te Fur verw. Kaap Falga, 25 v. IJmuiden n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 25 v. Stocka n. Zaandam. Leuvehaven, 29 v. Kopenhagen te R'dam verw. Lindesingel, 28 te Waterford. Larix, 25 v. Dordrecht n. Domsjo. Lijnbaan, 29 v. Liverpool te Rotterdam verw. Markelo, 28 te Amsterdam. Marianne, 29 te Amsterdam verw. Midas, 28 te Amsterdam. Monica,' 28 v. Rotterdam te Varberg verw. Matthew, 28 v. Rotterdam n. Gent. Mypuck, 29 v. Antw. te Garston verw. Nassauhaven, 28 v. Rotterdam te Halmstad. Nieuwehaven, verm. 28 v. Rotterdam n. Malmö. Noorderhaven, 28 te Norresundby. Nottingham, 28 v. Rotterdam te Immingham. Notos, 28 te Rotterdam. Phidias. 27 te Malaga. Plato, 27 te Rotterdam. Pavo, 26 v. Dordrecht n. Domsjo. Spora, 28 v. Londen n. Esbjerg. Vindicat Atque Polit, 26 v. Bordeaux te Dundalk Vrijburgh, pass. 28 Ouessant n. Duinkerken. Westersingel, 28 v. Plymouth te St. Malo verw. Walènburgh, 28 te Lc Havre. SLEEPVAART Gele Zee, 26 dwars Minikoy n. Rotterdam me' twee zuigers. Hudson, 27 40m. W.ZW. Finisterre met zuiger. Loire, 26 90 m. O.NO. Kp. Varella n. Colombo. Noordzee, en Tyne, 27 60 m. NO. Bermuda met stoomschip. Oostzee, 27 320 m. ZO. Bangkok. Oceaan, 27 te Baumont. Poolzee, 26 v. Reunion n. Kaapstad. Rode Zee, 26 v. Burnt Island n. Hamburg. Thames, 27 260 m. O.NO. Fayal met ..Cibao". Zwarte Zee, 26 100 m. O. Aden met tanker naar Eurapo. ADVERTENTIE Schieten voor „Ons Genoegen" De in hotel „Sonnevanck" gehouden on derlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" had het volgende resultaat: 1. en 2. P. Schelvis en J. de Boer 49 punt.; 3, 4 en 5. J. Valkhoff, H. Schelvis en L. Dobber 48 pnt. Feest voor KAB-kinderen Het bestuur van de Beverwijkse K.A.B. heeft besloten dit jaar geen St. Nicolaas- feest voor de kinderen te houden. In de plaats hiervan komt op Zaterdag 7 Januari het gezelschap „Caakie" uit Alkmaar de kinderen een middag prettig bezig houden in het K.S.A.-gebouw. waaronder een mooie collectie Buikcostuums voor personen, wegende tot 220 pond. ENORM IS ONZE SORTERING ONTVANGEN de nieuwste FALCON MANTELS, vanaf ƒ45.— in gabardine en popeline. HERENJACKS - gewatteerd, met afneembare bontkraag, de laatste 20 stuks (aiieen grote maat) nu 27.50 IM. LEREN DAMESMANTELS, div. kleurenƒ42.75 KENNEMERLAAN 100 Vraagt zichtzending 99 99 De Onderwijzerstoneelvereniging „Ken- r.emerland" heeft Maandagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een aanvang gemaakt met haar lange serie to neelvoorstellingen, die reeds vele jaren als Sint Nicolaasfeest voor de jeugd zulk een hoogst plezierige en gewaardeerde traditie geworden is. Dit was tevens de honderdste opvoering van deze vereniging na de be vrijding, hetgeen voor de spelers en hun regisseur, Willem van der Veer een moei lijk te veronachtzamen gelegenheid is ge weest, na afloop nog een uurtje gezellig bijeen te blijven. Het was de voorzitter van O.T.K., de heer C. Brouwer, die in deze intieme kring met een kort speechje even aan dit heuglijke feit herinnerde en aan de verschillende successen, die de vereniging in de loop der jaren mocht behalen. De uitstekende resul taten van de laatste tijd méénde spreker té mogen toeschrijven aan de bekwame lei ding van regisseur Willem van der Veer, die hij daarvoor namens alle spelers zijn hartelijke dank betuigde. Daarnaast com- ADVERTENT1E Kunsthandel (sinds 1930) 99 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) voor iedere beurs. De econimsche politierechter te Haarlem, mr. A. Bletz, heeft Maandagmorgen op ver zoek van de officier van justitie, mr. J. Wiarda, enige zaken van ongeoorloofde bloemenexport aangehouden in afwachting van een uitspraak van het Amsterdams ge rechtshof over de vraag of bepaalde beslui ten van het dagelijks bestuur van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten, waarbij voorwaarden gesteld worden voor uitvoer- maclitigingen, verbindend kunnen worden geacht. De verdediger van een eerder veroor deelde overtreder van een dergelijk besluit, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, had er enige tijd geleden de aandacht op geves tigd, dat de circulaires, die dergelijke be sluiten ingevolge het Monopoliebesluit in houden, een clausule bevatten, waarin ge steld wordt, dat deze besluiten in werking treden een dag na die van de verzending per circulaire aan alle betrokkenen. Indien de circulaire dus niet aan alle be trokkenen verzonden is, dan hebben deze besluiten geen rechtskracht, zo beoogde destijds deze verdediger en hij verlangde dus formeel van de getuige-deskundige na mens het Bedrijfschap, de heer J. J. Bos man, een verklaring, dat deze circulaires inderdaad aan alle betrokkenen verzonden zijn. Daar durfde deze getuige echter niet voor instaan, omdat hij met de verzending weinig te maken had gehad. De politie rechter ging in deze zaak toch tot veroor deling over, aannemende, dat deze circu laire inderdaad allen had bereikt. Dit is een zeer formele kwestie, omdat er nog nooit een voor een dergelijk feit terecht staande kweker of handelaar is geweest, die verklaarde, dat hij de circulaires niet zou hebben ontvangen. Daarop ging mr. Van Löben Seis in cas satie bij de Hoge Baad en deze heeft in middels in een arrest de argumentatie van de raadsman gevolgd en het vonnis ver nietigd. „De politierechter heeft aange nomen, dat de besluiten per circulaire alle betrokkenen hadden bereikt, maar uit het vonnis blijkt niet op grond waarvan" aldus het arrest. De Hoge Raad heeft de zaak verwezen naar het Amsterdams hof, waar voor het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten nu binnenkort zal moeten bewijzen, dat ae circulaire inderdaad aan alle exporteurs (en dat zijn er tussen de drie- en vier honderd) is verzonden. Slaagt het daar niet in, dan zal het wel licht naar andere wegen moeten zoeken om zijn besluiten bekend te maken, of schoon de thans gebruikte zeer goed aan gepast is aan een nogal wisselvallige prak tijk, waarvoor nu eenmaal een zekere elasticiteit nodig is. Het thans aangevoerde bezwaar, dat door de Hoge Raad is ge steund, is uiteraard van zeer formele aard. In staatsblad 516 is gepubliceerd een Koninklijk Besluit tot wijziging van het Algemeen Rijksambtenarenreglement en van het Arbeidsovereenkomstenbesluit. In het najaar van 1954 bepaalde de ministerraad, dat de vacantie voor rijks ambtenaren en -arbeidscontractanten met twee dagen zou worden verlengd, behalve voor degenen die reeds 24 dagen of meer vacantie krijgen. Bovendien werd bepaald, dat voor jeugdigen beneden 21 jaar, een afzonderlijke regeling zou gelden. Deze bepalingen zijn thans vastgelegd in het Koninklijk Besluit. Het bevat ook de toekenning van twee dagen vacantie extra voor degenen, die 30 jaren diensttijd heb ben, dan wel de 50-jarige leeftijd hebben bereikt, voorts een verlenging van vacantie voor hen, die afwisselende diensten ver vullen en bijvoorbeeld doorwerken op feestdagen. Het besluit bevat ook de be paling, dat de vacantietoeslag een vaste toelage is en dus ook in de pensioengrond slag wordt berekend. De vacantietoeslag zal ook over de kindertoelage worden be rekend. Aan de verlofregeling (aanspraken op vrije dagen en persoonlijke- of familie redenen) is een aanmerkelijke uitbreiding gegeven. plimenteerde de heer Brouwer hem met zijn vijftigjarig toneeljubileum; hieraan de wens verbindend, dat O.T.K. nog lange tijd van zijn talenten zou mogen profiteren. Daarbij noemde de heer Brouwer het even eens verblijdend, dat de vereniging zo ge lukkig is steeds jonge krachten te kunnen aantrekken, waarvoor de ouderen indien gewenst, altijd gaarne bereid gevonden werden hun plaats op de planken af te staan. Spreker besloot met zijn beste wen sen voor de toekomst van hun vereniging onder woorden te brengen. „Roderik de tovenaar" Voor dit jubileum had men de keuze laten vallen op Fred Berens' kindertoneel- stuk in drie bedrijven, „Roderik de tove naar", dat ondergetekende ongeveer vijf endertig jaar geleden voor het laatst had gezien in het voormalige Haarlemse Bron gebouw. En nog herinnert hij zich de ont stemming van hem en zijn schoolkornuiten over het feit, dat de prinses Aleid van die aagen in schoonheid wedijverde met prin ses Hilda van Goudland; hoewel de behan deling het toch noodzakelijk maakt, dat zij als een vrouwelijk monster van Franke- stein fungeert. Waarschijnlijk heeft de be treffende actrice destijds geweigei-d zich aan een dergelijke afstotende gedaantever wisseling te onderwerpen, tot schade van bet geheel en tot teleurstelling van het publiek. Waarmee naar ik meen tevens is aangetoond, dat de jeugd bij kindervoor stellingen toch waarlijk niet bereid gevon den wordt al het vertoonde critiekloos 'te aanvaarden; zoals ten onrechte wel eens werd aangenomen. Gelukkig heeft bij O.T.K. mejuffrouw Gr. Janssen wel de moed kunnen opbren gen prinses Aleid te karakteriseren als een hatelijk en afstotend schepsel, waarbij de grimeur haar uiterlijk prachtig in overeen stemming heeft gebracht. De zelfde fantasie bieek uit de satanische kop van de sinistere Roderik, die geheel bij een kinderlijke ge- dachtenwereld van de sprookjestovenaar was aangepast. Doordat O.T.K. met deze voorstelling als derde vereniging deelnam aan het concours, georganiseerd door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap, kan ik tot mijn ge noegen het uitoefenen van critiek ditmaal overlaten aan de jury, die de opvoering daarom met andere ogen moest bekijken dan uw recensent. Ik heb dan ook mijn aandacht voor een keer verdeeld tussen het toneel en de zaal, om daarbij beurtelings van beide objecten te genieten. Van de verzorgde entourage, bestaande uit fleurige costuums en fraaie décors op het eerste en van het kennelijk volledig op de handeling geconcentreerde jeugdige publiek. Het angstige „Nee!" bijvoorbeeld van een der toeschouwertjes, wanneer prins Ermgard de beker met de toverdrank ledigt en niet te vergeten de bijna tastbare spanning op het moment, dat Roderik door zijn tover macht het geheim van de gesloten deuren openbaart. Wij willen dan maar hopen dat het de jeugd is ontgaan, dat waarschijnlijk ten gevolge van een slordige „waarneming" achter, de truc met het lichteffect technisch volkomen mislukte. Ook het stuk behoort ongetwijfeld tot de beste, die Fred Berens voor kinderen schreef. De historie van Roderik, de boze tovenaar, die zijn niet geringe en geheim zinnige machtsmiddelen aanwendt om met behulp van de foeilelijke Aleid de nobele prins Eringard van de troon verwijderd te houden, is met een handige combinatie van spannende en komische taferelen samenge steld. Daarbij zorgde hij steeds op momen ten van de hoogste spanning voor een be vrijdende lach, welk inzicht het creëren van de beide kostelijke types Hilperik en Boudewijn mogelijk maakte. De eerste als de permanent sidderende lakei, die steeds maar bladen met serviesgoed breekt en de tweede als de uitzonderlijk luie kamerdie naar. Geen wonder dat de honderden kin deren zich kostelijk hebben geamuseerd en de velen, die deze voorstelling nog te goed hebben, kunnen ervan overtuigd zijn dat hun enige bijzonder prettige uren te wach ten staan. Aan het einde waarvan zij zelfs nog een behoorlijk met versnaperingen ge vuld pakket in ontvangst mogen nemen. Na afloop van de opvoering werd het toneel nog even betreden door de voorzitter der afdelingen Santpoort en Velsen-IJmui- den van de vereniging „Volksonderwijs", de heer IJ. Reitsma, die zijn grote waar dering uitsprak voor de vele inspanningen, die de in O.T.K. verenigde onderwijzers en onderwijzeressen zich steeds voor het Sint Nicolaasfeest van de Velser schooljeugd willen getroosten. Spreker hoopte dat men onder leiding van Willem van der Veer op aeze weg zou willen voortgaan, waarna hij een van de dames een enveloppe met in houd overhandigde, die uiteraard voor de verenigingskas was bestemd. JAN VAN DAM IJselmeervisserij. Zaterdag werd door 18 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2239 pond snoekbaars, prijs f 0,65f 0,79, 536 pond rode baars, prijs f 0,73f 0,80, 2055 pond blei, prijs f 0,08f 0,09, 12 pond karper, prijs f 0.24 en 1 pond snoek, prijs f 0,60 per pond. Prijzen van Maandag. Heilbot 3,00—2.20; gr. tong 5,705,00; grm. tong 4,504,00; kim. tong 4,00—3.60: kl. tong I 3,90—3,70; kl. tong II 2,90—2,50; tarbot I 3,20—2.60, per kg. Tar bot II 122; schartong 5534; grm. schol 6055; kim. schol 7062; kl. schol I 7253; kl. schol II 62—38; v. haring 1812; makreel 36—19; gr. schelvis 43—33; p-m. schelvis 40—21; kim. schelvis 28—19; kl. schelvis I 25—17; kl. schelvis II 33—17; wijting 27—13; gr. gul 5142; midd. gul 4437; kl. gul 29—19; kl. leng 32; kl. haai 20—16; ham 94—65; poontjes 2610,50; kl. koolvis zw. 25—16; kl. koolvis wit 34—30, per 50 kg. Gr. kabeljauw 284114; gr. koolvis zw. 8267; gr. koolvis wit 96—88; gr. leng 7064, per 125 kilogram. Aanvoer van Maandag. 150 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 15 kisten tong schar en schartong. 210 kisten schol, 1745 kisten haring, 975 kisten makreel, 1710 kisten schelvis. 775 kisten wijting, 150 kisten kabel jauw en gul, 100 kisten leng, 155 kisten haai, 20 kisten ham. 25 kisten poon, 253 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 6320 kisten. Besommingen van Maandag. RO 46 Claesje f21,660; WK 8 Deining f 10.830; IJM 10 Hattem f32.630; Batavia f24.280; KW 20 f 1404; KW 2 f850: KW 9 f 1770; KW 178 f 1250; KW 41 f 1270; KW 129 f 1640: KW 70 f3190; KW 141 f1260; KW 165 f8200: KW 135 f 25.600; KW 169 f 1860; KW 28 f 2400; KW 64 f2100; KW 84 f2990; KW 17 f2780; KW 91 f 1790; KW 108 f1780; KW 24 f2630; KW 59 f2830; RO 2 f2990: AM 18 f 1970; TX 14 f810: IJM 4 f1430; KW 98 f 1500; KW 72 f 1030; UK 3 f2960. Na het spelen van de achtste ronde is de stand in de onderlinge competitie van de R.K. bridgeclub „Never Down" als volgt: 1. Fluitman-Beerman 467,26; 2. W. Groen- Tervoort 448,05; 3. mevrouw Groen-J. Schaaper 445.83; 4. heer en mevr. Braun 424,72; 5. Schram-Kuys 416.68; 6. Maks- Ponein 414.48; 7. Schuyt sr.-Hoogland 413,73; 8. Duin-Ponein 409,27; 9. Mohr- Vendel 407,52; 10. G. Schaaper-G. Groen 406,80; 11. mevr. Beerman-Eggermont 406,74; 12. H. Schmidt-Tesselaar 401,16; 13. mevr. Kramer-Korsman 401,00; 14. Van Kampen-Schuyt jr. 400,72; 15. mevrouw Schaap-mevr. Schaaper 399,22; 16. Hoo- gerhevde-Witlose 398.07; 17. J. Huls-Ha mers 393,90; 18. Admiraal-Kramer 391,27; 19. P. Schmitt-Frankemölle 387.98; 20. dr. Versélewel-dr. Vos 386,79; 21. Heyne- Eyking 385,96; 22. Zwager-Zwager 384,30: 23. heer en mevr. Bolliger 363.05; 24. Korte- Gerritse 357.79; 25. Boerlage-Boerlage 347,85; 26. Timmer-Willemse 347.00. De vereniging van Vrijzinnig Hervorm den te Beverwijk houdt vanavond in het kerkgebouw aan de Prinsesselaan een bij eenkomst, waarop dr. A. Faber zal spre ken over het onderwerp „Mijn reis naar Rome". Op Dinsdag 13 December geeft hel Doopsgezind Gemengd Zangkoor te Bever wijk in net kerkgebouw aan de Meerstraat een concert waaraan solistische medewer king wordt verleend door T. Swanenburgh- de Veye. sopraan. Elly Jens, alt, Riek Mantje-Coppée, viool, Lies Dekker, viool en J. M. Walewijn, piano. Het geheel staat onder leiding van de heer G. J. Moed. Op uitnodiging van de Commissie Cultu reel Beverwijk geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest op Woensdag 30 November in het K.S.A.-gebouw een con cert. Onder leiding van Marinus Adam zal een programma van populaire nummers ten gehore worden gebracht. Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn inlichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: gele das, aan steker en blauwe want.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15