Gouden Kinderwetten pijlers van huidige kinderbescherming HDHNER r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws ió lx et zo Vijftig jaar geleden werd officieel de helpende hand naar het verwaarloosde kind uitgestoken jei riUKKio tiftetfcu my De radio geeft Woensdag J DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 2 Falcon Harris Tweedjassen Geef een mondharmonica Conferentie over het Deltaplan Echtpaar Lozie in Edmonton Stemmen op Vrijdag Emissie Van Gelder Zonen Bevrijdt U Kerkelijk Nieuws Vragen over spreekbeurten van president Sukarno Examens PUTSTRAAT 16 FATH-KOUSEN 6.90 SCHEPEN DVERLAND Het is vroeger gebeurd dat voor het wegnemen van een paar dubbeltjes twee meisjes van 8 en 9 jaar veroordeeld werden tot een gevangenisstraf van niet minder dan zeven en een half jaar, welke straftijd zij doorbrachten in een gevangenis tussen vol wassen vrouwen, van wie zij niet veel goeds leerden. Dat gebeurde in 1878. Als thans een jongen of een meisje geld wegneemt, dan wordt zorgvuldig nagegaan wat de reden is dat het kind tot zoiets onsociaals komt. Tussen het einde van de vorige eeuw en het midden van deze eeuw ligt een hemelsbreed verschil wat betreft de houding tegenover het kind in nood, wanneer men onder die verzamelnaam samenvat alle kin deren, die in geestelijke of lichamelijke zin hulp behoeven. Vroeger trad men op met hardheid, tegenwoordig streeft men erpaar die kinderen te helpen. Dat helpen, men kan ook zeggen: beschermen van het kind, begon officieel vijftig jaar geleden, op 1 December 1905, toen de Kinderwetten in werking traden. Dit belangrijke feit zal op 1 December herdacht worden in een bijeenkomst in Den Haag in de Ridderzaal, waar de minister van Justitie en de oud-kinderrechter mr. J. Overwater, voorzitter van de nationale federatie de Nederlandse bond tot Kinderbescherming, het woord zullen voeren. In deze bond zijn alle verschillend gekleurde activiteiten ten behoeve van het kind, dat hulp behoeft, gebundeld. Hoe groot en ten hemel schreiend het kinderleed was op het einde der vorige eeuw is niet te beseffen. Toen waren 20.000 kinderen in gestichten waar een hard régime heerste opgeborgen; 10.000 „wezen" hadden het in pleeggezinnen hard te verduren. Allemaal werden ze „wezen" genoemd, ook als de kinderen van de ouders waren weggenomen wegens verre gaande verwaarlozing of onaanvaardbare immorele exploitatie. Maar die kinder ellende moet men ook zien tegen de achter grond van die tijd met zijn sociale misstan den. Waren toen de verpauperde kinderen, die met bedelen moesten proberen zichzelf en het gezin zo'n beetje in leven te houden, van de ouders afgenomen, dan werd het leed meestal nog groter. Er zijn verhalen over van wezen, die openbaar „geveild" werden tegelijk met ouden van dagen, en over wezen, die werden uitbesteed in ge zinnen, die toch al van de bedeling leefden. Trof een kind het wat menswaardiger, dan bleef echter voortdurend de dreiging be staan, dat de ouders het terug konden halen en het opnieuw exploiteren, wat voor meisjes vaak prostitutie betekende. Psychologie en psychiatrie Daaraan is radicaal een einde gemaakt door de Kinderwetten van 1905, nadat reeds in 1874 door de wet-Van Houten, arbeid van jonge kinderen in fabrieken was ver boden. In de Kinderwetten werd het ouder lijk gezag aantastbaar gesteld. De staat kreeg de bevoegdheid, wanneer het belang van 't kind zulks eiste, de kinderen bij de ouders weg te halen teneinde ze elders beter te doen grootbrengen. Dit was het begin van de officiële „bescherming" van het weerloze kind tegen totale geestelijke en lichamelijke ondergang, al had, van particuliere zijde, Pro Juventute zich de kinderellende reeds aangetrokken. Wordt een kind, via bemoeiingen van de Voogdijraad die binnenkort de Raad voor de Kinderbescherming gaat heten van de ouders afgenomen, dan neemt een voorgdijvereniging de zorg over. Er zijn in een halve eeuw tijds uit het particulier initiatief tientallen voogdijverenigingen van alle gezindten ontstaan, die hun be middeling verlenen om de pupillen in een liefderijk tehuis of inrichting of bij een geschikt pleeggezin onder te brengen. IfCUDUu/ BARTEUORISSTR. HAARLEMTEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'OAM - TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Zigeunerkwin tet. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 De Achtergrond, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Pla ten of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest. 14.00 Platen. 14.35 Vocaal ensemble. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Lichte mu ziek. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie en verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volks liederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokranit. 20.20 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 21.30 Overheid en onderdaan in West-Europa, causerie. 21.50 Geestelijke liederen. 22.20 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal sportuitslagen. 23.20 Platen. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Accordeon-orkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Promenade-orkest en Omroepkoor. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Staatkundig leven in de Nederlandse Antil len. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte mu ziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Pla ten. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw land genoten kennen. 20.40 Antigone, tragedie. 22.10 Omroep-orkest en solist. 22.45 Weg met de wetenschap, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammond-orgel. 23.4024.00 Platen, TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) Eurovisie: 14.5016.40 Reportage inter nationale voetbalwedstrijd EngelandSpan je. 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen, 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.30 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkkwartet. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoor spel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). De kinderbescherming, die zich over tienduizenden kinderen, van enkele dagen oud tot aan de meerderjarigheid, uitstrekt, blijft echter enigszins verborgen achter de normale openbaarheid van het leven. Want er zijn bijna altijd delicate problemen mee gemoeid, die men zoveel mogelijk achter de schermen houdt. Voorkomen beter dan genezen Een van de grootste veranderingen die zich de laatste vijftig jaar bij alle sociale hulpverlening, dus ook in de kinderbe scherming, heeft voorgedaan, is, dat men van genezen steeds meer is overgegaan tot voorkomen. In de opvoedkunde heeft de harde tucht van vroeger jaren plaats ge maakt voor het begrip en de hulp, waar mee de ouderen nu het kind tegemoet treden. De wetenschap, met name de socio logie, psychologie en psychiatrie helpt de kinderbescherming steeds beter de juiste weg te zien voor het kind, dat met de ruw heid, de problemen en het leed in aanraking is gekomen. Dat wil nog niet zeggen, dat overal vakkundig geschoolde beroepskrach ten de leiding hebben in tehuizen, inrich tingen en internaten, waar kinderen her opgevoed worden, maar wel dat de over tuiging steeds meer baan breekt, dat elk kind vóór alles nodig heeft, een sfeer van onbaatzuchtige liefde, van veiligheid en geborgenheid. Op het ogenblik zijn er in ons land 20.000 voogdijkinderen, kinderen dus, waarvan de ouders zozeer in gebreke bleven, dat ze uit de ouderlijke macht zijn ontzet, ofwel wier ouders door ziekte of onmacht gevange nis de zorg voor hun kinderen tijdelijk uit handen hebben moeten geven. Het grootste deel verblijft in opvoedingsinrich tingen van allerlei soort. De overigen zijn ondergebracht in pleeggezinnen. Men zoekt intussen naar wegen om de ouders zodanig te verbeteren, dat de kinderen weer bij hen terug kunnen komen. Het preventieve werk op kinderbeschermingsgebied mondt dan ook altijd weer uit in de positieve zorg voor het goede gezin, waar de harmonische sfeer van onderlinge liefde en begrip het allerbeste klimaat schept om een kind ge zond en evenwichtig te doen opgroeien. Meer helpen dan bestraffen De twee richtlijnen in de moderne kin derbescherming zijn preventief te werken en het kind als een eenheid met zijn ouderlijk gezin te zien. Als er ingegrepen moet worden dan tracht men eerst de situatie te verbeteren terwijl het kind thuis blijft, door de ouders tijdelijk een hulp te geven. In de twintiger jaren is het instituut van de kinderrechter ontstaan, die niet zozeer bestraffend dan wel helpend optreedt. Pleegt een kind een vergrijp of kan het zich .niet normaal aanpassen, dan kunnen de ouders de hulp en raad van de kinder rechter inroepen, die niet zozeer aandacht schenkt aan wat het kind heeft gedaan dan wel aan het waarom van dat onsociale ge drag. Dat laatste wijst er immers op, dat het iets niet aan kan, dat het in conflct is met zichzelf en hulp nodig heeft om er uit te komen. Die hulp wordt in veel gevallen geboden door de gezinsvoogd, een buitenstaander, die vrijwillig de taak op zich neemt een tijdlang de moeilijke jongen of het moei lijke meisje op vriendschappelijke wijze bij te staan door op ongedwongen wijze regel matig contact met het kind en vooral ook met de ouders te onderhouden. Het onge merkt bieden van deze „morele bijstand" is een moeilijke taak, die tactvolle toenade ring vraagt en vooral een warm hart en een evenwichtige geest. Vijfduizend gezinsvoogden en gezins voogdessen zijn betrokken bij de kinderbe scherming, een werk dat er op gericht is het bedreigde kind de beste kans te geven tot een zo gelukkig mogelijk mens op te groeien .De zorg voor het welzijn van de bedreigde kinderen is van zeer groot be lang. Want in de volgende generatie zijn ZIJ de ouders, die op hun beurt het nieuwe geslacht zullen moeten helpen een gelukkig bestaan te veroveren. ADVERTENTIE Hel ideale geschenk voor St Nicolaas of Kerstmis. Maar., koop geen prullaria, koop iets goeds., een echte HOHNER. het wereldmerk. Prima vakwerk en toch goedkoop Model BRAVO, 28 stemmen, v.a. f3.25 Model PADVINDER, 8-12 stemmen, v.a. f 0.75 Verkrijgbaar in elke muziekhandel en bonafide speelgoedwinkel WERELDBEROEMDE MONDHARMONICA'S In Goes is een conferentie gehouden over het rapport van de Dr. Wiardi Beck- manstichting „De toekomst van het Delta gebied". Enige Zeeuws-Vlaamse sprekers waren teleurgesteld, dat hun deel van de provin cie Zeeland vrijwel buiten beschouwing was gelaten. Zij vroegen zich af of zij wel licht als Belgen beschouwd worden. Uitdrukkelijk kwam de wens naar vo ren in het Deltaplan ook een vaste oever verbinding te maken tussen Zierikzee en Noord-Beveland. Tal van burgemeesters wezen op hun specifieke plaatselijke belangen en ook op de bestuurlijke moeilijkheden, die door de uitvoering van het Eteltaplan zullen ont staan. Burgemeester Chr. van Hofwegen van Nieuwe Tonge bepleitte meer arrrïslag voor de gemeentebesturen. Hij verweet het ministerie van Maatschappelijk Werk „socio - en andere - logen" naar de eilan den te zenden, die niet overleggen met de plaatselijke besturen. Hij kreeg steun bij de Zuid-Hollandse gedeputeerde mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, die ten aanzien van het voorkomen van schokken in de maatschappelijke ontwikkeling niet alleen nauwe samenwerking van rijk en provincie met de gemeentebesturen aan beval, maar bovendien betoogde, dat ont wikkeling en vernieuwing op de eilanden zeker niet van boven af mag worden op gelegd. Prof. dr. ir. J. L. Kleyn heeft er met nadruk op gewezen dat het bij het Delta plan in de eerste plaats om de veiligheid is begonnen. Wij moeten onze voorgangers niet verwijten, adus prof. Kleyn, dat de afsluiting niet eerder geschiedde. Nu pas hebben wij voldoende ervaring, voldoende technisch-wetenschappelijke mogelijkhe den. voldoende materieel en voldoende ge routineerd personeel om deze werken te kunnen uitvoeren. Mr. J. A. W. Burger, fractie-voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer en partij-voorzitter Evert Vermeer hebben slotwoorden gesproken. De heer en mevrouw Lozie uit Dordrecht zijn Zaterdag te Edmonton (Canada) aan gekomen. Hun zoon wordt daar verpleegd, die als gevolg van een vliegtuigongeval beide voeten moet missen. Het echtpaar Lozie heeft de reis kunnen maken dank zij de hulp van stadgenoten, die het benodigde geld bijeen hadden gebracht. De heer en mevrouw Lozie hebben hun intrek genomen bij een andere zoon, die ook te Edmonton woont. De minister van Binnenlandse Zaken heeft geantwoord op de opmerkingen uit de Tweede Kamer over de voorgestelde wijzi ging van de Kieswet. De vermelding van de namen of afkor tingen van de namen van politieke partijen op het stembiljet zal volgens de minister een verbetering zijn. In de praktijk blijkt hieraan bij vele kiezers een grote behoefte te bestaan. Er behoeft geen vrees voor ver warring te bestaan, daar wordt voorge schreven, dat de "naam van een politieke groepering of de aanduiding daarvan niet mag worden gebezigd, wanneer deze vrij wel overeenstemt met die van naam of aan duiding van een andere politieke groepe ring. Over de vraag, of het stemmen op Vrij dag bij de wetsgetrouwe Israëlieten bezwa ren ontmoet, heeft de minister inlichtingen ingewonnen bij het Nederlands-Israëlisch Kerkgenootschap en het Portugees-Israe- lisch Kerkgenootschap. Uit de antwoorden blijkt, dat geen bezwaar bestaat, wanneer de stemming wordt gehouden op een datum, vallende in een periode tussen 22 April en 30 Juni, ook niet wanneer de stembureaux tot 7 uur 's avonds zijn geopend. De minis ter heeft dan ook in het wetsontwerp de Vrijdag als dag der stemming voorgesteld. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van directie en commissai-issen der N.V. Van Gelder Zonen is besloten aan een op 9 December te houden buitengewone al gemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over te gaan tot uitgifte van f 12.236.000 gewone aandelen tegen een koers van 100 percent. De nieuwe aandelen zullen voor het eerst delen in de winst over 1956. Aan de houders van de thans uit staande gewone en preferente aandelen zal een voorkeursrecht worden verleend in de verhouding van één nieuw aandeel op drie oude aandelen. Weldrain December kopen wij: ..ca.70Vomeer gebak en snoepgoed dan nor- ma*! ...ca.100 Efemeer dranken dan normaal ca.40°/o meer boe ken dan normaal ca. 65 meer bloemen en planten dan normaal ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Alphen a. cl; Rijn J. H. Bogerts te St. Annaparochie; naar Warfhuizen W. Chr. Jansen vicaris te Kol- lum. Geref. kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. wijlen dr. J. Hoek) J. Kremer te Utrecht; te Nagele (N.O.P.) W. Dekker, candidaat te Andijk-Oost. Aangenomen naar Heeg L. Rozendal te Wilsum (Bentheim) (Did.). Bedankt voor Eefde-Gorssel M. T. Min- nema te Monnikendam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Driebergen: G. Blom te Meer kerk en P. de Smit te Middelharnis. Geref. Gemeenten Beroepen te Capelle a. d. IJssel M. Blok te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Leiden J. W. Kersten te Genemuiden. Prof. dr. A. J. de Sopper, oud-hoogleraar aan de Universiteit te Leiden, wordt op 5 December 80 jaar. Arthur Joseph de Sopper werd in 1875 te Brugge geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam en aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1907 promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Op 23 Juli 1899 werd hij te Hoogmade in het ambt be vestigd. In 1903 ging hij naar Velsen, van waar hij in 1911 naar Amsterdam vertrok. Wegens zijn benoeming tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit werd hem in October 1918 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus verleend. Tijdens zijn verblijf in Velsen heeft hij daar een Christelijke school gesticht. DJAKARTA (PIA) Naar aanleiding van het plan van president Sukarno om na zijn reis naar Midden-Java in December bezoeken te brengen aan Sumatra, Borneo en Makassar heeft het parlementslid Hin- drusarmo (Masjumi) de vraag aan de re gering gesteld of de reizen van de president en de vice-president met goedkeuring van de regering dienen te geschieden of dat zij zelf hierover beslissen. Hindrusarmo stelt verder de vraag waarom Sukarno „zo vurig op tourneé wenst te gaan tijdens een ver kiezingscampagne". Zou het niet beter zijn in het belang van de grondwettelijke positie van de president om de reis uit te stellen tot na de verkiezingen?, aldus Hindrusarmo. De Indonesische minister van Voorlich ting, Sutan Makmur, zeide over de positie van president Sukarno naar aanleiding van diens redevoeringen aan de vooravond van de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering, dat de president volgens de voorlopige grondwet onschendbaar is en dat de regering verantwoording schuldig is aan het parlement voor diens officiële hande lingen en uitlatingen. Makmur zei, dat men beter aan de voorlopige grondwet een vorm had kunnen geven, die meer in overeen stemming is met de revolutie, die nog niet voltooid is. Sutan Makmur deed een op roep verder niet te veel drukte te maken over de huidige ontwikkeling, maar ernaar te streven een grondwet op te stellen, die werkelijk in overeenstemming is met de geest van het volk. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: J. W. van der Kouwe, J. J. Morrien, I. S. F. Ranti, A. Peverelli, allen te Amsterdam; H. J. Nielen, Wormerveer. Artsexamen le gedeelte: mej. G. M. Mom, mej. J. C. Barendregt en J. den Heyer, G. K. van Wijngaarden, A. C. van Rooy, P. B. Elzenga, allen te Amsterdam; J. A. M. Ceha, Maastricht. Bevorderd met lof tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Veelheid en Binding, ,'n Bij dra e tot die onderzoek van die eindheidsprobleem in die literatuurwetenskap" mej. E. Lindes, geboren te Krugersdorp, Zuid-Afrika. Candidaatsexamen Rechten: H. P. v. d. Riet, Amsterdam. Doctoraal examen Economie: H. E. J. Zeegers, B. H. Schroeder, beiden te Amsterdam; J. A. M. Uitendaal, Hillegom. Doctoraal examen Geschiedenis: J. Tjen A Kwoei, Amsterdam. Candidaatsexamen Economie: J. Ph. Wolff en E. J. Bouw, bei den te Amsterdam. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde: P. J. H. van Bree en J. C. Leyte, beiden te Amsterdam. Candidaats examen Rechten: H. R. van der Vliet en J. J. Sieking, beiden te Amsterdam. Docto raal examen Economie: Th. P. van Hoorn en W. van Roon, beiden te Amsterdam. Can didaatsexamen Economie: W. Kuik en I. M. Philips, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen Aardrijkskunde: J. C. v. d. Toorn. Amsterdam. Doctoraal examen Geschiedenis: mej. C. C. M. Herbermann, Haarlem. Doc toraal examen Rechten: mej. G. E. Steen huizen en de heren C. H. R. Hulsenbek. J. Smit, A. B. L. Blessing, allen te Amster dam; W. J. G. Reumer, Zaandam. Delft. Candidaatsexamen voor Werktuig kundig ingenieur: G. Adams, Delft; H. W. Baron, Delft; C. van den Berg, Huizen; A. S. Hart, Haarlem; Lie Gie Teng, Delft; W. J. Prins, Eindhoven. Candidaatsexamen voor Geodetisch Ingenieur: W. Berend, Emmen; W. J. F.Krietemeijer, Breda; C. Roos, De Bilt: M. G. de Vries, Arnhem; W. J. H. Wijnands, Heerlen (met lof). Gepromoveerd tot doctor in de Technische Wetenschap: dé heer Leendert Bosch, geboren te Appinge- d-am, wonende te Amsterdam, op een proef schrift „Biochemische en Endotrinologische Onderzoekingen van Normaal en Neoplas- tisch Weefsel"; de heer Jan Willem Hendrik Zijp, geboren en wonende te Amsterdam, op een proefschrift „Toepassing van de Papier-Chromatographie bij de Identificatie van in de Rubberindustrie gebruikte Ver snellers en Anioxydanten". Candidaats examen voor Werktuigkundig Ingenieur: J. Boerendans, Hengelo (O.); D. van Dort, 's Gravenhage; H. R. J. Levert, Wassenaar; P. J. T. Schilder, Beemster. Candidaats examen voor Metaalkundig Ingenieur: D. Schuitema, Delft. Ingenieursexamen voor Vliegtuigbouwkundig Ingenieur: C. H. van der Linden, Rotterdam; J. W. Welcker, Bad hoevedorp. ADVERTENTIE Badgast. Een 50-jarige Duitse ambtenaar uit Bonn is door de Alkmaarse politierech ten bij verstek veroordeeld tot veertig gulden boete. Hij had in Augustus, toen hij als badgast op Texel vertoefde, in een zelf bedieningswinkel een rolfilmpje in de bood schappentas van zijn vrouw weggemoffeld, hetgeen twee andere vacantiegangers ge zien hadden. 60. Terwijl de bedrogen spionnen in de kist erg tekeer gingen, wandelde Joris Goedbloed rustig met het glas zwaar wa ter heen. „Welaan", mompelde hij verge noegd, „thans is het juiste ogenblik geko men, om schielijk van het toneel te ver dwijnen. Ik ga niet met lege handen en laat nochtans voor mijn vriendje Panda en de grote detective een aardig presentje achter. Wat zullen zij verrast zijn, wan neer zij inplaats van zwaar water, twee zware jongens in de kist aantreffen". Pat en Panda wisten nog niet, welk een ver rassing heen wachtte. Zij overlegden op dat ogenblik juist, of ze de kist nu maar zouden ophalen of niet. „Ik zie hier overal bordens met de opschriften: VERBODEN TOEGANG en MILITAIR TERREIN", zei Pat. *„Daaruit deduceer ik, dat we hier soldatens kunnen vinden. Waarom zouden we dan zelf met dat kist sjouwen? We zoeken een paar soldatens en laten die alles dragen". Lang hoefden zij niet te zoeken, want opeens klonk een barse stem: „Halt! Jullie spionneren! Dus zijn jullie spionnen! Het zal jullie slecht vergaan CUtv.ïïleyer Franse élégance 66 g. 15 d. Gekanteld. Een bende dieven heeft een ver keersopstopping veroorzaakt voor dui zenden Londenaren, die op weg waren naar hun werk. Zij hadden een gestolen brandkast op een spoorlijn laten kan telen, waardoor een goederentrein ont spoorde en het treinverkeer van Noord- West-Londen naar het centrum tot staan bracht. Bussen werden ingelegd totdat de baan weer was vrijgemaakt. Amnestie. De Joegoslavische regering heeft 490 plegers van misdrijven amnes tie verleend, ter gelegenheid van de viering van het tienjarige bestaan van de huidige republiek. Ivan Gosnjak, minister van Defensie, is van kolonel- generaal bevorderd tot generaal, als eerste in deze functie sinds de oprichting van de republiek. Duel. In het gebied van Quemoy is tussen de Chinese nationalisten en communis ten gedurende twee uur een artillerie duel geleverd, waardoor twee burgers werden gedood en een gewond, aldus meldt het nationalistisch-Chinese minis terie van Defensie. Dit is de eerste militaire actie in dit gebied deze maand. Protestactie. Het merendeel van de drie duizend tandartsen in Parijs zal morgen staken als protest tegen de honoraria, die het staatsziekenfonds voorschrijft en die de tandartsen te laag vinden. Voorts willen zij twee weken lang weigeren formulieren voor het ziekenfonds in te vullen. Ongeveer achthonderd tand artsen uit het gehele land hebben de overeenkomst over de nieuwe tarieven reeds ondertekend. Idioot. Te Madrid verluidt dat een vooraan staand lid van de Spaanse Falanx-be weging, Elola, is ontslagen naar aan leiding van een incident bij een her denkingsdienst voor Primo de Rivera, de stichter van de Falanx die negentien jaar geleden tijdens de burgeroorlog werd terechtgesteld. Na de dienst, die door generaal Franco werd bijgewoond, begon een groep een verboden lied te zingen, waarin de zin vooi'komt: „Wij willen niet dat idiote koningen van bui tenlandse afkomst over ons regeren". Overgave. In Malakka hebben zeven com munistische verzetslieden zich aan de autoriteiten overgegeven. Dit is de grootste groep verzetslieden die zich meldde, sedert begin September een amnestie afgekondigd werd. Zondag hadden zich twee verzetslieden over gegeven. Lawaai. Glasgow wordt geplaagd door een invasie van spreeuwen, die zulk een lawaai maken dat bewoners van het centrum 's nachts niet kunnen slapen. De spreeuwen maken nog meer lawaai dan het verkeer. Noodzaak. De UNO-opperbevelhebber te Tokio, de Amerikaanse generaal Lem- nitzer, heeft het protest van het Japanse vakverbond tegen de invoer van atoom wapens in Japan afgewezen. Hij zegt, dat een goede defensie noodzaak is en dat deze wapens zuiver defensief zijn. Verderfelijk. Volgens dr. Bowman, hoog- leraaar in de psychiatrie aan de univer siteit van Californië, is het alcoholisme ïn de Verenigde Staten verderfelijker dan alle andere bedwelmende middelen tezamen. Het is de voornaamste oorzaak van misdaden, verkeersongelukken en menselijke ellende. Van de honderd zestig millioen Amerikanen drinken zeventig millioen sterke drank, een mil lioen mensen zijn er aan verslaafd en vijf millioen drinken overmatig veel. Haar. In een speciaal daarvoor gebouwde Boeddhistische tempel te Sjodojima in Japan is een afbeelding van de- godin van genade geplaatst die vervaardigd is uit haar van 109.000 leiders uit Japan en India, onder wie premier Nehroe. Vrijwillig. Volgens het Oost-Duitse pers bureau ADN hebben elf agenten en spionnen van de „Strijdgroep tegen de onmenselijkheid", een West-Berlijnse anti-communistische organisatie, zich vrijwillig bij de Oost-Duitse veiligheids dienst gemeld. Aanstoot. Mgr. Jules Jeanmard, bisschop van Lafayette in de Amerikaanse staat Louisiana, heeft- drie vrouwen geëx communiceerd omdat zij een onder wijzeres, die catechismusles had gegeven aan een groep kinderen, waaronder zich ook enkele negers bevonden, hadden mishandeld. De vrouwen zullen de door hen gegeven „aanstoot" moeten goed maken. Vastgehouden. Vier Amerikanen, onder wie twee Congresleden, zijn in Oost-Berlijn vier uur vastgehouden omdat zij radio- telefonisch contact met West-Berlijn onderhielden. De Amerikaanse autori teiten in Berlijn hebben geprotesteerd. MINDER GEBONDEN aan conservatie ve opvattingen, zijn de Amerikanen ge- gemakkelijker voor een nieuw idee of een grootse onderneming te winnen dan wel licht enig ander volk ter wereld. Deze ongetwijfeld gunstige eigenschap heeft de Verenigde Staten doen uitgroeien tot het land waar alles kan, mits men zich stevig op de feiten baseert en zich niet verliest in droombeelden en luchtkastelen. In de afgezaagde term: „Het land der onbegrensde mogelijkheden" heeft het spraakgebruik hier van een korte karakteristiek gegeven. Toen in de eerste helft van de vorige eeuw door de stuw kracht van de onversaagde V. gouverneur van New York, De Witt Clinton, het ruim 600 km. lange Eriekanaal was tot stand gekomen, waar door de Grote Meren met de Hudson en de Atlantische Oceaan werden verbonden, waren de voorwaarden geschapen voor een geweldige opbloei van mijnbouw, industrie, handel en verkeer in deze hierbij betrok ken streken. Deze beroemde verkeersweg maakte Buffalo tot een bloeiende haven plaats, versterkte de positie van New York als leidster van de Amerikaanse handel, schonk het leven aan talrijke nieuwe ste den en maakte Detroit, Cleveland en Chi cago tot drukke en nijvere industriesteden. In de wandeling werd het Eriekanaal sim pelweg de „sloot van Clinton" genoemd, waarmee de Amerikanen wellicht minder hun gebrek aan eerbied, dan wel hun dankbare herinnering aan de vooruitstre vende gouverneur Clinton tot uitdrukking wilden brengen. Geprikkeld door de bedrijvigheid die rond deze „sloot" ontstond, wilde de staat Pennsylvanië op dit terrein ook wel eens wat laten zien, door de stad Philadelphia met Pittsburg te verbinden. Beide steden lagen een flinke 600 km. van elkaar, het geen op het eerste gezicht, en gelet op de prestaties die de New Yorkers hadden ge leverd, geen onoverkomelijk bezwaar moge schijnen. Er deed zich echter een moeilijk heid voor, waarover we niet te gemakke lijk mogen heenstappen. Pennsylvanië be zat weliswaar reeds een belangrijk kana- lenstelsel en bij de aanleg van het nieuwe v project zou met vrucht ge bruik gemaakt kunnen worden van bestaande rivieren en kanalen, maar de grote hin derpaal bleef dan altijd nog het Alleghanygebergte dat zich als een barrière tus sen beide steden verhief. Hier door lieten de Pennsylvaniërs zich echter niet afschrikken en zij ont wierpen een transportstelsel waardoor de hoge Alleghanyruggen overwonnen wer den door een reeks van hellende vlakken. Boten, vrachten, passagiers, kortom alles wat vervoerbaar was, kon tot de voet van het gebergte van de draagkracht van het water gebruik maken, maar daarna moes ten de schepen en hun gehele inhoud tegen de hellende vlakken worden opgetrokken. Dit geschiedde niet met mankracht, maar met stoomlieren. Desondanks was het een grootse onderneming die ongeveer 100 millioen gulden kostte en de staat aan de rand van het faillissement bracht. Maar het heeft zijn rente afgeworpen! Wist u tussen twee haakjes dat zware lasten die op ronde palen worden voort gerold met evenveel gemak kunnen wor den voortbewogen over driehoekig-ge- kromde palen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2