Water uit de Lek voor Den Haag IN DE WERELDPOLITIEK Onweer boven Siberië Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Sovjet-leiders fulmineren in India tegen het kolonialisme Boelganin noemt het bestaan van Goa een schande voor beschaafde mensen Haagse archivaris tot levenslang veroordeeld Sovjet-leiders oogsten critiek in Britse pers De Koningin stelt installatie te Bergambacht in werking Rheumatiek? Neem AKKERTJE Overschotten naar verschoppelingen ^Hoe is het ontstaan?^ In Memoriam W. Sterk Kerko - Fablo Shirts Zelfbinders Robson Pyama's Marinus van Meel 75 jaar Spit in Uw rug? Dit woord KWANSUIS DE LEKKERSTE LETTER Uit Haarlems Dagblad van 29 November 1905 DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 MADRAS (Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie, heeft in een rede in de Indiase havenstad Madras verklaard dat het kolonialisme bezig is ineen te storten. Het bestaan van de Portuguese kolonie Goa noemde hij „een schande voor beschaafde mensen". Boelganin zei er over verheugd te zijn dat vele Aziatische landen gekant zijn tegen het vestigen van buitenlandse bases en troepen op hun grondgebied. De eerste secretaris van de Russische communistische partij Kroesjtsjev, voegde hier aan toe: „Het is niet genoeg de onaf hankelijkheid te verkrijgen. Het is ook no dig deze te houden en te verdedigen. On afhankelijkheid moet worden verdedigd door economische vooruitgang en het op bouwen van de industrie. Bij de verdedi ging van uw onafhankelijkheid staat het Russische volk altijd naast u". Boelganin verklaarde nog: „Nu storten de koloniale regiems ineen en vallen terug in het verleden van waaruit geen terug keer mogelijk is. Bepaalde Europese lan den kunnen echter nog niet begrijpen dat die tijd achter de rug is en dat er geen terugkeer mogelijk is naar de vroegere koloniale periode". Hij zei dat er nog steeds pogingen worden gedaan om Aziatische landen van het pad naar vreedzame ont wikkeling af te drukken en om deze landen te brengen tot militaire voorbereidingen voor een nieuwe oorlog". „Deze doeleinden worden nagestreefd met verschillende soor- De Arnhemse rechtbank heeft de 37- jarige Haagse archivaris B. B. conform de eis tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. B. werd er van verdacht te Doetin- chem in de morgen van de 20e Januari van dit jaar zijn oom, de 73-jarige G. Beltman en diens huishoudster, de 66-jarige mej. H. A. Rutgers van het leven te hebben beroofd. De rechtbank achtte bewezen verklaard, dat verdachte strafbaar is voor de gepleeg de doodslagen. Van een concreet plan, waarbij de dood slag een logisch gevolg zou zijn van kalm beraad en rustig overleg achtte de recht bank niets bewezen. Zij is van oordeel dat verdachte door zijn afschuwelijke misdrij ven zal moeten worden veroordeeld tot de hoogste door de wet gestelde straf, omdat de verdachte door het plegen van zulke gruwelijke misdaden onder omstandig heden, die wijzen op handelen in koel over leg, blijk heeft gegeven, een groot gevaat op te leveren voor de samenleving. De verdachte heeft inmiddels reeds appèl aangetekend. ADVERTENTIE a'S in moderne tinten v a. 10.95—25.50 v.a. 2.95—14.50 in moderne tinten met patent pantalon v.a. 14.50—31.50 Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 ADVERTENTIE ten militaire verdragen en blokken die in Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten, en ook in andere delen van de wereld, wor den georganiseerd", aldus Boelganin. Zijn rede werd zin voor zin vertaald in het Engels en het Tamil, 's Avonds waren de Russische leiders de eregasten op een avondmaal aangeboden door de gouver neur van de staat Madras, Sri Prakasa. Er waren tweehonderd genodigden. Reactie Dr. Cunha, de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, heeft in New York tegenover United Press na zijn aankomst uit Europa verklaard dat hij de opmer kingen van Boelganin beschouwt als „on gepaste bemoeienis" met Portugese aange legenheden. Minister Cunha brengt een officieel bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten. Dr. Cunha zei dat uit de woorden van Boelganin duidelijk blijkt hoe belangrijk het voor het Westen is dat Portugal zijn koloniën op het Indiase schiereiland behoudt. De Sovjet-Unie heeft in beginsel beslo ten India te helpen bij de oprichting van een technische hogeschool te Bombay, zo verneemt UP. Men verwacht dat de nieuwe school, die valt onder het uitgebreide UNO- plan voor technische bijstand, in 1957 ge opend zal worden. Rusland zal materiaal leveren en vijftien specialisten afstaan. LONDEN (United Press). De Man chester Guardian heeft een hoofdartikel gewijd aan het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjex aan India. Het blad zegt dat de Sovjet-Unie onrust gezaaid heeft in het Midden-Oosten en thans de kansen wikt in India en Noord-Azië. Rusland, aldus het hoofdartikel, heeft grotere behoefte aan olie dan algemeen wel verondersteld wordt en is daardoor bijzonder geïnteres seerd in het Midden-Oosten. De mate van straffeloosheid waarmee ze een dubbel spel kunnen spelen wordt aangetoond in de huidige propaganda van Boelganin en Kroesjtsjev. Zij dienen zich aan als be wonderaars van Gandhi, .maar in hun land wordt Gandhi in leidende Rusische ge schriften als de grote zwendelaar geschil derd die zijn volk aan de kapitalisten ver raden heeft. De Daily Mail schrijft: „Niemand ver wacht van hen goede manieren, maar men ziet wel graag iets dat maar enigszins lijkt op een fatsoenlijk optreden. Kroesjsjev en Boelganin hebben het Westen en vooral Groot-Brittannië belasterd, beschimpt en verdacht gemaakt. Kroesjtsjevs schimp reden hebben het punt van hysterisch ge schreeuw bereikt. „We weten allemaal dat hij zich gemakkelijk bedrinkt aan de uit gelatenheid van zijn breedsprakigheid. Hij moet echter een beetje op zijn uitlatingen gaan letten. Hgt blad^p.en^de de, „climax in "India"' de gróve leugen: 'dat de Vere nigde Staten. Groot-Brittannië en Frank rijk de vorige oorlog hadden ontketend door de treopen van Hitier op Rusland los te laten. De „Times" schrijft dat Kroesjtsjev „de elementaire regelen der gastvrijheid schan delijk misbruikt" tijdens het bezoek aan India. Ook verkrijgbaar in geschenkdozen van 50 stuks d f 2.25. Nederlands oudste militaire vlieger De heer Marinus van Meel, Nederlands oudste militaire vlieger vierde Maandag in zijn woning te 's-Gravenhage zijn vijf enzeventigste verjaardag. De heer C. Kolff, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, heeft de jarige een pressepa- pier met inscriptie overhandigd. Later op de middag heeft de heer Van Meel te zijnen huize een receptie gehouden. ADVERTENTIE dat helpt direct Koningin Juliana heeft vandaag de Lek- waterleiding te Bergambacht officieel in gebruik gesteld en daarmee het werk aan een project dat ongeveer twintig millioen gulden heeft gekost en waaraan reeds in de zomer van 1949 is begonnen, afgesloten. De drinkwatervoorziening van Den Haag baarde reeds vele jaren zorgen. Sinds de oprichting van de duinwaterleiding in 1874 heeft zij haar water onttrokken aan het wingebied in de duinen tussen Schevenin- gen ep de Wassenaarse Slag. Elk jaar:.tyad Den Haag meer water nodig. Thans'ver bruikt de hofstad jaarlijks twintig millioen kubieke meter. Maar er valt per jaar slechts vijf millioen kubieke meter nuttige neerslag, zoals het regenwater met een vakterm wordt aangeduid. Tot nu toe was er nog steeds genoeg water te putten uit DINSDAG 29 NOVEMBER Cinema Palace: „Stormy weather", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voet stappen in de mist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De slag aan de Bloed rivier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op roer in cel 11", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Miner va: Onder auspiciën van De Heemsteedse Kunstkring voert „De Toneelvereniging" op „De Kroongetuige", 8.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, De Ned. Comedie voert op „De man, de vrouw en de moord", van André Roussin. Concertgebouw: 20 uur, Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Rijksstraatweg 43, Haar lem-Noord: 20 uur, Volksuniversiteit. Cause rie door dr. A. van Biemen, over „Die Jeugd van tegenwoordig". Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht: Muziekfestival Leger des Hei ls. WOENSDAG 30 NOVEMBER Cinema Palace: „Stormy weather", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voetstappen in de mist", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schat", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Operatie Tirpitz", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slag aan de Bloedrivier", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel 11", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Minerva: Charlotte Kohier in „Frasquita", 8.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Ned. Comedie voert op „De man. de vrouw en de moord", van André Roussin. Terwijl de twee prominenten van het Kremlin, Boelganin en Kroesjtsjev, een totnogtoe succesrijke diplomatieke rondreis door India maken, ont plofte ergens op de onafzienbare vlakten van Siberië een helse bom, die als het nieuwste product der Russische kernsplitsingsnijverheid moet wor den beschouwd en waarvan de dodelijke nawerking voor het eerst over de Russische grenzen instrumentaal kon worden vastgesteld. De radio-actieve deeltjes, die bij de ontploffing van deze H-bom vrijkwamen, werden elder>. •er wereld in de luchtlagen gesignaleerd in hoeveelheden, die weliswaar geen direct gevaar opleverden doch groter waren dan ooit eerder het gevul is geweest. De indruk van deze explosie in India is niet gunstig voor het diplomatieke succes der Russische bezoekers. Nehroe heeft indertijd - te vergeefs - het initiatief genomen om tot afschaffing der atoomproeven te komen en de Indiase regeringspolitiek is altijd gekenmerkt geweest door een hevige afkeer van de bewapeningswedloop. Wat heeft de Sovjet-leiders bewogen om op dit tijdstip een zo indrukwekkende demonstratie te geven van hun aandeel in deze wedloop? Wellicht hebben zij in dit stadium van de verkoeling tussen Oost en West na de Geneefse conferentie de behoefte gevoeld, een tastbaar bewijs te geven van de kracht, waarop zij hun resolute afwijzing der Westelijke eisen ten opzichte van Duitsland hebben gegrond. Daarbij hebben zij dan minder rekening gehouden met de slechte indruk van deze bewijsvoering in India dan met de ongetwijfeld alarmerende indruk in het Westen. Tegenover India kunnen zij trachten zich te rechtvaardigen met het be toog, dat de bewapeningswedloop en dus ook de atoomproeven moeten doorgaan zo lang geen bevredigend accoord bereikt is. Kroesjtsjev heeft trouwens al de gelegen heid aangegrepen om zijn afschuw over deze wedloop te etaleren. Uit deze gang van zaken moet overigens de Indiase regering wel duidelijk zijn geworden, dat de Sovjet- Unie geenszins van plan is concessies te doen aan de mening der neutrale staten en gevaarlijke experimenten achterwege te laten. Nehroe heeft ongetwijfeld op derge lijke concessies gehoopt, in de verwachting dat zij hem tegenover de Westelijke mo gendheden een krachtig argument zouden verschaffen. De thans verkregen ophelde ring echter zal de verwachtingen in deze richting de bodem hebben ingeslagen en India ervan hebben overtuigd dat het zijn bemiddelingspogingen tussen Oost en West op andere leest zal moeten schoeien. Wat de indruk in het Westen betreft, men is in de hoofdsteden uiteraard zeer gereserveerd ten opzichte van de Russische H-bomexperimenten. Men kan niet vier kant erkennen, dat het onbegonnen werk zou moeten heten te trachten op dit gebied nog een doorslaggevende voorsprong te be reiken of te behouden. Doch men kan aan nemen dat er opnieuw zware schade is toe gebracht aan de kunstmatig geschapen ver onderstelling van een belangrijk Ameri kaans overwicht op het gebied der militaire toepassingen der kernenergie. Weliswaar beijveren in Washington de geijkte woord voerders zich om deze veronderstelling levendig te houden, doch nu het uit de Rus sische bekendmaking duidelijk is geworden dat de bom in Siberië op grote hoogte ont plofte, kan zelfs een leek gemakkelijk vast stellen dat dit experiment een verdere stap op het gebied van de waterstofbom-experi menten is dan totnutoe door de Amerikanen is gezet. Om een voorsprong af te meten, moet men echter ook beschikken over ge gevens ten aanzien van massa-productie- mogelijkheden en voorraden. Aangezien deze ontbreken, zijn er ten aanzien van deze kwestie geen zekere conclusies uit deze laatste explosie te trekken; doch is dat eigenlijk nog wel nodig? Want nu afge zien van détails de Russische vermogens op het gebied der atoomsplitsing zo onmis kenbaar duidelijk de Westelijke benaderen, is de vraag van een tijdelijke, kleine voor sprong of achterstand niet meer belangrijk. Belangrijk is slechts, dat twee grote mo gendheden alles op alles zetten om de aller laatste ontdekkingen der physica dienstbaar te maken aan hun bewapening en dat zij daarbij elkander in algemene zin geen duimbreed toegeven. Men zou een vergelijking kunnen maken met eenvoudiger elementen dan de atoom energie, zoals bijvoorbeeld het buskruit. Wanneer een natie over buskruit beschikt en de andere niet, is de voorsprong duide lijk genoeg. Doch wanneer aan de ene kant buskruitkanonnen met ontplofbare projec tielen en aan de andere zijde buskruit kanonnen met loden kogels beschikbaar zijn, kan men al niet meer van een door slaggevende voorsprong spreken. Want de toepassingen der vinding zijn niet belang rijk, wanneer de vinding beheerst wordt. De ontploffing in Siberië heeft allerminst aangetoond, dat de Russen zelfs wat betreft de toepassingen ver achter staan. Wanneer er dus een conclusie uit dit alles zou moe ten worden getrokken, is het deze en het is geen gloednieuwe: de atoomwapens zijn demonstratie- en intimidatiewapens ge worden, doch hebben door hun versprei dingsgebied hun effectieve waarde als fac tor in de strijd verloren. Naast de slechte indruk die in India in diplomatiek opzicht is gewekt, zal deze con clusie er zeer zeker nog meer veld winnen dan zij reeds had. Nehroe zal nog meer argumenten vinden voor zijn betoog naar Oostelijke en Westelijke kant ter bevorde ring van overleg. Misschien heeft deze redenering bij de Sovjet-Unie ook een rol gespeeld bij het vaststellen van de datum voor de explosie. Zo ja, dan hebben de Rus sen reeds een begin gemaakt met het ge bruik der kernwapens in dienst hunner propaganda. Het feit dat de radio-activiteit in duidelijk waarneembare vorm over de hoofden van Westelijke volken is neerge daald, onderstreept nog eens op nadrukke lijke wijze het grote gevaar en de urgentie van overleg. De kernwapens zijn nu reeds voor zij in de strijd worden gebruikt een directe aanslag op gezondheid en wel zijn. Ook zonder direct oorlogsgevaar be staat de urgentie van overleg dus zeer na vrant. Dat alles leert deze laatste ontplof fing. Het antwoord uit Amerika, dat spoe dig nieuwe proefnemingen in het gebied van Eniwetok zullen worden gehouden, is een reactie die weinigen zal bevredigen, noch geruststellen. De mensheid krijgt nu langzamerhand genoeg van dit barbaarse spel. Tussen de wederzijdse ontploffingen van proefbom- men door ontploft de openbare mening nu en dan ook. De opwinding, die in het begin van dit jaar ontstond, toen wetenschaps mensen zeer ernstig waarschuwden tegen de gevaren der atoomproefnemingen, is weliswaar geweken, doch smeult voort. Er is steeds minder aanleiding nodig om derge lijke gemoedsbewegingen los te maken. Het begint duidelijk te worden dat een krach tiger reactie van de zijde der volken op de politiek hunner regeringen de enige moge lijkheid vormt om de opperste dwaasheid een halt toe te roepen. Als de volken in het Oosten niet vrij in hun reacties zijn, zullen de volken in het Westen tegelijkertijd voor hen moeten spreken. De wetenschapsmen sen dienen daarbij hun exacte kennis als argument te leveren. Het is nu werkelijk tijd geworden. De donder die in de verten van Siberië en Eniwetok narommelt, moet een nieuwe dag aankondigen, en de mensen wekken voor zover zij nog in roze slaap de werkelijkheid hebben verloochend. J. L. het duingebied, want er had zich in de loop der eeuwen onder de duinen een enorme voorraad water verzameld. Maar de roof bouw op deze watervoorraad, meer dan zestig jaar lang, werkte de verzilting van grote gebieden in de hand. Reeds in 1939 besloot de Haagse gemeenteraad tot uit voering van het Lekduinplan. Men haalt nu het water uit de Lek en stort het in het wingebied in de duinen. Deze voorraad kan dan tevens dienen om de verzilting van de grond tegen te gaan. ,Aan de. Lek bij. Bergambacht ,stai}t nu een groot filtergebouw. In de uiterwaard van de Lek heeft men een inlaatkom van 10.000 vierkante meter oppervlakte gebag gerd, die in open verbinding staat met de rivier. In deze kom bezinkt een groot deel van het grovere slib. Twee hevelinstallaties met een gezamenlijke capaciteit van ruim 8000 kubieke meter per uur brengen het water landinwaarts. Achter de dijk is een bezinkbekken aangelegd met een inhoud van 30.000 kubieke meter. De fijnere slib- delen bezinken daar. Via een 800 meter lang aanvoerkanaal stroomt het water naar het filtergebouw aan de provinciale weg Schoonhoven-Krimpen aan de IJsel. Het water wordt door 24 snelfilters van de laat ste slibresten ontdaan. Daarna gaat het water via een grote transportleiding naar Scheveningen. De ruim 46 kilometer lange transportlei ding loopt van Bergambacht via Gouderak, Moordrecht en Zevenhuizen naar Scheve ningen. Daar wordt het water in de duinen geïnfiltreerd. Een deel van het Lekwater zal op vrij geringe diepte weer aan de dui nen worden onttrokken en voor de drink watervoorziening worden gebruikt. Het overige deel zal naar diepere lagen door zakken en aan de zoetwatervoorraad wor den toegevoegd. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra T. Benson, heeft momenteel een hem door kerkelijke leiders persoonlijk gedaan ver zoek in studie om een groter deel van de enorme Amerikaanse landbouwoverschot ten naar hongerlijdende gezinnen overzee te verschepen. Het vorige 'jaar werd Benson door het Congres gemachtigd een deel der over schotten weg te schenken ter distributie door particuliere hulpverleningsinstanties in het buitenland. Dit werd door de rechtskundigen op het departement echter zo geïnterpreteerd dat dat alleen gold voor aan bederf onderhe vige producten als melkpoeder, boter en kaas. In 29 landen werd dit jaar voor een waarde aan 50 millioen dollar aan deze producten aan behoeftigen uitgereikt.. Church World Service, een gezamenlijke instantie van de 30 voornaamste protes tantse denominaties, vertegenwoordigd in de nationale raad van kerken, is deze week een landelijke actie begonnen voor meer geld om de kosten te bestrijden van een gratis uitreiking van de overschotten over zee. In duizenden protestantse kerken werd met de actie op Thanksgiving Day een be gin gemaakt. Voor iedere dollar kan voor 20 dollar aan voedsel worden gedistribu eerd in Azië, Afrika en Europa. De kerke lijke leiders koesteren bezorgdheid over het feit, dat het departement niet bereid is ook tarwe, graan, rijst en katoen ter beschik king te stellen. De voorraad Amerikaanse landbouwoverschotten beloopt momenteel 7 milliard dollar. Dienstplichtwet in Oost-Duitsland? Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft verklaard, dat de regering der Sov jet zóne „wellicht gedwongen wordt", een wetsontwerp tot invoering van de dienst plicht in te dienen, daar de jeugd in de „Deutsche Demokratische Republik" wei gert vrijwillig dienst te nemen bij de com munistische „Volkspolizei". Men gebruikt het woord kwansuis om aan te duiden, dat men iets doet of de schijn aanneemt iets te doen met het doel zijn eigenlijke bedoeling of zijn werkelijke gedachten te verbergen. Het is weer te geven door: voor de leus, in schijn, zogenaamd, quasi, als het ware en dergelijke, in het Nederlands is het woord overgenomen uit het Frans, dat het weer aan het Latijn heeft ontleend. Daar luidt het: quamsi, alsof. Naast kwansuis hoort en leest men ook wel: kwanswijs. Deze vorm is ont staan, doordat men kwansuis ten on- woord: kwant, rare snuiter en met het rechte in verbinding bracht met het woord: wijs, in de zin van: op de wijze van, dat immers ook uitdrukt het begrip ^niet in werkelijkheid". Het plotseling overlijden van Wouter Sterk heeft allen in onze onderneming een hevige schok gegeven. De laatste dagen had hij een paar maal geklaagd over pijn in de rug, maar hij werkte geheel normaal door en vervulde zijn verantwoordelijke taak met de opge wektheid, die hem kenmerkte. Behoudens een vriendschappelijk advies om toch eens de dokter te ro.adplegen, was er niets dat ons reden kon geven aan een ernstige ontwikkeling in zijn gezondheidstoestand te denken. Nu is hij, geheel onverwacht, heen gegaan en het hijzonder tragische is, dat dit kort voor zijn afscheid zwn het bedrijf moest zijn. I-Iij had de leeftijd, die geldt voor de pensioentrekkers reeds overschre den en wij hadden met hem afgesproken, dat hij nog tot 15 Juni 1956 in dienst zou blijven om op die datum zijn afscheid te combineren met de viering van zijn 40- jarig dienstverband met de onderneming. Het treft ons nog zeer in het bijzonder, dat deze viering niet heeft mogen zijn en ons aldus de gelegenheid is onthouden om nog eens extra te kunnen getuigen van de waardering die allen zo diep voor hem voelden. Wouter Sterk was een markante figuur, een man die zijn zware taak vervulde met niet te overtreffen ijver en toewijding, ontsproten aan zijn hoge karakter-eigen schappen en zijn liefde voor het bedrijf, dat bijna 40 jaar van zijn buitengewone werkkracht en vakkunde heeft mogen profiteren. Een eerlijk, bescheiden, goed mens, die zich voor allen, die onder zijn leiding werkten wezenlijk interesseerde en die vooral in de inspannende jongste maanden van verhuizing van onze tech nische afdelingen steeds weer de nadruk legde op het vele en goede werk, dat al zijn directe medewerkers presteerden. Wij hadden dat besef zelf ook, maar het trof ons steeds weer, hoe hij de zozeer hemzelf toekomende waardering voor zijn leiding, op deze wijze wenste over te hevelen naar die medeioerkers. Dit ivas mede een ka raktereigenschap die hem uitzonderlijk sierde. Wij moeten buigen voor wat een hogere macht beschikte, met diep leedtvezen, dat wij deze belangrijke medewerker en goede vriend zullen moeten missen en dat hij niet de rustige jaren zal genieten, die hem zo toekwamen. Ons diep medegevoel gaat uit naar zijn vrouw en kinderen. Hij ruste in vrede. P. W. PEEREBOOM. AFSCHEID GEORGE ROBERT In het Zaterdag in „Erbij" opgenomen ar tikel van onze medewerker Jos de Klerk ter aankondiging van het afscheidsconcert van George Robert als Haarlems stadsorga- nst werd een verkeerde datum voor deze huldigingsdag aangegeven. Er stond: Don derdag 5 December, maar men zal mis schien wel hebben begrepen, dat dit Don derdag 15 December moet zijn. Het concert heeft plaats in Haarlems Concertgebouw. ADVERTENTIE HAARLEM. Over eenige dagen zal een proefrit worden gehouden met een Renard-trein van Haarlem over Bloemen- daal naar Overveen en terug. De bedoe ling is aan te toonen, dat met dit ver voermiddel een uitnemende verbinding tusschen deze plaatsen is te verkrijgen. Het voorname beginsel van den Re nard-trein is, dat de automobiel, die vooraan, de drie wagons rijdt, niet als trekkracht optreedt, doch beweegkracht verschaft aan eiken wagen door middel van een draaiende as, die onder alle wa gons doorloopt en met tandraderen aan de wielen is gekoppeld. Tusschen de rijtuigen bestaat deze as uit geledingen, zoodat zij ten opzichte van elkaar kunnen bewegen. Bovendien bevindt zich onder de wa gens een vernuftig stangenstelsel, waar door het voorste paar wielen van eiken wagen dezelfde beweging maakt-als de voorwielen van den automobiel, die dooi den chauffeur gestuurd worden. De Re nard-trein wijkt daardoor voor ieder ander tegemoetkomend rijtuig uit. Als een voordeel wordt genoemd dat de wagens niet kunnen omvallen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5