Zwitsaletten D.D.D DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN Volgend voorjaar dromen wellicht flamingo's in Keukenhof LTB besprak actuele problemen voor de land- en tuinbouw Voetgangers uiten bezwaren tegen wegenverkeersreglement De gele kamer Volgend jaar instelling van instituut sociale voorlichting Geschenken F. DAMIAANS Zn JEUK PERIODIEKE PIJNEN! FEUILLETON Gaat U verhuizen? Mgr. Alfrink gedecoreerd Directrice van een huis van bewaring vermoord Maximum snelheid bepleit voor motorverkeer i.. bebouwde kommen Gecombineerde straf geëist tegen automobilist Twee doden in het verkeer 'rt Z W/TSïAL preparaat.' Haagse raad neemt motie aan tegen „regeringsdwang'' Aantal inzenders bedraagt nu bijna negentig Slachtoffers begraven van explosie in V elps ziekenhuis door Mary Roberts Rinehart DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 In de Maandag in gebouw Sint Bavo te Haarlem voortgezette vei-gadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond zijn vele problemen aan de orde gekomen, waarmee de agrariërs te maken hebben. Naar aanleiding van diverse voorstellen zegde het hoofdbestuur toe, dat het zowel aan het Centrale Landbouwschap als aan de provinciale organen zal verzoeken, dat meer bouwvolume aan het platteland ter beschikking zal komen ten behoeve van arbeidskrachten. De kring Amsterdam had verzocht aan dacht te besteden aan bevolkingsspreiding, daar in het Westen van het land zeer veel goede cultuurgi'ond verloren gaat. Het hoofdbestuur was van opvatting, dat een verder gaande bevolkingsconcentratie in het Westen van het land zoveel mogelijk moet worden tegengegaan. Het was voorts van mening, dat door het Landbouwschap een diepgaand onderzoek ingesteld dient te worden aangaande de planologische ont wikkeling in Noord- en Zuid-Holland op grond, waarvan richtlijnen kunnen woi-den vastgesteld, die ertoe zullen kunnen leiden dat vooral de goede cultuurgrond worde gespaard en dat gronden, die in het Westen nog cultuurrijp kunnen worden gemaakt, met name in de kuststrook, als zodanig be stemd gaan worden. Militaire dienst Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gevoerd over een vlottere afwerking van uitstel en vrijstelling van militaire dienst en over het maken van een betere verlofregeling voor militairen, werkzaam in de land- en tuinbouw. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat bij de betrokken in stanties een vlottere afwikkeling van aan vragen ter verkrijging van uitstel van militaire dienst moet worden gepleit. Ook zal moeten worden gepleit, dat aan de com mandanten richtlijnen van hogerhand wor den gegeven inzake het verlenen van zaken- verlof aan militairen, die voor eerste oefe ning of herhalingsoefeningen zijn opge roepen. Een der afgevaardigden merkte op, dat er wel eens een „worstelwedstrijd" gehou den moet worden, om een zoon vrij te krijgen van de dienst. De ene burgemeester werkt beter mee dan de ander; dit hangt af of de burgemeester al dan niet voelt voor de land- en tuinbouw. Een andere afge vaardigde vroeg of het mogelijk was te be vorderen, dat de herhalingsoefeningen niet in de zomer, maar in het najaar of in de winter gehouden kunnen worden. Dan kunnen de agrariërs beter in de bedrijven gemist worden. De heer Jac. Groen, lid van het hoofd bestuur, drong er op aan bij de verzoeken argumenten op te sommen, die overeen komstig de waarheid zijn. Hierdoor worden teleurstellingen voorkomen en anderen worden niet de dupe van het geschonden vertrouwen. De voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, merkte op, dat het bepalen van de data van herhalingsoefeningen afhangt van oefe ningen in internationaal verband. Het zal niet gemakkelijk zijn hierin verandering te brengen. Spreker kan zich de bezwaren voor de agrariërs voorstellen. Het hoofd bestuur is bereid zo veel mogelijk mee te werken. Tenslotte deed de voorzitter een beroep op de leden hun collega's in geval van nood te helpen bij vervanging van ar beidskrachten. Naar aanleiding van voorstellen over uit gifte van bedrijven in de Noord Oostpolder deelde het hoofdbestuur mee, dat het van oordeel is, dat reeds rekening is gehouden met een juiste verdeling in de nieuwe land aanwinningen in het vroegere Zuidei'zee- gebied. Het verlangen van de kring West- Friesland om meer kleine bedrijven be schikbaar te stellen, zal te bevoegder plaatse woi'den kenbaar gemaakt. Water en electriciteit Enige kringen hadden de problemen van de aanleg van waterleiding en de uitvoering van electriciteitsvoorziening in onrendabele gebieden ter sprake gebracht. Volgens af- ADVERTENTIE voor mensen met practische wensen! Inknoopvoering 19-75 Pyama's in plastic tas 19-75 Truien met Noorse motieven Jongens- en meisjespantalons Zeer grote keuze in zelfbinders Luxe verpakking gratis! ■H4VM41 GEN. CRONJéSTR. 40-44 - Tel. 1543S gevaardigden is de overheid nog niet vol doende dooordrongen van de noodzakelijk heid op het platte land. Indien woningen gebouwd worden dan besteedt de overheid wel aandacht aan deze zaken. Voor het in nen van belastingen woont een agrariër niet te ver.werd opgemerkt. De voorzitter noemde deze vraagstukken urgent voor de land- en tuinbouw en zegde namens het hoofdbestuur toe de zaak ter sprake te brengen bij daarvoor in aanmer king komende instanties. Het is een kwestie van geld en daarvoor moet men bij het rijk, de provincie of de gemeente zijn. De voorzitter deelde mee, dat het instel len van een fonds voor priesterstudenten reeds vroeger zonder succes behandeld is. Hij verzocht de kringvoorzitter het vraag stuk te bespreken en het resultaat op korte termijn aan het hoofdbestuur mee te delen. Zo nodig kan binnenkort een fonds gesticht worden, waaraan de leden zo veel mogelijk vrijwillig moeten bijdragen. Besloten werd de contributie te verhogen, waarna de begroting voor het jaar 1956 werd vastgesteld. De heer C. G. A. Mertens, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, gaf een toelichting van een bespreking, die hij met een deputatie van de Nederlandse Fruittelers Organisatie heeft gehad, over mogelijke samenwerking, aangezien besloten was een fruittelersor ganisatie van de KNBTB te stichten. Op een vraag over samenwerking is geen ant woord gegeven. Spreker was er niet van overtuigd, dat er van een misverstand sprake kan zijn. Een eigen orgaan zal wor den uitgegeven en de kans is gering, dat de N.F.O. daarbij zal samenwerken. Sociale voorlichting Mr. T. Brouwer, secretaris van de KN BTB, heeft gesproken over de betekenis van de agrarische sociale voorlichting, waarmee men in de loop van het volgend jaar hee hoopt te beginnen. Hij merkte op, dat uit de besprekingen op de vergadering gebleken is dat de leden van de LTB met vele vraagstukken te maken hebben en een instituut voor sociale voorlichting is daar om noodzakelijk. Hij bracht in herinnering wat er in het verleden op het gebied van de voorlichting is gedaan. Daarbij werd in het bijzonder de nadruk gelegd op de tech nische voorlichting, om de bedrijfsvoering te verbeteren. Later ging het om de pro ductie te vei-hogen. De problemen stapelen zich op en van de technische voorlichting ging men over naar economische voorlich ting. Thans dient men over te schakelen naar sociale voorlichting. De spanningen in de bedrijven en de daarbij nauw verband houdende gezinnen nemen steeds toe en van de ouders wordt geëist, dat zij de pro blemen harmonisch oplossen. Daarbij dacht spreker niet alleen aan voorzorg, maar ook aan nazorg. De agrarische bevolking dient op velerlei gebied te worden voorbereid en mentaal te worden getraind. De organisa ties hebben tot taais: ,de voorlichting te ver- morgén. Gebeurt dat niet dan doen andei-e instellingen dat, hetgeen niet in het belang is van leden, die rfeas afdwalen of zich tot andere organisaties aangetrokken voelen. De voorlichting kan geschieden door le zingen en cursussen, door het orgaan en ook is de radio een belangrijk middel. Het zal zo moeten zijn, aldus spreker, dat de gewestelijke ox-ganisaties van de KNBTB over een eigen apparaat beschikken. De ontwikkeling moet langzaam geschieden. Mr. Brouwer wekte de leden op het streven te steunen, want wat baat het de materiële zijde van de agrariër ten top te voeren, als hij niet uit de vele geestelijke problemen kan komen. Tenslotte richtte de geestelijk adviseur van de LTB, rector J. A. G. van de Hoogte zich tot de leden. Botsing met dodelijk gevolg ADVERTENTIE Het staat vast als wij U verhuizen dat Uw huis en Uw huisraad onbeschadigd blijven. Vraag ons een inlichtingen. ZIJLVEST 41 HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Op het aartsbisschoppelijk paleis is aan de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, het magistraal grootkruis van de souvereine en militaire orde van Maltha verleend. De versierselen werden opgespeld door de baljuw van de afdeling Nederland van de souvereine en militaire orde van Maltha, baron E. H. J. van Voorst tot Voorst. Ook aan wijlen Johannes kardinaal de Jong werd bij diens benoeming tot aarts bisschop het magistraal grootkruis ver leend. AKRON (United Press). Vijf jeugdige gedetineerden, meisjes van vijftien, zestien en zeventien jaar, hebben de directrice van het huis van bewaring te Akron in de Amerikaanse staat Ohio vermoord en zijn ontsnapt. Vier van hen zijn weer terug gekeerd. Twee van haar op aanraden van een vriend. De directrice werd overvallen toen zij de avondronde deed. De meisjes bonden haar vast en stopten haar een in amonia ge drenkte lap in de mond. De twee meisjes, die zich vrijwillig ge meld hebben, waren naar Cleveland gelift. De twee anderen werden gearresteerd in de toiletten van een restaurant in Akron. Het vijfde meisje is nog voortvluchtig. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Tegen de 20-jarige winkelier A. M. J. S. uit Kerkrade heeft de officier van Justi tie bij de Maastrichtse rechtbank zes we ken voorwaardelijk, f 100 boete en intrek king van het rijbewijs voor twee jaar ge- eist wegens schuld aan een botsing met een andere auto, waardoor de stiefvader van S. de 58-jarige R. G., de borstkas werd ingedrukt. Het slachtoffer kreeg in wendige verbloedingen en overleed spoe dig daarna. De 69-jarige H. J. uit Lexmond is bij het oversteken van de Rijksweg Goi'inchem— Utrecht nabij Lexmond door een auto aan gereden en op slag gedood. Hij laat een vrouw met zes kinderen na. Het driejarig zoontje van de familie K. te Maastricht is op de Brusselseweg (Cau- berg) gedood. Het ventje stak plotseling over en werd aangereden door een perso nenauto. De bestuurder treft geen schuld. 'S-GRAVENHAGE, 28 November Het bestuur van de „Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers" heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een nota gezonden inzake het door de commissie veiligheid wegverkeer ingediende ontwerp tot wijziging van het wegenverkeersreglement. Het verenigingsbestuur juicht het toe, dat het in een der artikelen aan bestuur ders van voertuigen en trams verboden wordt, een voertuig of een tram die voor een voetgangersoversteekplaats stilstaan, voorbij te rijden. In hetzelfde artikel wordt evenwel gezegd, dat dit verbod niet geldt voor de bestuurder van een voertuig of tram, die zich ervan heeft overtuigd, dat hij kan doorrijden zonder een van de voet gangersoversteekplaats gebruik makende voetganger te hinderen. Tegen deze laatste toevoeging kant het bestuur zich. Een niet uniforme regeling betreffende het oprijden en kruisen van voetgangers oversteekplaat sen laat de mogelijkheid tot misverstand open, aldus de nota. Twaalf voertuigen, dertien ongelukken Voorts maakt het bestuur van de ver eniging bezwaar tegen een artikel in het ontwerp, waarbij wordt bepaald, dat voet gangers een oversteekplaats niet mogen betreden, wanneer twaalf of meer voer tuigen voor de voetgangersoversteekplaats stilstaan. Naar de mening van de vereni ging zal deze bepaling aanleiding geven tot tal van misverstanden, aangezien niemand (en zeker bejaarden en kinderen niet) in staat is met een oogopslag het aantal wachtende voertuigen vast te stellen. Bo vendien is het moment van het bereiken van de limiet 12 bij druk rij verkeer zeer moeilijk te bepalen. ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: Verder wordt gepleit voor een verplich ting tot het aanbrengen van voetgangers lichten bij alle door verkeerslichten ge controleerde wegsituaties. Men zou de breedte van de witte strepen van de voet gangersoversteekplaatsen vastgesteld wil len zien op 60 cm. Daar naar de mening van de requestran- ten tal van bestuurders van motorvoer tuigen binnen bebouwde kommen met on verantwoordelijk hoge snelheden rijden, vragen zij de minister om een spoedige wederinvoering van een maximum-snel heid binnen bebouwde kommen van 40 km per uur voor motorvoertuigen en van 20 km voor bromfietsen. De gemeenteraad van 's Graver.hage heeft een motie aangenomen waarin geprotes teerd wordt tegen de dwang, die volgens de raad door de regering wordt uitgeoefend ten aanzien van het heffen van reinigings rechten, door van deze heffing een al dan niet in aanmerking komen voor een ver hoging van het basisbedrag van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds af hankelijk te stellen. De gemeenteraad was van oordeel, dat de gemeentelijke autono mie hierdoor in ernstige mate wordt aan getast, temeer daar het gemeentebestuur van 's Gravenhage geen verwijt kan treffen dat het zijn inkomsten niet uit eigen hoofde tot een redelijk peil heeft verhoogd. Voorts meent de raad, dat het heffen van rechten door de gemeente voor de sociaal-hygiëni sche taak, waartoe het ophalen van huis vuil moet worden gerekend, in beginsel on juist is. Het rijk had aan de gemeente 's Graven hage te verstaan gegeven, dat als zij geen reinigingsrechten zou heffen, haar aan vrage voor de subsidieverhoging niet in be handeling zou worden genomen. Met de heffing van de reinigingsi'echten kan onge veer een bedrag van 600.000 bijeenge bracht worden. De uitkering van het ge meentefonds beloopt over de afgelopen drie jaar ongeveer twintig millioen gulden. Voor het afhalen van huisafval zal voor taan een vergoeding verschuldigd zijn van 3.60 per jaar per perceel of perceels gedeelte. Op een nacht, toen de stad stil was en iedereen sliep, praatte Jan Klaassen met zijn vrouwtje. „Luister eens, Katrijn", zei hij. „Ik heb er genoeg van, altijd maar gek te moeten doen en met jou en iedereen ruzie te maken. Dat wil die nare baas van ons, maar ik heb er geen zin meer in. Ik wil geen ruzie met jou maken en je met 'n stok slaan... Daar lacht iedereen altijd om, maar ik wil het niet langer!" „Maar wat wil je dan, Jan?", vroeg Katrijn. „Weglopen!", zei Jan Klaassen. „We gaan er vandoor, samen!" 5-6 Deze lange spitse kegels worden bevestigd achter de staarten van Lockheed Neptune Patrouillevliegtuigen en zij bevatten een zeer gevoelige radar apparatuur voor het opsporen van duikboten. Ook in Nederland gebruikt de Marine Luchtvaartdienst dergelijke instrumenten. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Ieder jaar weer wacht men met enige spanning af of de plannen van de architect van Keukenhof, de heer Van der Lee, het beoogde doel, de spreiding van het publiek, inderdaad hebben bereikt. Er zijn namelyk gedeelten in de tentoonstelling die slecht worden bezocht. Eén daarvan was het berkenbos. Dit gedeelte is een van de meest geslaagde plekken en toch is er zelfs op topdagen maar weinig publiek te vinden. Door middel van een bredere „toevoerweg" hoopt men nu succes te hebben, waarbij men natuurlijk maar weer moet afwachten of een ander gedeelte hiervan geen schade zal ondervinden. In de buurt van het grote warenhuis leidde een smal paadje van de vijver naar het Westelijkste gedeelte van de tentoon stelling. Vandaar liep het publiek steevast naar het Zuiden en vergat rechtsaf te slaan waar het berkenbos is. Van de andere kant binnenkomend, de Loosterweg dus, werd meestal ook eerst de blik en dan de pas naar het Zuiden gericht. Dit smalle laantje is nu verbreed en an ders gelegd. Een sloot is wat verder door getrokken. zodat weer een bruggetje nood zakelijk is. De heer Van der Lee heeft zich daardoor de kans geschapen om weer met water te spelen. Bloemen en water zijn nu eenmaal uitstekend te combineren „mate rialen". In datzelfde berkenbos is nu ook een vijver gegraven, waarin straks in het voor jaar vier of zes flamingo's waarschijnlijk hun tijd zullen staan verdromen. Dat waarschijnlijk hangt nog af van het gestel van de dieren. Er wordt nog onderzocht of zij het Nedei'landse voorjaarsklimaat zullen kunnen verdragen of dat nog speciale voor zieningen moeten worden getroffen. Heeft men dus zorgen over het terrein om het weer beter en weer mooier te ma ken, een zestal bedrijven in de bloembol lenstreek hebben zorgen voor hun stand. Want door de uitbreiding bij het paviljoen zijn er weer zes nieuwe inzenders toege laten. Het aantal inzenders loopt nu tegen de negentig! Dit is een respectabel aantal als men begrijpt, dat slechts een paar enthousiasten er toe waren over te halen om in het eerste jaar aan de tentoonstelling mee te doen. Een zeer groot zorgenkind is het waren huis. Hierin zullen 720 partijen bloeien in het voorjaar, die er goed bij zullen moeten staan. Als de inzenders hun lijst opgeven waarop de variëteiten die ze wiïlen opplan- ten vermeld staan, worden eerst de gege vens van de voox-gaande jaren nagekeken. Niet elke variëteit leent zich namelijk om in een dergelijke kas in bloei te worden getrokken. Die variëteiten, die het hoofd te snel laten hangen of waarvan de plan ten minderwaax-dig zijn, worden niet ge- accepteei'd. Onbekende grootheden worden geprobeerd. Blijven ze onder de zeer scher pe normen, dan worden ze niet meer ge accepteerd. Daardoor zijn deze kassen zo leerzaam voor de bloemenliefhebbers en vaklieden. Ze zullen niet dikwijls een staal kaart van 650 variëteiten bij elkaar hebben, zoals hier. De heer Van der Lee heeft alle hoop, dat de tulpen er dit jaar weer goed bij zullen staan, want de grond is weer gestoomd, zodat alle schadelijke bacteriën gedood zijn. Slechts op deze wijze kan men ieder jaar met tulpen op dezelfde grond terug komen. We troffen de heer Van der Lee op de Keukenhof wandelend aan, speurend in de kruinen van bomen, een geweer op de rug. Hij zocht naar Vlaamse gaaien. Deze vogels hebben ontdekt, dat bloembollen goed voedsel zijn en ze graaien ze graag uit de grond. Hun aantal is nogal groot geworden en dus worden ze schadelijk. De heer Van der Lee heeft heel wat list en voorzichtig heid moeten gebruiken om een aantal van hen onder schot te krijgen. Hij vertelde dat hij ze geen onrust bezorgde als hij zijn ge weer op zijn schouder hield, maar niet zo dra maakte hij aanstalten om het te pakken of de troep koos het luchtruim. Met uitzondering van de flamingo's is er dus geen sensationeel nieuws van de ten toonstelling te vertellen. De zwarte zwanen en de zwarthalszwanen schijnen geen al te beste vrienden te zijn, maar verder kunnen de watervogels het best met elkaar vinden. Voor zes witte eendjes was Keukenhof waarschijnlijk nog te klein, want ze zijn gevlucht naar de Haven van Lisse. Men mist ze niet, want wij zagen er in een sloot bij de tentoonstelling veertig bij elkaar! Het volgend jaar zullen de roodhalsgansen, de mandarijn-eendjes en hoe het verdere gevogelte nog meer heet. de vijver met de tegenwoordige bewoners, zwanen en een den delen. De bloembollen zitten zo goed als alle maal in de grond, ze worden zorgvuldig toegedekt opdat geen vorst hun nog ver borgen schoonheid zal kunnen vernietigen. De rust begint weer te keren op Keuken hof. Het wachten is nu op het voorjaar. Onder grote belangstelling is Maandag in Rheden het stoffelijk overschot van de vox-ige week bij de ontploffing in het Velp- se ziekenhuis omgekomen 27-jarige me vrouw A. E. Duwaer-Homan ter aarde be steld. Aan deze teraardebestelling ging vooraf de begrafenis van het tweede slachtoffer, mej. M. S. Kerstens te Maarsbergen. In de toestand van het derde slachtoffer, de achttienjarige mej. S. Levering te Velp, is nog weinig verandering gekomen. Zij ligt met ernstige wonden in het ziekenhuis, waar het ongeluk gebeurde. Donaupont vaart niet. Voor jaarlijkse revisie zal de Donaupont. die in het veer bij de Hembrug de verbinding Amsterdam Zaanstreek onderhoudt, voor drie weken uit de dienst worden genomen. Vier stoompon- ten zullen in die tijd het verkeer gaande houden. i) HOOFDSTUK I Toen Carol Spencer op die zonnige Juni- ochtend in de trein zat, zag ze er niet uit als een jonge vrouw, die iets ongewoons te wachten stond. Ze was een bijzonder aan trekkelijk, geraffineerd-goed opgemaakt en uitmuntend gekleed typisch New York's meisje, het prototype, zou men kunnen zeggen, van een society-figuurtje. Met haar moeder was ze op weg naar Newport, die daar bij haar oudste dochter voor een week of twee wilde gaan logeren. Carol zou, vol gens de plannen, dooxTeizen naar Maine, waar ze een gx-oot landhuis, dat ze nooit meer had willen zien, weer bewoonbaar moest maken. Ze probeerde enigszins te rusten. Me vrouw Spencer, die tegenover haar zat, diep weggedoken in de zachte Pullmann kussens, had haar ogen gesloten alsof ze uitgeput was. Daar ze niets anders had ge daan dan in een taxi stappen, voelde Carol zich verongelijkt. Haar armen deden nog pijn van het gesjouw met de koffers en de golf-sticks van haar broer Greg, welke haar moeder onder geen beding in New Yoi'k achter had willen laten. Ik vx-aag me af of ik niet wat asperine zal nemen, zei mevrouw Spencer zonder haar ogen ook maar voor een moment te openen. Ik heb, geloof ik, een lichte migraine. Ik hoop, dat u ze bij u heeft, ant woordde Carol. De koffers liggen achterin de wagen tussen honderden andere. Mevrouw Spencer besloot toen maar wat water te drinken. Carol pakte een cai'ton- nen bekertje uit de houdei', vulde het, en trachtte niet te morsen toen de trein plot seling slingerend door een bocht ijlde. Ze gooide, toen haar moeder enkele slokjes had genomen, het lege bekertje niet in het daarvoor bestemde bakje, maar verfrom melde het en legde de prop op het tafeltje onder het raam. Afkeurend trok haar moe der de met pijnlijke nauwkeurigheid bijge werkte wenkbrauwen op en ging toen weer zonder een woord te zeggen met een ver moeide zucht in de zachte kussens liggen. Carol keek naar haar, het mooie profiel, de scherp getekende mond, de zorgvuldig aangemeten kleren en het lederen juwelen kistje, dat in haar schoot lag. Sedert de dood van George Spencer was ze een krib bige, ongemakkelijke vrouw geworden, ter wijl Carol, pas vier-en-twintig jaar oud en met een door de oorlog weggevaagde hoop op een blijde toekomst, als ongetrouwde dochter min of meer, gedwongen was, weg te kwijnen in het gezelschap van haar moe dei'. En nu dat dwaze idee om het huis in Bayside te heropenen! Ze ging nerveus verzitten. Ze voelde er bitter weinig voor terug te keren naar dat holle huis in Bayside. Ze wilde, nu de oor log in alle hevigheid woedde, zich aanslui ten bij de Wacs of de Waves 1) of hulp- vei-pleegster worden. Ze was jong en sterk. Ex-gens kon ze toch wel iets nuttigs doen. Doch alleen het noemen van deze be zigheden was al voldoende om haar moe der, zoals zij het zelf noemde, een hartaan val te bezorgen. Daarom zat ze dus nu in de op Newport toesnellende trein met in haar schoot de couranten, die een week tevoren met schreeuwende koppen gemeld hadden dal de geallieerden op Franse bodem geland waren. Greg's golf-sticks bonsden tegen haar benen. Met een ongeduldig gebaar trapte zij ze opzij. Natuurlijk had ze heftig geprotesteerd tegen dit plan. Waarom Maine?, had ze gezegd. Greg is vast en zeker veel liever in New York of bij Elinor in Newport. Hij is toch verloofd met Virginia en dan is het toch begrijpelijk dat hij bij haar in de buurt wil zijn. Maar daar mevrouw Spencer haar zin nen op Maine had gezet, viel er bitter wei nig meer in te brengen. Virginia kan bést naar Maine komen, 1) Wacs: vrouwen afdeling van het leger. Waves: marine vrouwen afdeling. had ze geantwoord. Nu Gi-eg zo'n tijd in de wildernis is geweest heeft hij frisse lucht nodig. Ik reken er op, dat je doet wat in je vermogen ligt na alles wat hij doorstaan heeft. Carol had wel moeten toegeven, ofschoon Elinor haar, toen ze haar in Newport op belde, gezegd had dat het een belachelijk idee was. Plet is volkomen dwaas, zei ze. Dat reusachtige huis en maar drie bedienden! Gebruik je verstand toch! Jij hoeft niet met moeder op te trek ken! Nee, gelukkig niet, zei Elinor en hing toen de hoorn op de haak zonder ook maar een enkel woord van afscheid. Maar aan deze hebbelijkheid van abrupt beëindigen van telefoongesprekken was de familie langzamerhand wel gewend. Carol dacht hierover nog eens na terwijl de trein verder snelde. Natuurlijk wilde ze alles voor Greg doen! Hij verdiende dat immers! Op vier-en-dertig jarige leeftijd nadat hij al enkele jaren gevlogen had was hij tot kapitein bevorderd en een ge ducht jachtvlieger op het front in de Stille Zuidzee geworden. Hij was nu in Amerika met een verlof van een maand en zou dezer dagen eigenhandig door de President ge- decoreei'd worden. Ze liet haar gedachten gaan over wat er al gedaan was en wat er nog voor de boeg lag. De drie bedienden, alle vrouwen, die nog bij hun gebleven waren, hadden orde op zaken gesteld in het apartement op Fifth Avenue. De karpetten waren met mottenballen bestrooid en hoezen waren over de meubelen gehangen. Koortsachtig had Carol geholpen. Zonder manlijke hulp had ze de zware gordijnen afgenomen en talrijke zaken zorgvuldig ingepakt en op geborgen. Zulke activiteiten gingen immer vooraf aan de zomerse uittocht. Het leek wel alsof mevrouw Spencer haar gedachten had gelezen. Ze opende tenminste haar ogen en vroeg: Heb je de plaids voor de auto verstuurd? Ja. Dat is in orde. En zijn mijn bontjassen naar de kluis gebracht? U weet dat ik dat gedaan heb. Ik heb u toch het ontvangstbewijs je gegeven. En hoe staat het met Greg's kleren? Hij is in uniform, dat heeft hij ge schreven. Op Crestview liggen trouwens nog enkele bx-oeken en truien van hem. Ik heb ze daar verleden jaar nog gezien. De convei'satie ebde weg. Mevrouw Spencer begon weer met half geopende mond in te doezelen terwijl Carol streed tegen de innerlijke ongerustheid en zenuw achtigheid, die zij al sedert de dag, dat over dit dwaze vacantieplan gesproken was, voelde. Natuurlijk hield dit verband met kolonel Richardson! Zelfs na een jaar had hij nog niet willen berusten in de dood van Don. En dat was niet meer normaal te noemen. Afgelopen zomer had hij haar herhaaldelijk opgezocht. Don zal eens mijn landhuisje krijgen. Carol. Je zult het erg comfortabel vinden. Ik heb een nieuwe centrale verwarming laten aanleggen, een oliestook. Ze bande deze woorden uit haar ge dachten en ging zorgvuldig na wat er nog allemaal gedaan moest worden. Het was vandaag Dondex-dag, vijftien Juni. Tot Zondag zou ze bij Elinor in Newport blijven, Daarna zou ze haar moeder onder de hoede van haar zuster laten en de drie dienstmeisjes in Boston ophalen om met hen met de nachttrein naar Maine door te reizen. Natuurlijk was er nog niets in orde. Het plan was veel te snel uitgevoerd. Ze had Lucy Norton, de vrouw van de huisbewaarder, getelegrafeerd en haar ge vraagd om vast de eerste voorbereidselen te treffen voor het bewoonbaar maken van het huis. Maar het was geweldig groot. Tenzij Lucy hulp kon krijgen Ze wist echter maar al te goed dat dit momenteel totaal onmogelijk was en ze dacht hier dus maar verder niet meer aan. Het park zou er natuurlijk verwilderd uitzien. Alleen George Smith was van de tuinlieden over gebleven en daar het aanvankelijk niet de bedoeling was geweest, dit jaar naar Maine te gaan, zou hij wel nauwelijks tijd hebben kunnen vinden om tenminste nog het gras te maaien. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7