Instelling van een Spoorweg ongevallenraad goedgekeurd Chefarine A Aantal Kamerleden zal de de helft groter worden r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER E Drie bedrijfsschappen voor de groot handel begonnen hun werkzaamheden Wereldnieuws TWEEDE KAMER U Ju nuttKio OfJte^cumw De radio geeft Donderdag TWEEDE KAMER VVD wenst uitbreiding in étappes; de CHU wil niet verder gaan dan twintig percent meer leden Bijeenkomst in SER-gebouw Bedrijfschappen groothandel in eieren, groente en fruit, vis en visproducten Treinverkeer gestremd in centrum des lands ió Aet zo J WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 2 Oprichting van naamloze vennootschappen voorde luchtvaartterreinen Eelde, Zuid-Limburg en Texel Handschoenen, Wollen Shawls Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Zolderschuit gekapseisd op Hollands Diep; 2 doden Nederlands schip bij Deense kust gestrand VOOR NOG GEEN GULDEN GLANZEND SCHOON O 1 Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 j Botsing bij Stroe, defect aan koppeling te Blauwkapel VOORT BEWEGING Van onze parlementaire redacteur) Met 49 tegen 32 stemmen (alleen de P. v. de A. en de Communisten waren en- voor) verwierp de Tweede Kamer de motie-Blom (P. v. d. A) waarin de minister van Bin nenlandse Zaken werd uitgenodigd voor het rijkspersoneel de vaeantietoeslag met 2 percent te verhogen. De heren Stapel kamp (A.R.) en Van der Zanden (K.V.P.) verklaarden tegen het voorstel te zijn, omdat zij er een doorkruising van het georganiseerd overleg in zagen. Op verzoek van de heer Koersen (K.V.P.) werden hierna de beraadslagin gen heropend over de motie-Scheps (P. v. d. A.) inzake !het vrijaf geven op de Bevrij dingsdag. De heer Koersen wilde wel het overheidspersoneel vrijaf geven; het be- bdrijfsleven wilde hij in dit opzicht vrij laten. Wel moest zijns inziens de overheid in elk geval voorgaan bij een waardige vie ring van de bevrijdingsdag als nationale feestdag. Dr. Schouten (A.R.) wilde de daartoe door de heer Koersen ingediende motie eerst in druk voor zich hebben. Daar- K.V.P.) en Gortzak (C.P.N.) deelna men, lcreeg minister Algera het wetsont werp tot oprichting van naamloze vennoot schappen voor de luchtvaartterreinen Eel de, Zuid-Limburg en Texel er met aanteke ning van het communistische „tegen" stemmingloos door. De minister deelde nog mee dat binnenkort een wetsontwerp om trent de beheersvrom voor Schiphol (een n.v., waarin het rijk en de gemeenten Am sterdam en Rotterdam zullen deelnemen) de ministerraad zal bereiken. Viering van 5 Mei Na de middagpauze werd het debat over de 5 Mei-viering hervat. Mr. Beernink (C.H.) wilde twee feestdagen na elkaar, Koninginnedag èn Bevrijdingsdag, voor komen. Behalve bij een lustrum verdiende het zijns inziens aanbeveling niet zowel 30 April als 5 Mei tot nationale feestdagen te maken. Soortgelijke opmerkingen maakte dr. Schouten A.R.)die opkwam tegen de indruk alsof hij zou behoren tot degenen die weinig voelen voor een waardige, alge- om werd het debat over deze aangelegen- mene herdenking van de 5de Mei. Daarvoor heid tot een later ogenblik op de middag aangehouden. Spoorwegongevallenraad Vervolgens kwam minister Algera aan het woord ter verdediging van het wetsontwerp tot instelling van een Spoor wegongevallen-raad. De minister merkte naar aanleiding van de bezwaren van prof. Oud op dat het Eerste Kamerlid mr. De Vos van Steenwijk, partijgenoot van prof. Oud, voorstander van deze raad is. Tussen dit tweetal mag geen meningsverschil bestaan, aldus de mi nister, want prof. Oud heeft zelf gezegd, dat het hier om een belangrijk principieel staatsrechtelijk beginsel gaat, te weten het „regeren door middel van commissies", zo als prof. Oud dit genoemd heeft. Merk waardig vond de minister het, dat de Ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat zich wel met het ontwerp kan verenigen. De regering kon dus op een welwillende beoordeling door de Kamer rekenen. Zij heeft trouwens gevolg gegeven aan wat een wens van de volksvertegenwoordiging leek te zijn. Het is niet juist, zei mr. Algera, dat er weer een commissie bij komt, want de raad komt in de plaats van de commissie, die de wet thans kent. Het is een verbete ring, dat voortaan niet de minister, maar een permanente zelfstandige raad zal be slissen of er een onderzoek zal worden in gesteld. Prof. Oud antwoordde, dat er in deze aangelegenheid wel van wensen van enige individuele Kamerleden maar geenszins van die van de Kamer sprake was ge weest. Het feit, dat de Kamercommissie een gunstig oordeel had, behoeft de Kamer geen beletsel te zijn een voorstel af te wijzen. Na dupliek van minister Algera nam de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan, met aantekening van het „tegen" van de V.V.D.-fractie. Na een korte gedachtenwisseling, waar aan de heren De Ruiter (C.H.), V is c h ADVERTENTIE BARTELJORISSïft. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM- TEL. 7.17162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Vioolrecital. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 14.25 50 jaar Kinderwetten, herdenking. 16.30 Bijbeloverdenking. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Ka merorkest en solist. 18.30 Friese leideren. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, cau serie. 19.30 Platen. 19.55 Een daad als dank, toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.25 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Pla ten. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Pla ten. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.40 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Amusementsmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 Platena 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.25 En nu naar bed, klankbeeld. 14.45 Piano- reciatl. 15.15 Voor de zieken. 16.40 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: De Papoea als arbeiders. 18.00 Nieuws. 18.14 Sportpro- blemen. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Ge sproken brief uit Londen, 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Cowboy-liedjes. 19.30 Jazzmu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest. 20.50 Voordracht. 21.10 Fluit, hobo, klarinet en fagot. 21.25 Het tijdschema, hoorspel: 22.25 Pianorecital. 22.40 Radoijournaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Lichte muziek. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Pro gramma over het wegverkeer in Nederland 20.40 Film over dieren. 20.45 Over het spelen met speelgoed en het goede speelgoed. 21.05 Film. 21.35 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroepoi-kest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 OrgeL 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Piano. 15.00 Klassieke mu ziek. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkest-concert. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Intervieuw. 20.40 Verzoek programma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamremuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). is het echter niet noodzakelijk deze tot na tionale feestdag te maken. Bovendien moet de viering van Koninginnedag niet in het gedrang komen. Minister D r e e s verwees naar hetgeen hij de vorige week over de 5 Mei-viering had gezegd, namelijk dat iedereen vrij zou zijn om er een „snipperdag" van te maken. „De plant, die in het volk leeft, moet de overheid begieten opdat zij wasdom krijge" betoogde nog de heer Scheps (P. v. d. A.) toen hij nog eens uiteenzette waarom de overheid ten aanzien van de 5 Mei viering behoort voor te gaan. Vandaag wordt over de moties gestemd. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij grieo beter dan elk middel afzonderlijk. m rr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct. Op het Hollands Diep, in de nabijheid van Klundert, is een zolderschuit, geladen met klei, die op weg was naar Hellevoet- sluis, door tot nu toe onbekende oorzaak ge kapseisd. Hierbij zijn twee personen ver dronken. Het zijn de 36-jarige J. Dekkers en de 30-jarige A. Siebes, beiden uit Dordrecht. De rivierpolitie stelt een onder zoek in. Het Nederlandse m.s. Farel uit Kampen is bij de kust van Jutland tussen Mariager en Hobro aan de grond gelopen. Het schip zou zonder loods de Mariagerfjord passe ren. De kapitein hoopt dat het schip, dat met kunstmest is geladen, vlot kan worden gesleept. De „Farel" meet 199 b.r.t. en is eigendom van de heer F. Bruins en vaart voor E. Wa- genborgs Scheepvaart- en Expeditiebedrijf. (Van onze parlementaire redacteur) Het voorstel de Tweede Kamer op 150 en de Eerste Kamer op 75 leden te brengen, gaf mr. De Graaf (K.V.P.) aanleiding op te merken, dat hij deze uitbreiding gewenst achtte, daar verschillende afgevaardigden ook deelnemen aan internationale werk zaamheden en bovendienen de parlemen taire werkzaamheden in het algemeen zijn toegenomen. De amendementen-Tilanus (C.H.) om de Tweede Kamer uit 125, de Eerste Kamer uit 63 leden te doen bestaan, vond hij onaantrekkelijk. Prof. Oud (V.V.D.) vond het onjuist elke kéer tegen het tijdstip van een periodieke verkiezing een stukje Grondwetswijziging te ondernemen. Dergelijke arbeid moet een hoofdmoment in de staatkundige ontwikke ling van het volk blijven, schreef prof. Struycken eens. Maar de praktijk van de latere jaren met de vierjaarlijkse herzie ningen maken deze waarden tot een aan fluiting. Tijdens de tweede wereldoorlog hief men de kreet van „vernieuwing" aan, maar na 1945 is daarvan niets verwezen lijkt, aldus prof. Oud. „U bent toen toch ook van de Vrijzinnig-Democratische Bond naar de Partij van de Arbeid overgegaan", interumpeerde dr. Schouten (A.R.) toen prof. Oud „de hervormers uit de oorlogs jaren" verweet, dat zij tenslotte niets nieuws hadden voortgebracht. Mr. Burger (P.v.d.A.) nam het voor zijn geestverwant mr. Van der Goes van Naters op, nadat prof. Oud had uiteengezet, dat ook de door die afgevaardigde in een boek voorgestane hervormingen op niets waren uitgelopen. „Van der Goes van Na ters is geen minister geweest", riep mr. ADVERTENTIE „Het verwondert mij niet, dat in de sec toren van de groothandel in Eieren, Groen te en Fruit, en van Vis, de eerste bedrijf schappen op grond van de wet op de P.B.O. tot stand zijn gekomen. Het zijn juist deze sectoren, die op het gebied van de organi satie ervaring hebben opgedaan. Het tot stand komen van deze nieuwe bedrijfschap pen is voor andere sectoren een waarschu wing om er voor te zorgen, dat er in de Publiekrechterlijke Bedrijfs-Organisatie geen hiaten ontstaan." Deze woorden sprak de heer S. L. Mansholt, minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, Dins dagmiddag in Den Haag op een bijeen komst in het gebouw van de S.E.R., belegd ter gelegenheid van het feit, dat het be drijfschap voor de Groothandel in Eieren, dat voor de Groothandel en Tussenperso nen in Groente en Fruit en dat voor de Groothandel in Vis en aanverwante bedrij ven met hun werkzaamheden zijn be gonnen. Minister Mansholt richtte een waarschu wing tot die sectoren van het bedrijfsleven die de noodzaak en waarde van de Publiek rechterlijke Bedrijfs-Organisatie niet be seffen. Hierdoor bestaat het gevaar, dat er tussen de werkzaamheden in de ene en die in de andere sector een afstand ontstaat. Op deze wijze zouden er in „het huis van de P.B.O." enkele kamers leeg blijven, welke dan noodgedwongen door de centra le overheid gemeubileerd zouden moeten worden, aldus drukte minister Mansholt zich uit. In die sectoren van de groothan del, waarvoor nu bedrijfschappen tot stand zijn gekomen, zullen zich ongetwijfeld moeilijkheden voordoen. Deze sectoren lig gen in het vlak van de voedselvoorziening en het is een bekend feit, dat het water hier wel eens woelig is, zei de minister. De minister voor de P.B.O., de heer A. C. de Bruijn, zei dat men bij het tot stand ko men van de wet op de P.B.O. niet had kun nen verwachten, dat het aantal bedrijf schappen op het gebied van de handel op een gegeven ogenblik dat van de industrie zou overtreffen. Op een nieuw terrein is de P.B.O. thans verwezenlijkt en in een aanzienlijke omvang. Het bedrijfschap voor de groothandel in bloembollen begint bin nenkort zijn werkzaamheden. De S.E.R. heeft advies uitgebracht over de instelling van nog zeven bedrijfschappen op het ge bied van de handel. De heer K. Enthoven, voorzitter van het bedrijfschap voor de groothandel in eieren, die namens de drie voorzitters het woord voerde, noemde enkele interessante cijfers. Van de totale productie van drie en een half milliard eieren per jaar, worden ruim twee milliard uitgevoerd, met een waarde van ruim 325 millioen gulden. De binnen landse afzet vertegenwoordigt een waarde van 225 millioen gulden. Voor wat groen ten en fruit betreft, wordt van de totale veilingomzet van 400 millioen gulden per jaar, 85 percent afgenomen door de groot handel, hetzij rechtstreeks, hetzij via tus senpersonen. De uitvoer van verse groen ten en fruit heeft een omvang van 225 mil lioen gulden per jaar. Ook in de sector van de visserijproducten wordt de betekenis van de handel duidelijk geïllustreerd door de cijfers. In het jaar 1954 werd bijna 180.000 ton uitgevoerd met een waarde van ruim 110 millioen gulden. De gezouten ha ring neemt daarbij de eerste plaats in. ADVERTENTIE Ook een vulpen wil 't wel eens begeven, Hij heeft ook niet het eeuwige leven. Dan niet lang gewacht Naar DANTUMA gebracht Die zegt: „Deze zieke behoeft niet te sneven". Als gevolg van het door storingen op de Spoorbaan blijven staan van een tweetal treinen is Dinsdagavond het treinverkeer in het centrum van het land gestremd ge weest. Een trein uit de richting Gronin gen en bestemd voor Den Haag, kwam om acht uur even voor Utrecht tot stilstand bij Blauwkapel, door een defect aan de kop peling. Het treinverkeer tussen Utrecht en Hilversum werd hierdoor ernstig gestoord. Tussen Barneveld en Apeldoorn, bij Stroe, bleef om half negen een sneltrein in de richting Enschedé, die op een onbewaak te overweg een aanrijding had gehad met een paard en wagen, staan met een defect aan de electrische locomotief. Door een hulplocomotief is de trein naar Apeldoorn gebracht. Reizigers naar Deventer en Apel doorn moesten op de volgende trein wach ten. Van Deventer af is met ander mate rieel naar Enschedé gereden, volgens de normale dienstregeling van de uitgevallen trein. Op de met knipperlichten beveiligde overweg te Stroe kwam de trein, die van Den Haag naar Enschedé op weg was, in botsing met een door een paard getrokken wagen. De wagen werd vernield en de electrische locomotief beschadigd, doch persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. 61. De soldaat bracht Rat en Panda naar een dure generaal, die rinkelde van de medailles. „Twee spionnen, generaal", zei hij. „Zij slopen hier rond, maar ik was waakzaam. Zal ik ze even prikken?" „Nee, wacht!", riep Panda haastig. „We zijn geen spionnen! We kwamen hier om een glas zwaar water te brengen!" Deze medede ling bracht de generaal in grote opwin ding. „Zwaar water!", juichte hij, terwijl tranen van blijdschap over zijn wangen biggelden, eindelijk zal mijn landkruiser dus in beweging komen. Komt, vreemde lingen, laat mij u omhelzen!" En met zui delijke hartelijkheid drukte hij Pat en Panda aan zijn zwaar behangen borst. „Laat los, bekorrah!"riep Pat geprikkeld, „geen omhelzingens onder mannens! Schei uit, je sterrens en kruisens prikken me!" Stralend zette de generaal hen weer neer. „Komt, zoele vreemdelingen", zei hij, „maak mijn geluk volkomen en geef mij het zware water". „We hebben het niet bij ons", antwoordde Panda. „Maar vervolgde hij, toen hij zag, dat het gelaat van de generaal verduisterde, „het is hier vlak bij; veilig opgeborgen in een grote kist". HelaasPanda kon ook niet we ten, dat de kist nu iets heel anders be vatte. Burger uit, waarop prof. Oud antwoordde, dat zulks in 1848 met Thorbecke ook niet het geval was geweest. Prof. Oud vond de sprong van 100 op 150 Tweede Kamerleden te groot. Hij zou er de voorkeur aan geven te bèginnen met 120 Tweede- en 60 Eerste Kamerleden en tegelijkertijd de mogelijk heid te openen op een nader bij de wet te bepalen tijdstip de aantallen leden voor beide Kamers respectievelenk op 150 en 75 te brengen. Hiervoor pleitte zijns inziens ook nog de practische overweging, dat dan minder spoedig uitbreiding van het Kamer gebouw nodig zal zijn. Dr. Bruins Slot (A.R.) was van me ning dat prof. Oud ook het „herstelwerk" op Grondwetsgebied, dat toch zeker ook de moeite waard is, in discrediet had gebracht. Hij was het er overigens wel mee eens, dat het verstandig zou zijn niet ieder ogenblik aan de Grondwet te tornen. Hij kon in stemmen met de aanhangige ontwerpen tot vergroting van het ledental van de beide Kamers met vijftig percent. De heer T i 1 a n u s (C.H. erkende nu, an ders dan een paar jaar geleden, dat onder meer wegens de groei van het internatio nale parlementaire werk, enige uitbreiding der Kamers zin had. Maar verder dan een verhoging van het aantal Kamerleden met 25 percent moet men zijns inziens niet gaan. Dan zouden voor de Tweede Kamer verkiezingen 40.000 stemmen per zetel no dig zijn; het verdiende zijns inziens de voorkeur daar niet beneden te gaan. Mr. Burger (P.v.d.A.) vond vooral met het oog op de mogelijkheid het parlemen taire werk, met inbegrip van het contact met de bevolking, goed te kunnen verrich ten, vergroting van het aantal afgevaardig den noodzakelijk. Voor de tussenweg van de heer Tilanus voelde hij niets. Nu de be volking sinds 1887 meer dan verdubbeld is bestaat daarin mede reden om tot de voor gestelde uitbreiding der Kamers over te gaan. Prof. R o m m e (K.V.P.) zei dat men, nu in 1956 verkiezingen worden gehouden,erop rekent dat kort daarop de uitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden rechts kracht zal krijgen. Daarom achtte hij het een leemte dat het nog niet mogelijk zal zijn lijsten bij deze verkiezingen met 30 in plaats van 20 candidaten in te dienen. Antwoord van minister Beel Minister Beel was het het de opvattin gen van prof. Oud over de waarde en be tekenis van de Grondwet eens, alsook met diens standpunt dat het zaak is deze niet te veelvuldig te veranderen. Maar door de toegenomen volksinvloed moet veel dat in de Grondwet staat alleen als een grond vorm beschouwd worden. De ontwikkeling in de laatste jaren heeft de wenselijkheid van uitbreiding der Kamers nog eens on derstreept. Destijds was die uitbreiding verworpen wegens andere, bij amendering in het desbetreffende ontwerp ingevoegde bepalingen, die thans niet in de aanhangige ontwerpen voorkomen. De minister gaf prof. Romme toe, dat de bepaling waardoor na de herziening candidatenlijsten 30 na men zullen mogen bevatten, bij de verkie zing in 1956 nog geen effect heeft. Maar volgens het advies van de Kiesraad was het wel logisch dat artikel nu meteen vast te knopen aan het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer. Voorts ontried de minis ter het denkbeeld van de heer Tilanus het aantal leden op 125, respectievelijk 63 vast te stellen; overigens liet hij de beslissing hierover aan de Kamer. Bij de replieken verklaarde prof. Oud met zijn fractiegenoten te zullen tegen stemmen, waarna prof. R o m m e de minis ter in overweging gaf in het zeer binnen kort te behandelen ontwerp-Kieswet uit breiding van de candidatenlijsten tot 30 namen mogelijk te maken. Dan geldt die bepaling reeds voor de verkiezingen in Juni 1956. Dat zou zijns inziens eleganter zijn dan die bepaling nu in het additionele Grondwetsartikel op te nemen. Hij diende daarom een amendement in tot schrapping van die bepaling in het Grondwetsartikel. Vandaag wordt het debat voortgezet. Sleepboot voor Pakistan. Op de scïieeps- werf Worst en Dutmer te Meppel is een voor rekening van de Pakistaanse regering gebouwde zeesleepboot, welke bestemd is voor de marine van Pakistan, te water ge laten door mevrouw Salman A. Ali, echt genote van de eerste secretaris van de am bassade van Pakistan. Wervelstormen. Door twee wervelstormen zijn in het Zuiden van de Philippijnen 26 personen omgekomen en tweeduizend dakloos geworden. Talrijke mensen wor den vermist. Verscheidene steden zijn overstroomd. Niet ryp. Premier Eden van Groot-Brit- tannië heeft in het Lagerhuis gezegd, dat hij de tijd nog niet rijp acht voor een uitwisseling van goodwill-missies met communistisch China. Dit was door een lid van Labours linkervleugel geop perd. Doodgeschoten. Twee stakende arbeiders van een suikerfabriek in Sakkarnagar (India) zijn door de politie doodgescho ten. Er vielen tien gewonden onder de stakers. De politie opende het vuur toen een groep stakers het vervoer van sui kerriet van een plantage naar de fabriek trachtte te verhinderen. Ook werden werkwilligen mishandeld. 37 politieman nen liepen verwondingen op door steen worpen. Inspectie. Tijdens een zitting van een rechtbank te Accra (Goudkust) opende zich plotseling het plafond van de rechtszaal en viel de opperrechter van de Goudkust, Sir Mark Wilson, boven de rechterstoel. Sir Mark inspecteerde de nieuwe ventilatie in het vertrek bo ven de rechtszaal. Ziekte. In het Noorden en Westen van Japan zijn tien kinderen gestorven aan een geheimzinnige, op roodvonk gelij kende ziekte, die het land teistert. Meer dan duizend andere kinderen, voorna melijk tussen drie en dertien jaar, zou den het slachtoffer zijn. De overheid heeft een onderzoek gelast naar de juiste aard van de ziekte. Neergestort. Een Amerikaanse straaljager is in Alaska op een huizenblok neerge stort. Vijf woningen gingen in vlammen op. Negen lijken, waarvan drie van kin deren, zijn in de ravage gevonden. Een woordvoerder van het vliegveld zeide tot verslaggevers, dat bij het ongeluk „niet meer dan vijftien personen zijn omgekomen of gewond". Levenslang. Een Oost-Duits gerechtshof te Neu-Brandenburg heeft de veertigjarige Erika Bergman, een voormalige hoofd bewaakster in het concentratiekamp Ra- vensbrück, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De vrouw, die ook de namen Koch en Belling gebruikte, werd ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de dood van tenminste zes vrouwelijke gevangenen. Niet noodzakelijk. Volgens een nationalis- tisch-Chinees blad zullen de Verenigde Staten spoedig beginnen met de oplei ding van in totaal negen nationalistische divisies. In tegenstelling tot het verzoek van de regering te Taipeh zullen de di visies stuk voor stuk worden opgeleid en niet alle tegelijk, omdat de Amerikanen een dergelijke grote troepenmacht thans niet noodzakelijk achten. Oud zeer. Vijftigduizend Syrische studen ten hebben in het gehele land betogin gen gehouden tegen de UNO-resolutie van 1947 over de deling van Palestina. Er waren strenge veiligheidsmaatrege len getroffen ter bescherming van de Britse. Amerikaanse, Franse en Turkse ambassades. De betogingen waren ook gericht tegen de overdracht door Frank rijk van de vroegere Syrische haven Alexandretta aan Turkije in 1938. Het Syrische vakverbond kondigde een pro teststaking van één uur af. De Syrische bladen drongen er bij de regering op aan, op haar hoede te zijn voor Westerse imperialistische samenzweringen. Hartaanval. Kardinaal Bernard Griffin, de 56-jarige Rooms-Katholieke aartsbis schop van Westminster, heeft een hart aanval doorstaan en houdt thans rust. Kardinaal Griffin is hoofd van de Rooms-Katholieke hiërarchie in Enge land en Wales. Schotvaardig. Een landbouwer is er te Re- milly-Wirquin, nabij Saint-Omer, in Frankrijk, bij een georganiseerde jacht in geslaagd met twee schoten zes wilde zwijnen te doden. Eerst schoot hij twee wilde zwijnen met één kogel en daarop vier, achter elkander lopende wilde zwijnen met dezelfde kogel. Een vijf tiental getuigen, onder wie een jacht opziener, heeft de schotvaardigheid van de boer bevestigd. Dierbaar. President Vorosjilov van de Sovjet-Unie heeft ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Joegoslavi sche republiek, president Tito een tele gram gezonden, luidende: „De volken van Joegoslavië en u, dierbare kame raad Tito, wens ik verdere successen toe bij de opbouw van de socialistische orde en de versteviging van onze broederlijke vriendschap en samenwerking met alle vredelievende landen van de wereld". De „Pravda" en „Izvestia" hebben tal rijke artikelen gewijd aan het tienjarig bestaan der Joegoslavische republiek. WE BEHOEVEN werkelijk niet te ver tellen hoe gemakkelijk een plankje, dat op twee rolronde potloden is gelegd, over het tafelblad heen en weer kan worden gerold. Het is weliswaar geen spelletje waarmee we ons dagelijks bezighouden, maar desondanks zullen we ons wel her inneren uit vroegere dagen hoe gemak kelijk dat gaat. En ook zonder verdere proefnemingen besef fen we terdege, dat een kantig potlood voor deze rolproef niet kan dienen, evenmin als het sterk afgeplatte timmermans potlood dat juist niet mag rol len. Toch is de rondheid van het potlood geen voorwaarde voor het voort rollen van het plankje over het tafelblad. Om u hiervan is overtuigen, zouden we een gelijkzijdige driehoek moeten tekenen, waarvan we de lengte der zijden uit elk hoekpunt omcirkelen. Er ontstaan dan drie cirkelbogen, die elkaar in de hoekpunten ontmoeten en een figuur insluiten die we in populaire termen als een driehoek met bolstaande zijden zouden kunnen omschrij ven. Deze figuur, die géén cirkel is, heeft steeds een gelijke middellijn, want de af stand van de ene cirkelboog naar de te genover liggende hoek is altijd even groot, en zijn we bij het hoekpunt aangekomen, dan is de afstand van dat hoekpunt naar elk punt van de tegenover liggende zijde wéér even groot! Dit houdt in, dat een plankje dat op een potlood met een der gelijke doorsnede moet voortrollen, met evenveel gemak kan worden voortbewo gen als met het ronde potlood het geval was. De handige knutselaar die in staat is enige stokjes nauwkeurig deze cylinder- "N vorm te geven, zal bemerken dat de prak tijk de theorie in het gelijk stelt. Maar de figuur die door drie gelijke cirkelbogen wordt ingesloten, is nog niet eens de enige vorm die van de cirkel af wijkt en waarop een plankje desondanks zonder noemenswaardige wrijving kan worden voortgerold. Want doorsneden met gelijke dikte kunnen pp de zelfde wijze worden ge vormd van alle oneven veel hoeken, dus vijf-, zeven-, ne genhoeken, enz., waarbij van uit de hoekpunten de lange diagonalen naar de over staande zijden worden omcir keld. Er bestaan dus verras senderwijs vele cylindervormige figuren die overal gelijke dikte hebben en waarop zware lasten diis evengoed kunnen worden voortgerold als over cirkelvormige cylin ders. Deze verrassende ontdekking die in de tweede helft van de vorige eeuw door een Frans deskundige werd gedaan, wekte zelfs in de kring der wiskundigen grote verwondering. O ja, nu we bij de aanvang de potloden als voortbeivegingsinstrument ten tonele hebben gevoerd, biedt dit een mooie gele genheid te antwoorden op de vraag van een lezer die wil weten hoe potloden wor den vervaardigd. Potloden, wel te ver staan, die niet dienen voor het voortrollen van plankjes of lasten, maar voor het schrijven. Een gebruik dat ons na het voorgaande misschien wat onwennig in de oren klinkt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2