Regering geeft feiten over negenendertig Duitse oorlogsmisdadigers Vérgaande wettelijke regeling van afbetaling onnodig Sovjet-Unie acht Oost-Berlijn niet langer bezet gebied Antwoord op Duitse acties Het proces tegen de Duitse tandarts Brand in Kurhaushótel te Scheveningen Een winstpunt voor de liberalen „Huurkoop-excessen in ons land kwantitatief zeer onbelangrijk Westelijke commandanten gealarmeerd Mac Millan wenst geen verdrag met Israel Minister Staf sprak met zijn collega Wilson Washington boezemt Mississippi ontzag in India amendeert inzake Suriname en Antillen Verstek in de zaak verwisselde babies Brandschade gering, waterschade groot Adenauer-Dehler Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS WERKGEVERSBONDEN CONCLUDEREN: Ben Goerion stelt Sovjet-Unie en Engeland op één lijn NAVO-programma 1956 Hij verbleef de gehele dag op het ministerie Haags hof ontzegt eis van KNIL-militairen Rassenincidenten worden nu door politie onderzocht Dutch Swing College en Pia Beek in Haarlem WOENSDAG 30 NOVEMBER 19 5 5 Het ministerie van Justitie heeft een overzicht uitgegeven van de Duitse gedeti neerden, die in de strafgevangenis van Breda verblijven. In dit overzicht zijn ver meld de namen en de geboortedata van de gedetineerden, de straf waartoe zij zijn veroordeeld alsmede een korte samenvat ting van de ernstigste der ten aanzien van hen bewezen verklaarde feiten. In vele ge vallen zijn van een groot aantal feiten slechts enkele ten laste gelegd. Waar achter de straf vermeld is „jubileumgratie" wordt bedoeld de jubileumgratie uit 1948 of een gratie, die later is verleend met het oog op de omstandigheid dat de betrokkene te laat werd veroordeeld om nog van de jubileum gratie te profiteren. Behalve deze gratie is aan alle gedetineerden een voorwaardelijke gratie van 9 maanden verleend, behalve uiteraard aan diegenen, die tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld. Het is waarschijnlijk dat het ministerie de lijst heeft gepubliceerd naar aanleiding van de talrijke hevige Duitse campagnes, waarin vrijlating geëist wordt van de gevangenen. Bij die campagnes werd steeds van „krijgs gevangenen" gesproken. Onlangs heeft de Berliner Zeitung in een uitvoerig hoofdarti kel uiteengezet, dat de „krijgsgevangenen" van de campagnes oorlogsmisdadigers zijn. Ahlbrecht, A. L. W. (1-2-1900): levenslange ge vangenisstraf. Schuldig aan het doden van een Nederlander, zonder dat daartoe aanleiding be stond: verscheidene arrestanten ernstig mishan deld, teneinde bekentenissen of inlichtingen te krijgen.Gepleegd als sturmscharführer bij de SD. Aus der Fiinten, F. H. (17-12-1909): doodstraf, door gratie omgezet in levenslange gevangenis straf. Als dagelijks leider van de Zentralstelle Für Judische Auswanderung te Amsterdam me degewerkt aan het houden van razzia's op Joden. Besliste welke Joden gedeporteerd zouden wor den. Was hierbij hardvochtig. De meeste gede porteerde Joden zijn niet uit de kampen terug gekeerd. Baatz, E. (29-7-1908): 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. Zonder aanleiding een Jood neergescho ten. Was oberleutnant bij de Duitse Wehrmacht. Werkzaam in kampen waar dwangarbeiders op doorreis werden gehuisvest. Bellmer, F. (20-10-1897): doodstraf, door gratie omgezet in levenslange gevangenisstraf. Chef Sipo en S.D. te Groningen. Opdracht gegeven tot het doden van 55 Nederlanders, terwijl hij wist dat zij hoogstwaarschijnlijk onschuldig waren aan de feiten waarom zij neergeschoten werden. Verscheidene eveneens onschuldige personen naar concentratiekampen gezonden; 19 van hen kwamen om het leven. Blase, K. P. H. (26-5-1900): 20 jaar gevangenis straf met aftrek. S.S. untersturmftihrer bij SD te Rotterdam. Vier Nederlanders ter dood laten brengen zonder voorafgaand proces. Huizen in brand laten steken. Brahm, E. (5-6-1896): levenslange gevangenis straf. Bewaker in Amersfoort. Zeer vele gevan genen verloren door toedoen van hem het leven. Ernstige mishandelingen. Gevangenen nodige dekking en kleding onthouden. Brückncr, M. (9-4-1897): 17 jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Leider van de strafafde- ling van een in Duitsland gelegen werkkamp van de organisation Todt. Onmenselijke mishande lingen begaan of laten begaan, tengevolge waar van enkele gevangenen overleden en anderen zwaar lichamelijk letsel opliepen. Beroept zich op ambtelijk bevel. Brunner, H. O. E. (6-10-1900): 18 jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Was als arts belast met de contróle op de artsen ingedeeld bij de arbei derskampen in de Westwall-zÖne en op lichame lijke verzorging kampbevolking. Liet de arbei ders in hulpeloze toestand en verklaarde velen „Einsatzfahig", die in werkelijkheid niet tot wer ken in staat waren. Deze feiten hadden voor velen zwaar lichamelijk letsel of de dood ten gevolge. Dohmen, H. A. (15-9-1894): 17 jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. In kamp Amersfoort ern stige en wrede mishandelingen begaan en laten begaan. Engelshoven, H. (11-6-1920): 20 jaar en 1 jaar jubileumgratie. SS-unterscharfilhrer bij SIPO te Rotterdam. In opdracht chef 5 Nederlanders zonder vorm van proces gedood. Een Nederlan der zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Fischer, F. (10-12-1901): doodstraf, door gratie omgezet in levenslang. Voorbereid en bewerk stelligd de deportatie van 13.000 Joden, waarvan er ongeveer 12.000 niet terugkeerden. Mishande lingen en opdrachten tot mishandelingen. Frankenstein, F. (20-4-1906): doodstraf, door gratie omgezet in levenslang. Hauptscharführer bij SIPO te Apeldoorn. Schuldig aan de dood van 7 Nederlanders, terwijl uit niets is gebleken, dat zij veroordeeld waren. Grundmann, F. E. (4-2-1909): 18 jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Als oberscharführer bij de SD in Friesland arrestanten mishandeld en in verschillende gevallen tot bloedens toe verwond. Arrestant, die niet door rechterlijk vonnis ter dood was veroordeeld, laten doden. Arresteren van Joden en Jodenbegunstigers. Haase, B. G. (14-10-1910): doodstraf, omgezet in levenslang. Hoofd Aussenstelle SIPO en SD te Groningen. Toegelaten of bevolen het doodschie ten van ruim 100 Nederlanders zonder vorm van proces. Vele onschuldigen naar concentratie kampen laten overbrengen. Meermalen opdracht gegeven tot brandstichting. Wrede mishandelin gen toegelaten, waardoor tenminste 15 personen het leven verloren. Hinrichsen, J. (23-9-1904): 18 jaar en 1 jaar jubi leumgratie. Kommandant Postenführer van Zoll- grenz Schutz te Wijcksluis. Drie Nederlanders zonder vorm van proces gedood, zonder dat hij hiertoe bevel had gekregen. Twee motorfietsen weggenomen zonder betaling of vorderingsbevel. Hoffmann, J. W. (22-5-1904): doodstraf, door gratie omgezet in levenslang. Hauptscharführer bij de Sicherheitspolizei in Rotterdam. Later Sturmscharführer. Op verschillende tijdstippen in 1944 in het totaal 7 Nederlanders zonder vorm van proces doodgeschoten en 2 Nederlanders zonder vorm van proces laten doodschieten door zijn ondergeschikten. Vele Nederlandse arrestan ten mishandeld, veelal tot zij tot bloedens toe verwond waren. Hofmann, J. W. (8-6-1897): 20 jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Sturmscharführer der SD, onder andere in Assen. Mede schuldig aan de dood van 6 Nederlanders, die zonder vorm van proces werden neergeschoten door zijn onderge schikten. Vijf Nederlanders mishandeld om hen tot een bekentenis te brengen. Twee Nederlan ders enige dagen in arrest gehouden, omdat zij niet wilden vertellen waar respectievelijk hun zoon en hun echtgenoot zich bevond. Jcndges, E. P. (6-5-1909): 12 Jaar met aftrek. SS De tweede zittingsdag van het straf proces tegen de 46-jarige Duitse tandarts Richard Müller uit Kaiserslautern, die er van beschuldigd wordt zijn vrouw te heb ben vermoord en haar in zijn auto te heb ben verbrand heeft weinig nieuwe ge zichtspunten geopend. De pogingen van het openbaar ministerie de verdachte aan het praten te krijgen over zijn verhoudingen met andere vrou wen wees Müller systematisch van de hand. „Dat hoort niet in het openbaar be sproken te worden", antwoordde hij steeds. Hij kon geen verklaring geven, waarom er in zijn auto een bus met twintig liter benzine stond op de avond waarop deze met zijn vrouw erin, op een eenzame land weg bij Kaiserslautern in brand was ge vlogen. Ook kon hij niet verklaren, hoe een pistool, dat volgens de politie voor het „ongeluk" in de auto gezien was, later in zijn woning was aangetroffen. Medische deskundigen hadden de be wering van de verdediging, dat Müller zeer was aangegrepen door de 21 maanden voorlopige hechtenis, bevestigd. Ook het feit, dat beslag gelegd was op zijn ver mogen om de kosten van het proces te dekken, had de geestestoestand van de verdachte geen goed gedaan, aldus de ver dediging. Nochtans achtten de medici het niet no dig het proces wegens de toestand van de verdachte te onderbreken. Oberscharführer te Groningen bij de SD. Heeft enige Nederlanders gedood zonder vorm van proces. In de meeste gevallen had hij hiertoe opdracht gekregen. In één geval had hij slechts opdracht om de man als gijzelaar te arresteren. Joseph, B. (25-1-1923): 20 jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Hij is zelf Jood en heeft in de oorlog gewerkt voor de afdeling Joodse strafzaken van de Sicherheitspolizei. Spoorde de adressen van ondergedoken Joden op en allerlei andere gegevens over Joden en Jodenbegunsti gers. Zijn gedrag had de deportatie van vele Joden tot gevolg. Kohlen, N. J. (14-8-1910): levenslang. Laatstelijk als Sturmscharführer-kriminal-sekretar bij de Aussenstelle Rotterdam van de Sicherheitspoli zei. Twee Nederlanders gedood zonder vorm van proces. Deelgenomen aan het doden van twee andere Nederlanders, eveneens zonder vooraf gaand proces. Mishandelingen tot het afleggen van een bekentenis of het verstrekken van ge gevens. Kotalla, J. J. (14-7-1908): doodstraf, door gratie omgezet in levenslang. Bewaker in kamp Amers foort. Ernstige mishandelingen van de gevange nen, onder andere door honden op hen los te laten. Zijn handelingen hadden in vele gevallen de dood van gevangenen tengevolge. In samen werking met anderen schoot hij zeer vele ge vangenen zonder vorm van proces dood. Kratzl, F. M. L. (20-12-1909): Twintig jaar met aftrek van 3 jaar gratie. Als bewaker van het werkkamp van de Organisation Todt te Door- werth enige vluchtelingen zonder vorm van proces gedood. Küter, H. P. (21-10-1914): levenslang. Drie Sil- bertannemoorden. Mishandeling en 3 wederrech telijke arrestaties. Lages, W. P. F. (5-10-1901): doodstraf, door gra tie omgezet in levenslang. Leider Aussendienst- stelle van de Sicherheitspolizei en de SD te Am sterdam. Ruim 270 Nederlanders laten fusilleren zonder vorm van proces. Opdracht gegeven tot Silbertanne-acties: 6 slachtoffers, en een aantal gewonden. In negen gevallen bevel gegeven tot brandstichting. Medewerking aan Jodenvervol ging en -deportatie. Razzia's doen houden in ver band met „arbeidsinzet": 400 mannen naar Duits land vervoerd, hetgeen de dood van tenminste 60 hunner tengevolge had. Opzettelijk toelaten van ernstige mishandelingen door zijn onderge schikten. Meyerhoff, F. (5-3-1916): Dertien Jaar met af trek en 1 jaar jubileumgratie. Belast met bewa king van gevangenen te Vught. Ernstige mishan delingen gepleegd en doen plegen. Neuhauser.A. (4-3-1912): Zestien jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Oberscharführer bij de Grenzpolizei te Delfzijl. Meerdere malen Neder landers zonder vorm van proces laten fusilleren, op bevel van meerderen. Arrestant ernstig mis handeld. Nitsch, R. H. C. (1-11-1908): levenslang. Haupt scharführer bij de Sicherheitsdienst en Sicher heitspolizei te Maastricht. Tien Nederlanders ge fusilleerd zonder voorafgaand proces of veroor deling, hetgeen hem bekend was. Vele arrestan ten op wrede wijze mishandeld, dikwijls zonder daartoe opdracht gekregen te hebben. Oberle, J. (19-3-1892): Twintig jaar met aftrek en 1 jaar jubileumgratie. Bewaker in kamp Amers foort. Meegewerkt bij het zondér vorm van pro ces neerschieten van arrestanten. Vele malen arrestanten mishandeld. Ridder, M. (25-4-1900): Zeventien jaar en een jaar jubileumgratie. Arbeitsdlenstführer In Durchgangslager Amersfoort. Zware mishande lingen en strafexercities. Gevangenen belet zich bij de kamparts te vervoegen. Gevangenen die door de kamparts waren vrijgesteld van zware arbeid desondanks zodanige arbeid laten verrich ten. Rlsch, E. (21-8-1909): Vijftien jaar met aftrek, verminderd met 2 jaar. Enige Nederlanders zon der vorm van proces ter dood gebracht. Arres tanten mishandeld. Bevel gegeven tot het fusil leren van twee Nederlanders zonder voorafgaand proces. Eén geval van brandstichting. Oberschar führer bij Grenzpolizei Delfzijl. Röhrig, P. D. (22-10-1898): Zeventien jaar en 1 jaar jubileumgratie. Burgemeester van Ambt- Scherbeek en aangewezen als Abschnittleiter. Als zodanig had hij de zorg voor de uit Neder land gedeporteerde arbeiders in het district Rees en omgeving. Het kamp Rees was zodanig inge richt, dat vele arbeiders stierven of zwaar licha melijk letsel opliepen. Mishandelingen en be velen daartoe. Ruhl, E. (8-3-1904): Achttien jaar en 1 Jaar Jubi leumgratie. Kriminalsekretar bij SD in Amster dam. Drie Silbertannemoorden. Verscheidene ar restanten ernstig mishandeld. Schcrmuly, E. E. (14-9-1912): Twintig jaar en 1 jaar jubileumgratie. Inselkommandant op het eiland Voorne en Putten. Zeven Nederlanders laten fusilleren zonder vorm van proces. In 6 gevallen zou bij een behoorlijk onderzoek geble ken zijn dat er voor het fusilleren geen aanlei ding bestond. Schmitz, K. (15-5-1898): Veertien jaar met af trek. Oberleutnant bij de Kriegsmarine te Hoog vliet. Zeven Nederlanders laten fusilleren als represaillemaatregel, terwijl hij wist dat zij hoogstwaarschijnlijk onschuldig waren. Hun wo ningen liet hij in brand steken. Hij gaf opdracht tot het doden van tien Nederlanders. Siebers, E. II. (1-6-1909): Achttien jaar en 1 jaar jubileumgratie. Eenmaal een Nederlander dood-- geschoten op bevel van iemand die weliswaar hoger in rang was, maar niet een van zijn supe rieuren was en eenmaal een Nederlander (arres tant) doodgeschoten zonder bevel en ook zonder enige aanleiding. Stöver, J. F. (9-8-1899): doodstraf, door gratie omgezet in levenslang. Een van de verantwoor delijke leiders van het Durchgangslager Amers foort. Mensonterend regiem. Mishandelingen en strafappèls en exercities uitgevoerd en laten uit voeren. Later meermalen opgetreden als com mandant van een vuurpeloton dat arrestanten van de SD zonder voorafgaand proces moest fusilleren. Tenminste 40 personen werden hier van het slachtoffer. Viebam, F. C. (5-9-1910): Achttien jaar met af trek. Laatstelijk Staffelsturmscharführer bij de SD te Amsterdam. Medewerking aan 4 Silber tannemoorden (in opdracht). Deelgenomen aan het fusilleren van tenminste 9 Nederlanders, zon der vorm van proces. Arrestant mishandeld. Wolff, H. H. (10-4-1892): Bewaker in Amersfoort en Vught. Mishandelingen, waardoor slachtoffers zwaar lichamelijk letsel opliepen en waardoor velen om het leven kwamen. Wolk, H. J. (21-6-1905): Twintig jaar en 1 jaar jubileumgratie. Laatstelijk als chef van Einsatz- kommando Rotterdam opdracht gegeven tot het doden van in totaal 72 Nederlanders, zonder voorafgaand proces. Dinsdag is voor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage de zaak der „verwisselde babies" begonnen. Omdat de op de dagvaarding gedaagde ouders Van D. niet verschenen waren, is tegen hen verstek verleend. Het verstekvonnis is be paald op 27 December. Waarschijnlijk zal aan de eiseres Van V. ambtshalve bewijs worden opgelegd van de door haar gestelde feiten. Om half twee vannacht is in het Kur- haus- hotel te Scheveningen brand uitge broken aan de Zuidelijke voorzyde van het hötel. Om tien over twee was de Haagse brandweer het vuur meester. De brand is uitgebroken in een keukentje op een tussenverdieping tussen de begane grond en de eerste étage.Volgens de brand weer is kortsluiting in de ijskast de oor zaak. Het vuur werd met twee stralen bestreden. Er is evenwel zeer veel water schade aangericht, die echter niet in de eerste plaats een gevolg is van het blus- singswerk, doch doordat een leiding van de centrale verwarming is doorgesmolten, waardoor water wegstroomde. In het deel van het hötel, waar de brand heeft gewoed, logeerden geen gasten. De directeur van het Kurhaus kon zijn kamer niet meer via de deur verlaten en moest zich langs een balcon in veiligheid brengen. De keuken, waar de brand is uitgebro ken, alsmede de hal voor de keuken en een gedeelte van een kamer zijn uitgebrand. Premier Boelganin (tweede van links) en eerste partijsecretaris Kroesjtsjev (tweede van rechts) gefotografeerd tijdens een ontvangst in Bombay. Beide Russen dragen een „Gandlii-muts". Tussen hen in staat de burgemeester van Bombay, Sjri N. C. Poelala, die de Russische gasten verwelkomde. BONN (A.N.P.) In de stryd in de West-Duitse regeringscoalitie heeft dr. Thomas Dehler, de door Adenauer aange vallen leider der Liberale Partij, Dinsdag in zijn fractie een succes geoogst. Het is hem gelukt alle aanvallen op zijn functies als partijleider af te weren en de een stemmige goedkeuring te verkrijgen voor een kort en bondig antwoord op het door dr. Adenauer gestelde ultimatum. Op grond van een besluit der fractie zond dr. Dehler Dinsdagavond de Bonds kanselier een brief, waarin hij verklaarde, dat aan het standpunt van de liberalen ten opzichte van de Parijse verdragen niets veranderd is, sedert deze verdragen door de Bondsdag werden aanvaard. De tweede door Adenauer gestelde eis, volgens welke de liberalen zich zouden moeten verplich ten tot het einde van de zittingsperiode van de Bondsdag, in 1957, geen bezwaren meer tegen de buitenlandse politiek der regering zullen maken, werd evenwel niet ingewil ligd. Deze kwestie beroerde volgens de li berale fractie de grondslagen der demo cratie en van het wezen van de coalitie. De fractie wenste deze kwestie slechts mondeling te behandelen, aangezien een verdere briefwisseling daarover volgens haar niet de gangbare weg zou zijn. Dit summiere antwoord op het door de Bondskanselier aan de partij gerichte ulti matum wordt in politieke kringen in Bonn als een overwinning voor dr. Dehler be schouwd. Zijn aftreden als fractieleider is niet verlangd, ofschoon dr. Adenauer het vrij duidelijk had gemaakt, dat hij zijn vertrouwen in Dehler heeft verloren. In de liberale partij waren stromingen, die bereid waren dr. Dehler tot aftreden te dwingen, doch de wijze, waarop dr. Aden auer de partij in het nauw heeft gedreven, heeft zoveel afkeer in de gelederen van de liberale fractie teweeg gebracht, dat dr. Dehler vooralsnog zijn positie kon redden De crisis, in dc coalitie duurt met dit al onverminderd voort en daarbij houdt dr. Adenauer tegenover de liberalen een scherp wapen in handen. Zijn partij heeft namelijk de mogelijkheid om door middel van de voor 1957 nog uit te werken kieswet de liberale partij elke kans op een over leven der volgende verkiezingen te ont nemen. ADVERTENTIE HAARLEM In 1954 werd door een staatscommissie het „Rapport omtrent het Afbetalmgs- wezen" aan de Staatssecretaris van Econo mische Zaken aangeboden. Teneinde dit rapport en de daaraan toegevoegde schets voor een ontwerp van wet te bestuderen, werd door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland en de Raad van Overleg voor de Handel een commissie ingesteld. Op basis van de bevindingen van deze com missie werd door de drie Verbonden en de Raad van Overleg voor de Handel een nota samengesteld waarin is getracht, het af be ta lingssstelsel te analyseren en te beoor delen. Als voordelen van het afbetalingssysteem noemt deze nota onder meer: a) de stimulerende invloed op productie en distributie van gebruiksgoederen, waar door massa- en serieproductie en lagere kostprijzen mogelijk worden; b) het binnen het bereik van de grote massa brengen van in hoofdzaak duurzame consumptiegoederen; c) een minder versnipperde besteding van het bij stijgende welvaart geleidelijk toenemende deel van het „vrije keuze"- inkomen. Tegenover deze voordelen, aldus de nota, staat het nadeel der „overcreditering": het gevaar, dait de verkoper een in verhouding tot het bij de koper aanwezige vrije-keuze- inkomen te ruim crediet verstrekt. Hierbij wordt echter wel over het hoofd gezien, dat de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij de koper zef ligt. Bij het ontwerpen van een nieuwe wet telijke regeling op dit gebied zal men dan ook mede rekening dienen te houden met het feit, dat dit systeem minder dan de directe koop de waarborg biedt, dat de koper de draagwijdte van zijn kopende handeling van het begin af ten volle beseft. Bij dit laatste moet worden bedacht, dat slechts een inzicht in de totale omvang van de moeilijkheid, die het stelsel in de prak tijk veroorzaakt, een zo verantwoord mo gelijke afweging van de voor- en nadelen daarvan mogelijk maakt. Het nagenoeg geheel ontbreken van cij fers, waarmede ook de staatscommissie te kampen had, bemoeilijkt deze afweging. De drie Verbonden hebben getracht in deze leemte te voorzien door middel van een onder hun leden gehouden enquête waaruit o.m. blijkt dat het aantal loonbe slagen wegens afbetaling bij 937 geën quêteerde bedrijven met in totaal 400.000 werknemers (in 1954) 1973 bedroeg. Een statistische uitwerking van deze enquête is als bijlage aan de nota toegevoegd. De genoemde staatscommissie voert o.a. een door de minister van Justitie gehouden enquête aan, die uitwijst, dat in een groot gedeelte der gevallen de bedrijvers van met afbetalingsmoeilijkheden in verband staande strafbare feiten personen waren met een ongunstig verleden en een wankel baar zedelijk evenwicht. Deze constatering en het resultaat van de onder de Verbonden gehouden enquête, waaruit blijkt, dat bij 2.8 van 1000 werkne mers het niet voldoen aan een afbetalings contract aanleiding was tot inhouding van loon, wettigen de veronderstelling, dat de moeilijkheden in de praktijk van het afbe talingswezen niet van dien aard zijn, dat van een aan het stelsel inhaerent euvel kan worden gesproken. De in een aan het rapport van de staats commissie toegevoegde minderheidsnota gestelde eis van een vergaande wettelijke regeling wordt dan ook van de hand gewe zen op grond van de overweging, dat de te kortkomingen van een aantal sociaal zwak ke gezinnen niet als maatstaf kunnen die- mische en sociale goede zijden van het stel sel afbreuk te doen. Conclusies In de tweede helft van de nota worden de voorstellen van de Staatscommissie met betrekking tot de ter bestrijding van exces sen noodzakelijk geachte maatregelen be sproken. De conclusies ten aanzien hiervan luiden, kort samengevat, als volgt: De door de staatscommissie voorgestelde verplichte vermelding van de contantprijs schept de mogelijkheid van een bewust af wegen van het offer, dat de koper moet brengen, teneinde het goed door middel van termijnbetaling te verwerven, tegen over het nut, dat het onmiddellijk te zijner beschikking komen van dit goed voor hem oplevert. Een systeem van landelijke registratie, zoals dit door een minderheid uit de Staatscommissie wordt voorgesteld, wordt afgewezen, op grond van het feit, dat deze haar uitwerking mist ten aanzien van de genen, die voor het eerst een contract aan gaan en bovendien de kosten, die ten laste van de kopers komen, niet zullen opwegen tegen de naar alle waarschijnlijkheid ma gere resultaten. Tegen het voorstel van de Staatscommis sie, bevoegdheden aan de minister te ver lenen om regels te stellen ten aanzien van de kassastorting, („aanbetaling"), de duur en het aantal der afbetalingstermijnen enz. bestaat geen bezwaar, mits in de wet zelve tot uitdrukking wordt gebracht, dat zulke voorschriften uitsluitend op grond van con junctuur-politieke overwegingen mogen worden uitgevaardigd. Met de mening van de staatscommissie, dat het geen aanbeveling verdient in de wet een gedeeltelijke contante betaling (de zgn. kassastorting) verplicht te stellen, kunnen de Verbonden en de Raad van Overleg voor de Handel zich verenigen. Een dergelijk voorschrift werkt discrimi nerend en kan bovendien gemakkelijk ont doken worden. Tegen een verbod bepaalde verbruiks- goederen op afbetaling te verkopen, bestaat in principe geen bezwaar, mits het niet zo ruim wordt gesteld, dat zonder medewer king van het parlement op diepgaande wijze in de afbetalingshandel kan worden ingegrepen. De looncessie heeft bepaalde voordelen: zij werkt preventief en voorkomt in vele gevallen loonbeslag. Een verscherping van het bestaande verbod, dat looncessie onrno- nen voor de beoordeling van de waarde van gelijk maakt ten aanzien van een bepaald een bepaald maatschappelijk verschijnsel, gedeelte van het loon, verdient daarom de Een wettelijke regeling dient de in de voorkeur boven de door de staatscommissie praktijk gesignaleerde excessen zoveel mo- voorgestelde algehele afschaffing van de gelfjk op te vangen, zonder aan de econo- mogelijkheid van looncessie. BERLIJN (Reuter) De Russische com mandant van Berlijn, generaal-majoor Di- brova heeft zyn Amerikaanse collega Dasher medegedeeld, dat de Sovjet-Unie Oost-Berlyn niet langer als een bezette sector van de stad beschouwt. Dasher had bij Dibrova een scherp protest ingediend tegen het tijdelijk vasthouden van twee Amerikaanse Congresleden, die in Oost- Berlyn als toerist vertoefden. De Oost- Duitse politie had hen gearresteerd omdat hun (militaire) auto in radiotelefonische verbinding met West-Berlyn stond. De drie Westelijke commandanten zouden tot de slotsom gekomen zijn, dat de reden voor de aanhouding geen steek houdt, daar nooit enig bezwaar is gemaakt tegen het gebruik van radiotelefonie door Ameri kaanse auto's. De Russen blijken Oost-Berlijn als hoofd stad van de „souvereine staat" Oost-Duits- land te beschouwen, waar de Oost-Duitse wetgeving van toepassing is. Dasher heeft zijn verbazing daarover te kennen gegeven. Hij blijft Berlijn als een bezette stad be schouwen. Hij heeft de Russen meegedeeld LONDEN (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, heeft geweigerd een verzoek van de Labour- oppositie in overweging te nemen om aan te sturen op een Brits-Israelisch verdrag. Een officiële Labourdelegatie had er bij de minister op aangedrongen het commu nistische „geflirt" met de Arabische staten en de toetreding van Irak tot het verdrag van Bagdad te beantwoorden met een nauwkeurige garantie van de Israëlische grenzen en grote wapenleveranties aan Israel. Ook dit laatste weigerde MacMil lan in overweging te nemen. Arabische regeringen zijn in overleg ge treden om te komen tot een conferentie op hoog plan over premier Edens sugges ties voor vrede tussen Israel en de Arabi sche wereld, zo heeft de Jordaanse vice- premier in de volksvertegenwoordiging te Amman meegedeeld. Hij noemde Edens verklaring de eerste positieve stap naar bevrediging van de Arabische eisen. Sir Anthony Eden heeft in een toespraak ge opperd, dat beide zijden in het Palestijnse geschil concessies moeten doen en dat Londen misschien een bemiddelende rol zou kunnen spelen. Syrië, Egypte en Jordanië hebben zich in de bijzondere politieke commissie van de UNO-Assemblée te New York gekeerd tegen een voorstel de regeringen in het Midden Oosten om medewerking te ver zoeken bij het herplaatsen van uit Israel gevluchte Arabieren. Het voorstel is inge diend door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Turkije. Ben Goerion, de Israëlische premier en minister van Defensie, heeft in het parle ment te Jeruzalem verklaard, dat de poli tiek, die de Sovjet-Unie en Groot-Brittan- nië ten aanzien van het Midden-Oosten voeren, in beide gevallen verderfelijk voor Israel is. Beide landen weten dat de wa pens, die aan de ..Egyptische dictator Nas ser" worden verstrekt, slechts tegen Israel zullen worden gebruikt, aldus Ben Goerion in antwoord op de motie van een commu nistische afgevaardigde. die bezwaar maakte tegen het feit, dat Ben Goerion de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië in een adem had genoemd. Volgens de commu nist hebben „de Russische wapenzendin gen aan Egypte ten doel, de neutraliteit van dit land te verzekeren ten einde de Westelijke plannen om de landen van het Midden-Oosten in een anti-Sovjet-bond- genootschap te betrekken, te doorkruisen". Ben Goerion handhaafde zijn verklaring en voegde er aan toe, dat „een ieder die de levering van wapens aan Egypte door welk land dan ook rechtvaardigt, een die naar van een vreemde mogendheid is en aan Israel vijandig". WASHINGTON, (United Press) De Nederlandse minster van Defensie de heer Staf heeft Dinsdagmiddag zijn bespre kingen op het Amerikaanse ministerie van Defensie afgesloten met nog een gesprek met zijn collega Charles E. Wilson en an dere hoge autoriteiten. Minister Staf ont moette Wilson onmiddellijk nadat laatsge- noemde een lunch had gegeven voor de Italiaanse minister van Defensie Paolo Ta- viani. Hoewel Amerikaanse autoriteiten voor zichtig zijn in hun uitlatingen over het suc ces van Stafs besprekingen, geloven zij dat de Nederlandse minister en hoge Ameri kaanse autoriteiten een basis hebben opge steld voor NAVO-programma's na 1956, welke besproken zullen worden op de zit ting van de NAVO-raad die in December ir>. Parijs zal worden gehouden. Men achtte het belangrijk dat minister Staf de gehele dag op het ministerie ge weest is en er de lunch en het diner ge bruikte, dit heeft nog geen andere Euro pese minister van Defensie uit de NAVO gedaan. Zij zeiden dat dit een bewijs- is hoe ernstig het ministerie het bezoek van mi nister Staf genomen heeft en geluisterd heeft naar zijn visie op de toekomstige NAVO-verplichtingen in Europa. Het Haagse gerechtshof heeft vanochtend het vonnis van de Haagse rechtbank van 12 Mei 1953 bekrachtigd, waarbij de eis van de stichting „OMINK" opeising militaire inkomens krijgsgevangenen tegen de staat der Nederlanden voor uit betaling van de militaire inkomsten van de militairen van het voormalige KNIL over de periode van de Japanse krijgs gevangenschap werd ontzegd. dat hij niet zal toelaten, dat Amerikanen door Oost-Duitse politiemannen worden gemolesteerd. Het incident van Zondag noemde hij een schending van het gebrui kelijke vrije -verkeer in Berlijn. De Ameri kanen zullen hun militaire auto's niet van de zendinstallatie ontdoen als zij naar de Oostelijke sector van de stad rijden. Geallieerde functionarissen zijn van me ning, dat de Russische verklaring, dat Oost- Berlijn niet langer bezet gebied is, zo'n ernstige zaak is, dat zij op regeringsniveau moet worden besproken. Dit komt namelijk neer op terzijdestelling van het in de oorlog genomen besluit om de stad in vier secto ren te verdelen, waarin de vier bezetters vrije toegang hebben. De Russen zouden nu in theorie het bezit van een Oost-Duitse visum verplicht kunnen stellen voor een bezoek aan Oost-Berlijn. In geallieerde kringen gelooft men echter niet, dat zulks in de bedoeling ligt. BELZINI (Mississippi) (United Presss) De staat Mississippi, in de laatste tijd het toneel van verschillende rassen-inci denten, heeft, blijkbaar bevreesd voor in grijpen door de federale regering, met alle kracht het onderzoek aangepakt naar een schietpartij waarbij een neger, vroeger een leider in de strijd voor de burgerrechten, werd gewond. De gouverneur van de staat, Hugh White, heeft de sheriff van Belzoni opdracht ge geven „alles te doen wat in zijn macht ligt" om de dader of daders te vinden van de aanslag op de 65-jarige neger-winkelier Gus Courts. Deze Courts, een actief lid van de natio nale vereniging voor de bevordering dei- belangen van de gekleurde bevolking, werd Vrijdagavond in zijn winkel neergeschoten. Courts' winkel ligt op korte afstand van de plaats waar zeven maanden geleden een neger-predikant werd vermoord. Belzoni ligt 60 km van het stadje waar de neger jongen Emmett Till kort geleden de dood vond. In zijn boodschap aan de sheriff ver klaarde White dat hij bevreesd was voor interventie van Washington. Het schijnt dat de gouverneur gereed staat om, indien nodig, de staatspolitie naar Belzoni te zen den om de plaatselijke politiemacht te hel pen in het zoeken naar de daders. Ook aan de pers deelde gouverneur White mede dat de reeks van tegen negers gepleegde gewelddaden waarvan geen enkele is opgelost zijn staat in ernstige moeilijkheden met de federale regering dreigde te brengen. Reeds zijn rechercheurs van het „federal bureau of investigation", de centrale recherche van de V.S., in Mississippi aan gekomen om eventueel het onderzoek in de zaak-Courts ter hand te nemen. De gewonde neger, die nog in het zie kenhuis ligt, heeft aanvankelijk verklaard "dat een auto mét drie öf vier'blanken Vrij dagavond voor zijn winkel stopte en dat een der mannen door het raam op hem schoot. Courts werd door twee kogels ge troffen. Later echter heeft Courts gezegd dat hij niet zeker wist of de aanvallers blanken waren. Het schijnt dat het FBI gereed staat om een onderzoek in te stellen naar deze ver andering in de verklaringen van het slacht offer. De sheriff, die de zaak in onderzoek heeft, beweert dat er twee getuigen zijn, die ver klaard hebben dat zij slechts één man in de auto hebben gezien, een blanke of een neger van zeer lichte huidskleur. NEW YORK (United Press/Reuter). In de beheerschapscommissie der UNO heeft India Dinsdag voorgesteld dat de UNO de politieke ontwikkeling van Suri name en de Nederlandse Antillen niet uit het oog verliest, ondanks hun nieuwe positie in het Koninkrijk der Nederlanden. De Indiase gedelegeerde V. K. Krishna Menon deed dit voorstel in de vorm van een amendement op een door de Verenigde Staten en Brazilië voorgestelde resolutie, welke het besluit van de Nederlandse re gering, geen rapporten meer uit te bren gen aan de UNO, over de twee Latijns- Amerikaanse staten, goedkeurt. Het amendement erkent de verantwoor delijkheid van de UNO Suriname en de Antillen in het oog te houden en laat daar naast aan Nederland de beslissing over of de UNO al dan niet recht heeft op inlich tingen over de vroegere koloniën. De Russische gedelegeerde Grubyakov stelde voor, dat de UNO, om een duidelij ker inzicht in de materie te verkrijgen, een missie zal zenden naar Suriname en de Antillen. De Russische delegatie, ze'ide hij, is dè gedelegeerden van Nederland, Suriname en de Antillen erkentelijk voor de door hen aan de commissie verstrekte inlich tingen, doch hun uiteenzettingen hebben niet de twijfel kunnen wegnemen die wij koesteren wat betreft de aard van de hier verleende autonomie en zij hebben ons evenmin kunnen overtuigen voor wat be treft de bedoeling, die Nederland hier heeft. De afgevaardigde van de Verenigde Sla- ten. Laird Bell, deelde vervolgens mede dat de twee indieners der resolutie, Brazi lië en de V.S., zich niet zullen verzetten tegen opneming van het Indische amende ment. in de ontwerp-resolutie, die, naai zij hopen, daardoor de steun van meer leden in de commissie zal verkrijgen. De commissie verdaagde de zitting tot Woensdagmiddag, wanneer er over dz Amerikaans-Braziliaanse resolutie zal wor den gestemd. Op Zaterdagavond 10 December zal Pia Beck met haar trio optreden in het Concert gebouw in Haarlem. Ook het Dutch Swing College zal aan het afwisselend programma van oude en moderne jazz meewerken. Ria Beek heeft onlangs een tournee door Engeland beëindigd; in Januari gaat zij voor vier maanden naar Amerika en Canada.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9