Langdurige discussies in Beverwijkse raad VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Opbrengst van Omzetbelasting en Loonbelasting gedaald Het N.Ph.O. in het KSA-gebouw voor „Cultureel Beverwijk" Gasprijsverhoging gaat door Atoomgasmaskers voor Franse bevolking Wat de fiscus ontvangt Castricum Zandvoort ,,Baby Service Burgerlijke Stand Velsen Behandeling begroting op 14 December Luchtverdedigingsgeschut wordt door afweerprojectiel vervangen Hoofdprijzen Staatsloterij J. de Veen onderscheiden Vaarverbod ingesteld op de Midden-Rijn St. Nicolaas-aankopen verhogen geldcirculatie Weer een nieuw hotel in Zandvoort Honderdjarige krijgt hartelijke huldiging DONDERDAG 1 DECEMBER 1955 Van de lange agenda, die de leden van de Beverwijkse gemeenteraad ter behandeling werd voorgelegd op de vergadering, welke Woensdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. S c h o 11 e n s op het stadhuis gehouden werd, konden de meeste punten als hamerstukken passeren. Hieronder bevond zich echter ook een aan tal voorstellen, dat zich in de bijzondere belangstelling der leden mocht verheugen; met het gevolg dat het uitvoerige betoog deze avond hoogtij vierde, zonder evenwel op het betreffende voorstel van enige invloed te kunnen zijn. Het startsein voor de discussies werd ge lost bij de behandeling der gasprijzen, die B. en W. met een halve cent per kub.m. verhoogd wilden zien. Dit noemde de heer Kuiper (CPN) een uitermate inconse quente houding van het college, omdat de afschaffing der omzetbelasting op gas im mers door de regering is bedoeld als een compensatie voor de huurverhoging. Op zijn beurt vond de heer Koger (CH) het moment voor een gasprijsverhoging psychologisch al bijzonder ongelukkig ge kozen, juist omdat de minst draagkrachti- gen hiervan weer de dupe zullen worden. Hij stelde verder de vraag waarom het be drijf geen reserve heeft gekweekt en of men de noodzaak van deze onsympathieke maatregel niet eerder heeft kunnen voor zien. Spreker gaf er daarom de voorkeur aan de behandeling der gasprijs nog even uit te stellen, tot dit voorstel gekoppeld kan worden aan de algehele tariefswijzi gingen, die de raad binnenkort toch te be handelen krijgt. Wethouder Niesten begon zijn ant woord met de verklaring, dat bedoelde ta riefswijziging waarschijnlijk reeds in de volgende raadsvergadering aan de orde kan worden gesteld. Vervolgens vroeg hij be grip voor het feit, dat het Beverwijkse gas bedrijf een eventuele tariefsverlaging on mogelijk zal kunnen dragen. Daarnaast verzekerde de wethouder dat men zo lang mogelijk met dit voorstel heeft gewacht, omdat de kolenprijs slechts met kleine schokken omhoog is gegaan; maar nu kan hij geen verder uitstel meer voor zijn ver antwoording nemen. In tweede instantie trok de heer R o- m u n d e (Arbeid) de juiste politiek der gemeente in twijfel, omdat men steeds de schijn verwekte goedkoop te zijn om des ondanks het tarief toch telkens met een centje te verhogen. Ook deze spreker ver zocht de voordracht terug te nemen en te wachten, tot de raad de nieuwe tarieven in behandeling kan nemen. De heer Kuiper (CPN) stelde naar aanleiding van de opmerking van de wet houder, dat de bedrijven geen verlaging kunnen verdragen de vraag, of het col lege zich ook met de kwestie heeft bezig gehouden, op welke wijze de gedupeerde kleine man zijn tekort moet oplossen. Wethouder Niesten repliceerde met de verzekering, dat het college slechts in uiterste noodzaak tot gasprijsverhoging is overgegaan. Men is met de kolen nu een maal gebonden aan een contract, zodat bij het vaststellen der tarieven van een ver hoogde kolenprijs moet worden uitgegaan. De raad ging ten slotte met het voorstel accoord, behalve de heer Kuiper, die als enige tegenstemde. Straatverlichting: Bij de aanvrage van een crediet voor be tere straatverlichting, gaf de heer Koger (CH) uitdrukking aan zijn ontstemming over het feit, dat met de werkzaamheden reeds een aanvang werd gemaakt alvorens de raad aan dit voorstel zijn fiat kon ver lenen. De heer R o m u n d e (Arbeid) deel de dit bezwaar volledig; hij noemde dit in flagrante strijd met het budgetrecht van de raad, die op deze wijze in zijn prestige be nadeeld wordt. Wethouder Niesten trachtte de gang van zaken te verklaren door op te merken, dat het betreffende bedrijf niet op de hoog te was van de vorderingen bij de aanleg der straten. Daarom heeft men de ver lichting laten aanbrengen op het moment, dat de bestrating nog niet geheel was vol tooid. Anders had men later weer tot op breken moeten overgaan, hetgeen eveneens tot critiek in de raad aanleiding zou kun nen geven. Deze verdediging was voor de heer K o- ger (CH) een gerede aanleiding om direct een gebrekkige coördinatie tussen de ge meentelijke diensten te constateren. Wet houder N i e s te n had ook hiervoor een verontschuldiging. De straatmakers moes ten namelijk plotseling op dit punt aan het werk worden gezet, omdat de arbeid op een andere plaats even stagneerde. Van daar dat men tevens opdracht had gegeven tot het aanbrengen der lichtmasten; in de veronderstelling, dat de raad deze gang van zaken wel zou billijken. Wethouder G e r r i t s e trachtte het spreekwoordelijke water in de wijn te schenken, door deze zaak te bagatelliseren, doch hij ontketende hiermee bijna een nieuwe storm. Zijn woorden lokten krach tige protesten uit van de heren Koger en Romunde, die op deze wijze de autonomie van de raad meenden te zien aangetast. Eerstgenoemde beriep zich op zijn verant woording als gemeenteraadslid, die moet goedkeuren wat nog te gebeuren staat, maar niet wat reeds werd begonnen of vol- ADVERTENTIE Het is een publiek geheim, dat U voor e-m KINDERWAGEN bij de 99 Edisonstraat IJmuider moet 7.ijn Tclef. 5283 GEBOREN: C. A. van NifterickStam, z., Da Costalaan 37, Driehuis; C. Duinker—van der Klei, z... Gerard Doustraat 55, IJmuiden - Oost; D. VerscheijdenBruisschaart, d. van Galenstraat 8, IJmuiden-O.; G. D. van We teringSchoon, z., Strengholtstraat 6, IJmui- den-O.: M. M. FennemaDik, z., Ahorn- straat 24, IJmuiden-O.; M. W. WeberVeld huis. d., Trompstraat 135, IJmuiden-O.; R. WerlichCodee, z„ Grahamstraat 122, IJmui- den. A. M. Koek-Beentjes, d., Melklaan 32, Velsen-N.; G. Argeloo—Blink hof, d„ Maas straat 117, IJmuiden; A. D. Wuisde Jong, d„ Marconistraat 22, IJmuiden; E. M. Asumade Jonge, d„ Edisonstraat 42, IJmui den; G. Heilig—Wezelman, d., de Noostraat 97, IJmuiden-O. OVERLEDEN: G. Ph. Bührmann, 70 j„ echtgenoot van M. van der Voort, Jac. Cats- laan 22, Driehuis; W. Koomen, 77 j., weduw naar van A. G. de Vries, Berkenstraat 7. TTmuiden-0.; G. Pleging, 54 j„ echtgenoot van J. J. A. Perisutti, Fr. Naereboutstraat 21 IJmuiden-O.; W. Chr. van der Hoeven, 82 j., weduwe van T. A. de Visser, Grote Hout- of Koningsweg no. 48, Velsen-N.; J. B. Suijkerbuijk, 53 j., echtgenoot van K. Zandwijk, Galvanistraat 5, IJmuiden. tooid is. Nadat de Voorzitter tenslotte had verzekerd dat het college tegen her haling in de toekomst zou waken, was de raad op zijn beurt bereid het gevraagde crediet te verlenen. School en VVV Op een vraag van de heer Kuiper (CH) die in verband met de onhoudbare toestand informeerde naar de opening van de Wolff en Dekenschool, kon wethou der Niesten antwoorden, dat deze reeds 12 December gedeeltelijk in gebruik kan worden genomen. De officiële opening zal dan plaats vinden wanneer de gehele school is ingericht. De raad toonde zich eveneens welwillend ten opzichte van de V.V.V. te Wijk aan Zee, door f 13.200 beschikbaar te stellen voor de oprichting van een aantrekkelijk gebouwtje op het Julianaplein. Alleen wenste de heer Koger (CH) enige waar borg voor een voldoende onderhoud daar van door de vereniging. De Voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de V.V.V. zelf de meest belanghebbende is bij een permanent goede verzorging van het ge bouw. Nochtans verzekerde hij, dat ook de gemeente op het onderhoud toezicht zal blijven uitoefenen. Een langdurige, maar volstrekt onbe langrijke gedachtenwisseling was het ge volg van de door B. en W. voorgestelde straatnamen in het uitbreidingsplan Oud- Sportpark II 1955. De ene spreker noemde een naam als Pruimendijk fantasieloos; een ander vreesde verwarring door de Graaf Janstraat in de onmiddellijke om geving van de Graaf Florislaan te pro jecteren en een derde vond de Oever al even ongelukkig gekozen. Maar via Wij- kermeeroever en Meeroever kwam men ten slotte toch weer bij de Oever terecht, hetgeen trouwens met alle voorgestelde namen het geval is geweest; zodat de raad zich uiteindelijk met alle door B. en W. gekozen namen accoord verklaarde. Op merkelijk was het hierbij, dat de leden on danks hun langdurige critiek, toch geen van allen in staat bleken enige namen voor te stellen, die in aller ogen genade konden vinden. Ingekomen stukken Ten slotte ging men over tot behandeling der ingekomen stukken, waarbij onder meer afwijzend werd beschikt op een ver zoek om subsidie door de Johanna Stich ting. Ondanks het pleidooi van de heer Koger (CH), die het mooie werk van deze stichting stellig de steun der gemeente waard achtte. Wel werd besloten tot subsi die-verlening aan het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, zodat de heer Koger dus vergeefs heeft gewezen op de afwij zende houding van de Bloemendaalse ge meenteraad, die tegen dit systeem bezwaar meende te moeten maken; De laatste discussies in deze openbare vergadering werden gewijd aan een inge komen schrijven van het C.O., waarin werd verzocht de gratificatie van een gemeente ambtenaar bij zijn jubileum in overeen stemming te brengen met het aantal dienst jaren, dat hij eventueel in een andere plaats heeft doorgebracht. Wethouder A 1 b e r d a achtte hiervoor geen termen aanwezig, omdat het onbil lijk zou zijn in dit opzicht onderscheid te maken tussen overheidsdienst en het par ticuliere bedrijfsleven. Een gratificatie bij een jubileum is immers bedoeld als een manier om de waardering tot uitdrukking te brengen voor een langdurig dienstver band in dezelfde betrekking. Het gaat daar om niet aan een ambtenaar, die bijvoor beeld vijf jaar in Beverwijk werkzaam is geweest een gratificatie te verlenen voor de twintig of vijfendertig jaar, die hij in een andere gemeente heeft doorgebracht. Ook al was hij dan ook steeds in over heidsdienst. De heer Romunde (Arbeid) noemde deze opvatting een slechte beloning voor de ambtenaren, die de moed hadden door solliciteren te trachten een betere positie te veroveren, maar de heer Koger (CH) bracht hem onder de aandacht, dat zij hun beloning ongetwijfeld reeds hebben gekre gen door de hogere salariëring, welke aan iedere promotie verbonden is. Daarbij be twijfelde hij het, dat een ambtenaar zich van een betere positie in een andere ge meente zal laten weerhouden door c'e over weging, dat hem in dit geval over enige ja ren een gratificatie ontgaat. Ook deze spreker wenste niet met twee maten te meten, omdat een werker in het particu liere bedrijfsleven alleen dan jubileert, wanneer hij deze jaren in dienst van de zelfde patroon heeft doorgebracht. En hij zag geen enkele reden een ambtenaar dit voorrecht wel te verlenen. Het verzoek werd daarop in stemming gebracht, om ten slotte met 11 tegen 8 stemmen te worden afgewezen. Na behandeling van deze agenda ging de raad over tot een besloten zitting. De gemeenteraad van Heemskerk komt op Woensdag 14 December bijeen ter be handeling van de begroting voor 1956. De gewone dienst sluit met een totaal van inkomsten en uitgaven van f 1.109.322,28, met een post gereserveerd voor onvoor ziene uitgaven van f 26.504,89. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse staatssecretaris voor Defensie, Crouzier, heeft tijdens een persconferentie mededelingen gedaan met betrekking tot de maatregelen, die thans in Frankrijk worden genomen met het oog op een even tuele atoomoorlog. Hij heeft in de eerste plaats hoog opgegeven van experimenten met afweerprojectielen, ook wel denkende robots genoemd, waarmee Frankrijk zelfs Amerika zou hebben overvleugeld. Daar bij staat de zogenaamde „Parca" aan de spits. Het is een projectiel dat via de radio kan worden geleid tot op een hoogte en een afstand van tien kilometer en dat een ma ximumsnelheid van 1500 kilometer ontwik kelt. De Parca's zijn speciaal bestemd voor de verdediging tegen vijandelijke jagers en bommenwerpers; zij moeten het klassieke luchtverdedigingsgeschut gaan vervangen. Verder zei staatssecretaris Crouzier met betrekking tot de verdediging van de bur gerbevolking onder meer, dat het probleem voor een groot deel kan worden opgelost dank zij de Franse uitvinding en aanmaak op grote schaal van gasmaskers waarin ra dio-actieve deeltjes kunnen worden gefil treerd. Bij de explosie van de eerste twee atoombommen in Japan in 1945 zijn er vooral slachtoffers gevallen ten gevolge van die radio-actieve stofdeeltjes. De mededelingen zijn door de Franse kranten op discrete wijze aan de bevolking doorgegeven zonder enige merkbare teke nen van geestdrift of zelfs maar opluchting te verwekken. De Fransen herinneren zich namelijk hoe in 1939 aan alle inwoners gasmaskers werden uitgereikt die nooit ge bruikt behoefden te worden. Wanneer men met een parapjuie het huis verlaat kan men er bijna zeker van zijn dat het niet gaat regenen. Men is hier enigszins geneigd die volkswijsheid nu ook maar op de oorlog toe te passen. Atoomgasmaskers zijn misschien wel een doelmatig middel, zo vindt men, om het uitbreken van een atoomoorlog te voorkomen. Dat zijn natuurlijk allemaal maar domme en onredelijke praatjes die helaas helemaal geen hout snijden. Het is niet nodig een paniek te ontkete nen en atoomaanvallen op korte termijn te voorspellen. Er is gelukkig vrijwel geen en kel symptoom in de internationale verhou dingen waardoor een atoomoorlog als zeer waarschijnlijk zou moeten worden be schouwd. Men mag integendeel aannemen, dat alle partijen zich nu terdege bewust zijn van de waarheid dat zij in een conflict met deze middelen ook zelf vernietigd zou den worden. Maar aan de andere kant kan men zijn ogen evenmin sluiten voor het feit dat in beide kampen toch vrij koortsachtig wordt gewerkt om voortdurend afschuwelijker en massaler verdedigingsmateriaal in de ar senalen op te hopen. In dat verband heeft de Franse staatssecretaris toch wel een hoog woord gesproken. Hij heeft, nog maar heel voorzichtig, tenminste gewezen op de noodzaak van een psychologische voorbe reiding van het publiek op gevaren die nu eenmaal niet kunnen worden uitgevlakt. Het zal bij dat eerste woord niet mogen blijven. Indien de regeringen werkelijk re denen hebben een atoomoorlog te vrezen, dan is het hoognodig de bevolkingen ook tijdig te instrueren hoe zich eventueel te beveiligen. In 1939 waren er. zoals we ons nog heel goed herinneren, maar heel wei nig Fransen, die wisten hoe ze hun gasmas ker op moesten zetten zonder onmiddellijk gevaar van benauwdheid te zullen stik ken CONTACTAVOND VAN ADO De Heemskerkse voetbalvereniging ADO houdt vanavond (Donderdag) in het KSA- gebouw haar maandelijkse contactbijeen komst. Een hoogtepunt wordt gevormd door een bezoek van St. Nicolaas. 4e klasse 8e lijst ƒ5009: 2090: 1500: ƒ1000: 400: 200: 17570 16932 18903 13374 2370 20884 5895 9766 10865 15418 15721 1285 1315 3086 3217 5982 6961 7565 7627 9309 1028Ö 10544 10917 12262 12677 14464 14951 16199 18632 20702 20736 2010 3656 3746 4152 4332 4704 5265 5715 6782 7090 7152 7557 8120 8423 11170 11345 12769 13035 13094 14561 14738 16189 16612 17050 17103 17627 19427 20280 21090 Besommingen De besommingen van Dinsdag waren: Vios f21.600 en Norma Maria f 18.600. Woensdag werd besomd: Dirkje f 16.500, Eveline f 4470, Medan f 27.000 en Allan- water f 11.200. Kotters en loggers: KW105 f2530, 89 f5220, 75 f5650, 126 f4980, 69 f4520, 128 f157, IJM204 f1170, IJM221 f 10.600, IJM7 f 5540, AM16 f2820. Wat er was Voor de Donderdagmarkt losten twee bo ten. De „Polderman" (van 19 Nov.) voerde aan 850 kisten, waarvan 425 schelvis, 70 makreel, 70 haring, 60 wijting, 40 kabel jauw, koolvis en gul, 150 zwarte koolvis, 35 diversen en 300 stuks stijve kabeljau wen; de „Gelria" (van 21 Nov.) zorgde voor 500 kisten haring en de Wiron 4 voor 425 kisten, waarvan 200 schelvis, 45 ma kreel, 175 wijting en 5 diversen. De kleine vaart voerde vandaag aan 3000 kg. tongen en 100 kisten schol. Stevige prijzen Kabeljauw, schelvis, tong en schol waren vanmorgen gevraagd voor export en no teerden uitstekende prijzen Zo gingen re gels kabeljauw van de hand voor f 234 tot f 196, kleine regels voor f 84 tot f 90. Kisten kabeljauw noteerden f 202 tot f 220 en klei ne f 196. De grote schelvis maakte f48 tot f 55, grootmiddel schelvis f 45 tot f 48. Gro te, middel en zetschol deden f 65 en schol 1 f 58 tot f 60. De grote tong leverde vandaag f 5 tot f 4.90 op, grootmiddel f 3.90 tot f 4.10, kleinmiddel f 3.50 tot f 3.75, tong 1 f 3.50 tot f3.80 en slips f2.65 tot f2.95. Binnenland in Wijting werd door het binnenland afge nomen tegen f 27 tot f 30, zwarte koolvis voor f 84 tot f 92, grote gul voor f 68, mid del f 60 tot f 54 en torren f 30. Leng noteer de f 110. De kleinmiddel schelvis ging van de hand voor f 40 tot f 43, pennen voor f 34 tot f 40 en braadschelvis voor f 30 tot f,34. Schol 2 maakte f 50 tot f 55 en schol 3 f 40 tot f 45. De haring van de „Gelria" uit het Kanaal deed vandaag f 21 tot f 19, terwijl de haring van de „Polderman" uit de Noord f 17 tot f 13 maakte. Grove makreel ging weg voor f 30 tot f 36 en de kleinere soorteri voor f 22 tot f 17. Voor Vrijdag Voor Vrijdag komt de „Klaas Wijker" (van 19 Nov.) met 680 kisten vis, waarvan 300 schelvis, 40 makreel, 50 haring, 50 gestr. wijting, 130 dichte wijting, 70 gul en kabel jauw, 30 koolvis, 10 diversen en 65 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten: SCH 117 (van 19 Nov.); „Soerabaia", „Elie", „Haarlem" (zou thuis stomende zijn), SCH 135 (van 21 Nov.) Binnengekomen IJM 20 Johannes Polderman, 53 Heem- Tijdens een afscheidsbijeenkomst ter ge legenheid van de pensionnering van de heer J. de Veen te Den Haag, technisch hoofd opziener der Visserijen, gedetacheerd bij het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, heeft de directeur der visserijen, ir. G. J. Lienesch meegedeeld dat de scheidende functionaris wegens zijn verdiensten voor het visserijbedrijf was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer de Veen werd 17 Mei 1890 te Enkhuizen geboren. In het bedrijf van zijn vader, die voorzitter was van een vereni- ?'n" van Zuiderzeevissers, leerde hij de visserij in de praktijk kennen. In 1913 trad hij in dienst van het Rijk bij de toenmalige Inspectie der Visserijen van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Tol 1919 was hij werkzaam op de afdeling sta tistiek van deze inspectie. Daarna ver richtte hij tezamen met de heer dr. J. J. Tesch belangrijk werk op het gebied van het visserij onderzoek. Een belangrijk aan deel had hij in de totstandkoming van het in 1930 in Duitsland uitgegeven standaard werk over de Nederlandse zeevisserij. De heer de Veen werd voorts belast met de opleiding van buitenlandse visserijstu denten. Na de oorlog maakte hij zich ver dienstelijk bij de verbetering van het Ne derlands visserij-onderwijs, onder andere verleende hij medewerking aan een leer boek voor de visserijschool. Zijn praktische kennis van het visserijbedrijf kreeg haar bekroning in zijn uitvinding van het diri- geerbare pelagische trawlnet, een net waar van de diepte van boord van een vissers schip af kan worden gewijzigd. Het onder zoek met dit trawlernet duurt nog s'teeds oort. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Antoinette Maria Gerarda, d. van J. Brakenhoff en J. J. Veldt; Johannes Hendrikus Cornells, z. van P. W. Hes en C. Liefting; Anthonius Bernardus Maria, z. van J. A. Lute en J. C. Knipping. ONDERTROUWD: H. J. Niemeijer en H. de Vries, beiden wonende te Castricum; J. T. Assman en M. J. Meijer, beiden wonen de te Castricum. GEHUWD: N. L. de Waar, wonende te Egmondbinnen en A. G. Welboren, wonende te Castricum; R. C. P. Fischer, wonende te Castricum en C. A. M. Markslag, wonende te Amsterdam; A. L. Feeleus, wonende te Zaandam en L. J. H. Heijne, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Wilhelmina Margaretha le Roij, 37 j„ wonende te Amsterdam; Jan Balk, 69 j., wonende te Berkhout. Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst dei- rijksmiddelen in October. Het aan kohierbelastingen totaal opge legde bedrag beliep in October f 466.8 mil- lioen, tegenover f 543 millioen in Sep tember. Op het boekingstijdvak 1954/'55 van de Inkomstenbelasting werd een relatief hoog bedrag verantwoord en wel f 82.9 millioen. Het totaal van dit boekingstijdvak kwam hiermede op f 1.055.1 millioen. De vrij aan zienlijke toeneming in October in de eerste drie kwartalen van dit jaar beliep de gemiddelde stijging per maand onge veer f 40 millioen kan worden verklaard uit het feit, dat naast definitieve aanslagen over 1953 tevens nadere voorlopige aan slagen over 1954 zijn opgelegd. De voor lopige aanslagregeling 1955 begint haar voltooiing te naderen. Totaal is tot dusverre aan voorlopige aanslagen 1955 f 557.9 mil lioen op kohier gebracht. Tengevolge van het opleggen van defini tieve aanslagen 1954 voor de Vermogens belasting steeg het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1954/'55 tot f 103.5 mil lioen. Met de voorlopige aanslagen 1955 werd verdere voortgang gemaakt. Een zeer aanzienlijk bedrag werd uit hoofde van de Vennootschapsbelasting op gelegd en wel f 192.7 millioen. Dit bedrag betreft voornamelijk voorlopige aanslagen over het lopende boekjaar volgens de acht ste Aanvullingsbeschikking Vennootschaps belasting 1942. Het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1955/'56 heeft daarmede een totaal van f 808.6 millioen bereikt. lasting 1955/'56 is tot dusverre, inclusief opcenten, in totaal f 11 millioen op kohier gebracht. Ontvangsten De ontvangsten uit hoofde van de geza menlijke kohierbelastingen beliepen in Oc tober f 175.9 millioen. Hiertegenover ston den aanslagen tot een bedrag van f 466.8 millioen. Het nog in te vorderen bedrag kwam op f 1.201 millioen. De opbrengst van de niet-kohierbelas- tingen beliep in October f 353.2 millioen. De opbrengst der Omzetbelasting daalde van f 114.9 millioen in Juli tot f 81 mil lioen in October. Teruggaaf van belasting over voorraden als uitvloeisel van de per 1 September van kracht geworden wets wijziging is voor dit verloop in belangrijke mate bepalend geweest. Ook de opbrengst van de Loonbelasting vertoonde een ge ringe teruggang.- Zij bracht in October f 102.6 millioen op tegenover in de eerste maand van het voorgaande kwartaal f 110.9 millioen. De daling is mede een gevolg van de recente tariefsverlaging. Een relatief hoog bedrag leverden de invoerrechten op, namelijk f 55.2 millioen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd per maand gemiddeld bijna f 50 mil lioen geïnd. De opbrengsten van de tabaksaccijns en de zegelrechten daalden na de hoge ont vangsten in September ten bedrage van respectievelijk f 34.7 en f 5.3 millioen tot respectievelijk f 31.9 en f 4.9 millioen in de afgelopen maand. Aan successierechten werd een relatief hoog bedrag geïnd, na- stede, 75 Gorredijk, 209 Wiron 4, 249, 213, 202, 318, 226, 205, 31, 21 Gelria; KW 86 Su matra, 83 Zeemeeuw, 110 Rijnmond 5, 69 Saturnus, 173 Everdina Jacomina, 125 Pe- tronella, 68; HD 135; UK 194, 70, 78, 93, 94, 115, 99, 200, 48, 119. Vertrokken IJM 24 Vios, 57 Medan, 204 Verwachting, 7 Marianne, 249, 206, 205, 226, 202, 239, 318, 213. KW 126 Agatha Arie, 89 Willempje, 105 Jacoba, 69 Saturnus, 128; UK 94, 99, 115, 200, 4, 90; AM 16; SPM 196 Colombier (naar Frankrijk). „De VEM" voor Hoge Raad Daar de procureur-generaal by het ge rechtshof te Amsterdam deze week tegen het vonnis in de zaak van overtreding van de wet op de minimummaaswydte door de N.V. Vissery Onderneming „De VEM" in cassatie is gegaan bij de Hoge Raad, zal de rederij zich over enige maanden nogmaals hebben te verantwoorden. De rederij werd in eerste instantie ver oordeeld door de economische politierechter te Haarlem, ging daarna in hoger beroep en werd op 16 November vrijgesproken door het Amsterdamse gerechtshof. Prijzen van Woensdag Heilbot 2.70-2.60, gr. tong 5.70-4.80, grm. tong 4.30-3.60, kim. tong 4-3.40, kl. tong I 3.40-3.25,, kl. tong II 3.05-2.15, tarbot I 2.90- 2.50, alles per kg; tarbot II 112-106, tarbot IV 78-50, tongschar 88-82, schartong 48-44, grm. schol 60, grm. schol 62-56, kim. schol 74-59, kl. schol I 81-57, kl. schol II 62-38, schar 44-35, verse haring 24-15, makreel 36- 22, grote schelvis 86-50, grm. schelvis 77-56, kim. schelvis 45-37, kl. schelvis I 35-31, kl. schelvis II 40-23, wijting 40-16.50, gr. gul 75, mid. gul 55-54, kl. gul 32-31, kl. haai 25, poontjes 25-24, kl. koolvis wit 52-49, alles per 50 kg; gr. kabeljauw 416-150, gr. kool vis zw. 85-80, gr. koolvis wit 134-124. Aanvoer van Woensdag 145 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 6 tongschar en schartong, 165 schol, 10 schar, 1737 haring, 82 makreel, 730 schelvis, 340 wijting, 95 kabeljauw en gul, 14 haai, 19 poon, 105 koolvis, 30 diversen, 3480 totaal. Dagvangsten van de loggers Dolfijn 50 kg tong en 4 m. vis, Arie Nico 5 kg en 4 m. Concordia 35 kg en 7 m. Eliza beth 40 kg en 4 m. Saturnus stoomt nog, Jan 70 kg en 7 m. Vrouw Dirkje 40 kg en 5 m. Jacoba 25 kg en 5 m. Avontuur 30 kg en 4 m. Petronella 40 kg en 6 m. Agatha Arie moet nog halen, Vier Gezusters 15 kg BONN (DPA). De Duitse autoriteiten hebben met het oog op de lage waterstand op de Midden Rijn een vaarverbod afge kondigd voor schepen met een grotere diepgang dan twee meter. Beneden de Rijnbrug tussen Bonn en Beuel staat op het ogenblik nog slechts 1.99 meter water. In de afgelopen zes weken zijn alleen in de omgeving van Bonn ongeveer twintig schepen met de bodem in aanraking geko men, waarvan er tenminste twaalf lek wer den, zodat zij hun tocht niet konden voort zetten. en 3 m. Verwachting IJM 204 stoomt nog, Floris 20 kg en 8 m. Excelsior 3 10 kg en 4 m. Gebroeders 35 kg en 5 m. Dagvangsten van de kotters Arendje Jacoba 10 kg tong en 5 m. vis, Rein, 10 kg en 7 m. Victoria 15 kg en 5 m. Hermina 4 30 kg en 5 m. Willy Alida 40 kg en 5 m. Albatros 35 kg en 4 m. Gerda Ma rianne 25 kg en 5 m. Johanna Cornelia 25 kg en 2 m. Willem 30 kg en 4 m. Arendje 45 kg en 9 m. Jacoba weinig vangst, een keer vastgelopen, Koningin Juliana 1 kg en 4 m. Twee Gebroeders 25 kg en 5 m. Emisel 25 kg en 5 m. Hoop 1 40 kg en 2 m. Hoop 2 25 kg en 4 m. Vios 50 kg en 7 m. Heemstede 70 kg en 8 m. Magda 50 kg en 4 m. Nehim 1 l'/ï m., geen tong, pech gehad; Nehim 3 60 kg en 7 m. Klaas Jr. 20 kg en 2 m. Vier Gebroeders 40 kg en 2 m. Tiny Dieuw 3 m. geen tong; Jan Willem 40 kg en 4 m. en 2.0 st. kab. Flevo 2 m., geen tong, twee keer pech. Haringvangsten KW-Ioggers: KW 16 3 k., 70 1, 161 3, 170 10, 20 5, 32 5, 49 5, 14 10, 138 15, 47 2, 57 2, 22 5, 45 8, 127 5, 175 5, 18 5, 130 10, 167 2, IJM 75 12. Geen vangst: KW 129, 168, 15, 97, 2, 3, 147, 37, IJM 74. Vangsten in het Kanaal: KW 159 50 k., 19 3, 43 75, 44 100, 85 75, 176 100, 39 30, 40 50, 41 50, 78 170, nog 65 n. h. 6 40, 7 25, 9 17, 25 60, 140 3, 38 geen, 48 20, 67 3, 141 60, IJM 283 10. Trawlers in Kanaal: KW 123 1, 74 geen, 101 geen vangst. SCH-loggers: SCH 210 weinig, 249 8, 250 55 (Kanaal), 297 geen, 312 geen, 248 35 (Ka naal), 5 1 last (Kanaal), 9 weinig, 19 weinig, 25 geen, 30 geen, 35 weinig, 190 weinig, 32 8 last (Kanaal), 40 38 k. (Kanaal), 233 45 (Kanaal), 48 5. Uit halve vleet: SCH 242 weinig, 246 wei nig, 25 '/t, 30 weinig, 37 7, 69 geen, 130 1, 51 1, 99 13, 133 weinig, 247 2, 262 2, 285 3, 186 5 nog 20 netten halen. En in het Ka naal: SCH 341 35, 412 80, 310 70, 399 200, 2 50, 45 15. Eenmaal in ieder seizoen geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der auspiciën van de Commissie Cultureel Beverwijk een uitvoering, die in tamelijk populaire trant gehouden wordt. Ditmaal had dit Woensdagavond in het KSA-ge bouw plaats en dirigeerde Marinus Adam wederom een rij werken, die een merk waardig voorbeeld leverden hoe zo'n „bloemlezing" er wel kan uitzien: een ouverture van Weber, dansen uit een klas sieke suite van Grétry, een episode uit „Mijn vaderland", van Smetana, het „Syl- via"-bal!et van Delibes, de „Nacht op een kale berg" van Moussorgsky, een greep uit het klankgedicht „Kalevala" van Sibelius en de Augerijnse suite van Sainf-Saëns. Kan het zonderlinger? Het op de voet vol gen van het programma mag men als over bodig beschouwen. Daarom zullen wij ons tot een greep er uit bepalen. Carl Maria von Weber ontleende de stof voor zijn muziekdrama „Oberon" aan het romantische heldendicht van Wieland: Rid der von Hüon, die zich de ongenade van zijn voivt op de hals had gehaald en moest ter verzoening een uiterst moeilijke op dracht vervullen, hetgeen hem met behulp van de elfenkoning Oberon gelukte. De be koorlijke elfenrnuziek van de inleidende maten schiep onmiddeiiijk de juiste sfeer. Het daarop aansluitende allegro met de klarinetsolo werd door het orkest voortref felijk gespeeld. In het bijzonder kon men genieten van het beheerste musiceren van violen en ceili. De houtblazers, met hobo en klarinet aan het hoofd, waren eveneens uitnemend op dreef. Hetgeen ons ook deze avond wederom trof was het sluitende sa menspel van het orkest. „Vyschrad" uit de cyclus „Mijn vader land" waarmee Smetana zijn geboorte grond huldigde, heeft niet die bekendheid verkregen, welke bijvoorbeeld „De Mol- dau" geniet. Adam zette de voordracht in de juiste klankkleur. De blazers reageer den muzikaal op zijn aanwijzingen, de vio len deden voor hen niet onder. Te betreu- Aan aanslagen voor de Personele be-melijk f 10.1 millioen. Weekstaat I\ederlandsche Bank Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank, opgemaakt per 28 Novem ber, blijkt dat veel geld wordt opgenomen voor het aankopen' van de Sinterklaasca- deaux; dit blijkt uit de stijging van de bankbiljettencirculatie, die met niet min der dan f 108 millioen is toegenomen tot f 3.852 millioen. Hiermee is het naoorlogs record van f 3.865 millioen per 31 October vrijwel geëvenaard. Daar echter de eerstvolgende bankstaat precies op „strooiavond" (5 De cember) wordt opgemaakt, ligt het voor de hand. dat dit naoorlogse hoogtepunt de vol gende week zal worden overschreden. In de geldbehoefte is in eerste instantie voorzien door het rijk, dat zijn tegoed met f 51 millioen zag achteruitlopen tot f 268 millioen. Ook de handelsbanken hebben hun „steentje" bijgedragen en zagen haar saldi met f 46 millioen verminderen tot f 648 millioen. In de afgelopen week is slechts in beperkte mate gebruik gemaakt van de gelegenheid schatkistnapier te be trekken van de agent van het ministerie. Volgens de officiële gegevens hebben de handelsbanken voor ruim f 13 millioen schatkistpapier verworven. Zij wensen klaarblijkelijk hun kruit droog te houden met het oog op de komende belasting- en andere betalingen. Het saldo van f 648 millioen mag dan ook als ruim voldoende worden beschouwd. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds hetzelfde en daggeld blijft gefixeerd op een half percent. De Centrale Bank heeft deze week een lichte uitbreiding gegeven aan haar goud voorraad, die met f 5 millioen is aange groeid tot f 3.241 millioen. Hiertegenover staat een vermindering van de netto de viezenreserve met f 4 millioen tot f 1.397 millioen. Per saldo zijn deze posten teza men dus nog met f 1 millioen aangegroeid tot f 4.638 millioen. ren was het, dat de harp in de baskant niet zuiver gestemd was. Niettemin bereikte Adam een goede muzikale spanning met het fraai musicerende ensemble, dat tech nisch prima verzorgd spel ten beste gaf. Als beschrijvende muziek is het sym- phomsche gedicht van Modeste Moussorgs ky door de suggestieve klank-fantasie onge meen boeiend: Op de wilde rotsen van de Kale Berg spookt het. Heksen en boze gees ten vieren er onder leiding van de duivel bizarre feesten. Wanneer echter de dage raad doorbreekt, verdwijnen alle helse geesten op het geluid van de klok van de naburige dorpstoren. Het kale, woeste land schap ligt dan weer eenzaam en verlaten. Ongetwijfeld voor een voor gemoeds- indrukken vatbare componist een prachtig gegeven. Het wist de angstaanjagende sfeer in al haar schrilheid raak te treffen. Er is in de overigens matig bezette zaal onverdeeld genoten van hetgeen de hout blazers tezamen met de violen lieten horen. Het door trombones, celld en bassen aange geven motief, dat de komst van de vorst der duisternis aankondit, liet niet na in druk te maken. Het door de componist op geroepen visioen van het heksenfeest, een demonisch klankbeeld in typisch Russische laat-romantieke stijl, heeft Marinus Adam knap laten weergeven. Het mocht met de muziek voor het „Sylvia"-ballet, een werk dat niets van zijn charme verloren heeft, al is het honderd jaar oud, het hoogtepunt van deze populaire concertavond genoemd worden. J. A. VAN DER WEIJDEN De heer W. Kelder, architect te Bussum, die in Zandvoort de grote flatgebouwen langs de Boulevard bouwde, voorts café-res taurant „De Rotonde", de winkelgalerij aan de Thorbeckestraat en nog enkele andere kleinere bouwwerken, heeft in de loop van Woensdag bericht ontvangen, dat hem bouw vergunning werd verleend voor het bouwen van een hötel, op het nog braak liggend stuk grond aan het Wagenmakerspad, hoek Burgemeester Engelbertstraat en Badhuis plein, grenzend aan hotel Esplanade. Daar de voorbereiding voor deze bouw reeds ge heel was voltooid, want het wachten was nog slechts op de bouwvergunning, zal thans met de bouw door het aannemersbedrijf van de firma C. W. Pijpers te Bussum direct worden begonnen, want men wil het bouw werk nog voor het volgend seizoen in ge bruik stellen, hetgeen mogelijk zal zijn, wan neer niet te veel stagnatie optreedt wegens slechte weersomstandigheden. Het hötel zal vier etages bevatten met twintig kamers, zestien badkamers en totaal veertig bedden en zal worden geëxploiteerd door de heer W. Gallis, die ook café-restau rant ..De Rotonde" in exploitatie heeft. De nummering van het hötel zal aan het Bad huisplein geschieden, waarheen het front is gericht. Wanneer de bouw zal zijn voltooid, zal daarmede het gehele Badhuisplein door de heer Kelder zijn volgebouwd. Dat het hötel niet meer in de bouwstop bleef opgeno men, zoals aanvankelijk het geval was, is te danken aan de dienst wederopbouw, die er in slaagde, in het algemeen belang van Zand voort deze bouw uit de bouwstop te lichten. Naar wij vernemen zal Jannetje van der Mey uit Zandvoort, alom bekend als tante .Tans de Kraai, die 9 December haar hon derdste verjaardag hoopt te vieren, die dag des morgens om elf uur door het gemeente bestuur van Zandvoort in het raadhuis wor den ontvangen. Vooraf zal de jarige des morgens om negen uur in de Rooms Katholieke kerk een spe ciale dienst bijwonen, welke te harer ere zal worden gehouden. Na afloop van de huldi ging in het raadhuis zal bij haar thuis aan de Buureweg 5, tot één uur voor afgevaardigden van verenigingen gelegenheid zijn haar te feliciteren. Daarna zal des middags van drie tot vijf uur eveneens aan de Buureweg 5 een receptie worden gehouden, waar men haar met haar eeuwfeest zal kunnen gelukwensen. De Zandvoortse kasteleinsvereniging „Ons Belang" besloot, dat alle Zandvoortse Hore- ca-bedrijven die dag zullen vlaggen en de burgerij wordt verzocht, dit goede voorbeeld te volgen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11