VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Wijk aan Zee kwam tegen Alkm. Victrix niet verder dan gelijkspel Drie exposities in Amsterdam Visserij-varia Kort en bondig THB liep een punt op NAS in Slingermuur Zaterdag in gebruik 7 VOETBAL IN KENNEMERLAND Terrasvogels Wijk aan Zee ADO Vitesse '22 Watervliet bleef nog steeds ongeslagen VVB'ers vierden Sinterklaasfeest De „Vlaardingen 200" niet vlotgekomen DEM versloeg Eechtrop op het nippertje Brigadier-rechercheur P. Pruissers overleden Nederlands Ballet Deel van Zwanenmeer Hoofdprijzen Staatsloterij MAANDAG 5 DECEMBER 1955 De afgelopen Zondag heeft in 3 B weinig verrassende uitslagen opgeleverd. Alleen is het gelijke spel van Wijk aan Zee tegen Alcmaria Victrix enigszins tegengevallen en ook velen zullen CSV geen nederlaag tegen Tcrrasvogels hebben voorspeld. In 4 E viel het gelijke spel van NAS tegen DIO tegen en daar TUB van ETO won is de spanning in de kopgroep geducht begonnen. Wijk aan Zee heeft het tegen Alcmaria Victrix niet verder dan een gelijkspel kun nen brengen. In de belangrijke wedstrijd Vitesse Velsen heeft de thuisclub met drie-twee aan het langste eind getrokken. Velsen zakte daardoor een paar plaatsen op de ranglijst en Vitesse liep een puntje op Wijk aan Zee in. CSV's voorhoede was ditmaal tegen Ter rasvogels niet zo productief als de vorige week tegen Velsen en daar de Santpoorters kans zagen De Heer tweemaal te passeren, trokken de CSV'ers met lege handen Noordwaarts. ADO weerde zich tegen de Alkmaarse Boys zeker niet onverdienstelijk, maar leed toch een twee-drie nederlaag. De twee-nul zege van EHS op HSV kan normaal ge noemd worden. Gemiste kans In 4 E miste Waterloo de kans om één puntje op NAS in te lopen, doordat het evenals deze Halfwegse club slechts een gelijk spel kon behalen tegen de andere Halfwegse vierde klasser (nul-nul). De club die van het gelijke spel van NAS tegen DIO profiteerde (twee-twee), was THB, dat met drie-twee over ETO zegevierde. Het staat nu nog één punt op NAS achter. Hekkensluiter Semo weerde zich flink door met vier-één van DCO te winnen. Daardoor nam ook de spanning in de on derste regionen toe. WH leed een zware nederlaag tegen APGS (zes-twee). Tenslotte kwam Bloemendaal weer eens met een overwinning voor de dag: Onze Gezellen werd met één-twee het slachtoffer. De stand luidt nu: Derde klasse B: Vierde klasse E: Wijk aan Zee 9 16 N. A. S. ii 18 Vitesse 9 13 T. H. B. ii 17 Alcm. Victrix 9 12 Waterloo ii 15 Alkm. Boys 10 12 Halfweg 10 12 Velsen 9 11 D. I. O. 11 12 Terrasvogels 10 10 E. T. O. 11 11 E. H. S. 9 9 A. P. G. S. 10 10 H. S. V. 9 7 Bloemendaal 11 10 A. D. O. 9 6 Onze Gezellen 11 8 C. S. V. 10 6 V. V. H. 10 7 Kinheim 9 5 D. C. O. 10 4 R.K. A.F.C. 8 3 Semo 11 4 Van hun tweede reis naar Santpoort hebben de CSV'ers niet zoveel plezier be leefd als van die van de vorige week. Dit maal moesten zij beide punten aan de thuisclub laten. Reeds in het eerste kwar tier kreeg CSV een paar kansen, die ten minste één doelpunt hadden moeten op leveren. Hierna heeft de Terrasvogels-ver dediging niet veel schietkansen meer weg gegeven, zodat doelman Butter over het geheel een vrij rustige middag heeft ge had, zulks in tegenstelling met zijn CSV- collega De Heer. Met de rust was de stand nog nul-nul, maar in de tweede helft passeerde Schip pers met een schot van grote afstand de CSV-doelman (één-nul). Hierna bleef Terrasvogels nog enige tijd sterker, doch in het laatste kwartier gaf CSV meer de toon aan, maar toen had Bouwer inmid dels de stand op twee-nul gebracht. De CSV-voorhoede miste de stootkracht om zelfs maar de eer te redden. De belangrijke wedstrijd tussen de bei de koplopers in de derde klasse Wijk aan Zee-Alcmaria Victrix is in een twee-twee gelijkspel geëindigd. Een uitslag welke de verhouding goed weergeeft en waardoor de positie van Wijk aan Zee bijna niet werd aangetast. Het was een levendige wedstrijd, waarin beide ploegen niets voor elkaar onder deden. Het spel van de Alk maarse club was misschien technisch iets beter verzorgd, maar daarentegen waren de aanvallen van de thuisclub gevaarlij ker. De bezoekers boekten het eerst suc ces, toen hun rechtsbinnen na een half uur de score kon openen maar in de laat ste ogenblikken van de eerste helft kon Van der Mey uit een strafschop de balans in evenwicht brengen. Ook de tweede helft toonde hetzelfde spelbeeld en ook nu weer namen de bezoe kers de leiding. Wijk aan Zee hield dap per vol en toen bij één der véle aanvallen een hoekschop werd geforceerd, kan Snij ders met een fraaie kopbal de stand op twee-twee brengen. Hoewel ADO bij de rust in de wedstrijd tegen Alkmaarse Boys tegen een nultwee achterstand aankeek en het zelfs nog nul drie werd, haalde men aardig op, maar de gewenste gelijkmaker bleef uit. Na 22 mi nuten scoorde Knip voor de Boys. Indri bracht kort voor rust de stand op nul twee. ADO kwam wel enige malen voor het doel der Alkmaarders, maar het juiste schot schot ontbrak. In de tweede helft bracht Indri na negen minuten spelen de stand op nuldrie. Dit vond ADO toch te bar, er werd fanatieker gespeeld en na vijftien mi nuten kon Dam uit een goed voor het doel geplaatste bal de achterstand verkleinen (13). Kort hierop werd het door Bruin zelfs tweedrie, maar verder lieten de Boys ADO toch niet komen ondanks het feit, dat men alles hiervoor in het werk stelde. De ontmoeting Vitesse '22Velsen, die door de thuisclub met drietwee werd ge wonnen, is een strijd geworden welke twee maal drie kwartier het aankijken waard is geweest. Met de rust had de thuisclub reeds een tweenul voorsprong bereikt door doelpunten van rechtsbinnen. Zonneveld en midvoor Van der Valk. Toen na de hervatting Borst voor Vites&e '22 het derde doelpunt in de touwen joeg meenden de Castricummers in het resteren de half uur show-voetbal te mogen spelen en dat werd hen bijna noodlottig. Want na een half uur zette de Velsen linksbuiten de bal uitstekend voor, precies op het hoofd van zijn rechtsbinnen die met een korte knik de bal achter Zonneveld plaatste, (drieéén). Door dit succes gesteund werden de Velsenaren steeds gevaarlijker, doch pas een minuut voor het einde smaak ten zij het genoegen het tweede doelpunt uit een penalty te scoren, (drietwee). IEJ Op „Rooswijk" verspeelde IEV tegen EDO 3 een kostbaar punt in het gelijke spel (22), waardoor de aansluiting met de koplopers nog slechts met moeite kan wor den ingelopen. EDO 3 vertoonde technisch beter spel en de gasten namen het initia tief. Keurig open spel stelde de IEV-ver- dediging voor moeilijke vraagstukken, die, nadat na een half uur de rechtsbinnen op fraaie wijze had gescoord (01), ook na dien zich bleven opdringen. Wel probeerde IEV onder de druk uit te komen, maar het aanvalsspel werd te kort gehouden, zodat de Haarlemse verdediging steeds tijdig kon ingrijpen. Na de hervatting nam de thuisclub de strijd in handen. Toch had IEV de grootste moeite om de EDO-achterhoede te verras sen. Pas na 20 minuten maakte Schavema- ker gelijk (11). IEV bleef iets sterker. Na een half uur spelen probeerde de EDO- doelman een hard schot van rechts onscha delijk te maken, maar hij liet de bal vallen. Dit was voor Schavemaker voldoende om in te schieten. (21). Nu kwam EDO fel terug met mooie, open aanvallen, die IEV opnieüw in de verdediging drongen. Tien miriutéri'Yoör het einde was er in de IEV- achterhoede een misverstand en onmiddel lijk volgde de straf (22). Hoewel IEV probeerde om nog een gunstige wijziging in de uitslag te brengen liet EDO het zover niet komen. Korfbal in Kennemerland Voor de korfbalvereniging „Watervliet" hebben de drie senioren-twaalftallen in de competitie voor een prettige St. Nicolaas- verrassing gezorgd, die totaal zes winstpun ten oplevei'de. Voor het eerste twaalftal, dat op „Watervliet" het Helderse KVH ontving, begon de spannende strijd tegen de con- curx-ent, die „Watervliet" in Den Helder het enige verliespunt bezorgde,niet erg hoopvol. Al spoedig had KVH uit een afstandschot succes en ondanks vei-woed en snel aanval len van Watervliet, waarbij het geluk weg bleef, kwam KVH opnieuw van afstand nog verder voor (02). Doch de vakverwisse ling was gunstig voor de thuisclub. Nadat Hartman voor Watervliet de achterstand had ingelopen zorgde mevrouw Meyer voor het evenwicht (22). Beide ploegen weer den zich flink, maar in de derde aanval scoorden Berghuis uit een vrije worp en mej. G. Kluft (42). Na de hervatting was De Boer vervangen door J. v. d. Berg, het geen voor de gasten aanleiding werd de stand op 43 te brengen. Het ging nu span nen, doch Van Lodesteyn maakte er van afstand 53 van. De gevaax-lijke Schekkerman werd in de volgende opstelling uitstekend door Veer beek uitgeschakeld, waardoor Hartman tweemaal achtereen kon toeslaan (73). Nog hield KVH moedig vol en liep weer in (74), doch Berghuis schoot van de lijn af ook raak (84). In de beginopstelling bleef de thuisclub met de flinke voorsprong ge vaarlijker en nadat eerst Van Lodesteyn een strafworp had ingeschoten zette Van der Berg vlak voor het einde een kleine kans bij de paal in het tiende Watervliet-doel- punt om. (104). Watervliet I is door dit x-esultaat nog steeds ongeslagen. Het tweede Watervliet-team speelde een goede wedstrijd tegen Roda 3, dat vex-dedi- gend wel wat zwaar speelde, hetgeen uit liep op vijf strafworpen. Geen daarvan werd echter door Watervliet 2 ingeschoten, maar de thuisclub zag wel kans om in de eerste speelhelft door Van der Brink een 10 vooi-sprong te verkrijgen. Spoedig na de hei-vatting maakte Roda gelijk (11). Van der Berg en Verkerk brachten de stand op 31. Wel was de thuisclub sterker, doch de gasten vonden nog eenmaal de koi-f (3—2). Een mooie prestatie levex-de Watervliet 4 door de 62 overwinning op Nieuw Flox-a 3. VVB had voor haar jaarlijkse feestavond ter gelegenheid van St. Nicolaas, die Zon dag in het Statenhuis aan de Velserweg is gehouden, geen gelukkiger dag kunnen hebben, nu juist het eerste elftal in de zware tweede klasse-competitie voor twee winstpunten had gezorgd. Dit was aan de bijzonder prettige stemming best te mer ken, men was voldaan. Geen wonder, dat de heer W. Zand, voorzitter, dit in zijn openingswoord te berde bracht. Hij hoopte echter niet weer op een feestdag t.e moeten wachten voordat er winst zou worden be- boekt, maar verwachtte nu een voortzetting van betere resultaten. Al direct was er door de muziek v,an het kwartet Amse een gezellige sfeer, de conferencier Schellevis, die tevens als imitator fungeerde, praatte de programmanummers aan elkaar. Uiteraard werd er veel gedanst, maar het hoogtepunt was de komst van de goedheilig man. Vyf trawlers Vijf trawler-s de „Haarlem", „Soera- baia", „Postboy", „Tzonne" en „Emma Wil- helmina" waren vanmorgen, vergezeld door zes haringloggers, 12 loggers en 20 kotters aan de afslag met 7500 kistexj vis, waarvan 1400 schelvis, 1750 makreel, 1000 haring, 600 wijting, 100 kabeljauw, koolvis en gul, 425 koolvis zwart, 22.500 kg tongen, 1000 kisten schol en 150 diversen. Trawlers De „Haarlem" (van 21 Nov.) voei'de aan 1100 kisten, waai-van 480 schelvis, 30 ma kreel, 15 hai'ing, 150 wijting, 120 dichte wijting, 200 koolvis, 80 platvis, 25 diversen en 260 stuks stijve kabeljauwen; de „Soe- rabaia" (van 21 Nov.) met 840 kisten, waar van 360 schelvis, 130 makreel, 60 koolvis en gul, 160 koolvis, 120 wijting, 30 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen; de „Postboy" (van 22 Nov.) met 850 kisten, waarvan 390 schelvis, 140 makreel, 20 haring, 25 koolvis en gul, 70 zwarte koolvis, 50 wijting, 150 dichte wijting, 25 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen; de „Tzonne" (van 25 Nov.) met 1500 kisten maki-eel en 150 kisten schelvis en de „Emma Wilhelmina" met 600 kisten, waarvan 100 schelvis, 430 makreel en 70 diversen. Loggers en kotters Zes loggers wai-en binnen met 1000 kisten verse haring en twaalf loggers en twintig kotters zoi'gden voor 22.500 kg tongen, 1000 schol, 50 tarbot, 150 diversen en 200 stuks stijve kabeljauwen Een moment uit de wedstrijd Eindhoven-ADO, die door de gastheren met 3-1 werd gewonnen. Op de foto ziet men het derde doelpunt van Eindhoven: v.l.n.r. Loof, zittend doelman Kok. iaarachter Gorissen, de maker van het doelpunt - verder Jansen, Rosmalen en Verhoeven. De vis was vandaag duur: regels kabel jauw gingen voor de export van de hand voor 182 tot 174; kleine regels voor 74. De kisten kabeljauw noteerden 183 tot 216. Kleine kabeljauw maakte 168 tot 187. De grote schelvis ging van de hand voor f 40 tot 45 en grootmiddel voor 28 tot 33. Binnenland in De haring maakte vanmorgen 21 tot 15, terwijl makreel (bonken) weg gingen voor 32 en de gewone makreel voor 19 tot 24. Zwarte koolvis haalde 65 tot 80, grote gul 47 tot 55, middel 39 tot 41 en torgullen 25 tot 28. Klein- middel schelvis deed 25 tot 30, pennen 21 tot 27 en braadschelvis 23 tot 28. De wijting ging weg voor 20 tot 26. Tong en schol waren vanmorgen om 10 uur nog niet verkocht. Wat er komt Voor de Dinsdagmarkt waren vanmorgen officieel (wee boten bekend; de „Elie" (van 21 Nov.) met 900 kisten, waarvan 580 schel vis, 80 kabeljauw en gul, 100 zwarte kool vis, 60 gestripte wijting, 50 dichte wijting, 15 makreel, 25 rog, haai en poon en 260 stuks stijve kabeljauwen en de „Wiron 2" (van 25 Nov.) met. 350 kisten, waarvan 180 schelvis, 45 kabeljauw en gul, 40 zwarte koolvis, 40 makreel, 30 wijting en 15 diver sen. Voor de Woensdagmarkt was al bekend de „Bergen" (van 25 Nov.) met 1040 kisten, waarvan 625 schelvis, 40 dichte schelvis, 125 zwarte koolvis, 50 blanke koolvis en leng, 60 gestripte wijting, 15 dichte wijting, 75 makreel, 10 haring, 50 diversen en 25 stuks stijve kabeljauwen. Binnengekomen IJM 1 Tzonne, 35 Postboy, 79 Soerabaya, 32 Elie, 211 Wiron 2, -45 Hoop, 204 Ver wachting, 74 Martha, 31 22 7; SCH 117 Onderneming; RO 2 Dolfijn: WR 33 50; KW 147 Wilhelmina 3. 125 Petronella, 97 Ella Christina, 17 Arie Nico, 168 Eendracht. 24 Cornelis 51 Prinses Margriet, 28 Ver wachting. 10 Adrianus. 108 Gebroeders, 64 Elisabeth, 91 Alida, 107 Jacoba, 59 Floris, 26 Concordia, 70 Nelly Marie, 7 Arend, 135 Emma Wilhelmina, 78 Excelsior 2, 53 62 98 88 210 178. Vertrokken IJM 33 Thorina, 21 Gelria 20 Johannes Poldei-man, 75 Gorredijk, 209 Wiron 4, KW 110 Rijnmond 5, 83 Zeezwaluw, 86 Suma tra, 50 Jan, 20 Grietje, 2 Dirk Donker Cur- tius, UK 4 90 41. Vangsten van de loggers Engelse wal: KW 16—6 129—20 161—20, 170—17 15—15 32—15 49—25 14—51 47— 22 22—70 127—30 18—15 130—25; Kanaal: KW 29—34 86—11. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATE Het eerste doelpunt van Willem II in de wedstrijd tegen GVAV, die de Groningers met 4-3 wonnen. V.l.n.r. Buyst (GVAV), Becx (Willem II) die het doelpunt maakte; boven hem Roffel (doelman GVAV); Van Roessel (Willem II); Benninga (GVAV) en Alting (GVAV). Bernard Buffet, van wie tot 21 Decem ber in de kunsthandel Santee Landweer te Amsterdam aquarellen, tekeningen en gra fiek te zien zijn, is één van de bekendste jongex-e Fransen die eens de ,Prix de la Critique" heeft gewonnen. Hij verkoopt zijn werk gemakkelijk en tegen - gerekend naar Nederlandse maatstaven voor een 27- jarige enoi-me prijzen, aan de Amerika nen vooral. De kunsthandel Santee Land weer was nog een tweetal andere dan de thans getoonde schilderijen beloofd. Ze zijn niet meegekomen, waren alweer verkocht. Enfin, Buffet schildert meestal grote doe ken, die toch moeilijk te bergen waren ge weest in het aardige tuinhuis, waar deze kunsthandel is ondei-gebracht! De tentoon stelling kan dus maar een onvolledige in druk geven van Buffet's kwaliteiten. Zijn werk was een i-eactie op de bezettingstijd, op de tijd van concentratiekampen^ honger en armoede. Buffet tekende, eigenlijk meer dan hij ze schildei'de, schamele, vaak naak te mensfigxxren in lege schamele land schappen en intérieurs. Lange rechte con touren, vaak rechthoekig elkaar snijdend, beschrijven schamele, summiere vormen. De kleur was overwegend grijzig, bij het licht grauwe af. Een verschrikkelijke kant van onze tijd vond in dit werk een ver bluffend rake uitdrukking. Men vindt hier van nog veel terug in de thans geëxposeer de tekeningen en grafiek. Maar de tijd gaat verder. Buffet is nog jong. Foto's van hem doen vermoeden dat hij te gezond is om niet van zijn obsessies los te komen. In een reeks aquarellen naar stillevens blijkt de kleur al te zijn opge voerd. Iets van de scherpte van de lijn is zich gaan oplossen. De vormgeving vex-an- derde weinig, dekt nog wel de niet altijd aangenaam te noemen inhoud, maar de noodzaak daartoe lijkt me minder sterk ge voeld in dit toch wel te zeer van één serie zijnde wefk.' T f r - Reisimpressies Een levendige tentoonstelling (die duur; tot 23 December) maakte de kunsthande M. L. de Boer van reisimpressies in aqua rel, gouache of tekening door een vijftal uiteenlopende figuren vastgelegd. De reis impressie heeft voor de meeste schilders iets bevrijdends. Hij werkt meestal slechts op zijn ervaring, zich latende meevoeren door het nieuwe dat hij ziet, het nieuwe dat later als een ondervinding kan door dringen in werk van persoonlijker aard De vaak aanwezige onopzettelijkheid in reisschetsen geven soms wel een zuiver beeld van de kunstenaar. De Hagenaar Kees Andrea koos Spanje voor een projectie van persoonlijk voelen. Hij is n staat zijn opgedane ervaringen la ter verder te verwerken in inderdaad boeiende schildex-ijen, die soms echter wel eens de openheid missen van de hier ver toonde aquarellen. Zijn stadgenoot Paul Citroen ging bewust op stap óm van hel hem nieuwe of het door hem niet dageliikr geziene te genieten om het het schone. Br hun colega Jan van Heet valt het ten aan zien van de te Parijs gemaakte gouache: moeilijk te spreken van reisimpressies. H: zit hier vaak, is hier thuis in een hem eigen omgeving. Spanje moet hem dix-ect Franse sleepboten zijn er niet in geslaagd de Nederlandse trawler „Nelly Vlaardingen 200" vlot te krijgen, die enkele dagen ge leden is gestrand op de Fx-anse kust bij Boulogne. Franse deskundigen twijfelen er aan of men ooit het schip van de x-otsach- tige bodem los zal kupnen krijgen. De be manning van het vaartuig is Zondag naar Nederland vertrokken. Hockey in Beverwijk Met nog tien minuten te spelen tegen Eechtrop II, leek het er op dat DEM zijn laatste wedstrijd om de J. D. Tresling- beker gespeeld had, want zij stonden toen met één-twee achter. In deze laatste minu ten deden zij deze achterstand echter teniet door zeer fraai spel en door hulp van de Eechtrop-keeper, die een grote blunder maakte door over de bal heen te trappen. Direct bij het begin nam DEM het spel in handen en met flitsende en vaak zeer goed opgezette combinaties probeei-den zij ver warring te stichten in de Eechtrop-achter- hoede. Toch zou Eechtrop de leiding nemen want bij een mooie combinatie, waar de gehele voorhoede aan te pas kwam, werd de DEM-doelman uit zijn doel gelokt en was het voor Eechtrop's middenvoor een klein kunstje het eerste doelpunt te scoren (nul-één). DEM repliceerde onmiddellijk en weldra kwam de gelijkmaker tot stand toen de linksbuiten na de backs omspeeld te hebben een hard schot loste, dat doel trof (één-één). Kort voor rust nam Eech trop weer de leiding toen bij een niet ge vaarlijke aanval binnen de cirkel DEM's keeper over de bal heen trapte en zodoende Eechtrop aan zijn voorsprong hielp, (één twee). Na de rust probeex-de DEM alles om de gelijkmaker te forceren en daarin slaagde zij inderdaad en wist zelfs het win nende doelpunt te scoren. al bijna evenzeer vertrouwd zijn geweest. Zijn inzending, sterk van toch bezonken kleur overtrof zijn verwachtingen bij deze in de Hollandse Aquarellistenkring zo bij zondere figuur. De puurste aquarellist in dit gezelschap is Johan Buning. Ieder jaar trekt deze zo typische Hollandse schilder er enige keren voor enkele weken op uit. Ditmaal was het naar het nabij Maastricht gelegen witte Belgische dorp Canne. Werk van Elffers Tot 14 December stelt tenslotte Magda- lena Sothmann schilderij en tekeningen en litho's van Dick Elffers ten toon. Elf fers is vooral bekend als ontwerper van affiches, van intei-essante en fraaie gra fische experimenten. Ook in andere vor men van gebonden kunst 'verwierf hij te recht naam Lange tijd deed hij als vrij schilder minder van zich spreken, maar zat blijkbaar intussen niet stil. Na zijn affiches, waarvan de harde kleur mij per soonlijk hinderde en de vormgeving me wel eens te zeer van een handig moder nisme leek, waren deze schilderijen dooi' de kleur een verrassing. Evenals door veel zijner tijdgenoten is door Elffers het ex pressionisme. dat in aanleg vooral een in tuïtief ontladen was, als een stijl aanvaard. Sommige zijner doeken hebben enigszins decorartieve. bijzondere kwaliteiten. Voor al de schilderijen „Hortus" en „Bouquet zijn zeer fraai. Elffers beheerst uitstekend d e effecten van de verf. die een interes sante speling van glanzend en dof ver toont. een speling die toevoegt aan de kwaliteit van sommig werk. In het zwart wit toont Elffers zich uiteraard een er varen artist. BOB BUYS „Tekenaar" door Dick Elffers IJselmeervisserij. Vrijdag werd door 26 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1795 pond snoekbaars, pi-ijs f0,62f65; 335 pond rode baax-s, prijs f 0,78f 0,89, 2410 pond blei, prijs f0,08f011, 10 pond karper, prijs f0,25 en 1 pond snoek, prijs f 0,75 alles per pond. IJselmeervisserij. Zaterdag werd door 30 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2453 pond snoekbaars, prijs f0,61f 0,62; 481 pond rode baax-s, prijs f0,82f 0.91. 3793 pond blei, prijs f 0,08—f0,10; 6 pond karper, prijs f0,25, 4 pond zalm, prijs f 1,50f2,10, 2 pond snoek, prijs f 0,75 per pond. Zaterdag is te Velsen plotseling over leden de brigadier-rechercheur P. Pruis sers, die sinds 15 Juli 1930 tot een der meest gewaardeerde kx-achten van het corps behoorde. Hij werd in 1901 te Raamsdonk geboren en trad in 1925 in dienst van het Corps Politietroepen, waar na in 1927 de Delftse politie van zijn dien sten gebruik ging maken. Op 15 Juli 1930 werd de thans overledene ovex-geplaatst naar Velsen, waar hij in de rang van agent eerste klasse voornamelijk straatdienst deed. De heer Pruissers was één van de eersten, die de motordienst in Velsen uit oefende, waarna hij in 1936 overging naar de recherche. De zo plotseling verscheiden politieman ontwikkelde zich tot een der beste vakmensen van het corps en mocht dan ook voor zijn werk veel waardering ontvangen. Woensdagmiddag te drie uur heeft de begrafenis plaats op „De Biezen" in Santpoort. 99' De afdeling IJmuiden-Velsen van het Nedexdandse Roode Kruis zal Zaterdag middag 10 December officieel de geheel gerestaureerde boerderij „Slingermuur" aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost in ge bruik nemen. „Slingermuur" werd door de gemeente Velsen aan het Roode Kruis in «mbnuk gegeven. BINNENLAND Culturele overeenkomst. Het Noorse parlement heeft de met Nederland en Zuid- slavië gesloten culturele overeenkomst goedgekeux-d. Van Heuven Goedhart. De hoge com missaris der UNO voor de vluchtelingen heeft Zondag te Brussel verklaard, dat het Bureau voor Vluchtelingenzaken te Genève maatregelen heeft getroffen voor de be- scherming van ongeveer 2.200.000 vluchte lingen, merendeels uit landen achter het „IJzeren Gordijn". Tweemaal heb ik nu de door Madame Ljoebov Egorova ingestudeerde versie van de tweede acte van „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikoïsky door het Neder lands Ballet zien uitvoeren: eerst enkele weken geleden in het daarvoor totaal onge schikte, want onvoldoende sfeer en accom modatie biedende Kui'haus te Schevenin- gen, vervolgens dezer dagen op het ruime toneel van Theater Cax-ré in de hoofdstad. Van die eex-ste kennismaking heb ik geen verslag uitgebracht: een overhaaste pre- mière, omdat er in de Haagse Kunstmaand een nieuwe aanwinst van het répertoire vertoond moest worden, terwijl men nog druk met de voorbereidingen van zulke veeleisende wei-ken als „Giselle" en „Pe- troesjka" bezig was. Zelfs het décor was nog niet klaar. In Amsterdam stond het ex- wel: een zeer fraai achterdoek, geschilderd aan de Vrije Academie in 's-Gravenhage, met een paar vex-sierde staketsels, die bo men moesten suggereren. Uit een oogpunt van dans-zonder-mcer is er in deze vertoning veel te waarderen, maar het geheel bevredigt mij niet. Het is een hachelijke zaak dit werk, met zijn ro mantische stemming cn harde virtuositeit, zonder een werkelijke prima ballerina als Odette, de tot zwaan betoverde prinses, voor het voetlicht te brengen. Linda Ma- nez voldoet technisch royaal aan alle eisen. Maar hier wordt meer gevraagd, namelijk een lyrische vertolking. In dat opzicht schiet zij tekort, hetgeen men mocht ver*- wachten, bedenkende hoe weinig zij nog steeds haar rol van „de coquette" in „La Somnambule" van Balanchine dramatisch uitspeelt. In afzonderlijk gepresenteerde duetten hindert dat niet of nauwelijks. Dan kan men genieten van haar charme, haar attaque en haar zuivere bewegirigslijnen. In de complete zetting van dit geliefde frag ment mist zij (misschien voorlopig?) het creatief vermogen. Het is met dei-gelijke klassiek geworden werken achteraf altijd moeilijk te bepalen, welke reproductie het meest aan de oor spronkelijke choreogx-afie (van Ivanov in dit geval) beantwoordt. Iedereen beweert dat zijn of haar versie de authentieke is. Die welke Jack Carter voor het Ballet dei- Lage Landen na zorgvuldige documentatie enscèneerde, verschilt nog al sterk van die welke Madame Egorova uit eigen ervaring in het vroegere St. Petersburg aan het Ne derlands Ballet doorgaf. Beschikte het laatstgenoemde gezelschap over iemand met toereikende regiekwaliteiten, ik ben ex- haast zeker van dat men deze zou >refe- reren, mede omdat Cax-ter zich enige vrij heden vex-oorloofde, die stellig geen verbe teringen betekenen. Maar juist voor de versie van Madame Egorova is Linda Manez, die toch haar leerlinge in Parijs was, niet de geschikte danseres: het in opzet zo poëtisch ge suggereerde contrast tussen vrouwelijke weex-loosheid en mannelijke bruutheid ver dwijnt door haar i-obuust optreden, waar van het corps de ballet de weerslag onder vindt. Dit is natuurlijk geen excuus voor het nogal slordige werk, dat soms in deze geledex-en werd geleverd. Jaap Flier bewees ook als Prins Siegfried de grootse vorm, waarin hij op het ogenblik steekt. Hij ver diende de hem gebrachte ovatie tenvolle. Dat niet alle draaien even mooi uitkwamen, mocht men hem vergeven: het was deze avond zijn dei-de rol, doordat hij in „Les Sylphides" de zieke Aart Verstegen had moeten vervangen. Als de leidende zwanen waren Maria Huisman en Willy de la Bye zeker te loven. De dans van de vier zwa- nemneisjes heb ik wel eens pittiger en exacter gezien. DAVID KONING ƒ2000: 21616 ƒ1500: 10927 13946 ƒ1000: 1519 2491 11887 16797 18210 18228 18842 19694 20557 400: 7656 8130 10012 14145 14654 14833 18573 20561 21512 200: 1219 1615 2074 2409 4350 6415 6449 6502 6834 8436 8609 8918 9865 10665 10824 11776 12205 12327 12768 13497 13867 16554 17145 17228 17446 17887 20997 21209 21753

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3