m r (PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Na 1960 wordt verdubbeling van arbeidsaanbod verwacht Rede aan lunch van Mij. voor Nijverheid en Handel te Haarlem Jee riUKKIO befmifCü tun/f De radio geeft Donderdag „Zwitserse" stofzuigers van Nederlands fabrikaat Politieman verkocht inlichtingen ió Uet zo J Directeur-generaal Arbeidsvoorziening Geboorte-overschotten zijn goede aanwijzingen Dr. Nikijuluw richt zich tot de UNO Veenestraat-drama over 2 maanden voor de rechtbank Grossier beschuldigt handels onderneming van misleiding Prof. Polak directeur Centraal Plan Bureau Pater Kammerer uit Nieuw Guinea op Schiphol Twee milliardste ei voor export in Arnhem geveild Bedrijfsleider van inkoop bureau verduisterde 20.000 Qfó-Staritunta Boerderij te IJselhunten in vlammen opgegaan Zes maanden gevan genisstraf Drie vroegere ministers in Argentinië gearresteerd ABDI|S£R®OP Vrouwelijke wiskundigen A WOENSDAG 7 DECEMBER 195 5 De directeur van de Arbeidsvoorziening in Nederland, dr. ir. D. R. Mansholt, heeft Dinsdagmiddag aan een lunch van de af deling Haarlem van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel de grote spanning tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten met een paar cijfers van de maand October geïllustreerd. Er was deze maand een geregistreerde ar beidsreserve van 30.000 personen in ons land en 9000 daarvan behoorden tot de categorie minder geschikten. Er bleven dus 21.000 man over om uit te kiezen, en dit bij een geregistreerd aantal aanvragen van 60.000. De verhoudingen liggen nog moei lijker in Noord- en Zuid-Holland, waar (in dien men het aantal minder geschikten in het aanbod aftrekt) een geregistreerde ar beidsreserve van 5700 man overblijft tegen over een geregistreerd aantal aanvragen van 26.000! Als men de indexcijfers van vraag en aanbod in sommige bedrijfstakken naast elkaar legt, komt men overigens nog tot heel wat ongunstiger verhoudingen, zoals vraag en aanbod in de baksteenindustrie (100—5), in de mijnen (100—2) of, waar het gaat om vrouwelijke arbeidskrachten in de leerindustrie (1001). Er zijn echter ook sectoren, waarin het aanbod de vraag verre overtreft zoals voor de handel (100160). Wanneer men de vraag gaat analyseren, dan ziet men volgens dr. Mansholt daarin ook verschijnselen, die de spanning ver groten, bijvoorbeeld het feit, dat 30 percent van de vraag van het bedrijfsleven betrek king heeft op arbeidskrachten beneden de leeftijd van 19 jaar, ofschoon het aanbod daarvan slechts 4 percent van het totaal uitmaakt. Daarentegen blijkt de vraag naar arbeidskrachten ouder dan veertig jaar in verhouding niet groot en die naar personen boven de vijftig vrijwel nihil te zijn. Dat men uitsluitend in de leeftijd lang niet altijd een bezwaar moet zien, blijkt wel uit het feit, dat het aantal werkzoekende ar beiders van veertig jaar en ouder sedert 1952 met 30.000 is teruggelopen. Ook het bezwaar met het oog op de bedrijfspen- sioenen komt in een ander licht, nu het ontwerp Ouderdomsvoorziening in het Staatsblad is verschenen. De hoogconjunctuur geeft ook aan de categorie minder-validen een goede kans om te tonen wat zij waard is, hetgeen wordt aangetoond door de vermindering van het aantal werkzoekende minder-vali den van 27.000 in Augustus 1953 tot 11.500 in Augustus 1955. Geboorte-overschotten Om de arbeidsmarkt op accurate wijze te kunnen volgen, is het voor het bedrijfs leven, naar het oordeel van de directeur- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM -TEL. 717162 Sturka Teddy gev. Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Ni'euws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8,15 Hoogmis. 9.30 Platen. 9.40 Pla ten. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Metropole-orkest. 15.45 PI. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strijkorkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Vocaal ensemble en soliste. 18.10 Platen. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal pers pectief. causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Or gelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaajsportuit- slagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Amusementsmuziek. 11.45 Het verkeerd verkeer, causerie. 12.00 Orgel en zang. 12.25 in 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Piano. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Matropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.15 Ons Rijk in de Tropen, klankbeeld. 14.45 Viaol en piano. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld. De Europese gedachte en het geschiedenis onderwijs. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Zang., 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Zon in wintertijd, causerie. 20.15 Concertgebouworkest en soliste. 20.35 Platen. 20.45 De muze betrapt. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Rekenschap van het Humanisme, causerie. 22.15 Koor concert. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactuali- teiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.2524.00 Jazzmuziek. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Wereldvisie, weerbericht, en actua liteiten. 20.35 Televitrine. 20.50 Kookpraatje. 21.00 God antwoordt in zijn eigen tijd, TV- spel. 21.4021.45 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 OrgeL 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Platen. 15.40 Kamermu- zieK. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestcon cert. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag. en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). generaal, zeker ook gewenst, terug te zien over de geboorte-overschotten sinds 1930. Het was in dat jaar 58.000 en het daalde tot 55.000 in de crisisjaren. Gedurende de oor logsjaren bleef het sterk afnemen, zodat het in 1945 nauwelijks nog 24.000 bedroeg. Het daaropvolgende jaar gaf echter de ge weldige stijging te zien tot 150.000. Nadien is het geboorte-overschot weer geleidelijk teruggegaan tot 76.000 op dit ogenblik. Dit doet verwachten, dat het aanbod in de eerstvolgende jaren bij gelijke conjunctuur gering zal blijven. Na 1960 zal echter de jaarklasse 1946 langza merhand aan bod komen en dat komt vrijwel neer op een verdubbeling van het aanbod. Wel moet het bedrijfsleven in het algemeen rekenen met een lan gere scholingstijd van deze jongeren. Als middelen om het beperkte aanbod zo volledig mogelijk ten nutte van het econo misch leven te doen komen, noemde de spreker onder meer samenwerking tussen bedrijven, die op verschillende doch aan elkaar aansluitende perioden seizoensdruk- te en -slapte beleven, meer tewerkstelling van oudere arbeidskrachten, spreiding van de werkzaamheden over het gehele jaar (hetgeen het rijk bevordert door de subsi die voor winterwerk voor de schilders) en nog meer aandacht voor de menselijke ver houdingen in het bedrijf. Werkgevers kun nen wel eens klagen in de geest van „ze vragen maar", doch men dient er zich rekenschap van te geven, dat door de alge mene welvaart ook het behoeftenpeil van de arbeiders belangrijk is toegenomen. Een van de vragen, die na deze causerie gesteld werden, betrof de emigratie van geschoolde arbeiders, die ondanks het ge brek daaraan, nog steeds wordt aangemoe digd. De spreker antwoordde hierop, dat deze emigratie, ofschoon zij thans de schijn tegen heeft, wèl verantwoord is, alleen reeds wanneer men de problemea in ogen schouw neemt, die de verdubbeling van het aanbod na 1960 met zich mee zal bren gen. Een groot deel daarvan zal voor zijn werkgelegenheid van nieuwe investeringen afhankelijk zijn. Op het totaalcijfer van 3.000.000 beroeps beoefenaren en een tekort van 60.000 zijn de emigratie-getallen betrekkelijk onbe duidend. Er vindt relatief een veel grotere „binnenlandse emigratie" plaats van gebie den met weinig werkgelegenheid naar ge bieden met een grote vraag. Vooral uit het Noorden en Oosten worden steeds meer werkkrachten aangetrokken. De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken dr. J. P. Nikijuluw deelt mee. dat de voorzitter van de algemene vergadering van de UNO op de hoogte is gebracht van de wens der vertegenwoordi gers van het Zuid-Molukse volk, om voor de politieke commissie te verscHijnen.' 'ten einde een verklaring over de levensbelan gen van dit volk af te leggen. Voorts zond dr. Nikijuluw een schrijven aan de voorzitter van de U.N.G.I. (United Nations Commission for Indonesia) te New York met een memorandum „over de be handeling van de Indonesische kwestie dooi de UNO, voorzover zij rechtstreeks de re publiek Zuid-Molukken betreft", waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit „dat de Republiek Indonesië de UNCI ver onachtzaamde en haar belette haar taak tot het verzekeren van de nakoming der RTC-overeenkomsten uit te voeren". De Haagse rechtbank zal naar alle waar schijnlijkheid over twee maanden het Veenestraat-drama te behandelen krijgen. Tegen die tijd zullen het psychiatrisch rapport en het reclasseringsrapport zijn uitgebracht over de verdachte in deze zaak, de 21-jarige Rotterdamse behanger A. L., die op Zaterdagavond 24 September dron ken achter het stuur van een gestolen auto zittend, dood en verderf zaaide onder de mensen die juist het bioscooptheater in de Veenestraat verlieten. Hierbij werden twee vrouwen op slag gedood en 19 personen gewond. Op het ogenblik wordt L. in de Rotter damse kliniek „Maasoord" aan een psy chiatrisch onderzoek onderworpen. Tege lijkertijd wordt een reclasseringsrapport opgemaakt. Een en ander zal naar schat ting ongeveer zes weken in beslag nemen. Daarna zal het nog wel veertien dagen duren voor de zaak tegen L. voorkomt. De rechtbankzitting zal dus waarschijn lijk eind Februari-begin Maart plaats vin den. De verdediging zal gevoerd worden door de Leidse advocaat mr. M. D. de Haas. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank diende een kort geding van een grossier in stofzuigers tegen een Amster damse handelsonderneming. De grossier had deze handelsonderneming laten dagvaarden omdat zij volgens de gros sier een ontoelaatbaar reclame-middel toe paste bij de verkoop van haar Nederlandse stofzuigers. De handelsonderneming impor teerde uit Zwitserland scheerapparaten en begon later ook andere artikelen te ver handelen. Met toestemming van de Zwit- serse fabriek mocht zij de Zwitserse naam voor al die artikelen gebruiken. De onder neming kocht van diverse Nederlandse fa brieken stofzuigers. In één geval gaf een Nederlandse fabriek zelfs toestemming, dat de onderneming de naam en het merk van deze fabriek liet vervangen door de Zwit serse naam. Bovendien verspreidde de onder, neming een reclame-brochure waarin onder meer een foto was opgenomen van de di recteur der Zwitserse fabriek, ir. Dubler In deze brochure werden de Zwitserse scheerapparaten aanbevolen en ook de stof zuigers met de Zwitserse naam. Gezegd werd dat zij vervaardigd waren „volgens het speci ale systeem van ir. Dubler." De gemachtigde van de grossier, mr. G. E. Kruseman, noemde dit bedrog, want door de voorafgaande reclame voor de scheerappa raten, die werkelijk van Zwitsers fabrikaat zijn, moet het publiek wel de indruk krij gen dat ook de stofzuiger van Zwitserse fa brikaat is. Bovendien was het volgens pleiter misleidend om te zeggen, dat de stofzuiger direct van de fabriek komt. De Amsterdamse handelsonderneming betrekt deze stofzuiger als tussenpersoon van een Nederlandse fa briek. Bijzonder opmerkelijk achtte pleiter het. dat diezelfde stofzuigers, maar dan bij andere firma's en onder het eigen merk van de Nederlandse fabriek 15,- goedkoper voor het publiek te krijgen zijn. Eiseres verzocht de president daarom de onderneming op straffe van een dwangsom dit soort reclame methoden te verbieden. Namens de handelsonderneming ontkend0 mr. A. Steinhauser, dat de stofzuiger van zijn cliënt precies dezelfde zou zijn als die, welke bij andere firma's 15,goedkoper is. Hij erkende, dat de aanprijzing in de brochure over „het speciale systeem van ir. Dubler" op niets berustte, „maar", zei hij „dat zijn de Amerikaanse reclame-methoden, die hier door reclame-bureaux zo gaarne worden toe gepast." Ir. Dubler had inderdaad vroeger bij de Zwitserse fabriek gewerkt, maar had nooit in zijn leven iets met stofzuiger-syste men te maken gehad. Tenslotte betoogde mr. Steinhauser nog. dat nergens in de brochure direct opzettelijk foutief vermeld stond, dat de stofzuiger van Zwitserse fabrikaat zou zijn. De president zal Vrijdag uitspraak doen. Als opvolger van prof. dr. J. Tinbergen, die onlangs zijn functie als directeur van het Centraal Plan Bureau heeft neergelegd, heeft de minister van Economische Zaken thans benoemd prof. dr. Fred. L. Polak. Prof Polak was tot dusverre adjunct-direc teur van het CPB. Prof. dr. P. J.' Verdoórii is benoemd tot adjunct-directeur. De directie van het Centraal Plan Bureau is thans als volgt samengesteld: prof. dr. F. L. Polak, directeur; dr. W. Drees jr. en prof. dr. P. J. Verdoorn, adjunct-direc teuren. Professor Polak is buitengewoon hoog leraar in de Sociologie aan de Nederland- sche Economische Hoogeschool te Rotter dam. Hij is onlangs teruggekeerd van een jaar verblijf in de Verenigde Staten, waar hij tot fellow was gekozen voor het zojuist door de Ford Foundation gestichte „Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences" in Californië. Zijn laatste om vangrijke publicatie op cultuursociologisch gebied, getiteld „De toekomst is verleden tijd", verwierf vorig jaar de prijs van .de Raad voor Europa en de' Europese 0fe- meenschap voor Kolen en Staal. Uit Nieuw-Guinea is in Nederland terug gekeerd pater Misaël Kammerer O.F.M. Deze missionaris heeft in 1952 bekendheid verworven door zijn ontdekkingsreizen naar de Baliem-vallei op Nederlands Nieuw-Guinea, gelegen bij de Wisselmeren, waar tevoren nog nooit een blanke een voet had gezet. Bij een van die tochten lieten zijn dragers hem in de steek, waarna een hunner op 9 September 1952 de autori teiten mededeelde dat de missionaris was vermoord door de stam der Ndanis. Ander halve maand later keerde de pater echter behouden op zijn missiepost weer. Pater Kammerer zal in Nederland een jaar blijven om weer op krachten te ko men. Alhoewel de oversten van zijn orde nog geen definitieve beslissing hebben ge nomen, is het waarschijnlijk dat hij daarna naar Nieuw-Guinea, waar hij al meer dan acht jaar heeft vertoefd, zal teruggaan. ADVERTENTIE iiassi Te Arnhem is het twee milliardste ei van dit jaar voor de export door de Coöperatie ve Eierveildng van de ABTB geveild. Het vorige jaar werd het twee milliard ste ei op 20 December geëxporteerd, veer tien dagen later dan thans dus, hetgeen bij een gemiddelde weekproductie van 50 mil- lioen eieren een extra-productie van 100 millioen betekent. De 42-jarige Amsterdammer W. C. J. E. heeft voor de Amsterdamse rechtbank te rechtgestaan omdat hij als bedrijfsleider van een particulier inkoopbureau voor ge meente- en rijkspersoneel te Amsterdam binnen anderhalf jaar tijds totaal f20.000 van dit bureau in eigen zak stak en ver braste. Hij was sinds de oorlog drie keer wegens diefstal en verduistering, waarvan tweemaal door de krijgsraad, veroordeeld. De verdachte erkende de verduistering. Hij had in talloze gevallen rekeningen van klanten geïnd en daarvoor kwitanties afge geven. maar het geld in eigen zak gestoken. Een nieuwe boekhouder ontdekte dat vor deringen, die in het debiteurenboek nog open stonden, allang betaald waren. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf. De raadsman, mr. E. L. Bakhuys, deelde mede dat de verdachte een schuldbekentenis voor f 20.000 had gete kend. In die schuldbekentenis is opgeno men, dat hij 5 percent rente, dus f 1000 per jaar, zal moeten betalen. Bovendien zal hij moeten trachten de hoofdstom af. te lossen. Pleiter noemde dit al een bijzonder zware straf voor verdachte, die er waarschijnlijk nooit meer bovenop zal komen. Hij vroeg een gecombineerde straf. De rechtbank zal op 20 December uit spraak doen. ADVERTENTIE Ik kiteeg als een extra dankbetoning Een mooie vulpen als beloning. Bij DANTUMA gevraagd Was ik heel snel geslaagd; Ik voel me een vorst want ik schrijf als een Koning. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Dinsdagavond is brand uitgebroken in een boerderij bewoond door de landbouwer V. te IJselhunten bij Etten (Gld.). De vrij willige brandweer van Ulft was spoedig met een motorspuit en tankwagen aanwe zig, maar kon weinig uitrichten daar de boerderij als een fakkel brandde door de vrij sterke wind. De veestapel kon gered worden. Van de inboedel kon niets worden gered, daar het te gevaarlijk was zich in het bran dende gebouw te begeven. Met donderend geraas viel de zoldering naar beneden; een gascylinder ontplofte. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De boerderij was laag verzekerd. Een hevige brand heeft Dinsdagmorgen de boerderij van de heer B. J. Schoenaker te Vierarkker, gemeente Warnsveld, vol komen in de as gelegd. Het vee kon in veiligheid worden gebracht, de inboedel slechts gedeeltelijk. Een voorraad van 40.000 kilogram hooi en stro werd een prooi der vlammen. Het vuur werd bestreden door de brand weren van Warnsveld en Vorden, doch deze konden weinig tegen de vuurzee uitrichten en moesten zich in hoofdzaak beperken tot het nat houden van enkele schuren. De heer S. was verzekerd tegen brand. Een 42-jarige voormalige hoofdagent van de Inlichtingendienst der Haagse gemeen tepolitie, is veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden. De politieman werd schuldig bevonden aan het misdrijf omschreven in artikel 363 Wetboek van Strafrecht: het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende dat zij hem gedaan wordt tengevolge of naar aanleiding van hetgeen door hem, in strijd met zijn plicht, in zijn bediening is gedaan of nagelaten. Veertien dagen geleden had de officier van justitie een jaar gevangenisstraf ge- eist. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, betoogde toen dat de verdachte niet heeft geweten dat hij, door het geven van inlichtingen aan de personeelschefs van grote Haagse bedrijven over employés en sollicitanten, heeft gehandeld in strijd met zijn plicht. Mr. Van 't Hoff Stolk zei dat. alle leden van deze Inlichtingendienst van de Haagse politie in ruil voor gegevens over de eventuele communistische activi teiten van Haagse burgers, inlichtingen verstrekten uit de strafregisters, met volle dig goedvinden van en in overleg met de hogere politieleiding. Pleiter meende daar om dat de verdachte zich alleen schuldig had gemaakt aan het misdrijf omschreven in artikel 362 Wetboek van Strafrecht: het aannemen als ambtenaar van een gift of belofte, wetende dat zij hem gedaan wordt teneinde hem te bewegen om, zonder daar door in strijd met zijn plicht te handelen, in zijn bediening iets te doen of na te laten. De verdachte heeft tegen het vonnis ho ger beroep aangetekend. BUENOS A-IRÉS (Reuter) De Argentijn se politie heeft medegedeeld, dat Maandag drie ministers uit de regering van ex-pre sident Lonardi, te weten de zwager van de afgezette Lonardi, Achaval, de gewezen mi nister van Buitenlandse Zaken Amadeo en de vroegere staatssecretaris voor perszaken Goyeneche, in hechtenis genomen. Amadeo en Goyeneche zijn overgebracht naar een marinevaartuig, dat voor Buenos Aires voor anker ligt. Het vaartuig wordt als tijdelijk „huis van bewaring" gebruikt voor personen die wel geen Peronisten zijn, doch aan wier trouw men twijfelt. ,De politie ontkende, dat de vroegere minis ter van Binnenlandse Zaken De Pablo Par- do uit de regering Lonardi, gearresteerd is. ADVERTENTIE 67. De mededeling van professor Kalker had Joris deerlijk geschokt. Met afgrijzen bekeek hij het glas, dat hij met zoveel moeite in zijn bezit had gekregen. „Ato- misch geladenmompelde hij, „kan elk ogenblik exploderenBrrrr! Het is de hoogste tijd, dat ik mij ervan ontdoe, al vorens de storm in het glas water los borst!" Na dit besluit rende hij ijlings achter de geleerde aan. „Professor! Profes sor! Hier is uw glas zwaar water!" „Wat? Hoe?", riep de geleerde, zich verbaasd omkerend. „Maar, zonderlinge jongeling, zoeven vertelde je me toch, dat het glas geen zwaar water bevatte!" Joris schudde glimlachend het hoofd. „Ei, ei! Tut, tut! Die verstrooide geleerden toch", zei hij vergoelijkend, „zij vergeten alles en zijn altijd in de war! Herinnert u zich werke lijk niet, dat ik u daarstraks vertelde hoe ik grote moeilijkheden moest overwinnen, om dit kostbare glas hierheen te bren- gen?" „Daar herinner ik mij inderdaad niets van", bekende de geleerde, het glas verward in ontvangst nemend. „Maar het is, zoals je zegt, jongeling: ik ben soms erg vergeetachtig". „Vergun mij dan om uw professoraal geheugen ook op een ander punt op te frissen", vervolgde Joris, „en wel wat betreft de grote beloning, die ge mij voor mijn diensten hebt toegezegd Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en luchtwegen te zuiveren met 'AKKER SIROOP Artillerieduel. Volgens een Egyptisch com muniqué zijn vier Egyptenaren licht ge wond bij een langdurig artillerieduel in de buurt van Gaza. De Israëlische ver liezen worden geschat op twee doden en vier gewonden. Storing. In November had een methodisti sche kerk in de Amerikaanse staat Vir ginia een telefoonnummer in gebruik genomen, dat opgebeld kon worden door mensen, die een opgenomen gebed wil den horen. Er werd zoveel gebruik van gemaakt, dat de kerk deze dienst heeft moeten opgeven. De rest van het tele foonnet werd erdoor gestoord. Voltooiing. Voor de eerste maal sedert de oorlog heeft een Oost-Duitse bisschop van de communistische autoriteiten toe stemming gekregen zich naar Rome te begeven. Het is de coadjutor van Meis sen, mgr. Spulbeck, die op het ogenblik de bisschop van het diocees, die te Ber lijn ziek ligt, vervangt. Mgr. Spulbeck zal te Rome onder meer spreken over het zenden van jonge seminaristen naar Rome ter voltooiing van hun theologi sche studie. Erkenning. Grool-Briltannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben op verzoek van de Oostenrijkse regering de blijvende neutraliteit van Oostenrijk erkend. Vijftien. De lawine bij de waterkracht centrale van Kaprun in Oostenrijk heeft in totaal aan vijftien personen het leven gekost. Er zijn reeds tien lijken gebor gen. Het zoeken naar de vijf vermisten heeft men opgegeven. Er zijn drie ge wonden. Asyl. De Amerikaanse autoriteiten in West- Berlijn hebben aan een 26-jarige eerste luitenant van het Rode leger politiek asyl verleend. Maandag meldde de mili tair, die eerst voor een kapitein was aangezien, genaamd Ivan Vaselevitsj Ovtsjinnikov zich bij de West-Berlijnse politie. Hij is per vliegtuig naar West- Duitsland overgebracht. Kolonisatie. Het Australische Zuidpoolschip „Kista Dan" vaart uit Melbourne naai de Zuidpoolbasis op Macquarie met vijftien onderzoekers, die hun collega's aldaar gaan aflossen. Het schip heeft ook zes ooien en een ram, pluimvee en 150 zaailingen aan boord. Men wil pro beren op de Zuidpoolbasis een kleine schapenkudde te fokken, alsmede een den, ganzen en kippen. De zaailingen zijn van bomen, die men wil trachten tot wasdom te brengen. Uiteenzetting. Volgens de Londense „Ti mes" is Zondag in de Rooms-Katholieke kerken van Glasgow en omgeving een bisschoppelijk schrijven voorgelezen, waarin te kennen werd gegeven dat de reeds enige tijd durende staking van 7500 werknemers van drie Rolls-Royce fabrieken in Schotland, zonder dat deze bij name werden genoemd, van commu nistische zijde is ingegeven. Leiders van deze staking hebben thans hun bereid heid uitgesproken om de kerkelijke lei ders voor een uiteenzetting te ontmoe ten. Misdaad. Nabij Schulenburg in de Ameri kaanse staat Texas is in een auto het verbrande lijk van een neger aangetrof fen dat dë sporen van talrijke messteken i vertoonde. Het slachtoffer, de zestig jarige Herbert Johnson, was voorzitter van de plaatselijke afdeling van de „Vereniging voor de bevordering van de maatschappelijke positie van kleurlin gen. De politie zegt niets te weten van de drijfveer tot deze misdaad. Geschenk. In het centrum van Brussel is de twintig meter hoge Kerstboom opge richt die de bevolking van deze stad ten geschenke heeft gekregen van de bevolking van de Finse hoofdstad Hel sinki. Vermist. Uit de woning van het echtpaar Oppenheimer te Johannesburg in Zuid- Afrika, worden diamanten en juwelen ter waarde van bijna twee millioen gul den vermist. Aangenomen wordt dat de diamanten en juwelen tijdens de afge lopen drie maanden zijn verdwenen. De schatrijke Oppenheimer is lid van het Zuid-Afrikaanse parlement. Verworpen. Perzië heeft een Russische nota verworpen waarin de klacht wordt geuit dat het Perzische lidmaatschap van het pact van Bagdad de Russisch- Perzische betrekkingen ernstig heeft benadeeld. De Perzische regering heeft geantwoord dat het toetreden van Per zië tot het pact op geen enkele wijze een bedreiging tegen de Sovjet-Unie be tekent. „Iedere tegengestelde uitlegging zou een onvriendelijke daad zijn". DE OPVATTING, dat de wiskunde het uitsluitend terrein van mannen is, is al gemeen verbreid. En mocht iemand hier over andere denkbeelden koesteren, dan zal het hem (of haar) moeite kosten enkele namen van vrouwen te noemen die op het gebied van de wiskunde opmerkelijke prestaties hebben verricht. Laten we daarom op deze plaats eens afrekenen met de misvatting dat uitslui- mische onderzoekingen ver- richtte. Ook Anna Barbara Reinhart uit Duitsland gold als een uitstekend wiskundige, wier verhandelingen over een bepaald probleem van Mau- pertuis haar de onverholen eerbied bezorgde van haar tijdgenoten, niet de verstandelijke vermogens. Ieder die zich hiervoor de moeite getroost, kan er zich van overtuigen dat momenteel in onze wetenschappelijke centra verschillende vrouwen prestaties verrichten in de wis-, schei- en natuurkundige vakken, die slechts door een minimaal percentage van de mannelijke bevolking begrepen kunnen worden, laat staan uitgedacht. Ook het verleden levert ons het bewijs dat vrouwen zich met succes hebben be wogen op paden die uitsluitend voor man nen gereserveerd schenen. De bekendste vrouwelijke wiskundige en filosofe was ongetwijfeld Hypatia.uit Alexandrië, doch ter van de wiskundige Theon en echtgenote van de wijsgeer Isodorus. Zij genoot in de oudheid grote faam wegens haar kennis en intellect, schoonheid en reinheid van zeden, en haar woning was de verzamel plaats van de geleerdste en aanzienlijkste mannen van die tijd. Zij schreef commen taren op Diophantus en op de kegelsnede van Apollonius, doceerde wijsbegeerte en had o.a. de latere bisschop Synesius als leerling. Dit was voor de dweperige bis schop Cyrillus echter geen bezwaar het straatgepeupel tegen deze vrouw op te hit sen, zodat zij in 415 n. Chr. door het jan hagel aangerand en op gruxvelijke wijze iverd vermoord. Behalve dit droeve voorbeeld van vrou welijk mathematisch intellect, zijn nog vele andere voorbeelden te noemen, zoals Maria Cunitz, die in de tweede helft van de 17de eeuw tezamen met haar man Elias von Löwen belangrijke wiskundige en astrono- v tend mannen tot de exacte vakken geroepen zijn. Toege geven moet worden dat vrou- wen zich slechts bij uitzonde ring op dit terrein begeven, maar de reden hiervan zullen we eerder moeten zoeken in het feit dat hun hiervoor de belangstelling ontbreekt, maar Een wetenschappelijk onderzoekster van de eerste rang was voorts Caroline Her schel, de 12 jaar jongere zuster van de be roemde astronoom. En dan niet te vergeten Sophie Germ.ain, die door het lezen van de geschiedenis der wiskunde van Motucla tot de stume van deze wetenschap gebracht werd, Fourrier en Legendre als leermees ters had en in briefwisseling stond met het mathematisch fenomeen Gauss. Is het eigenlijk niet een beetje zot be wijzen te moeten leveren voor uitzonder lijke prestaties die vrouwen in de exacte vakken hebben geleverd, terwijl twee sprekende voorbeelden zo vlak voor de hand liggen, t.w. Marie Curie die in sa menwerking met haar man Paul Curie het eerste radium afzonderde, en Lise Meitner die als medewerkster van Otto Hahn de eerste kernsplitsing tot stand bracht? Nu we de dames met de wiskunde in contact hebben gebracht, is het niet meer dan billijk de heren eens te confronteren met parfum. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2