Openhouden van Oosterschelde zal niet mogelijk zijn Ontwikkeling der atoom-energie nog vol onzekerheden Agenda voor Haarlem Rechtse Franse partijen pogen meerderheid te vergroten IJsballet" in de Apollohal Regeling van het kleuteronderwijs „Duitsland door het Westen tegen Rusland opgejaagd" TWEEDE KAMER Minister Zijlstra: „Nederland kan echter niet blijven afwachten" jÊË Socialisten gaan lijstverbindingen aan met de radicalen van PMF Afsluiting is een onmisbaar onder deel van gehele Deltaplan Si Bekkai vormt vrije Marokkaanse regering „Communisme zal zonder oorlog de hele wereld overwinnen" „Volg mijn voorbeeld - dan word je weer fit!" Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad m Vijfde rapport Delta-commissie: Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO UNO voert „apartheid" van haar agenda af Eerste Kamer Rebellenleider bij overval op ziekenhuis ontvoerd Kroesjtsjev haalt herinneringen op Drie verdachten van moord op Nederlander in arrest WOENSDAG 7 D E GEMBER 1955 s (Van onze parlementaire redacteur Het bestaan van en de kansen op verdere ontwikkeling van atoomenergie dit was minister Zijlstra volkomen eens met de heer Janssen (KVP) is enerzijds bemoedigend omdat onze andere energievoorraad af neemt, terwijl de behoefte toeneemt. Tege lijkertijd is echter het beangstigende ele ment hierin gelegen, dat wij niet zeker zijn omtrent gebruik dan wel misbruik van atoomenergie. Ook wees de minister van Economische Zaken op de gevaarlijke in vloed der radioactiviteit. Verschillende Kamerleden hadden de aandacht gevestigd op de achterstand van ons land op het gebied van de kernenergie. Duidelijk liet de minister uitkomen er alles voor te voelen die achterstand zoveel mo gelijk te doen inhalen en zeker niet nog te laten vergroten. Welk type reactor het beste zal zijn, weet men nog niet. Toch moeten wij vooruit en dus valt er niet te ontkomen aan investeringen, die in zekere mate een speculatief karakter kunnen heb ben. De bewindsman sprak zelfs van een volstrekt onzekere zaak, die grote pro blemen met zich meebrengt." Niettemin is hij tegen afwachten tot elders gebleken zou zijn, welke de beste reactor is en daarna die te gaan kopen. „Als wij dat deden zou den we bijkans wiskundig zeker ons ver lagen tot een onderontwikkeld gebied," al dus prof .Zijlstra. Sprekende over internationale samen werking op atoomterrein, verklaarde de minister op dit ogenblik geen besliste uit spraak te willen doen in welke vorm daar toe Europese atoom-integratie zal moeten plaats vinden. Scherp staat hem voor de geest dat bij een gemeenschappelijke Euro pese markt supra-nationaal gezag op zijn plaats zal zijn, maar ten aanzien van atoom-integratie meende hij de kat toch nog even uit de boom te moeten kijken. Van het internationale kwam de minister op het nationale. Daarbij kon hij tot zijn genoegen vaststellen, dat de opzet van de Stichting Reactor Centrum Nederland voor 14 millioen neemt de staat, voor 7 millioen de Kema en voorts voor 7 millioen het bedrijfsleven hierin deel blijkbaar algemeen de goedkeuring van de Kamer had kunnen verwerven. De vraag of de vorming van de met het oog op het onderzoek van de kernenergie nodige mankracht niet op hoger peil moet worden gebracht, maakt een punt van be raad binnen het kabinet uit, waar ook de problemen inzake radio-actieve isotopen bekeken worden. „Het mag niet zo zijn, dat men straks bij wijze van spreken voor een dubbeltje isotopen kan halen," zei de minister. Op den duur zullen wij wel meer nodig hebben dan de 28 millioen, die nu in de Stichting worden gestoken en wanneer dan het bedrijfsleven niet bereid mocht blijken op de basis van 5050 verder mee te doen, zal naar mate het rijk meer zal hebben te betalen het rijk ook meer zeggenschap in het beheer moeten krijgen. Overigens zijn de 28 millioen alleen bestemd voor het werk van het Reactorcentrum, dat op de twee in Nederland in ontwikkeling geno men reactoren betrekking heeft. Aldus kreeg de heer Nederhorst (P. v. d. A.) op een door hem gestelde vraag te horen. Daarna moest hij vernemen, dat de minis ter niets voelde voor zijn denkbeeld een regeringscommissariaat voor coördinatie van regeringsbemoeiïngen met kernener gie-kwesties in het leven te roepen. Dat zou maar verwarring veroorzaken, onder meer ADVERTENTIE „Ook ik voelde mij steeds moe en uitgeput, totdat SANATOGEN mij werd aangeraden. Nu voel ik mij als herboren." SANATOGEN versterkt de zenuwen,verjongtde bloed en lichaamscellen, en geeft U binnen korte tijd een jeugdige gezondheid. het zenuwsterkend tonicum WOENSDAG 7 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Cel 2255", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De 49e man", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Gebouw Sint Bavo: 20 uur, Filmavond voor a..s. emigranten. DONDERDAG 8 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Cel 2455", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..De Koninklijke' reis", 10, 11.30, 2, 3.30 en 5 uur. „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Stazione Termini", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De 49e man", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uux, Toneelgezelschap „Johan Kaart" met „Potasch en Perlemoer met vacantie". Zui derkapel: 20 uur, J. Sevensma. Gebouw Bethel: 20 uur, Miss Martha Moennich spreekt op opwekkingssamenkomst der Vr. Ev. Gem. wat de verantwoordelijkheden aangaat. Bovendien vond de minister het „een zo boeiende zaak," dat hij het zelf wil doen. In het algemeen kwam de heer Neder horst er met zijn verlanglijstje bekaaid af. Hij had onder meer gepleit voor een atoomwet, waarin dan ook bepalingen in zake veiligheidsmaatregelen zouden moeten voorkomen. Minister Zijlstra kon hierover nog niets zeggen, zolang de Europese opzet onbekend is. Hij wees de instelling van een staatscommissie af, aangezien daaraan op het moment geen behoefte bestaat. Even min kon hij enig nut zien in de schepping van een atoomraad. Hiervoor had de woordvoerder van de P. v. d. A. gepleit. Een dergelijk college zou dan als advies orgaan moeten dienen met het oog op het door de minister te voeren beleid, ook wat eventuele deelneming aan Europese atoom- energie-samenwerking betreft. Daarvoor zouden namelijk de wetenschappelijke des kundigen minder goed deugen, want die hebben aldus de heer Nederhorst de neiging al heel gauw te zeggen: „Je mag lekker niet in mijn kernreactor kijken." Eigenlijk was er slechts één door de heer Nederhorst geuite wens, voor welks inwil liging ook de heren Korthals (WD) en Schouten (A.R.) voelden, te weten de in stelling van een vaste Kamercommissie voor atoomenergie. De minister zag daarin wel wat. Hij zou van zijn kant gaarne volle medewerking verlenen tot het nodige con tact met zulk een commissie, hetgeen dan v/eer nuttig zou kunnen zijn voor bevor dering van controle der Kamer op wat er inzake kernenergie verder zal gebeuren. Inwilliging van het mede door de heer Korthals gekoesterde verlangen, dat de minister nog eens met een atoomnota zou komen, bleef eveneens achtewege. „Wat kan ik er nog meer in schrijven dan men eigenlijk al weet?" vroeg de minister, die het verstandiger achtte al zou hij dan, indien de Kamer het per se wenste, ten slotte wel zulk een stuk samenstellen om, wanneer er weer verder geld nodig is voor kernenergiedoeleinden, met een toegelichte en daarop in discussie te brengen supple- toire begroting bij de Kamer aan te klop pen. Tenslotte vernamen de afgevaardig den, die op regeringssteun aan de in 1957 te Amsterdam te houden atoomtentoonstel ling hadden aangedrongen, dat deze aan gelegenheid een punt van bespreking in de ministerraad heeft uitgemaakt. Een kleine commissie uit dat college zal nagaan, wat er gedaan zou moeten of kunnen worden. Terstond na afloop van het kernenergie debat werd de begroting van Economische Zaken zonder hoofdelijke stemming aange nomen met aantekening van het commu nistische „tegen." ADVERTENTIE iflfe m li»*'1 dm Eén enkele dragee DaviïamON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée DAVlTAMON-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS Van onze correspondent in Parijs) Op 2 Januari zal in Frankrijk worden gestemd voor een nieuwe Nationale Ver gadering of Tweede Kamer. Het algemeen verafschuwde stelsel der lystkoppelingen zal de grondslag vormen voor die verkie zingen. Deze week zullen de nationale par tijbesturen onderling hun coalities sluiten die dat systeem voorschrijft. Die politieke huwelijken zonder voorwaarden be palen de uitslag van de verkiezingen voor een ruim deel van tevoren. Daarin ligt de verwerpelijkheid van dit stelsel dat een aanfluiting is van de democratie. Frankrijk is in een groot aantal stern- districten verdeeld. Men heeft een tamelijk betrouwbaar beeld van de politieke ver houdingen in die verschillende districten. De stemwet van 1951 die de regering-Faure ondanks de algemene verachting heeft aan gehouden, bepaalt dat in één district alle zetels zullen toevallen aan de lijst van een of meer partijen, die de volstrekte meer derheid van de uitgebrachte stemmen heeft verworven. Die bepaling moedigt partij- coalities aan. In theorie behoeven tegen dat „systeem-van-alle-zetels-voor-de-grootste- mededinger", dat ook in Groot-Brittannië gevolgd wordt, geen principiële bezwaren te bestaan. In een individualistisch land als Frankrijk, waar veel te veel partijen be staan, zou een zekere politieke bundeling er zelfs door bevorderd kunnen worden. De ervaringen na 1951 hebben echter wel dui delijk bewezen, dat dit doel noch wordt bereikt, noch wordt nagestreefd. Het gaat de partijen er uitsluitend om zoveel moge lijk zetels in de wacht te slepen en daarbij zijn de partijprogramma's van onderge schikt belang. Zodra de zetels binnen zijn, hernemen de politici hun vrijheid en de 99 In de Amsterdamse Apollohal treedt reeds enige tijd (en nog tot 23 December) hef IJs ballet Maxi en Ernst Baier op en er bestaat terecht voor deze voorstellingen een grote belangstelling: allerlei autobusdiensten voeren van heinde en ver het publiek aan. Het is een groot gezelschap, dat een eigen vloer en eigen tribunes heeft meegenomen, benevens wat belangrijker geacht moet worden een internationale reputatie. De leden van het ensemble, althans de solisten, hebben blijkens mededelingen van de di rectie allerlei (ook Europese en Olympi sche) kampioenschappen gewonnen en de monstreren inderdaad een .soms aan het fantastische grenzende virtuositeit op de smalle, glimmende ijzers, waarbij niet zel den ook de acrobatiek een grote rol speelt. In dit opzicht is het geheel gelijkwaardig aan, zo niet beter dan de meeste van der- Het afsluiten van de Oosterschelde is uit een oogpunt van veiligheid onverbrekelijk verbonden aan het afsluiten van Haringvliet en Brouwershavense Gat. Dit blijkt uit het vijfde interim-advies van de Delta-commissie aan minister Algera. Er waren de laatste tijd stemmen opgegaan uit Zeeuwse visserijkringen die pleitten voor het open houden van de Oosterschelde ten behoeve van de oester- en mosselcultuur. De werken in het Zuid-Westen des lands vormen tezamen een onverbrekelijk geheel, zo schrijft de commissie. Men mag de afsluiting van de Zeeuwse wateren niet alleen beschouwen uit een oogpunt van de veiligheid en de zoetwatervoorziening van het direct omliggende gebied, zij moet tevens worden gezien als een noodzakelijke aan vulling van de werken in het Noordelijke deel van de delta. Met het oog op de be veiliging tegen de stormvloeden zijn de tussenstadia niet als eindstadia te aanvaarden. Na afsluiting van het Volkerak wordt bij een open Oosterschelde op dit water en de tussenwateren geen enkele verlaging van stormvloedstanden verkregen. Een afge sloten Haringvliet en Volkerak geven groter veiligheid in het Noordelijke gebied, maar de uiteindelijk beoogde veiligheid wordt pas bereikt, wanneer ook de Zeeuwse wateren, Brouwershavense Gat en Oosterschelde, dicht zijn. De Deltacommissie con cludeert, dat de afsluiting van de Oosterschelde een onmisbaar onderdeel uitmaakt van het geheel der werken. In het vijfde interimrapport wordt de aanbevolen volgorde der werken nader om schreven. De afsluitingen zullen niet ge lijktijdig kunnen worden voltooid. De keuze moet zodanig zijn, dat zo spoedig mogelijk veiligheid tegen stormvloeden zal worden verkregen, zonder dat daarbij on toelaatbare waterloopkundige situaties om staan. Afsluiting van het Haringvliet wordt als eerste aanbevolen. Om technische en waterloopkundige re denen is het nodig vervolgens de Grevelin- gen zo Oostelijk mogelijk af te dammen. De commissie onderzoekt nog of het in die tijd reeds wenselijk is Donge, Oude Maasje en de Biesbos verder af te sluiten. Na het afdammen van de Grevelingen geeft de commissie er de voorkeur aan de Oosterschelde af te sluiten, alvorens met het Brouwershavense Gat te beginnen. In de overgangsperiode zouden de zeewerin gen Westelijk van de Grevelingendam moe ten worden versterkt. Bij versterking der hoofd-waterkeringen komen eerst de Noordelijke oever van de Waterweg en de Nieuwe Maas in aanmer king. De commissie acht de capaciteit der Nederlandse aannemers voldoende om te gelijk met de Waterweg en de Westerschel- de te beginnen, evenals met de verster king der zeeweringen die buiten de afdam mingen komen te liggen. Het afsluiten met een dam en schutslui zen van het Volkerak wordt nog bestu deerd. Men weet nog niet of men het Vol kerak zal afsluiten vóór of na het afslui ten van Haringvliet en Grevelingen. De commissie beveelt het bouwen van een schut- en een spuisluis in de dam van het Haringvliet aan en een spuisluis in de Brouwershavensedam. Het leggen van sluizen in de Oosterscheldedam en de dam in het Veeregat wordt ontraden vanwege zoutwaterpenetratie in de toekomstige zoetwaterbekkens. In de Grevelingendam moet een schutsluit komen, evenals in de dam door de Zandkreek. Ten aanzien van te verwachten stroom- snelheden en hoog- en laag-waterstanden na de sluitingen deelt de commissie mee, dat bij normale zeestanden de stroomsnel heid in de Waterweg geringer zal worden. De snelheid in de Noord zal aanvaardbaar blijven voor de scheepvaart. In de benedenrivieren zullen geen ingrij pende wijzigingen plaats vinden, al zal de laag waterstand aanzienlijk hoger worden en de hoogwaterstand iets lager. Speciale aandacht wijdt de commissie aan de afvoer bij ijsgang. De Volkerakdam zal regelmatige afvoer van drijf ijs langs Hollands Diep en Haringvliet bevorderen. Dit ijs kan via de sluizen van de dam in het Haringvliet worden gespuid. ADVERTENTIE NEW YORK (Reuter) Een voorstel dat de UNO-Assemblée de besprekingen over de „apartheid" in Zuid-Afrika in haar elfde zitting zal voortzetten, is verworpen. De Assemblée, in voltallige zitting bijeen, stem de over een Costa-Ricaans amendement waarin dit voorstel was vervat. Het amen dement werd met 27 tegen vijftien stem men bij vijftien onthoudingen aanvaard. De voorzitter maakte daarop bekend dat het amendement niet de vereiste twee-der de meerderheid had gekregen. Ook een voorstel om voor het vierde ach tereenvolgende jaar een uit drie leden be staande UNO-commissie voor de rassen discriminatie in Zuid-Afrika in te stellen, verkreeg niet de vereiste twee-derde meer derheid. Dit voorstel, vervat in een resolu tie ingediend door de speciale politieke commissie, verkreeg 33 stemmen voor en zeventien tegen. Negen afgevaardigden onthielden zich van stemming. Het aan nemen van deze resolutie gaf de Zuid-Afri kaanse afvaardiging op 9 November aan leiding de UNO-bijeenkomsten te verlaten. gelijke van tijd tot tijd in ons land gegeven „shows". Doelbewust heeft men echter iets anders nagestreefd.Er worden namelijk twee „bal letten" vertoond: „Circusliefde" voor de pauze en „Olympische reis" daarna. In de practijk betekent deze afwijking van het gebruikelijke genre alleen dat de diverse scènes en stuntnummers door een dunne draad zijn verbonden, zoals men pleegt te zeggen. Om de geschiedenis te kunnen vol gen, moet men zeker in het tweede ge val de beschrijvende tekst in het pro gramma lezen. Vreemd eigenlijk, dat men deze vorm heeft gekozen: men wil een ver nieuwing brengen, maar het resultaat is als divertissement ouderwets. Ik geloof trouwens dat niemand vraagt naar of be hoefte heeft aan enige samenhang in een vertoning, die toch in hoofdzaak spectacu lair wil en nauwelijks anders kan zijn. Het heeft intussen weinig zin hierover een dis cussie te beginnen, want per slot van reke ning blijkt de verhalende „inhoud" alleen maar te bestaan uit een serie aanleidin gen tot precies dezelfde proeven van vaar digheid tegen wisselende achtergronden, die men ook in een gewone ijsrevue ziet. De pretentie is in „Circusliefde" het na- drukkelijkst, maar daar behoeft men zich niets van aan te trekken. Want al blijft men volstrekt onbewogen door de dromen en teleurstellingen in het amoureuze leven van de clown Franki voor de mooie koord danseres, men zal er niet minder om ge nieten van de fraaie of werkelijk komische, sierlijke of gedurfde evoluties op het spie gelgladde toneel. Het ware onzin het ver tolkingsaspect te prijzen, te minder daar de suggestie van enigerlei emotie alleen van de gezichten is af te lezen. Charlotte Bal- lauf, Marianne Althammer, Friederike Schrop, Irene Braun, Sönke Jensen, Lothar Müller en Leopold Bierer tonen hun diver se specialiteiten en daar gaat het om. Wat bijzondere vermelding verdient, juist om dat alles zo vlot verloopt, dat men er mis schien geen erg in heeft, is de werkelijk voorbeeldige regie. De belichting en costu- mering zijn al even volmaakt. In „Olympische reis" blijkt de bedoeling van de opzet duidelijker. De tocht van Her mes om een nieuwe echtgenote voor Zeus te zoeken betekent in feite een soort ca- mouflagepolitiekde „handeling" voltrekt zich achtereenvolgens op de Olympus, in Afrika, in Hongarije, in de Oriënt, op de Noordpool, in Spanje, op Broadway (vier scènes )en in de onderwereld, door welke verschuivingen de tot veel herhalingen dwingende beperktheid van de technische en expressieve mogelijkheden minder de aandacht trekt. Costuums en achterdoeken bepalen de sfeer. De bewegingen blijven doorgaans dezelfde. In de ballade van Franky en Johnny wordt men toch aan het onvermogen tot het meegeven van uitdruk king herinnerd. Nu moet men het bovenstaande vooral niet opvatten als een bewijs van afkeuring. Ik wil alleen maar betogen dat de bekoring van Ijet ijsballet voortkomt uit een „ab stract" lijnenspel en voor de rest louter amusement van prima gehalte is. Het is vooral Irene Braun, die in deze zwierige fantasie excelleert. Ook het acrobatische paar Friederieke Schropp en Leopold Bierer verdient ruimschoots de klaterende bijval. En wederom zijn de kluchtige onderdelen zeer vermakelijk en nimmer grof. Het ge hele programma getuigt trouwens van goede smaak. Pas helemaal aan het eind komen zonder fanfares, maar men her kent direct de grote klasse Maxi en Ernst Baier in het licht der vele gekleurde schijnwerpers. Zij behaalden hun titels een kleine twintig jaar geleden. Hun sportieve pi-estaties worden door de jongere mede werkers, die sneller en behendiger zijn, stellig overtroffen. En toch voelt men on middellijk: dit is het, hier gebeurt iets, zij hebben het schaatsenrijden tot een kunst vorm ontwikkeld. Maxi en Ernst Baier bezitten een kwali teit, die men persoonlijk magnetisme pleegt te noemen. Zij vormen bovendien een waarlijk ideale combinatie. Zij zijn op de ijsvloer wat Markova en Dolin in het bal lettheater waren. Zij dansen samen en het wordt een volwaardige pas-de-deux. Na tuurlijk hebben zij voor deze finale een wals gekozen, want de mogelijke vaart past bij de vorm en het elegante draaien bij het triomfantelijke levensgevoel. Men ziet fascinerender nog bij hun toegift twee zuivere artisten. Alleen om die tien minu ten van hun optreden al zou men deze voorstelling moeten gaan zien. DAVID KONING partners van een gemeenschappelijke lijst ontpoppen zich in het parlement niet zel den als eikaars doodsvijanden. Nadeel Een tweede, niet minder groot, nadeel is, dat dit systeem het zittende parlement be voordeelt. Ook dat was de opzet. Nieuwe figuren maken hoegenaamd geen kans om dat de partijbesturen de candidatenlijsten opstellen. Die lijsten worden voor het over grote deel aangevoerd door leden van de afgetreden Kamer, hoe zwart hun politieke zondenregister er ook uit moge zien. Som mige waarnemers voorspellen dat de ko mende Kamer een getrouwe weerspiegeling van het vorige parlement zal zijn, met een lichte variatie van een dertig op de zes honderdvierentwintig koppen. Men heeft geen overdreven redenen zich over dat vooruitzicht te verheugen Hoe die coalities er in grote lijnen zullen uitzien, valt wel te voorspellen. Op de rech terflank sluiten de onafhankelijken of con servatieven onder leiding van de huidige minister van Binnenlandse Zaken Pinay, een verbond met de Rooms-Katholieke M. R.P. van Teitgen, en de radicale aanhan gers van premier Faure, die door hun partij zyn uitgestoten. De combinatie beschikt te zamen over ongeveer één derde van de Kamerzetels, en mèt de overblijfselen van het rechtse Gaullisme hopen zij de vol strekte meerderheid te behalen. Deze kringen kunnen verantwoordelijk gesteld worden voor het „immobilisme" dat het verlies van Dien Bien Phoe, Indochina, de afzetting van sultan Ben Joessef, het Noord-Afrikaanse drama, en de tragedie in de Saar heeft opgeleverd. Een absolute overwinning van deze rechtse combinatie zou bovendien in flagrante strijd zijn met de werkelijke krachtsverhoudingen in het land. Frankrijk is in meerderheid zonder de minste twijfel links-georiënteerd. De denkbeelden van de Franse revolutie, de vrijheid, de gelijkheid en de broederschap, bepalen nog steeds de gedachten en vooral de gevoelens van de gemiddelde Fransman. Links betekent hier: dadendrang en ver- nieuwingswil. Het ongeluk is echter dat vijf millioen Fransen, lamgeslagen door het onvruchtbare en gewetenloze spél der poli tici, gewend zijn op de communisten te stemmen. Zolang die stemmen in het par lement in feite ongeldig worden verklaard, kan Frankrijk alleen door een rechtse meerderheid worden geregeerd. In zekere zin is het een levensbelang voor Faure en Pinay dat die communisten niet te veel worden verzwakt, maar wèl gescheiden blijven van de overige linkse partijen. De socialistische partijraad heeft haar afdelingen gemachtigd desgewenst lijstver bindingen aan te gaan met de radicalen van Mendès-France. Geweigerd is echter ook de communisten als wapenbroeders te aanvaarden. De vraag is gewettigd of men zich daar in de lagere partij regionen aan zal houden? Het is niet onmogelijk dat er in de komende weken veel politiek overspel zal worden gepleegd. En die gevallen van overspel kunnen voor de verrassingen in de uitslag zorgen. Volksfront Een officieel volksfront valt (nog) niet te verwachten. Aan de voet worden, vooral door het gedrag van de regering-Faure, nu krachten ontketend en bevorderd die op den duur een linkse coalitie met de com munisten kunnen bevorderen. Als sterkste partij die niets en niemand pleegt te ont zien, zouden de communisten, evenals in 1936 spoedig de overhand in zo'n volksfront krijgen. De gevolgen zouden niet te ziin overzien voor het hele Westen. Dat is een tweede vooruitzicht dat de komende ver kiezingen in Frankrijk onenen. Op langere termijn gaat de strijd tussen: immobilisme en communisme. De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp dat de regering machtigt voor 171 millioen deel te nemen in het finan cieringsplan van het Tienjarenplan voor Suriname zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna werd het wetsontwerp tot rege ling van het kleuter-onderwijs en de op leiding van leidsters bij dat onderwijs be sproken. De heer A1 g r a (A.R.) betoogde, dat voor het platteland de bepaling dat er 30 kinderen moeten zijn om een kleuterschool te kunnen oprichten, niet billijk is, omdat dit geen redelijke keuze biedt. Ook de heer Wendelaar (V.V.D.) brak een lans voor verruiming van de bepalin gen inzake het leerlingental in kleine, uit gestrekte gemeenten. Hij vroeg voorts de aandacht van de minister voor de bezwaren die ontstaan doordat de wet op korte ter mijn (1 Januari 1956) in werking zal treden. Hij had gaarne enige overgangsmaatregelen gezien. In zijn fractie (maar niet bij hem) bestond wel enige aarzeling met het ont werp mee te gaan. Men vraagt zich af of de zaak niet te breed is opgezet en of de kosten niet zullen tegenvallen. In de avondvergadering maakte ook de heer Derksen (K.V.P.) bezwaar tegen de hoge stichtingsgetallen. Ook de waarborg som vond hij te hoog. De heer De Loor (P.v.d.A.) had enige bedenkingen tegen het zijns inziens centra listische karakter van de wet. De provin cies worden bijvoorbeeld niet ingeschakeld, hetgeen een nadeel is bij eventuele sprei ding der opleidingsscholen voor leidsters. Prof. Gerretson (C.H.) had liever ge zien dat het kleuteronderwijs geheel in particuliere handen zou komen. Hij ver zette zich tegen een bepaling in het wets ontwerp, volgens welke een leidster die strijdig handelt met de eerbied verschul digd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden, in haar bevoegdheid ge schorst kan worden. „Wie constateert op de kleuterschool die schending van de eerbied, de kleuter soms?" vroeg prof. Gerretson. Vandaag antwoordt minister Cals. RABAT (Reuter/AFP) De Marok kaanse democratische onafhankelijkheids partij, de PDI, heeft bekend gemaakt, dat zij aan de eerste vrije Marokkaanse re gering zal deelnemen en dat deze heden middag aan de sultan zal worden voor gesteld door de formateur Si Bekkai. De Istiqlal krijgt negen portefeuilles, de PDI zes en de onafhankelijken vijf. Dertig gewapende verzetslieden met hel men op van Amerikaans model hebben een Frans ziekenhuis in het hart van het zwaar bewaakte Berkane in Noord-Oost-Marokko overvallen en de gevangen opstandelingen leider Baktsjoe bevrijd. Franse troepen doodden zes van de mannen terwijl deze trachtten te vluchten naar de nabije ber gen aan de Spaans-Marokkaanse grens De overvallers ontvoerden Baktsjoe en zijn twee Marokkaanse bewakers. Geen der vijftig andere patiënten, onder wie vijf Europeanen, werden gemolesteerd. Bak tsjoe, die onlangs gevangen werd genomen, had longontsteking. Kort na de overval zijn de lijken van zes Marokkanen in de nabij heid van Berkane aangetroffen. Men ver moedt, dat zij door de vluchtende verzets lieden zijn vermoord. In de nacht van Maandag op Dinsdag is een schoenfabriek te Casablanca door brand verwoest. Het vermoeden bestaat, dat opzet in het spel is. RANGOON (Reuter en AFP) De Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev heb ben hun reis door Birma beëindigd en gaan nu twee dagen naar Kasjmir, om ver volgens terug te keren naar de hoofdstad van India, Nieuw Delhi. Kroesjtsjev heeft in Rangoon heftige verwijten aan het Westelijke adres gemaakt, vooral wat betreft de voorgeschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Hij beschuldigde de Westelijke landen er van, Hitier tegen de Sovjet-Unie te hebben opgehitst en thans hetzelfde spel opnieuw te willen spelen met West-Duitsland. In een gezamenlijke verklaring hebben maarschalk Boelganin en de Birmese pre mier Oe Noe, Dinsdagavond opnieuw hun verlangen naar een onvoorwaardelijk ver bod van kernwapens tot uitdrukking ge bracht. Zij spraken ook hun ernstige be zorgdheid uit over de bewapeningswedloop. De verklaring werd getekend tijdens een speciale plechtigheid in de woning van de Birmese president, dr. Ba Oe. In de verklaring wordt de wens tot snelle regeling van het Indochinese vraagstuk kenbaar gemaakt volgens de besluiten van de Geneefse conferentie van vorig jaar, en tot vereniging van Korea en teruggave van Formosa en eilanden voor de kust van het Chinese vasteland aan communistisch China, zulks „ter versterking van de vrede en de internationale veiligheid". Verder dient communistisch China tot de UNO toe gelaten te worden, evenals de achttien lan den die genoemd zijn in de Canadese reso lutie die op het ogenblik in de speciale po litieke commissie van de UNO behandeld wordt. Het verleden In zijn toespraak op de openbare bijeen komst in Rangoon, eerder op de dag, ver klaarde Kroesjtsjev, dat hij Britse journa listen vragen zou waarom zij beledigd zijn, als de „feiten van het verleden" in herin nering gebracht worden. „Uit de geschiedenis van de vooroorlogse jaren blijkt voldoende duidelijk dat de Westelijke landen de ene concessie na de andere aan Hitier deden om hem op te zet ten tegen ons land. Maar. het pakte een beetje anders uit. Hij, die door de heersen de kringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten als hun bloedhond op Rusland afgestuurd zou worden, brak los en viel degenen aan dde hem hadden". Kroesjtsjev wees op een overeenkomst tussen de gebeurtenissen voor de tweede wereldoorlog en nu. „Gebruiken vandaag de dag dezelfde landen niet dezelfde mid delen, bij een poging West-Duitsland naar voren te schuiven op de weg naar oorlog en nieuwe avonturen? De Westelijke lan den helpen West-Duitsland met geld en wapens. Veel leiders in Westelijke landen vinden het zelfs niet nodig te verbergen, dat zij een West-Duits leger tegen de Sov jet-Unie gereed maken", zo verklaarde hij. De recente waterstofbomontploffing in de Sovjet-Unie was naar hij zeide er een van „reusachtige, ongekende kracht. Die ont ploffing werd teweeg gebracht op grote hoogte, teneinde de bevolking niet in gevaar te brengen". „Wij zullen niemand aanval len. Wij denken er niet aan iemand te be dreigen", zo voegde Kroesjtsjev hier nog aan toe. „De dagen van het kapitalisme zijn ge teld, zo vervolgde hij. Het communisme zal in de gehele wereld overwinnen, doch niet door middel van oorlog. Oorlogen kunnen ons slechts schaden. Denkbeelden kunnen met door geweren tegengehouden worden. Wij zullen overwinnen door ons werk. Het communisme zal overwinnen, omdat het het enige vooruitstrevende stelsel is." DJAKARTA (PIA) In samenwer king tussen de Djakartaanse en Bandungse politie zijn drie personen gearresteerd, verdacht van moord op de Nederlander Th. Duysings, eind October in Kebon Sirih te Djakarta. Twee van hen werden in Dja- karta gearresteerd en de derde in Bandung, gevoed j Tijdens het verhoor door de politie beken- I den zij de moord te hebben gepleegd

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5