Jeugdzorg eist meer subsidie dan jeugdorganisatie Kost gaat voor de baat uit, waar het „de ongrijpbaren" betreft Havenberichten KPM had aanvankelijk weinig fiducie in de motor-voortbeweging Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn Niet stoppen is moeilijk IDEALEN IN EEN BEGROTING Old Clothes New BB in de IJmond niet een zaak van oud-militairen alleen WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 Strandhuisjes van het strand aj? Dinsdag vergadering Gasprijs en amateur voetbal in de raad DRY CLEANING ONLY Een stukje oud-Wijkeroog wordt gesloopt Hout uit Canada GEBR. VAN BUGNUM ZN ƒ333.- 399.50 SOLEX SERVICE STATION SOLEX POPULAIR SOLEX DE LUXE RUILMOTOREN R.A.P. de snelbrommer Telefoon 5701 ƒ617.50 Hoe de zestig cent per inwoner worden besteed J Meer bloemen omgezet in ,,'t Centrum" LANGS SLUIZEN EN HAVENS Nieuw Zeelaiid verdwenen, Nieuw Holland behouden Agenda voor Beverwijk Nieuwe autobushalte aan Wijkerstraatweg IISISÉÉ® rê&ft&d liBHfte Enkele Velsense raadsleden achtten het bedrag voor het georganiseerde jeugdwerk te laag in verhouding tot dat voor de ongeorganiseerde jeugd, toen dit punt bij de afdelingsverslagen aan de orde kwam. Het college antwoordde: In ogenschouw dient te worden genomen het wezenlijke verschil tussen „jeugdorganisatie" of „jeugdbe weging" en jeugdzorgwerk. Bij de jeugdorganisatie komt de jeugd naar de organisatie toe uit ideële overweging. Daar wordt de organisatie door die jeugd gedragen en ge leid en streeft die jeugd naar een zelf gewild doel of ideaal. Hierbij onderwerpt die jeugd zich vrijwillig aan, dikwijls door haar zelf ingestelde, regelen voor wat betreft methodiek, discipline, orde en zelfwerkzaamheid. Ook ten aanzien van de financiën zullen de leden der jeugdorganisaties zelfwerkzaamheid betrachten. Aan de leden wordt gevraagd een offer te brengen voor hun ideaal, waarnaar zij in dat organisatie- verband streven. Voor speciale manifestaties zullen zij zelf actie voeren. 30COOOC>OOOOXO»aXXX>3^DCX>OOODOOOOtX!OOOOOOOOCOCOOO<»Oa>3< Het subsidiëren van dergelijke organi saties moet dan ook meer gezien worden als een erkenning en stimulans. Te grote geldelijke steun van de plaatselijke over heid, hoe aantrekkelijk ook, bergt het ge vaar in zich, dat dit een deel van de zelf werkzaamheid en activiteit uit handen van de jeugdleden neemt. Daar waar men tegenwoordig, terecht of ten onrechte, de jeugd slapheid verwijt en gebrek aan intiatief, menen B. en W. dat daar waar nog wel activiteit aanwezig is, althans aanwezig behoort te zyn ook de plaatselijke overheid stimulerend moet op treden. Dat zal bijna overal met grote geldelijke steun kunnen zijn, doch op dit terrein juist niet, hoewel ook B. en W. menen, ^at waar het betreft de gebouwen, dit stand punt niet houdbaar zal blijken te zijn. Het georganiseerd jeugdwerk wordt ge subsidieerd naar ledental, waarbij een leef tijdsfactor in acht wordt genomen. Leeftijd 7—12 jaar aantal leden maal 1 maal f 1, Leeftijd 1217 jaar aantal leden maal 2 maal f 1,en tenslotte leeftijd 1724 jaar aantal leden maal 1,6 maal f 1, Andersom Bij het jeugdzorgwerk liggen de zaken juist andersom. Hier komt de jeugdzorg- Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen (op Dinsdag 13 December) te 19.30 uur, ten gemeentehuize, is de volgende agenda opgesteld: Wijziging van een besluit tot het aangaan van een geldlening; Heffing van vermakelijkheids belasting van amateur-voetbalverenigingen; Aanvaarding van een bijdrage van het Rijk ingevolge artikel 12 der Boswet 1922 voor het park „Velserbeek"; Aankoop van de woning Uitendaalstraat no. 22 ,te. Santpoort en verhuur van deze woning; Aankoop van grond te Driehuis; Aankoop panden Fro- gerstraat nos. 32, 34, 36, 38 en 40 te IJmui- den; Verkoop van grond te Uitluiden en Santpoort; Voorlopige vaststelling van de bedragen, bedoeld in artikel 55 ter van de Lager-onderwijswet 1920, over het jaar 1954; Voorlopige vaststelling van de bedra gen, bedoeld in artikel 33 van het besluit buitengewoon lager onderwijs 1949, over het jaar 1954 en over het vijfjarig tijdvak 1950/1954; Wijziging van het getal weke lijkse lesuren, gedurende hetwelk in het jaar 1955 vakonderwijs wordt gegeven aan dë openbare scholen voor gewoon lager on derwijs; Verlenen van medewerking, inge volge artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920; Verlenen van een crediet voor de aanschaffing van leermiddelen voor het vak handenarbeid; Crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de Wil lem de Zwijgerschool te IJmuiden-Oost; Crediet voor de aankoop, plaatsing en in richting van een hulplokaal bij de Wilhel- minaschool voor buitengewoon lager on derwijs te IJmuiden; Benoeming van leden van het bestuur van de „Woningstichting Velsen" en beschikbaarstelling crediet voor de aanschaffing van een ziekenauto. Ten slotte komt de verhoging van de gasprijs aan de orde. ADVERTENTIE instelling naar de jeugd toe, zoekt de jeugd op en kan van de na veel moeite bereikte jongeren geen initiatief verwachten. Hier wordt de instelling ook niet door de jeugd gedragen en geleid, doch stelt een kader het programma en de methodiek op, dat ingesteld is op de behoefte die men bij de betrokken jeugd verwacht en gaat alle leiding en initiatief, althans aanvankelijk, geheel van het kader uit. Dit werk is intensief en oneindig kost baarder en tijdrovender. Contributies wor den veelal geheel niet of in zeer beperkte mate ontvangen. Dit jeugdzorgwerk vereist daarom gro tere financiële steun van o.a. de overheid omdat hier sprake is van een stuk sociaal werk onder een groep jongeren, die men wil behoeden voor afglijden naar een on kerkelijke of onmaatschappelijke houding. Dit werk kan niet naar ledental worden gesubsidieerd omdat van een stabiel leden tal practisch nimmer sprake is. Hiervoor wordt dan uitgegaan van de begroting der exploitatie-lasten. 8 Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Reine Astrid van Gothenburg. Texelstroom van Liverpool. Picomar van San Estalon. Phidias van Rotterdam. Flottbeck van Rot terdam. Irma van Rotterdam. Noorderlicht van Port Talbot. Yapeyu van Hamburg. Isola van Port Talbot. Sigborg van Helsing- borg. Sporota van Londen. Fydra van Stugsund. Daja Böhmer van Cadiz. Salveigh Rikertsen van Caen. Molda van Antwerpen. Vertrokken zijn: Anna Sylvia naar Lon den. Manto naar Kopenhagen. Jan naar Liverpool. Aragon naar Domsö. Ivan Kon drup naar Kopenhagen. Haarlem naar Bre men. Eben Haëzer naar Londen. Talisse n. Hamburg. Hr. Ms. Vos en Hr. Ms Wolf naar Den Helder. Portia naar Hamburg. Green- field naar Duinkerken. Isola naar Schwar- zenbüttel. Gordias naar Carthagena. Lydia naar Hobo. J. Duncan naar Antwerpen. Heriot naar Leith. Falcon naar Londen. Zaanstroom naar Hull. Amstelstroom- naar Londen, Hampshire .Coast naar Londen.. Enige raadsleden vroegen bij de be grotingsbehandeling, of de mededeling, door de wethouder van Openbare Wer ken, gedaan in een vergadering, dat de strandhuisjes zullen moeten worden verplaatst naar een plaats achter de eer ste duinenrij, overeenkomstig de ziens wijze van B. en W. is; één lid zou dit zeer toejuichen. Een ander lid wenste deze huisjes geplaatst te zien ten Noor- den van de Noordpier. En het college repliceerde op deze veelbesproken kwestie: Opmerkingen door de he^r Verbeek in een vergadering gedaan, komen natuurlijk voor zijn eigen rekening. Niet afwijzend tegenover deze gedachte, moet het college zich hierom trent nog beraden. Plaatsing van strandhuisjes ten Noor den van de Noordpier moet met het oog op het toezicht alleen reeds ongewenst worden geacht. Daarenboven is het be doelde strandgedeelte zo moeilijk te be reiken, dat het uit dien hoofde bepaald geen aanbeveling verdient om de sug gestie op te volgen. Er werd voorts nog 8 op gewezen, dat afvoer van vuil en aan- sluiting van water en electriciteit uiter* 8 mate kostbare voorzieningen zullen vergen. p, S 5 xxx>axcooooooDccoocooo3ccccoDoo<xxx»a>30ocx)oocccooc<xx>cx VGZ-kademuurverdringt villa Met het vorderen van de tijd en daar mede van de veranderingen, die als ge volg van de tunnelbouw en de uitbreidings plannen worden voortgezet, zal binnen enkele dagen opnieuw een stukje oud- Wijkeroog aan slopershanden ten offer zijn gevallen. Het betreft de voormalige woning van wijlen makelaar D. Bus, die hier jarenlang verbleef. Dit riante huis op de hoek van de Wijkerstraatweg en de voormalige Ka naalkade, dat tot voor kort als directeurs woning en kantoor van de melkinrichting „Velsen" dienst deed, heeft er de langste tijd gestaan. Het moet wijken voor de bouw van de nieuwe kademuur voor Van Gelder's haven bedrijf. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmiddag aangekomen het Duitse s.s. „Birknock" met een lading van 1160 vadem papierhout uit de Canadese haven Cambleton. Dit schip was Zaterdag al binnen, maar koos in afwachting van de losbeurt Jigr plaats aan de Kanaaldijk. ADVERTENTIE Meervlietstraat 69 Velsen voor IJmuiden en omg. inclusief montage ƒ162.50 Onderdelen voor alle modellen 2 versnellingen K.M.teller Wij geven U vrijblijvend alle inlichtingen. Betaling in overleg Over de noden en behoeften van de dienst Bescherming Bevolking in de IJmond hebben diverse raadsleden bij de afdelingsbehandeling van de Velsense begroting enige vragen gesteld; temeer, nu de post op de begroting voor de BB verhoogd werd. Uit de raad werd onder meer ook de wenselijkheid naar voren gebracht, de bevol king meer bij deze materie te betrekken „het moet niet alleen een kwestie van oud-militairen zijn". Door de Kringraad werden over de hoger geraamde finan ciële uitgaven voor het dienstjaar 1956 de volgende inlichtingen verstrekt: De bloemenveiling het Centrum zag haar veilingomzet over de maand October met ruim twee duizend gulden vermeerderen, vergeleken bij October 1954. De omzet be droeg dit jaar f 44.111 tegen f 41.924 het vo rig jaar. Trouwens, de omzet van de eers- ste tien maanden zijn uitstekend te noe men, indien de aanvoer in deze maand en de prijzen natuurlijk ook meevallen zal de omzet bijna een ton hoger worden dan over 1954. Tot en met October veilde men voor een bedrag van f862.169 tegen f 766.440 in 1954 dat is f 95.729 meer. Bij de organisatie bescherming bevolking vormt de zelfbescherming en vooral de ge organiseerde zelfbescherming een der voor naamste grondpijlers waarop het gehele „gebouw" der B.B. rust. Oorspronkelijk overwoog de regering, be houdens de verstrekking van kleding voor vrijwilligers (noodwachters) in de A-ge meenten (kringen), geen fi nanciële steun te verstrekken voor het verkrijgen van mate rieel t.b.v. juist deze lagere zelfbeschermingsorganisatie, te weten de blokploegen en met name zou aan deze noch voor de brandbestrijding noch voor de E.H.B.O. noch voor de met de eerste maatregelen t.a.v. redding belaste personen materieel worden verstrekt; dit betekende dus dat of de bevolking zelf (door vrijwillige bijdragen) of de gemeen ten (kringen) hiervoor de gelden zouden moeten opbrengen. Na uitvoerig gepleegd overleg met de ge meente (kring)-besturen is de regering in zoverre op haar standpunt teruggekomen dat voor het jaar 1955 door haar een één- DE KONINKLIJKE Paketvaart Maatschappij, die voor de eigenlijke Archipel-dienst veel kolenstokende schepen bleef gebruiken en zelfs een groot opgezette mijnonder neming in Beraoe stichtte, heeft aan de motor vroeg een plaats ingeruimd. Zij was op dit gebied pioniere; reeds in 1911 bestelde zij bij Werkspoor verschillende kleine motorschepen met als eerste de „Sembilan". De maatschappij heeft hiermede heel veel beleefd en de ervaring was aanvankelijk zo weinig gunstig, dat bij de eerste grote uitbreiding na de oorlog uitsluitend stoomschepen aan de vloot werden toege voegd. In 1928 werden voor de Australië-lijn turbineschepen in gebruik genomen. Dit waren de „Nieuw Holland" en de „Nieuw Zeeland" elk ruim 11000 reg. ton bruto groot. Gedurende een periode van bijna tien jaar zijn dit de vlaggeschepen van de KPM geweest. Toen in 19371938 de motorschepen „Boissevain", „Ruys" en „Tegelberg" nieuw aan de vloot van de KPM werden toege voegd konden de „Nieuw Holland" en de „Nieuw Zeeland" niet langer als vlagge schepen worden betiteld. Eerstgenoemd schip kwam gereed op één der hellingen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat- f KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 WOENSDAG 7 DECEMBER IJMUIDEN: DSS, 20 uur, Thalia, feestavond. Pieter Vcrmeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 8 DECEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „08/15, de kazerne" (1ste deel). Sectie Zang Velser Gemeenschap, 20 uur, zaal Abelenstraat, voordrachtsavond. VELSEN-NOORD: N.V.V. Jonge Strijd, zaal Van Diepen straat, instuifavond. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. WOENSDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De hel in de havenwijk". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Trou badour". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Bloembollencultuur en St. Nicolaasfeest BB. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 u. KSA, 20 uur, vergadering fabrieksarbei ders St. Willibrordus. DONDERDAG 8 DECEMBER Luxor Theater, 20 uur: Hoogoven-Cabaret. Kennemer Theater, 20 uur, Uitvoering Ar beiders Toneelfonds. 't Centrum, 1619 uur A.N.V.V. Sint en EVC Al is het heerlijk avondje dan weer voor twaalf lange maan den verleden tijd en zullen de goedheiligman en gedienstigen per kerende boot naar Spanje retourneren, er blijven niette min een paar nagekomen klus jes voor Sint en Piet over, waarmee zij zich naar het zich laat aanzien met evenveel vreugde zullen occuperen als in de heilige hoogconjunctuur. Dat dit goede landje op dit stuk van zaken de doorbraak gedachte breed opvat, moge blijken uit het feit, dat de EVC Zaterdagmiddag 10 De cember niet heeft geschroomd voor haar jongste aanhanger- tjes de niet geheel uit haar overtuiging stammende bis schop te verzoeken naar Tha lia te komen, waar te twee ure het kardinaalsrood en het kruis op de mijter zullen schitteren temidden van het kleingoed der Kominform. Kijk dat is toch wel breed van beide partijen onder de schutse van Godin Thalia ko men de uitersten tesamen. Ik vraag mij slechts af, welke liederen gebezigd moeten wor den, of zou het consequent worden doorgevoerd deze op zichzelf verwerpelijk geachte Sint uit een verwerpelijk ge acht land met tegen-principi- ele hymnen over het verstrek ken van geschenken aan kin deren, die eigenlijk het bezits recht tot de verwerpelijke ka pitalistische narigheden moes ten rekenen, te ontvangen? Dan is het niet gewoon breed meer, maar haast machtig. Laat alleen het politieburo er nimmer achter geraken, want dan gaat het hele EVC-be- stuur de zak in. Gekluisterde auto Voor één goedbedachte klant van Sinterklaas heeft de schoen na het feest wel wat erg ge wrongen, naar mij in vertrou wen is meegedeeld. De goede man vond namelijk een auto mobieltje in zijn schoen, waar hij al jaren op gevlast had en dat dan wel niet geheel nieuw uit de shoivroom naar zijn woning ivas komen huppelen, maar als proper tweedehands je toch de diepste verheugenis opwekte bij de zo mïld-be- dachte. Die het overigens op de een of andere raadselachtige wijze vooruit heeft geweten, want hij had in de schaarse vrije uren van zijn bestaan uit sprokkelhout, pakkisten en een schep of wat cement een nette stal voor het mechanisch paard gebouwd, waarvan het enige nadeel was, dat zij ietwat moeilijk bereikbaar was: zelfs voor een chauffeur, die in een auto geboren was, zou het een hele toer zijn deze naast het inrijlaantje gelegen garage zonder lak-, blik- of hout- schade in te rijden. Maar ergens anders kon de garage helaas niet staan, zodat iedereen toch wel erg tevreden was met deze nieuwbouw. En de tijd zou waarschijnlijk wel de ervaring leren, om het automobieltje rits-rats in de garage te rangeren, zonder dat er een spijker krom zou gaan of een splinter scheef. Nu had de hoofdpersoon van dit verhaal nog maar pas zijn rijbewijs gehaald en dies vroeg hij de verkoper van het nette tweedehandsje beleefd, of die de nieuwkoop even vlot in de garage wilde deponeren. Het geen ten koste van enige klamme handen en angstzuch- ten geschiedde - na een uur schikken en schuiven, triom fantelijke rookwolkjes uit de uitlaat en naar schatting een vijf liter bënzine, maar het cadeau stond dan ook tenslotte in de garage. Met de baas er blij en glimmend bij, als een haan, wiens eerste ei voortref felijk gelukt is, maar die niet temin gerede twijfel voelt op komen over het welslagen van nummer twee. Nummer twee is tot nu toe nog niet gekomen, vrinden. Want thans durft de autobezitter zijn gepoetste aanwinst voor geen geld uit die garage te peuteren en gaat hij elke ochtend trouw op de fiets naar de dagelijkse arbeid. Men zegt, dat de buren gnuiven, maar dat moet laster zijn, want zo zijn buren nim mer. Het Noordzeekanaal is voor velen boeiender dan de rist ver keersborden, die nodig waren, om de Sluisweg zo veilig mogelijk te maken en als er dan ook een grote, blanke stomer door het kanaal schuift, is het weinig verwonderlijk, dat menige auto mobilist uit andere gewesten ondoordacht de rem hanteert of liever „voeteert', teneinde zijn passagiers en zichzelf het fraaie gezicht op de wereldscheepvaart te gunnen. Soms staan ze bij bosjes langs de kant liefst onder de blauwe borden met de schuine rode streep en leveren dan toch wel enig gevaar op voor het langsschietende ver keer. Zoals Dinsdagmorgen, Dit beminnelijke Kerstgroetje komt heel uit Amerika, waar haast alle post in deze „donkere- dagen-vóór" wordt verzegeld met de anti-tuberculose- plakkertjes. Maar het dient vooral, om u er aan te helpen herinne ren, dat ge voor 3 hele centen bij ons ook Kerstzegels kunt kopen, waarmee veel goeds wordt ver richt. Graag alle brieven in deze weken aan mijn adres met het sympathieke zegeltje beplakkenvelen zullen uw dankbaar heid oogsten. toen een blanke Argentijn langs de papierfabriek dreef en twee automannen impul sief gingen staan kijken. Op dat moment peddelde er over het fietspad een wit-be- pette agent langs, die een heel andere kant uitkeek. Hij had niet met getrokken klewang op die genietende automannen af hoeven stormen, maar een oplettend en vermanend woord was toch wel plezierig geweest lijkt me zo. Niet alleen contro leren. als het „moet" van de minister, maar ook daar tussen door. Anders leren de wegge bruikers het nimmer en blij ven we met de dagelijkse vier doden en ruim honderd ge wonden als schandvlek op het Nederlandse verkeer zitten. Dat er ook in Turkije aan de patiënten ge dacht wordt, bewijst dit andere kleinood, dat uit Istanboel stamt. En dat er in verre landen zelfs heel veel ivordt gedaan aan de Kerstzegelactie, die Nederland nog niet zó hevig overspoelt, bewijst het derde plaatje: eveneens een anti- TBC-Kerstzegel uit Turkije. Laat ons allen het goede voorbeeld van de gemeente, die dezer dagen al haar uitgaande post liet versieren met deze kleinigheid-vol- grote-goede-wïl navolgen; bij het TBC- consultatiebureau aan de Lorentzstraat en het Rode Kruis-ziekenhuis liggen de boekjes met zegels op u te wachten. sigtè VS»i - lUjm voor 3 Simon met patates Wij hebben u vanwege dit dag blad in het verleden omstandig voorgelicht over de rondwan delingen van Simon de Wit, de ijsman door dit IJmuiden - zo wel in woord als in beeld. Si mon, de vriendelijke. Met zijn paard „pony" is hij een erkend straatmeubel in de maanden, dat de zon doet dor sten, maar aangezien het des winters alleen maar kóst en niets opbrengt, heeft onze Si mon het appetijtelijke plan op gevat zijn rijdende ijssalon voor de koelere seizoenen om te bouwen tot een vehikel tot de verkoop van gebakken staafjes aardappel met of zon der picalilly of mayonnaise. Ge zult hem als eerste mobiele patates-venter in Nedei-land dezer dagen eind volgende week wellicht op 's heren wegen zien verschijnen. Pony vindt het prima, want het win- terslaapje lag hem als arbeid zaam paard toch niet te best. LAMPENIER schappij te Amsterdam, die in nauwe rela tie stond met de KPM. De „Nieuw Zee land" was van Rotterdamse afkomst en werd afgeleverd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Op de foto bevindt de „Nieuw Holland" zich in de IJrrmifiense buitenhaven. De bruto inhoud van dit passagiersschip be draagt 11404 reg. ton en netto 6942 ton, voorts 9090 ton draagvermogen. Het schip heeft een lengte van 164.72 m, breedte 19,12 m en een holte van 9,85 m. De tur bines van gebr. Stork ontwikkelen 7500 pk en geven het een snelheid van 15 y2 mijl. Overdrachten De „Nieuw Holland" werd op 9 Augustus 1940 te Melbourne aan de Britse regering overgedragen en de „Nieuw Zeeland" volg de haar nieuwe bestemming op 15 Augus tus te Singapore. De „Nieuw Zeeland" werd dadelijk voor troepentransport in gericht. We vinden het schip op 1 October 1940 in Melbourne dicht bezet met Austra lische soldaten die veilig naar het Midden Oosten werden gebracht. Daarna werd de „Nieuw Zeeland" spoedig een goede be kende in de Middellandse Zee. Op 11 No vember 1940 vertrok het schip van Alexan- drië als eerste geallieerd troepenschip be stemd voor Piraeus; op de 30ste was men in Port Said terug. Dit is een enkele greep uit de vele rei zen, die zowel de „Nieuw Zeeland" als de „Nieuw Holland" in de oorlog maakten. Voor de „Nieuw Zeeland" echter bete kende die oorlog tevens het einde. De ramp voltrok zich in November van het jaar 1942 nadat het schip op de 10e van Algiers was vertrokken. Om ongeveer tien minu ten over half twaalf in de morgen van de 11e November voelde men op het schip een hevige schok en direct daarop volgde een hevige ontploffing. Het bleek, dat de „Nieuw Zeeland" in de machinekamer ge troffen was. Het schip was niet meer te houden en zonk snel. Zestien opvarenden werden als vermist opgegeven. De „Nieuw Holland" kwam er goed doorheen en doet thans nog steeds dienst voor de KPM. Speciaal mag nog worden vermeld de „ferry-dienst", welke dit schip in de maanden Juli tot en met November 1944 onderhield tussen Southampton en de Franse kust, gedurende welke reizen het bijna 27000 officieren en manschappen overbracht. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER De „Nieuw Holland" in IJmuiden. malige bijdrage is beschikbaar gesteld van f 0.60 per inwoner, hetgeen voor deze kring een uitkering medebracht van f 50.400. Voor een goede materiële uitrusting der georganiseerde zelfbescherming in deze kring worden benodigd geacht: 22 motorspuiten, 84 blokploegwagens, 336 E.H.B.O.-tassen, 84 blokploeguitrustingen, waarmede een financiële uitgave van totaal f 200.384 gemoeid zal zijn, waarop dan de éénmalige uitkering ad f 50.400 in minde ring kan worden gebracht. In zijn vergadering van 20 Januari 1955 besloot de kringraad dit materiaal aan te kopen verdeeld over de jaren 1955 t/m 1952; de uitgave geschiedt ten laste van de kapi- taaldienst van de kringbegroting, maar de rente en afschrijving komen gedurende een aantal jaren ten laste van de gewone dienst en veroorzaken derhalve indirect een verhoging van de gemeentelijke bijdrage aan de kring. Verder wordt ter bevordering van een goede commandovoering uitbreiding van de stafbezetting noodzakelijk geacht, hetgeen een hogere personeelsuitgave medebrengt welke niet geheel door de verhoogde rijks bijdrage terzake (over 1954 en 1955 ver hoogd van f 6800 tot f 25.654,15 per jaar) wordt opgevangen. De rijksbijdrage voor het jaar 1956 is nog niet bekend. Niet exclusief Deze propaganda- en wervingsactie is er nimmer op gericht in het bijzonder oud militairen in de B.B. aan te trekken, noch zijn bij deze activiteiten voornamelijk oud militairen ingeschakeld. Integendeel wei-d daarbij steeds op de voorgrond gesteld dat een goede plaatselijke B.B.-organisatie slechts bereikt kan worden, indien daarin daadwerkelijk wordt deelgenomen door vertegenwoordigers uit alle geledingen en levensopvattingen der burgerij van beide kringgemeenten. Bij de behandeling van de ontwerpen van wet inzake de beschermng bevolking gaf de regering te kennen dat zowel de gemeenten als het rijk grote belangen hebben bij de instelling van deze organisatie; t.a.v. het fi nanciële beleid werd aangenomen, dat de kosten, verbonden aan de zelfbeschermings maatregelen, te nemen door overheid en particulieren evenals vroeger ten las te dienen te komen van degene, die de maatregelen neemt. Inzake de publieke bescherming nam de regering het standpunt in dat het voor de B.B. aan te schaffen materieel boven het thans in gebruik of voorradig zijnde materieel voor het merendeel van rijkswe ge zal worden verstrekt en wel, voor zoveel het gebruiksgoederen betreft in bruikleen en voor zoveel het verbruiksgoederen be treft bij wijze van schenking. Daarnaast worden de kosten voor oplei ding en oefening van het B.B.-personeel grotendeels door het rijk vergoed. In dit standpunt van de regering is nog geen wijziging gekomen, maar wel zijn, op voortdurend aandringen van de gemeente- (kring)-besturen de oorspronkelijk vastge stelde normvergoedingen ten gunste van de gemeenten (kringen) gewijzigd, hetgeen uit de volgende cijfers moge blijken: Rijksbijdrage inzake commandovoering en opslag materiaal over de jaren 1951 en 1952 f 7700 per jaar. In 1954 zodanig gewijzigd dat. op decla ratie, aan de gemeenten vergoed worden de over de jaren 1951 en 1952 gedane werke lijke uitgaven, hetgeen voor de beide sa menwerkende gemeenten een extra bijdra ge van f23.162,05 medebrengt; over de jaren 1953 en 1954 f 7700 per jaar. In 1954 verhoogd tot f28.554,15 per jaar. Verder is een tegemoetkoming gecreëerd voor het houden van oefeningen ad f 4 per kwartaal per opgeleide vrijwilliger (nood- wachter). De cursistenvergoeding werd verhoogd van f 0,30 tot f 0,48 per uur en de instruc teursvergoeding van f 1,50 tot f 2,50 per uur. Als éénmalige bijdrage stelde het rijk in het jaar 1954 beschikbaar inzake kosten commandovoering een bedrag van f24.000 en in het jaar 1955 inzake aanschaffing uit rusting blokploegen een bedrag van f 50.400. Een en ander moge aantonen dat het kringbestuur terzake voldoende diligent is. Voor de autobuspassagiers, df« van de NACO-diensten gebruik maken is met in gang van Maandagmiddag e*-a nieuwe halte aan de Wijkerstraatweg gecreëerd, zodat de halte op het pontplein Noord als uitstapplaats is komen te vervallen voor hen, die Zuidwaarts rijden. De nieuwe halte bevindt zich vlak voor het voetpad langs de R.K. kerk, bijna tegenover het nieuwe kantoorgebouw van de melkin richting „Velsen". v..

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7