Problemen Voetbal in Kennemerland Verenigitigsvaria jjj in jli 0 Él! fH 0 HH JJJ 0 B m B gp §§j 0 H B 0 B Hü B 0 jjj B B B B ill B Velsens Cultureel leven in de komende week Visserij -varia Havenberichten Agenda voor Velsen op de honderd velden J) 9 (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m, wm. m mk m m WM WA m u WM m fl SC „Santpoort" houdt de gang er in Duitse reders dringen aan op steun van de staat Japan streeft naar een grotere handelsvloot Washington neemt reder Onassis een schip af Naar de binnenlanden van Nieuw Guinea Zaterdag de laatste jubilaris van 1955 bij VGZ VTG I won van VGZ 2 Alle IJmond-elftallen in het strijdperk Cursus Amateurtoneel Kook- en bakdemonstraties van gasbedrijf Medische diensten tijdens het weekeinde „Edouard et Caroline" Concert muziekkorps Leger des Heils Bridgeclub „Sans Atout" I UJ^ (Je IJm0nd Schutters raakten de roos Toneel voor „Us memmetael" Kerstdrive van „Onder Ons" Filmavond voor patiënten van Duinenbos V II IJ D A G 9 DECEMBER 1955 Op 26 November 1955 overleed te Utrecht de oud wereldkampioen-dammen Herma- nus Hoogland op 64-jarige leeftijd. Met Hoogland verdwijr\t één der pioniers der Nederlandse dammerij, die in Haarlem en omstreken en ook in de DCIJ-familie populair was. Rond de eeuwwisseling was het de Fransman Weiss, die onbetwist de sterkste dammer was en twintig jaar de wereldtitel in bezit had. Het damspel werd wel beoefend doch een organisatie bestond er niet. Toen in April 1911 te Rotterdam de oprichting van de Nederlandse Dambond een feit was geworden, schreef deze jonge organisatie een wedstrijd om het wereldkampioenschap uit. De strijd ging toen alleen nog tussen Franse en Nederlandse dammeesters. Het in 1912 in Nederland gehouden tournooi om het wereldkampioenschap werd een prachtige overwinning voor de 20-jarige Hermanus Hoogland. De jonge Utrechtenaar versloeg alle groten van die tijd en was de eerste Nederlander welke de wereldtitel in Nederland bracht. Door de oorlogsjaren '14'18 en de na oorlogse tijd werd er internationaal bijna niet meer gespeeld. Toen in 1925 de Fransen het wereldkampioenschap dammen in Parijs organiseerden won de Fransman Bizot en moest Hoogland met de zesde plaats ge noegen nemen. Toen verminderde de belangstelling bij Hooglan d voor het honderd rui tig bord wat ook deels kwam door zijn vele buiten landse reizen. Wel kwam hij nog wel eens voor zijn club het „Utrechts damgenootschap" uit, doch in grote officiële wedstrijden zagen de dammers Hoogland niet meer. Nieuwe speelwijze In de dertiger jaren werd het flankspel als speelvorm populair. De remises waren opgelopen tot 60 a 70 der uitslagen, en toen kreeg Hoogland zijn kans om zijn „nieuwe speelwijze" te propageren. De dammen mochten elkaar ook horizon taal en verticaal slaan, als beide spelers een dam hadden veroverd. Vooral in Utrecht kwam een grote aanhang voor Hoogland en deze deed een voorstel om spelwijziging aan de Nederlandse Dambond. De voor- en tegenstanders bestreden elkaar, maar het eind van het liedje werd, dat met invoering van het „Hoogland systeem" te veel van het bestaande spel zou verdwijnen. Hoogland's voorstel werd afge wezen; tot reglementswijziging is het nooit gekomen. Hoogland's voornaamste troef voor de nieuwigheid was, de thans bestaan de onrechtvaardigheid in het eindspel; dat drie dammen tegen één dam remise is te be ëindigen. Het systeem brengt winst van twee dammen tegen één dam. En omdat er vooral bij de flankspel-spelers belangstelling be stond daar een klein voordeeltje nu wer kelijk tot winst kon worden gebracht, was het Hoogland en ook voor de oorlog wijlen J. B. de Haas, die in damcauserieën met de onderstaande eindspelen furore maakten op de Nederlandse damclubs. Tiendaagse veldtocht JU 'AY////, W/ft nn Wit 1 dam op 46 en stuk op 26. Zwart 1 dam op 16. Het was dit eindspel waarmede De Haas en Hoogland demonstreerden en dat op de dammers de oppervlakkige indruk maakte, dat door het aanvaarden van het „Hoogland Systeem" het eindspel aan diepte zou win nen. Dat ging dan zo: Het witte stuk moet van 26 naar dam komen en de zwarte dam moet verdedigend én aanvallend optreden om proberen remise te maken. 1. 46—28 16x27; 2. 28—11 27x38. Wit moet eerst de lijn 16—49 veroveren om de witte schijf op te laten rukken. 3. 11—16 38—24; 4. 16—49 24—13; 5. 49—38 13—30. Nu kan wit aan zet niet 2621 spelen wegens 30—8 met als gevolg remise. Zwart vraagt het stuk en als 21—16 volgt slaat zwart 8x48 en wint nog. 6. 38—42 30—39; 7. 26—21 39—28; 8. 42—15. Wit moet nu weer in de lijn 6—50 ver overen en moet zeer voorzichtig spelen. 8. - 28—39; 9. 15—4 39—28; 10. 4—13 ■>8—39; 11. 13—18 39—11; 12. 18—1 11—6; 13. 8116 6—28; 14. 1—6 28—50; 15. 16—11 50—45; 3. 6—1 4550; 17. 11—7 en wit krijgt tweede dam. Nu lean zwart de lange lijn in bezit nemen -'-or 50—28. Twee dammen tegen een dam is in het Hoogland systeem gewonnen. Aannemende, dat de dam op 5 staat en ■'it de twee dammen op 50 en 26 heeft, noet zwart (aan zet) spelen naar ruit 10. "V> 5—14, 26—39, 14x11 wint 50x12. Op 5—19 T8 Op 5—23 verloren. Op 5—28 verloren door 26x29 of 30. Op 5—32 26—39. Op 5—41 26—34. Op 5—46 6—1. Dus moet er 5—10 26—24 geschoven wor den tot 1046 en nu wint 3443. Het was inderdaad een belangrijke vondst van Hoogland, omdat het werkelijk een prachtig gaaf eindspel is met zeer lange verdediging en tal van fraaie ondervarian ten welke wij gaarne ter onderzoek aan de lezers overlaten. Over naar Checkers Toen de Nederlandse dammers zagen, dat niettemin van hun spel veel verloren ging, namen ze de „drie dammen om 1 dam met remise", op de koop toe en verwierpen de De belangstelling van de schakende „Santpoort"-leden voor de onderlinge competitie is nog groot. Er wordt stevig om de punten gevochten, en een groot aantal deelnemers is steeds Dinsdagsavonds in het clublokaal „Spaarnberg" aanwezig. Dat er serieus gespeeld wordt blijkt wel uit de vele partijen, welke 12 uur nog afgebroken moeten worden. De volgende beslissingen konden geboekt worden: In groep A: PieterseSchuurman 01; SterkBlansjaar 01. Groep B: De KruijffVermeer 01; De Jong—Baljet 0—1; BaljetDe Jong remise. Groep C: WintersLeijsma 01; Ooster lingNesting 10; HaanappelVos 01; WennisSchweitzer 10. De grote verrassing was, aat Wennis een punt veroverde op Schweitzer; en dat Vos won van Haanappel, die tot nu toe nog geen nul geïncasseerd had. De volgende week staan Santpoort 2Pat Mat 4 en Santpoort 1Rolland 2 op het wogramma. Er zitten kansen voor over winningen in deze uitwedstrijden. nieuwe speelwijze van Hoogland. Het Hoog land-systeem had afgedaan. Maar Hoogland was er niet de man naar om bij de pakken neer te zitten. Door zijn omgang met vele Engels spre kenden zag hij, dat er vèel werd gedamd, doch op het schaakbord. Met 12 stukken en 64 ruiten wordt klein spel gespeeld, doch in elk land met verschillende spelregels. Hoogland greep zijn kans en paste zijn „nieuwe speelwijze" toe op het kleine bord. Dit spel zou hij internationaal propageren. Grote financiële offers getroostte Hoogland zich, om tournooien in „Checkers" te spelen zowel nationaal als internationaal. De dammers in Kennemerland zullen zich nog het Checkers-tournooi herinneren, te Haarlem gehouden in de afgelopen zomer in café Brinkman. Uitslag November-prijsvraag Het vierde vraagstuk van de November- prijsvraag was voor de oplossers wel wat te moeilijk. Er vielen tenminste enkele slacht offers, die de auteursoplossing niet hebben gevonden. De stand in cijfers was: Zwart 2 dammen op 1 en 26, 9 stukken op 2, 8, 12. 13, 14, 15, 18, 19 en 24. Wit 14 stukken op: 16, 17, 21, 22, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 37, 41, 42 en 46. De oplossing is als volgt: 17—11, 26x6, 42—38, 24x35, 34—30, 35x24, 27—21, 22x31, 3329 eri nu is het verrassend dat de zwarte dam van 6 naar 17 moet slaan. 29x18 en 1x37 met 41x3. De stand der oplossers is als volgt: A. W. Beukema, Velsen-Noord4 punten G. Zuiderduyn, Santpoort 4 L. Davidson, IJmuiden 3 H. Jongendijk. Delft 3 W. v. Middendorp, IJmuiden3 A. Koster, Santpoort 3 E. Andrea, Velsen-Noord 3 P. v. Kroonenburg, IJmuiden.... 3 J. H. Bakhuys, Santpoort4 G. J. Hos, Delft 3 J. J. Wesselius, IJmuiden3 N. N2 L. Plug, IJmuiden 2 L. Blok, IJmuiden 2 Onder de oplossers welke vier punten hebben veroverd, wordt een boek verloot. De Novemberprijs, beschikbaar gesteld door ons blad, is door A. Beukema, Verbin dingsweg 9, Velsen-Noord, gewonnen. Nieuwe vondst van C. Kramer Als slotstand een geheel nieuwe vondst in de problematiek. (2e wedstrijdprobleem). Auteur: C. Kramer, IJmuiden Zwart: 12. 13, 14, 15, 22, 28 en 42. Wit: 21, 26, 33. 35, 38, 45, 47 en 50. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. HAMBURG (DPA) De Duitse reders hebben op hun jaarvergadering te Ham burg aangedrongen op steun van de staat om "te komen tot een vrije en eerlijke con currentie in de internationale zeevaart. Het particuliere initiatief van de Duitïe onder nemers op zich zelf is niet voldoende om zich te handhaven in de zeevaart tegenover de beschermende en discriminerende maat regelen in vele landen. De Duitse reders zijn weliswaar nog steeds voorstanders van het beginsel der vrije concurrentie in de zeevaai't, maar zij kunnen zich tegenover de internationale concurrentie slechts dan handhaven, wan neer hun financiële basis wordt aangepast aan het niveau van het buitenland. De bui tenlandse rederijen beschikken over bui tengewoon grote financiële reserves, wor den tendele door de staat gesubsidieerd of ondervinden op andere wijze steun van de overheid, aldus de Duitse reders. TOKIO (United Press) Het Japanse ministerie van Verkeer wil 165.000 ton scheepsruimte voor vrachtvervoer en 55.000 ton tankertonnage bijbouwen ten einde de Japanse handelsvloot op een tonnage van 1.260.000 te brengen tegen het jaar 1960. Japan wil bovendien een emigrantenschip bouwen. De middelen voor het bouwpro gramma moeten deels van particuliere zijde, deels van staatswege ter beschikking ge steld worden. Om meer toeristen naar Japan te krijgen, wil het ministerie van verkeer meer finan ciële hulp aan toeristische organisaties ver strekken. Het wil verder 5.5 millioen dollar uittrekken voor verbetering van de dienst op de internationale routes van de Japanse luchtvaai'tmaatschappij, die een overheids instelling is. Ten slotte ligt het in het voor nemen nieuwe spoorlijnen en ondergrondse spoorwegen te bouwen. De Kennemers naar HBC In verband met de uitwedstrijd van „De Kennemers" naar H.B.C. organiseert de supportersvereniging „Rood-Zwart" een autobusreis naar Heemstede. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse procureur-generaal Brownell heeft bekend gemaakt dat de Amerkaanse regering de tienduizend ton metende tanker Fort Bridger heeft afgenomen van een maatschappij waarin de bekende Grieks- Argentijnse scheepsmagnaat Onassis aan de touwtjes trekt. Brownell zei dat de ver koop van dat schip aan de United States Petroleum Carriers Inc. in strijd was ge weest met de scheepvaartwet, die aan niet- Amerikanen verbiedt met schepen onder de Amerikaanse vlag te werken. Brownell zei dat de federale districts rechtbank is verzocht het schip Amerikaans bezit te verklaren. De Fort Bridger is het 46ste schip waar op de Amerikaanse regering beslag heeft gelegd in haar na-oorlogse actie surplus- schepen terug te krijgen die vreemdelingen gekocht hebben. Brownell zei dat er nog 22 22 schepen in eigendom van Onassis zijn, die de Amerikaanse regering opeist. Op uitnodiging van de Heemskerkse Raad van Overleg heeft pater K. Meeuwis- sen Donderdagavond gesproken over zijn belevenissen in de binnenlanden van Nieuw-Guinea. De zaal van het Marquette- theater was niet geheel gevuld, maar de wegblijvers hadden beslist ongelijk. Op boeiende wijze heeft de missionaris het een en ander verteld van zijn werk in dit land dat twaalf maal zo groot is als Nederland. Er wonen slechts één millioen mensen en er worden meer dan tweehonderd verschil lende talen gesproken. In de hoofdstad Hollandia wonen slechts zevenduizend mensen. De temperatuur is er vrij constant, onge veer 31 graden Celcius. Toch komt er op bergen die meer dan 5000 meter hoog zijn, eeuwige sneeuw voor. Pater Meeuwissen heeft achttien jaren gewerkt in het Zuiden van Nieuw-Guinea, een gebied waar koppensnellers en men seneters wonen. Verschillende van deze mensen hebben nog nooit een blanke ge zien. Tijdens een tocht die spreker samen met pater Verschuren maakte, werd op 6 September 1948 een rivier ontdekt die nog nimmer in kaart was gebracht. Deze rivier kreeg later de naam van Koningin Juliana. Een aantal vertoonde lichtbeelden illu streerde het gesprokene op duidelijke wijze. De avond werd geopend door de voorzitter van de Raad van Overleg, de heer J. Kerklaan. Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen zal de heer J. de Reus, papierafzetter in de expeditie-afdeling, de rij van jubilarissen in 1955 bij dit bedrijf afsluiten met de vie ring van zijn veertigjarig jubileum. De heer De Reus, die als twintigjarige voor de eerste maal de fabriek binnen kwam, heeft het slechts enige weken bij de toenmalige buitenploeg, de tegenwoordige havendienst, geprobeerd om vervolgens naar de papierexpeditie over te gaan. In deze afdeling is hij nagenoeg alle veertig jaren werkzaam geweest en heeft uiteraai'd in zijn „vak" ook de -vele. veranderingen meegemaakt. De jubilaris, die wel een trouw lid van zijn vakorganisatie in al deze jaren is geweest, heeft nimmer aan het openbare leven deelgenomen. T afeltennis VTC 1 omzeilde afgelopen week een las tige klip door met 6-4 te winnen van VGZ 2. De meeste partijen hadden een zeer spannend verloop, getuige het feit, dat er acht in drie games gespeeld moesten wor den. Tot 3-3 ging de strijd gelijk op. Hierna liep VTC uit tot 6-3, terwijl de dubbel- partij voor VGZ was. Keemel. die Van Hal verving, won van mej. Kluft, doch verloor van Sweeren en Bok. Voogt moest alleen aan mej. Kluft de eer laten, terwijl Peek drie partijen won. Het derde team behaalde eveneens een 5-4 overwinning en wel op Ready 1. Na een 4-1 achterstand, ontstaan door verlies- partijen van Van Schadewijk (tweemaal), De Waal en Van Weelderen werden de resterende vijf wedstrijden in winst om gezet. Door deze overwinning zorgde VTC 3 er voor niet verder achter te komen op de huidige leiders. Ook het vierde team behaalde een over winning. Ditmaal zorgden De Boer, Cooke en Saris voor een 10-0 overwinning op Johez 4. VTC 5 bleef op het verliezerspak en ging thans roemloos ten onder tegen Heem stede 5. Het tweede herenteam alsmede het da mesteam was deze week vrij. K.A.B. houdt klaverjaswedstrijd De culturele dienst van de Beverwijkse afdeling van de K.A.B. organiseert op Maandag 19 December in het KSA-gebouw een klaverjaswedstrijd voor de leden. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Veiser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 10 tot en met 17 December, aangevuld met gegevens van redactiewege. ZATERDAG 10 DECEMBER IJMUIDEN Groninger ver. „Moushörn", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Roode Kruis Velsen-IJmulden, 16 uur, opening „Slingermuur". ZONDAG 11 DECEMBER IJMUIDEN Sportbond IJmuiden, 14 uur, Velserbad, Sint Nicolaasfeest. MAANDAG 12 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. DINSDAG 13 DECEMBER IJMUIDEN I. v. A. O., 20 uur, Cultureel Gebouw, film over IJsland. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. WOENSDAG 14 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. P. v. d. A., afd. IJmuiden, 20 uur, Cul tureel Gebouw, jaarvergadering. DONDERDAG 15 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VRIJDAG 16 DECEMBER IJMUIDEN Velser Jazz Society, 20 uur, Ned. Herv. Van de handbalvereniging „IJmond" komen Zondag alle elftallen in het strijd perk, dat voor het grootste aantal van de teams het begin van de tweede competitie- helft wordt. Met uitzondering van de IJmond I-heren, die in het RAI-gebouw in Amsterdam de strijd tegen Aalsmeer 2 gaan aanbinden met een redelijke kans om te winnen, gaan de IJmonders naar de velden. Het tweede IJmond-herenelftal ontvangt op „Watervliet" Zandvoortmeeuwen 2. De vorige week werd van de badplaatsspelers verloren, maar in deze returnwedstrijd mag toch op effectiever tegenstand van IJmond worden gerekend en misschien is hier thans een overwinning mogelijk. Het pas ingedeelde Zandvoortmeeuwen 3 (heren) komt eveneens naar Velsen voor de wedstrijd tegen de IJmond 3-heren Uiteraard is de kracht van de Zandvoorters niet bekend, doch verondersteld wordt, dat de thuisclub met de grotere routine hier het grootste vertrouwen heeft en dus zal v/innen. Voor het eerste IJmond-damesteam staat een bezoek aan Rapiditas (Haarlem) op het programma. De eerste wedstrijd van IJmond tegen de Haarlemse dames in dit seizoen werd maar net aan gewonnen (32). Aangezien Rapiditas versterkt zal uitkomen zal dit uitstapje voor de IJmond- sen wel de nodige energie vragen om met viot, doch vooral snel spel oppieuw op de beide punten beslag te kunnen leggen. De dames van IJmond 2 krijgen bezoek van HOC 2. De uitwedstrijd werd met 53 gewonnen, zodat ook nu gerekend mag worden op een overwinning van cle Vel- sense dames. Voor de adspiranten-meisjes zijn vastgesteld: IJmond IConcordia 2; IJmond 2Zandvoortmeeuwen 3. De opstellingen zijn: IJmond I dames: M. Klesser, L. Mossel, B. Schoon, K. Beers, J. Woudsma, R. v. Buuren, T. Schuit, D. Marckelbach, H. Venus, G. Slatman, T. Jak. IJmond I heren: J. Böhm, W. Siebers. W. Reymer, P. Siebers, J. v. Buuren, J. Wol- ters, H. Boom, J. Molenaar, G. Kramer, W. Vrenegoor, E. Sauer. In ,,'t Centrum" te Beverwijk vindt van avond (Vrijdag) de eerste cursusavond plaats van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel. Op 16 en 23 December vinden de volgende lessen plaats onder lei ding van de heer Reesma. Tientallen inwoonsters van Castricum hebben Donderdagmiddag en -avond in hotel De Rustende Jager de kook- en bak demonstraties van het Gemeentelijk Gas bedrijf Beverwijk bijgewoond. De deryionstraties werden gegeven door de kooklerares, mejuffrouw M. A. R. Man ten, die werd geassisteerd door mejuffrouw A- Th- Heijnen. In tegenstelling tot de ge bruikelijke Hollandse gerechten werden beide keren buitenlandse gerechten samen gesteld die aan het slot van de demonstra ties gratis werden verloot. In de derde klasse B komen er Zondag- van de 12 clubs slechts acht in actie en wanneer de vier vastgestelde ontmoetingen normaal verlopen, dan zal de competitie ladder slechts weinig verandering onder gaan. In 4E daarentegen staan wel een aantal ontmoetingen op het programma, waarvan de uitslag nog niet zo zeker is en die voor de betrokken clubs van groot belang zijn. Het nog steeds stevig bovenaan staande Wijk aan Zee gaat zich in Alkmaar meten met RKAFC, dat de onderste plaats bezet. De uitslag kan hier niet twijfelachtig zijn, al moeten de Wijk aan Zeeërs nu niet den ken dat hun „hoge positie" hun het recht geeft de tegenpartij te onderschatten. In Santpoort ziet men met spanning uit naar de komende strijd tussen Terrasvogels en Velsen. Zo op papier zou Velsen iets sterker moeten zijn, maar dit heeft in plaatselijke ontmoetingen niets te beteke nen. Bovendien blijkt de Velser verdedi ging de laatste tijd kwetsbaarder te zijn dan in de aanvang van het seizoen. We houden het maar op een gelijk spel. Terrasvogels-Velsen. In deze ontmoe ting komt de thuisclub uit met: Butter; Goedhart en Van Gelder; Spanjaai-d, Dis- selköter en Van Eden; Rijke, Schippers, Van Vuuren, Pellemans en Bouwer. Velsen stelt daar tegenover: Jansen; Hij- nen en Geuzenbroek; Tromp jr., Tromp sr. en Boon; Braam, Brouwer, Wesselman, Wijker en Donker. Kinheim bindt de strijd aan tegen Vites se. De Castricummers schijnen hun inzin king weer enigszins te boven te zijn en als we in dit opzicht juist gezien hebben, dan menen we, dat Kinheim zich ten opzichte van de twee punten maar geen illusies moet maken. In Alkmaar wordt nog gespeeld Alk- maarse Boys-EHS en hier houden we het op de thuisclub. Waterloo ziet zich voor de taak gesteld op eigen terrein DIO de beide punten af handig te maken. De Haarlemmers zijn ze ker geen kampioenspretendenten, maar an derzijds kunnen zij het eventuele gegadig den voor de bovenste plaats lastig genoeg maken. Toch voorzien we een kleine zege voor de thuisclub. Van NAS, dat thuis speelt tegen Bloe- mendaal, verwachten we de negende over winning. THB, de andere liefhebber voor de titel, zal het tegen APGS ongetwijfeld verre van gemakkelijk hebben, maar toch hebben we zoveel vertrouwen in de Boys, dat we hun een kleine zege toedenken. De kanshebbers voor de onderste plaats, Semo en DCO, zullen het tegen Halfweg en ETO niet kunnen bolwerken. Onze Ge zellen achten we juist iets sterker dan WH. Jeugdgebouw, concert m.m.v. Beryl Bryden. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. ZATERDAG 17 DECEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als vorige week Zaterdag. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag 19 en 21.15 uur „Ook de besten kunnen vallen'" Zondag 15 uur „De zonen van de muske tiers" Maandag tot en met Woensdag 20 uur „Stalag 17" Donderdag 20 uur „De levensroman van Richard Tauber". Rex, (officieuze opgave), Vrijdag tot en met Maandag 20 uur „Nanna". IJMUIDEN Dokters Zondagsdienst voor alle practiserende huis artsen in IJmuiden, Velsen Zuid en Drie huis: H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, tel. 5652 en P. H. J. de Weerdt Jr., de Noo- straat 4, tel. 6158. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: de Kennemer Apo theek, Centrum Galerij, Lange Nieuw- straat, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noor- derwijkweg 1, tel. 3340. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fierstra Jr., Zeestraat 88, tel. 3737. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Duinwijk, Popu lierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort oDrp, tel. K 25608284. Voor Driehuis en Santpoort: zr. T. de Beurs; voor Velserbeek, Velsen dorp en Velsen Noord zr. Nap; voor IJmuiden West en Oost: zr. Kuiper, J. P. Coenstraat 145. CASTRICUM Dokters H. J. van Nievelt. Burgemeester Lommen- straat 10, telefoon 354. Wijk- en kraamverpleging Zuster Cornelisse, Vondelstraat 3. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6. telefoon 500. HEEMSKERK Dotkers Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3,20 2,60; gr. tong 5,00—4,50; grm. tong 4,20—3,90; kim. tong 3,90—3,40; kl. tong I 3,25—3,05; kl. tong II 2,34—2,30; tarbot I 3,20—2,40, per kg. Schartong 55; kim. schol 64; kl. schol I 66; kl schol II 68-^33; v. haring 2715; ma kreel 2117; gr. schelvis 4921; grm. schel vis 3120; kim. schelvis 3319; kl. schelvis I 3117; kl. schelvis II 26—15; wijting 2414; gr. gul 46; midd. gul 36; kl. gul 26—25; kl. leng 32; kl. haai 34; ham 8275; poontjes 1816; kl. koolvis zw. 17.50; kl. koolvis wit 33, p. 50 kg., gr. kabelj. 292—130; gr. koolv. zw. 6756; gr. koolv. wit 8680;' gr. leng 74, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag: 20 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 3 kisten tongschar en schartong, 30 kisten schol, 153 kisten haring, 397 kisten makreel, 920 kisten schel vis, 230 kisten wijting, 30 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten leng, 5 kisten haai, 5 kisten ham, 25 kisten poon, 75 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 1940 kisten. Besommingen van Donderdag. HD 79 f 13.730; KW 81 f 18.380; KW 161 f 1770; IJM 4 f1780; AM 16 f2530. Op Donderdag 15 December organiseert de Commissie Cultureel Beverwijc in het Luxor-Theater een filmavond. Er zullen twee voorstellingen worden gegeven van de geestige Franse film „Edouard et Caro line". Op Zaterdag 10 December vindt in de Gereformeerde kerk aan het Moensplein te Beverwijk een concert plaats van het Na tionaal Muziekkorps van het Leger des Heils. Op Donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Silen van Rouen. Kaap St. Vincent van Gent. Frey van Rotterdam. Stokvick van Haugesund. Erosa van Norfolk. Argolib van Norfolk, Arctic van Londen. Norse Captain van Antwerpen. Twee Gebroeders van Rot terdam. Binna van Antwerpen. Tilly van Skutskar. Hirondelle van Londen. Britsum van Antwerpen. Santé Margarita van Fowey. Westerdok van Londen. Netty van Fowey. Lingestroom van Hull. Anna Sylvia van Londen. Bruin van Gjoving. Fogda van Cardiff. Greenfinch van Londen.' Fountain Abbey van Goole. Manoeran van Hamburg. Ransel van Hull. Ilos van Gothenburg. Vis- ten van Otterbacken. Vertrokken zijn: Joost naar Hamburg. Geo Wilka naar Rotterdam. Tagri naar Rotter dam. Sporota naar Antwerpen. Noorderlicht naar Rotterdam. Regulus naar Schevenin- gen. Missouri naar Vlaardingen. Madjoe n. Gent. Eagle naar Vlissingen. Setas naar Gent. Tawali naar Bremen. Spaarnestroom naar Fowey. Comelis naar Antwerpen. Niger- stroom naar Antwerpen. Narwal naar Go thenburg. Halledale naar Dover. Norma n. Gothenburg. Eboe naar Rotterdam. Ariadne naar Hamburg. Hirondelle naar Harlingen. Cora naar Londen. Lutterkerk n. Marseille. In de promotie- en degradatiewedstrij den van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" waren de uitslagen als volgt: Groep A: 1 J. Berlee-C. Hoogeboom 37 mp.; 2 A. Tervoort-A. v. Balen 34l/s mp.; 3 G. Ploeg-J. Groot 34'/2 mp.; 4 J. Kra'o-G. C. Tabak 33 mp.; 5 G. Tabak-B. Hooge boom 32 mp.; 6 C. Spruit-Th. Bakker 30 mp.; 7 J. BlomJ. Nijman 29l/2 mp.; 8 W. en mp.; 7 J. Blom-J. Nijman 29y2 mp.; 8 W. en Groep B: 1 J. Hamers-J. v. Zutphen 39 mp.; 2 K. v. d. Wal-Ph. v. Groningen 35 mp.; 3 J. Winkel-G. Zoontjes 33 mp.; 4 C. Luttik-D. Hoogeboom 32% mp.; 5 J. Groen- R. Oosterhout 30 mp.; 6 K. Wegman-A. Worst 29 mp.; 7 T. Koudijs-G. Klesser 29 mp.; 8 C. Hart-J. de Jong 24% mp. Groep C: 1 A. Worst-G. Haver 38 y2 mp.; 2 heer en mevr. Luyendijk 36 mp.; 3 heer en mevr. Vollaerts 35% mp.; 4 J. de La- lijne-J. Stals 34 mp.; 5 B. Groot-K. v. d. Zon 30 mp.; 6 W. Dijkhof-A. v. Groningen 29 mp.; 7 heer en mevr. v. Aalst 27% mp.; 8 mej. E. v. Klaveren-H. Oosterveen 2iy2 mp. Groep D: 1 dames Belterman-Tabak 39 mp.; 2 mevr. Tabak-D. Biben 35 mp.; 3 B. Admiraal-F. Korte 32 mp.; 4 J. Kuys-H. Randhuys 32 mp.; 5 R. Hoen-J. Kerkhof 31 y2 mp.; 6 heer en mevr. Zwaneveld 29 mp.; 7 dames Kok-Tabak 27 mp.; 8 dames Reymers-Kleyn 26% mp. Schaakclub „Pat Mat" achter de borden In de voortgezette onderlinge competitie van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" werden de volgende resultaten behaald: Afd. I: M. P. Suiker-J. C. de Haas 1-0; A. de Vries-P. Zwart 1-0; ir. D. G. Huygen- J. E. Strengers 1-0; P. Hart-W. Steeman remise. Afd. II: J. Oort-J. A. Roodenberg 0-1; ir. E. F. Peltzer-P. A. Janssen 1-0. Afd. Ill: ir. E. de Vries-J. Sauer 0-1; M. Metselaar-T. Jippes 0-1; B. Sauer-J. Sauer 0-1. Afd. IV: W. J. Bannenbarg-J. v. d. Wijn gaard remise; E. Toffoli-ir. J. J. Schroder 0-1; J. L. v.d. Meer-A. Steeman 1-0; J. A. Horst-G. v. d. Berg 01; W. P. v. d. Lely-A. W. Lubert afgebroken. De wekelijkse clubavond van de Wijk aan Zeese schietvereniging „Onder Ons" had het volgende resultaat: 1 P. Schelvis 79 pnt.; 2 A. Valkhof 49 pnt.; 3 J. de Boer 48 pnt.; 4 J. van Roon 47 pnt.; 5 M. Hoog land 47 pnt. De leden van de Beverwijkse Friese ver eniging „Us Memmetael" komen op Dins dag 13 December in ,,'t Centrum" bijeen. Het eigen toneelgezelschap zal een opvoe ring geven van het blijspel van Barend v. d. Veen „It Sloof". Humanisten komen bijeen Voor de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond spreekt dr. S. A. K. Lubienski op Zondag 11 December in het Statenhuis over het onderwerp „De crisis in het hedendaagse denken en het Huma nisme". De Beverwijkse klaver jasclub „Onder Ons" organiseert op Zaterdag 17 December een Kerstdrive in café „Scheijwijk". Aan deze wedstrijd kunnen ook niet-leden deel nemen. Bridgen in „De Oranjeboom" In café „De Oranjeboom" heeft de Heemskerkse bridgeclub van deze naam een drive gehouden, die als volgt eindigde. Groep A: 1 Spijker-Tabak 38 pnt.; 2 v. d. Wel Sr.-Muyen Sr. 35V2 pnt.; 3 Koopman- v. d. Lee 34'/2 pnt.; 4 de heer en mevrouw Koopman 34 pnt.; 5 Henneman-Cornelisse 30 pnt.; 6 dames Spijker-Flentge 281/» pnt. Groep B: 1 v. d. Wel Jr.-Muyen Jr. 44 pnt.; 2 Koopman-de Vries 34 pnt.; 3 dames Modoo-v. d. Wel 33V2 pnt.; 4 mevrouw Ta- bak-Hoogenboom 29'/2 pt; 5 dames Bleijen- daal 28V2 pnt. Ruim 450 patiënten van het provinciaal ziekenhuis Duinenbos te Castricum hebben Donderdag in de toneelzaal van de inrich ting een filmavond bijgewoond. De vertoonde tekenfilms, alsmede die welke het wereldgebeuren in beeld brach ten vielen bij de patiënten zeer in de smaak maar het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld de hoofdfilm „De zonen van de musketiers" die men na de pauze kreeg voorgezet. Dankbare patiënten lieten na afloop een ovationeel applaus horen dat evenzeer de pianist, de heer E. Walsheimer, die tussen de bedrijven populaire melodieën speelde, gold. VRIJDAG 9 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Ook de besten kunnen vallen". Rex, (officieuze opgave), 20 uur „Nan na". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. SANTPOORT Jeugdhuis, Burg. Enschedélaan, 20 uur, lezing over „Corsica". ZATERDAG 10 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Ook de besten kunnen vallen". Rex, 20 uur, „Nanna". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneelavond. Roode Kruis Velsen-IJmuiden, 16 uur, opening Slingermuur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11