Rijksweg 9 naar Velsertunnel zal een geheel vormen met Delftlaan Ouderdomsuitkering in beschouwing bij de Velsense afdeling der CHU Koorzang als levenskunst Zondag propaganda-korfbalwedstrijd in Moerbergplantsoen Jonge Strijd begon jeugdwerk Studie-avond van de Velser Gemeenschap Echter nog geen zekerheid over plaats en vorm van verkeersplein bij toegang tot Haarlem Watervliet I tegen Aurora I Heemskerk De heer C. J. v. Mastrigt over groei en bezwaren Plan voor de IJmond op stapel Scheepvaart Bezwaren van Velsen Wedstrijdprogramma van „Waterloo" voor Zaterdag en Zondag Burgerlijke Stand van Beverwijk Agenda voor Beverwijk In 1957 concours van StCaecilia* Onteigening Record-aanvoer op peenveiling Uitspraken van de Haarlemse rechtbank VRIJ J) AG 9 DECEMBER 195 5 DE KIESVERENIGING VAN de Christelijk Historische Unie deed er goed aan, gisteravond de heer C. J. van Mastrigt, hoofdbestuurslid van de CHU en de CNV voor een lezing uit te nodigen. Met een lawine van woorden, zeer vlot en duidelijk sprak hij namelijk over de toekomstige wet op de ouderdomsvoorziening. Uit de aard van zijn overtuiging bezag de heer van Mastrigt de groei van deze voor ziening tegen de achtergrond van de historie. Zo kwam spreker tot de vergelijking van de bestaande solidariteitsverzekering met het nieuwe wetsontwerp. Te allen tijde werd er vanuit gegaan om de „economisch zwakken" te helpen en elke poli tieke richting was het hierover eens, maar het is juridisch niet verantwoord, indien men deze categorie mensen samentrekt onder „loontrekkers", temeer dan daar b.v. kleine zelfstandigen er buiten zouden vallen en directeuren van grote bedrijven, als „loontrekker" er hun voordeel mee zouden kunnen doen. In principe moest dus de gelegenheid geschapen worden, dat de toekomstige wet op alle Nederlanders van toepassing is. waarop door zelfstandig of ander initiatief voortgebouwd kan worden. Een staats pensioen is niet juist volgens spreker, om dat te voorzien is, dat in de toekomst de verhouding werkenden gepensioneerden een sterke wijziging zal ondergaan, waar door de draagkracht van zowel werkenden als niet-meer-werkenden zal worden over schreden. Ieder mee-betalen Aan de premie, die betaald moet. wor den, wijdde spreker een apart gedeelte van zijn betoog. Ieder, die „inkomen geniet" zal er aan moeten betalen, met dien verstaande dat er een bepaald percentage zal moeten worden betaald met als grens de zogenaam de „weistandsgrens", thans 6000, die door eventuele verhoging van de loonindex eveneens hoger komt te liggen. Omslag-systeem Met opzet werd voor deze premie het „omslag-systeem" gekozen, omdat het kapi- taal-dekkings-stelsel tot de aanwezigheid en onderbrenging van ongelooflijk hoge bedragen zou leiden. Een vrij scherpe critiek oefende de heer Van Mastrigt uit op het voorstel van dege nen, die minder dan 2100,verdienen, niet te laten betalen voor deze premie. Hij meende, dat hierdoor de verantwoordelijk heid van deze groep zou worden wegge nomen en dat, juist door deze maatregel, de „kleine verbanden," zoals familie, kerk, enz., zouden worden uitgeschakeld. Het voorstel, om deze, dus niet geïnde, maar wel begrote bedragen, dan maar uit de schatkist bij te dragen, vond spreker een systeem, dat helemaal niet in deze sociale wet paste, veeleer zou hij de per centages in deze groep iets verlaagd willen zien, maar zo, dat de verantwoordelijkheid blijft drukken. Bewaar Het uitvoeringsapparaat, dat met de in ning van de gelden is belast, zou de fiscus moeten zijn. Er school hier echter een psy chologisch bezwaar in, niet voor de loon trekkers, die via hun werkgevers betelen, maar voor de zelfstandigen, die deze „premie" als „belasting" gaan zien. Ingreep Over de „aanpassing" met het zogenaam de „artikel 60," was de heer Van Mastrigt beslist niet te spreken, daar het in dit arti kel de minister wordt mogelijk gemaakt om in xle uiibet^i^ö^^^k^ö^ maatschappijen aan „begunstigden' in te grijpen. Hij waarschuwde er voor, dat in duizenden reglementen van de ongeveer 3200 bestaande bedrijfs-pensioenfondsen een zinsnede was opgenomen, die inhoudt, dat de „bodem-verzekering," zo die wordt doorgevoerd, van het bedrijfspensioen wordt afgetrokken. Artikel 60 diende vol gens spreker nodig te worden geschrapt en de uitvoering van de wet kon dan rustig aan het overleg tussen de vakbonden en het „pensioenbureau" worden overgelaten. Niet aan te ontkomen Ook de Rijksambtenaren zouden onder de ouderdomsverzekering vallen, maar voor hen zou een speciale regeling gemaakt moeten worden in verband met de vele toeslag-regelingen, die op hen van kracht zijn. Er zouden in de beginperiode soms enige moeilijkheden kunnen ontstaan, die in enkele individuele gevallen een pen sioen-verlaging met zich mee zouden bren gen, maar hier was niet aan te ontkomen. Te beperkt Al met al was het ontwerp-wet tenslotte een overbrugging, een samenbrengen van de invaliditeitswet, pensioenfondsen of be drijfs-pensioenfondsen, ondernemings-pen- sioenfondsen en de „noodwet-Drees", het geen bij elkaar nog een te beperkt bedrag opleverde. Met het nieuwe ontwerp hoopte spreker een groter verantwoordelijkheids gevoel voor elkaar en ook ieder voor zich zelf aan te kweken. Voor en na de beschouwing van de heer v. Mastrigt, hield de voorzitter van de kies vereniging, de heer P. Tanis een korte sa menvatting over dit onderwerp. De avond werd op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. Met het vooruitzicht in de groeiende IJmond in het jeugdwerk een belangrijke plaats te kunnen innemen is Donderdag avond in het gemeentelijk ontspanningslo kaal aan de Van Diepenstraat de NVV- Jeugdorganisatie „Jonge Strijd" begonnen met een instuifavond, die, voor wat betreft de belangstelling en de wijze waarop dit samenzijn van jongeren is begonnen, zeker veel goeds voor de toekomst inhoudt. Al direct was er onder de jonge mensen, die later met nog andere belangstellenden werden aangevuld, een vriendschappelijke sfeer, mede doordat verschillende spelen de jongelui plezierig bezig hielden. Een flinke collectie materiaal, waaronder een com pleet tafeltennisbord met attributen, een kamerbiljart, damspelen, een voetbalspel, een hoeveelheid ontspanningslectuur en zelfs een gloednieuwe pick-up-installatie met platen, zal voortaan elke Donderdag de bezoekers aan deze instuif bezig kunnen houden. De leiding is toevertrouwd aan de jeugdleider de heer J. v. d. Glas uit Am sterdam. In aanwezigheid van de heren J. H. Wijnberg en J. van Eyk, respectievelijk voorzitter en secretaris van de IJmuider Bestuurders Bond, verrichtte de heer J. Molenkamp, hoofdbestuurslid van „Jonge Strijd" uit Amsterdam, de opening. Het was voor hem een verheugende taak dit te kun nen doen na veel voorbereidend werk. Na een hartelijke begroeting namens het NW en „Jonge Strijd", waarbij de hoop werd uitgespi-oken het aantal bezoekers spoedig uitgebreid te zien, deelde de heer Molen kamp mede, dat door Jonge Strijd een groots plan voor de IJmond is opgesteld, dat veel meer inhoudt dan alleen de in- stuifavonden. Er wordt niet alleen aan spel gedacht, maar de mogelijkheid tot sportbe oefening en muziek- en filmavonden is on der ogen gezien, alsmede ontwikkelings werk. Er is contact gelegd met „Kennemer- staten". Ook in deze kling was men ver heugd over de stap die „Jonge Strijd" heeft gemaakt voor het jeugdwerk in de IJmond. Dit wei-k verklaai'de de heer Molenkamp, gaat van het NW uit en met het hoofdbe stuur van „Jonge Strijd" zal deze machtige organisatie, voor zover zij deze zal kunnen geven, alle mogelijke steun verlenen; steun, die voor dit werk ook van de gemeentebe sturen wordt verwacht. Staande voor het nieuwe stuk werk van „Jonge Strijd" in de IJmond hoopte de heer Molenkamp ten slotte, dat de gemeente Velsen, later ook Beverwijk, en het NW hiermede wel zul len varen om vervolgens de instuif voor geopend te verklaren. Onmiddellijk was de aandacht er voor de ontspanning, die onder prettige gramofoon- muziek de bezoekers gevangen hield in aan gename sfeer. 99 99 Voor de sectie „zang" van de Velser Ge meenschap gaf de bekende musicoloog en zangpaedagoog, de heer G. van Ravenswaay te Hilversum, in het gebouw aan de Abe- lenstraat Donderdagavond een beschouwing over „Koorzang als levenskunst." Het bezoek was zeer teleurstellend. Bij deze sectie zijn zestien koren aangesloten, wier leden men allen had aangeschreven. Het sectiebestuur had dus een flinke op komst van deze zangbeoefenaars mogen verwachten. Koorzang heeft immers in het leven van de mens veel te betekenen. Het is verblijdend, zei de inleider, dat deze koorzang zich meer en meer in een grotere belangstelling verheugen gaat. Koorzang en de beoefening daaxvan zijn al eeuwen oud. Merkwaardig is het echter, dat men ook steeds crises bij deze kunstbeoefening ge kend heeft. Desondanks heeft het enthou siasme van de zanger of zangeres steeds weer deze crises weten op te lossen, omdat de ziel zich in de koorzang ten volle kan uitleven, in droefenis zowel als in vx-eugde, kortom in alle facetten van het menselijk leven. Hoe dit genre zang zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld, liet de heer Van Ravenswaay hoi-en aan de hand van ver schillen gi-epen uit de litteratuur over deze perioden. Ter inleiding draaide hij een plaat van een eenstemmig Halleluja-koor uit de dertiende eeuw, waarop koren volgden uit de beroemde vijftiende-eeuwse Hollandse scholen. De expressiemogelijkheden waren toen nog beperkt, in tegenstelling met die der negentiende en twintigste eeuw. De spreker schetste terloops op welke wijze verschillende mensen muziek beluis teren, een onderwerp, dat tgeenwoordig de volle aandacht der nxuziekpsychologen heeft. Deze verschillende manieren van luisteren kenmei-ken de gevarieerde instel ling van de mens in het algemeen. Bij het instuderen en het uitvoeren van een compositie dient de zangbeoefenaar te weten uit welke tijd de betreffende muziek stamt en wat de componist ermee bedoeld heet. Het is de taak van de koorleider dit de leden eveneens te leren, want anders zou het een domweg nazingen van de noten zijn zonder dat men de juiste uitdrukking in zijn zang kan leggen. Zijn grootste ontwikkeling heeft de koor zang bereikt in de opera en het oratoi-ium, vertelde de heer Van Ravenswaay en hij lichtte dit toe met een keur van gramo- foonplaten, gewijd aan zelden gehoorde composities van de grootmeester der opera, Guiseppe Verdi, van Moussorgsky en van Joseph Haydn. Men spiegele zich bijvoor beeld aan hetgeen iemand als laatstge noemde kunstenaar in zijxx onvergelijke lijke muziek tot uitdrukking wist te bren gen, adviseerde de spreker. In Nederland is men geneigd te weinig expressie te geven, zei hij. Onze Neder landse koren zingen nog te stug en nog veel en veel te hard; daarbij zingt men zich nog te weinig uit en beseft men onvoldoende dat koorzang in feite een levenskunst is. Met een opwekking de stijl van het zin gen in de zin van hetgeen deze avond be sproken was, meer na te streven omdat de muziek daarbij het laatste woord heeft, be sloot de heer Van Ravenswaay zijn belang wekkend betoog. Alderamin, pass. 8 Straat Messina n. Port Said. Andijk, pass. 8 Vlissingen n. Mobile. Axeldijk, pass. 7 Kp. St. Marta Grande n. Mon tevideo. Adonis, pass. 7 Azoren n. Rotterdam. Albireo, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Almkerk, 7 v. Rotterdam n. Bremen. Andijk, 7 v. Antwerpen n. Mobile. Altair, 8 Buenos Aires. Amerskerk, 9 te Aden. Amstelstad, 8 v. Hamburg n. Amerika. Atje Ray S, pass. 8 Flores n. Wilmington. Aagtekerk, 8 Sydney. Arendsdijk, 8 v. Bremen n. Rotterdam. Borneo, 8 Barcelona. Bonaire, 7 v. Plymouth n. Amsterdam. Beninkust, 8 v. Dakar n. Le Havre. Bloemfontein, 8 Kaapstad verwacht. Breda, 7 v. Delfzijl n. Bremen. Beninkust, 8 Dakar. Hoogkerk. 8 takubar. Bintang, 8 v. Bandarshapur n. Damman. Britsum, 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 8 Bona n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 7 v. Port Said n. Rotterdam. Clavella, 8 Durban. Camerounkust, 7 v. Abidjan n. Freetown. Caltex Delft, 9 te Sidon. Caltex Pernis, pass. 8 Kiel Holtenau n. Flaxenvik Dorestad, pass. 7 eil Sombrero n. Pto La Cruz. Dalerdijk, 8 Rotterdam. Delfland, pass. 7 Fernando Noronha n. Las Pal- Diemerdijk, 7 v. Tacoma n. Stockholm, mas. Duivendrecht, 8 v. Philadelphia n. Liverpool. Eos, 8 v. Valencia n. Rotterdam. Esso Den Haag, 8 v. Antw. n. Rastanura. Elizabeth B, 8 750 m. O.NO. Aden. Falco, pass. 7 Zuidp. Sardinië n. Valencia. Groote Kerk, 8 tenerife. Gaasterkerk, pass. 8 ten Z. v. Kreta n. Port Said Groote Beer. 8 v. Surabaja n. Tj. Priok. Gabonkust, 7 te Amsterdam. Guineekust, 7 te Amsterdam. Graveland, 8 Pto Alegre. Gordias, 8 40 m. ZW. Casquets n. Carthagena. Gabonkust, 7 te Amsterdam. Hector. 8 Carthagena. Hoogkerk, 8 Takubar. Helder, 7 v. Curagao n. Antwerpen. Helena, 8 Pto Cabello. Hydra. 7 Ciudad Bolivar verw. Heemskerk, 7 Penang. Hilversum, 8 100 m. Z. Djeddah n. Lands End. Ivoorkust, 7 Dakar Jason, 7 v. Port of Spain n. Baltimore. Jagersfontein, 8 620 m. O.NO. eil. Ascension. Kara, 7 v. Curasao n Halifax. Kryptos, pass. 7 eil. Comoro n. Bahrein. Java, 8 Tj. Priok n. Semarang. Kabylia, 8 te Pnuillac. Kalabahi, 8 te Tj. Priok. Kalianget, 8 Makassar verwacht. Leersum, 8 Hamilton r- r van en Het staat thans vrijwel vast, dat in de toekomst de grote verkeersstroom naar de Velser tunnel niet via de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord maar via de Delftlaan zal worden geleid. Nadat door Rijkswaterstaat reeds een groot aantal plannen was gemaakt heeft men tenslotte een oplossing ontworpen, waarvan de meest in het oog lopende eigenschap is, dat de twee dubbele rijbanen voor het snelverkeer, zoals die zullen worden aan gebracht op het te reorganiseren gedeelte van Rijksweg nr. 9 tussen Haarlem (Delft plein) en de Velser tunnel, zullen overgaan in die van de Delftlaan. Daardoor worden Delftlaan en Rijksweg een ononderbroken verbinding. Dit betekent, dat de aftakking naar de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een voor het verkeer duidelijk secondair karakter krijgt. Het van Velsen komende naar Haar lem (Noord, Oost en Centrum) gaande ver keer zal de rijksweg ter hoogte van Sant poort tussen Slaperdijk en Delftlaan aan de rechterzijde via een afleidingsweg ver laten en door een viaduct onder de rijks weg naar de oostkant daarvan worden ge voerd om daar een verkeersplein te be reiken, waar een verdere verdeling van het verkeer in verscheidene richtingen mo gelijk wordt. Intussen is juist ten aanzien van de situering van het verkeersplein enig ver schil van inzicht gebleken tussen Haar lemse en Velsense instanties en de Rijks waterstaat. De meeste bezwaren kwamen van de zijde van Velsen, omdat dit ver keersplein onmiddellijk ten Zuiden van de Slaperdijk was geprojecteerd op Velsens gebied. Men stelt ziclx in Velsen op het standpunt, dat daardoor de specifiek Haar lemse verkeersproblemen op Velsens ter rein worden gebracht, namelijk de ver deling van de verkeersstroom naar de ver schillende stadswijken. Intussen is ons ge bleken, dat men dit bezwaar van Haar lemse zijde tot op grote hoogte deelt, name lijk in die zin, dat men van oordeel is dat het beter is die verkeersverdeling dichter bij huis tot stand te brengen, hetgeen dus wil zeggen dat men dit verkeersplein lie ver verplaatst ziet in de richting van de plaats waar aanvankelijk het Delftplein was gedacht, op de samenkomst van Rijks straatweg met Delftlaan en Vondelweg. Daarbij moet men wel bedenken dat dit verkeersplein ook dienst moet doen voor de afleiding van het locale voor Santpoort bestemde verkeer. Dit alles betekent dus, dat de oorspron kelijke vorm van het Delftplein, voor de aanleg waarvan de Haax-lemse gemeente raad enige jaren geleden reeds een crediet van bijna een ton beschikbaar stelde, ge heel is losgelaten. De toekomstige indeling van de splitsing tussen Rijksstraatweg en Vondelweg waarbij dan ook nog een smalle verbindingsweg met de ventweg van de Delftlaan komt, die echter voor locaal verkeer van ondergeschikt belang is bestemd is echter op dit ogenblik nog onderwerp van nader overleg tussen Rijks waterstaat en de betrokken gemeenten. zelfs niet te zeggen hoeveel gronden men voor het verkeex-splein nodig zal hebben, v/elke woningen en andere bebouwing op geofferd zullen moeten worden. Wel heeft men op de onderhavige gronden opmetin gen verricht voor de verschillende projec ten. Dat geldt dus vooral voor de rij woon huizen vlak ten Noorden van de Haarlemse gemeentegrens aan de Oostkant van de Rijksstraatweg. Met de eigenaren is dan ook nog geen contact gezocht. Wel is dat het geval met de garage Trovato welke aan de Zuidkant van de Slaperdijk staat en die enige honderden meters in Noordelijke richting verplaatst zal worden. In het alge meen ligt trouwens de situatie ten aanzien van de onteigening van gronden en gebou wen ten Noorden van de Slaperdijk ten be hoeve van de vex-breding van de rijksweg wat eenvoudiger, omdat de plannen daar voor hun definitieve vorm hebben ge kregen. Wanneer men echter bedenkt, dat voor een onteigeningsprocedure op zijn allergun stigst ongeveer een half jaar gerekend moet worden, maar dat het veel waai-schijnlijker is dat deze termijn verdubbeld moet wor den, kan men zich vooi'stellen dat men in brede kring zich gaat afvi-agen of zelfs deze betrekkelijk eenvoudige verkeersvoorzie- ningen waarbij immers heel wat minder gecompliceerde factoi-en meespelen dan bij de totstandkoming van de Westelijke rand weg het geval is dan niet in wat sneller tempo had kunnen worden voorbereid dan thans het geval is. Of, indien dat inderdaad onmogelijk was geweest, men dan niet veel eerder aan de voorbereiding had moeten beginnen. De uitkeringen van de Invaliditeitswet, zoals die thans geschieden,zijn veel te laag, aldus spreker, ,maar in dezen is deze wet goed, daar hij bedoeld is voor een pensioen van 6.per week, toen de lonen nog eenzelfde hoogte hadden. Er is alleen ver zuimd om deze wet aan de gewijzigde tijdsomstandigheden aan te passen. Vergelijking De heer Van Mastright vergeleek met opzet deze Invaliditeitswet met het ont werp-wet, om vast te stellen, hoe de wet dan niet moest worden. Want, zo betoogde hij, een nominaal bedrag, dat in een wet wordt vastgesteld, is niet meer onderhevig aan de loon-indices, waardoor er ten op zichte van het bedrijfsleven, uitzonderlijke toestanden zouden ontstaan. Hij toonde dit aan, door de lonen en de pensioenen, die in de periode 1920-1930 golden,tegen elkaar af te meten. Hierbij viel de tendenz steeds op de sterk afwijkende lijn. De opzet moest dus zijn om in de toekomst een bepaalde koopkx-acht te verzekeren, die, voorzichtig uitgedrukt, een „minimum-bestaansrege- ling" waarborgde. De vraag, of dit nu af gestemd diende te worden op het dan be staande loonpeil of op de kosten voor levensonderhoud, werd door de Sociaal Economische Raad beantwoord met „op het loonpeil". Kleine wijzigingen Er wordt wel eens geschermd met het bedrag van 1338, meende spreker, maar dit is onjuist. Het bedrag wordt namelijk steeds genoemd in samenhang met de thans bestaande loon-index. Zo gauw deze index zich wijzigt, zal ook de verhouding tot de ouderdomsvoorziening gewijzigd moeten worden. Hij zou graag zien, dat deze „klei ne" wijzigingen door het bedrijfsleven zelf, dus zonder inmenging van de regex-ing, zouden kunnen worden aangebracht. De regering zou zich eerst dan met de uit kering moeten gaan bemoeien, wanneer blijkt, dat er ingrijpende veranderingen moeten gaan gebeuren. Bodem-pensioen Het ontwerp-wet moet, aldus spreker, gezien worden als een „bodem-pensioen" Het vest van de kolenman en de oorbel van mevrouw Op het politie-bureau te Beverwijk wer- j den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: één paar glacé herenhandschoe nen, armband, benzinedop van zandauto, mantelceiixtuur, fietspompje, schetsboek, een aantal klerenhangers, een paar glacé dames handschoenen, een paar gebreide handschoe- nene een paar zwarte handschoenen, een boodschappentas, sigarettenpijpje, étui inh. vulpen en balpoint, boodschappentas, kinder- portemonnaie met inhoud, bal, een paar glacé handschoenen, klein hondje, grote oorbel, oud herenrijwiel, overgooier, jon genspetje met ritssluiting, fietspompje, 1 pakje cigaretten, speelgoed revolver, bank biljet, damesrijwiel, shawl, glacé hand schoen, kinderwant, 2 wielig kinderfietsje, k i nderpor temonni a, gebreid zadeldekje, klapperpistooltje, een vest van een kolen sjouwer, inh. een bankbiljet en een ball point, damesrijwiel, sluitzegels voor een jeugdpaviljoen, aantal spaarzegels, een paar kinderwanten, een paar wollen dameshand schoenen, wollen das, herenportemonnaie, grijze ceintuur, glacé dameshandschoen, zwarte hond (poedel.) Inlichtingen uitsluitend op Maandag van 17.00 tot 19.00 uur en Zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur. GEBOORTEN: Engelbertha G. B., d. van W. B. J. Lemmens en A. S. A. Kuijper; Simon J., z. van J. Dekker en Soemilah; Martinus P. N. S. A., z. van C. Pirovano en M. Kerssens; Bernardus M., z. van G. C. Kleijne en C. M. Kempers; Ingeborg F., d. van K. K. Visser en A. J. M. Seignette; Hen- drika G., d. van H. P. Amse en T. Versluis; Auke, z. van G. I. van der Wal en E. van Dijk; Maria A. A., d. van J. J. L. Langen- dijk en W. T. Boots; Marjan, d. van H. Iskes en M. Bouman. ONDERTROUWD: J. M. Post en E. Thiery; J. van der Veer en W. van Wilgenburg; A. H. Eeken en A: M. Zoutman; C. Naaktgebo ren en E. J. van der Werff; A. Vlaar en J. Vromestijn; C. de Vries en J. N. van Amers foort. GETROUWD: C. B. Bosland en C. P. Nie- len; T. F. J. Bi-aam en G. Vei-meulen; J. van Amerongen en G. C. de Winter. OVERLEDEN: J. Hendriks, 80 j., weduwe van K. Schik; M. D. Woltex-ink, 66 j., ge huwd met J. L. Niessen; J. Bei-ghuis, 69 j., weduwnaar van D. Laans. Wielrennen VRIJDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Satan's Paradijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Haven der begeerte". W.B. Theater, 20 uur: De jungle der mis daad. Colonnegebouw, 20 uur: ledenvex-gade- ring, Ned. Rode Kruis. 't Centrum, 20 uur: Chr. B.B. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal, van 1013, 1518 en 1921.30 uur. ZATERDAG 10 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sa tan's Paradijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Haven der begeerte". W.B. Theater, 20 uur: „De jungle der misdaad". K.S.A., 1416 en 1618 uur: Speeltuin Centrale. 't Centrum, 20 uur: Kenn. Motor Club. Groentenbeurs, 20 uur: Verg. R.K. Sme- denbond. Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 en 1417 uur; lees- en studieclub: 10—13 en 14—17.30 uur. Op het zo gunstig gelegen triabasveld aan het Moerbergplantsoen, waar al eerder vol leybal-, handbal- en ook al een korfbal- wedstrijd is gespeeld teneinde voor deze sporten belangstelling te wekken zal op initiatief van de korfbalvereniging „Water vliet" Zondagmiddag om twee uur een in teressante propaganda-korfbalwedstrijd worden gespeeld tussen de eerste twaalf tallen van Watex-vliet en van de Haarlemse club Aurora I. Deze wedstrijd zal daarom alleen al be langwekkend zijn omdat Aurora I in de tweede klas KNKB speelt en daarin met elf punten de zesde plaats inneemt, terwijl Watervliet I in de derde klas KNKB thans de leiding heeft met slechts één verliespunt. De wedstrijd belooft derhalve een forse krachtmeting te worden, waarin spelpeil, snelheid, combineren en schotvaardigheid belangrijk zullen zijn. Ongetwijfeld zal dit sportgebeuren midden in IJmuidens be bouwde kom flink publiek trekken. De competite Voor de competitie worden door „Water vliet" voox-ts twee wedstrijden gespeeld. Wa tervliet 3 ontvangt 's morgens Animo Rea dy 2 uit Haarlem, van wie de Velsense ploeg de beste kansen heeft om te winnen indien bovendien de schotvaardigheid niet wordt verwaarloosd. Voor Watervliet 4, dat tegen Nieuw Flo ra 2 een verrassende prestatie leverde (62) moet het in de uitwedstrijd tegen Haarlem 5 evenzeer mogelijk zijn voor een zelfde verrassing te kunnen zorgen. De opstelling van Watervliet I is: Dames: G. Kluft, J. Kluft, B. Koet, R. Leyenaar, D. Hartman, S Meyer; heren: J. de Boer, W. Berghuis, S. Hartman, M.Veer- beek, D. v. Lodesteyn, F. Vos. De Heemskerkse fanfarevereniging „St. Caecilia" is voornemens om in 1957 een groot concours te gaan organiseren. De drumband van het corps zal binnen kort goed uitgerust door het dorp kunnen marcheren. Dit mede dank zij de financiële steun van de Heemskerkse winkeliers, die van de dit jaar gehouden St. Nicolaas-actie een gedeelte van de opbrengst hebben overgedragen aan enige verenigingen. Tij dens een in zaal Nijman gehouden feeste lijke bijeenkomst werd aan de beide Kruis verenigingen en aan het comité van ouden van dagen eveneens een bedrag overhan digd. Burgemeester H. Nielen sprak het openingswoord en hij constateerde met vreugde dat Heemskerk een groeiende middenstand heeft, waarvan veel initiatief uitgaat. Ook door deze actie is het mogelijk ge bleken om de inwoners goederen in eigen plaats te laten kopen. Met het projecteren van deze variant op het oorspronkelijke plan G (dat reeds in overeenstemming was met de gedachten die in Haarlem leefden, namelijk dat men het leeuwendeel van het doorgaande verkeer op het splitsingspunt niet meer in de ver leiding mag brengen de Rijksstraatweg in plaats van de Delftlaan te kiezen) is men reeds ver gevorderd, hetgeen nog niet wil zeggen, dat men bij de beide betrokken gemeenten voor honderd procent zijn zin krijgt. Eén van de vraagstukken welke nog op gelost moeten worden, betreft de keuze tussen een verdeelpunt in de vorm van een plein of van een langwerpige splitsing. Rijkswaterstaat, zo werd ons te verstaan gegeven, moet onder de gegeven omstan digheden een keuze maken uit de wense lijk- en mogelijkheden. Het daardoor ge vonden compromis zal tegemoet komen aan zoveel mogelijk vaak tegenstrijdige belan gen. Zeker is, dat dit nu wel de laatste variant is welke uitgedokterd woi-dt. De kansen om de gehele aanpassing van de rijksweg 9 tussen Velser tunnel en Haarlem gereed te hebben op het ogenblik dat ook de tunnel voltooid is, worden zeer pessimistisch be oordeeld. Wanneer de uiteindelijk te kiezen oplos sing is goedgekeurd door de directie Wegen van Rijkswaterstaat in Den Haag kan wor den begonnen met de onteigeningsproce- dui-e van de benodigde percelen. Pas daar na kan met de uitvoering worden begonnen. Men verwacht niet, dat dit al spoedig het geval zal kunnen zijn. Op het ogenblik is Waterloo 1—DIO 14.30 uur; IEV 2—Water loo 2, 12 uur; DEM 5—Waterloo 3, 14.30 uur; Waterloo 4—Velsen 5, 12.30 uur; SVIJ A— Waterloo A, 3 uur (Zat.); Waterloo B— Storm v. C, 3 uur (Zat.). Waterloo komt tegen DIO uit met: W. Kok; J. Buding en S. Zwart, J. van Sikkelerus, J. Schaap en L. N. Schaap; G. Post, P. v. d. Klooster, A. F. Broek, W. Numan en J. J. Schelvis. De speciale peen-exportveiling van Don derdag in Castricum leverde een aanvoer van ruim 100.000 kilo op, hetgeen tot dus ver een record genoemd mag worden. Voor peen b kregen de Kennemer tuin ders hier 7.10—9.40 per 100 kilo be taald; peen c bracht 7.20—9.— op en peen a 7.10—8.—. De eerste soort schorseneren, waarvan eveneens een flink kwantum aan de markt werd gebracht, liet 46—55 cent afdrukken en de tweede soort 2631 cent per kilo. Sjalotten noteei-den 2955 cent per kilo. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornells N., z. van P. Th. El- berse en C. N. van Dam; Catharina B., d. van A. A. Bekker en A. Zonneveld; Geer- truida, d. van A. Winder en M. Kuil; Jo hanna G., d. van M. M. Beentjes en J. G. Zonneveld; Johannes M., z. van P. Struys en J. Oosterveen te Beverwijk. GEHUWD: H. J. Broekhuis te Amsterdam en M. A. Aardenburg; C. M. Groenland en A. M. A. Bakkum. Linge, 8 Libreville. Langkoeas, 9 te Rotterdam. Lombok, 8 te Suez. Lombok, 12 le Napels verwacht. Leto, 8 Avonmouth. Lindekerk, 8 Londen. Mentor, 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Maaskerk, 8 Marseille. Manoeran, 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Mariekerk, pass. 8 Cochin n. Colombo. Meliskerk, 7 Bremen. Mataram ,pass. 8 Holtenau n. Karlshamn. Maas, 8 te Alexandria. Maas, 8 Alexandrië verwacht. Nieuw Amsterdam, 7 v. Southampton n. New York. Nigerstroom, 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Notos, 7 80 m. O. Gibraltar n. Oran. Osiris, 7 Curasao. Ootmarsum, 7 v. New Orleans n. Savannah. Overijsel, pass. 8 Gibraltar n. Duinkerken. Prins Fred. Hendrik, 7 Quebec. Prins Willem II, 7 v. Hamburg n. Agadir. Prins Casimir, 8 te Montreal. Prins Fred. Willem, pass. 8 Lands End naar Cherbourg. Peperkust, 7 300 m. O.NO. Madeira n. Dakar, Pieter S, pass. nacht7-8 Lands End n. Rotterdam. Polvdorus, 8 600 m. W. Zzoren. Poseidon. 8 v. Fort Liberte n. Plymouth. Peperkust, 8 200 m. N.NO. Las Palmas. Rijndam, pass. 7 Kp. Race n. Halilax. Rempang, 6 te Adelaide. Reael 8 Surabaja verwacht. Ridderkerk, 8 Durban. Radja, 7 te Djeddah n. Djibouti. Riouw, 7 te Zamboanga n. Port Isabela. Schiedijk, 7 v. Houston 8 New Orleans. Schelpwijk, 8 v. Miri n. Geelong. Stad Leiden, pass. 8 Perim n. Port Said. Stad Dordrecht, 7 v. Bona n. Emden. Stad Haarlem, 9 te Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Arnhem, 9 Rotterdam verw. Sarangan, 8 260 m. W.t.N. Minikoy. Sunetta, 8 480 m. W. Sabang. Tara, 8 Rotterdam. Tegelberg, 7 v. Santos n. Buenos Aires. Tiberius, 8 Paramaribo. Tawali, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Tankhaven II, 8 te Telokanson. Tjibodas, 8 Belawan. Tamo, 10 Rotterdam verwacht. Tjisadane, 9 Kaapstad verwacht. Tabinta, 7 v. Genua n. Marseille. Talisse, 7 te Hamburg n. Amsterdam. Van Waerwijck, 8 300 m. O. Seychellen. Van Riemsdijk, 8 te Singapore. Wiliemstad, 7 280 m. NO. Barbados. Wonorato. 8 v. Houston te New Orleans. Weltevreden, pass. 8 Kreta n. Beyrouth. W. Alton Jones, 8 580 m. W. Sabang. Waal, pass. 8 Ouessant n. Hamburg. Willem Ruys, pass. 8 Minikoy n. Colombo. Willemstad, 9 te Trinidad. Zeeland (KRL), 9 te Djibouti. Zuiderzee, pass. 8 Kanarische eil. n. Monrovia. KLEINE VAART Arctic, 8 te Amsterdam. Agiena, verm. 7 v. Londen n. Antwerpen. Arnoudspolder, verm. 9 v. Rotterdam n. Lissabon Aardenburgh, 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Antje, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Appingedarn, 8 te Lissabon verw. Ardeas, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Beekbergen, 8 v. Swansea n. Loriënt. Barendsz, 8 v. Newport te Rotterdam. Bab T, 3 te Vestervik. Batavier I 7 v. Casablanca te Bordeau. Betty, 8 v. Portsmouth te Gent verw. Brem, 10 te Oporto verwacht. Castor, 5 v. Rotterdam te Londen. Casana, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Corsica, pass. 8 Vlissingen Antwerpen. Diana V, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Dollard, 7 v. Antwerpen te Aalborg. Doniburgh, 8 v. Londen te Rotterdam. Da Costa, pass. 8 Vlissingen n. Boston. Elsenburgh, 8 v. Casablancit te Rotterdam. Erasmus, 8 v. Rotterdam te Liverpool verw. Eemsborg, pass. 8 Vlissingen n. Sluiskil. Elizabeth Roorda, pass. 8 Brunsbüttel n. Korsor Frans v. Seumeren, 8 v. Krimpen te Tyne verw. Escaut, 7 v. Rouen te Parijs. Flevo (b), 5 v. Belfast n. Teignmouth. Flevoland, 8 v. Kingslynn te Rotterdam. Fraternité, 7 v. Barking n. Antwerpen. Gaasterland, 7 v. Goole n. Tyne. Haskerland, 8 v. Grangemouth te Delfzijl verw. Harold, 8 v. Frederikstad te Vlaardingen verw. Helvetia, 8 v. Antwerpen te Londen. Henrica B, 8 v. Skutskar te Granville verw. John M, 8 v. Bremen te Hamburg. Joost, 8 v.Amsterdam n. Sarpsborg. Jutland, 8 v. Vlissingen n. Honfleur. Kitty, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Kaap St.. Vincent, 5 v. Gent n. Stockholm. Kaap Falga, 6 v. Rundvik n. Amsterdam. Larix, 7 v. Stocka n. Zaandam. Lijnbaan, 8 v. Liverpool n. Rotterdam. Leuvehaven, 9 Kopenhagen verwacht. Mado II. verm. 7 v. Londen n. Gent. Mudo, 8 t.h.v. Westhartlepool. Margaretha, 8 v. Vlissingen n. Plymouth. Mariscal Lojxez, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Markab N, 7 130 m. Z.ZW. Ouessant. Meuse, 7 v. Norrkoping te Stockholm. Mizar N. 7 dwars Dungeness n. Hamburg. M.uphrid N, 8 v. Marieberg te Waya. Mutatie, 30 Nov. v. Par te Mantyluoto. Myfem. 7 v. Gefle n. Rouen. Marcella, 8 v. Rotterdam te Gdansk verw. Marietje Bohmer, verm. 8 v. Rotterdam naar Algiers. Nassauhaven, 8 v. Rotterdam te Antw verw. Nieuwland, 8 v. Grangemouth te Rotterdam. Nectcn, 8 v. Vlissingen n. Felixstowe. Nederland, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuwehaven, 9 v. Aarhus te Gothenburg verw. Noordland, pass. 8 Vlissingen n. Dublin. Nottingham, 8 v. Rotterdam n. Wear. Nyenburgh, 7 v. Stockholm n. Paskalavik. Oranjepolder, 10 v. Gandia te Londen verw. Pavo, 4 te Norrsundet. Phidias, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Ponza, 7 te Trolhaettan. Paloma, verm. 8 v. Helsinki n. Kotka. Patria, pass. 7 Vlissingen n. Grimsby. Portvliet, 7 v. Swansea n. Rotterdam. Reggeborg, pass. 7 Vlissingen n. Boston. Rema, verm. 9 v. Gent n. Londen of Huil. Rex. pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Reliable, 8 v. Cardiff te Rouen verwacht. Borculo, 8 v. Vastervik n. Gdansk. Saba, pass. 7 Vlissingen n. Huil. Santa Lucia, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Sonsbeek, pass. 8 Kiel n. Antwerpen. Stientje Mensinga, 7 v. Rotterdam te Manchester Santa Lucia, 8 te Londen. Swift, 7 v. Malmö n. Parijs. Tilly, 6 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Taurus, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Trito, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Tempo D, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Theano, 7 v. Dublin te Drogheda. Twin, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Tyro, 7 v. Rotterdam te Drogheda. Vindicat Atque Polit, 8 v. Bristol te Rotterdam Vrijburgh, pass. 7 Ouessant n. Casablanca. Wegro, pass. 7 Vlissingen n. Portsmouth. Westerhorn, pass. 7 Holtenau n. Boston. Wexford, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Wubbiena, 7 v. Ballina n. Londonderry. Wiebold Bohmer, 9 v. Kopenhagen te Amsterdam Westpolder, 8 v. Oporto te Antwerpen. Westerhorn, 9 v. Rostock te Boston verw. Zeehaan, 7 v. Gothenburg n. Londen. SLEEPVAART Rode Zee. 7 20 m. Z. Lindesnes met tanker. Zwarte Zee, 7 v. Suez n. Genua met tanker. Gevallen van joy-riding Een jeugdige timmerman uit Haarlem, die op Zondag 22 October op de Dreef bij het gebouw van de Provinciale Griffie in een aldaar geparkeerde auto was gestept en onder andei-e tochtjes had gemaakt naar Amstelveen en Amsterdam, wex-d wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voor arrest. Een achttienjarige leerling-voeger, die op de Paviljoenslaan was ingestapt en een rit naar Amstelveen en terug had meegemaakt werd overeenkomstig de eis een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken op gelegd. Een scheepslader was in de -nacht van 22 October op verjaax-dagsvisite geweest en daarna had hij een café in de binnenstad van Haarlem opgezocht. Op de Raaks stap te hij in de auto van een eigenaar van een café en op het ogenblik, dat hij pogingen in het wérk stelde de auto te laten rijden, verscheen de eigenaar, die de scheepslader aan de inmiddels ter plaatse verschenen politie overleverde. Later is gebleken, dat de man niet rijden kon. Wegens poging tot diefstal veroordeelde de rechtbank hem tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12