Minister Witte acht bouw van meer dan 70.000 huizen per jaar mogelijk Zesjarige hogere burgerschool Weerbericht Nederlands-Indonesische conferentie begint morgen in Den Haag Haarlems Dagblad Bouwcapaciteit per provincie of streek voortaan bepalend voor verdeling bouwcontingent Plan van minister Cals: Totaal aantal lesuren zal echter gelijk blijven aan dat van thans Nahdatul Ulama werd te Djakarta bewogen tot een soepeler houding Minister Luns sprak met Krisjna Menon Transporten van Duitse gevangenen hervat Republikeins front in Parijs opgericht UNO-Assemblée accoord met 18 nieuwe leden Het woord is aan Opvolging van Attlee wordt fel omstreden 70e JAARGANG No 131 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 282 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Weer rijksgoedkeuring voor werken beneden 10.000 Weinig verzoeken om ontheffing huurverhoging Verplicht verkeersonder- wijs opkomst Mendès-France en Guy Mollet slaan de handen ineen Nationalistisch China kan met veto toelating verhinderen Eden eert afgetreden leider der oppositie-fractie Onbestendig weer Weerrapport Kennemerlaan 186, IJ muiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Hedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Hoeveel technische perfectie ligt ten grondslag aan deze constructie van staal en beton, een verkeersbrug in Düsseldorf, die de fotograaf inspireerde tot dit fraaie specimen van lijn en vlakverdeling. Verhoging van de woningproductie boven 70.000 woningen per jaar is. voor de komende jaren niet bij voorbaat uitgesloten. Daartoe zal echter de productivi teit in het bouwvak zo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd. Voor het komende jaar mag een aantal van 70.000 woningen worden geraamd. Dit getal geeft een productievolume aan, niet het aantal gereedkomende woningen. De ervaring heeft aangetoond, dat reeds een productie van 65.d00 a 70.000 wonin gen per jaar alleen is te verwezenlijken bij een tot het uiterste opgevoerde be lasting van de arbeids- en materialenmarkt en bij een drastische afremming in verschillende andere sectoren. Dit deelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Hij verklaart voorts dat het systeem van verdeling van woningen over provincies en gemeenten zal worden aangepast aan de bouwcapaciteit per provincie of per streek. Het goedkeuringsbeleid zal sterker worden gedecentraliseerd, zodat de woningbouw beter kan worden afgestemd op de actuele situatie op de arbeidsmarkt. De minister deelt voorts mede, dat de voor 1956 toegewezen contingenten ge handhaafd zullen blijven. De migratierege ling zal per 1 Januari vervallen; de aan spraken over 1955 zullen nog worden ge honoreerd. In afwijking van de thans gevolgde me thode om de woningcontingenten voor een periode van 3 jaar toe te wijzen zal het noodzakelijk zijn voor 1957 een éénjarige verdeling aan te houden. Dit staat mede in verband met de komende woningtelling, waardoor gegevens beschikbaar zullen ko men, d_je gebruikt kunnen worden voor de verdeling van het jaar 1957. Waarschijn lijk zal ook na dat jaar met een systeem van een éénjarige verdeling worden door gegaan. De minister overweegt, ook voor werken beneden de 10.000 gulden weer een rijksgoedkeuring in te voeren. De bevoegdheid tot het verlenen daarvan zou dan worden gedelegeerd aan de ge meentebesturen. Een grotere uniformiteit op het gebied van de gemeentelijke bouwverordeningen wat de technische bepalingen betreft acht de minister gewenst. Een daarop betrekking hebbende alge mene maatregel van bestuur is in voorbe reiding. Andere maatregelen Reeds zijn een aantal maatregelen ter bevordering van een snellere woningpro ductie voorbereid, zoals bevordering van de mechanisatie in het bouwbedrijf, garan tie van een afzet over meer jaren, bevor dering van arbeidsbesparende methoden bij traditionele bouw, en bestrijding van schadelijke gevolgen van weersinvloeden. De vraagstukken, samenhangend met productieverlies door ongunstige weersom standigheden, zijn reeds een jaar lang on derwerp van overleg tussen de minister en de werkgevers- en werknemers-organisa ties. Een commissie heeft deze aangelegen heid in studie. De resultaten van de proef te Rijswijk zullen volledig ter beschikking van deze commissie worden gesteld. De ervaringen in andere landen met doorwerken in de wintermaanden zijn voor ons land niet bruikbaar wegens andere klimaatomstandigheden en andere bouw methoden. Bij het experiment in Rijswijk zal getracht worden de productieverliezen ten gevolge van lichte en matige regen, sneeuwval, vorst tot 3 graden, dooi en da gen met weinig daglicht, te verminderen. Systeembouw Als het experiment met systeembouw in de grote steden tot aanvaardbare resultaten leidt, is de minister bereid ook aan ande re gemeenten faciliteiten voor arbeidsbe sparende bouw te verlenen. *>OOOCOOCOC«X5COOOCOOCCOOOOCCCCOCyXCOOCCOOCOOCOO<XOCCCOr< 8 8 b Van 1 September15 November 1955 8 8 zijn in 387 van de 1100 Nederlandse ge- meenten 2013 verzoeken ingediend tot o vervallenverklaring van de 5 pet. huur verhoging wegens verwaarloosd onder- Voor het zogenaamde „houtrijke huis" deld. 0 houd. In de overige gemeenten waren 8 op 15 November dergelijke verzoeken 8 niet ontvangen. Van de mogelijkheid om 9 in geval van verwaarlozing te worden vrijgesteld van betaling van de jong- 'o g ste huurverhoging wordt dus slechts in geringe mate gebruik gemaakt. De o oorzaak daarvan is waarschijnlijk, dat 8 de huurders weinig heil van een actie verwachten, omdat vermindering van de huurprijs met slechts enkele percen- 8 ten geen stimulans van betekenis vormt om het onderhoud beter te verzorgen, 8 aldus heeft minister Witte aan de Twee- de Kamer medegedeeld. De minister j: b ziet geen aanleiding om de eis van 9 storting van f 5,bij de indiening van 9 een verzoek te schrappen. S 5 XXX>C<XXXXX>OOOOOOOOOOOC>X)OOOOCXXXX>OOOOOCODOOOOCOOOOCXOOOI blijken nu reeds afzetmogelijkheden te be staan. De plannen voor dit huis zijn thans het stadium van proefuitvoering genaderd. Dit houtrijke huis mag vooral niet als semi-permanent worden beschouwd. De bouw van semi-permanente woningen kan geen werkelijke oplossing bieden voor de woningnood. Uit volkshuisvestingsoogpunt is de semi-permanente woning een ave rechtse oplossing. Fraaie cantines en kantoren geen urgente werken". De minister wil niet verder gaan dan thans met de beperking van het bouwpro gramma daar dan andere belangen, zoals volksgezondheid en onderwijs, tezeer ge schaad zouden worden. De sectoren indu strie en handel en verkeer overschreden in dit jaar zeer aanzienlijk de geraamde be dragen. De bouw in de sector handel en verkeer wordt thans weer binnen de per ken van het bouwprogramma gebracht. Bij de industrie is dit moeilijker, want met het oog op haar nationale en internationale po sitie is het voor de industrie een levens noodzaak gebruik te maken van de kansen die de conjunctuur biedt. Uitstel van ver nieuwingen en uitbreidingen is daarom niet verantwoord. De minister meent echter dat bouw van cantines, fraaie kantoren en dergelijke niet tot de essentieel en meest urgente werken behoort. Juist in de industriesector moet het mogelijk zijn gebouwen te ontwerpen in materialen en constructies, die geen be roep doen op de meest schaarse vakarbei ders: de metselaars en stucadoors. Plan nen, die hiermede ernstig rekening hou den, zullen met voorrang worden behan- De minister verklaart tenslotte dat het aantal bouwvakarbeiders niet precies is aan te geven, aangezien het aantal arbei ders, dat zich in één jaar bij het bouwbe drijf voegt en het aantal, dat zich daar aan onttrekt, teneinde in een andere be drijfstak werkzaam te zijn, in de tiendui zenden loopt. Het aantal geëmigreerde bouwvakarbeiders bedroeg in de jaren 1950/1954 totaal ongeveer 7300. Hieronder zijn ook begrepen grondwerkers, straatma kers, woningstoffeerders en andere be roepen, welke slechts bij een zeer brede interpretatie onder het bouwbedrijf kun nen worden gerekend. Het aantal bouw vakarbeiders, dat in 1953 emigreerde, was 1490. Daarbij waren ongeveer 700 timmer lieden, 130 metselaars, 240 schilders en 55 stucadoors. In België werken 1000, in Duitsland 3000 Nederlandse bouwvakarbeiders. Van deze laatsten blijken 2500 arbeiders reeds ge durende 10 jaren of langer in Duitsland werkzaam te zijn. DE MINISTER VAN Onderwys, Kunsten en Wetenschappen zal de spoedige indiening bevorderen van een wetsontwerp tot wijziging van de middelbaar onderwijswet en de hoger onderwijswet. In dit wetsontwerp zal mede worden voorzien in het zesjarig maken van de hogere burgerschool. Behalve dat hieraan voordelen van onderwijskundige aard zullen zijn verbonden, aldus minister Cals, zal hiermede tevens een bijdrage kunnen worden geleverd aan de opvanging van het leraren tekort. Het zal daarvoor noodzakelijk zijn, dat bij deze verlenging van de cursus duur het totaal aantal wekelijkse lessen gelijk blijft. Ter bestrijding van het lerarentekort lijkt het onvermijdelijk tegelijkertijd voor andere schooltypen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs het aantal wekelijkse lesuren te ver minderen. Wegens de noodzakelijke voorzieningen kan deze maatregel voor 't school jaar 1955'56 nog niet worden ingevoerd. De minister is evenwel van oordeel, dat het in het belang van de bestrijding van de in de eerstkomende jaren te verwachten noodtoestand van het grootste belang moet worden geacht, dat althans bij het begin van het schooljaar 19561957 de mogelijkheid wordt geopend eerste klassen te vormen op de grondslag van de zesjarige hogereburgerschool. Minister Cals deelt dit mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1956. Hij is bereid de invoering van verkeers- onderwijs op de lagere scholen te bevor deren, niet als een afzonderlijk vak, maar bij het vak aardrijkskunde, voor verplicht verkeersonderwijs is wetswijziging nood zakelijk. De minister is voornemens op korte termijn een wetswijziging tot dit doel te bevorderen. De minister is van mening, dat de scho len er in belangrijke mate toe kunnen bij dragen, dat voor de toekomst een waardige en zinvolle herdenking van de bevrijding wordt gewaarborgd. Ter bevordering hier van heeft hij, na de rijkscommissie van advies voor opdrachten aan letterkundigen te hebben gehoord, drie personen aange zocht om een kern-declamatorium te schrijven, dat ter gelegenheid van de vie ring van de bevrijding op de scholen kan worden opgevoerd. Nog geen tekort aan lokalen Ondanks het feit dat het leerlingenaan tal der scholen voor gewoon lager onder wijs en voorbereidend gewoon lager onder wijs van 1 Januari 1949 tot 16 September 1955 van 1.165.000 tot ongeveer 1.493.000 steeg een stijging van 328.000 leerlingen in bijna 7 jaren is het huisvestingspro bleem bij het lager onderwijs zonder on overkomelijke moeilijkheden opgelost. Nu het aantal leerlingen bij het G.L.O. en VGLO na 1957 niet langer zal stijgen, doch integendeel een daling zal vertonen, behoeft ook als men rekening houdt met een geleidelijke verlaging van de leerlin- genschaal en een toeneming van het aantal leerlingen van de scholen voor B.L.O. en U.L.O. niet gevreesd te worden voor een tekort aan lokalen bij deze takken van on- 'S-GRAVENHAGE (ANP) Naar wy vernemen zal de Ned< «»ands-Indonesische conferentie Zaterdag o.n 12 uur worden geopend met een zitting in de Grafelijke Zalen op het Binnenhof in Den Haag. De voorzitters van beide delegaties zullen een openingsrede uitspreken. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken en voor zitter van de Indonesische delegatie, mr. Anak Agung Gde Agung zal Zaterdag ochtend voor de aanvang van de confe rentie een beleefdheidsbezoek brengen aan minister-president dr. Drees. Naar aanleiding van berichten uit Dja karta dat in het daar uitgegeven communi qué wordt gesproken van Genève als plaats van de conferentie, is in Den Haag mee gedeeld, dat deze plaatsaanduiding geen onderdeel vormt van de gezamenlijke Ne derlands-Indonesische verklaring over de komende conferentie. De plaats van de conferentie zal in gezamenlijk overleg door de ministers worden bepaald, aldus werd hieraan toegevoegd. NEW YORK (United Press) De New York Times heeft vandaag voorgesteld dat de UNO de kwestie Nieuw Guinea voor lopig laat rusten in afwachting van de uitslag der Nederlands-Indonesische be sprekingen, die binnenkort een aanvang zullen nemen. „De hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en In donesië, die morgen zullen beginnen, is weer een veelbetekenende aanwijzing van een vermindering van spanning op een ge voelig punt." „Het zal derhalve mogelijk zijn om de besprekingen over andere kwesties in een betere sfeer voort te zetten." „Er bestaat thans geen reden dat de UNO zich met de kwestie Nieuw-Guinea verder bezighoudt. De betrokken partijen gaan thans zelf voort met onderhandelen. Zij zullen waarschijnlijk daarmee verder ko men indien zij vrij zijn van druk van bui tenaf." Aldus de New York Times. DJAKARTA (United Press) De Nah datul Ulama heeft bekend gemaakt niet voornemens te zyn actief stelling te nemen tegen de komende Nederlands-Indonesische conferentie over verbetering van de be trekkingen tussen beide landen. In het begin van deze week stichtte deze Mohammedaanse coalitiepartij verwarring door haar mededeling dat zij zich wenste te distanciëren van de conferentie. Anak Agung Gde Agung, de minister van Buiten landse Zaken, is er inmiddels in geslaagd de leiders van die partij te bewegen een wat soepeler houding aan te nemen. Een woordvoerder van de Nahdatul Ulama deelde mede dat zijn partij haar ministers niet uit het kabinet zal terugroepen. (PIA) Vandaag vertrekken drie advi seurs van de Indonesische delegatie naar de Nederlands-Indonesische besprekingen op ministerieel niveau, naar Nederland. Het zijn de heren Sadono van de Parindra, J. D. Massie en Noeriman, beide laatsten zijn technische adviseurs. Tien December vertrekken drie journalisten naar Neder land. NEW YORK (Reuter) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft voor zijn vertrek naar Nederland te New York nog een particu lier onderhoud gehad met de,Indische af gevaardigde Krisjna Menon. Gesproken is over Nederlands Nieuw-Guinea. Het onder houd vond plaats na een bijeenkomst van vertegenwoordigers der Aziatisch-Afri- kaanse groep van leden-staten der UNO, waarop Menon tot woordvoerder is aange wezen. BONN (A.N.P.) Met een zucht van verlichting is in West-Duitsland het be richt ontvangen, dat de Sovjet-Unie de transporten van Duitse gevangenen naar Duitsland heeft hervat. Zondag wordt het eerste transport verwacht. De terugkeer der gevangenen was in October plotseling stopgezet, nadat ruim vijfduizend van de beloofde negenduizend waren aangekomen. PARIJS (Un. Press) In een persconfe rentie in Parys hebben Mendès-France en de socialistenleider Guy Mollet hun „repu blikeinse front" ten doop gehouden en de verzekering gegeven dat zij „zeker van de overwinning" waren. De verslaggevers en correspondenten waren bijeengeroepen in Mollet's kantoor op Montmartre, vlak by de Sacré Coeur. Mendès-France en Mollet verklaarden, dat zy overeenstemming be reikt hebben over de wijze, waarop de be langrijkste problemen van Frankrijk moe ten worden aangepakt, „zodat wij kunnen opschieten zodra de nieuwe Nationale Ver gadering op 19 Januari bijeenkomt". DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S derwijs, mits althans in de toekomst het bouwvolume op een redelijk peil kan wor den gehandhaafd. Het huidige volume van 115 millioen stemt de minister echter tot grote bezorgdheid. Hij pleegt voortdurend overleg met zijn ambtgenoot van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Als geduren de enige jaren het volume op het peil van 1956 wordt bepaald, zal dit tot een situatie voeren, die voor het onderwijs tot ernstige moeilijkheden moet leiden. Scholenbouw Begin November bedroeg het aantal nog niet ingewilligde aanvragen om rijksgoed keuring voor scholen voor lager onderwijs, inclusief B.L.O., V.G.L.O. en U.L.O. 85, totaal een bouwvolume omvattend van ruim 20 millioen, waarvan dit jaar nog 5 millioen zal worden afgedaan. Boven dien wachtten toen nog 22 aanvragen voor kleuterscholen tot een bedrag van bijna 3,5 millioen en 15 aanvragen voor gym nastieklokalen tot een bedrag van ruim 2 millioen op rijksgoedkeuring. Voor de V.H.M.O.-scholen liggen plannen voor nieuwbouw eh uitbreiding van acht scho len met een gezamenlijk bouwvolume van 4,8 millioen klaar voor aanbesteding. Tot dusver kon daartoe wegens gebrek aan bouwvolume niet worden overgegaan. Voor het nijverheidsonderwijs is een bouwvolume van omstreeks 10 millioen in 1953 niet gerealiseerd, omdat hiervoor geen rijksgoedkeuring kon worden gegeven. Nieuwe spelling De mening, dat de nieuwe spellingsvoor schriften de verwarring op het gebied van de schrijfwijze van de Nederlandse taal zouden hebben vergroot, kan de minister niet delen. De Woordenlijst bestendigt slechts een bestaande toestand. Er wordt geen geweld aangedaan aan het in beide delen van ons land levend taalgebruik. In overeenstemming met de zich ontwik kelende schrijftaalgewoonte in Nederland en België zijn dubbelvormen voor bastaard woorden opgenomen, doch juist door het aanbevelen van het gebruik van de voor- keursvorm wordt naar de mening van de minister verwarring voorkomen. Een zowel in België als in Nederland ge bleken verlangen naar verdergaande mo dernisering van de spelling van de Neder landse taal heeft de vraag doen rijzen, of niet een beperkt aantal bastaardwoorden in aanmerking komt om uitsluitend in de pro gressieve spelling te worden geschreven. Deze vraag zal door 'n beperkte gemengde Nederlands-Belgische commissie onder ogen worden gezien. NEW YORK (Reuter) De UNO-Assem blée heeft de Veiligheidsraad verzocht, achttien landen tot de UNO-organisatie toe te laten. Zy keurde een resolutie goed van de speciale politieke commissie, waarin de Veiligheidsraad gevraagd wordt, de verzoe ken om toelating van landen „waaromtrent geen kwestie van hereniging ryst", te over wegen. Tweeënvijftig landen stemden vóór de resolutie, twee stemden tegen en vijf onthielden zich. De tegenstemmers zijn nationalistisch China en Cuba, blanco stemden de Verenigde Staten, Frankrijk, België, Griekenland en Israel. Zuid-Afrika was afwezig. De vergadering begroette de uitslag van de stemming, die door voorzit ter José Maza werd bekend gemaakt, met applaus. De Veiligheidsraad zal morgen byeen komen. In het debat dat aan de stemming voor afging herhaalde China zijn bezwaren tegen de toelating van vijf communistische lan den onder de candidaten, doch dreigde niet opnieuw met een veto tegen de toe lating van Buiten-Mongolië. De Sovjet- Unie heeft zich op het standpunt van „alles of niets" gesteld. De woordvoerder van het nationalistisch- Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op Formosa verklaard, dat zijn rege ring vastbesloten is de toelating van Bui ten-Mongolië te verhinderen. De mogelijk heid van een verandering van standpunt te elfder ure ligt in handen van generalissi mus Tsjang Kai Tsjek, aldus werd verno men in gewoonlijk betrouwbare kringen te Taipeh. Eigenxinn;g Nationalistisch-China heeft een eigen lijst van dertien candidaten ingediend, waarop de vijf communistische candidaten (Albanië, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Buiten-Mongolië)niet voorkomen en van de Westelijke candidaten zijn Finland en Nepal geschrapt. Daarentegen komen op de Chinese lijst wel Zuid-Korea en Zuid-Viet- nam voor. Finland en Nepal hebben com munistisch China erkend. Het voorstel is vervat in dertien gelijkluidende resoluties, waarin steeds de naam van een der dertien landen is vermeld. Petit-Senn: Het lijkt naar, een gehaat mens te zijnmaar de haters hebben er zelf meer narigheid van dan hij. LONDEN (Reuter/AFP) Hugh Gaits- kell de penningmeester van de Labourpar- tij heeft het verzoek van negen vooraan staande Labour-leden om zich terug te trekken als candidaat voor het fractielei derschap der partij, van de hand gewezen. De links gezinde Aneurin Bevan, die wei nig kans maakt als opvolger van Attlee te worden gekozen, had zich bereid verklaard af te zien van een candidatuur ten gunste van de plaatsvervangende leider Morrison, als ook Gaitskell zich terug zou trekken. Bevan is een krachtige tegenstander van Gaitskell als fractieleider. Gaitskell heeft doen weten, dat hij de grootste achting heeft voor Morrison doch van mening is, dat de partij de kans moet hebben om te kiezen. Het intrekken der candidatuur van Gaitskell en Bevan zou Morrison tot onbetwist opvolger van Attlee hebben gemaakt. Premier Eden heeft hulde gebracht aan de afgetreden fractieleider van Labour. Attlee zelf was niet aanwezig. Wel zat zijn vrouw op de publieke tribune naast de echtgenote van de „speaker" van het La gerhuis. Sir Winston Churchill had voor deze ge legenheid zijn zetel ingenomen. Sir Anthony Eden zei, dat men het alge meen betreurt, dat Attlee heengaat. De vriendschap had het altijd gewonnen van de politieke hartstocht en in de 33 jaar van zijn parlementaire leven had Attlee geen enkele persoonlijke vijand gemaakt. De drie voornaamste karaktertrekken van Attlee noemde Sir Anthony moed, geduld en vasthoudendheid. Ook de fractieleider der liberalen nam volgens traditie het woord. Herbert Mor rison dankte voor de woorden van lof. Attlee had als premier niet geaarzeld een groot deel van zijn volmachten over te dra gen aan zijn collega's, zo zei hij. DE BILT: De rug van hoge luchtdruk welke Donderdagmorgen over de Britse eilanden naar het Oosten trok en tijdelijk een verbinding vormde tussen een gebied met hoge barometerstanden boven de Golf van Biscaye en boven Groenland, nam in betekenis af onder invloed van het op dringen van een nieuw depressiegebied op de Oceaan. Dit veroorzaakte in Engeland veel neerslag, welke plaatselijk in de vorm van sneeuw viel. Verwacht mag worden, dat het depres siesysteem over het Noordzeegebied naar het Oosten zal trekken, zodat het weer in ons land onbestendig zal blijven. In Noord-Rusland en Noord-Scandinavië is de vorst thans zeer streng geworden. In Finland kwamen minimumtemperaturen van 37 graden onder nul voor. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C. u p B g 2 Z S Helsinki sneeuw NNW 13 1 Stockholm onbewolkt WNW -5 0,1 Oslo onbewolkt WZW -2 0 Kopenhagen licht bew. WNW 1 0,5 Aberdeen geheel bew. windstil -2 0,4 Dublin zwaar bew. ZW 11 12 Londen motregen ZW 7 Amsterdam regenbui ZZW 4 1 Brussel zwaar bew. ZW 3 0 Parijs mist Z 3 0 Bordeaux mist ZZW 3 0 Grenoble ij zei windstil -1 0 Nice zwaar bew. NW 7 0 Berlijn zwaar bew. W 2 0,1 Frankfort nevel ZZW -2 0,1 München zwaar bew. windstil 1 1 Zürich mist windstil 2 0 Genève mist windstil -1 0,3 Locarno geheel bew. windstil 8 0 Wenen licht bew. W 0 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 0 0 Rome geheel bew zzo 11 0 Den Helder geheel bew m. WZW 6 0,5 Ypenburg lichte regen m. ZZW 4 2 Vlissingen lichte regen m. ZZW 4 3 Eelde hagelbui mat. NW 3 0,5 De Bilt motregen mat. ZW 4 0,1 Twente lichte regen mat. ZW 1 0 Eindhoven motregen mat. ZW 1 0,1 VI. Z.-Limb. half bew. matige Z 2 0 Neerslag laatste 24 uur. COCCCCOCXOKOCCCXXWCCCCOCCCOO ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Over het algemeen hogere temperaturen, vooral in de nacht. 10 December Zon op 8.38 uur, onder 16.31 uur. Maan op 4.49 uur, onder 14.08 uur. Maanstanden 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 December Hoog water: 12.09 en uur. Laag water: 7.29 en 19.54 uur. Zaterdag 10 December Hoog water: 0.42 en 13.08 uur. Laag water: 8.38 en 20.55 uur. xxooooocx»oooocooooocojoco<xoixcoo3occ».< <-• ox.w o

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1