Vliegen goedkoper dan varen? PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER vv Wereldnieuws Ik heb nu al 'n heel leger vrienden F West-Berlijners veroorzaakten storm in glas met water Oude man te Rotterdam bij brand omgekomen Leids juridisch studie centrum geopend u Cro£i\e'& avonturen Bonn is gedwongen de overprikkelde gemoederen tot bedaren te brengen De radio geeft Zaterdag Amerikaanse luchtvaartmaatschappij wil tarieven drastisch vei jagen Toch ió het zo Zwaargewicht zakdragerij populair in Eys MONTY COATS in kleuren Ziezo, daar ben ik weer! 20 st. 80 ct. Engels rapport over oorzaak van ongelukken met straaljagers Examens Parfum als geneesmiddel VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 KING'S SUPER QUALlTy TO&GDMBA CKtinRimBS Bij een brand, die Donderdag: gewoed heeft op een zolderkamer van een pand aan de Goudserijweg te Rotterdam, is een 70-jarige oude man, die volgens de om wonenden Kastelein zou heten, om het leven gekomen. Om kwart over tien ontdekte een café houder, dat er brand was uitgebroken in een slaapkamer, die zich op de zolderétage bevond en verhuurd was aan de oude man. De brandweer was spoedig ter plaatse en begon de brand, die aanvankelijk met veel rookontwikkeling gepaard ging, te bestrij den. Een brandmeester vond op een plaats, waar het niet brandde, de oude man be wusteloos liggen en met behulp van ande ren bracht hij hem naar beneden. De GG en GD heeft de man naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De brandmeester vertelde te vermoeden, dat de man getracht heeft voor het vuur te vluchten maar dat dit hem niet gelukt is, omdat, zoals de brandweer geconstateerd had, de deur naar de zolderétage klemde. De man had zich niet in bed bevonden, want hij was gekleed. Een klein stukje van de zolder is door de brand aangetast. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het Leids Juridisch Studiecentrum in het Gravensteen is Woensdag geopend. Het lag in de bedoeling dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dit zou doen, doch minister Cals was niet aan wezig. Bij de opening heeft de president curator van de Rijksuniversiteit in Leiden, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk onder meer critiek geleverd op het rijk, dat „tot in den treure" heeft getalmd met beslis singen, waardoor uiteindelijk lang tevoren ontworpen projecten voor veel grotere be dragen dan eertijds benodigd waren, tot stand kwamen. De tragiek van deze tijd noemde de spreker de besluiteloosheid, die schatten gelds kost. In zijn toespraak som de de spreker talloze universitaire bouw projecten op, die op een overheidsbeslis- sing wachten. Dit lijstje bood hij aan „op de verjaardag van Sint Nicolaas aan Sint Bureaucratius in de vurige hoop, dat die laatste naam niet een pseudoniem mocht blijken te zijn voor Sint Juttemis". Na de mislukte aanval van Harrie Thijs- sen uit Wubach op het record van Hub Sintzen uit Eys, die enige tijd geleden een zak met 100 kilo kunstmest op zijn schou ders van de Eyserhof naar de Berghoeve te Eys droeg, een afstand van bijna 800 meter en bergop, zullen nog meer liefheb bers gaan trachten dit record te breken. Harrie Thijssen zal zijn poging eerst daags serieus overdoen. De 22-jarige J. Winkens, afkomstig uit Itteren, zal Zater dag het bergtraject naar de Berghoeve eveneens met een zak van 100 kilo afleg gen. De 26-jarige P. Kraft uit Maastricht heeft plannen om dit te doen met een zak van liefst 150 kilo. Wellicht komen er nog meer liefhebbers. Intussen heeft Hub Sintzen tijdens een trainingsavond zijn eigen record reeds ver beterd door een zak van 100 kilo te dragen over een afstand van 1 kilometer. ADVERTENTIE Jee nURKIO oqcteycu ww BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 F'ERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ADVERTENTIE He t beloofde King's Cross Sinterklaasfeest voor de soldaten van een der grote kazernes is een reuze succes gewordenDe jongens waren gewoon stapel op m'n sigaretten! Kijk maat op de foto! Zo heb ik nog 'n hele boel plannen om ook andere mensen, die echt een extraatje verdienen, met King's Cross te verwennen. Ja, heus, verwennen! Want ook U verwent Uzelf zoals honderdduizenden anderenals U King's Cross rookt. Er is werkelijk geen betere Virginia dan KING'S CROSS! Sergeant-Majoor V. te E. hartelijk dank voor de foto, die ik via mijn postbus, Postbus 12 50, Amsterdam ontving! &KM4. 1/Ou}CHÜl 'K (Ut&l HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In strumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Salon orkest en soliste. 13.40 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.30 Engelse les. 14.40 Lichte muziek. 15.15 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Voor de kinderen. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementaar overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualitei ten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 21.45 Sprong in het Heelal, hoorspel. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansorkest. 23.45 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Platen. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Radio Philhar monisch orkest en solist. 18.35 Onderwijs Volkszaak!, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Weekjoumaal. 17.45 Orgel en zang. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 PI. 10.00 Artist. Staalk. 19.30 caus. 19.40 De Bijbel in 't Kerk. jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 16.0517.00 Eurovisie: Internationale zwem wedstrijden in Londen. 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 De Kapelmeestre, bur leske. 21.00 Gevarieerd programma. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.00 Litur gische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Vlaamse koren. 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek programma. 23.0524.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten voor de dag, en: Op de planken. (Op 224 en 49 m.;. BONN (ANP) De status van de stad Berlyn blijft in Bonn de gemoederen bezig houden, zonder dat men echter vrees koes tert voor een dramatische toespitsing der situatie, die zou terugvoeren naar de dagen van de Berlijnse blokkade. Veeleer gelooft men in de hervatting van de politieke druk op het Westelijke deel der stad slechts nieuwe pogingen te moeten zien om Bonn tot een versterking van de rechtstreekse contacten met de Oost-Duitse autoriteiten te dwingen en zodoende weer een stap na der te komen tot een de facto erkenning van de Oost-Duitse republiek. Een commissie vari lhitifsteïè, waarbij dë minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, en zijn 'cotlega van Economische Zaken, Erhard, zint in Bonn op middelen om deze dreiging te ontgaan en toch het verkeer over de zönegrens in stand te hou den. Welke verwikkelingen zich daarby voordoen, blykt wel uit het feit, dat de commissie haar beraad tot het einde der week moet opschorten. De overmaat van ijver, waarmee men in Berlijn steeds tracht begrip te wekken voor de netelige situatie, waarin het door de Russische zóne omsloten Westelijke stads deel zich bevindt, heeft ook deze keer weer zo voorbarig aan de mislukte blokkade herinnerd, dat men het in Bonn nodig ge oordeeld heeft een matigend geluid te laten horen. Inderdaad zijn het geen wereld schokkende feiten, die deze keer de West- Berlijners er toe gebracht hebben, weer eens versterkte aandacht voor hun stad te verlangen. De reeks speldeprikken, waar mee de zenuwen der Berlijners op de proef gesteld worden, begon na de verklaring van de Russische stadscommandant, dat Oost-Berlijn niet beschouwd kon worden als „bezette sector van de hoofdstad der souvereine Duitse Democratische Repu bliek". Daarmee is de status van Berlijn, dat formeel nog geldt als door de vier mo gendheden bestuurde stad, in het geding gekomen. Dat dit alles geen toevallige samenloop van omstandigheden was, heeft de Oost-Duitse eenheidspartij duidelijk ge maakt door voort te hameren op het thema, dat de oude status der stad in feite niet meer zou bestaan en dat de Sovjet-Unie bij het verlenen van de souvereine status aan de Oost-Duitse republiek ook haar Ber lijnse rechten aan de regering-Grotewohl zou hebben overgedragen. Begrijpelijk Het Westelijke protest bij het Russische hoofdkwartier gaat er van uit, dat de Rus sen niet zonder een goedkeuring van alle vier de bezetters van hun verantwoorde lijkheid kunnen worden ontslagen. Het staat op de voortzetting van de vierzijdige controle der stad, die eigenlijk reeds lang een fictie is geworden, daar de oude „Kom- mandantur" sedert jaren niet meer func- tionneert. Al is er na het eerste incident niets van betekenis meer gebeurd, toch is de Berlijnse bezorgdheid begrijpelijk, aan gezien het zeer wel mogelijk is, dat de Russen aansturen op een nieuwe definitie van de status van het door de Westelijke mogendheden beschermde deel der stad. Dit vormt in feite een enclave in het gebied der Oost-Duitse republiek, die haar rege ringscentrum in Pankow in het Oosten der 'stad heeft ingêricht. Bif^fïge gelegen heden hebben de Berlijners al laten blijken, dat naar hun oordeel 'de Westelijkt mo gendheden onvoldoende krachtig op de Russische prikken zouden reageren. Pijnlijk Ook deze keer is men in Berlijn kennelijk ontevreden en verdenkt men de Westelijke geallieerden ervan een toespitsing van de verhoudingen in Berlijn uit de weg te gaan. Daarbij is een pijnlijke ontsporing voorge komen, niet alleen bij de Berlijnse kranten, doch ook bij sommige in de Bondsrepu bliek. Een der speldeprikken gold namelijk het scheepvaartverkeer naar Berlijn. De Russen hebben het recht om de daarvoor benodigde vergunningen uit te geven, over gedragen aan de Oost-Duitse autoriteiten. Dat heeft nieuwe golven van protest in West-Berlijn doen opgaan, totdat bleek, dat de Britse bezetting zich reeds in October met deze nieuwe gang van zaken heeft accoord verklaard. In West-Berlijn schreef men naar aan leiding daarvan reeds, dat de Britten een soort dolksteek in de rug van de Berlijners zouden hebben geplaatst. Inmiddels is ech ter gebleken, dat deze toestemming niet zonder weten van de Bondsregering is ge geven. De Britten hebben de Bondsregering gepolst over de wens der Russen zich uit deze zaak terug te trekken. Het antwoord aan de Russen is, volgens een woordvoer der der Bondsregering, gegeven, nadat met de Britten in Bonn daarover overeenstem ming was bereikt. Alle beschuldigingen aan het Britse adres missen dus elke grond. Van een onprettige verrassing in regerings kringen in Bonn over de Britse houding is generlei sprake. Opzienbarend is de kwestie der scheeps- vergunningen overigens helemaal niet.Der- gelijke vergunningen voor het spoor- en wegvervoer worden reeds lang door de Oost-Duitse autoriteiten afgegeven. Er schijnt in Bonn geen enkel bezwaar tegen te bestaan dezelfde practijk ook op de scheepvaart te zien toegepast, mits men het beginsel kan handhaven, dat eigenlijk de bezetting de hoogste verantwoording blijft dragen. De Oost-Duitsers proberen deze kwestie nu te gebruiken om opnieuw te trachten op ministerieel niveau tot een bespreking te komen en zodoende weer een stukje de facto erkenning los te peuteren. Over het omzeilen van deze klip zal het. ministeriële beraad in Bonn aan het einde der week worden voortgezet. Het Tweede Kamerlid de heer Visch heeft aan de minister van Oorlog en van Marine gevraagd of de minister kennis heeft genomen van een rapport van het Britse Medische Genootschap, waarin wordt onthuld, dat de oorzaak van tal van onge lukken met straalvliegtuigen bij de Britse luchtmacht is te wijten aan vlagen van plotselinge verstandsverbijstering bij de piloten als gevolg van de grote geestelijke spanningen, waaraan straaljagerpiloten tij dens vluchten blootstaan. De heer Visch vraagt voorts of dit is bestudeerd door het Vliegmedisch Centrum en de militaire Vliegmedische Dienst, of deze studie reeds heeft geleid tot conclusies, welke de bevin dingen van het Britse Medische Genoot schap geheel of ten dele dekken, en of de in het rapport genoemde verschijnselen zijn waargenomen bij Nederlandse militaire vliegers. Zo ja, tot welke stappen heeft dit aanleiding gegeven,?, ,(i M WASHINGTON (United Press) De luchtvaartmaatschappij North American Airlines heeft de Amerikaanse burgerlucht vaartautoriteiten (Civil Aeronautics Board) toestemming verzocht voor een drastische tariefsverlaging in de komende lente voor trans-Atlantische vluchten. De maatschap pij is bereid een luchtdienst met maximaal twee vluchten per dag te beginnen tegen passagetarieven die 43 percent lager zijn dan de bestaande. De maatschappij wil voor een retour New YorkParijs 293 dollar berekenen, ADVERTENTIE Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot aids: mevr. dr. A. G. M. Huys- mansEvers, mevr. A. R. BrouwerRei- dimg, mej. H. Hofer en de heren P. W. Tol lenaar, J. T. Teng Khoen Hing, allen te Amsterdam: O. L. M. Bijvoet, Haarlem: M. J. G. A. van Waelen. Schimmert. Arts examen le gedeelte: A. J. M. Kuyper, P. Bierenbroodspot, J. C. Birkenhager, P. H. W. Sinnige, H. R. Weenink en P. J. Luiting, al len te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „De Aminozuur-Samenstelling van Tarwe-Eiwitten in verband met de Uit- malingsgraad alsmede de Instrumentatie voor Kolomchromatogafrie" de heer R. Nunnikhoven, geboren te Helmond. Docto raal examen Pharmacie: Thio Koen Hek, Amsterdam. Candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde: H. S. Douwes, Amsterdam. 69. Kort nadat Pat en Panda tezamen met de spionnen waren opgesloten, bracht een soldaat een nieuwe gevangene bij de generaal. „Een verdacht persoon, gene raal", meldde hij. „Hij beweert, dat hij een glas zwaar water heeft meegebracht voor de landkruiser"„Alweer een?!", riep de generaal. „Dat zwaarwaterdragen be gint een geliefd smoesje te worden om bij mijn landkruiser te spionneren! Vooruit, kerel, beken maar meteen, dat je een spion bent!" „Voor zover ik weet, ben ik geen spion", antwoordde de gevangene, „maar ik kan mij vergissen, want mijn geheugen is soms wat zwakjes. Evenwel ben ik er vrij zeker van, dat dit glas atomisch gela den zwaar water bevat, waarmee uw landkruiser in beweging kan worden ge bracht. Voorts meen ik mij te herinneren, dat er een gevaar aan is verbonden, doch de aard van dat gevaar wil mij op het moment niet te binnen schieten". Binnen in de cel schoot Panda overeind. „Hoorde je die stem?!", riep hij, „dat is professor Kalker! Eindelijk zullen we bevrijd wor den en De rest van zijn woorden ging verloren in een daverende explosie Toen de stofwolken wat waren opgetrok ken kon men Pat, Panda en de spionnen onderscheiden, die zich duizelig uit de restanten van de gevangenis losmaakten. „Bekorrah! Wat is er gebeurd?", hijgde Pat, „Ik weet het niet", antwoordde Panda „Maar in elk geval zijn we weer vrij! 225 dollar minder dan op het ogenblik in de toeristenklasse buiten hef reisseizoen, en 265 dollar minder dan in de toeristenklasse tijdens het seizoen. Enkele andere voorgestelde tarieven zijn: enkele ï-eis New YorkShannon 125 dollar (thans 261 dollar), New YorkLonden 140 dollar (thans 290 dollar), New YorkPa rijs 146.50 dollar (thans 310 dollar), New YorkFrankfort 156 dollar (thains 328.20 dollar), New YorkRome 175 dollar (thans 360.20 dollar). Als de maatschappij de vergunning krijgt, zou een vliegtocht met de North American Airlines de goedkoopste reismethode tussen New York en Europa worden. De retour- prijzen per boot van Southampton naar New York bedragen in de eerste klasse van 400 tot 650 dollar, in de toeristenklasse van 320 tot 340 dollar. De North American wil voor deze reizen gebruik maken van Dou glas DC-6B-toestellen, die honderd passa giers kunnen vervoeren. Koudegolf. Het is in Moskou zo koud, als het in jaren niet geweest is. De tem peratuur daalde in de nacht van Don derdag op Vrijdag tot 35 graden onder nul. Het gemeentebestuur van Moskou zal de scholen laten sluiten, wanneer de temperatuur overdag beneden 25 graden onder het vriespunt daalt. Slaaf. De Amerikaanse neger Joseph Ni cholas Osborn, die beweerde in 1814 als slaaf in Kentucky te zijn geboren, is te Cincinnati overleden. Panne. Een viermotorig Italiaans lijnvlieg- tuig, met de Italiaanse minister van De fensie aan boord, is te Shannon in Ier land aangekomen met slechts twee wer kende motoren. Bij de landing spron gen twee banden. Het vliegtuig was op weg van New York naar Rome. De pas sagiers hebben hun reis in een ander vliegtuig voortgezet. Bestemming. De turbines van het vroegere Duitse slagschip „Gneisenau" zullen binnenkort weer draaien, maar dan ver landinwaarts om licht en energie op te wekken voor een technische school in de Poolse stad Czen-Stochowa in Op- per-Silezië, aldus meldt radio-War- schau. Uitgesteld. Op Japans verzoek heeft het Amerikaanse leger in Japan de proe ven met het lanceerapparaat voor ra ketten van het type „Honest John" uit gesteld. Er is van Japanse zijde krach tig tegen deze oefeningen geprotesteerd omdat de „Honest John" een atoomwa pen is. De Amerikanen gebruiken echter bij het proefschieten geen atoomlading. Zwijgzaam. De Sovjet-leiders Boelganin en Kroesjtsjev zijn uit Jaipoer in India naar Srinagar in Kasjmir vertrokken, waar zij twee dagen zullen blijven. Zij reizen Zondag terug naar Nieuw Delhi. Mevrouw Indira Gandhi, dochter van premier Nehroe, vergezelt de Sovjet leiders in Kasjmir. Kroesjtsjev heeft plotseling een einde gemaakt aan de grapjes en kwinkslagen die hij op zijn bezoek aan India en Birma heeft rond gestrooid. Vol. Te Lake Geneva, in de Amerikaanse staat Wisconsin, heeft een inbreker honderdduizend dollar uit een bank ge stolen, nadat hij negen bankemployé's bij de deur had opgewacht en deze één voor één in de brandkast had opge sloten. Kloof. In een straat in de Siciliaanse stad Catania is een diepe scheur ontstaan, waarin een paard is gestort. De brand weer kon het dier niet weer vinden. Evenmin heeft men de diepte van de kloof kunnen peilen. De huizen in de omgeving worden ontruimd. Deskundigen. V. B. Khlebnicev, plaatsver vangend minister voor de ijzer- en staalindustrie van de Sovjet-Unie, is te Nieuw-Delhi aangekomen. Hij wordt vergezeld door dertien staaldeskundigen en heeft een uitvoerig rapport bij zich over de plannen voor de bouw van een staalfabriek in Bhillai, die in samen werking met de Sovjet-Unie gebouwd zal worden. Sigaar. Nabij Moskou worden proeven ge nomen met een electrische trein, die op kogels in plaats-van wielen, rijdt in een holle betonnen goot, waardoor de wrij ving tot e.en mininjury is beperkt. De nieuwe trein ziet er uit als een grote sigaar, aldus radio-Moskou. Snel. Volgens Amerikaanse persberichten heeft een jager van het type „Crusader" de vorige ryaand sneller gevlogen dan 1680 kilometer per uur. Naar men zegt heeft het ministerie van Defensie offi ciële publicatie van deze snelheid ver hinderd uit veiligheidsoverwegingen. Protest. Bij de gouverneur van de Jordaan se zone -tfan Jeruzalem hebben de con sulaire vertegenwoordigers van Spanje, Frankrijk, de Verenigde Staten, Grie kenland, België, Turkije, Italië en Ne derland een protest ingediend tegen een verbod voor pelgrims die met Kerst mis via Israël naar Bethlehem reizen, ook via Israël terug te keren. Atoombommenwerpers. Binnenkort zullen op Cyprus Britse bommenwerpers wor den gestationneerd die in staat zijn atoombommen te vervoeren, aldus heeft de Britse minister van Luchtvaart, Lord Lisle and Dudley, in Londen mee gedeeld bij zijn terugkeer van een in spectiereis langs Britse luchtbases in het Verre- en het Midden-Oosten. Vijfhonderd. Volgens de Indiase radio heb ben door de orkaan, die vorige week drie kustdistricten van de staat Madras heeft geteisterd, ongeveer vijftig perso nen het leven verloren. Veertig dorpen zijn vernield. De autoriteiten laten per vliegtuig levensmiddelen aanvoeren voor de geïsoleerde plaatsen. VOOR HET verschijnsel dat reukstoffen in vroeger tijden een belangrijke rol heb ben gespeeld in de geneesmiddelenleer, kunnen verschillende uiteenlopende oor zaken worden aangewezen. In de eerste plaats zijn reukstoffen door alle eeuwen heen nauw verbonden geweest met ver schillende vormen van eredienst, en wor den ook thans nog toegepast bij ritualen van verschillende geloofsrichtingen, zoals bijv. bewieroking, plenging of afwassing. Ook in het Oude Testament wordt gesproken van „een vuur off er ten lieflij ken reuke" (Lev. 2 2) en in Ex. 30 34 wordt Mozes gezegd welriekende specerijen, mirre- sap, onyché, galban en zuivere wierook te nemen om daaruit de olie voor de zalving der priesters te bereiden. Eredienst en reukwerk stonden bij vele volken in nauwe verwantschap tot elkaar, maar eveneens godsdienst en geneeskunst, zodat de accolade lussen reukwerken en geneesmiddelen gemakkelijk valt aan te wijzen. Ook hiervan vinden we ook in het O.T. weer een aanduiding, waar gesproken wordt van een reukwerk ener zalf, naar het werk des apothekers gemengd (Ex. 30 35). Er zijn echter nog andere factoren te onderkennen die het gebruik van reuk stoffen als geneesmiddel, of zelfs als voor behoedmiddel tegen ziekten hebben onder steund of bevorderd. Als belangrijkste moet dan zeker worden genoemd de bij vele volken gehuldigde, en aloude opvat ting, dat ziekten werden veroorzaakt door kwade geesten die zich, via de openingen in het hoofd, in het lichaam hadden weten te nestelen. Door de patiënt de geur van welriekende stoffen te laten opsnuiven, konden deze ziekte-veroorzakende geesten gunstig worden gestemd, öf zij zouden wel- licht verlokt worden naar buiten te tre den, wat in beide gevallen verlichting, zo niet algeheel herstel, van de kwaal zou betekenen. Een andere overweging was, dat aller lei ziekten werden toegeschreven aan de kwalijke geur van de veelal weinig zinde lijke omgeving, waarin de zieken vertoef den. Zoals bekend, meende men nog tot voor kort, dat bijvoorbeeld de slechte lucht mal-ariain vochtige stre ken de malaria of moeras koortsen veroorzaakte, terwijl in werkelijkheid de schuld moet worden gezocht bij de malariamuggen, die de men sen door hun steken infec teren, zoals we sinds het eind van de vorige eeuw weten. Van niet minder betekenis in dit com plex van factoren, moeten we tevens ach ten het feit dat de patiënten in vroeger tijden herhaaldelijk verlichting zullen heb ben ondervonden door het gebruik van welriekende stoffen. In de algehele toe stand van onlust, waarin de lijder zich bevond, zal het opsnuiven van reukwerk in verscheidene gevallen inderdaad wel dadig hebben aangedaan, en we behoeven ons dan ook geenszins te verbazen, dat de reukstoffentherapie tot in de 18de eeuw heeft stand gehouden. Van de 25 welrie kende oliën, die Crito, de geneesheer van keizer Trajanus in het begin van de 2de eeuw op zijn lijst van medicamenten plaat ste, kunnen verschillende restanten nog in onze boeken over volksgeneeskunde wor den aangetroffen. Is het overigens niet merkwaardig, dat de mens instinctief zoveel juiste genees middelen heeft gevonden? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2