gOU op de BORST Groen Co Zie Boven Loonsverhogingen moeten betaald worden uit de winsten VA LD A Er valt aan onze souvereiniteit over Nieu-w Guinea niet te tornen Geboren in de Orion-nevel? Parijs tien dagen diplomatiek centrum van het Westen Paul van Kempen overleden Prof. Romme in Tweede Kamer: Prijsstijgingen moeten in ieder geval worden voorkomen V/ICKS Raad van Naar den is tegen PEN-prijspolitiek Minister Kernkamp: Agio-bonus van de Amsterdamsche Bank Over lijdensacte van de geest van Genève zal worden bezegeld Een maand geëist tegen Heemskerks chauffeur „Bk>emfontein"-passagiere over boord geslagen? CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES Bus met terpentijn op de kachel gezet Indonesië wil buitenlands kapitaal aantrekken Wegens gevaarlijk inhalen Bovendien ontzegging rijbewijs voor 2 jaar Loonconflict in de Duitse staalindustrie bijgelegd VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 (Van onze parlementaire redacteur) „Zij is even levensblij als stervensbe reid," zei prof. Romme (KVP) gisteren in de Tweede Kamer over zijn in 1953 bij het slot over de begroting van Sociale Zaken ingediende motie voor een vrijere loonpolitiek, die later in de „ijskast" werd opgeborgen. Deze motie wilde een wijziging in de loonpolitiek bevorderen. Welnu, thans kon van haar geen verdere werking voor dat doel meer uitgaan en daarom kon zij nu verdwijnen. Aldus de in bescheidenheid, maar in feite als triomfator door de aan voerder van de KVP gemaakte opmerking aan het slot van zijn rede. Het was duide lijk dat deze afgevaardigde het door hem reeds in 1953 voorgestane doel had bereikt, doordat de regering zich nu voor een vrijere loonpolitiek heeft uitgesproken. De weg, die de regering wil gaan bewan delen, lacht de KVP-fractie wel toe, om dat aan het georganiseerde bedrijfsleven de taak zal worden overgelaten die het toe komt, en voorts aangezien hier de moge lijkheid wordt geopend dat de arbeider het hem toekomende deel van de welvaart zal krijgen. Na even een blik op het verleden te hebben geworpen, waarbij hij verklaar de, het huidige stelsel in elk geval beter te vinden dan het vooroorlogse, stelde prof. Romme tot zijn vreugde vast, dat ook de heer Roemers (P. v. d. A.) erkend had, dat wij met het op het moment nog bestaande stelsel van loonvorming waren „lek ge varen." De diepere oorzaken hiervan waren zowel in de veranderde sociale als in de veranderde economische omstandigheden gelegen. In de toon van de Memorie van Antwoord en in de bedoeling van minister Suurhoff, loyaal de nieuwe koers te willen inslaan had prof. Romme vertrouwen. Het principiële besluit van de regering om in zake de loonregelingen overdracht van de bevoegdheden naar de Sociaal-Economische Raad mogelijk te maken sloot toch mede in, dat zulks zich zou uitstrekken naar de be- drijfstaksgewijze organisaties. Gaarne zou de KVP-aanvoerder nog bevestigd zien, dat de bedoeling is vaststelling van de richt lijnen door de Sociaal-Economische Raad te doen geschieden en voorts om over te gaan tot instelling van een Loonraad, die dan de loonvoorstellen aan de richtlijnen zal hebben te toetsen. Loonsverhoging uit de winsten Prof. Romme, die, anders dan de heer Stapelkamp, niet onmiddellijk overdracht der zeggenschap op loonvormingsgebied aan het bedrijfsleven bepleitte, bleek er wel op gesteld te zijn, dat met behulp van het bestaande apparaat aan de verlangens in zake doorvoering van loondifferentiatie zal worden tegemoet gekomen. Gaarne ver nam hij, of de regering met hem van mening is, dat in het algemeen de differen tiatie niet mag leiden tot prijsstijging. Deze differentiatie mocht dan in de vorm van toonverschillen waarneembaar zijn, in wezen zou zij neerkomen op verdeling van winst. Van deze afgevaardigde kreeg men niets te horen omtrent het probleem van de lonen van het overheidspersoneel, waar bij het begrip winstdeling niet aan de orde kan komen. Wat de landarbeiders aangaat, gaf hij te verstaan, dat op grond van de rechtvaardigheid voor hen een loonsver hoging behoort plaats te vinden, ook ai zouden de prijzen daardoor een stijging ondergaan. Nogmaals onderstreepte prof. Romme, dat differentiatie het veiligst be reikbaar is als men het nodige haalt uit de winst. Tenslotte vroeg hij ernstig te over wegen of het wel juist en houdbaar is in de overgangstijd, voordat een wettelijke regeling inzake het nieuw in te voeren stel sel tot stand zal komen enerzijds de formele winstdeling toe te staan, namelijk bedrijfs- takgewijze, doch dat anderzijds per afzon- ADVERTENTIE Bezorg Uzelt verlichting op dc juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd... 2. Verwarmende pleister-werking lucht dc benauwdheid op en maakt het slijm los. Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! —Jfi w VapoRub In de gemeenteraad van Naarden zijn Woensdagavond discussies gevoerd over de prijspolitiek van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf Noordholland. Deze eist van de zelfdistribuerende gemeenten hoge inkoop tarieven, waardoor de inwoners dier ge meenten hogere tarieven moeten betalen dan de inwoners van de provincie die rechtstreeks van het PEN betrekken. Het PEN laat de gemeente Naarden bijvoor beeld 10,4 cent per KWH betalen, berekent de waterschappen 7,5 cent en de spoor wagen 4,8 cent, terwijl het zelf distribueert tegen een gemiddelde prijs van 11,95 cent. Men sprak van discriminatie en ontoelaat bare wantoestanden en nam met algemene stemmen een motie aan, waarin de raad concludeert dat een rationalisatie in de op wekking van electrische energie door het Provinciaal Electriciteits Bedrijf gelijkelijk ten goede moet komen aan alle verbruikers, onverschillig of deze de stroom rechtstreeks betrekken dan wel via gemeentelijke dis tributiebedrijven. Waar deze gedragslijn door het PEN niet is gevolgd, worden aldus de raad zij benadeeld, die via ge meentelijke distributiebedrijven hun stroom betrekken. Het PEN en Provinciale Staten wordt in deze motie verzocht deze discriminatie op te heffen. derlijke onderneming niet te veroorloven. De heren Van Dis (Staatk. Geref.), prof. Lemaire (onafh. Kath.), m r. Kikkert (C.H.) en mr. Van Leeu wen (WD) waren het in grote lijnen eens over de wenselijkheid het pad in te slaan van een vrijere loonpolitiek met behoud intussen van zekere overheidscontrole. De communistische afgevaardigde de heer Reuter was de enige die zich vierkant tegen de in dat opzicht kenbaar gemaakte voornemen keerde. Door de overheid be heerst loonbeleid is volgens hem het ware. Emigratie Een ander punt dat aan de orde kwam was de emigratie. Was prof. Lemaire het in het algemeen met het emigratiebe- leid eens, toch vroeg hij zich af, of het niet de voorkeur verdiende in verband met de spanningen op de arbeidsmarkt, de emi gratie enigszins te remmen, bijvoorbeeld met behulp van een tijdelijke verlaging dei- subsidies. Daarentegen stond de heer B i e- w e n g a (A.R.), gedachtig in het bijzonder aan de behoefte tot emigratie bij jonge boeren, geheel en al achter hetgeen minis ter Suurhoff op dit gebied doet. Maar zo wel de heer De Kort (KVP) als de heer Zegering Hadders (VVD) helden meer naar enige matiging over. Mr. Van Leeuwen (WD) vond het volkomen verkeerd, dat de subsidies a fonds perdu geschieden en niet als voorschotten. Hij dreigde te zullen proberen de post in kwes tie al dan niet symbolisch verminderd te krijgen. Vandaag komt de minister van Sociale Zaken aan het woord. ADVERTENTIE BU HOEST EN KEELPIJN PASTILLES f ontsmettend-verzachtend KAAPSTAD (Un. Press) Volgens be richten uit Kaapstad is een 61-jarige dame van het Nederlandse schip „Bloemfontein" verdwenen toen het schip zich op ongeveer 200 myl ten Noord-Westen van Kaapstad bevond. De „Bloemfontein" liep gisteren te Kaap stad binnen, maar scheepsofficieren wei gerden het bericht te bevestigen. Van de zijde van passagiers werd echter vernomen, dat mevrouw A. G. Bell uit Ro- broy, Botha's Hill in Natal, waarschijnlijk in de nacht van 1 op 2 December overboord gevallen is. Nadat er op de avond van de 1ste Decem ber een gecostumeerd bal aan boord had plaats gevonden, begaven mevrouw Bell en haar echtgenoot zich ieder naar hun eigen hut. Toen de volgende ochtend mevrouw Bell niet verscheen, begaf men zich naar haar hut, welke op slot bleek. De hut werd open gebroken, maar mevrouw Bell was er niet. Het schip keerde daarop en voer de zelfde koers terug, maar mevrouw Bell werd niet gevonden; aldus enige passagiers. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 De Franse anti-communistische organisatie „Paix et Liberté" heeft voor haar laatste nieuwe campagne tégen hét communisme een aanplakbiljet doen ontwórpen dat kwistig in Parijs wordt verspreid. De leden van deze organisatie schijnen de Russische vriendelijkheid van het ogenblik niet erg hoog aan te slaan, getuige het opschrift, dat zegt, dat de „glimlach van een krokodil in werkelijkheid zijn beste wapen is". Natuurlijk had er eigenlijk „crocodile" moeten staan, maar coco is een woordspeling omdat coco in Frankrijk de minder vriendelijke aanduiding is voor communisten (Van onze parlementaire redacteur) „DE REGERING HOUDT vast aan haar standpunt, dat Nederland rechtens en feitelyk de souvereiniteit over Nieuw-Guinea uitoefent en zal blijven uitoefenen, tot de bevolking in staat zal zjjn over haar toekomst te beslissen." Dit verklaarde minister Kernkamp Donderdagavond bij de verdediging van zijn begroting, nadat hij ook nog eens herhaald had, dat er in de UNO voor discussie over die souvereini teit met Indonesië of wie dan ook geen plaats is. Aan dit standpunt zal de regering by de morgen in Den Haag beginnende Nederlands-Indonesische ministersconferentie vasthouden. Indonesië heeft als derde punt op de agenda gebracht „bepaalde vraag stukken betreffende Nieuw-Guinea". Wat daarmee bedoeld is, verklaarde de minister niet te weten: Het was niet nader toegelicht. Dit was wel het belangrijkste uit het geen de bewindsman mededeelde. Onvol doende economische basis of onvoldoende ontwikkeling van Nieuw Guinea leidt tot afhankelijkheid én dus moet men zorgen deze op hoger peil te brengen. Daarbij moet men echter niet te overhaast te werk gaan. Voor de naaste toekomst is volgens minister Kernkamp het aantal beschikbare arbeids krachten toereikend. De gedachte, dat Nieuw-Guinea zou hongeren en dorsten naar onderwijs is niet bepaald met de wer kelijkheid in overeenstemming, zo kreeg de Kamer nog te horen. Elk kind kan elemen tair onderwijs krijgen. Tachtig percent in de gebieden, die wij onder beheer hebben, maakt daarvan gebruik. Het eerste gedeelte van 's ministers uit eenzettingen was aan de West gewijd. In toenemende mate valt volgens hem te ver wachten, dat Suriname en de Nederlandse Antillen een beroep op onze personele bij stand zullen doen. Vrees voor gebrek aan arbeidskrachten ter uitvoering van de plannen voor Suriname behoeft er niet te bestaan. Alle medewerking zal dezerzijds worden verleend aan verbreding van de economische basis van de Antillen. Geens zins overbodig was tenslotte het wijs ver maan van minister Kernkamp aan de Sta- ten-Generaal, zich de nodige zelfbeperking Winkeljuffrouw ernstig gewond In een drogisterij in de Spaarndammer- straat te Amsterdam heeft een op een brandende kachel staande bus, waarin zich een kleine hoeveelheid was vermengd met terpentijn bevond, vlam gevat. De 39- jarige winkeljuffrouw H. W. M. sloeg, ver moedelijk omdat zij op haar hulpgeroep geen gehoor kreeg, de brandende bus van de kachel. Hierbij kreeg zij een gedeelte van de brandende inhoud over handen en gezicht. Met ernstige brandwonden is zij in het WiHhelminagasthuis opgenomen. De bus was door een mannelijke bediende op de kachel geplaatst om te worden schoon gemaakt. op te leggen om te voorkomen, dat men de indruk zou maken zich te veel te willen opdringen in datgene wat als eigen aange legenheden van de zelfstandige deelgenoten overzee kan worden beschouwd. Volledige aanvaarding van inhoud en geest van het Statuut, dus van het beginsel van de zelf standige behartiging van de eigen belangen, noopt tot het nalaten van allerlei be moeiingen, niet slechts van de Nederlandse regering maar ook van het Parlement. Voor een goede voorlichting wordt het no dige gedaan. Verder zullen regelmatige contacten tussen de drie parlementen mede in belangrijke mate ertoe bijdragen dat de Nederlandse volksvertegenwoordiging op de hoogte blijft van zaken in de West, die haar interesseren. De begrotingen der Overzeese rijksdelen en van Nieuw-Guinea werden hierna goed gekeurd. (Van onze financiële medewerker) Terwijl de directie van de Hollandsche Bank-Unie zich in haar jaarverslag in het algemeen tegen de uitkering van dividen den uit de agio-reserve keert, komt de Am sterdamsche Bank met de voor aandeel houders grote verrassing dat ze behalve 12 pet dividend over 1955 (waarvan desge wenst 2 pet. in aandelen) niet minder dan 25 pet als bonus uit de agio-reserve zal uit keren en niet in contanten, maar ook in aandelen en nog wel aandelen, welke ook recht hebben op het dividend over 1955. In totaal ontvangen de aandeelhouders dit maal dus 37 pet waarvan 10 pet in con tanten en 27 pet in aandelen. Feitelijk ont vangen ze nog meer omdat het bonusaan deel van 25 pet voor 1955 dividendgerech tigd is en hierop dus ook weer 12 pet, waarvan 2 pet. in aandelen, wordt ont vangen. Daar een dividend in aandelen voor de inkomstenbelasting alleen voor de nomina le waarde (100 pet) belastbaar is, ontvan gen de aandeelhouders wat de aandelen meer waard zijn dan 100 pet belastingvrij, terwijl de bonus van 25 pet ten laste van de agio-reserve geheel belastingvrij is en men kan zich dus voorstellen dat aandeel houders met deze aankondiging in hun sas zijn. Misschien nog niet in de eerste plaats om wat ze ontvangen, want de beurskoers wordt er uiteraard mee verminderd, maar meer omdat in deze uitkeringen een aan wijzing kan worden gezien voor het ver trouwen dat de directie in de financiële kracht en de toekomstmogelijkheden van haar bedrijf heeft. Want hoewel uit de winst f 3 i/2 millioen aan de gewone en f 1 i/2 millioen aan de extra-reserve zal worden toegevoegd, wordt de reserveposi tie van de bank door genoemde uitkerin gen verminderd. Het kapitaal stijgt van f 70 millioen tot f 89 14 millioen, de gewone reserve daalt met f 17 i/2 millioen tot f 32 i/2 millioen, maar stijgt weer tot f 36 millioen, altijd nog een respectabel bedrag, terwijl ongetwijfeld bij de bank nog aanzienlijke stille reserves aanwezig zullen zijn. De aandelen Amsterdamsche Bank no teren op de beurs van alle bankaandelen het hoogst en zijn de laatste tijd tot ca. 288 pet. opgelopen.Na betaling van de thans aangekondigde uitkeringen zal de koers zich naar globale berekening in de buurt van 210 pet stellen, zodat dan ook bij een lager dividend dan 12 pet nog een bevre digend rendement wordt verkregen. Behalve de aandeelhouders worden ook staf en personeel verrast. Zij kunnen hun tantièmes over het lopende jaar ook ge deeltelijk in aandelen ontvangen, waarvoor f 750.000 aandelen zijn beschikbaar gesteld, hetgeen voor hen dus een niet onbelangrij ke verhoging van het tantième betekent. De grote nevel in Orion (in deze maneschijnloze week duidelijk met het blote oog zichtbao.r) is waarschijnlijk de ge boorteplaats geweest van twee sterren die op het ogenblik in tegengestel de richting het Melk wegstelsel doorkruisen met snelheden van 128 kilometer per seconde. Eén ervan bevindt zich onder onze horizon en is alleen op het Zuidelijke halfrond zichtbaar (in het sterrenbeeld de Duif); de andere is na zijn geboorte in Noorde lijke richting weggesneld en vormt nu, samen met een aantal andere ster ren, het sterrenbeeld de Voerman (Auriga). Deze AE Aurigae, zoals de catalogus-naam luidt, is een voor het oog zwak en onopvallend sterretje, maar heeft een opper vlakte-temperatuur van honderdduizend graden en een lichtkracht, vijf tigduizend maal zo sterk als die van onze zon. Het sterretje is 1700 lichtja ren van ons verwijderd. Deze en een aantal an dere bijzonderheden zijn kort geleden aan het licht gebracht door een onderzoek dat de profes soren Blaauw en Morgan hebben ingesteld naar het gedrag van twee van de honderd milliard ster ren van de Melkweg en zij kwamen daarbij tot Dit is de grote nevel in het sterrenbeeld Orion, le vermoedelijke „broed" plaats" waar onlangs enige zeer hete sterren zijn geboren. de conclusie dat AE Au rigae en de eerder ge noemde ster de Duif een tweelingpaar vormen. Beide sterren verwijde ren zich met nagenoeg gelijke snelheden van hun geboorteplaats en die plaats is hoogstwaar schijnlijk de lichtgeven de nevelvlek onder de drie gordelsterren van Orion, 's avonds in het Zuidoosten zichtbaar, net onder de Melkweg. Gefotografeerd door een sterke telescoop, levert deze nevel het hierbij afgedrukte beeld op; de twee wazige vlekken zijn vermoedelijk delen van één en dezelfde nevel, die van elkaar zijn ge scheiden door een wolk van donkere materie In en rondom deze nevel komt een dozijn sterren voor die alle behoren tot het zeldzame type der „blauwe supergiganten", een soort waartoe er maar één per millioen behoort. Het zijn reuzen- sterren met een zeer hoge temperatuur. De zelfde kenmerken ver toont ook het tweeling paar waarvan hier spra ke is. Hun geboorte moet 2,6 millioen jaar geleden hebben plaats gehad en het zijn dus zeer jeug dige sterren - de zon is zéker tien keer zo oud - die zich bovendien ken merken door een gewel dig hoog energiever bruik. Zo oud als onze zon nu is, zullen zij vast en zeker niet worden, daarvoor gebruiken zij hun levensbrandstof te snel. De onderzoekingen met betrekking tot dit ster- renpaar hebben opnieuw het vermoeden versterkt dat de Orionnevel een broedplaats van sterren is; een gebied waar nog „kort geleden" sterren zijn geboren. De nevel ziet er roerig genoeg uit om dat vermoeden te wettigen. G. v. W. REINA PRINSEN GEERLIGSPRIJS. Ook voor 1956 dat is voor de tiende keer heeft de stichting Reina Prinsen Geerligsfonds een jeugdprijsvraag uitge schreven. Ieder, die op 24 November 1956 de leef tijd van twintig jaar heeft bereikt en die van vijfentwintig jaar niet overschreden, kan meedingen door voor 15 Mei 1956 eigen proza, gedichten of toneelstukken liefs', in drievoud in te zenden. Adres: P. J. Meer- tens, Nieuwe Hoogstraat 17, Amsterdam. (Van onze correspondent in Parijs) Parijs is tot en met volgende week Zater dag het middelpunt van diplomatieke be sprekingen, die in verschillende samenstel ling gehouden worden. De reeks beraad slagingen is geopend met een bijeenkomst van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie, waarin de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk met hoge militai ren vertegenwoordigd zijn. Vandaag voe gen zich bij dit trio de stafchefs van twaalf andere Atlantische landen en van Dinsdag af zal dit gezelschap dan nèg eens worden uitgebreid met de diplomaten van de per manente NAVO-raad, waarin voor ons land jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zitting heeft. Al die besprekingen hebben ten doel de grote conferentie voor te be reiden, die Donderdag begint en waaraan dc ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën der vijftien At lantische landen zullen deelnemen. Van hun aanwezigheid in Parijs zullen de zeven ministers van de West-Europese Unie Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux-sta- ten gebruik maken om Woensdag hun eigen problemen zoals de Saarkwestie te bestuderen en tenslotte zullen de minis ters van de Westelijke Grote Drie de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk ook wel een woordje willen wisselen. De opzet van de grote NAVO-conferentie, die twee dagen zal duren, is de jaarbalans op te maken en de doelen te geven, waar naar verder gestreefd zal worden. Twee punten, die nauw met elkaar verband hou den, zullen in het middelpunt van de be sprekingen en de belangstelling staan: de mislukking van de jongste conferentie van Genève en het bezoek, dat de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Pearson onlangs aan de Russische regering heeft ge bracht. In diplomatieke kringen wordt verwacht, dat het reis-verslag van minister Pearson de ervaringen van zijn drie col lega's Dulles, MacMillan en Pinay in Genève volledig zal bevestigen. Men zal stellig tot de slotsom komen, dat op een principiële koerswijziging van de Europese politiek van het Kremlin niet De dirigent Paul van Kempen is Donder dagmiddag op 62-jarige leeftijd in de Zie kenverpleging te Amsterdam, waar hij eni ge tijd geleden werd opgenomen, overleden. Paul van Kempen werd te Zoeterwoude geboren in 1893 en studeerde viool aan het Amsterdams Conservatorium. Op dertien jarige leeftijd trad hij voor het eerst als solist op. Toen hij zeventien was, kreeg hij reeds een aanstelling als eerste violist bij het Concertgebouw Orkest. Zes jaren daar na werd hij eerste concertmeester in Posen, nadien vervulde hij dezelfde functie in Dortmund. Allengs ging Van Kempen zich meer toe leggen op het dirigeervak In 1932 werd hij eerste dirigent van de Dresdener Philhar- monie, welk orkest onder zijn leiding we reldvermaardheid kreeg. Sedertdien heeft hij de leiding gehad van enige van Europa's grootste opera-instellingen (Berlijn, Aken, Bremen) en orkesten. De laatste jaren leidde hij een groot aantal concerten van het Radio Philharmonisch Orkest in Hil versum. Langdurige toumée's heeft hij vooral in Italië, Frankrijk en Duitsland on dernomen. Hij dirigeerde in verscheidene internationale muziekfestivals. Ieder jaar leidde Van Kempen te Siena in Italië de internationale dirigentencursus. Ook de di rigentencursus van de Nederlandse Radio Unie in 1955 stond onder zijn leiding. Herdenking in Hilversum Toen gisteravond het Radio Philharmo nisch Oi-kest in de K.R.O.-studio bijeen kwam voor een opname, werd aan de musici mededeling gedaan van het overlijden van de dirigent. De program maleider van de Nederlandse Radio Unie, de heer E. Bomli, betoogde in zijn herden kingstoespraak, dat Paul van Kempen sinds 1949 het orkest op een zodanig niveau heeft gebracht, dat het in de internationale pers met waardering wordt vermeld. De ontploffingsramp te Frankfort Volgens de politie te Frankfort zijn er tot dusver geen aanwijzingen, dat de ont ploffing waardoor een flatgebouw in Fran- fort werd verwoest, met opzet is veroor zaakt. Zij acht het ook onwaarschijnlijk, dat een bom uit de oorlog onder de funde- ing is ontploft. Het aantal geborgen doden bedraagt thans 27. langer mag worden gehoopt. De geest van Genève is dood en begraven en in Parijs zal de 0 verlij densacte worden opgesteld en van de vijftien ministeriële handtekeningen worden voorzien. Men zal de consequenties aanvaarden dat het niet alleen wenselijk, maar zelfs geboden is ten opzichte van West-Duitsland een duidelijkere en strak kere gemeenschappelijke lijn te trekken. Vooral van militaire zijde zal er zeker krachtig op worden aangedrongen de Duit se herbewapening te versterken en te ver snellen. Geen ontwapening Tot vóór de laatste conferentie van Genève viel wel eens een zeker onderscheid op te merken tussen woorden die, soms door dezelfde ministers, in en buiten NAVO--verband gesproken werden. Dat accent-verschil was vooral bij Dulles op merkelijk. Hoewel sedert de zomenbijeen komst van de vier regeringsleiders in Genève, de leuzen van toenadering en ont spanning werden hoog gehouden, bleef men in Atlantische kringen terughoudend uit vrees, dat de militaire inspanningen ver waarloosd zouden worden. Men zal nu zeker weinig moeite hebben die inzichten zowel binnenskamers als naar buiten zuiverder te omschrijven. Met de geest van Genève is tevens de hoop verdwenen dat met de Rus sen op dit ogenblik een accoord over enige vorm van ontwapening mogelijk is. Hoezeer die illusies zijn vervlogen, blijkt v>el uit de jongste ontwikkeling in de situatie te Berlijn, hoewel in diplomatieke kringen te Parijs niet onmiddellijk een her haling van de blokkade wordt gevreesd. Men meent eerder dat de Russen de Wes terse mogendheden in een positie trachten te brengen, waarin ze genoodzaakt zouden worden zich met de Oost-Duitsers te ver staan over de opstelling van een „gentle man's agreement" om hun aanwezigheid in West-Berlijn veilig stellen. Datzelfde doel heeft minister Molotov met andere mid delen te Genève ook al nagestreefd. De moeilijkheid is evenwel dat de Westerse landen de Oost-Duitsers niet als „gentle men" gelieven te erkennen noch te behan delen DJAKARTA (United Press) De Indo nesische regering heeft een veelomvattend plan bekendgemaakt voor het aantrekken van buitenlands kapitaal op aanlokkelijke voorwaarden naar Indonesië. In een formele regeringsverklaring is een program van zestien punten bekendge maakt, dat garanties omvat tegen gedwon gen nationalisatie en dubbele belasting en beloften dat de winsten van buitenlandse beleggers en de salarissen van hun em- ployé's naar het buitenland kunnen worden overgemaakt. Het buitenlands aandeel in een maatschappij mag echter niet hoger zijn dan 49 percent. Het plan is nog niet in werking. De regeringsverklaring bevatte slechts de be knopte inhoud van een ontwerpwet over buitenlandse investeringen, die de regering bestudeert. Waarnemers geloven, dat de nieuwe bepalingen pas in de loop van 1956, wanneer het nieuwe parlement is gevormd, in werking zullen treden. Mocht Indonesië volgend jaar echter naar links zwenken dan zal deze nieuwe wet nooit in werking treden, aldus deze waarnemers. Een 26-jarige chauffeur uit Heemskerk, die op 2 Mei van dit- jaar op een Haarlems plein zó inhaalde, dat hij op de linker weghelft kwam en enige wielryders in ge vaar bracht, hoorde Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank door mr. G. W. F. van der Valk Bouman een hechtenisstraf van een maand en ontzegging van het ry- bewys voor de tyd van twee jaar tegen zich eisen. De kantonrechter had hem tot f 75 boete veroordeeld, doch de officier van justitie noemde deze boete „belache lijk". De chauffeur, die in het expeditiebedrijf van zijn vader werkzaam is was des mor géns niet verschenen en een zuster had1 opgebeld om te zeggen, dat hij in Duits land was. De rechtbank vaardigde een be vel tot medebrenging uit en verplaatste de zaak naar de middaguren met het resul taat, dat de verdachte verscheen. Hij deel de mede, dat hij volgens een de avond te voren gemaakte afspraak heden een vracht naar Duitsland zou brengen, doch dat des morgens besloten was, dat een ander in zijn plaats zou gaan. Op dat tijdstip zou echter reeds aan de rechtbank zijn doorgegeven, dat hij naar Duitsland was. De president, mr. H. J. Ferwerda, zeide dit hele verhaal als een grote leugen te beschouwen en vroeg de verdachte, hoe hij de leden van de rechtbank zózeer voor on nozel had kunnen houden, dat hij hun dit verhaal op de mouw trachtte te spelden. Hij herinnerde er aan, dat deze chauffeur zich ook voor de kantonrechter had laten halen. De hoofdagent, die proces-verhaal tegen hem had opgemaakt, verklaarde, dat op het Kennemerplein een aantal auto's langs het trottoir geparkeerd stonden, dat daarnaast drommen wielrijders reden en daarnaast een auto, welke deze chauffeur nog eens trachtte in te halen, waardoor hij op de linker weghelft zou zijn geraakt. Op de vraag of het niet op het nippertje was geweest, dat er geen wielrijders aange reden waren, antwoordde de als getuige gehoorde verbalisant, dat dit niet het ge val was omdat de weg ter plaatse zeer breed is. Deze manier van passeren was echter zo uitzonderlijk, dat talrijke wielrijders er schande van spraken, aidus de hoofdagent. Op de opmerking van de chauffeur, dat hij de wielrijders niet had gezien doordat een andere auto hem het gezicht daarop be nam, zei de kantonrechter: „Daarom moet u geen rijbewijs hebben: u hoort die wiel rijders wèl te zien!" De officier herinnerde er aan, dat de ambtenaar O.M. in dit geval in hoger be roep was gegaan tegen het kantonrechter- vonnis. Hij noemde het gedrag van de chauffeur „verderfelijk" en eiste een, naar hij zeide, voorbeeldige straf van een maand hechtenis en een ontzegging van het rij bewijs voor twee jaar. Op de vraag of de verdachte al eerder veroordeeld was voor een verkeersdelict, antwoordde deze beves tigend. Op de vraag van de president of hij daarbij slachtoffers gemaakt had, verklaar de hij dat dat nog nooit gebeurd was, en op de vraag wat het delict dan wel was verklaarde hij eens een proces-verbaal ge had te hebben wegens het fietsen zonder licht. Hij zeide tenslotte slechts met de helft van zijn auto over de middenstreep te hebben gereden. De rechtbank zal 22 December uitspraak doen. BONN (A.N.P.) Bijna zonder rucht baarheid is in Düsseldorf het loonconflict in de West-Duitse staalindustrie bijgelegd. Twee weken geleden gingen de onder nemers en de vakbonden uiteen zonder overeenstemming, hoewel het aanbod der ondernemers slechts enkele pfennig onder de gestelde eisen bleef. De vakbonden hebben daarna besloten te trachten met de bedrijven afzonderlijk te onderhandelen. De ondernemers doofden het stakingsvuur geheel en al door eigener beweging de aan geboden loonsverhoging van twaalf pfennig per uur te betalen. Zij gaven de arbeiders bovendien nog Kersttoeslagen van de helft van een maandloon. De ondernemers heb ben zich evenwel tegen afzonderlijke rege ling voor de bedrijven verzet.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3