RECLAME-VERKOOP Kühling Uitgaan in Haarlem ROTERDDN IN DE WERELDPOLITIEK Het verre Oosten houdt koers Na achttien jaar rust in het Nederlandse personenvervoer „COMFORT" Vijftig jaar geleden Laatste concessie ging gepaard met principieel geluid matrassen Tegen pijnen ^Hoe is het ontstaan? Dulles over de Russische politiek Om één geval Opdracht tot sanering Halstarrig Weerspiegeling van beleid Alleenverkocp voor Haarlem Wanneer afsluiting van het Volkerak? Paleis van de Sovjets zal toch afgebouwd worden OPGETOGEN Uit Haarlems Dagblad van 9 December 1905 V..JJ 1)AG 9 DEC F MB ER 1955 (Van een redacteur) BIJ DE NEDERLANDSE STAATSCOURANT van 1 December behoorde een bij voegsel, dat een mijlpaal betekende op de weg van de Nederlandse'vervoerspolitiek sinds het in werking treden van de Wet Autovervoer Personen 1937. Met de openbaarmaking van de beschikking van de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer, waarbij aan de vervoermaatschappij „De Twee Provinciën" tezamen met de VAVO uit Schoonhoven en het autobusbedrijf Van Eldik een streekvervoer- vergunning werd uitgereikt voor het gebied tussen de steden Utrecht, Gouda, Rotter dam, Dordrecht en Gorinchem, werd het tijdperk van de vergunning verlening aan vervoersondernemingen en daarmee van de sanering van het wegvervoer afgesloten. Het is waar, dat deze sanering in feite reeds in de periode van 1937 tot 1942 werd bereikt en dat de hervatting van de activiteit van de Commissie-Van Breen, zoals de CVP naar haar voorzitter dikwijls werd genoemd, veeleer een consolidatie van de reeds voltrokken sanering heeft betekend dan een voltooiing en een afronding daarvan. In de laatste jaren echter zijn de krach ten sterk geweest die kennelijk van oordeel waren, dat de coördinatie en concentratie van op het gebied van het busvervoer werkzame ondernemers te ver voortschre den en die dan ook in de bres sprongen voor wat zij noemden de gedupeerde dan wel de bedreigde ondernemers. De laatste beschikkingen van de Com missie Vergunningen Personenvervoer ge tuigen van de opgelaaide strijd en onrust op het erf van het vervoer. De verlening van een streekvervoervergunning aan de Twee Provinciën met twee kleine partners uit een groep van elf trajectvervoerders die zich indertijd hadden verenigd in een stichting om daardoor beter het hoofd te kunnen bieden aan de komende aanvallen van de belendende streekvervoerders, ging namelijk gepaard met de afwijzing van aanvragen van de Nederlandse Spoorwegen en van twee in 1942 uitgeschakelde onder nemers, waarvan er één al die jaren op het standpunt was blijven staan, dat de eens door hem uitgeoefende busdiensten zijn onvervreemdbaar eigendom zijn en die daarom ook nimmer een schadevergoeding of een compromis had willen aanvaarden. Alle facetten van de Nederlandse personen- vervoerspolitiek ziet men hier dus verenigd. Het is dit laatste geval waarvan door velen wordt aangenomen dat het minister Algera zo heeft getroffen, dat hij in 1954 de richtlijnen van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer ervoor wijzigde, hetgeen toen zeer veel opzien heeft ge baard. Immers, in de richtlijnen van 1950 heette het: „Indien bij een vergunningsaanvraag strijdige belangen betrokken zijn van ver schillende aanvragers, die ieder voor de vergunning in aanmerking zouden komen wordt gestreefd naar een oplossing van deze belangenstrijd door overleg, gericht op vrijwillige onderlinge samenwerking. Bij de te nemen beslissing zal nochtans het algemeen vervoerbelang en niet het be lang der betrokken ondernemers op de voorgrond moeten staan". De laatste clau sule van uitzonderlijk belang voor het reizend publiek werd toen door de mi nister geschrapt. Voortaan luidde zij: „In dien de vrijwillige samenwerking niet tot stand komt, geniet voorrang de aanvrager, die in bezettingstijd geen schadevergoeding heeft aanvaard wegens het definitief ver lies van de vergunning". In de praktijk was het geval van de weduwe A. Hagenouw-Hommes te Utrecht het enige dat de Commissie onder deze ge wijzigde richtlijnen te behandelen kreeg. De belangen van de reeds genoemde stich ting CAP ondernemingen dus die nog werkzaam zijn, maar door hun geïsoleerde ligging temidden van de netten van grote streekvervoerders kans liepen in de sa nering te worden betrokken waren door een vroegere wijziging al beveiligd en een groot deel van de ondernemingen „die in de bezettingstijd geen schadevergoeding hadden aanvaard" (een nogal willekeurig criterium, omdat het afhankelijk was van de financiële situatie van de betrokken ondernemers) waren al eerder behandeld en afgewezen. De Commissie heeft haar afwijzing van de aanvraag van Hagenouw-Hommes te baat genomen om met niets aan duidelijk heid te wensen overlatende argumenten haar inzichten in het vergunningsrecht nog eens te ontvouwen. Zij heeft eraan herinnerd, dat het niet de toevallige afloop der voor de oorlog van kracht zijnde vergunningen in de bezet tingstijd is geweest die beslissend waren, maar de in 1937 reeds aan de Commissie verstrekte opdracht om maatregelen te nemen in het belang van een duurzame en redelijke voorziening in de vervoerbehoef- ten. Zij heeft voorts duidelijk gemaakt dat ook in die periode de aanvraagster van geen samenwerking met andere onder nemers wilde weten, waartegenover juist de voorgangster van „De Twee Provinciën", haar belangrijkste concurrent, die samen werking wel nastreefde. Ook de door de Commissie gedane voor stellen om de aanvraagster een paar lijnen toe te wijzen, die voor het streekvervoer- net van „Twee Provinciën" niet direct noodzakelijk zijn, werden door de aan vraagster van de hand gewezen, zodat wel een hoger beroep bij de raad van State nodig zal zijn om tot een eindbeslissing te komen. Wel tot samenwerking zijn gekomen de „Twee Provinciën" met twee trajectver voerders in Schoonhoven en Utrecht, een figuur welke ook reeds werd gevolgd bij de vergunningverlening aan de Gelderse Tramwegen en de Nederlandse Buurtver- voermaatschappij. Een aanvraag van de Nederlandse Spoor- wegen voor een rechtstreekse busdienst tussen Rotterdam en Gorinchem een pendant van de busdienst Amsterdam Den Haag werd afgewezen: de daartoe aangevoerde motieven werden niet sterk genoeg gevonden. Deze aanvraag van de Nederlandse Spoorwegen wekte overigens reacties welke de Commissie in de ruim vier jaren, die met haar vergunning verlenende arbeid waren gemoeid, niet vreemd meer waren: die van de gemeentebesturen van kleine gemeenten die op alle mogelijke manieren ook hun profijt van deze verbinding hoop ten te trekken en daartussen een enkel af wijzend advies, dat van de gemeente Rid derkerk. Maar daar is dan ook de voor naamste tegenstandster van de gevraagde concessie gevestigd: de Twee Provinciën. Zo vormde deze laatste vergunningver lening als het ware een weerspiegeling van alle problemen waarmee de CVP in de loop der jaren te maken kreeg. Haar ar beid aan de streekvervoervergunningen begon op 1 Augustus 1955 toen als princi piële inzet de aanvraag van de in de Lan delijke Bond van Autobusondernemers ge concentreerde zogenaamde gedupeerde on dernemers werd afgewezen. Bij die afwij zing stond de CVP zeker niet alleen, gezien het feit dat er bezwaarschriften waren binnengekomen van wel zeventig ondernemingen die op de weg waren ge bleven. Als men het geheel van de arbeid van de Commissie overziet, dan is sinds 1951 het aantal „slachtoffers" tot twee beperkt ge bleven: een ondernemer in Drente en een in Limburg, die wegens onbekwaamheid uitgerangeerd werden. Een busbedrijf op de Veluwe en een in Twente werd welis waar een zwaard van Damocles boven het hoofd gehangen, maar dat was nog voor de wijziging der richtlijnen: bij de verlenging der concessies in 1957 zal wel blijken, dat ook die soep niet zo heet meer wordt ge geten. Veel groter is het aantal door de Commissie aanbevolen samenwerkingen tussen grote en kleine bedrijven. Op twee punten werd een Salomo's oor deel geveld. Dat betrof de exploitatie van de omstreden trajecten GroningenAssen en ArnhemNijmegen. In het eerste geval betekende dit het begin van een fusie tus sen twee Drentse streekvervoerders. De be slissing van de CVP in het tweede geval zal velen aan „slappe thee" hebben doen denken. Dat was dan ook na de wijziging der richtlijnen. Een op papier aanbevolen fusie tussen twee kleine bedrijven in Over- ijsel werd, naar wij menen te weten, nog niet geëffectueerd. In de Zaanstreek werd een vrijwillig samengaan bereikt, evenals In Groningen en in de Lijmers. Er blijft de Commissie overigens nog werk genoeg aan de groepsvervoer- en de toerwagenvergunningen, terwijl ook de concessieverlening in de nieuwe Zuiderzee polders nog wel enige strijd met zich zal brengen. Intussen zullen velen de beste herinne ringen bewaren aan de openbare zittingen van de CVP, waar men kon genieten van de juridische en geestige lournooien tussen de vertegenwoordigers van de Spoorwegen en hun dochters, mrs. Van Leeuwen en Polak, de directeur van de Gelderse Tram wegen, ir. C. Vis, de raadsman van Maarse en Kroon en de Twee Provinciën, mr. M. van Vugt, en de veelzijdige advocaat van de CAP-combinatie, mr. Slagter uit Schoonhoven, die een even vaardig ver- voersjurist als bekwaam directeur van het Slachthuis is. ADVERTENTIE van de bekende met anti-rheuma, tevens winterkant 15 jaar schriftelijke garantie 80 x 190.. 69.— 90 x 190.. 75.— 120 x 190.. 98.— 130 x 190 110.— Speciaalzaken Woningtextiel HAARLEM ANEGANG 27 (Van onze parlementaire redacteur) Blijkens haar vijfde interim-rapport heeft de Deltacommissie geadviseerd dat de afsluiting van het Volkerak in elk geval pas na afsluiting van Haringvliet en Gre- velingen zal geschieden. Echter is men nog niet tot de beslissing gekomen op welk tijdstip dat zal moeten gebeuren; met andere woorden of er eerst nog andere werken aan vooraf zullen gaan en afslui ting van het Volkerak het allerlaatste werk zal zijn van het Delta-plan dat men zal uitvoeren. MOSKOU (Un. Press) De Sovjet-rege ring is voornemens opdracht te geven tot hervatting van de bouwwerkzaamheden aan het „Paleis van de Sovjets", waarmee voor de oorlog reeds een begin werd ge maakt, maar die bij het uitbreken van de oorlog werden stop gezet. Dit paleis moet het grootste gebouw ter wereld worden. Volgens het oorspronkelijke ontwerp zou het meer dan honderd verdiepingen tellen en bekroond worden door een beeld van Lenin, waardoor het geheel nog enige me ters hoger zal worden dan het Empire State Building in New York, dat 102 verdiepin gen telt en bijna 450 meter hoog is. Naar verluidt zouden architecten, beeld houwers en bouwdeskundigen de uitvoe ring van de bouwplannen bespreken. Het is niet bekend of er na de critiek van de regering op „de wansmaak" in de huidige Russische architectuur nog wijzigingen in het project zullen worden aangebracht. TONEEL EN DANS Zaterdag 10 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Johan de Meester speelt de Nederlandse Comedie „Het Slot" door Max Brod naar de roman van Franz Kafka met Ko van Dijk, Andrea Dom burg, Mien Duymaer van Twist, Paul Huf, Louis van Gasteren en vele anderen. Zondag 11 December, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met onder meer Cees de Lange, de Chico's, Mieke Telkamp en Willy Alberti. Zondag 11 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert onder regie van Henk Rigters op „De Keizer van Amerika" van G. B. Shaw. Décors: Wim Vesseur. Medewerkenden zijn: Louis van Gasteren, Mimi Boesnach, Han Benitz van den Berg, Johan Fiolet, Dick Schef- fer, Allard van der Scheer, Loudi Nijhoff, Andrea Domburg en anderen. Maandag 12 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie voert op onder regie van Cees Laseur „Het Proces om Jezus" van Diego Fabbri. Met Albert van Dalsum, Paul Steenbergen, Cees Laseur, Elisabeth Andersen, Jan Rétèl, Pim Dik kers, Gijsbert Tersteeg en vele anderen. Dinsdag 13 December, Stadsschouwburg,, 20 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap treedt op de Franse chansonnière Nicole Louvier. Verder werkt mede het litterair cabaret van Luc Lutz en Jules de Corte. Woensdag 14 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Ballet der Lage Landen geeft onder leiding van Mascha ter Weeme een première voor Haarlem van de tweede acte van Het Zwanenmeer op muziek van Tsjaikofski. Choreografie naar Lev Ivanov door Jack Carter. Verder: „Paysage triste" op muziek van Fauré, „Stagioni" op muziek van Verdi en „Le foyer de la danse" op muziek van Rossini. Vrydag 16 December, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Het Nieuwe Comedia speelt noder regie van Johan Gobau „Vals beschuldigd" van Philip King. Met Magda Janssens, Guus Hermus, Ton Kuyl en anderen. Décor: Lucas Wensing. DIVERSEN Vry'dag 9 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Droste's toneelvereniging N.A.C. voert op „De Beunhaas" van Johan Ben dien en Henk Bakker. Vrijdag 9 December, Concertgebouw, 19 uur: Onder regie van Henk Bakker wordt opgevoerd „De deserteur" van Fred. Berens, voor de leerlingen van de zesde en hogere klasse tijdens de St. Nicolaasfeesten georganiseerd door de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging. Zaterdag 10 December, restaurant Brinkman, Houtplein, 20 uur: Professor L. S. Palmer houdt voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland-Engeland een lezing met lichtbeelden over het onder werp „Het stenen tijdperk, het atoom tijdperk, de toekomst". Zaterdag 10 December, Gebouw Domi, Over- veen, 20 uur: Eerste uitvoering van de Kennemer toneel- en cabaretgroep „De Cirkel". Donderdag 15 December, Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Vestestraat 1, 20 uur: Lezing met lichtbeelden door de heer H. P. Baard, over „Het landschap door de eeuwen heen". ADVERTENTIE kiespijn wordt door de meest gevoelige maag verdragen 1 Donderdag 15 December, Concertgebouw, 20 uur: In de tuinzaal vertoont de Neder landse Reisvereniging, afdeling Haarlem, kleurenfilms uit Oostenrijk, Duitsland en Zwitserland benevens de N.R.V.-kleuren- film „Winterse zonneweelde in de bergen". Vrjjdag 16 December, Wijkgebouw Melo- naerstraat, 20 uur: Onder auspiciën van ht Instituut voor Arbeidersontwikkeling verzorgt het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad een causerie over het onder werp „Voeding en techniek". TENTOONSTELLINGN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17, Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. Schotersingel 17 'a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van werken van J. M. Prange en R. E. Penning. Geopend op werkdagen van 105 uur. Tot 15 December. Museum „Het Huis Van Looy": ere-tentoon- stelling van werken van de in 1955 over leden schilder F. H. Abbing, tot 12 De cember, geopend op werkdagen van 10 12.30 en van 13.3017 uur; des Zondags van 14—17 uur. Café „Van Es", Lange Boogaardstraat 1: Expositie van postduiven door de post- duivenver. H. A. K. Zaterdag van 5—10 uur. Zondag van 105 uur. Gebouw „De Reisduif": Duiven-expositie door de duivenver. „Het Ooievaartje". Zondag 11 December van 105 uur. VOLKSUNIVERSITEIT De bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land en beginnen om 20 uur. Maandag 12 December: Voordracht door pro fessor I. J. Jans in de serie „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland". Dinsdag 13 December: Vijfde van acht voor drachten in de muziekcursus, welke ge geven wordt door Paul Chr. van Weste ring, in samenwerking met de vereniging „Vrienden van het N. Ph. O.". Vrijdag 16 December: Laatste van drie voordrachten door prof. dr. E. J. Slijper over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde in samenwerking met de Natuurhistorische vereniging. Donderdag 15 December, café-restaurant Brinkmann, 20 uur: Cursus spreken in het openbaar door de heer K. Schuitema. MUZIEK Vrijdag 9 December, Minerva Theater, Heem stede. 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring geven Frans Vester en Miep van Luin (fluit en piano) een resital. Uitgevoerd worden de sonate in E van J. S. Bach, Sonate in Bes van L. van Beethoven, Divertimento van Jean Francaix en Sonata van Bohuslav Martinu. Zaterdag 10 December, Concertgebouw, 20 uur: Optreden van het Dutch Swing Col lege en de pianiste-zangeres Pia Beck met haar trio. Maandag 12 December, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Maandag 12 December, Concertgebouw, 20.15 De opzienbarende reis van de twee Russische politieke leiders Boelganin en Kroesjtsjev door India is nu bijna ten einde. Wanneer men zou moeten berekenen in welk opzicht deze tocht voor de verhoudingen tussen Oost eti West iets bruikbaars heeft opgeleverd, dan moet men in de eerste plaats de winstpunten zoeken in de duidelijk afwerende reacties der Indiase en Birmese regeringen, die zich niet hebben laten verleiden tot meer dan wel willende afwachting of onvoorzichtige afspraken. Alles bijeengenomen maakt het optreden van de twee Russen een enigszins onbeholpen indruk, vooral als men in aanmerking neemt dat zij zich bevinden op een grond, die met ^rote opofferingen en na bittere strijd is ontworsteld aan het Wes telijke kolonialisme van vroeger dagen. Een rijpe vrucht voor de commu nistische oogst is het Verre Oosten blijkbaar nog allerminst, bepaalde stromingen en groeperingen in deze landen daargelaten. Het Westen is wel enige erkentelijkheid verschuldigd aan de krachtige zelfstandigheid der regering Je Nieuw Delhi, die een rechte koers blijkt te varen en in waarlijk Oosterse bezonkenheid aan een eigengeaarde toekomst vasthoudt. En toch heeft vooral Kroesjtsjev geen gelegenheid laten voorbijgaan, te wijzen op het Oosterse karakter van een deel der Unie van Sovjetrepublieken en op de be langstelling der Russische regering voor de onafhankelijkheidsstrijd der Aziatische volken. Er is waarschijnlijk echter een an dere factor in het spel, die de Russen in hun bespeling van het propaganda-instru ment niet beheersen en ook niet kunnen beheersen, omdat zij hem eenvoudig mis sen; dat is de factor van de wezenlijke te genstelling tussen het louter-materialis- tisch gerichte communisme van Moskou en het sterk aan het spirituele verknochte Aziatische volkskarakter. De Sovjet-Unie moge in haar politiek ten opzichte van eertijds gekoloniseerde volken een consequente steun aan anti- Westerse stromingen verlenen, zij kan dat echter nooit anders dan onder materialisti sche leuzen doen. Onder leuzen, die ont wikkeling, techniek en in laatste instantie materiële welvaart als samenstellende ele menten hebben en in geen enkel opzicht de spirituele iristelling dezer volken aanspre ken. Wat Rusland aan Oosterse gesteldheid bezit, heeft het verwaarloosd en soms doen ondergaan in de harde nuchterheid van het materialistische streven. Wat Rusland voor de Aziaten als partner aantrekkelijk zou kunnen maken, is in een materialisme verstikt dat in wezen hetzelfde is als dat, hetwelk de Aziaten altijd uit het Westen hebben ontmoet. Materialisme was de grondslag van het koloniale systeem, ma terialisme is de grondslag van de hulp, die het Westen in zijn nieuwe positie van deelgenoot der Aziatische landen in pacten en accoorden aanbiedt. Materialisme is de grondslag van de toekomst, die de Russen hun Aziatische gastheren voorspiegelen; een enkele toespeling op het feit, dat Rus land voor een deel Aziatisch heet, doet daaraan niets af. De keus van de Aziaten wordt op deze wijze in politiek opzicht moeilijk, doch in idieel en ideologisch opzicht veel gemak kelijker. Zij luisteren met beleefde glim lach naar de weerklank der bittere woord gevechten tussen de Sovjet-Unie en net Westen, doch speuren achter de grote be togen over wederzijdse ideologieën de leeg heid aan werkelijke idealen. Zij kunnen duidelijk zien dat de strijd tussen het Oos telijke en het Westelijke bloc in wezen niet anders dan een economische machts strijd is, een gevecht om afzetgebieden en grondstoffen. Zij weten dat zijzelf in dit opzicht voor beide kampen een begerens- waardige buit zijn, doch zij beseffen daar door tegelijk hoe voordelig hun positie is en hoeveel nut zij zullen kunnen trekken de rechte middenkoers te blijven varen die „geneutraliseerdheid" wordt genoemd. Plet is duidelijk dat al te nadrukkelijke pogingen om India te betrekken in de ene of de andere partij van de politieke wor steling tussen Oost en West onmiddellijk afwerende reacties zullen veroorzaken, die de andere partij ten goede zouden ko men. De voorzichtigheid, waarmee het Westen totnogtoe is omgesprongen met Nehroe en zijn regering, duidt er wel op dat men hier terdege van de kwetsbaar heid der betrekkingen tussen India en de Westelijke mogendheden op de hoogte is. De openhartigheid, waarmee Kroesjtsjev zich in India heeft uitgelaten over zijn grieven tegen het Westen, zal echter voor de Aziaten geen argumenten opgeleverd hebben om hun houding tegenover het Westen te wijzigen. Deze grieven betroffen immers de rol der Westerse mogendheden in een tijdperk, toen India nog in de volle onafhankelijkheidsstrijd met Engeland ge wikkeld was en geen belangstelling voor andere internationale verwikkelingen had. Wat Kroesjtsjëv de Westelijke mogendhe den heeft verweten met betrekking tot hun politiek ten opzichte van Hitier, zal in In dia weinig indruk hebben gemaakt. Men weet daar immers best, dat de politiek van het voormalige moederland niet enkel ten opzichte van de koloniale gebieden im perialistisch is geweest, doch ook in Euro pese aangelegenheden het stempel heeft gedragen van een instelling, die meer ge wiekst dan moreel verantwoord mocht he ten. Het zal wel waar zijn dat Rusland de Westelijke mogendheden heel wat terecht te verwijten heeft wat de voorgeschiedenis van de Tweede Wereldoorlog betreft, doch het lijkt weinig nut te hebben daar op te rug te komen. Belangrijker is dat er in de tegenwoordige en toekomstige omstandig heden een modus voor samengaan gevon den wordt, waarbij de rol van India zeer zeker van groot belang zal blijken te zijn. De Aziaten en de Indiërs in het bijzonder zijn daarom louter geïteresseerd in de toe komstplannen van Oost en West, niet in hun verouderde vetes. Die toekomstplannen hangen zeer nauw samen met de atoomenergie en in dat op uit een onaangetaste zelfstandigheid, doorzicht heeft het Russische tweetal in India blijkbaar wel een diplomatiek succes ge boekt. Want de bereidheid en de wil tot vredige toepassing der kernenergie en in het algemeen het nastreven van een vre dige competitie hebben de Russen naar Aziatische maatstaven duidelijker doen blijken dan het Westen. Daar komt de Aziatische gevoeligheid voor idealen en spi ritueel vervulde denkbeelden weer om de hoek kijken. Het Westen heeft met zijn nuchtere zakelijkheid en commerciële voorspiegelingen minder indruk gemaakt dan de Sovjet-Russische betogen over „vreedzaam samenleven" en „afschaffing van het geweld in de internationale vraag stukken". Als men in het Westen de neus zou op halen voor deze gevoeligheid en zou zeg gen, dat zij niet op practische feitelijkhe den is gericht, moge men bedenken dat men met Oosterlingen te doen heeft. Nog maals, met enkel materialistische leuzen, hoe prachtig zij ook klinken, komt men in Oosterse gemoederen niet binnen. Vandaar dat het idealistische beeld van een vredige wereld, waarin Oost en West met behoud van eigen aard samenleven, zo'n aantrek kingskracht op de Aziaten uitoefent en hun zozeer vervult van het verlangen, in deze zaak te bemiddelen. Als Boelganin en Kroesjtsjev gehoopt hebben dat hun reis door het Verre Oos ten een Aziatische omzwaai naar het com munisme tot gevolg zou hebben, dan heb- bij zij zich evenzeer vergist als degenen in het Westen, die dachten de vrijgevoch ten Aziatische landen met een Westerse democratie te kunnen opschepen. Dat intussen de „neutralisering" van In dia tussen de twee verlokkende tegenstan ders een wankele aangelegenheid blijft, is door dit alles echter wel aangeduid. Een grote factor is de wijze, waarop in internationale debatten de grote mogend heden zich uitlaten ten aanzien van wer kelijk belangrijke Aziatische problemen. Daarbij heeft de Sovjet-Unie het voordeel, dat zij zich zonder voorbehoud kan stel len achter een ernstige Aziatische overtui ging, namelijk die van de noodzaak tot herordening der Aziatische representatie in de UNO. China-Peking is algemeen aan vaard als het China, China-Formosa is een lachwekkende enormiteit geworden. De toelating van communistisch China tot de UNO is voor nagenoeg alle Aziatische landen een voldongen noodzaak, vooral ook omdat deze kwestie de toelating van an dere landen tot de UNO belemmert en een wezenlijk struikelblok is voor de werk zaamheid in internationaal verband. Een spoedige oplossing met medewerking van het Westen zou de Sovjet-Unie in Azië een belangrijk winstpunt kunnen ontne men. J. L. Er bestond Vroeger een werkwoord tiën dat: trekken betekende en dat voortleeft in: tijgen, aantijgen en het sterk verouderde optijgen dat natuur lijk: optrekken, omhooghijsen beteken de. Men zei vroeger: een uurwerk, een zeil, een brug optijgen. Van dit werk woord is opgetogen het voltooide deel woord en geheel in overeenstemming met de betekenis van het werkwoord beduidde het vroeger: in hogere sferen opgetrokken, met de geest in een ver heven toestand verkerend. Staring spreekt van een man die „in gepeinzen opgetogen weer huiswaarts henen- spoedt". Thans is de betekenis alleen: buiten zichzelf van vreugde, buitenge woon verrast. Te vergelijken zijn woor den als: verrukt dat van: rukken is af geleid, meeslepend dat samenhangt met ^slepen en Duits: entzückend. uur: Onder leiding van Arthur Orobio de Castro voeren het Residentie-Vrouwenkoor uit Den Haag en het Kunstmaand-Orkest uit Amsterdam met medewerking van de Griekse mezzo-sopraan Irma Kolassi en de harpiste Rosa Spier uit „Le miroir de Jésus" van André Caplet. Voor de pauze worden uitgevoerd werken van Grieg, Barber en Coralli. Deze avond staat onder auspiciën van de "vereniging „Geloof en Wetenschap". Dinsdag 13 December, Restaurant Treslong, Hillegom, 14 uur: Jeugdconcert door het N. Ph. O. onder leiding en met toelichting van Marinus Adam. Uitgevoerd worden de serenade „Een kleine nachtmuziek" van W. A. Mozart, de ouverture Leonore III van L. van Beethoven en „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky. Dinsdag 13 December, Restaurant Treslong, Hillegom, 20 uur: Onder leiding van Ma rinus Adam geeft het N. Ph. O. voor de Kunstkring „Bloembollenstreek" een uit voering van de Vijfde Symphonie van L. van Beethoven en „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky. Solist is de pia nist George van Renesse met het Eerste Pianoconcert van Tsjaikofsky. Woensdag 14 December, Nieuwe Gracht 41, 20 uur: In de grote zaal van de muziek school van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst geven zangleerlingen van me vrouw Akke de Vries, de solvège-klassen en het Toonkunst-Madrigaal Ensemble, een uitvoering van kerstliederen uit vele landen. Donderdag 15 December, Concertgebouw, 15 uur: Afscheidsconcert door de stads- organist George Robert, die werken speelt van Bach, César Franck, Albert de Klerk en H. Andriessen. Om 16.30 uur begint ten stadhuize de afscheidsreceptie. Woensdag 14 December, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de Renaissancezaal concerteren voor de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Jan Hesmerg (viool) en Ans Bouter ipiano). Zij spelen werken van Handel, Mozart, Beethoven en Grieg. Vrijdag 16 December, Concertgebouw, 20 uur: Onder leiding van Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest voert het N. Ph. O. uit „Libertas Venit van H. Andriessen, Pianoconcert in Es van Frans Liszt, Nuits dans les jardins d' Espagne van Manuel de Falla en L'oiseau de feu van Strawinsky. Soliste is de Argentijnse pianiste Marisa Regules. CHICAGO (United Press) In een redevoering voor de vereniging van fabri- kante in Illinois heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles de rondtrekkende Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev aangeduid als „venters met bedrog" en verklaard dat India en andere landen van het Verre Oos ten niet zullen zwichten voor hun „valse beloften"". Dulles, die eerder op de dag met presi dent Eisenhower geconfereerd had, betoog de dat Sovjet-Rusland gedwarsboomd is in zijn pogingen zijn invloedssfeer door mid del van gewapende agressie uit te breiden en dat de Russen thans proberen de onvol doend ontwikkelde landen te „verlokken" met"" kwistige beloften van economische hulpverlening. De Aziatische leiders, aldus Dulles, heb ben echter teveel politieke ervaring. Dulles legde de nadruk op voorzetting van de Amerikaanse economische en technische hulp aan de minder ontwikkelde landen vande wereld. Met betrekking tot de koude oorlogen in het algemeen zeide Dulles, dat men thans in een nieuwe faze is van de strijd tussen het internationale communisme en de vrij heid. Sinds het afgelopen voorjaar scheen de dreiging met geweldpleging van de com munisten een vermindering te hebben on dergaan. Dit moet echter opgevat worden als een verandering van tactiek. Terwijl de vrije wereld zal blijven stre ven naar een betrouwbaar plan voor wa penbeperking, mag deze wereld het ver mogen om massaal te vergelden niet op geven", verklaarde de minister. Dulles opmerking van „massale vergel ding" heeft critiek ontlokt bij sommige de mocraten, met name Adlai Stevenson en Averell Harriman. Zij hebben er op gewe zen dat iets dergelijks de bondgenoten schrik aanjaagt en dat de regering niet het oprechte voornemen heeft van een derge lijke politiek gebruik te maken. AMSTERDAM. De burgemeester van Sloten heeft bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij een klacht inge diend over den hinder, die de bij mist gebezigde knalsignalen veroorzaken. De spoorbaan Haarlem—Amsterdam kruist de dorpsstraat van Sloten ter hoogte van het gemeentehuis. Als tijdens zwaren mist het sein bij den overweg onveilig staat, maakt de overwegwachter den machinist daarop attent door knalpatro nen op de rails te leggen. Passeert de trein, dan ontploffen deze met een dave renden slag, welke vooral des avonds de dorpsbewoners uit him rust doet op schrikken. Overdag is het meermalen gebeurd dat paarden van voor den over weg wachtende voertuigen en de op niets bedacht zijnde voerlieden hevig schrikken door de hevige ontploffingen, waardoor geen geringe kans bestaat dat de dieren op hol slaan. Dezer dagen is een ontploffend projectiel door een ruit van een nabijgelegen tapperij gedrongen en in de gelagkamer gevallen, gelukkig zonder personen te treffen. De burgemeester heeft nu de H. IJ. S. M. verzoch+ de projectielen niet meer vlak bij den overweg, maar een eind- weegs in de richting Haarlem op de rails te doen aanbrengen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5