ACTIVITEITEN VAN DE HUISHOUDRAAD De Gatenplant De vrouw helpen en leren Kip in allerlei gedaanten APPELEN VOOR KEUKENGEBRUIK Als appelmoes en als garnering ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Effecten- en Dividenden ten laste Geldmarkt J van de agio-reserve Adviezen aan de minister Elizabeth Enkele onbekende broodbeleggingen te) Koninklijke jachtpartij in Wassenaar Luchtvaartovereenkomst Ceylon-KLM bekrachtigd ELIZABETH ADVISEERT „De COCKTAIL KUUR Kerkelijk Nieuws V K IJ IA Cl 9 DECHMUEK 19 5 5 <V oor de^V rouw „ER WORDT IN ONS LAND ongelooflijk veel van het gezinsinkomen verknoeid", zegt mevrouw Betty Kortekaas-de Haan, die wij in haar functie van voorzitster van de Huishoudraad een bezoek brengen. „Van alles wat er zo jaarlijks de vuilnisbak ingaat aan oud brood of verkeerd gekochte of verspilde dingen, kunnen dertigduizend woningen ivorden gebouwd." Daar kijken we toch wel even van op. En het geeft ons tegelijkertijd een inzicht in de maatschappelijke belangstelling van onze gastvrouw. „Wat is in grote lijnen de functie van de huishoudraad?" vragen we. „De huisvrouwen te leren zo gemakkelijk en goedkoop mogelijk, met zo min mogelijk verlies aan lijd, de huishouding te doen", formuleert mevrouw Korte- kaas kernachtig. „Ik kan het ook anders zeggen: het huishoudelijk en consu mentenbelang bevorderen. De vrouw helpen op de meest efficiënte wijze haar huishouden te besturen en haar te leren een goede consument te zijn." DE HUISHOUDRAAD is een over koepeling van de veertien grote vrou wenorganisaties van alle gezindten in ons land. In het bestuur hebben onder anderen zitting vertegenwoordigsters van deze organisaties, de drie voorlich- tingsbureaux en een groep deskundigen (bijvoorbeeld van de Keuringsdienst voor Waren en de Instelling voor Ge zinsbegroting). „Het leven is tegenwoordig veel inge wikkelder. Als je vroeger stof ging kopen, was het wol, linnen, zijde of ka toen. Thans bestaan er zoveel meng- vezels, dat geen leek er meer uit wijs kan worden en men weet vaak ook niet hoe dergelijke weefsels behandeld moe ten worden in de was. We zijn nu al drie jaar bezig een vorm te vinden bij de stof een omschrijving plus een was voorschrift beschikbaar te stellen. Nu hebben we eindelijk alle sectoren van het bedrijfsleven mee en binnenkort is het waarschijlijk, dat in de zelfkanten van de stoffen aanduidingen worden aangebracht, gebaseerd op het stelsel der verkeerslichten dus rood, groen of oranje. In Frankrijk heeft men drie tekentjes in de zelfkant: een vis (kan tegen water), een kat (bang voor water) en een olifant (zo sterk, dat de stof alles kan hebben, ook de wasmachine dus)." De Huishoudraad zal binnen niet al te lange tijd een boekje met wasvoorschrif- ten laten verschijnen. Hieruit zal men Dit keer eens een staaltje van heren mode, dat gelanceerd werd voor de winter door Lanoin-Paris. Het is een dichtgeweven wollen jas met astrakan kraag, die ook de revers beslaat. Zwar te stetson en parapluie vervolmaken deze sobere en elegante verschijning. ook kunnen leren wat men wel of niet met bepaalde zeepsoorten mag wassen. Het streven is erop gericht, dat in de naaste toekomst op de verpakking van de wasmiddelen dergelijke voorlichting wordt gegeven. Zo is het eveneens nood zakelijk, dat men in de wasserij precies de aard van de stoffen kent, zodat men geen vergissingen kan maken door bij voorbeeld gedeeltelijk kunstzijden lakens uit te koken. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van 't werk van de Huishoudraad. Maar het terrein omvat nog veel meer en mevrouw Kortekaas somt er talloze aspecten van op. Ook het afbetalingssysteem heeft de belangstelling en nog onlangs is een request ingediend bij het Departement van Economische Zaken, mede in ver band met het feit, dat het bij de prijs komende percentage in de praktijk vaak heel wat meer dan de voorgeschreven 13 percent wordt. Er wordt nu al veel meer rekening gehouden met de adviezen, die door vrouwen worden gegeven. „Over het algemeen wil men luisteren naar een goed gedocumenteerd oordeel," aldus mevrouw Kortekaas. Informatiegroepen houden samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek peilingen om de weerspiegeling van de in het volk levende meningen te weten te komen en de verschillen daarin voor stad en platteland, klein of groot gezin. Het resultaat van een peiling voor de Bedrijfsgroep eieren was na allerlei vra gen, dat een boekje met meer recepten (dus meer variatie-mogelijkheden) kon worden uitgegeven. Ditzelfde kan gelden voor plastic ar tikelen, wild en gevogelte en nog zeer veel uiteenlopende onderwerpen. „We dringen geen meningen op, maar brengen adviezen uit en houden steeds ruggespraak met de diverse organisaties. Zo hebben bijvoorbeeld vertegenwoor digers van de Huishoudraad zitting in het Centraal Bureau Tuinbouwveiling. Het gaat zowel om de belangen van dé handel als die van de vrouw. We houden ons pok bezig met de melksanering, die overigens gedeeltelijk buiten ons om was geregeld. In ons advies aan de minister hebben we alle kanten van deze kwestie belicht. Op het gebied van de woningbouw en woningvoorziening werken wij samen met een commissie, bestaande uit vrou welijke ingenieurs, architecten, woning- inspectrices en huisvrouwen, alles met het doel om tot geschikte woningen te komen. Voorbeelden? Waarom geen ramen, die om hun as kunnen draaien, zodat ze gemakkelijk kunnen worden gelapt? Of kasten, die zo diep zijn, dat de kleerhangers tenminste dwars kun nen hangen." Onze gastvrouw schudt de voorbeel den spelenderwijs uit haar mouw. De Huishoudraad adviseert aan de woning bouw: denk eens aan een droogruimte, een speelruimte, houd rekening met de afstand van keuken naar huiskamer, maak de keuken zo, dat er zo min moge lijk energie wordt verspild. Een ander terrein: zomerjurken, die immers vaak moeten worden gewassen, mogen niet voorzien zijn van met leer gevoerde ceintuurs. Doppen van melk flessen zonder lipjes zijn ondingen even als bubbelend elastiek in herenanklets en zwarte rubberzolen en -hakken, die strepen achterlaten op parket. Tegen dit alles keert de Huishoudraad zich in het belang van beide partijen. Fabrikanten komen daardoor in contact met de wen sen en klachten van de verbruiker. Het gaat er ook om zo economisch en kostenverlagend mogelijk te werken. Er worden bijvoorbeeld tweehonderd ver schillende ziekenhuisbedden gefabri ceerd. Zou men de modellen tot een tien tal terugbrengen, dan zou de kostprijs aanzienlijk minder kunnen zijn. TWEE JAAR GELEDEN maakte me vrouw Kortekaas, uitgezonden door de Commissie Opvoering Productie een reis van drie maanden door Amerika. Zij be studeerde er de weg, die de artikelen maken van de fabrikant naar de ver bruiker. Deze reis is zeer leerzaam ge weest en ze heeft er vooral op het ge bied van het zelfbedieningssysteem veel opgestoken. Het viel haar op, dat er een grote onderlinge hulpvaardigheid be staat, ook in de vrouwenorganisaties. Mevrouw Kortekaas vervult behalve haar drukke functie bij de Huishoudraad ook nog die van bestuurslid van diverse verenigingen en daarbij is ze dan nog journaliste. Veel vrije tijd is haar dus niet gegund. „Maar de weekends houd ik vrij voor mijn kinderen," zegt ze, als ze ons uitgeleide doet uit haar gezellige woning te Driehuis. TINEKE RAAT Een blouse van zuivere amberkleurige zijde met zwarte rok. Een charmant geheel voor huiselijke feestdagen. Deze Monstera deliciosa is een tegen woordig veel voorkomende groenblijven- de kamerplant die zeer voldoet in een normaal verwarmd vertrek. Houdt u er echter rekening mee dat ze uit tropische vochtige streken afkomstig is en dat ze dus ook wel graag een vochtige omge ving wenst. Als de plant bij u in de ka mer. luchtwortels vormt is dat wel een bewijs dat ze het naar haar zin heeft; de wortels mogen weer in de potgrond hun weg zoeken, doch het is ook niet erg indien ze er buiten blijven; over het al gemeen vinden ze zelf hun weg wel. Juist omdat ze uit warme streken komt verdient het aanbeveling haar te begieten met lauw water en de grote bladeren vinden het plezierig indien ze dagelijks even met lauw water worden overbroesd. Moet de plant verpot worden doet u dat aanstaand voorjaar en gebruik voor dit doel dan luchtige, doch wel voedza me bloemistengrond. Zorg er voor dat onder in de pot wat scherfjes komen; het afvoergaatje is er door de fabrikant niet ingemaakt opdat het met aarde ver stopt zou raken. Deze plant kan ook wel wat voeding gebruiken; oude opgeloste koemest vol doet uitstekend; de dames werken tegen woordig echter veel gemakkelijker met de bekende kamerplantenkunstmest en wanneer u één theelepeltje per liter wa ter oplost is dat al een hoeveelheid De Gatenplant vloeimest die voor ongeveer twintig ka merplanten gebruikt kan worden. G. KROMDIJK Hebt U al eens een appel- of peren tabel bekeken? Misschien heeft uw groentenhandelaar er wel een voor u. Daarop kunt u precies zien welke ap pelsoorten er in bepaalde maanden van het jaar zijn en of ze geschikt zijn als tafel (hand) appel of dat ze b.v. meer geschikt zijn voor keukengebruik, dus voor moes en ter verwerking in diverse gerechten. Wat denkt u van de volgende appelschotels? Bruine bonenschotel met appelmoes. 300 gr bruine bonen, drie kwart kg aardappelen, een halve kg moesappelen, zout, (suiker) wat melk, en evt. wat vleesresten of een stukje spek of worst. Week de bonen een nacht en kook ze gaar in het weekwater zonder zout. Maak van de aardappelen op de ge wone wijze aardappelpuree. Maak van de appelen met zeer weinig suiker ap pelmoes. Snijd vlees of worst klein. Neem een flinke vuurvaste schotel en leg hierin laag om laag bonen, vlees, puree en appelmoes. Zorg dat de puree bovenop komt. Maak de schotel af met een dun laagje paneermeel en kleine klontjes margarine. Laat er in de oven een bruin korstje op komen. Schotel van appelen, aardappelen en knolselderie. 1 kg aardappelen, 40 gr moesappelen, 300 gr knolselderie (schoon), zout, mar garine. a^dappelen.gaqr en snijd ze in plakken. Maak van de appelen appelmoes met weinig suiker. Maak de knolselderie schoon, snijd ze in dobbel steentjes en bak deze in margarine gaar en lichtbruin. Neem een vuurvaste scho tel en leg onderin de gebakken knol- sederie, daarop de appelmoes en boven op de schijven aardappel. Men kan ev. ook puree maken van de aardappen. Maak de schotel af met een dun laagje paneermeel en kleine klontjes marga rine. Laat er in de oven een mooi bruin koi'stje op komen. Als nagerecht kunt u misschien het volgende eens proberen: Griesmeel met gebakken appel schijven. Een halve liter melk, 50 gr griesmeel, 40 gr suiker, margarine, zout, 2 mooie appelen, wat rode of gele jam. Kook een dikke griesmeelpap en roer hierdoor van het vuur af een stukje margarine. Doe de pap in eenpersoons schaaltjes of kommetjes. Snijd appelen in dikke plakken, boor het klokhuis eruit en schil ze eventueel. Bak de plak- Voor de „veehouders" onder onze lezers en lezeressen willen we vandaag eens gaan kijken wat ze wel met dit „vee" kunnen doen om 't op tafel te laten ver schijnen. Laten we aannemen dat velen van u er een paar kippen op na huodt. Tegen de tijd dat ze gaan ophouden met leggen zult u zeker wel eens trek krijgen in een smakelijk kippeboutje. Welnu, er zijn vele mogelijkheden om tot een der gelijk resultaat te komen. We nemen aan dat u zonder onze hulp bent klaargeko men met het slachten en schoonmaken. Wij doen alleen een paar suggesties voor de manier van klaarmaken. Wij nemen ook nog aan dat u een kip kunt braden, waarbij we u wel graag willen vertellen dat een kip die in de oven gebraden is een knappend velletje krijgt en dus uiterst geschikt is voor de liefhebbers van een croquante korst. Braadt u de kip bovenop dan kunt u verzekerd zijn van een heerlijke smeuïge kip. Men kan deze bereidingswijzen overi gens ook heel goed combineren. Kippenragoüt. 1 kip (of mager kippen- poulet voor degenen die een kip zouden moeten kopen), margarine, bloem en wat melk. Kook de kip met alle organen, zout en verschillende kruiden gaar, (kooktijd twee en een half a drie uur). Haal het kipvlees van de beentjes af en snijd het in kleine stukjes. Weeg de hoeveelheid vlees en bereken naar dit gewicht de hoeveelheid saus. Reken per 100 gr. vlees ongeveer 1,5 dl. saus. Maak de saus als een rouxsaus d.w.z., margarine smelten, bloem erbij en dan al roerende het vocht erbij gieten. Neem per dl. kookvocht 12 gr. bloem en 12 gr. margarine. Is het kookvocht erg vet, laat het dan eerst koud worden, schep het vet eraf en ge bruik dit in de plaats van margarine. Voeg aan de saus op het laatst nog een scheutje melk toe. Roer het kippenvlees door de saus en voeg desgewenst een klein scheutje witte wijn toe. Geef bij deze ragoüt droge rijst. Men kan van de ragoütsaus ook een kerry- saus maken. Deze doet het heel goed bij kip. Tegelijk met de margarine of het kippenvet moet dan een fijngesnipperd uitje en wat kerry meegefruit worden. Ev. kan men de ui uit de saus zeven. ken in wat margarine mooi goudbruin. Zorg dat de plakken heel blijven en leg ze als ze klaar zijn op de griesmeel. Vui de klokhuisholte op met wat jam. Dit gerecht kan koud of warm gegeten worden. Tot slot geven we u nog een heel fijn recept, nl. geboorde appelen met slag room. 4 mooie appelen, suiker, aard appelmeel, witte wijn, vruchtenpuree b.v. van bevroren vruchten, éénachtste 1 slagroom. Schil en boor de appelen en kook ze in zeer weinig water met veel suiker gaar en zacht maar zorg dat ze niet tot moes koken. Voeg ook wat witte wijn toe. Bind het vocht bij met een klein beetje aardappelmeel. Maak van de bevroren vruchten puree en zet deze een ogenblik weg met wat basterdsuiker wanneer de vruchten niet reeds gesui kerd waren. Neem een glazen schaal met brede bodem en zet hierop de ap pels. Giet het gebonden vocht erom heen. Vul de appels op met de vruchten puree en leg wat er teveel is nog tussen de appels. Klop de slagroom stijf met wat suiker en leg deze als een laag over de appels. Strooi hierover desverkie- zend wat geraspte chocolade of wat chocolade hagelslag. Een Parijse wintermantel van witte wol, gevoerd met civette-bont, die om keerbaar is en dus aan beide zijden kan worden gedragen. Ooit „om mee te nemen Wanneer één of meer personen uit het gezin iedere dag brood mee moeten ne men dan kan dit soms voor de huis vrouw nog een hele zorg zijn. De kunst is om het brood zo mee te geven dat het zo vers en zo smakelijk mogelijk blijft. De plasticzakjes van tegenwoordig zijn ons hierbij een goede hulp. Maar ook de opvouwbare trommeltjes zijn heel practisch. Een paar minder bekende broodbelegsels die heel geschikt zijn om op het brood te doen dat meegenomen wordt, laten we hier volgen. Als u tijd en zin hebt klimt u zelf ieder recept gaan varieren, zodat er zoveel mogelijk afwisseling in de beleggingen is. Aaardappelsmeersel. Gekookte aard appelen, zout, peper, fijngesneden of ge raspte ui. Verder als smaakgevend be standdeel bv. oude geraspte kaas of schapenkaas, kerrie, dikke tomaten puree, fijngesneden selderie enz. De aardappelen goed fijnmaken (het liefst als ze nog warm zijn) en met zo veel vocht (water of melk) vermengen tot een dik smeerbare massa ontstaan is. Zout, peper, ui en smaakgevende be standdelen erdoor roeren totdat de mas sa pittig van smaak is. Dit smeersel dan in een flinke laag op een boterham smeren en hierop een tweede boterham leggen. De uitgifte van 2 millioen aandelen door de Hollandsche Bank-Unie heeft op de beurs sterk de aandacht getrokken, om dat de directie wat de voorwaarden van inschrijving betreft, van de gebruikelijke methode is afgeweken. Doorgaans wordt door de emitterende onderneming of haar bankiers de koers van inschrijving vastge steld en als het aandelen betreft, ligt die koers dan gewoonlijk beneden die van de oude aandelen, terwijl sommige maat schappijen, met name de grote concerns, dikwijls nieuwe aandelen a pari uitgeven, wat dan voor de oude aandeelhouders een grotere of kleinere claim betekent. Een claim is het voorkeursrecht dat oude aan deelhouders bij de inschrijving op nieuwe aandelen ontvangen en waardoor zij wor den schadeloos gesteld voor de waardever mindering van de aandelen als gevolg van het feit dat straks een groter kapitaal tegenover de reserves staat. Als een onderneming een kapitaal heeft van 100.000 en daarnaast 50.000 reser ves, dan is de waarde van de aandelen, alle andere factoren buiten beschouwing ge laten, 150 pet., maar als er 100.000 nieuwe aandelen a pari zouden worden uitgegeven zonder meer, dan zou die reserve van 50.000 nu dus tegenover een kapitaal van 200.000 staan, zodat de waarde van de aandelen dan 125 pet. zou zijn. Daarom wordt, als de waarde van de oude aandelen boven 100 pet. ligt, aan de oude aandeel houders doorgaans een voorkeursrecht bij de inschrijving gegeven, m.a.w. zij kunnen de nieuwe aandelen zelf tegen de vastge stelde prijs opnemen en daardoor dus hun rechten op de reserves behouden, ofwel zij kunnen dat voorkeursrecht, die claim, aan derden verkopen, waardoor de oude aan deelhouder wordt schadeloos gesteld voor het kleinere aandeel in de reserve, dat hij voortaan heeft. In het hier bedoelde geval zal de claim dus 25 pet. zijn. De oude aan deelhouder ontvangt deze en de nieuwe betaalt ze, zodat ze daarna beiden een aan deel hebben dat 125 pet. waard is overeen komstig de nieuwe verhouding tussen het kapitaal en de reserve. De Hollandsche Bank-Unie heeft het thans anders gedaan. Ze wil het kapitaal op 25 millioen „afronden" en daar het thans 23 millioen bedraagt, dus 2 mil lioen nieuwe aandelen uitgeven. Ze zou daarbij de oude aandeelhouders een voor keursrecht hebben kunnen geven, maar dit zou tot gebroken cijfers leiden en daarom heeft de directie niet zelf een inschrijvings- koers voor de nieuwe aandelen vastgesteld, maar deze koers aan de inschrijvers over gelaten. De aandelen worden voor alle in schrijvers weliswaar tegen een uniforme koers toegewezen, maar deze koers is de laagste koers, waartegen het totale bedrag geheel kan worden geplaatst. Dit komt er dus op neer dat men bij de inschrijving ®p de nieuwe aandelen vermoedelijk iets min der dan de beurskoers moet betalen, die, het dividendverschil tussen de oude en de nieuwe aandelen in aanmerking genomen, op 245 250 pet. uitkomt. De bank ontvangt dus voor de 2 millioen nieuwe aandelen een bedrag van rond 5 millioen, waarvan dan c.a. 3 millioen bij de reserve kan wor den gevoegd, welke in dit geval de agio- reserve wordt genoemd, die dus ontstaat als aandelenen boven 100 pet. worden uit gegeven. Daar deze agio-reserve niet in het bedrijf is gevormd, immers de inschrijvers op nieuwe aandelen hebben ze bijeengebracht, zijn de uitkeringen, welke een vennoot schap ten laste van die reserve doet, voor de aandeelhouders vrij van inkomstenbe lasting. De Amsterdamsche Bank is er des tijds mee begonnen een deel van het divi dend ten laste van die agio-reserve uit te keren (zoals we gisteren schreven, doet ze thans een nog veel grotere uitkering) en sindsdien hebben vele maatschappijen dat voorbeeld gevolgd. Het spreekt wel vanzelf dat door uitkeringen ten laste van de re serve, ook ten laste van de agio-reserve, de reservepositie van de onderneming wordt verzwakt en in het verslag van de Hol landsche Bank-Unie wordt daarom tegen een al te kwistige uitdelingspolitiek ge waarschuwd. In de aandrang van aandeel houders tot uitkering van hogere dividen den, dividenden uit de agio-reserve en de beschikbaarstelling van waardevolle claims ziet de directie van de H.B.U. een gevaar lijk symptoom van de hoogconjunctuur, omdat een onverantwoord optimisme in tijden van hoogconjunctuur veelal de basis legt van toekomstige verliezen. Het is altijd goed dat tegen overdreven optimisme, ook ten aanzien van de divi dend-uitkeringen, wordt gewaarschuwd, maar het komt ons voor dat dit in ons land tot dusver nog niet dringend nodig is. De meeste directies gaven zich wel voldoende rekenschap van de noodzaak om het be drijf financieel zo sterk mogelijk te maken en voor zover men de laatste tijd uitkerin gen aan aandeelhouders uit de agio-reserve heeft gedaan, heeft men in de meeste ge vallen tegelijkertijd eenzelfde bedrag uit de winst naar de reserve overgebracht, zo dat de reservepositie door de uitkering ten laste van de agio-reserve nie't wordt ver zwakt. Nu de belastingen op het inkomen zo zwaar drukken, is het voor aandeelhou ders een aangename verrassing als zij een deel van het dividend belastingvrij uitge keerd krijgen. Er worden soms tegen het vormen van agio-reserves bezwaren gemaakt. Onder nemingen, welker aandelen belangrijk bo ven pari noteren, moeten, zo zegt men dan, nieuwe aandelen a pari uitgeven, waardoor de oude aandeelhouders dan een waarde volle claim ontvangen. Maar de directie van de H.B.U. merkt terecht op dat in zo'n geval de intrinsieke waarde van de aan delen daalt en een dergelijke transactie feitelijk op een verwatering van het kapi taal neerkomt. Er zijn maatschappijen, die zich een dergelijke verwatering kunnen veroorloven, waarbij men bijv. kan denken aan de Koninklijke, die blijkens de cijfers over het derde kwartaal van 1955 in dit jaar vermoedelijk c.a. 80 pet. van het kapi taal als winst kan boeken, terwijl het divi dend over het vorig jaar slechts 16 pet. bedroeg. De intrinsieke waarde van het aandeel is dus ook in het afgelopen jaar weer groter geworden en dat men daarom bereid is voor de aandelen een hoge koers te betalen, is alleszins begrijpelijk. De Ko ninklijke heeft in de loop van haar geschie denis haar kapitaal herhaaldelijk „ver waterd", maar het innerlijk gehalte, de in trinsieke waarde, is telkens weer tot een nieuwe hoogte aangegroeid. Ook nu ver wacht men dat aandeelhouders op de een of andere manier iets extra's zullen ont vangen en als dit geschiedt behoeft men zich over de „verwatering" van het kapi taal bij de Koninklijke geen zorgen te maken. In vele andere gevallen echter is het van belang dat de reserve-positie van de onder nemingen intact blijft en versterkt wordt en dat nieuwe aandeelhouders door de uit gifte van aandelen boven pari hun aandeel in de reserves bijdragen, kan niet onbillijk worden geacht. Als de beurs zegt dat de aandelen H.B.U. c.a. 250 pet. waard zijn, wat wil zeggen dat er c.a. 150 pet. reserves inzitten, dan moeten, om die verhouding te handhaven, de nieuwe aandeelhouders ook 250 pet. betalen om met de oude aandeel houders gelijk te staan. Er komt dan een agio-reserve, bij de H.B.U. ditmaal van c.a. 12 pet. over het vergrote kapitaal, welke dus voor een reeks van jaren kan worden gebruikt om aandeelhouders een deel van het dividend belastingvrij uit te keren. Uit een vroeger gevormde agio-reserve keert de H.B.U. ditmaal 2Vb pet. extra uit, maar dit is „eenmalig", want uit de beschouwing van de directie is wel gebleken dat zij in het algemeen tegen uitkering van de agio- reserve gekant is en meer waarde hecht aan een verdere versterking van de finan ciële positie der instelling. Het één behoeft echter het ander niet uit te sluiten als uit de winst- en verlies rekening wederom wordt aangevuld wat aan de agio-reserve wordt onttrokken en de uitkering uit de agio-reserve een wer kelijke verhoging van het dividend ver vangt. ADVERTENTIE Wagenweg 29 - Tel. 20518 Haarlem INSTITUT DE BEAUTé HAUTE COIFFURE PE RM ANENT-WAVE volgens nieuwe verbeterde methode - Zachtglanzend Natuurlijk golvend Ex-koning Michael van Roemenië was Donderdag de gast van Prins Bernhard, die juist van zijin Afrikaanse reis was terugge keerd. De Prins hield voor zijn gast een jachtpartij op de Raaphorst in Wassenaar. De regering van Ceylon heeft de lucht vaartovereenkomst met de KLM bekrach tigd, diie enige tijd geleden in Den Haag werd gesloten. Krachtens die overeen komst zal de KLM in Februari de passa giers- en vrachtdiensten op Ceylon kunnen hervatten. ADVERTENTIE li Dames Deze huidstimulans van bestaat uit 2 soorten cosmeticae, n.l. een oil een cream, zodat de bena ming U hierdoor wel duidelijk wordt. De toepassing van dit kuurtje is al zéér eenvoudig. Na de huid goed te hebben gereinigd, brengt U als eerste handeling de olie aan, over het gehele gelaat (vooral de hals niet vergeten). Direct daarna de cream. Deze twee laagjes laat U 1 uur op de huid inwerken, waarna het over tollige verwijderd wordt met een watje of tissue. Dit past U iedere dag toe, gedurende één maand en U zult zeker tevreden zijn over het resultaat. Deze behandeling adviseren wij spe ciaal voor de vrouw boven de 30, in gevallen van te snelle rimpelvorming, te droge huid en vermoeidheid. Tot slot nog even een prettig geluid. Deze cocktailkuur is beslist niet kostbaar. De prijs van de olie is n.l. 3.75, van de cream 5.50, zodat het totaal 9.25 bedraagt. Misschien wel een suggestie voor de Kerstman? Onze schoonheidsspecialisten geven U zeer gaarne een meer gedetailleerde uiteenzetting. Voor persoonlijk advies in prettige sfeer Zandvoortselaan 75 - Heemstede Tel. 27938 COSMETICA, PARFUMS en LOTIONS in alle prijsklassen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoornaar J. Enkelaar te Vreeswijk; te Papendrecht J. Wieman te Oudewater. Benoemd tot voorg. v. d. Herv. Evang. te Maarssen L. A. F. Te Mat, cand. en leraar g.o. aan het Chr. Lyceum te Zeist, Bedankt voor Obdam F. de Boer te Leek- Midwolde. Geref. Kerken Beroepen te Bredevoort J. B. v. d. Sijs te Amsterdam-W. Bedankt voor Giessendam-Neder-Har- dinxveld S. A. Boonstra te Houwerzijl; voor Woerden (vac. C. v. Reenen) J. F. Haspels te Goënga (Fr.). Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Oud-Loosdrecht O. J. Dc-u- ma, cand. te Stadskanaal.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7