Resolutie over Nieuw-Guinea bij acclamatie van delegaties aanvaard Weerbericht Amerika stelt belang in economische resultaten van Haagse conferentie Opwinding in Syrië over de Israëlische vergeldingsactie Bonn eist aansluiting van de Saar bij West-Duitsland Haarlems Dagblad In eerste politieke commissie van de Assemblee: Westelijke ontwa peningsresolutie aangenomen John in West-Duitsland teruggekeerd Versterkingen naar de grens gezonden Minister Von Brentano in Parijs Geen Witboek over de gevangenen van Breda Eden leest de Sovjet leiders de les Het woord is aan 70e JAARGANG No 134 DINSDAG 13 DECEMBER 19 5 5 EDITIE VOOR VELSEN4JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 285 Neutrale resolutie Minister Luns ontving in Rolzaal in Den Haag Rijn is geslonken tot een onaanzienlijk stroompje Nederlands standpunt inzake Ambon is ongewijzigd Von Brentano in Februari naar Verenigde Staten Satellietstaten in Europa zijn de werkelijke tragedie Mr. van Heuven Goedhart pleit voor vluchtelingen NAVO wil radar-systeem in Europa Hersenspoelingstraining voorlopig gestaakt Afnemende koude Weerrapport Löeamo Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 a Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (United Press) De eerste politieke commissie heeft in een bij acclamatie aangenomen resolutie de hoop uitgesproken dat Nederland en In donesië tijdens hun conferentie in Den Haag vruchtdragend zullen onderhande len over Nieuw Guinea. De resolutie was ingediend door Ecuador, India, Nïeuw- Zeeland, Noorwegen en Syrië. Zij gaat nu naar de Algemene Vergadering. Geen enkele delegatie verklaarde tegen de resolutie te willen stemmen. De tekst van de resolutie was zeer zorgvulclig en voorzichtig geredigeerd opdat het verloop van de Haagse conferentie niet zou worden geschaad. De tekst van de resolutie luidt: „De Algemene Vergadering, overwegende het agendapunt getiteld „De kwestie van Westelijk Irian (Westelijk Nieuw Guinea)" hopend dat net vraagstuk op vreedzame wijze zal worden opgelost, nota geno men hebbend van de gemeenschappelijke verklaring van de regeringen van Indonesië en Nederland op zeven December 1955, geeft uitdrukking aan de hoop dat de onderhandelingen waarvan sprake was in die gemeenschappelijke verklarig vruchtdragend zullen zijn". De commissieleden discussieerden niet over de resolutie. Zij werd ingediend door Jose Trufflo (Ecuador). De behan deling nam nauwelijks drie minuten in beslag. (Van onze correspondent in New York) Minister Luns, diie de vorige week in New York kwam, heeft belangrijk werk gedaan en de vlotte afwikkelnig door een resolutie ten zeerste bevorderd. Met name zijn overleg met India's vertegenwoordi ger Krisjna Me non heeft er toe bijgedragen dat India, de machtigste staat van het Ban- doengbloc, de resolutie wilde steunen. In- dia's houding kan voor Indonesië aanlei ding zijn geweest des te gereder met deze compromis-resolutie genoegen te nemen. Compromis-elementen schuilen er na melijk wel in het document. De hoop op een vreedzame oplossing wordt er in uit gesproken en tevens wordt verklaard dat de Assemblée heeft kennis genomen van het begin der onderhandelingen tussen In donesië en Nederland in Den Haag. Voor een slecht verstaander zou er verband lij ken te bestaan tussen het gezag over Nieuw Guinea en deze onderhandelingen in Den Haag. Gelukkig evenwel neemt de resolu tie dit mogelijke misverstand terstond weer weg door te wijzen op de gemeenschappe lijke verklaring, waarop genoemde Haagse onderhandelingen zijn begonnen. De resolutie is dus kennelijk een resul taat van geven en nemen. Een ideaal docu ment is het niet geworden, doch het stemt tot voldoening dat nergens de competentie van de UNO in deze is vastgesteld en dat evenmin een rapport over de Haagse on derhandelingen is geëist. Natuurlijk kan de kwestie ieder jaar op nieuw op de agenda worden gebracht; zelfs zal de stemverhouding voor Nederland on- NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO heeft Maandag met 53 tegen vijf stemmen de vijf landen van het Sovjet-blok een Westelijke re solutie aangenomen, waarin er bij alle be trokken staten op wordt aangedrongen tot overeenstemming te komen over een spoe dige verwerkelijking van „alle ontwape ningsmaatregelen die voldoende waarbor gen bieden en thans uitvoerbaar zijn". De resolutie beoogt als eerste stap op weg naar ontwapening voorrang te geven aan het plan-Eisenhower voor luchtver- kenning en het Russische plan voor het in stellen van controleposten op strategische punten. Ook wordt er bij de landen op aange drongen rekening te houden met de plan nen van premier Eden en premier Faure en een Indisch voorstel tot opschorting van atoomproeven en tot het uitroepen van een „bewapeningsbestand". Tegen het einde van de week zal de re solutie bij de Algemene Vergadering wor den ingediend. Een amendement van de Sovjet-Unie, waarin een beroep op verwerkelijking van de ontwapeningsvoorstellen van de grote vier wordt gekoppeld aan een regeling tot het verbieden van atoomwapens, werd ver worpen. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Nederlandse dele gatie naar de Nederlands-Indonesische con ferentie, minister Luns, heeft Maandag avond in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag een receptie gehouden, die door vrijwel alle leden van de Nederlandse delegatie en de reeds in ons land aan wezige leden van de Indonesische delegatie is bijgewoond. Ook de ministers Beel, Cals, Van Thiel en Kernkamp woonden de ont vangst bij. Ik kreeg de indruk dat men in Neder landse kring nog geenszins vol optimisme is. „Het ziet er op het ogenblik naar uit alsof onze Indonesische vrienden in te korte tijd te veel afgewerkt zouden willen hebben", zo zei mij een van de vooraan staande Nederlandse conferentieleden. Over de duur van de conferentie zei mijn zegs man, dat na 23 December tot begin Januari geen werk van betekenis meer zou kunnen worden afgewerkt. Hij had de indruk dat tussen nu en 23 December de Indonesische gedelegeerden met de arbeid gereed hopen te kome gunstiger worden, indien thans of het vol gend jaar de achttien nieuwe leden tot de UNO zullen zijn toegelaten. Behalve vijf communistische staten zouden dan name lijk ook nog een aantal Aziatische landen als leden in de wereldorganisatie zijn opge nomen. „Geschil tussen vrienden'' WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se autoriteiten bezien de huidige Neder lands-Indonesische ministersconferentie met belangstelling, doch met strikte neu traliteit. Functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken weigeren com mentaar, omdat zij de besprekingen zuiver BONN (DPA/Reuter) Dr. Otto John, de voormalige leider van het West-Duitse Bu reau voor de bescherming van de grond wet (Veiligheidsdienst), is uit Oost-Duits- land, waarheen h(j het vorige jaar was uit geweken, naar West-Duitsland terugge keerd, aldus heeft een woordvoerder van de West-Duitse regering vandaag mede gedeeld. De woordvoerder zeide, dat dr. John zich onder bescherming van de politie heeft ge steld. De rechter van instructie van het federale hof te Karlsruhe is begonnen met het verhoor van dr. John, aldus de woord voerder. De woordvoerder zei te geloven dat dr. John vanochtend naar West-Duitsland terug is gevlucht, maar hij kon dit niet officieel bevestigen. Ook kon hij niet zeg gen waar John zich op het ogenblik be vindt. De vroegere veiligheidschef was op 24 Juni 1954 naar de Russische zóne gevlucht en had daar politiek asyl gevraagd. Na zijn vlucht leefde John in de Russische sector van Berlijn. Op een persconferentie die hij kort na zijn eerste vlucht gehouden heeft hield hij vol dat hij uit vrije wil asyl had gevraagd in het Oosten. Zijn vlucht leidde tot een groot politiek schandaal in West- Duitsland, dat de regering Adenauer in grote moeilijkheden bracht. als een aangelegenheid van de twee betrok ken landen beschouwen en het fout zou zijn stelling te nemen in een „geschil tussen vrienden". Politieke kringen te Washington erkennen, dat deze politiek van een af wachtende houding in Nederland teleurstel ling heeft veroorzaakt. Verschillende politieke kringen hebben particulier gezegd, dat het welslagen of mislukken van de huidige Haagse conferen tie niet zo zeer afhankelijk zou kunnen zijn van de geschilpunten Nieuw-Guinea of de behandeling van Nederlandse gevangenen, als van de erkenning door beide partijen, dat „het de moeite waard is sterke econo mische banden te waarborgen en te ver sterken". BONN (ANP). Tussen Koblenz en Bin- gen hebben vorige week meer dan honderd Rijnaken vastgelopen, die vanwege het lage waterpeil de reis niet konden voortzetten. De schippers, die er in slagen met zeer ver minderde last de ondiepe plaatsen in de rivier te passeren, komen slechts in een on gekend laag tempo vooruit. Bij Salzig zijn vijf drijvende kranen dag en nacht bezig schepen, die niet verder kunnen van een deel van hun lading te ontdoen. Bij de Drachenfels en Königswinter is de Rijn tot een onaanzienlijk stroompje geslonken. De Rijnvaarders hopen dat regens de rivier enigszins op peil zullen brengen vóór een mogelijke vorstperiode. Een beeld, dat de liefde verklaart van de Rotterdammer voor zijn haven: zo kent de Rotterdammer zijn stad. Drie sleepboten zwoegen voort bij de spoorbrug over de Koningshaven. Aan hun trossen de 28.000 ton metende tanker „Esso Nederland". DAMASCUS (United Press) Duizenden Syriërs hebben in de hoofdstraten van Da mascus gedemonstreerd uit protest tegen de overval die Israëliërs over de Syrische grens hebben uitgevoerd. Er werd ge schreeuwd: „We willen geen brood, we wil len wapens". Demonstranten trokken door de stad, anti-Westerse leuzen schreeuwend en spreekkoren aanheffend: „Dood aan Is rael en weg met zijn Westerse aanhangers die zyn aggressieve politiek aanmoedigen" en „geef ons wapens om Israel te straffen". Soortgelijke demonstraties zijn in alle Sy rische steden gehouden. De Syrische autori teiten hebben besloten de Syrische gesneu velden een staatsbegrafenis te geven. De Syrische minister van Defensie Ras- jad Barmada heeft via radio-Damascus een beroep op het volk gedaan de demonstra ties te staken en de kalmte te bewaren. Syrische militaire kringen schatten dat meer dan honderd Israëlische soldaten ge sneuveld zijn tijdens het gevecht. Syrië heeft leger- en luchtmachtversterkingen gezonden naar de grens aan de Oostzijde van het meer van Galilea. De Syrische strijdkrachten in het Zuiden zijn in alarm toestand gebracht. De Syrische regering zal overwegen welke „preventieve militaire en politieke maatregelen" genomen moeten worden. JERUZALEM (Reuter/AFP) UNO- waarnemers, die de plaats van het Is- raelisch-Syrische gevecht nabij het meer van Tiberias bezocht hebben, melden, dat bij de aanval ongeveer veertig Syriërs, militairen en burgers, zijn gedood. De (Van onze correspondent in Parijs) In een onderhoud tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en West-Duitsland. Pinay en en Von Brentano, in Parijs is van Duitse zijde aansluiting van het Saargbied bij Duitsland geëist. Ook de zeven ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Unie zullen zich over deze kwestie in Parijs beraden en voor liet einde van de week verwacht men een of ficiële Frans-Duitse verklaring. Op 18 December worden er in het Saar land algemene verkiezingen voor het parle ment gehouden. Men voorspelt, dat tachtig percent van de bevolking zich voor de pro- Duitse partijen zal uitspreken. De nieuwe Landdag zal er weinig gras over laten groeien om officieel aansluiting bij de West- Duitse bondsrepubliek te eisen. Minister Von Brentano heeft zijn collega Pinay medegedeeld, dat de regering-Aden- auer zo'n verzoek, of beter: zo'n eis, met welgevallen zal ontvangen. Het Franse standpunt is dat de status van de Saar niet zonder toestemming van Parijs gewij zigd mag worden en dat het economische verdrag tussen Frankrijk en de Saar ge handhaafd moet worden. De West-Duitsers daarentegen verdedi gen het inzicht dat de Saar eerst Duits moet zijn aleer over die economische bepa lingen verder kan worden gesproken. Pinay heeft zich beroepen op het feit, dat hij lid is van een demissionnaire regering, die alleen de lopende zaken mag behande len en dat hij een afwachtende houding moet aannemen. Midden in de verkiezings campagne komen hem deze Duitse aan spraken op de Saar zeer ongelegen. Men verwacht dat het communiqué, dat deze week zal worden uitgegeven, enkele vage algemeenheden zal behelzen, zonder ver op de toekomst vooruit te lopen. Zeker is dat de Franse regering, die na de verkiezingen van Januari gevormd zal worden, zich met een voor een netelig probleem geplaatst zal zien, wanneer zowel Bonn als Saarbrücken de Saar-overeenkomsten met Parijs willen ontbinden. United Press verneemt uit gezaghebben de bron dat Pinay en Von Brentano zijn overeen gekomen de nieuwe Saarlandse re gering, die Zondag wordt gekozen, uit te nodigen deel te nemen aan de onderhan delingen over de toekomstige status van het Saargebied. Diplomatieke vertegenwoordiging heeft nu uitgebreid documentatie materiaal De jongste reacties in Duitsland met be trekking tot de in Nederland nog gedeti neerde 39 Duitse oorlogsmisdadigers heb ben de ministers Beyen en Luns doen be sluiten de ambassade te Bonn en de daar onder ressorterende consulaire posten in het bezit te stellen van uitgebreider docu mentatiemateriaal dan het tot dusverre ge publiceerde over de misdrijven, waaraan deze personen zich tijdens de bezetting hebben schuldig gemaakt. Zij kunnen daarvan naar behoefte gebruik maken ten einde de Duitse bevolking door een juiste voorlichting te doen inzien, dat in Neder land geen krijgsgevangenen, doch oorlogs misdadigers zijn gedetineerd. Uit enkele Duitse persstemmen blijkt, dat dit inzicht aldaar niet geheel ont breekt. De publicatie van een Witboek over deze aangelegenheid achten de minis ters nog niet noodzakelijk, aangezien niet is gebleken, dat bij de Bondsregering mis verstand heerst over het feit, dat men hier te maken heeft met oorlogsmisdadigers en niet met krijgsgevangenen. Canadese generaal-majoor Burns, hoofd van de UNO-organisatie, die toezicht houdt op het bestand in Palestina, heeft gezegd de Israëlische aanval te betreuren. Het Syrische leger verklaart, dat 25 Sy rische soldaten en drie officieren bij het gevecht zijn gedood en dat 29 Syriërs wor den vermist. Volgens de Israëlische radio zijn twee gewonde Israëlische soldaten overleden, waardoor in totaal zes Israë lische soldaten het leven hebben gelaten. Het aantal Syrische doden wordt opge geven als 55. Volgens een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Za ken is het thans rustig „aan het front van het Meer van Galilea". Israëlische vissers hebben het vissen op de Noord-Oostelijke visgronden hervat. Van Israëlische zijde legt men de nadruk op het verlangen van Israel, een einde te maken aan onophoude lijke Syrische aanvallen op Israëlische vis sers op het Meer van Galilea. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken hebben verscheidene Kamerleden wederom het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukken ter sprake gebracht. Enkele leden konden zich er niet mede verenigen, dat Nederland de Zuid-Molukken niet als staat erkent. De ministers Beyen en Luns hebben hierop geantwoord dat nieuwe ge zichtspunten zich niet voordeden, welke aanleiding zouden kunnen geven tot wij ziging van hun standpunt. Zij gaan uit van de omstandigheid dat geen enkel belang zou worden gediend met een poging van Nederlandse zijde deze kwestie internatio naal aan de orde te stellen, mede omdat internationaal generlei belangstelling be staat voor de positie van het gebied der Zuid-Molukken. Ten onrechte wordt ver ondersteld dat die belangstelling door vol hardend pogen wel zou kunnen worden ge wekt, In feite vormt deze opvatting een miskenning van de internationaal-politieke realiteit, zeggen de ministers. Onder die omstandigheden geldt, daar Nederland niet met. macht tussen beide kan komen, deze zaak zowel in het belang van de Ambone zen hier te lande en in de Zuid-Molukken als van een veel talrijker aantal Ambone zen in overig Indonesië dient te worden overgelaten aan de politieke ontwikkeling van Indonesië. Elke Nederlandse bemoeie nis daarmede, in welke vorm ook, kan slechts averechtse uitwerking hebben. De ministers ontkennen, dat zij verplicht zijn deze kwestie bij de UNO aanhangig te ma ken. Zij zijn ook niet voornemens daartoe pogingen te doen. BONN (Reuter) De West-Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, zal in Februari, als gast van de Amerikaanse regering, een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Bondskanse lier Adenauer is van plan in de voorzomer een reis naar de Verenigde Staten te ma ken, doch niet eerder, aldus hebben func tionarissen van het ministerie van buiten landse zaken in Bonn bekend gemaakt. Zij verklaarden dit in commentaar op een be richt van het Hamburgse blad „Die Welt" volgens hetwelk Adenauer in Februari een bezoek aan Washington brengen zou. Von Brentano zal kort na premier Eden van Groot-Brittannië naar Washington reizen. Eden zal eind Januari, vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, met president Eisenhower be sprekingen voeren over het toekomstige Westelijke beleid, na de mislukte minister conferentie te Genève. Op 4, 5 en 6 Februari brengt premier Segni van Italië 'een staatsbezoek aan West-Duitsland. (Van onze correspondent in Londen) Premier Eden van Groot-Brittannië heeft aan het slot van het Lagerhuis-debat over het Midden-Oosten in een uiterst felle rede premier Boelganin en eerste partij secretaris Kroesjtsjev van repliek gediend. De satellietstaten in Europa die de Russen in strijd met de verdragen beheersen vor men de werkelijke tragedie, zei Sir An thony. Groot-Brittannië krijgt te horen dat het in Azië een verdorven kolonisator is en communisme de werkelijke bevrij der. „Waar is vrijheid? In Hamburg of in Stettin? In Brussel of in Warschau? Ia Colombo of in Buiten-Mongolië?" vroeg Eden, die daarop een rechtstreekse aanval deed op de redevoeringen die Boelganin en Kroesjtsjev in India en Birma hebben gehouden. Wij zouden op de nek van de Birmezen zitten en hun van hun laatste korst brood beroven. Misschien hebben de Russische leiders nooit van het Colombo-plan ge hoord. Sinds 1951 hebben de landen van het Britse Gemenebest millioenen uitge geven om voorspoed te brengen in een reeks van landen van Pakistan tot de Phil- lippijnen. De Russische leiders zijn nog steeds de gasten van India en Eden zei hun gast heren niet in verlegenheid te willen brengen. Hij noemde het wel opmerkelijk dat deze redevoeringen gehouden zijn „in landen, waarmede wij de vriendschappe- lijkste betrekkingen onderhouden en wier onafhankelijkheid Groot Brittannië tot stand heeft gebracht en zal eerbiedigen". Sir Anthony verklaarde dat Groot-Brit tannië bereid blijft de grondslag te leggen voor een vredelievend samengaan met de communistische landen „omdat wij niet kunnen geloven dat hun regeringen, die beseffen wat de gevolgen van een moderne oorlog zijn. hun volken tot aan de rand daarvan willen brengen". Maar, zo voegde Eden er aan toe, vrede lievend samengaan is alleen mogelijk als verdraagzaamheid en begrip van beide kanten komen Vredesfactor (Reuter) Boelganin heeft tijdens een receptie te Nieuw Delhi verklaard, dat de vriendschap tussen India en de Sovjet- Unie een „zeer belangrijke vredesfactor" is, waarmede de vijanden van de vrede wel rekening moeten houden. Premier Nehroe van India antwoordde: „Indien er al een gebrek aan begrip of een misvatting heeft bestaan tussen ons volk en het volk van de Sovjet-Unie dan is dit nu wel ver dwenen als gevolg van mijn bezoek aan de Sovjet-Unie en nog meer door uw bezoek aan dit land. We kunnen met vertrouwen een steeds groeiende samenwerking tege moet zien." De receptie werd bezocht door meer dan duizend genodigden. OSLO (Reuter). Mr. G. J. Van Heuven Goedhart, de UNO Hoge Commissaris voor vluchtelingen, heeft ter gelegenheid van het ontvangen van de Nobelprijs voor de vrede van 1954 namens zijn organisatie, in het Nobel-instituut. te Oslo een lezing gehouden, waarin hij onder meer zei, dat de meeste vluchtelingen er naar zullen moeten streven, opgenomen te worden in het leven van het land waarin zij zich be vinden. Volgens mr. Van Heuven Goed hart zijn er drie methoden voor de oplos sing van het vraagstuk: vrijwillige repa triëring, emigratie met hervestiging, of in tegratie in het land waar de vluchteling zich bevindt of volgens een stelsel van inter-Europese migratie. Er zijn vrijwel geen vluchtelingen, die naar het land van herkomst gezonden willen worden en de mogelijkheid tot emigratie over zee met wedervestiging door de Internationale Or- ganisatie voor Vluchtelingen (IRO) is vrij wel uitgeput. Tienduizenden vluchtelingen leven thans onder beschamende omstandigheden. Laat ons de handen ineenslaan in een alles om vattende inspanning om hun problemen op te lossen", aldus de Hoge Commissaris. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Talfourd: De ontdekkingen der wetenschap vergroten de geheimen der natuur PARIJS (United Press) Uit gezag hebbende bron te Parijs is vernomen dat de militaire commissie van de NAVO te Parijs Maandag heeft voorgesteld om in Europa een radar-waarschuwingssysteem in te richten met het oog op eventuele luchtaan vallen met kern- of andere wapens. Het voorstel is een onderdeel van een plan dat de shape (Supreme Headquarters Allied Powers in Europe) de coördinatie van Europa's luchtverdediging toever trouwt. Wanneer het plan door de raad van NAVO-ministers is aanvaard, zal de Shape in alle opzichten vei'antwoordelijkheid krij gen voor de toekomstige coördinatie in de luchtverdediging, waardoor de nationale verantwoordelijkheid van de bij de NAVO aangesloten landen worden beknot. Het is mogelijk dat sommige landen zullen aarze len, maar men meent toch dat tenslotte overeenstemming zal worden bereikt met het oog op de veiligheid. Er bestaan thans namelijk nog open plekken in het luchtver dedigingssysteem. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse luchtmacht heeft de training van haar piloten tegen de „hersenspoeling" die hun in gevangenschap te beurt zou kun nen vallen, voorlopig gestaakt. De lucht macht wil proberen of zij de piloten even goed tegen de hersenspoeling kan sterken door de daarbij gevolgde techniek te de monstreren in plaats van de piloten die techniek aan den lijve te doen voelen. De hersenspoelingscursus werkte op een basis van de luchtmacht in Nevada tame lijk in het verborgen tot begin van deze herfst gruwelverhalen gepubliceerd wer den over de gang van zaken op de cursus. Gemeld is toen dat sommige militairen een training hebben moeten meemaken die de hersenspoeling zoals de communisten op krijgsgevangenen toepassen, evenaarde. DE BILT: Boven Duitsland ontwikkelde zich een afzonderlijk hogedrukgebied, dat zich in Oostelijke richting beweegt. Gelijk tijdig bi-eidde het zeer omvangrijke lage- druksysteem op de Oceaan zich uit over de Bi-itse eilanden. Warmere lucht veroor- zaakte in Zuid-West Engeland en in Ier land een stijging van temperatuur. In de hogere luchtlagen is deze Oceanische war- me lucht reeds tot onze omgeving doorge drongen. In de onderste luchtlagen wordt aanvankelijk nog koude lucht uit Duitsland aangevoerd, maar morgen zal ook in ons land de invloed van de oceaandepressie merkbaar worden met toenemende bewol king, langzame stijging van temperatuur en kans op wat regen of ijzel. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■s"3 a O - te 5 s o c Is Stockholm sneeuw N -9 0,1 Helsinki onbewolkt NNO -25 0,1 Oslo nevel windstil -19 7 Kopenhagen mist W -9 0,1 Aberdeen zwaar bew. zzo 4 0 Dublin regen zzo 8 4 Londen geheel bew. zo 2 0 Amsterdam onbewolkt ozo -5 0 Brussel onbewolkt O -4 0 Parijs motregen ozo 3 1 Bordeaux half bew. zo 5 0 Grenoble mist windstil -1 0 Nice zwaar bew. NNW 11 0 Berlijn nevel zw -5 0 Frankfort onbewolkt NO -6 0 München nevel OZO -5 2 Zürich nevel NO 0 8 Genève nevel NO 5 0 geheel bew. windstil 2 0 Wenen geheel bew. windstil -3 0 Innsbruck nevel windstil -2 9 Rome geheel bew. Z 13 0,2 Den Helder half bew. m. OZO -2 0 Ypenburg onbewolkt m. ONO -5 0 Vlissingen onbewolkt m. OZO -2 0 Eelde geheel bew. zw. ZO -6 0,1 De Bilt onbewolkt matige O -5 0 Twente onbewolkt m. OZO -6 0 Eindhoven onbewolkt m. OZO -4 0 VI. Z.-Limb. onbewolkt matige O -4 0 Neerslag laatste 24 uur. XYXXtCOOCOCXXXXXXXXXCCOaXCCCCCCCOCXXX STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of ijzel. Van nacht over het algemeen nog lichte vorst, morgen van het Zuid-Westen uit invallende dooi. Matige tot krach tige wind uit Zuidelijke richtingen. 14 December Zon op 8.42 uur, onder 16.30 uur. Maan op 8.49 uur, onder 16.45 uur. Maanstanden 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 December Hoog water: 3.05 en 15.19 uur. Laag water: 11.03 en 23.20 uur. Woensdag 14 December Hoog water: 3.44 en 15.56 uur. Laag water: 11.39 en 23.59 uur. bócxx>^OK)OC)Ocooooc»x<xxxo5axx>ocoooour<xx.-xt>.<.>Kxx«x>=ö

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1