Bloembollencultuur besprak vraagstuk der zure tulpen Tekort bij verplichte ziektever zekering stijgt nog steeds r v. PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Goede oogst, stijging kosten en dalende beweging der prijzen VA LD A Bijzondere strafkamer verklaart verzet tegen vonnis vervallen Akkerbouwers LTB bijeen Bezwaren tegen invoering van vijfdaagse werkweek in landbouw fiuul Jee, nuttftiüoqmycuouy! De radio geeft Woensdag F.Damiaans&Zn Beslissing in voorjaarsvergadering Premieverhoging voorgesteld Raming 1955 en 1956: f 55 millioen per jaar Gratificaties voor NS-personeel ocli ia Uet zo Aardlagen J 2 Gaat U verhuizen Vragen aan minister Staf over vragen aan militairen Amsterdamse bankier verscheen weer niet Redders in zee en redders aan de wal DINSDAG 13 DECEMBER 1955 ..Ondanks de gunstige weersgesteldheid (de oogst, zelfs tot de bieten toe, kon een goed verloop hebben) z«n er evenwel fac toren, die de akkerbouwers met enige zorg omringen. Bij de stijging der onkosten be wegen zich de productie-prijzen in een dalende beweging. Grote voedselvoorraden in de belangrijkste exporterende landen hangen als een bedreiging boven het hoofd." Deze woorden sprak vanmorgen de heer H. A. Giesen, voorzitter van de vak groep akkerbouwers van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in liötel „De Leeuwerik" te Haarlem in zijn openings rede op de algemene vergadering. De voorzitter vervolgde, dat hij de afge vaardigden. niet- al te zeer met cijfers wilde vermoeien, maar vast staat, dat de opge slagen voorraden zeer aanzienlijk zijn; bronnen spreken zelfs van een wereldvoor raad van ongeveer drie keer de jaarbehoef te. Opvallend noemde spreker het, dat er zeer opmerkelijke veranderingen hebben plaats gehad in het aandeel, dat de zoge naamde dollarlanden en de niet-dollarlan- den hadden in voorziening in de totale im portbehoefte der tarwe-importerende lan den. Het aandeel van de twee grootste tarwe-exporteurs, de Verenigde Staten en Canada, daalde van 77 percent in 1951'52 geleidelijk tot 56 percent in 1954'55. Ar gentinië en Australië daarentegen stegen in dezelfde periode van 12 naar 23 percent. In Europa zijn vooral Frankrijk en Turkije in betekenis als tarwe-exporterend land zeer toegenomen. Sommigen vrezen, dat de Verenigde Staten zouden overwegen, de grote surplus-voorraden tegen elke prijs van de hand te doen, aldus spreker. Voorts vermeldde de voorzitter, dat de gerst-export sterk is toegenomen in verge lijking met vóór de oorlog, namelijk met ongeveer 100 percent, terwijl mais de laat ste tijd een belangrijke teruggang vertoont. In het binnenland Sprekende over de opbrengsten in pro ducten van ons land zeide de voorzitter, dat ze zeer behoorlijk zijn. De voergranen leveren goede beschotten en de tarwe-op- brengsten zijn zeer verschillend. Peul vruchten zullen een grote totaal-opbrengst geven, mede door het grote areaal; in de prijzen komt dit ook wel zeer tot uiting. Voor vlas ligt de markt ook niet gunstig en lijnzaad, voor zover als zaaigoed goedge keurd, zal in vele gevallen, ten opzichte van gewoon slagzaad, geen winsten opleveren. De opbrengst van aardappelen zal in zijn kwaliteit bezien mede door de in krimp met ongeveer 1700 ha, aanzienlijk minder zijn dan verleden jaar. De consump tie-prijzen van bepaalde soorten liggen nog redelijk, van anderen matig tot slecht. De pootaardappelprijzen liggen laag, ofschoon er toch in totaal al een aanzienlijk kwan tum is geëxporteerd. De suikerbieten-op brengst zal goed zijn, het suikergehalteis echter laag. Wanneer de huidige prijsverhoudingen op het gebied van de suiker evenwel zou den voortduren en de binnenlandse suiker productie zou toenemen boven de binnen landse behoefte, zal moeten worden over wogen of het gewenst is, de suikergarantie te beperken tot de Nederlandse behoefte aan suiker. Spreker stelt zich voor hier over nog diepgaand overleg te plegen met het landbouwschap. Naar aanleiding van de aardappeloogst merkte de voorzitter op, dat er een voorstel is geopperd, dat in het kort hierop neer komt, dat voor alle aardappelen, zowel zand-, klei- en fabrieksaardappelen een be paalde kostprijs wordt gegarandeerd, name lijk 75 percent van de kale kostprijs. Industrie en landbouw Voorts sprak de heer Giesen zijn bezorgd heid uit over de arbeidsvoorziening in de landbouw. Daar in ons land industrie en landbouw naast en door elkander zijn ge legen, reikt zich het loon naar het hoogste peil. De vrije loonvorming, die in bepaalde industrieën zeker gehanteerd zal worden, waneenr hiervoor de gelegenheid wordt gegeven en dat niet alleen, maar ook bij komende emolumenten, misschien een vijf daagse werkweek, dat alles maakt het de landbouw wel zeer moeilijk, temeer daar de vrees voor minder goede uitkomsten of beter gezegd te lage inkomsten zeker niet ongegrond, moet worden geacht. De kortere werkweek noemde spreker wel zeer funest voor de landbouw, speciaal de melkvee bedrijven. Spreker eindigde zijn openings rede met: „Als richtsnoer houde men dit steeds voor ogen: zes dagen zult ge werken en de zevende zult gij rusten." ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL, 717162 EXCLUSIEVE SKIKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Amusementsmuziek. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Van een smid die door de liefde schilder werd, hoorspel. 12.10 Negrospirituals. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Twee de Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-orkest en solist. 14.00 Platen. 15.00 Muziek voor de jeugd. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Strijkkwartet. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest en solisten. 21.20 Pla ten. 21.30 Overheid en onderdaan in West- Europa, causerie. 21.50 Geestelijke liederen. 22.20 Intern. Evangelisch Commentaar. 22.30 Platen, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Orgel. 17.15 Voet balreportage. 17.30 Roemeens orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Het werk van de Nederlandse Handelscom missaris op Curasao. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw landgenoten kennen, klankbeeld. 20.40 Het grote risico, hoorspel. 22.06 Pro menade-orkest en solist. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws, in Esperanto. 23.20— 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.4522.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.30 Pla ten. 17.50 De Boekenmarkt. 18.00 Omroep koor. 18.30 Voor de voldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Die lustige Witwe, operet te. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool recital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). U bespaart zich veel zorgen, wanneer Uw verhuizing door vakmensen wordt uitgevoerd. Vraag ons daarom eens inlichtingen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND Het Tweede Kamerlid, de heer E. Ver meer (P. v. d. A.), zal aan de minister van Oorlog de volgende vragen stellen: Kan de minister mededelen of het juist is. dat dienstplichtigen, die zich aan een intelligentietest moeten onderwerpen, vra gen van politieke betekenis worden gesteld? Zo ja, kan dan worden medegedeeld van welke inhoud deze vragen zijn en met welke bedoeling zij worden gesteld? Kan de minister mededelen of het de ge woonte is, dat aan dienstplichtigen, zoals onlangs bij het afnemen van een test van de Koninklijke Landmacht te Nijmegen is gebeurd, vragen worden gesteld als: welke krant leest u, welke krant lezen uw ouders? Op wie stemmen uw ouders? Zijn uw ouders lid van de Partij van de Arbeid? Op wie zoudt u stemmen? Zijn uw ouders anti militarist en voeren zij propaganda voor dit standpunt? Het vraagstuk van de zure tulpenbollen is in de Maandag te Haarlem gehouden vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur uit voerig besproken. De voorjaarsvergadering van de vereniging zal pas een beslissing nemen, want eerst zal de vaste commissie voor het handelsreglement onderzoeken op welke wijze een bepaling geredigeerd moet worden. De afdeling Hillegom had het vraagstuk aan de orde gesteld- door aan de vergade ring te vragen het handelsreglement met het volgende aan te vullen: „Reclame over z.g. „zure tulpen" dient kenbaar gemaakt te worden binnen de normale termijn van acht kalenderdagen. Op grond van „ver borgen gebrek" dient binnen eenentwintig dagen nadien aan de leverancier een nadere taxatie te worden opgegeven per aange- De Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Amsterdam heeft een hernieuwd verzoek van de 55-jarige vroegere Amster damse bankier O. R. om hem weer uitstel te verlenen afgewezen. Deze bankier werd in Mei bij verstek tot vijf jaar met aftrek van bijna drie jaar voorinternering ver oordeeld wegens hulpverlening aan de vij and tijdens de tweede wereldoorlog. Hij werd voorts voor het leven ontzet uit het recht om de beroepen van commissionnair in effecten of bankier in ons land uit te oefenen. Tegen dit verstekvonnis, geveld door een bijzondere strafkamer, bestaat geen moge lijkheid tot hoger beroep; wel kon de ver dachte er via zijn raadsman mr. J. H. de Pont, verzet tegen aantekenen. Zijn proces moet dan opnieuw behandeld worden door dezelfde bijzondere strafkamer, op voor- In Utrecht is een buitengewone algeme ne vergadering gehouden van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen (C.B.O.Z.) onder voorzitterschap van de heer C. J. van Lienden. Sprekende over de huidige situatie in het ziekenfondswezen deelde hij over de financiële positie van de verplichte verze kering mede, dat het tekort van f 2.300.000 over 1953 in '54 is gestegen tot f 16.300.000. De reserve is hierdoor verminderd tot f 127.500.000. De begrotingen van 1955 en 1956, vast gesteld zonder dat rekening is gehouden met de verhoging van de honoraria van huisartsen-apothekers en tandartsen, ge ven over die jaren een tekort te zien van ruim f 55 millioen. Hierdoor zal de reser ve dus verminderen tot ruim f 70 millioen. Wordt bij deze begrotingen wel rekening gehouden met de hogere uitgaven als ge volg van de inmiddels door de Zieken fondsraad goedgekeurde overeenkomsten voor de huisartsen en apothekers, dan zal de reserve van de verplichte verzekering verminderen tot beneden f 60 millioen, het minimum, dat volgens het oordeel van de Ziekenfondsraad aan reserve beschikbaar moet blijven. De Ziekenfondsraad heeft daarom de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid geadviseerd de premie voor de ver plichte verzekering met ingang van 1 Ja nuari 1956 te verhogen van 4 op 4,2 per cent van het loon. De S.E.R. zal de minister eveneens ad viseren de premie op 4,2 percent te be palen. Het zal nodig zijn in 1956 tijdig onder de ogen te zien wat er ten aanzien van de financiering in 1957 en volgende jaren dient te geschieden, ook omdat bij de in voering van de Wet op de Ouderdomsver- zekering met ingang van 1 Januari 1957 ook nadere regelingen zullen moeten wor den gesteld over de opneming van de onder deze wet vallende rentetrekkers in de ver plichte ziekenfondsverzekering, 'en over de premiebijdrage van de betrokkenen, aldus de heer Van Lienden. Prof. P. H. Buisman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, hield in deze bijeenkomst een beschouwing over de psy chologische achtergrond van de tandheel kundige ziekenfondsbehandeling. Hij zei onder meer dat als gevolg van de sociale ontwikkeling in de latere jaren thans 80 percent der tandartsen in de zie kenfondspraktijk werkzaam is, waarbij da gelijks een patiëntenaantal moet worden verwerkt dat vroeger voor ondenkbaar en voor onmogelijk zou zijn gehouden. Hij noemde deze massale behandeling in wezen onverenigbaar met het specifieke karakter van de tandheelkundige toepassingen. De tandarts kan het aantal verrichtingen slechts verhogen door enerzijds zijn tempo te versnellen en door de tijd voor elke be handeling tot een minimum terug te bren gen. Dat hierbij de zorgvuldigheid der uit voering in het gedrang moet komen is on vermijdelijk. Een andere bezwarende omstandigheid is volgens prof. Buisman de uniforme ver goeding per verrichting. Het inkomen van de tandarts wordt uitsluitend bepaald door het aantal verrichtingen, zodat zorgvuldi ge uitvoering en de behandeling van meer omvangrijke defecten strijdig is met zijn materiële belang. Dit plaatst hem voor een voortdurende botsing tussen zijn beroeps plicht en zijn persoonlijk belang, waardoor de tandheelkundige verzorging de zedelij ke grondslag ontbeert voor een goede uit voering, zo zei prof. Buisman, die noopte dat de regeling van de tandheelkundige hulpverlening en de daaruit voortvloeiende nadelen de aanleiding zullen vormen te streven naar een wijziging, waarbij meer rekening wordt gehouden met de specifieke geaardheid van de tandarts. De directie der Nederlandse Spoorwegen heeft aan het personeel een Deeember- gratificatie toegekend. Deze bedraagt 50 voor gehuwden en kostwinners en 25 voor ongehuwden. Bovendien is besloten, in overeenstem ming met de richtlijnen van het College van Rijksbemiddelaars, aan het personeel een gratificatie van 2 percent van het jaarloon toe te kennen, die na 1 Maart 1956 zal wor den uitgekeerd. waarde echter, dat de verdachte dan zelf verschijnt. Op 29 Juni werd bepaald, dat deze nieuwe handeling zou geschieden op 21 November. Op die dag verscheen de ver dachte weer niet en, gezien het medisch rapport over verdachte's slechte gezond heidstoestand, hield de rechtbank de zaak opnieuw aan tot 12 December. Maar weer liet de verdachte verstek gaan. Hij verblijft reeds sinds enkele jaren in Duitsland. De president deelde aan het begin van de zitting mede, dat de ver dachte zich schriftelijk tot de rechtbank had gewend en gevraagd had hem te laten weten of de rechtbank, indien hij zich naar Nederland zou begeven, een eventueel ver zoek van de officier van Justitie tot on middellijke gevangenneming al of niet zou inwilligen. De president zei, dat de recht bank zich daarover uiteraard van tevoren niet kon uitlaten. „Opnieuw zijn er twee medische ver klaringen bij de rechtbank binnengeko men", zo vervolgde hij. „Daaruit kan de rechtbank echter niet afleiden of de ver dachte werkelijk ooit voor de rechtbank zal verschijnen." De officier van Justitie, mr. W. P. Bak hoven, zei vervolgens in zijn requisitoir, dat er ook volgens hem geen enkele ver wachting is, dat de bankier inderdaad te- zijnertijd zal verschijnen. Hij persisteerde bij zijn eis van de vorige zitting (op 21 november), waarbij hij de rechtbank ver zocht het aangetekende verzet tegen het verstekvonnis thans als vervallen te ver klaren. Zonder verder overleg in raadkamer deed de president onmiddellijk uitspraak: het verzet van de bankier werd vervallen verklaard. Nog behoeft deze zaak niet definitief ten einde te zijn. Er rest de verdachte namelijk nog één rechtsmiddel: hij kan tegen nei vonnis dat de rechtbank vandaag heeft uit gesproken, en waarbij zijn verzet vervallen is verklaard, nog beroep in cassatie aan tekenen. KNZHRM komt er niet In het Kerstnummer van „De Redding boot", het elke keer weer aantrekkelijk verzorgde orgaan van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij wordt nog steeds gehamerd op het thema van de redders-aan-de-wal: het nog te kleine corps contribuanten, dat de KNZHRM in leven moet houden. Welis waar heeft het aantal redders aan de wal in het afgelopen jaar de niet aanzienlijke groei van 8000 nieuwe lidmaten gezien, maar men is er nog niet: elk jaar weer vergt het menslievend werk van de red dingmaatschappij een bedrag van 420.000. Dat dit geld welbesteed wordt, moge blij ken uit de 7906 schipbreukelingen, die sinds de oprichting der organisatie het le ven aan het optreden der KNZHRM dank ten. Het Kerstnummer 1955 bewijst de mens lievende instelling van de Maatschappij nog weer eens ten overvloede: met grepen uit het archief over de werkzaamheden op het station te Scheveningen tussen de jaren 1888 en 1891, met een aantal bijzonder knappe foto's, onder meer die welke de Prins Hendrik op de gevoelige plaat ving tijdens een tocht door zware grondzeeën onder een onstuimige hemel en met een aantal afbeeldingen van buitenlands red- dingsmaterieel. Aan het eind van de uitgave toont een grafiek aan, hoe sterk de exploitatiekosten van de KNZHRM stegen de curve, die deze stijging volgt streeft die van de con tribuanten helaas nog steeds voorbij. 72. „Een Eldoriacins generaal houdt altijd zijn woord", zei de generaal. „En hoewel ik helemaal niet tevreden ben over de manier, waarop jullie mijn landkruiser in beweging hebben gebracht, zal ik jullie toch de grote beloning geven, die ik be loofd heb". „Bravo generaal!", riep Pat O'Nozel opgelucht. „Ik houd van genera lens, die zich aan hun afsprakens houden. Kom op met dat beloning!" „De mooiste beloning", vervolgde de generaal, „is een militaire onderscheiding. Dus die zal ik jullie geven". Met deze. woorden haalde hij handenvol ridderordes, strikjes en lintjes uit zijn zakken en begon het drietal hiermee te behangen, alsof zij kerstbomen waren. „Waar dient dit allemaal voor?", vroeg professor Kalker, terwijl hij ver strooid met zijn lintjes speelde. „Dat is nou onze beloning", zei Panda. Er klonk enige teleurstelling in zijn stem. Maar Pat O'Nozel, de grote detective, was in. de wol ken met deze onderscheiding. „Spelden maar, generaal", murmelde hij. „Op mijn muts is ook nog plaats". Toen wendde hij zich stralend tot Panda. „Je ziet", zei hij, „grote detectivens krijgen altijd glorie, roem en onderscheidingens"„J-ja", zei Panda. „Maar wie betaalt nu onze terug reis?" tekend schrijven, terwijl de uiteindelijke uitval van „zure" tulpen vóór of op 15 Sep tember d.a.v. aan de betreffende leveran cier, ongefrainkeerd, moet worden gere tourneerd, om deze voor 75% van de koop som in aftrek te mogen brengen van de oorspronkelijke acceptatie-nota". Ter toelichting had de afdeling Hillegom meegedeeld, dat door het opnemen van een bepaling het vak op de snelste manier ge vrijwaard wordt van het euvel der zure tulpen. Het hoofdbestuur had in zijn prae- ad<vies opgemerkt, dat het op het standpunt staat, dat er ten aanzien van de zure tul pen dringend een regeling moet worden ge troffen. Het voorstel van de afdeling Hil legom bied't daartoe een geschikte basis. De ziekte in de bollen raakt het gehele vak, zowel de kwekerij als de export. Door de bepaling wordt eventuele schade gezamen lijk gedragen. Een afgevaardigde van de afdeling Ben- nebroek betoogde, dat er iets moet gebeu ren, maar hij wenste, dat een besluit geno men wordt als alle exporteurs in Nederland zijn, dus omstreeks begin Mei. De tweede afgevaardigde van deze afdeling (een kwe ker) vroeg of de kweker en de exporteur in de vaste commissie voor het handelsregle ment vertegenwoordigd zijn. De voorzitter, j h r. m r. d r. O. F. A. H. van N is pen tot Panne r den, vond het verzoek, om de vergadering in Mei te houden, als alle exporteurs in het land zijn, billijk. In de commissie hebben twee kwekers, twee exporteurs en de voorzitter van het Scheidsgerecht zitting. Hij was van mening, dat het Hillegomse voorstel goede kanten heeft en het is gericht tot het gehele vak. Beide partijen zullen offers moeten brengen, om het euvel uit de weg te ruimen. Of Hillegom het voorstel goed ge formuleerd heeft, zal nader onderzocht worden. Weet iemand echter een andere oplossing? Natuurlijk kan een exporteur niet in korte tijd constateren of de gelever de tulpen ziek zijn. Van belang is het, dat de kweker ze goed aflevert. Als de bollen gerooid worden zijn zij al of niet zuur. Be handelt de exporteur ze slecht dan treedt de ziekte eerder aan het licht dan dat hij ze goed behandelt. Blijkens het voorstel van de afdeling Hillegom dragen de expor teurs in de schade bij. Andere afgevaardigden merkten op, dat het volgens hen niet zeker is, dat de ziekte reeds bij het rooien aan de dag treedt. Kwekers zijn van mening, dat de ziekte bij het bewaren ontstaat. De afgevaardigde van de afdeling Hem en Venhuizen be treurde het, dat een bepaling gemaakt moet worden. Men dient op elkander te kunnen rekenen en bij eventuele schade moet een regeling worden getroffen. De vertegenwoordiger van de afdeling Lutjebroek wenste de beslissing uit te stel len tot het volgend najaar. De commissie heeft dan de tijd een nader onderzoek in te stellen. De voorzitter antwoordde, dat de com missie spoedig met haar taak gereed kan zijn; zij stelt geen onderzoek in naar de technische zijde, want zij moet een even tuele bepaling redigeren. Wordt tot het vol gend najaar gewacht dan gaat er weer een jaar verloren. Prof. d-r. E. van Slogteren, die als erelid de vergadering bijwoonde, bracht de voor zitter hulde voor de wijze, waarop hij de bespreking van het onderwerp heeft geleid. Bij het wetenschappelijk onderzoek staat men voor vele problemen, die steeds ge meenschappelijk worden opgelost. Dat gaat altijd langzaam, omdat aan vele punten aandacht besteed moet worden. Zo is het ook met de zure tulpenbollen. „Geef ons de tijd, dan zullen wij experimenteren, om een oplossing te verkrijgen", aldus spreker. De vergadering besloot het voorstel aan de vaste commissie voor het handelsregle- ment voor te leggen, waarna het hoofd bestuur zich nader zal beraden. In de (ver moedelijk) in Mei te houden vergadering zal het punt opnieuw aan de orde worden gesteld. Het voorstel van de afdeling Overveen- Bloemendaal om de leden van de vereni ging te verplichten eens per jaar hun met bloembollen beplante oppervlakte aan het hoofdbestuur op te geven ter vaststelling van de contributie, werd verworpen met 1362 stemmen tegen, 64 voor en 35 blanco. Naar aanleiding van een suggestie van dezelfde afdeling, om in het winterseizoen actuele onderwerpen aan de orde te stellen, zegde de voorzitter toe, dat het hoofdbe stuur bereid is onderwerpen van algemeen belang aan de afdeling op te geven. j Missie. Een vijftigtal Rooms-Katholieke missionarissen en missie-zusters, van negen nationaliteiten, onder meer uit Nederland, die zich te Rome verzameld hadden, zijn met een gecharterd vlieg tuig naar hun arbeidsterreinen in Mid- den-Afrika vertrokken. Pijpleiding. Naar het officiële Sovjet-pers bureau „Tass" mededeelt is de pijplei ding van het oliegebied in Basjkirie (Zuid-Oeral) naar de raffinaderijen in Omsk (Siberië) gereed gekomen. De leiding is 1332 kilometer lang. Utopia. William Sudbury Protheroe is op 81-jarige leeftijd overleden. Hij was de laatste van een groep van twaalf, die gepoogd heeft op een landgoed in Zuid- West Engeland een utopia te stichten volgens de denkbeelden van de Russi sche schrijver graaf Leo Tolstoi. Storingen. Volgens de Amerikaanse com missie voor televerbindingen zullen in de komende tijd talrijke zonnevlekken ernstige storingen veroorzaken in het radioverkeer. Men verwacht, dat in de winter van 1957/1958 de storingen even ernstig zullen zijn als in de jaren 1937- 1938. Buitengewoon. De wervelstorm en de over stromingen, die twaalf dagen geleden de kuststreek van de Indiase staat Ma dras teisterden, hebben 472 mensen het leven gekost. De materiële schade is „buitengewoon groot". Verongelukt. Een viermotorig militair vliegtuig van het type C-54 is met acht personen aanboord op weg van Tripolis naar Noord-Afrika nabij Ketama in Spaans Marokko verongelukt. Acht lij ken zijn geborgen. Afgetreden. Jose Antonio Elola, die zestien jaar lang hoofd is geweest van het Fa- langistische jeugdfront, is „om gezond heidsredenen" afgetreden. In politieke kringen te Madrid brengt men dit af treden in verband met de krachtige op positie bij het jeugdfront tegen het voornemen van Franco om uiteindelijk de monarchie te herstellen. „Kattenoog". De Amerikaanse luchtmacht heeft een electronisch apparaat gecon strueerd, door middel waarvan men bij duisternis even goed kan zien als bij daglicht. Het apparaat, dat de naam „kattenoog" gekregen heeft, is duizend maal zo gevoelig als een televisiecame ra en zal bij luchtverkenningen gebruikt worden. Aanslagen. Veertien personen, onder wie vijf Europeanen, zijn Maandag bij bom aanslagen in twee bioscopen in Algiers gewond. Zestien personen zijn omgeko men bij een overval door zestig rebel len op vier militaire wagens die nabij Gielma in het Oosten van Algerije op een wegversperring stuitten. Invasie. De West-Berlijnse politie heeft Maandagavond 371 van ongeveer 1400 jeugdige communistische betogers gear resteerd, die de Franse sector van Ber lijn waren binnengedrongen om te pro testeren tegen een bijeenkomst van de rechtse oudstrij dersorganisatie Stahl- helm, die echter was afgelast met het oog op oproepen van de communistische radio en de communistische pers tot het „protesteren tegen de fascisten". De ra diozender van Oost-Berlijn had de ar beiders opgeroepen „zelf te gaan kij ken of zij niet heimelijk bijeenkomen". Twee politieagenten werden gewond. Schoolstaking. Ongeveer zeventigduizend onderwijzers van openbare middelbare scholen in Italië hebben besloten met ingang van Donderdag in staking te gaan om kracht bij te zetten aan hun salarissen. Zij hebben tevens bekend gemaakt af te zien van de voorge schreven Kerstexamens. Vondst. Maandag zijn in het Zuid-Weste lijk deel van Cyprus 23 personen aan gehouden. Er werden een machinege weer, een pistool, negen granaten, een aantal gemerkte kaarten, Britse leger uniformen en enige voorraden dyna miet en slaghoedjes in beslag genomen. Tijdelijk. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft besloten dat aartsbisschop Boris van de Russi sche orthodoxe kerk niet het recht zal krijgen zich voor onbeperkte tijd in de Verenigde Staten te vestigen om op te treden als hoofd van zijn kerk in Noord-Amerika. De aartsbisschop zal worden toegelaten op een tijdelijk vi sum en zal zich slechts mogen bezighou den met „wettige kerkelijke zaken". DE ZEKERHEID waarmee de archaeo- loog zijn vondsten dateert, heeft voor vele leken iets verbazingwekkends. Niet zozeer wanneer het gaat om het openleggen van een oud graf, of het afgraven van een terp uit voorhistorische tijden, want iedereen kan bij enig nadenken begrijpen dat de daarin aangetroffen voorwerpen in het algemeen wel in een bepaald tijdperk kun nen worden ondergebracht, dank zij de kennis die door eeuwen van naarstig wetenschappelijk on derzoek is vergaard. Potscher ven, wapens en allerlei andere gebruiksvoorwerpen, as, etens resten, beenderen, overblijfse len van planten, faecaliën, kortom alle resten en sporen V die vroegere culturen hebben achtergelaten, veroorloven de moderne deskundige vaak met grote stelligheid een oordeel uit te spreken aangaande de tijd waarin de vondsten moeten worden onder gebracht. Voor velen wordt het echter wat onbe grijpelijker wanneer eveneens tijdsschat- tingen worden gemaakt aangaande aard lagen uit lang vervlogen perioden, waarin geen restanten van menselijke culturen worden aangetroffen om als tijdaanwijzer te fungeren. Hoe kan de mens, die deze aardlagen nooit gezien heeft, een oordeel uitspreken aangaande de relatieve ouder dom daarvan? Hier vervullen de zgn. gids- fossielen een belangrijke rol. We kunnen uiteraard niet in luttele regels een samen vatting geven van een onderwerp waar over hele bibliotheken zijn vol geschreven, maar een enkel voorbeeld kan toch wel worden genoemd. Vindt men in een of ander afzettingsgesteente bijvoorbeeld een trilobiet van de soort Paradoxides (een kreeftachtig schaaldier) dan weet de des kundige ogenblikkelijk dat hij te maken heeft met een gesteente uit een bepaalde geologische periode van het Cambrium omdat de Paradoxides uitsluitend en al leen in het midden Cambrium heeft ge leefd. De Paradoxides, en In het algemeen de trilobieten, kunnen dan ook veelvuldig als gidsfossielen dienst doen. Iets soortgelijks kan zich ook voordoen wanneer menselijke resten zonder meer worden aangetroffen in aardlagen, waarin eveneens mammouthresten voorkomen. Daaruit kan worden afgeleid, dat die mens v geleefd moet hebben in een periode die niet ouder is dan de Riss-ijstijd. Minder goed voldoet het rendier als tijdsindicator, omdat dit dier ook in andere ijstijden heeft geleefd, maar in ieder ge val kan uit het vinden van rendierresten in Midden- Europa wèl worden afgeleid, dat de be treffende aardlaag uit een ijstijd, en niet uit een tussen-ijstijd, afkomstig is. Soort gelijke conclusies kunnen getrokken wor den aan de hand van resten van nijlpaard en reuzenhert, die - levend in een warm klimaat - altijd tussen twee ijstijden in moeten hebben geleefd. Holenbeer en bison, die zich aan de wisseling van koude en warme klimaten hebben weten aan te passen, kunnen echter niet als gids fun geren, omdat hun aanwezigheid zich over te grote tijdperken uitstrekt. Zo hebben deskundigen lijsten van gid sen kunnen opstellen die hun omtrent de relatieve ouderdom der aardlagen inlich ten op soortgelijke wijze als wij uit het vinden van een ouderwets pistool zouden afleiden dat dit tussen de 16de en 19de eeuw in de grond moet zijn terechtgeko men. Een paar blunders op dit gebied mogen we u niet onthouden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2