VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Registreren van aankopen-op-crediet zou de veiligheidsrem kunnen zijn Agenda voor Haarlem KOPEN OP AFBETALING Politie gaat optreden tegen visslijm DINSDAG 13 DECEMBER 1955 11 D.IJ.V. blijft D.IJ.V. Dure wintergroente De heer J. Poel overleden VARA-tournée in Beverwijk „Gedachten rond Kerstmis" bij „De Keerkring" Agenda voor Beverwijk Pleidooi voor bescherming Nederlands natuurgebied Nederlandse deskundigen naar het buitenland Turbinetankschip „Khasiel- la" te water gelaten Nieuwe organisatie voor zeelieden en vervoers- personeel Na 15 Januari vallen er verbalen voor lekkende laadbakken Drie gewonden door botsingen Nederlands schip in Zweden geboycot Onderzoek naar oorzaak Amsterdamse pakhuisbrand Statistiek van bromfiets ongelukken Steekvlam wondde twee Hoogovens-arbeiders Hoofdprijzen Staatsloterij Scheepvaart De in Nederland hand over hand toene mende gewoonte om duurzame gebruiks goederen op afbetaling te kopen was voor de bestuursbond van het NW afdeling Beverwijk, aanleiding om gisterenavond in zaal Terpsichore een bijeenkomst te be leggen, waarop de heer P. W. Voskuilen uit Haarlem het een en ander over het „Afbe- talingssysteem" zou komen vertellen. Voorzitter J. Honig heette het handjevol aanwezigen hartelijk welkom, doch had ge meend meer belangstelling te mogen ver wachten over een probleem dat steeds meer aandacht krijgt; het koude weer zal voor velen een excuus geweest zijn. Het afbe talingssysteem is een vorm van consumen- tencrediet, dat in ons land steeds meer wordt toegepast aldus begon de heer Vos kuilen zijn inleiding tot deze avond. In Amerika wekt men een slechte indruk in dien men a contant koopt, doch in ons goede landje heersen toch nog altijd ge bruiken, waardoor het kopen op afbetaling min of meer tot de minder, goede gewoonten gerekend dient te worden. Eigenlijk is het een vorm van hypotheek, van huurkoop, kopen op afbetaling of op rekening en er steekt volgens spreker niets verkeerds in mits de consument zich weet te beheersen in zijn koopzucht. De huurkoop-overeen komst noemde hij een pantoffelhelden- vraagstuk", omdat zulk een overeenkomst door beide echtgenoten getekend moet worden. Ter illustratie van de vlucht, die het afbetalingssysteem heeft genomen noemde spreker de bromfiets: 80"/o hiervan is op afbetaling door het publiek gekocht. Wat zijn de oorzaken, dat dit systeem zo'n succes heeft? Dit zijn volgens hem, de zekerheid werk te hebben (geringe werk loosheid) de gunstige conjunctuur en de zeer gunstige sociale wetten, waardoor men zelfs zonder werk een zekerheid van inkomen geniet. Vooral deze laatste zeker heid doet de mensen naar dit systeem van afbetaling reiken. Verder speelt de kwali teit geen rol meer daar deze a contant of op afbetaling volkomen gelijk is. De duur- Maar niet meer aangesloten bij Kennemer Staten De Kennemer Staten hengelsportvereni ging „De IJzeren Voorn" bestaat niet meer. De vereniging blijft echter voort leven en zal ook DIJV blijven heten echter in een andere betekenis. „De IJmond Vissers" is de naam van de nieuwe zelfstandige club. Dit besluit is Maandagavond genomen tijdens een buitengewone ledenvergadering die in ,,'t Centrum" werd gehouden. De voorzitter de heer H. Oosterwold deelde mee dat door het van kracht worden van de Visserij pachtwet de vereniging was verplicht de Koninklijke Goedkeuring aan te vragen. Hierover werd met het bestuur van Kennemer Staten geen overeenstem ming bereikt. Het kassaldo en de medailles werden overgedragen aan de nieuwe ver eniging. De contributie zal in het vervolg worden opgehaald door de heer C. Gebhard. Hierna werd door de in grote getale op gekomen leden nog uitvoerig van gedach ten gewisseld over het hoe en waarom van dit besluit. Boerenkool en prei liepen op de Maandag gehouden veiling met sprongen in prijs om hoog, er werd tot 27 cent per kilo betaald. Op ruim 73-jarige leeftijd is overleden de heer J. Poel, een bekend landbouwer uit de Wijkermeerpolder. De heer Poel nam in het organisatieleven een grote plaats in. Hij was behalve exploitant van een groot bedrijf aan de Noorderweg voorzitter van de boeren vakgroep der LBT, voor welke organisatie hij tevens nog in het afdelings bestuur zitting had. De thans overledene was voorts bestuurslid van de boerenleen bank „Beverwijk" en maakte deel uit van de bedrijfsvoorlichtingscommissie, terwijl hij de akkerbouwers vertegenwoordigde in de kring der LTB. De heer Poel genoot door zijn grote hu maniteit een brede bekendheid en zijn heengaan wordt dan ook vooral in de krin gen der akkerbouwers en boeren ten zeer ste betreurd. De afdelingen Beverwijk en Velsen-Noord van de VARA organiseren op Donderdag 19 Januari in het Luxor-theater een pro- pagandafeestavond. Het gezelschap Adrie van Oorschot zal een opvoering geven van de revue „Horen, zien en lachen". Medewer king hieraan verlenen Olga Lowina, Tineke van Leer, Rudi West, JuStus Jesayes en het accordeonduo „de twee Pico's". De R.K. culturele vereniging „De Keer kring" houdt op Donderdag 15 December in de aula van de R.K. Meisjes-ULO aan het Kuenenplein te Beverwijk een bijeen komst, -waarop de schrijver Gabriël Smit zal spreken over het onderwerp „Gedach ten rond Kerstmis". DINSDAG 13 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kus des Doods". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De afvallige". 't Centrum, 20 uur: Toneelavond „Us Memmetael". Toneelzaal Gasbedrijf, 14.30 uur: Kook- en bakdemonstratie. Doopsgezinde Kerk, 20 uur: Concert Doopsgez. Gem. Zangkoor WOENSDAG 14 DECEMBER Bioscopen: als Dinsdag. Veiling Kennemerland, 20 uur: Christ. Filmactie. Toonzaal Gasbedrijf, 19.30 uur: Kook- en bakdemonstratie. 't Centrum, 20 uur: Feestavond Coöp. Kennemerland. K.S.A., 20 uur: K.A.J. (Witte Pater Missie). „Parkzicht", 20 uur: K.M.C. Openbare Leeszaal, geopend v. 1517 u. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 15—18 en 19—21.30 uur. zame gebruiksgoederen komen daarnaast steeds meer in trek en een normaal Neder lands gezin kan hier niet meer zonder. Acht percent van het nationaal inkomen van de Amerikanen wordt aan afbetaüng besteed. In Zwitserland en België is dit meer dan 3% terwijl de schatting voor Ne derland 1 a \%"lo bedraagt hetgeen toch nog altijd een slordige 200 a 300 millioen per jaar wordt. Maar dit aspect bergt ook gevaren in zich van morele, sociale en economische aard. Het NW is van mening, dat deze gevaren dienen te worden be streden en wel door elke koop op afbeta ling te doen registreren, dit in tegenstelling tot de conclusie uit het rapport van de com missie Ligtehouwer, die niet verder dan tot een bedrag van 3000,wil gaan. In dien het standpunt, dat het NW te dien aanzien inneemt wordt verwezenlijkt, be schermt men koper en verkoper en kan men tevens hierdoor ook de conjunctuur beïnvloeden. Spreker was dan ook van me ning dat kopen op afbetaling een gezonde basis in de samenleving kan zijn, indien slechts aan de voorwaarde wordt voldaan dat zowel de koper als de verkoper tegen zich zelf worden beschermd. Na deze inleiding volgde een korte pauze waarna de aanwezigen spreker vragen over het besproken onderwerp konden stellen. Contactcommissie voor Natuur- en Landschapbeschermini> De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft in Utrecht onder voorzitterschap van jhr. mr. M. van der Goes van Naters haar jaarvergadering gehouden. Nadat in het huishoudelijk ge deelte de positie van de natuurbescherming was besproken, kwam in de namiddagver gadering de bescherming van de bossen aan de orde. Dr. Th. C. Oudemans en de secretaris, mr. H. P. Gorter, hielden over dit onderwerp inleidingen, die uitgebreide besprekingen tot gevolg hadden. Aan het einde van de vergadering werd een desideratum opgesteld, waarin wordt gezegd, dat de jaarvergadering, vertegen woordigend de inzichten van de 89 aange sloten verenigingen, met het oog op het feit, dat het natuurgebied van Nederland steeds verder afneemt, op wetenschappe lijke, sociale en culturele gronden van mening is, dat thans bewust naar een nieuw evenwicht moet worden gestreefd. Zij spreekt de hoop uit, dat het jaarlijks bedrag van drie millioen gulden, dat als onderdeel van een zich over tien jaar uit strekkend aankoop- en subsidieplan op de begroting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is uitgetrokken, een onmis baar bestanddeel vormt van een verant woord n'atuurbeschermingsbeleid. Zij is van mening, dat thans op zeer korte ter mijn een natuurbeschermingswet in wer king moet treden, die het beginsel der na tuurbescherming vastlegt, met voorkoming van 't gevaar, dat door het nastreven van een te ver gaande détaillering 'n gevaarlijk uitstel wordt veroorzaakt. Zij was van oor deel, dat het bosareaal in Nederland zowel absoluut als relatief gezien, geen enkele inkrimping meer gedoogt, noch kwalitatief, noch kwantitatief, en dat, zij het met de gewenste soepelheid, de geldende gemeen schapsbevoegdheden op dit gebied onver kort gehandhaafd moeten blijven, in af wachting van een nieuwe Boswet.die even eens van deze beginselen dient uit te gaan. De heer G. C. van Hoorn te Eindhoven zal door de Voedsel- en Landbouw Orga nisatie van de UNO voor één jaar worden uitgezonden naar Libye als huiden- en legerdeskundige, teneinde adviezen te ge ven inzake het prepareren en looien van huiden. De heer Van Hoorn heeft reeds een soortgelijke opdracht vervuld in Irak. De heer J. F. A. Hegge te Rotterdam heeft voor 3 jaar een benoeming aanvaard als werktuigkundig opzichter bij de Sudan Gezira Board, een organisatie die zich bezig houdt met het groot katoenproject in de Soedan. Ir. R. E. F. de Vries te Voorburg heeft voor de tijd van één jaar een benoeming aanvaard als landbouwkundige aan de universiteit van Chili te Santiago. Hij zal worden belast met het opleiden van stu denten in genetische vraagstukken bij de veeteelt. Ir. De Vries is werkzaam op de afdeling buitenlandse voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Ir. R. H. Snel te Schoorl gaat voor twee jaar als civiel ingenieur naar Irak. Hij zal werkzaam zijn bij wegenaanleg en brug genbouw. Ir. Snel is reeds twee jaar in Irak werkzaam geweest. De heer J. Eshuis te 's Gravenhage zal voor de voedsel- en landbouworganisatie worden uitgezonden naar India als des kundige voor de industriële ontwikkeling van het platteland, speciaal voor de tex tielindustrie. De heer Eshuis is chef der afdeling textielwaren van het Rijksinkoop- bui-eau. De heer J. M. Lanszer te Enschedé zal naar Turkije gaan als deskundige op het terrein van het verven, drukken en af werken van katoenen stoffen. De heer Lanszer is leraar aan de Hogere Textiel school te Enschedé. De heer P. M. Guldenaar te 's Graven hage heeft een benoeming aanvaard als geoloog aan de Goudkust. Hij zal daar werkzaam zijn op het terrein van geologi sche onderzoekingen, met name bij het opsporen van water. Binnenkort zullen voorts vier geologen en drie mijnbouwkundige ingenieurs naar Bolivia worden uitgezonden in dienst van het staatsmijnbedrijf in Bolivia. De geo logen zijn de heren W. Oudemans te Lei den, H. J. A. Janse te Rotterdam, H. C. G. L. Meyer te Leiden en dr. J. van Kersen te Rotterdam; de mijnbouwkundige inge nieurs zijn ir. R. Maas te 's Gravenhage, ir. C. Bloot te Katwijk aan Zee en ir. J. Kooyman te Wognum. Van de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam is het 18.265 ton metende turbinetankschip „Khasiella" te water gelaten. De „Khasiella" is bij de N.D.S.M. gebouwd in opdracht van de N.V. Petro leum Maatschappij „La Corona" te 's-Gra- venhage en zal worden toegevoegd aan de onder Nederlandse vlag varende vloot van de Koninklijke Shell Groep. Het op 21 December 1950 opgerichte Verbond van Werknemersverenigingen in het Nederlandse Vervoerswezen, dat om vat de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, de Nederlandse Ver eniging van Vervoerspersoneel, de Centra le van Kapiteins en Officieren ter Koop vaardij, de Federatie van Vliegend Perso neel, zal op 1 Januari ophouden te be staan. De laatstgenoemde twee organisaties blijven bestaan, maar de eerstgenoemde zullen verdwijnen. De Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf (CBT) en de Nederlandse Vereniging van Ver voerspersoneel zullen samen een nieuwe werknemersorganisatie op vervoersgebied gaan vormen, waarvan de naam als de oprichtingsvergadering op 22 December te Utrecht ermee accoord gaat zal worden: Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, met als zetel Utrecht. De Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij (CKO) ondergaat een ver ruiming, want hierin zal georganiseerd worden al het zeevarend personeel van koopvaardij en visserij, dat nu nog bij de C.B T. is aangesloten. In de op 3 December te Rotterdam en op 10 December te Amsterdam gehouden al gemene ledenvergadering van de C.K.O. is met algemene stemmen een statutenwijzi ging aangenomen, waardoor de naam van de nieuwe organisatie zal luiden: Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (C.K.V.). De hiërarchische en disci plinaire verhoudingen, die aan boord van zeeschepen in acht genomen moeten wor den, zijn aanleiding geweest de nieuwe or ganisatie te doen bestaan uit vier vakgroe pen: 1. Centrale van Kapiteins en Officie ren ter Koopvaardij, 2. Centrale van Klei ne Vaart-personeel, 3. Unie van Zeeheden en 4. vakgroep Visserij. Wat er was Twee trawlers losten vandaag de vangst. De Van Hattem (van 29 Nov.) was er met 1040 kisten, waarvan 365 schelvis, 70 dichte schelvis, 25 makreel, 45 haring, 105 wijting, 80 dichte wijting, 210 kabeljauw, gul, koolvis, 90 zwarte koolvis, 60 diversen en voorts 250 stuks stijve kabeljauwen en de Allanwater (van 1 Dec.) met 850 kis ten, waarvan 300 schelvis, 300 makreel, 90 haring, 60 wijting, 100 gul en koolvis en 70 stuks stijve kabeljauwen. Ook de Shamrock loste. Dit schip voerde aan 350 kisten, waarvan 225 schelvis, 30 makreel, 25 wijting, koolvis en gul, 50 dichte wij ting en 20 diversen. De kleine vaart zorg de vandaag voor 1000 kg tong en 40 kist jes schol. Vier voor Woensdag Voor de Woensdagmarkt waren vannacht vier trawlers thuisstomende met 37 kisten, waarvan 1000 kisten schelvis, 1300 kisten haring, 600 wijting, 300 makreel en 225 ka beljauw en gul. De Eveline (van 2 Dec.) lost 865 kisten, waarvan 300 gestripte schelvis, 50 dichte schelvis, 160 makreel, 40 gul en kabeljauw, 50 gestripte wijting, 250 dichte wijting, 10 haring, 5 diversen; de Dirkje (van 1 Dec.) 1200 kisten haring (was nog vissende bij opgave van de vangst); de Batavia (van 2 Dec.) 700 kisten, waarvan 260 schelvis, 100 koolvis, 40 kabeljauw, 100 haring, 125 wijting, 25 diversen en de Norma Maria (van 1 Dec.) met 905 kisten, waarvan 300 schelvis, 150 makreel, 60 gestripte wijting, 125 dichte wijting, 140 kabeljauw, koolvis en gul, 90 radio en 40 haai, rog en vleet. En voor Donderdag Voor de Donderdagmarkt waren van morgen ook al twee trawlers bekend: de Thorina (van 3 Dec.) met 710 kisten, waarvan 300 schelvis, 110 koolvis, 40 gul en kabeljauw, 100 gestripte wijting, 80 dichte wijting, 25 haring, 15 makreel, 40 haai, rog en vleet. Ook de Tzonne (van 6 Dec.) zou al aan de thuisstoom begonnen zijn om Donderdag te lossen. De vangst is 700 kisten, waarvan 300 schelvis, 150 makreel, 150 wijting en 100 diversen. Oudste boten zijn nu: Gelria en Polder man (van 3 Dec.); Klaas Wijker (van 5 Dec.) en Soerabaia, Haarlem, Postboy, Elie en SCH. 117 (van 6 Dec.). Harde wind Voor de districten West Vikingbank en W. Fladdengronden gold vanmorgen een waarschuwing voor ZZO-wind kracht 7, voor het Oostelijk deel van het Kanaal een waarschuwing voor Oostelijke wind kracht 7. In de overige districten was geen waar schuwing van kracht. Voor export Kabeljauw en schelvis gingen vandaag de grens over. Regels kabeljauw noteerden f 160 tot f 120, kleine regels f 60 tot f 70, kisten kabeljauw f 180 tot f 206 en kleine kabeljauw f 150 tot f 170. De jumbo's bij de schelvis maakten f 60 tot f 55, grote schelvis f 51 tot f 38 en grootmiddel schel vis f 45 tot f 30. Binnenland in De haring noteerde vanmorgen van f 20 tot f 16, kleine makreel ging van de hand voor f 15 tot f 20 en grove makreel voor f 30. De grote gul noteerde f 49 tot f 60, middel f 34 tot f 40 en torgullen f 23 tot f 15. Zwarte koolvis leverde op f 50 tot f 65, leng f 75, kleinmiddel schelvis f 28 tot f 37, pennen f 23 tot f 33 en braadschel- vis f 25 tot f 31. De wijting noteerde f 20 tot f 23, de schol 1 f 65, schol 2 f 54 en schol 3 f 40 tot f 45. Grote tong ging van de hand voor f 4.50, grootmiddel voor f 3.90 tot f 3.70, klein middel voor f 3.70, tong 1 voor f 3.15 tot f 3.30 en slips voor f 2.55. Maandag op zee Na de sneeuwbuien in het weekeinde tussen 59 en 60 Noorderbreedte was het gisteren beter weer voor de trawlers. De visserij was wisselvallig; er waren sche pen met trekken van 150 manden schelvis, maar ook met trekken van 50 manden. De gemiddelde dagvangst was van 200 tot 300 manden hoops. Zo deed de Haarlem trekken van 50 schelvis en 100 hoops, de Postboy 150 manden schelvis, de Thorina trekken van 40 hoops, 60 koolvis en 20 schelvis, de Bergen 40 hoops en de Claesje 30 hoops. Op 58 Noorderbreedte visten de Wiron 2 (trekken van 20 manden hoops), HD. 79 (een trek van 100 manden hoops), Wiron 3 (een trek van 30 hoops, thuisstomende) en de HD 87 (een trek van 40 manden hoops). Zaterdag en Zondag was de visserij in het Kanaal iets beter; de Dirkje ving er 600 kisten haring, terwijl haringtrawlers als de Oceaan en Alida vangsten van 80 en 60 kantjes meldden. Om de Noord waren de dagvangsten in het weekeinde van 100 tot 250 manden hoops per dag. Er werden trekken gedaan van 30 tot 100 manden hoops, waarbij Het is gebleken, dat vele vervoerders van vis niet bekend zijn met de bepalingen van het wegenverkeersreglement, behelzende dat het verboden is „met een voertuig te rijden, indien er gevaar bestaat voor het op de weg vallen van de lading en waarbij het verboden wordt stoffen of voorwerpen, hinderlijk of schadelijk voor het verkeer, op een weg te werpen of te laten vallen, te plaatsen of te leggen of te laten staan of liggen". Het komt namelijk regelmatig voor, dat vervoerders van vis tijdens het rijden wa ter, al dan niet vermengd met visslijm, op de weg laten lopen, waardoor de veiligheid door het glad worden van die wegen in ge vaar wordt gebracht. Verschillende vervoerders hebben reeds eigener beweging maatregelen genomen om het euvel te bestrijden door hun voertuigen te voorzien van waterdichte laadbakken, waaraan een in een vergaarbak uitkomen de afvoer is aangebracht, zodat het over tollige water aan de kant van de weg af getapt kan worden, natuurlijk buiten de bebouwde kom. De Velsense politie heeft de opdracht ge kregen om met ingang van 15 Januari 1956 streng Op te treden tegen diegenen, die de ze bepalingen van het wegenverkeersre glement niet naleven. Om schade in het bedrijf door het on tijdig buiten gebruik nemen van voertui gen te vermijden, wordt de ondernemers dan ook aangeraden de nodige voorzie ningen te treffen. ONGEVALLENDIENST De heer A. P. Bakker kan voorlopig ni e t worden gewaarschuwd voor de ongevallen- dienst in Velsen wegens ziekte. veel kleine vis. Van 100 manden hoops bleef ongeveer 50 manden bruikbare vis over. Op 58 Noorderbreedte meldden de grote kotters een goede visserij van tamelijk kleine vis, waarbij veel wijting en schelvis. Nachtvangsten van de loggers Dolfijn, 80 kg tong en 2 m. vis; Marianne, 120 kg en 8 m.; Cornelis, 100 kg en 7 m.; Concordia, 100 kg en 6 m.; Verwachting KW 28, 80 kg en 6 m.; Prinses Margriet, 45 kg en 2 m.; Elizabeth, 55 kg en 5 m. in twee trekken; Saturnus, 50 kg en 6 m.; Jan, 80 kg en 3 m.; Willempje, 50 kg en 2 m.; Alida, 50 kg en 3 m.; Vrouw Dirkje, 80 kg en 6 m. in twee trekken; Jacoba, 80 kg en 5 m.;Avontuur, 100 kg en 6 m.; Petronella, 150 kg en 9 m.; Agatha Arie, 50 kg en 5 m.;Arie, 90 kg en 4 m. en 2 kab.; Vier Gezusters, 40 kg en 3 m.; Aleida, 120 kg en 3 m.; Verwachting IJM. 204, 80 kg en 4 m. en 1 kab.; Floris, 100 kg en 4 m.; Coen Bot, 150 kg en 20 m.; Arie Nico, 80 kg en 3 m. Nachtvangsten van de kotters Arendje Jacoba, 60 kg tong en 3 m. vis; Rein, 70 kg en 3 m; Hermina 4, 40 kg en 3 m.; Alice, 50 kg en 2 m.; Willy Alida, 60 kg en 4 m.; Albatros, 70 kg en 3 m.; Prinses Beatrix, 80 kg en 4 m.; Twee Ge zusters, 50 kg en 3 m.; Johanna Cornelia, 80 kg en 2 m.; Adriana Catharina, 50 kg en 3 m.; Willem, 50 kg en 3 m.; Jacoba 60 kg en 5 m.; Kon. Juliana, 80 kg en 8 m.; Hen- drikje, 70 kg en 1 m.; Twee Gebroeders, 40 kg en 2 m.; Emisel, 90 kg en 8 m., een keer vastgelopen; Hoop 1, 120 kg en 9 ra.; Hoop 2, 80 kg en 6 m.; Vios, 60 kg en 7 m.; Nehim 1, 80 kg en 6 m.; Nehim 3, 75 kg en 5 m.; Vier Gebroeders, 100 kg en 3 m.; Jan Willem, 120 kg en 8 m. en 50 st. kab.; Flevo, 50 kg en 3 m., een trek stuk; Leendert Ja coba, weinig vangst. Binnengekomen IJM 34 Allanwater 129 Shamrock, 226 206 239 249 318 213 241; KW75 Doggers- bank, UK 78 93 115 99 94. Vertrokken IJM57 Medan, 7 Marianne, 204 Verwach ting, 45 Hoop, 2 Herman, 241 249 226 206 318 213 4 272 240 3 22 52 31 5 218; BU 33, TX 14; UK 3 70 194 94; WR 50 49 34 33; RO 29; AM 18 16; KW 32 Sakina (naar binnen) 49 Elizabeth (naar binnen), 65 Willy Alida, 84 Jan, 26 Concordia, 24 Cor nelis 105 Jacoba, 91 Alida, 18 Hollandia, 64 Elizabeth, 8 Deining, 69 Saturnus, 51 Prin ses Margriet, 162 Vier Gezusters, 169 Alei da, 114 Avontuur, 155 Arie, 125 Petronella, 59 Floris, 28 Verwachting, 57 Dina Marie, 126 Agatha Arie, 17 Arie Nico, 89 Willem pje, 104 Vrouw Dirkje, 108 Gebroeders, 94 30 21 60 35 58 133 12 128 56 68 88 72 77 92 62. DINSDAG 13 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zeven be ruchte ruiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20.15 uur, Optreden van Nicole Louvier en het litte rair Cabaret. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit vijfde voordracht in de muziekcursus gegeven door Paul Chr. van Westering. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing met lichtbeelden en muzikale illustra ties over Corsica door Henk du Mee Jr. WOENSDAG 14 DECEMBER Studio; „Een grote liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Koninklijke Reis", 10, 11.30, 2 uur en „Johnny knapt het op", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Robin Hood", alle leeft., 2.30 uur en „Zeven beruchte rui ters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Ballet der Lage Landen", o. 1. v. Mascha ter Weeme. Kloppersingelkerk: 20 uur: Bij zondere samenkomst onder auspiciën van Herv. Kerk, Geref. Kerk en Leger des Heils. Gebouw „Cultura": 20 uur, Ned. Ver. van Spirt. „Harmonia". Experimenten. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing met lichtbeelden en muzikale illustraties over Corsica door Henk du Mee Jr. Frans Halsmuseum: 20 uur: Muziekavond door het echtpaar Hes- merg. Onder auspiciën van het Inst. voor Arb.ontwk. Ongevallen in Velsens verkeer Op de Rooswijkerlaan in Velsen-Noord zijn gisteren een bromfietser en een wiel rijder op elkaar ingereden. De wielrijder, de Wijk aan Zeeër J. de R. schijnt een wat vreemde manoeuvre van de tegemoetko mende brommer H. H. uit Zaandam ver keerd begrepen te hebben, zodat er een botsing ontstond. De R. liep een scheur- wond aan de bovenlip en een kaakfractuur op, terwijl zijn opponent met een hersen schudding en een scheurwond aan het hoofd eveneens in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De beide fietsen wer den zwaar beschadigd. Een fietser, die uit Beverwijk kwam kreeg geen voorrang van een vrachtauto toen hij van de Wijkerstraatweg de Melk- laan in wilde slaan. De fietser, H. J. M., viel en liep schaafwonden op. Een knecht van een beurtschip, die gis teravond over de weg bij de Hoogoven binnenhaven reed nabij het „schiereiland" is in het donker op een onverlicht gepar keerde bestelauto gebotst en moest dit ongeluk met een beschadigd rijwiel beko pen. De zorgeloze bestelauto-bestuurder kreeg een bekeuring. Tenslotte verzocht de politie inlich tingen van of over de chauffeur van een grijze open vrachtauto, die Zaterdagmor gen op de Oranjestraat in IJmuiden een geparkeerde personenauto aanreed, maar daarna zijn weg vervolgde. De auto was vermoedelijk een zandauto en de bestuur der was naar schatting 30 jaar oud. STOCKHOLM (Un. Press) Het 4200 ton metende Nederlandse schip „Milly", dat onder de vlag van Liberië vaart, zal mis schien in de Noord-Zweedse haven Lulea moeten overwinteren, daar de Zweedse Bond van Transportarbeiders en de Est- landse Zeeliedenbond alle ladings- en los singswerkzaamheden op het schip hebben stilgelegd. De „Milly", eigendom van de Neder landse rederij Vulkaan, is in Juli van een Estlandse reder gekocht. De bemanning van 27 koppen had geen collectieve arbeids overeenkomst en op grond van de inter nationale verdragen zou zij betaald moeten worden overeenkomstig de tarieven van de transportarbeidersbond van het land waar het aankomt. In dit geval zou dit betekenen dat de opvarenden van de „Milly" een gageverhoging van negen percent zouden moeten hebben, zo heeft de secretaris van de Estlandse Zeeliedenbond verklaard. De kapitein van de „Mily" heeft echter verklaafd dat zijn mannen reeds meer krij gen dan zij bij de Estlandse reder ver dienden. De „Milly" heeft een lading steenkolen aan boord, waarvan een gedeelte is gelost. Intussen wordt het ijs in de haven van Lulea steeds dikker en als het lossings- werk niet spoedig wordt hervat, zal het schip de winter in deze haven moeten over blijven. Omtrent dq.,,oorzaak van de grote pak huisbrand aah de Gelderschekade 99 te Amsterdam,, is ."komen vast te staan, dat een 39-jarige collega van de handelaar in rubberafval en autobanden Vrijdagavond in de opslagplaats van deze handelaar in het pakhuis binnen was gegaan, terwijl deze in een bioscoop zat. Hij had hiertoe de stilzwijgende toestemming van de han delaar, die hem enige tijd geleden een sleu tel van het pand had gegeven. Deze 39-jarige Amsterdammer werd tij dens de brand uiterst nerveus aangetroffen en verhoord. Het bleek, dat hij de deur uit was gerend, toen de steekvlam die naar men aanneemt de brand veroorzaakte omhoog schoot. Hij heeft een verklaring tegenover de recherche afgelegd, die daar na mededeelde de indruk te hebben, dat de man volkomen te goeder trouw is. De man wilde wat oude fietsbanden stuk- snyden, waarin hij handelt. Om zijn messen te slijpen ging hij naar het pakhuis van zijn collega, waar een electrische messen slijper aanwezig was. Hij zelf gelooft, dat bij het aanzetten van de machine ergens kortsluiting in de electrische leidingen is ontstaan. Hoe echter deze kortsluiting de explosie heeft kunnen veroorzaken, is de recherche tot dusverre niet bekend. Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1954 164 bromfietsen bij verkeersongevallen met dodelijke afloop betrokken geweest, tegen 141 in 1953 en 41 in 1950. Het totale aantal bij verkeersongevallen betrokken brom fietsen was: 1954: 10.859; 1953: 7646; 1950: 1772. Per duizend bromfietsen op 1 Augus tus van elk dezer jaren is dit 28,9, 27 en 32.1. In het eerste halfjaar 1955 vonden 80 bromfietsbestuurders bij verkeersongeval len de dood, in het eerste halfjaar 1954 41, in het gehele jaar 1954 148, in 1953 126, in 1950 36. Ernstig gewond werden: eerste halfjaar 1955 1146, het gehele jaar 1954 2194, 1953 1514. Het aantal bromfietsbe stuurders, dat bij verkeersongevallen in 1954 werd gedood, is naar leeftijd als volgt in te delen: jonger dan 15 jaar: 1, 15-18 jaar: 3, 19-24 jaar 8: 25-29 jaar 4; 30-39 jaar 28; 40-49 jaar: 25, 50-59 jaar: 37; 60-69 jaar: 33; 70 jaar en ouder 9. In het omzetstation I van de Hoogovens is gisteren door onbekende oorzaak sluiting ontstaan. Er vonkte een steekvlam op, die twee arbeiders raakte; de 56-jarige J. B. uit Beverwijk kwam er met brandwonden aan het gelaat af, maar L. B. S., zijn 28- jarige collega uit Groningen was er ern stiger aan toe; ook door brandwonden aan het gezicht. Beiden moesten in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden op genomen. Voor zover is na te gaan hebben beide electriciens geen enkele fout ge maakt. 4e klasse14e lijst f1500: 2060 11617 ƒ1000: 8073 11499 12931 16552 19174 400: 1589 4923 5578 7170 7501 14846 17579 19557 20459 200: 1.544 1664 2724 2745 4295 5313 5999 6272 7254 7402 8669 8815 8974 8975 9229 9270 12212 12612 13881 13987 15195 15478 15523 15970 16233 16934 17657 17842 18409 18561 19665 19794 20147 20566 20897 21266 2131,2 21949 Agamemnon, 12 Rotterdam. Almdijk, 12 Havana. Amerkerk, 10 v. Aden n. Suez. Albireo, 13 te Antwerpen. Alwaki, 13 te Madras. Annenkerk, 13 te Kaapstad. Appingedijk, 12 v. Willemstad n. Rio de Janerc Askepot, 11 v. Quebec n. Lissabon. Aardijk, 12 Hamburg. Aldabi, pass. 12 Fernando Noronha n. Antw. AJkaid, 12 Bahia Blar.ca. Adrian, 12 te Amsterdam. Algenib, 12 te Holtenau. Alnati, 12 Bremen. Arendsdijk, pass. 12 Vlissingen n. New York. Ariadne, pass. 12 Terschelling n. Amsterdam. Borneo, 10 v. Valencia n. Halifax. Britsum, 11 v. Amsterdam n. St. Maria. Baarn, 11 525 m. W.ZW. Flores. Bantam, pass. 12 Koa n. Cochin. Barito, 12 rede Kaimana. Bontekoe, 12 Surabaja. Breda, 11 Hamburg. Camerounkust, 11 v. Dakar n. Le Havre. Castor (KNSM), 11 Pto Plata. Caltex Utrecht, pass 12 Algiers n. Rotterdam. CJavella, 12 te Beira. Cleodora, 12 te Balikpapan. Caltex Leiden, 14 Rotterdam verwacht. Ceronia, 12 175 m. O. Ceylon. Cradle o£ Liberty, 14 Philadelphia verw. Dorestad, 10 Curasao. Eemland, 11 Amsterdam. Eendracht, 12 Constanza. Enggano, 13 te Tj. Priok. Erinna, 12 v. Balikpapan n. Singapore. Esso Den Haag, pass. 12 Gibraltar n. Rastanura Friesland (SSM), 12 Rotterdam. Groote Beer, 10 v. Tj. Priok n. Aden. Guineekust, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Garoet, 10 v. Calcutta n. Belawan. Hathor, 11 Rotterdam. Heelsum, 12 Le Havre. Haulerwijk, 11 Amsterdam. Hilversum, 12 200 m. ZO. Kreta. Hector, 12 Palermo. Helicon. 12 Baltimore. Hoogkerk, 12 v. Ksinkang n. Takubar. Hydra, 10 v. Pto Ordaz n. Port of Spain. Uios, 11 v. Amsterdam n. Gothenburg. Jason, 12 te Baltimore. Korenia, 11 v. Port Said n. Las Palmas. Kieldrecht, 10 v. Aden n. Port Said. Korenia, pass. 12 Alexandrië n. Las Palmas. Karossa, 12 v. Singapore te Belawan verw. Kertosono, 12 Portland. Kara, 12 te Halifax. Kabylia, 12 Rouen.. Kota Inten, pass. 12 Guardafui n. Port Soedan. Leopoldskerk, 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Maasdam, 11 v. Cobh n. Halifax. Madoera, 12 v. Port Said n. Nederland. Marisa, 12 Curagao. Malea, 10 v. Brisbane n. Singapore. Maas, 12 Beyrouth. Mapia, 12 v. Panarukan te Banjuwangi. Maasland, 12 200 m. N. Finisterre. Maureen, pass. 12 Algiers n. Philadelphia. Malea. pass. 12 Townsville n. Singapore. Molenkerk, 12 v. Madras n. Karachi. Maaskerk, 12 pass. Gibraltar n. Antwerpen. Madura, 12 v. Port Said n. Amsterdam. Noordam, pass. 11 Lizard n. New York. Nigerstroom, 12 te Hamburg. Nestor, 11 550 m. ZW. Azoren. Notos. 12 Tripoli verwacht. Oranje, pass. 11 Kp. Vincent n. Southampton. Orestes, 12 te Antwei-pen. Orion, 12 Ouessant gep. n. Rotterdam. Omala. pass. 12 Kreta n. Berre. Ondina, 12 Pladju. Orestes, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Ophir, 12 Belawan. Polydorus, pass. 12 Gibraltar n. Algiers. Prins Casimir, 11 v. Quebec n. Le Havre. Pendrecht, 10 v. Banias n. Coryton. Prins Willem III, 10 v. Gandia n. Rotterdam. Pygmalion. 12 Maracaibo. Rondo, 11 v. Amsterdam n. Indonesië. Rijnland, 12 Amsterdam. Rijnkerk, 10 v. Suez n. Aden. Reyniersz. 12 Makassar. Radja, pass. 12 Guardafui n. Singapore. Riouw, 12 te Cebu. Sliedrecht, 11 v. Rotterdam n. Banias. Straat Soenda, 11 v. Durban n. Mauritius. Stad Alkmaar, 11 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Leiden, 12 Suez. Sarangan. 12 v. Aden n. Suez. Statue of Liberty, 12 te Mena el Ahmadi. Sunetta, 13 te Singapore. Schelpwijk, 12 370 m. Z.ZW. Bali. Stad Schiedam, 14 Rotterdam of Vlaardingen verwacht. Salawati, 12 Kidjang. Siberoet, 12 Makassar. Soestdijk, 12 Djeddah. Stanvac Benakat, 12 Bangkok. Stan vac Djirak, 12 Sungeigerong. j Stanvac Talang Akar, 12 Sungeigerong. Tamo, 11 Antwerpen verw. Themisto, 11 v. Liverpool n. Mexico. Tjimenteng, 12 v. Lorenzo Marquez te Durban. Talisse, 11 Amsterdam. Tara, 12 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Tomini. 10 v. Makassar n. Cheribon. Tibia, 12 200 m. O. Brisbane. Tiberius, 11 n. Georgetown. Tjiluwah, 12 Hongkong. Tjisadane, 12 East London. Tjiwangi, 12 v. Semarang te Surabaja. Trajanus, 11 Antwerpen. Van Heutsz, 12 Surabaja. Willemstad, 12 Curagao. Waterman, 10 v. Fremantle n. Surabaja. Zijpenberg, 11 v. Rotterdam n. Bagnoli. KLEINE VAART Arctic, 12 te Londen. Altho, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Adm. Courbet, 12 v. Rotterdam te Kalmar. Adm. De Ruyter, 12 v. Gothenburg te A'dam. Adm. Nelson, 12 v. Garston n. Dundalk. Att S. verm. 12 v. Drogheda n. Swansea. Borculo. 12 pass. Brunsbüttel. Bab T, 10 v. Vasterik n. Zaandam. Boreas, 9 v. Rotterdam te Gibraltar. Bill S. 13 v. Stockton te Avonmouth verw. Batavier I, pass. 12 Kp. Vilano n. Casablanca. Batavier III, pass. 11 Finisterre n. Bordeaux. Coolhaven. pass. 12 Ouessant n. Rouen. Cinderella, verm. 12 v. Rotterdam n. Duinkerken Corrie B, 12 v. Rotterdam n. Kalmar. Casana, pass. 11 Kiel n. Falkenberg. Castor, 12 te Pto Plata n. Antwerpen. Deni, verm. 12 v. Londen n. Zeebrugge. Duiveland, 12 v. d. Wear te Amsterdam. Da Capo, 12 v. Lissabon te Antwerpen. Dollard, pass.' 12 Brunsbüttel n. Rotterdam. Elisabeth Roorda, 12 v. Korsor te Kristiansand. Eljo, 11 v. Ronne te Wismar. Ellewoutsdijk, 12 v. Honfleur te Londen. Flevo (B), 7 v. Belfast te Teignmouth. Fedala, 12 v. Rotterdam n. Haifa. Gefle, 12 v. Gefle n. Stockholm. Gerrie S, 12 te Port Talbot verw. Henrica, 13 v. Belfast te Leixoes verw. Harold, 12 v. Vlaardingen te Frederikstad. Hoe Vinces, 12 v. Grimsby te Rotterdam Hydra, 10 v. Teignmouth te Rotterdam. Joost, 8 v. Amsterdam n. Sarpsborg. John M, 12 v. Bremen te Amsterdam venv. Kaap Falga, 6 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 9 v. IJmuiden n. Stockholm. Kirsten, 12 pass. Holtenau n. Rotterdam. Larix, 7 v. Stocka n. Zaandam. Leuvehaven, 13 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Liberté 11 v. Honfleur n. Manchester. Marcella, pass. 12 Brunsbüttel n. Dieppe. Michel Swenden, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Matthew, verm. 12 v. Rotterdam n. Gent. Monica, 12 v. Cuxhaven n. Rotterdam. Mypuck, 12 v. Rouen te Rotterdam. Mirach N, 12 v. Casablanca te Nantes. Nassauhaven, 12 v. Antwerpen te Gothenburg verwacht. Nieuwehaven, 13 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Noorderhaven, 12 v. Stettin te Grangemouth verwacht. Nero, 11 v. Malaga n. Faro. Oranjepolder, 12 v. Londen te Rotterdam. Pavo, 8 te Skutskaer. Plato, 11 te Amsterdam. Ponza, 10 v. Trolhaettan n. Krlstinehamn. Ria, 12 v. Vlissingen n. Hansweert. Rejo, 12 v. Londen te Rotterdam. Rijnhaven, 12 v. Fedala te Napels verw. Sonsbeek, 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Tyro, pass. 12 Lizard n. Rotterdam. Ton S, 12 v. Rotterdam te Dublin verw. Tjoba, 12 v. Ipswich te Vlissingen. Tilly, 10 te IJmuiden. Westpolder, verm. 13 v. Rotterdam n. Lissabon Westerdok, 10 v. Amsterdam n. Londen. Wickenburgh, 12 v. Casablanca te Duinkerken. SLEEPVAART Ebro, 10 70 m. NO. Ouessant. Gele Zee, 11 60 m. W. Djeddah met twee zuigers Humber, 11 660 m. W.t.Z. Goa met 2 bakken. Noordzee, 11 450 m. O.NO. Bermuda met August Bolten. Oostzee, 10 v. Singapore n. Port Soedan met zuiger. Rode Zee, 11 60 m. W.NW. H. v. Holland met Bentemaersk. Witte Zee, 11 v. Lubeck n. Priok met bagger molen. XCOXClXrCttWYrrrrrtYVtYYVYVYYYVVYyyYVVVVVYVf^vv^y^ WEEKABONNEMENTEN I dienen uiterlijk op Woensdag te worden i betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE yxxxcooccoxccc&xxxcxxxxco:

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3