DAMESPANTALONS Misverstand over politiek der Sovjet-Unie is nu uitgesloten GOLDEN FICTION „In Breda zitten geen onschuldige engelen" Tweede koude oorlog begonnen Vijftig jaar geleden FEESTMAAND Ministers Beyen en Luns: Groot Amerikaans tegenoffensief is voorlopig niet te verwachten ^"Hoe is het ontstaan) Opiniepeiling duidt op voorkeur voor PMF 3 Actie tegen fusie mislukt UNO-experts bevinden de Sovjet-economie gezond Bekende mensen over een bekende sigaret f4) Onder ons gezegd: toch maar liever Critiek op prijsafspraken voor banden in Engeland Amerikaanse marine bouwt kleine atoom-onderzeeboot Omvang van de Russische strijdkrachten beperkt OUDERWETS Grote opkomst verwacht bij de verkiezingen op 2 Januari Goedennacht Neue Rhein Zeitung: Muiterij op Turks schip in Bristol onderdrukt Uit Haarlems Dagblad van 13 December 1905 DINSDAG 13 DECEMBER 1955 Vrijwel overal in den lande kan men in deze maand in de avonduren de feestelijke kleuren van min of meer artistiek verant woorde electrische straatversieringen be wonderen, die luister moeten bijzetten aan de feestdagen van December, Sint Nicolaas, Kerstmis en Oudejaar. Het is aan te nemen dat de jonge gewoonte, om genoemde hoog tijdagen met feestverlichtingen op te vro lijken, uit het buitenland stamt, zoals alles, wat buiten het boekje der vaderlandse tra ditie gaat. Er zijn steden in Europa, die in dat opzicht een faam hadden. Brussel bij voorbeeld heeft altijd uitgeblonken door een opzichtige straatverlichting met de Kerstdagen en Kopenhagen heeft in dat opzicht ook een naam op te houden. Ver der heeft Amerika natuurlijk de naoorlog se toon aangegeven en merkwaardig ge noeg hebben onze Nederlandse steden sinds onheugelijke tijden verzamelplaatsen van winterse binnenhuisfeesten met geslo ten gordijnen de feestelijke sfeer nu op straat gebracht. Moeten we ons daarover verheugen? De sombere aanblik van onze steden in de winter de doodse straten in de De- cembermist, de nare modderpoelen in maandenlange duisternis is er enigszins door opgevrolijkt, dat moet gezegd. Er is een kentering gekomen in de vreemde ge woonte der Nederlanders, om alleen in de zomerdagen opgewekt te doen en buiten hun huizen feest te vieren ten gerieve van het vreemdelingenbezoek. Doch overigens komt er een ernstiger overweging bij deze wintel-vrolijkheid. Deze nieuwe mode dreigt te worden tot een ontluistering van Kerst mis. Oranje-bollen aan rood-wit-blauwe wimpels en alle kleuren onzer gloeilampen industrie kunnen onmogelijk als een verho ging van de echte Kerstsfeer worden ge zien. De plaatsing van enorme, met wit licht omstraalde Kerstbomen op pleinen en in straten kan desnoods nog als een feestelijk accent van dit bij uitstek spiri tuele feest worden beschouwd, doch de ker misachtige kleurengamma's, die men in verschillende steden in ons land in deze dagen aantreft, hebben eigenlijk weinig- met Kerstmis te maken. Gelukkig heeft men zich in onze stad in dat opzicht be heerst. Maar elders in het land treft men pijnlijke uitbundigheden aan. Waarom moeten we hier altijd alles zo stijlloos doen? Waarschijnlijk speelt de spreekwoorde lijke zuinigheid van onze burgerij hierbij de grootste rol. Men wil begin December een feestverlichting ontsteken betaald door de middenstand om de middenstands- zakelijke belangen te dienen die zowel bij het kinderfeest van Sintex-klaas, het re ligieuze Kerstfeest als het feestneuzenfeest der jaarwisseling past. In zekere grote stad des lands heeft men de feestverlichting van het Bevrijdingsfeest laten hangen tot De cember wat een economische vinding mag heten, doch overigens weinig respect inboezemt ten aanzien van de stijlgevoelig heid der organisatoren. Dit alles geeft aanleiding tot de treurige conclusie, dat er bij ons in Nederland altijd „iets achter moet zitten", wil men openlijk feestvieren. Er moeten altijd zakelijke be langen worden gediend, er moeten „baten" door binnenkomen, er dienen „kosten te worden goedgemaakt". Als er wat mee te verdienen is, wil men wel net doen alsof men zich zielsgelukkig voelt. Doch een spontaan, vreugdevol feest uit louter op gewekte zin kan er bij ons niet af en daar om is dit kleurige lichtvertoon van deze Decembermaand vervuld van een onecht heid, die het plezier ei-van bederft. Daarom kunnen wij ons er ook niet eer lijk over verheugen. Misschien zijn wij in het algemeen een té in zichzelf gekeerd, somber volk, dat nooit openlijk spontaan plezier kan hebben of misschien zijn wij te individualistisch om uit onze familie kringen naar buiten te treden en samen vrolijk te zijn. Als dat zo is, passen die sombere, nare straten bij ons karakter en zijn ze eerlijker dan de wirwar van oranje- bollen boven de moddersneeuw. ADVERTENTIE zeer mooie uitgebreide collectie Gen. Cronjcstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 LONDEN, (Reuter) Het Londense Hoge Gerechtshof heeft in het geding, dat enkele aandeelhouders van de Union Castle Mail Steamship Co aanhangig hadden ge maakt, om de fusie van deze maatschappij met de Clan Line Steamers te voorkomen, de aandeelhouders in het ongelijk gesteld en hen tot kosten van het geding veroor deeld. De aandeelhouders hadden aange voerd, dat de statuten van de maatschappij voorschrijven, dat het meerderheidsbelang in Britse handen is en dat bij de voorge stelde fusie der maatschappijen niet naar dit beginsel verwezen werd. De ministers Beyen en Luns hebben de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord doen toekomen over de begroting van Bui tenlandse Zaken voor 1956. Over de resul taten van de jongste conferentie in Genève zeggen de ministers, dat er duidelijk reden is tot teleurstelling en bezorgdheid. Het is echter niet minder duidelijk, dat het van groot belang moet worden geacht, dat als gevolg van de onderhandelingen, welke met opvallende openhartigheid zijn ge voerd, de mogelijkheid tot misverstand omtrent de politiek der Sovjet-Unie is uit gesloten. Uit het standpunt, dat de Sovjetregering ten aanzien van de op de conferentie be handelde onderwerpen heeft ingenomen, kan slechts worden afgeleid, dat zij nog steeds geen reden ziet om af te wijken van de tevoren gevolgde politiek, welke gericht is op de handhaving van de verkregen machtsposities en tot verdere uitbreiding van de communistische invloedsfeer. Met deze politiek is volledig in overeen stemming, dat de Sovjet-regering alleen be reid is tot het aangaan van een Europese veiligheidsregeling, wanneer deze kan die nen tot bevestiging van de communistische positie in Oost-Duitsland, zij wil alleen medewerken aan de hereniging van Duits land, wanneer deze leidt tot uitbreiding van communistische invloed over West-Duits- land. Daarmede in overeenstemming is ook de opvallende voortvai-endheid waarmee het streven naar communistische expansie wordt voortgezet. Dit streven komt, behal ve in de politiek ten aanzien van de bonds republiek, mede tot uiting in de duidelijke pogingen tot het verkrijgen van invloed in het Midden-Oosten en Azië. Deze ontwikkeling onderstreept de nood zaak tot aaneensluiting van de Westelijke mogendheden en tot versterking van de weerstand, welke ook elders in de vrije wereld aan het opdringend communisme dient te worden geboden. Dat daarbij in het bijzonder is te denken aan de hulpverle ning aan onontwikkelde gebieden, betekent intussen niet dat deze steun op zuiver po litieke gronden dient te worden verleend, doch slechts dat deze uit algemeen mense lijke overwegingen geboden hulpverlening te meer urgent is om deze gebieden voor de ramp van communistische overheersing te kunnen behoeden. Voorts menen de mi nisters niet te mogen nalaten zich uitdruk kelijk aan te sluiten bij de opvatting van de minister van Oorlog en van Marine, dat in de internationale situatie geen enkele re den is te zien, welke vermindering van de defensie-inspanning zou kunnen rechtvaar digen, zolang de besprekingen over een al gemene beperking van de bewapening niet tot een definitief resultaat zullen hebben geleid. UNO: zwak begin van rechtsgemeenschap De ministers delen de mening van ver scheidene Kamerleden, dat de gedachte aan een wereldorganisatie in de U.N.O. onvol ledig is belichaamd. De U.N.O. is nog slechts het zwakke begin van een rechtsgemeen schap. De U.N.O. is echter niet, louter een politiek forum van rivaliserende staten- groepen. Op het gebied van de beslechting van geschillen heeft de U.N.O. herhaalde lijk ook positieve resultaten bereikt, al was het alleen door het bewerken van uitstel en afkoeling in gevaarlijke situaties. Men zal er zich voor moeten hoeden uit teleur stelling over bepaalde aspecten van de U.N.O. te vervallen in een pessimisme, dat de blik op de in de U.N.O. aanwezige mo gelijkheden zou verduisteren. Europese integratie Over de integratiepolitiek zeggen de mi nisters dat deze niet op vooropgezette me ningen, doch op overwegingen zowel van economische als van politieke aard is ge baseerd. Met de vorming van een gemeen schappelijke markt worden essentiële Euro pese en dus ook Nederlandse belangen ge diend. Het levenspeil der Europese volken zal al leen kunnen worden gehandhaafd en ver hoogd, indien aan de Europese economie een gezonde basis wordt verschaft door de verwezenlijking van een gemeenschappe lijke markt, ontdaan van alle belemmerin gen in het onderlinge verkeer van perso nen, goederen, diensten en kapitaal. Al leen op deze wijze kan worden voorkomen, dat Europa ten achter raakt bij de econo mische en sociale ontwikkeling elders ter wereld. Daarnaast, doch nauw daarmede verbon den, staat de overweging dat de politieke betekenis en invloed van Europa in be langrijke mate mede afhankelijk zijn van de vraag of de Europese landen met over winning van hun onderlinge tegenstellin gen bereid zijn tot een zo nauw mogelijke aaneensluiting. Een dergelijke aaneenslui ting kan echter alleen een hecht en perma nent karakter hebben indien zij gefundeerd is op een belangengemeenschap, welke haar voornaamste fundament zal moeten vinden in de vestiging van een gemeen schappelijke markt, die in feite na verloop van tijd niet meer ontbindbaar zal zijn. Naar Nederlandse opvatting kan deze al leen worden verwezenlijkt indien aan de uitvoerende gemeenschapsorganen een eigen verantwoordelijkheid wordt gegeven en in overeenstemming daarmede een eigen bevoegdheid om de daarvoor nodige be slissingen te nemen. Benelux In het afgelopen jaar heeft de samen werking tussen de drie Beneluxlanden be langrijke vorderingen gemaakt, zo ver klaren de ministers. Het lag in het voorne men omstreeks 1 Augustus met intergou vernementele onderhandelingen te begin nen over onderwerpen die in het rapport Steenberghe-Van Cauwelaert zijn behan deld. Het wachten is echter op bekendma king van het Belgische standpunt ten aan zien van dit rapport. De ministers hebben opdracht gegeven de mogelijkheid van afschaffing van pas poortcontrole aan de gemeenschappe lijke Beneluxgrenzen na te gaan. De regering heeft haar standpunt over de uitvoerbaarheid nog niet kunnen bepa len. Aan de uitvoering van dit denkbeeld zijn vele moeilijkheden verbonden. MOSKOU (AFP) Twee deskundigen van de Economische Commissie voor Euro pa van de UNO, die in Moskou ter voorbe reiding van het jaarverslag van de ECE vier dagen besprekingen hebben gevoerd met leiders op het gebied van de economi sche politiek in de Sovjet-Unie, zijn tot vier belangrijke gevolgtrekkingen gekomen. Ten eerste de economische situatie in de Sov jet-Unie is stabiel en gezond. Ten tweede: het nationale inkomen in de Sovjet-Unie is in 1955 in vergelijking met 1954 met 10 per cent gestegen. Ten derde: in 1956 zal het zwaartepunt weer liggen op de ontwikke ling van de zware industrie en ten vierde: waai'schijnlijk zal de begroting voor de defensie in 1956 vastgesteld worden op het huidige peil, hetgeen uitgedrukt in percen ten een daling betekent gezien de stijging van het nationale inkomen. ADVERTENTIE Guus Hermus, directeur van het gezelschap „Het Nieuwe Comedia" met zijn echtgenote de bekende actrice Bep Dekker Een gulden genieting voor 80 ct Vijfentwintighonderd lampjes en veertienhonderd bollen zijn besteed aan deze 65 voet hoge Kerstboom uit Noorwegen, die temidden van de hoge wolkenkrabbers in New York is geplaatst. (Van onze correspondent in Washington) Er is geen twijfel aan: de tweede koude oorlog is begonnen en de communisten hebben het initiatief op drie fronten: India, Egypte en Berlijn. De vraag die men te Washington herhaaldelijk hoort stellen is: „Wat zetten wij hier tegenover?" Het offi ciële antwoord luidt: „Voorlopig niets". Sommige diplomaten en enkele kroniek schrijvers in de Verenigde Staten maken zich bezorgd over de situatie. De wapen leveranties aan Egypte kunnen sympathie voor het communisme bevorderen in Noord-Afrika. De uitlatingen van eerste partijsecretaris Kroesjtsjev kunnen in Zuid-Oost-Azië sluimerende anti-Britse en anti-Amerikaanse gevoelens wakker roe pen en voortdurende communistische druk in Berlijn kan West-Duitsland geleidelijk dwingen tot overleg en onderhandelen met Oost-Duitsland. Een der bezorgde diplomaten opperde dezer dagen het denkbeeld om het Co lombo-plan aanzienlijk uit te bi*eiden. Hij vraagt zich af, of het niet mogelijk is, dat niet alleen het Bxit.se rijk en de Verenigde Staten, maar ook West-Europese landen, deel gaan nemen aan de ontwikkeling van behoeftige gebieden in Azië en in Afrika. A f wachten Op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is een grootscheeps tegenoffensief in de nieuwe koude oorlog in de maak. Op het State Department heerst een officieel optimisme. Men hoopt, dat het bij één flinke zending wapens naar Egypte zal blijven. Men wjjst erop, dat Russische beloften aan India iets anders zijn dan Russische daden en men ver trouwt op de standvastigheid van West- Duitsland. In on-diplomatieke taal luidt de leuze van het State Department: „Wij laten ons niet opjutten". Daar is wel iets voor te zeggen, vooral wat het conflict tussen Is rael en de Arabische landen aangaat. Als de Verenigde Staten in dat gebied mee doen aan een bewapeningswedloop, dan kan dit tot een oorlog leiden. Wat de eco nomische hulp aan Aziatische landen aan gaat, daarin zijn de Amerikanen tot dusver de Russen de baas. Men acht het te Washington niet noodzakelijk hulp op gro ter schaal te verlenen, alleen omdat Kroesjtsjev en de zijnen vrijgevig zijn met beloften. Het officiële betoog van de ambtenaren van het State Department zou overtuigen der klinken, wanneer men niet wist, dat een vergroting der internationale ver plichtingen de regering dit jaar ongelegen zou komen. Men hoopt in het begin van 1956 de begroting sluitend te krijgen. Mocht men dan daarna de belastingen kunnen verlagen dan zou dit de verkiezingskansen der republikeinen zeer te stade komen. De republikeinen zijn wel niet van plan de laxxdsbelangen in gevaar te brengen, ten einde het partijbelang te dienen, doch wel, zullen zij zo lang het maar eniger mate te verantwoorden is, een verhoging van de uitgaven voor November 1956 vermijden. Blunder Als het geen geld kost laat men zich wel eens opjutten. John Foster Dulles, een minister van Buitenlandse Zaken, die moei lijk stil kan zitten en zwijgen, wanneer ergens ter wereld een gespannen situatie ontstaat, heeft een blunder begaan door officieel Portugals zijde te kiezen in het conflict over de Portugese kolonie Goa, die India wil inlijven. Juist op het ogenblik, dat de Russen India in het streven naar annexatie van alle buitenlandse factorijen succes kwamen wensen, ging Dulles het opnemen voor de andere partij. Zoiets is een zeker werkend middel om de Russen in India gezien te maken. De Amerikaanse democratische oppositie, die hoopt in November 1956 het roer over te nemen, is ontstemd over Dulles' jongste blunder en over de republikeinse buiten landse politiek in het algemeen. Vele republikeinen achten zulk een cri- tiek ongepast. Zij betogen, dat het lands belang eist, dat de Verenigde Staten tegen over de buitenwereld één lijn trekken. De republikeinen hebben echter vóór Novem ber 1952, toen zij in de oppositie waren, deze opvatting niet gehuldigd. Men kan zich afvragen, of het nationale fatsoen en het landsbelang wel eisen dat het buiten lands beleid buiten beschouwing wordt ge laten in de verkiezingsstrijd. In een mo derne democratie moet het buitenlands be leid in de kiesstrijd betrokken worden. De wijze waarop dit geschiedt kan fatsoenlijk of ontfatsoenlijk zijn, doch de omstandig heid, dat de kiezers betrokken worden in de problemen van het State Department, verdient allerminst afkeuring. Paraat In het Pentagon tonen de militaire lei ders, dat zij paraat willen blijven, nu de betrekkingen met de Sovjet-Unie slechter worden. Zij voelen behoefte aan een gro tere afschrikwekkende macht. De defen siebegroting zal waax-schijnlijk gelijk blij ven, doch meer fondsen zullen beschik baar komen voor de ontwikkeling van ge leide projectielen. Het geld dat voor dit doel bestemd wordt zal bespaard worden door een langzamer productie van som mige militaire vliegtuigen. Projectielen met een reikwijdte van 1600 tot 2400 kilometer krijgen voorrang. Deze geleide projectielen kunnen voorzien wor den van een waterstofbom en zijn bestemd om afgeschoten te worden van het dek van oorlogsschepen. Hierdoor worden de Verenigde Staten minder afhankelijk van hun buitenlandse bases. Bewegelijke scheepsbases zijn voor de vijand moeilijk te vernietigen. De vloot en het leger zullen tezamen de ontwikke ling dezer projectielen verzorgen. De lucht macht gaat voort met de ontwikkeling van intercontinentale projectielen. Men neemt aan, dat dit project geruime tijd zal vergen. LONDEN (Reuter) Een Britse x-ege- ringscommissie zegt in een verslag van een onderzoek naar het bestaan van monopolies in de industrie, dat de Britse fabx-ikanten van autobanden in strijd met het algemeen belang handelen door samen te werken tot het handhaven van gelijke prijzen. In het rapport wordt er op gewezen, dat de Du-n- lop Rubber Company in het geheim eige naresse is van de Regent Tyre and Rubber Company en de Tyres (Scotland) Produc tion Ltd., die autobanden van een nieuw loopvlak kan voorzien. Afgezien van dit bezwaar is de commissie niet van mening, dat de Dunlop Company haar dominerende positie in de industrie heeft gebruikt ten nadele van het algemeen belang. WASHINGTON, (United Press) De Amerikaanse marine is van plan een kleine, gestroomlijnde atoomonderzeeboot te bou wen, die met grotere snelheid onder water zal kunnen varen dan de grotere Nautilus, de eerste door atoomkracht aangedreven onderzeeboot vaix de Amerikaanse vloot Het nieuwe schip zal een geheel nieuwe vorm kiel krijgen, met vlakke zijkanten, min of meer in de gedaante van een vis. De oxxdex'zeeboot zal uitgerust worden met een kleinere atoommotor dan de Nautilus bezit. De nieuwe onderzeeboot, die onge veer de helft vaxx de tonnage van de Nauti lus (drie duizend) zal tellen, kan vermoe delijk eeix snelheid onderwater van 25 kno pen ontwikkelen. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou deelt mee, dat de Sovjet-Unie Ixaar besluit van Augustus om de omvang van haar strijdkrachten met 640.000 man te vermin deren, heeft uitgevoerd. De Sovjet-Unie had indertijd aangekondigd, dat „met het oog op een zekere veimindering van de internationale spanning" het genoemde aantal militairen zou worden gedemobili seerd om te werk te worden gesteld iax de industrie en de landbouw. Aangezien Moskou nooit gegevens over de totale sterkte van de Sovjet-strijdkrach ten heeft bekend gemaakt, is het niet mo gelijk de betekenis van de maatregel te schatten. Oudtijds schreef men veelal niet: ouderwets, maar: oudewets, dus zonder r. Die vorm brengt ons op het spoor van de oorsprong van het woord. Het is een bijvoeglijk naamwoord van: oude wet. De r is er later ingevoegd, doordat men dacht met een vergrotende trap te ma ken te hebben. Dat wij onder „de oude wet" te verstaan hebben: het Oude Testament, is duidelijk. Iemand van de oude wet is een degelijk, rechtschapen mens, iemand van de oude stempel, van de oude stijl (tijdrekening). Aanvankelijk betekent ouderwets al leen: uit de oude tijd dagtekenend, in vroeger tijd vervaardigd en het woord werd in gunstige zin gebezigd. Men sprak van deftige, ouderwetse huizen, de ouderwetse Romeinen enzovoorts. Nu gebruikt men het voor: uit de tijd, ver- ouderd, uit de mode. Maar toch spreken y^we nog van een ouderwetse winter. PARIJS (United Press) Het Fx-anse instituut voor opinieonderzoek heeft het publiek de volgende vraag gesteld: „Wie wenst u als nieuwe premier na de komende verkiezingen?" Zevenentwintig percent der ondervx-aagden antwoordde: Mendès-Fran- ce; tien percent: Faure; acht percent: Pinay en drie percent: generaal De Gaulle. De Franse kranten schatten dat op 2 Januari verscheidene millioenen kiezers meer hun stem zullen uitbrengen dan in 1951. Men verwacht een opkomst van onge veer dertig millioen. Zo groot was op het laatste ogenblik de belangstelling om op de kiezerslijsten te komen voor die Zaterdag om middernacht gesloten moesten worden, dat de autoritei ten in sommige registratielokalen de klok stil hebben gezet om de registratie te kun nen voortzetten. Reisbureaux zeggen dat ongeveer zestig percent van de jonge men sen die in de tijd van Kerstmis en Nieuw jaar een skivacantie nemen, op 2 Januari 's morgens willen terugkeren om te kunnen stemmen. Bijgevolg wordt een grote reis- drukte verwacht en de spoorwegen treffen reeds schikkingen om extra treinen in te leggen. Mendès-France poogt zoveel mogelijk vrouwen te bewegen naar de stembureaux te gaan. Het Franse kiezerskorps bestaat voor meer dan de helft uit vrouwen, maar de animo voor verkiezingen is onder de Franse vrouwen altijd tamelijk gering ge ring geweest. Van de bijna vijf millioen stemgerechtigden die in 1951 niet stemden waren ruim drie millioen vrouwen. Er waren in 1951 ongeveer 25 millioen stem gerechtigden op de kiezerslijsten ingeschre ven. Van dat totaal braclxten negentien millioen, of 76 percent hun stem uit. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88. Op een heuvel in de omgeving van Turijn is een gebotiw verrezen, dat heel wat belangstelling trekt. De architect wil met deze bouwstijl demonstreren, dat het mogelijk is los te komen van de traditionele vormen. De architect heeft deze stijl „Nucleus" genoemd. BONN (A.N.P.) Eexx der weinig bla den in West-Duitsland, die begrip tonen voor de Nederlandse houding inzake de Bredase misdadigers, is de sociaal-democra tische Neue Rhein Zeitung", die het Duit se publiek verzoekt niet te vex-geten, dat Gestapo, SD en SS in Nederlaxxd „een ver schrikkelijke balans van 170 mensenlevens" achterlieten. Het blad wijst er op, dat het hier gaat om misdadigers, die na correcte gei-echtelijke procedux-es zijn veroordeeld en die niet slechter zijn behandeld dan de Nedex-landers, die zich aan dezelfde misda den hebben schuldig gemaakt. Daarom gaat volgens dit blad de in Duitsland veelal gemaakte vergelijking met in Rusland te gen Duitsers gevelde vonnissen niet op. „Ook de Boixdsregering is ervan overtuigd, dat in Breda geen onschuldige engelen zit ten", aldus het socialistische blad, dat tot dusver het enige is, dat de misdaden van de gevangenen heeft opgesomd. De libex-ale afgevaardigde in de Duitse Bondsraad heeft in het blad „Welt am Sonntag" opnieuw herziening van de von nissen der in Bx-eda opgesloten Duitse oor logsmisdadigers verlangd. Hij heeft voor gesteld een gratiecommissie te benoemen, die uit drie Nederlanders en drie Duitsers zou bestaan en die door de regeringen zou worden benoemd. Dr. Mende verwijt Ne derland, dat het niet „de geringste vooruit gang" heeft gemaakt bij het verlenen van gratie aan oorlogsmisdadigex-s en dat het voor deze een hardvochtiger regiem hand haaft dan andere landen. De in Nedex-land gepubliceerde lijst van de 39 betrokken misdadigers beschouwt mende als een bewijs, dat „in enkele geval len tussen strafmaat en reden der veroor deling een opvallende tegenspraak bestaat". Mende herinnert er aan, dat hij twee jaar geleden in de Bondsdag een der gevluchte Bredase gevangenen ontving, zonder deze bij de politie aan te geven. Hij meent, dat intussen gbleken is hoe juist hij daarmee heeft gehandeld, aangezien Duitse gerech ten op grond van Hitiers verordeningen de uit Breda ontvluchte misdadigers asylrecht in Duitsland hebben toegestaan. BRISTOL, (United Press) De politie heeft in de haven van Bristol een muiterij aan boord vaxx het Turkse vrachtschip K. Sadigkoglu (5.692 ton) onderdrukt. De ka pitein van het schip riep de hulp vaxx de politie in, nadat hij van zijn schip was ge vlucht, nadat een van de leden van de be manning hem met een mes bedreigd had. HAARLEM. Er begint thans teeke- ning te komen in de plannen voor het oprichten van een nieuw gebouw voor de hoogere burgerschool. Dit gebouw zal komen te staan aan de Zuidzijde van de Raaks op het terrein waar zich vroeger de gasfabriek bevond. De voorbereidin gen voor dezen bouw zijn thans zoover gevordei'd, dat men begonnen is met het inheien van eenige px-oefpalen voor de fundeex-ing van het gebouw.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5