Nell Herbert Haarlemse volleybalteams speelden sterk in afdelingswedstrijden DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN Donderdag stedenontmoetingen tussen Haarlem en Amsterdam De gele kamer 'n Kostbaar bezit IJmond-ploegen - wel iets vooruit gegaan - wonnen nog geen wedstrijd FEUILLETON S.C. Haarlem deed laatste plaats over aan DECO Twee IJmuidenaren met „gewichtige" missie naar Den Haag De zwemcompetitie Elftal van Rot Weisz tegen Bondselftal Notermans vervangt verhinderde Schaap Noordhollandse jeugd- elftallen samengesteld „Er zijn geen amateurs meer in topklasse" Sport in 't kort Boksen Piet Klijssen versloeg de Duitser Balzer De steenwedstrijden van Amsterdamse Turnbond Schaatswedstrijden in Cortina d'Ampezzo Ijsbanen open HSG en Haarlem in de schaakcompetitie Voetballer vermoord na scoren van doelpunt door Mary Roberts Rinehart DINSDAG 13 DECEMBER 19 55 Voor de Haarlemse basketbal-liefhebbers staan er deze week twee stedenontmoetin gen in het Krelagehuis aan de Leidsevaart op het programma. De eerste stedenwed- stryd zal dit seizoen tegen vertegenwoordi gende Amsterdamse teams zijn, hetgeen zeker een eenvoudige opgave betekent. Tot nu toe zijn de Haarlemmers er nog steeds niet in geslaagd een overwinning te behalen tegen de ploegen van het Amsterdamse district en ook nu ziet het er niet naar uit, dat een zege het resultaat zal zijn in deze zonder twijfel bijzonder zware wedstrijden. Het programma voor Donderdagavond luidt: 19.30 uur: dames: HaarlemAmster dam: 20.30 uur: heren: Haarlem-Amsterdam. Behalve deze stedenontmoeting voor senio ren-teams staat bovendien voor Zaterdag 17 December de eerste officiële jeugd steden- ontmoeting HaarlemAmsterdam op het programma, welke wedstrijden eveneens in het Krelagehuis worden gespeeld. Het pro gramma hiervoor luidt: 14.30 uur: meisjes: HaarlemAmsterdam; 15.30 uur: jongens: HaarlemAmsterdam. Gezien de sterkte van de Amsterdamse jeugdteams zal het vooral voor het meisjes team een zware opgave worden om een gunstig resultaat te behalen. Het jongens team is bijzonder sterk samengesteld en vooral deze ploeg moet een kansje maken een overwinning te boeken tegen hun Am sterdamse tegenstanders. De Haarlemse juniorenteams zijn als volgt samengesteld Meisjes: J. v. d. Hoeden; D. v. Giffen, N. Sneek (allen White Stars); C. Aarts, J. Pe- trick. Th. v. d. Helm, G. Zomerdijk (allen HOC); M. Winter, J. Paap, T. van Andel en T. Biesbrouck allen Antilpoen). Jongens: R. Bodegom, J. Sunter, G. Beun der, K. Dingshoff, R. van Gelder, P. Veenen- bos (allen Antilopen); T. Kaart (Black Pirates); H. van Elk, H. Dinkelberg (beiden Typhoons) en R. Tensen (White Stars) Behalve deze stedenontmoetingen zijn bo vendien nog enkele belangrijke competitie wedstrijden vastgesteld. De ploeg van Anti lopen zal Vrijdagavond om 19.50 uur de strijd gaan aanbinden met het Rotterdamse team van de Unilever Sport Vereniging. Tot nu toe zijn de prestaties van de Antilopen- ploeg enigszins teleurstellend geweest. Ook tegen deze Rotterdamse tegenstander zal het zeker niet eenvoudig zijn beide winst punten te veroveren. Ook op deze wedstrijd avond zal het publiek nog een plaatselijke De basketbalcompetitie Het ging met de basketbalploeg van Sportclub Haarlem in de overgangsklasse tot voor kort niet al te best en na vijf com petitiewedstrijden werd de laatste plaats op de ranglijst ingenomen. In de Haagse Hout- rusthallen hebben de Haarlemmers Zater dagavond de weg naar herstel gevonden, waarvan het Haagse DECO de dupe werd. Met niet minder dan 4022 werden de Ha genaars verslagen en dank zij deze volkomen verdiende zege konden de Haarlemmers de laatste plaats verlaten, welke thans wordt ingenomen door Ananci (Den Haag). Reeds spoedig slaagden de Haarlemmers er in een veilige 80 voorsprong te nemen, die zelfs door grote productiviteit van De Reus Jr. en Jansma werd opgevoerd tot een 186 ruststand in het voordeel van Sportclub Haarlem. Ook na de hervatting bleef het Haarlemse team het beste van het spel behouden en met nog slechts vijf mi nuten te spelen was de voorsprong zelfs vergroot tot een veilige 3613 stand. Slechts door het wisselen van de basis- ploeg der Haarlemmers kregen de Haagse gastheren nog een kans enigszins in te lopen, doch de DECO-ploeg kon de nederlaag (4022) niet meer ontgaan. De stand in de overgangsklasse is: Withe Stars (Haarlem) 48 Punch (Den Haag) 56 Harlem Tigers 56 I. H. J. (Haarlem) 44 H. O. C. (Haarlem) 54 DECO (Den Haag) 54 S. C. Haarlem 64 Ananci (Den Haag) 42 II ercides-nieuws A. Keirsgieter en F. Anthonissen nemen deel aan de gewichthefwedstrijden, die gehouden worden op 19 en 26 December in Den Haag. Dit worden wedstrijden om de kampioen schappen van Zuid-Holland, georganiseerd door de bekende Haagse Sportschool „Ro bot", onder leiding van Bram Charitée. A. Keirsgieter komt uit in de afdeling licht-zwaar le klas. A. Anthonissen komt uit in de afdeling zwaargewicht 2e klas. De derde ontmoeting van de zwemcom petitie Kring Haarlem KNZB, wordt van avond door DWR in het Sportfondsen- bad in Haarlem gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: 100 meter schoolslag heren nieuwelingen; 66 2/3 meter vrije slag dames-nieuwelin gen; 100 meter vrije slag heren junioren; 3 x 66 2/3 meter wisselslag estafette meis jes; 5 x 66 2/3 meter vrijeslag estafette he ren junioren; 100 meter rugslag dames junioren. heren overgangsklasse-wedstrijd voorge schoteld krijgen. De Indisch Hollandse Jon geren zullen het opnemen tegen HOC en wij zijn benieuwd of het spectaculaire spel van de IHJ'ers is opgewassen tegen het zonder twijfel veel stuggere spel van de HOC- ploeg. Tevens zijn voor Vrijdagavond nog een tweetal eerste klasse dames wedstrijden vastgesteld, waarin kampioen HOC zeker geen moeite zal hebben met Schoten Giants, terwijl het Velsense Execitia wel zal zege vieren over de ploeg van Rapiditas '31. De Haarlemse kampioen Black Pirates zal Zaterdag de reis naar Den Haag maken om in de Houtrusthallen tegen de Haagse kam pioen SSD uit te komen. Het volledige programma luidt voor deze week: Donderdag (Krelagehuis): 19.30 uur: Ste denontmoeting HaarlemAmsterdam. Vrijdag (Krelagehuis). Dames: White Stars 3RCH 2; HOCSchoten Giants; Ra piditas '31Exercitia; Antilopen 2HOC 2. Heren: Typhoons 2Antilopen 2; Anti lopen—USV (R'dam) 19.50 uur; IHJ—HOC (21.15 uur). Zaterdag (Krelagehuis): 14.30 uur: Jeugd steden on tmoeti n g Haa riemAmsterdam Zaterdag (Houtrusthallen): 20.15 uur: SSDBlack Pirates. Het elftal van de West-Duitse kam pioensclub Rot Weisz, dat Woensdag in het Feijenoord'-stadion in Rotterdam ten bate van de actie Vluchtelingenhulp tegen een Nederlandse bondsploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Herkenrath. Achter: Janisch en Köschling. Midden: Jahnel, Wewers en Grewer. Voor: Rahn, Vordenbaumen, Seemann, Islacker en Röhrig. Reserves: Jaschke, Sauer, Zastrau en Schaf liner Herckenrath en Rahn hebben herhaalde lijk in het Duitse elftal gespeeld. Röhrig is als oud-HBS'er in Nederland geen onbe kende. In het bondselftal. dat Woensdag in Rot terdam tegen Rot Weiss speelt, 'is een wij ziging gekomen. Aanvoerder Schaap is ver hinderd, omdat hij op die dag examen moet doen. Hij zal worden vervangen door de Fortuna-speler Notermans. De jaarlijkse selectiewedstrijden voor het Noordhollands jeugdelftal (meisjes zowel als jongens) werden Zaterdagmiddag ge houden op de velden van Alliance en Rood Wit in het Heemsteedse Sportpark. De dis trictselftallen zullen later tegen elkaar uitkomen en daaruit zullen dan de beide Nederlandse jeugdelftallen meisjes en jon gens worden gekozen. De ploegen komen in het voorjaar in het veld tegen vertegen woordigende elftallen van België. De commissie jeugdhockey in Noord holland heeft Zaterdagmiddag de prestaties van de speelsters in de drie-meisjes- en de hockeyers in de drie jongensteams aan een serieuze beschouwing, onderworpen. Daaruit werd geconcludeerd tot de volgende samen stelling van de Noordhollandse jeugdelf tallen: Meisjes. Doel: M. Tieland (HBS): achter: L. Schreuders (Amsterdam) en M. Bom (Strawberries); M. van der Valk Bonman (Rood Wit); E. Snijders (HIC) en M. Stef- felaar (Rood Wit); voor: N. Roth (FIT); M. Overweg (HBS); L. A. Dekker (BDHC); N. Mohn (BDHC) en J. van Os (Amster dam). Als reserve werd aangewezen L. Mooleniburgh van BDHC. Jongens. Doel: P. van der Heijden (HIC); achter: F. Hendrikse (BMHC) en T. Besten- breur (HBS): midden: P. Broers (HIC), aanvoerder; C. Mijnarends (Amsterdam) en H. Broers (HIC); voor: W. Thomassen (Kraaien); A. Brand (BMHC); H. van Wa- geningen (Amsterdam); F. J. de Bruyne (Pinoké) en E. Comelissen (Amsterdam). Resex-ve bij de jongens is B. Olthoff van Alliance. „In de topklasse van de tennissport zijn tegenwoordig geen spelers meer, die men werkelijk als amateur kan beschouwen". Dit zei de heer Erlebach, gedelegeerde van het graafschap Kent tijdens de jaarvergadering van de Britse Tennisbond. Hij stelde daarom voor, het woord „ama teur" uit de i-eglementen te schrappen en „open" kampioenschappen en tournooien in te stellen, waaraan zowel amateurs als be roepsspelers zouden kunnen deelnemen. De heer Erlebach zei verder: „Hoe groter de aantrekkingskracht van een speler is, hoe hoger worden zijn onkosten. Sommige be kende sterren drijven een sportzaak, maar er is geen sprake van, dat zij van negen tot zes uur achter de toonbank staan. Wij zullen tóch vroeg of laat tot open tournooien moe ten overgaan en hoe eerder zij komen, hoe beter het is". De vergadering besloot de reglementen, die slaan op de onkostenvergoedingen van spe lers, aan de internationale maatstaven aan te passen In de toekomst zal de Internatio nale Tennisfederatie worden medegedeeld, welke spelers per jaar meer dan duizend gul den declareren. ADVERTENTIE is een goed geslaagde foto ATELIER Lange Veerstraat 11-13 - Haarlem Telefoon 11178 UITGENODIGD. De Engelse heeft tot de Russische ambas- verzoek gericht vijf Russische te doen afvaardigen naar de Groot Brittarcndë voor amateurs, Augustus in Skegness zal be- RUSSEN Wielerbond sade het wielrenners Ronde van die op 11 ginnen. SCHORSING. Radio Boedapest heeft gisteravond bekend gemaakt dat de Hon gaarse nationale doelman Arpad Farzekas een schorsing van een jaar heeft gekregen voor alle nationale en internationale wed strijden in verband met een smokkelaffaire. De schorsing van de doelman van de F.C. Vörös Lobogo loopt tot 31 December 1956 en is opgelegd omdat hij de communistische principes genegeerd heeft en het vertrou wen van de Hongaarse volksdemocratie ge schonden heeft door te smokkelen. SAARLANDSE VOETBALLERS. In Ludwigshafen is een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van de Saarlandse en de Duitse Voetbalbond. Na afloop is een communiqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat de Saarlandse voetballers weder om in de Duitse Voetbalbond willen worden opgenomen. FANGIO BIJ FERRARI. De wereld kampioen autorennen Fangio zal in 1956 voor de Ferrari-fabrieken uitkomen. LE MANS De klassieke 24 uur-race van Le Mans zal definitief op 4 en 5 Augus tus van het volgende jaar plaats vinden, zo heeft de organiserende „Autoclub de 1' Ouest" bekend gemaakt. WINST. —In Roden in Drente is een ver gadering gehouden door veertien gym nastiekverenigingen uit het Westerkwartier. Hierin werd besloten, dat alle veertien ver enigingen, die zich tot dusver afzijdig had den gehouden, zullen toetreden tot het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond. KARVONEN. De Finse lange afstand loper Veikko Karvonen won de 9e interna tionale marathon in Fukuoka (West Japan) in 2 uur 23 minuten 16 sec. vóór de Japanner Hiroshima, die er 2 uur 23 min, 51 sec. over deed en cle Fin Eino Pulkinen, die 2 uur 27 min. 29 sec. liet afdrukken. VALPARTIJ. Tijdens een koppelwed strijd op de wielerbaan in Bazel heeft zich een valpartij voorgedaan, waarbij zes renners waren betrokken. De Belg Ryckaert en de Duitser Holzmann moesten naar het zieken huis worden gebracht: Ryckaert met een ge broken rechterarm en Holsmann met een lichte hersenschuddig. DE FILM VAN CORTINA. Regisseur Giorgio Ferroni zal de leiding hebben bij de filmopnamen van de zevende Olympische Winterspelen, waardoor de Italiaanse maat schappij ..Luce" de alleenrechten heeft ver kregen. Deze officiële Olympische film zal (in kleuren) worden vervaardigd door ne gentig cameralieden en technici met behulp van 35 van de modernste filmcamera's, tal van hulpmiddelen voor geluids- en lichteffecten een gewoon vliegtuig en een helicopter. COLLINS. De 23-jarige Engelse auto- couVèür Peter Collins zal het komende sei zoen voor Ferrari rijden. Hij- zal in alle wed strijden uitkomen, waaraan niet wordt deel genomen door Aston Martin zo werd in Rome bekend gemaakt. ENGELAND. De Engelse Voetbalbond heeft besloten in principe in te schrijven voor het wereldkampioenschap voetbal 1958. waarvan het eindtournooi in Zweden zal worden gehouden. AANBIEDING. Rocky Marciano, wereld kampioen zwaargewicht, heeft een aanbie ding van 200.000 dollar gekregen om zijn titel te verdedigen in de Dominicaanse re publiek. Marciano zou kunnen kiezen tussen 200.000 dollar en 40 percent van de recette, al naar gelang het voordeliger zou uitkomen. In Krasnapolsky in Amsterdam zijn Maandagavond internationale bokswed strijden gehouden. In de hoofdpartij tussen de Nederlander Piet Klijssen (78,5 kg) en de Duitser Gunther Balzer (77 kg) inter venieerde scheidsrechter Bergström in de zevende ronde ten gunste van Klijssen. Deze had zich gedurende de gehele partij oppermachtig getoond en had zijn tegen stander een geducht pak slaag gegeven. De Duitser Gunther Balzer kon men ver gelijken met een gladiator uit het oude Rome, maar dan een hele slechte. Hij neemt veel te veel risico om een kleine kans op de overwinning te behouden en zal wel spoe dig uit de ring verdwijnen. Scheidsrechter Bergström had groot gelijk toen hij in de zevende ronde ingreep en een einde aan de „.slachtpartij" maakte. BaarsJarycli Na een uitstekende partij over acht ron den heeft de Surinamer Theo Baars (65,5 kg) in de Fransman Sigi Jarych (66,5 kg) zijn meerdere moeten erkennen. Jarych behaalde een ruime puntenzege en zal nu waarschijnlijk eind Januari in Amsterdam tegen Nick Moos in de ring komen. De overige uitslagen luidden: Amateurs Bantamgewicht: Henk Zwaam (Amsterdam) w.o.p. van Wilbrink (Groningen). Vedergewicht: Van Eijk (Amsterdam) wint door opgeven in de 2e ronde van Metus (Groningen). Lichtge wicht: De Vos (Amsterdam) w.o.p. van Gerlach (Groningen). Lichtweltergewicht: Nyenkamp (Amsterdam) w.o.p. van Van der Tuin (Groningen). Weltergewicht: Kok (Amsterdam) w.o.p. van Eikenduin (Am sterdam). Zwaarweltergewicht: Van Oos trum (Amsterdam) w.o.p. van Niezwaag (Groningen). Halfzwaargewicht: Van dei- Velde (Amsterdam) w.o.p. van Schubart (Groningen). De steenwedstrijden van de Amsterdamse Turnbond zullen Zondag 18 December in de Turnhal in Amsterdam worden gehouden. Bij de dames nemen deel: H. te Pas (Tonido), M. Schouten-Laarakker (SSS), L. de Graaf- Bierbrouwer (SSS), C. Jochim (Simson), A. van der Poll (Simson), M. Telman (Hercules), D. Meyer-Haantjes (DOS). R. Schoon water (DOS), L. Kelderman (DOS), A. van Haaren (DOS), H. Burgers (Amstel), N. Laarakker (SSS) en J. Cox-Ladru (Hercules). Bij de heren hebben ingeschreven: F. van Zutphen (SSS), L. van Bruynsvoort (Amstel), G. W. Takken (KDO), D. Visser (KDO), H. Linschoten (KDO), G. van Nieuwpoort (KDO), J. van Kessel (Olympia), A. van Noord (Olym- pia), J. Blits (Olympia) en G. Salie (Olympia). Om half tien 's morgens worden de jeugd wedstrijden gehouden voor de samenstelling van de jeugdkeurcorpsen van de Amster damse Turnbond. De Italiaanse ijssport federatie is van plan op 22 Januari op de Olympische baan in Cortina d'Ampezzo een internationale hardrijderij te houden over de afstanden 500, 1000 en 3000 meter. Verwacht wordt, dat vele buitenlanders deze gelegenheid zullen aangrijpen als een generale, repeti tie voor de Olympische Spelen. De Italiaan se bond is bereid de hotelrekening, te beta len voor een verblijf van drie dagen in Misurina voor drie rijders uit elk land. De inschrijvingen moeten op 15 December in het bezit van de Italiaanse bond zijn. Ieder land mag maximaal zes rijders in schrijven. De ijsbaan Brederode in Santpoort, zo wel als de ijsbaan Zuidenhout aan de Wa genweg in Haarlem, zijn vandaag voor het publiek open gesteld. „O, Jan.iaat zal er nou weer met ons gebeuren?", zuchtte Katrijn, toen ze allebei in de zak werden meegedragen. De oude voddenraper zocht nog een tijdlang de vuilnisbakken af; toen ging hij naar huis. Dat huis was een oude, bouwvallige woonschuit, die aan de oever van een ka naal gemeerd lag. Hij ging de plank over en stapte naar binnen, legde de zak in een hoek en stak de olielamp aan. Toen ging hij aan 'n tafel zitten eten. Jan Klaassen keek voorzichtig uit de zak. Hij probeerde een kans te bedenken om hier weg te komen. Hij zag, hoe de oude man zat te eten en daarna in slaap viel 29-30 De vertegenwoordigende volleybal ploe gen van de afdeling Haarlem hebben in korte tijd een druk programma moeten af werken. Zaterdag togen de A- en B-teams naar Enkhuizen om daar de teams van Enkhuizen en Den Helder te ontmoeten. Gisteravond kwamen in het Krelagehuis de vertegenwoordigende ploegen van IJ- mond en Zaanstreek op bezoek. Alle ont moetingen van de Haarlemse A-teams ein digden in overwinningen. De B-teams kwamen, behoudens tegen Zaandam (he ren), tot dezelfde resultaten. Het is wel duidelijk dat de afdeling Haarlem nog steeds in het district wat spelpeil betreft op eenzame hoogte staat. Wel wordt in de afdelingen in het district Noordholland de achterstand in spelpeil steeds minder. De IJmond-ploegen konden ook nu geen overwinningen boeken. Maar vergelijken wij het spel met het vertoonde in de Dis- tricts-wedstrijden van verleden jaar, dan is toch wel een grote vooruitgang te con stateren. De geroutineerde Haarlemse A-ploeg bleek ondanks het moedige verdedigen van de IJmond-spelers veel te sterk. Spoedig liepen de Haarlemmers, dankzij een groot overwicht tot 92 uit. IJmond verzocht om time-out, maar dat baatte niet: 155. In de tweede set kon IJmond zich even min aan de Haarlemse druk ontworstelen. Kroonenburg deed voor IJmond in het achterveld geen onaardig werk, maar zon der ook maar tot een enkele redelijke te genaanval te komen verloor IJmond deze set via 91, 93, 116 en 146 met 15-8. De Velsense dames hebben de Haarlem se A-ploeg felle tegenstand geboden, al moet hier direct aan toegevoegd worden dat de Haarlemse dames beneden haar kunnen speelden. IJmond nam een 20 voorsprong. Haarlem keerde het getij spoedig en liep uit tot 62. Een aantal technische fouten stelde IJmond echter in de gelegenheid om deze achterstand in een 86 voorsprong om te zetten. De IJmond- dames, die vooral in de VCK-dames goede krachten bezaten, hadden haar kruit ver schoten en Haarlem won de eerste set met 15—10. In de tweede set namen de ploegen beurtelings de leiding: 40 voor IJmond, 44, 64 voor Haarlem, 76 voor IJ mond, 87 voor Haarlem: 88. Maar ook toen werd IJmond in de beslissende phase geklopt en ging Haarlem, zonder groots spel, met 159 met de eer strijken. Tegen Zaandam De wedstrijd Haarlem-Zaandam, waar van men veel verwachtte werd een bitte re teleurstelling voor wat betreft spanning en spel. De Haarlemmers staken technisch ver boven hun tegenstanders uit, maar de Zaankanters wisten dit gemis rijkelijk te compenseren met enthousiasme. Deze fac tor ontbrak volkomen bij de gastheren en aangezien de Haarlemmers het spel veel te kort hielden en steeds weer in de goe de bloks van de Zaanse ploeg sloegen, was het wel te begrijpeiivdat de overwinning moeizaam behaald kon worden. Nadat Haarlem via' 4—4 en R—4 in de eerste tot 125 uitgelopen was, kregen de Zaankanters de gelegenheid om tot 1212 op te halen. Met 1512 kon deze set op weinig overtuigende wijze gewonnen wor den. In de tweede set wees het scoringbord vrijwel de gehele game een achterstand voor de Haarlemmers aan: 82, 87, 10 7, 11—9. Via 12—12 en 13—13 kon Clay, voor het net gekomen met enkele harde slagen de overwinning voor zijn team vei lig stellen 1513. De strijd tussen de dames A-teams van Haarlem en Zaandam gaf in de eerste set, vooral van Haarlem-zijde, uitstekend spel te zien. Met goede passes vanuit net ach terveld trok Haarlem steeds weer ten aan val. De Zaandamse dames verdedigen goed, maar waren tegen dit spel van de gastvrouwen, waarbij vooral de dames Groen, Takken en v. d. Haar zich in de aanval onderscheiden, niet oogewassen: 15—5. In de tweede set kwamen de Haarlemse dames met 51 achter te staan. Coach Westerwal wisselde een speelster, maar dit had nog geen direct gevolg. De achter stand liep nog op tot 101. De gastvrou wen waren er totaal uit. Toch werd de vrij hopeloze achterstand weggewerkt: 1010. Via 1111 kon mej. v. d. Haar met goede serves de stand op 1511 voor Haar lem brengen. De overige resultaten luidden: Heren: IJmond A-Zaandam A 1015, 1015, Haarlem BIJmond B 155, 15 7, Haarlem BZaandam B 154, 1015, IJmond BZaandam B 1115, 815. Dames: IJmond AZaandam A 1315, 815, Haarlem BIJmond B 151, 155, Haarlem BZaandam B 156, 159, IJ mond BZaandam B 158, 915. In Enkhuizen Zaterdag speelden de Haarlemse steden- teams in Enkhuizen tegen de plaatselijke afdeling en tegen de afdeling Den Helder. De Haarlemmers wonnen alle wedstrijden. De heren A-ploeg kreeg tegen Den Hel der volop de gelegenheid om aan te vallen. Dia resulteerde in set-overwinningen van 155 en 158. De strijd tussen de teams van Enkhuizen en Haarlem was de beste. Enkhuizen kon Haarlem tot 99 in de score volgen. Toen hierna de Haarlemmers in vorm kwamen, was er geen houden meer aan. Met 1510 werd de eerste set een Haarlemse zege. In de tweede set konden de Enkhuizena- ren door goed blokkeren de Haarlemse aanval weerstaan. Op de Haarlemse ver dediging kwam meer druk en deze faalde zodra de gastheren deze game verdiend met 158 wonnen. De derde set moest de beslissing brengen. Nadat Haarlem via 00 een 81 voor sprong had genomen, kon Enkhuizen, met aanvallen via de middenvoor tot 86 op halen. Haarlem lanceerde met succes „tweeslag-aanvallen" en dit bleek de gast heren toch te machtig. Met 15-7 won Haar lem deze aardige strijd. Dames op dreef Het dames A-team was op dreef. Den Helder en Enkhuizen werden hier de dupe van. In de eerste set tegen Den Helder nam Haarlem een 80 voorsprong. Deze set werd met 152 woor Haarlem gewonnen. Door enthousiast verdedigen slaagden de Helderse dames er in de score in de tweede set een redelijker aanzien te ge ven. Pas bij de stand 98 kon Haarlem, vooral door uitstekend spel van mej. v. d. Haar, verder uitlopen: 149. Na vele keren „serve-over", waarbij Den Helder nog enige punten scoorde kwam het ein de met een 1512 set overwinning voor Haarlem. Ook met de Enkhuizense dames-ploeg had Haarlem weinig moeite. Vooral het geroutineerder spel van de Haarlemse da mes gaf de doorslag voor de 157 en 15 4 overwinningen. De Haarlemse B-teams wonnen eveneens. De Haarlemse heren van Den Helder met 15- -8 en 155 en van Enkhuizen met 1614 en 1513. De dames wonnen van Den Helder met 158 en 156 en van Enkhuizen met 15 4 en 150. Competitie-resultaten Er werden voor de competitie slechts een aantal heren wedstrijden gespeeld. In de eerste klasse ontmoette PSCB het Leo- nidas-team. Onverwacht moesten de blauw-witten met een gelijkspel genoegen nemen en dat mag voor de Bloemendaalse politiemannen geen slecht resultaat ge noemd worden. Tussenstanden: (LPSCB) 15—11, 17—15, 4—15 en 2—15. De uitslagen luidden: LeonidasPSCB 2—2, Raeckse 4—HVS 3 3—1, OVRA 2— Boru 04, CIOS 3Raeckse 3 13, Spaar- nestad-Ready 2 31 en Rap. 3Haarlem 3 4—0. Programma Het volleybal-programma voor morgen avond luidt: Heren hoofdklasse: Velox-CIOS (9 uur), le klasse LeonidasHBC, HVS 2Rap. 2e en 3e klasse Rap. 2—HVS 3. WIK 3-Sant- poort 2, WIK—Gios 2, BWT—Haarlem 3, OSS—Ready 2, OVRA 3—O.G. Dames: 2e en 3e klasse Gios-OSS, I-IBC 4 MBHC 2, Vesmia-Haarlem, Raeckse 7 Haarlem 3, Velox 3—Raeckse 3, PSVH 2 HBC 2, Velox 4Gios 3, Raeckse 6Sizo 2, HVS 2—SSO. Voor de eerste klasse A van de K.N.S.B. werd Zaterdag de wedstrijd Haarlems Schaak gezelschapChr. Schaakver. Unitas (Gro ningen) gespeeld. Na 5 uur spelen was de stand 5-4 in het voordeel van H.S.G. De af gebroken partij zal waarschijnlijk in remise eindigen, waardoor deze wedstrijd dus met 51/2-41/2 door H.S.G. gewonnen zou worden. Het zou dan met 3 gewonnen wedstrijden aan de kop gaan. H.S.G.—Unitas: 1. J. P. Verhoeff (zw.)— ds. C. L. Ruben (wit) 0-1; 2. G. KrooneR. Blindeman Zz-U-y, 3. F. A. Spinhoven—mr. R. J. C. Wessels 1-0; 4. J. H. Marwitz—S. Tuininga 1-0; 5. L. SimonisR. J. Planta 1-0; R. G. KranendonkM. E. Noordhoek afgebr.; 7. J. J. Bert—W. Boersma 0-1; 8. P. H. Kaste lein—P. J. Schreuder 1-0; 9. H. SteffersS. R. Snip 0-1; 10. P. J. Verhoeff—J. K. Harms '/a-'/s. 5-4. Het verloop van de wedstrijd Haarlem—De Dom bracht de thuisclub een teleurstelling, de achterstand van twee punten, die in een tweetal vooruitgespeelde partijen was opge lopen, kon niet worden ingehaald. De volledige uitslag was: Haarlem—De Dom: A. M. SchneidersT. de Ruiter 1-0; P. BrommerJ. F. L. Negrijn 1-0; A. Haitsma— dr. L. E. Wessels afgebr.; I-I. SchmitzM. M. Schoep Mi-'/s; G. B. v. d. Velde—A. G. Ker sten 0-1; E. J. de Ree—P. E. Caviet 0-1; J. Wijker—J. C. Th. v. Dillen 0-1; .1. Blokker— H. C. v. d. Brink jr. 1-0; P. A. van Driel—A. Fast 0-1;.Tj. v. d. BergH. J. Wolbeer 0-1. Voorlopige uitslag 3V2-5'/2. Op een voetbalveld in Mexico (stad) is een 21-jarige voetballer doodgetrapt, nadat hij in de wedstrijd tussen de amateurclubs San tander en Piratos het winnende doelpunt voor Santander had gescoord. De politie zoekt naar de daders, leden van Piratos, die voortvluchtig zijn. 13 Hij dacht enkele ogenblikken na. Hij was kennelijk nogal geschokt dooi het ge beurde, alhoewel hij dat niet liet merken. Kijk, zei hij Ze heeft een ochtend jas aan en daarover een bontjasje. Ze heeft het dus koud. Ze gaat op zoek naar een deken. Ze loopt naar de kast met een sigaret in haar hand. Hier schrikt ze van iets en valt flauw. De sigaret doet brand ontstaan. Wat zegt u hiervan? Denken ze er in de stad zo over? De politie en de dokter? O, nee! Het is zo maar een idee van mij. Ik heb er over lopen piekeren, maar het kan zo niet gegaan zijn. De dokter heeft gezegd dat ze een schedelbasisfrac- tuur heeft. U weet zeker dat u haar niet kent? Ik heb haar niet duidelijk gezien. U heeft gelukkig niets gemist zei hij somber. Hij stak het gele papier weer bij zich en nam zijn verfomfaaide hoed op. Geen interview, verzekerde hij haar. Alleen maar wat sfeer. U weet wel, een groot huis, zomer-gasten, de eerste moord in de geschiedenis van de stad. De dokter heeft gezegd dat het waarschijnlijk kero sine is geweest of benzine. Heeft u dat hier soms? Benzine?, vroeg ze verbitterd. Toen we verleden jaar hier weggingen was er geen druppel meer over. Zelfs de lucifers hebben we achter slot en grendel opgeborgen. Tenslotte verdween de jonge man. Zijn auto had hij bij het hek laten staan. Toen hij bijna bij de voordeur was, beloofde hij haar nog dat hij haar naam niet zou noe men. HOOFDSTUK VI Dane werd opgewacht door een norse en somber kijkende Alex. Zelfs het zwarte doekje voor de lege oogholte zag er knorrig uit. Wat heeft u met dat been gedaan, mijnheer?, vroeg hij. Niets dat niet met rust overgaat. Hoe staat het met de lunch? Alex was zo gauw niet in een beter hu meur te brengen. Misschien wilt u uw oude werk wel niet meer opnemen, zei hij, helemaal ver getend er „mijnheer" aan toe te voegen. Maar u heeft nauwelijks een moord ge roken, of u vergeet dat er een oorlog aan de gang is. Ach, hou toch op! zei Dane ver moeid. Geef me iets te drinken en laat me wat eten. Hoe weet je trouwens dat er een moord gebeurd is? Ik koop ons eten in de stad, zei Alex, nog steeds nors Heb je bijzonderheden gehoord? Ze is op het hoofd geslagen. De moor denaar heeft geprobeerd, het lichaam te verbranden.' Ditmaal voegde hij „mijn heer" aan zijn woorden toe, waarop Dane even lachte. Vertel maar verder, zei Dane, maar geef me eerst een whisky-soda. En denk er om niet te zuinig zijn met de whisky. Hij liep hinkend naar de waranda en ging zitten in een tuinstoel. Alex had het natuurlijk bij het rechte einde gehad. Hij had een belangrijke functie en het was noodzakelijk dat hij zo gauw mogelijk weer terugging. Het trappenlopen op Crestview had zijn been bepaald geen goed gedaan. Hij legde het daarom op een stoel en verzonk in gedachten. Hij was nog in gepeins verzonken toen Alex de whisky bracht, maar keerde direct terug tot zijn positieven. Ga zitten Alex, en schenk jezelf ook maar eens in. Ik wilde graag wat met je praten. Wij zijn met een zaak bezig, maar ik heb er geen idee van wat het precies is. Ik weet alleen dat het om een moord gaat. Alex schonk whisky en wat soda in een glas en ging zitten. Zijn ene oog keek echter afkeurend. Als ik het mag zeggen, mijnheer, zei hij, dan geloof ik dat wij er niets mee te maken hebben. Tenzij het natuurlijk een spionnagegeval betreft. Nee, dat niet. Ik ben er vrijwel zeker van dat het niets met de oorlog te maken heeft. Geen spionnen. Geen ontsnapte krijgsgevangene. Iemand wilde een jonge vrouw uit de weg ruimen, dat is alles Voor zo ver ze hebben kunnen nagaan, komt ze niet uit de stad. Niemand uit de omgeving wordt tenminste vermist. Hoe zou ze overigens dat huis binnengekomen zijn? En waarom deed ze dat? Er was op dat moment niemand. Alleen mevrouw Norton, en je hebt haar wederwaardig heden al gehoord. Alex ging verzitten. Ik begrijp nog steeds niet mijnheer, waarom u zich met deze kwestie wilt bezig houden. Ik geloof omdat ik dan wat te doen heb. Ik heb me nu al maandenlang ver veeld met ziekenhuizen, dokters, verpleeg sters en Wat weet je van die Norton vrouw? Heeft ze familie? Alleen Joe. Dat is haar man. Heeft ze geen rijke kennissen? Ie mand die haar wel eens bezoekt? Je be grijpt, wat ik bedoel. Alex achtte dit erg onwaarschijnlijk. Dane richtte zijn aandacht toen op de Spencers. Hij was er nog nooit achter ge komen, waar Alex steeds zijn inlichtingen opdeed. Misschien was hij hierin wel zo handig geworden in de jaren, dat hij bij de politie werkzaam was. Alex wist in ieder geval héél wat: Carol's verloving met Don Richardson en het verbeten weigeren van de kolonel om aan de dood van zijn zoon te geloven; Gregs uitmuntende staat van dienst als militair en zijn reputatie als los bol; en zelfs Elinor's huwelijk met Hilliard en alles, wat hiermede verband hield. Dane zag er nadenkend uit, toen Alex uitgesproken was. Mevrouw Norton kunnen we dus wel schrappen, merkte hij op, evenals het gehele dorp. Dan blijft de familie over, is het niet? Dane lunchte op de waranda. Hij deed enigszins verstrooid en keer op keer keek hij naar de baai. Hij wist niet goed weg met het probleem. Jim Mason had de slaapkamer op Crestview snel doorzocht en daai'bij geen kleren gevonden. Maar als het meisje in huis overnacht had, hadden haar kleren toch èrgens moeten zijn. Twee mogelijkheden waren er; ze had niet op Crestview geslapen of ze had dit wél ge daan, en in het laatste geval was er dan waarschijnlijk drie dagen tijd geweest om hetgeen ze gedragen had te verdonkere manen. Toen Alex terugkwam, had hij zijn pijp al opgestoken. De sigaret, die hij had ge vonden in het vuilnisvat, lag voor hem op tafel. Veronderstel nu eens, begon hij, dat je je wilt ontdoen van de kleren van een meisje, terwijl je daar ruimschoots de tijd voor hebt. Hoe zou jij dat aanpakken? Alex dacht hier even over na. Verbranden zou misschien wel het gemakkelijkst zijn. Er zijn daar genoeg kachels. Dane schudde het hoofd. Nee, dat is niet het handigst. Aan vrouwenkleren zitten te veel dingen, die niet willen branden, zoals ritssluitingen, haken en ogen, en weet-ik-veel wat nog meer. En vergeet dan hun schoenen niet. Nee. Alex, dat heb je niet handig verzon nen. Wel, als ik dat zou moeten doen, zei Alex, en ik zou daar een zee van tijd voor hebben, dan zou ik ze ergens heen sturen. Dat zou lastig na te gaan zijn. Ik herinner me Ja, ik begrijp je. Dat moeten we ont houden. Ga dit vandaag maar eens onder zoeken. Vraag maar op het postkantoor of misschien iemand hier uit de buurt een van de laatste dagen of vandaag iets ver stuurd heeft, dat op een pakket met kleren leek. Het kantoor is des Zaterdags gesloten en de postauto gaat vandaag niet voor vier uur weg. Dane stond op. Ik ga naar het ziekenhuis. Ik zal je in de stad wel afzetten. Terwijl Alex de tafel opruimde, liet Dane in zijn gedachten de verschillende mogelijkheden de revue passeren. Het dichtst bij Crestview lag Rockhill, waar de Wards woonden, maar zij waren al op leeftijd en leefden vrij teruggetrokken. y (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6