Kantonrechter ontzegde tien verkeerszondaren hun rijbewijs Mac Millan: Sovjet-Unie hitst Arabieren tegen Israel op Kort geding van bouwkas tegen bouwbedrijf en bouwondernemers Boetes helpen niet meer Voornamelijk wegens voorrangs delicten; termijnen half tot twee jaar Westen doet in Midden-Oosten niet mee aan bewapeningswedloop Afdeling Kennemerland opgericht Gruwelijke lijst van dierenmishandelingen Nederlandse gevangenen in de Sovjet-Unie Moeder vond dochter na veertig jaar terug „d'Oprechte amateur" Nederlander in België tot gevangenisstraf veroordeeld Combinatie Kerkelijk Nieuws Prins Rainier van Monaco naar de Verenigde Staten Izvestia' verwijt ,Pravda' een onjuiste aanhaling Levensteken van vlot „La Cantuta" Britse gouverneur-generaal van Soedan neemt ontslag Vier maanden geëist tegen dronken chauffeur DINSDAG 13 DECEMBER 195 5 „Boetes helpen niet meer. Het enige, dat de veiligheid op de weg kan verbeteren, is een drastische ontneming van rijbewijzen", zo verklaarde Maandagmiddag de kanton rechter te Haarlem, mr. Th. F. Raedt ge durende de zitting. En dat hij daar de hand aan hield werd wel bewezen door ver scheidene vonnissen tegen de voor hem verschijnende verkeersovertreders: ver- scheidenen van hen kregen voorname lijk wegens voorrangsdelicten bijkomende straffen van twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en wanneer men de perioden daarvan optelde, kwam men tot vijftien jaar. In sommige gevallen werd ook nog een week hechtenisstraf opgelegd. De automobilist F. A. V., d:ie van de Spanjaardslaan te Haarlem het kruispunt met de Fonteinlaan naderde, kreeg een botsing met een andere auto doordat hij geen voorrang had gegeven. Hij verklaarde er niet aan te hebben gedacht, dat de Fon teinlaan een voorrangsweg was. Er werd door de ambtenaar O.M., mr. H. Lager waard, een boete van 200 en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid van twee jaar tegen hem geëist en hij werd conform ver oordeeld. Een bromfietsende militair had volgens de dagvaarding door het niet verlenen van voorrang op de Kruisweg te Haarlem een fietser aangereden. Er werd een boete van 75, een voorwaardelijke hechtenisstraf van een week met een jaar proeftijd en een ontzegging van de bevoegdheid een bromfiets te besturen voor een jaar tegen hem geëist. De zaak werd aangehouden voor het horen van een getuige. Een veroordeling van 250 en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar werd geëist en uitgesproken tegen een automobilist, die op 22 Juli in Haarlem van de Nieuwe Gracht de Kruisstraat wilde oversteken en geen voorrang verleende aan een van rechts komende truck met aan hangwagen, zodat een botsing volgde. Hij verklaarde een klein eindje het kruispunt op te zijn gereden en toen te zijn gestopt, waarop de vrachtauto tegen zijn wagen was gebotst. Maar juist het feit dat hij niet vóór het kruispunt was gestopt, werd hem ernstig aangerekend. Een chauffeur van een zandauto stond terecht, omdat hij op de Oudeweg te Haar lem ter hoogte van het kruispunt van de Harmenjansstraat op de linkerweghelft kwam om een vuilnisauto te passeren. Er werd een boete van 75 en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar tegen hem geëist. De kantonrechter legde hem echter de bijkomende straf voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. In de Barrevoetestraat te Haarlem was op 30 Juli een automobilist in bot sing gekomen met een melkauto, door dat hij deze geen voorrang had ver leend. Zijn snelheid was ongeveer der tig km per uu.r geweest maar naar de ambtenaar O.M. opmerkte had men hier met een snelheid van tien kilo meter al moeite genoeg om de zijstra ten in de gaten te houden. De automo bilist voerde aan, dat het nog pas zeven uur in de morgen was geweest, zodat er vrijwel geen verkeer was, maar dat ge tuigde volgens de kantonrechter van een gevaarlijke opvatting. Er werd een week hechtenis en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid tegen hem geëist. Een chauffeur van een bestelauto, die op 31 Juli te ver een kruispunt op de Muider- slotweg in Haarlem-Noord was opgereden en daardoor een botsing had veroorzaakt, In de kroonzaal van Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem is Maandagavond de oprichtingsvergadering gehouden van de afdeling Kennemerland der stichting ,,d' Oprechte amateur." De vergadering, die zeer geanimeerd verliep, werd door een 75 tal belangstellenden bezocht, die voor de pauze konden luisteren naar een uiteenzet ting van de vice-voorzitter der Stichting mr. Harm Smedes over doel en beginselen der Stichting. Het doel is tweeledig. Een cultureel doel: het opvoeren van het peil en ontwikkelen der interesse van en voor de kunstbeoefening. Een sociaal doel: de vrije tijdsbesteding en gezamenlijke be leving op verantwoord niveau. De heer Smedes dacht hierbij vooral aan het opvan gen van de jeugd. Zijn toespraak oogstte genoeg bijval om de oprichting van de af deling Kennemerland der Stichting moge lijk te maken. Een voldoend aantal leden gaf zich op. Het bestuur zal worden ge vormd door de heren L. C. A. van Kuyk, N. W. Tol en mr. M. C. Wijt. De contributie zal 1,per jaar bedragen per persoon. Voor geroepen van 5,tot 10.Schrif telijke aanmeldingen kan men richten aan de volgende adressen: Rijkssrtaatweg 33, Haarlem (L. C. A. van Kuyk); Harddra verslaan 23, Santpoort-Station (N. W. Tol), en Westerhoutstraat 24, Haarlem (mr. M. C. Wijt). Men zal binnenkort een aantal selec tie-avonden organiseren en daarna een slotavond. Op de slotavond zal vanwege de AVRO worden beoordeeld welke amateurs voor een radio-optreden in aanmerking komen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. De heer Van Kuyk richtte een woord van dank tot de heer Smedes en beloofde namens het bestuur te zullen trachten de afdeling Kennemerland een waardige aanwinst te laten zijn. Hij offreerde de afdeling als een verjaardags cadeau aan de stichting ,,d' Oprechte ama teur" die precies een jaar geleden werd op gericht. Frans-Russische co-productie van films Aan het officiële, twee weken durende bezoek van een filmdelegatie uit de Sovjet unie aan Frankrijk is Maandag een einde gekomen, maar zeven leden van de dele gatie zullen nog enige tijd in Frankrijk blijven om de mogelijkheid te bestuderen van het maken van Frans-Russische co producties in de toekomst. hoorde een boete van 1000 en een half jaar ontzegging tegen zich eisen. De kan tonrechter legde de bijkomende straf voor waardelijk op met een proeftijd van twee jaar. „Ik had toch voorrang?" Op 3 Augustus botste een personenauto in de Santpoorterstraat te Haarlem tegen een zandauto, die uit de Jan Steenstraat kwam en voorrang had. De bestuurder van de eerstgenoemde auto had echter tegen over de politie de mening te kermen ge geven, dat hij voorrang had omdat hij „op een brede dirukke weg reed". De kanton rechter zeide, dat „mensen met zulke op vattingen nodig van de weg af moesten om eens rustig in stille afzondering de wet te gaan bestuderen" en hij veroordeelde de automobilist bij verstek conform de eis tot een week hechtenis en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, er aan toe voegend, dat hij het betreurde geen lan gere ontzegging te kunnen opleggen. Een onderwijzer, die op 5 Augustus even eens in de Santpoorterstraat met een huur auto een andere auto had aangereden door dat hij op onverantwoordelijke wijze links van de weg reed, werd conform de eis ver oordeeld tot 100 boete en een ontzegging van de bevoegdheid te sturen voor twee jaar. De kantonrechter hield daarbij reke ning met het feit, dat de man die dag maag klachten had. Op 26 Augustus draaide een automobilist in Haarlem van de Leidse Vaart naar rechts de Leidse brug op, zonder zich te bekom meren om een zevenjarig jongetje, dat op de fiets in de zelfde richting naast hem reed en bijna tegelijkertijd bij de brug was. Het ventje was geheel ingesloten en reed tegen de auto op. De kantonrechter toonde zich zeer verontwaardigd over de hoog moed van sommige automobilisten, die hen het kleinere verkeer vaak doet „snijden" en c-p andere wijze belemmeren. „Maar deze hoogmoed komt voor de val", zo zeide hij, de automobilist conform de eis veroor delend tot een week hechtenisstraf en twee jaar ontzegging van het rijbewijs. De ver oordeelde kondigde aan in hoger beroep te zullen gaan. „Ik keek maar zag niets" Een boete van 300 en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden werd opgelegd aan een bejaarde automobilist, die op 7 Augustus in Heem stede langzaam de Lanckhorstlaan was uit gereden om de Heemeteedse Dreef over te steken, waardoor een bromfietser tegen zijn wagen opreed. Hij verklaarde niets te hebben gezien toen hij, naar links en naar rechts kijkend langzaam de Dreef over stak. Toen hij reeds bijna de Westelijke rij baan over was, was de bromfietser volgens zijn vei-klaring plotseling tegen zijn wagen opgereden. Indien hij gestopt was zou hij volgens de kantonrechter de bromfietser hebben zien aankomen. De kantonrechter zeide, dat 't voor oudere mensen te moeilijk wordt om nog aan een verkeer dat zoveel aandacht eist en nu en dan een „sauve qui peut" genoemd mag worden, deel te blij ven nemen. De automobilist verklaarde echter kort tevoren nog gecomplimenteerd te zijn door een bejaarde voetganger, die plotseling vlak voor hem de weg was over gestoken en die hij door zijn onmiddellijke reactie had kunnen ontwijken. De ambte naar O.M. eiste 300 boete en een ontzeg ging van twee jaar tegen hem, doch de kan tonrechter maakte van de bijkomende straf zes maanden. Voorts werd een automobilist, die op 20 Augustus op een kruispunt bij de Hoofman- straat in Haarlem op de linkerweghelft was uitgeweken om te passeren en daardoor een aanrijding had veroorzaakt tot 100 boete en zes maanden ontzegging veroordeeld. „Velen schijnen niet te weten, dat men vlak voor een zijstraat niet op het voor het verkeer uit tegenovergestelde richting be stemde weggedeelte mag komen", zo zeide de kantonrechter. Een jongeman, die in de nacht van 7 Juli met een hum-auto op de Militaireweg in Bloemendaal uit een file was gekomen om te gaan passeren en daardoor tegen een auto uit tegenovergestelde richting was ge botst, werd conform de eis veroordeeld tot twee jaar ontzegging en een boete van 50. De laatste van het lijstje was een auto mobilist, die op de hoek van de Kruistocht- straat en de Van Keulenstraat in Haarlem geen voorrang aan een vrachtauto verleen de en ermee in botsing kwam. Hij was plotseling van achter een NZH-bus, die wèl stopte om voorrang te geven, het kruis punt overgestoken. Hij kreeg een boete van 75 en ontzegging van zijn rijbewijs voor zes maanden. Van October tot half November zijn door de Dierenbescherming, de rijks- en ge meentepolitie en de Koninklijke Mare chaussee onder meer de volgende proces sen-verbaal wegens dierenmishandeling opgemaakt: te Maarssen schopte een vee houder zijn jonge paarden, om de dieren tot voortgang te bewegen, meermalen tegen borst en buik; te Wageningen werd een kat door jongens met stenen gekweld; te Ouder-Amstel werden twee koeien, die pas gekalft hadden, in 18 uur niet gemolken; te Utrecht werd een kat kreupel geschopt; te De Lier liet een „zuinige boer" zijn zes koeien verhongeren; te Hilversum sloeg een vrouw een kat enige malen tegen een muur waarna ze het dier met een schop afmaakte; te Vianen bond een woonwagen bewoner met touwtjes hondenstaarten af om de dieren op deze wijze te couperen; te Schinnen werden bloedsporen op de weg gevonden, men had stieren achter een vrachtauto meegesleurd; te Breda werd het voorhoofd van een paard verbrijzeld, de neus vertoonde sneden, de voorbenen wa ren zwaar gewond, over de rug liepen ver scheidene striemen; te Ottersum werd een stamboekmerrie met een riek geslagen en op elf plaatsen in de buik gestoken, zodat het buikvlies bloot kwam te liggen en de huid werd geperforceerd. Het moederdier, dat 10 dagen tevoren een veulen had ge worpen, moest een kar met ongeveer 300 kilo wortelen trekken, hetgeen uiteraard boven haar krachten ging; te Enschede werden pasgeboren hondjes in een vuilnis emmer gedeponeerd. De ministers Beyen en Luns hebben aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur te Moskou her haaldelijk bij de Sovjet-autoriteiten de repatriëring van de nog in de Sovjet-Unie gevangen gehouden Nederlanders ter spra ke brengt. Van 13 Nederlanders gaf de Sovjet regering deels in Juli, deels in October 1954 de namen op met de mededeling, dat zij veroordeeld waren en hun straf uitdienden. In April 1955 volgde de opgave van cor respondentie-adressen (postbusnummers) waarbij de Sovjet-regering deed weten, dat de Nederlandse ambassade te Moskou aan deze adressen voor de Nederlandse gevan genen bestemde brieven en pakketten kon verzenden. Van de 13 Nederlanders zijn er inmiddels 12 teruggekeerd. Uit hun ver klaringen bleek, dat de brieven, welke de ambassadeur begin Mei 1955 aan de door de Sovjet-regering opgegeven adressen had verzonden, op twee na hun bestemming niet bereikten. Alle vrijgelaten Nederlandse gevangenen verklaarden ontelbare brieven, geadresseerd aan de Nederlandse vertegen woordiging te Moskou, aan de leiding van de verschillende kampen waarin zij zich bevonden, ter verzending te hebben ge geven. Van slechts twee gevangenen heb ben ooit brieven de ambassade te Moskou bereikt. Deze opzettelijke isolering der Neder landse gevangenen in de Sovjet-Unie maakt het bijzonder moeilijk te ontdekken hoeveel Nederlanders zich op het ogenblik nog in Sovjet-gevangenschap bevinden. De bemoeiingen om de vrijlating van nog in leven zijnde gevangenen dan wel de uit reiking van acten van overlijden te ver krijgen worden steeds voortgezet. De N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten, gevestigd te Assen, heeft bij de presi dent van de rechtbank te Utrecht een zaak in kort geding aanhangig gemaakt tegen de Nederlandse Bond van Bouwonderne mers te 's Gravenhage en een bouwbedrijf te Utrecht. Deze zaak diende Maandag te Utrecht. Voor de Bouwkas Nederlandse Gemeenten trad op mr. J. Verdoorn, voor het bouwbe drijf en de Nederlandse Bond voor Bouw ondernemers pleitte mr. W. Nije. In November had het bouwbedrijf in een brief aan B. en W. van Apeldoorn, waar de Bouwkas Nederlandse Gemeenten werk zaam is, onder meer gezegd dat de bouwkas zich schuldig zou maken aan practijken die tegen alle moreel indruisen en die in strijd zouden zijn met alle goede zeden. Het bouwbedrijf verzocht de gemeente Apel doorn de relatie met de bouwkas te ver breken. In de brief werd verder opgemerkt dat de gemeentebesturen niet voldoende op de hoogte zijn van de praktijken van de bouw kas en van de moeilijkheden welke deze bouwkas in menig gezin veroorzaakt. De bouwkas heeft een verweer ingesteld tegen de wat zij noemt lasterlijke brief. Zij verzocht de president het bouwbedrijf te Utrecht te veroordelen om binnen 24 uur na de uitspraak van het vonnis aan de bouwkas en aan het college van B. en W. te Apeldoorn een aangetekende brief te zenden waarin het bouwbedrijf de aan het college van B. en W. van Apeldoorn ge richte brief van 21 November herroept en waarin het betreurt die brief te hebben gericht. Voldoet het bouwbedrijf hier niet aan, dan zou de bouwkas wensen, dat de president het bouwbedrijf veroordeelt tot een dwangsom van 25.000 voor iedere overtreding. Voor de bond verzocht de bouwkas een eensluidend vonnis. Mr. Nije verweerde zich tegen de eisen van de bouwkas en gaf een uitvoerig over zicht van de werkwijze van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Hij baseerde zich hierbij op de interne instructies voor de plaatselijke secretarissen van de bouwkas. Ten aanzien van de spaarbank van de bouwkas merkte hij op, dat iedere normale spaarbank haar onkosten bestrijdt uit het renteverschil tussen opgenomen gelden en uitgegeven geld. De bouwkas vergoedt ook rente, maar slechts over het saldo per 1 Januari. Bovendien berekent de bouwkas onkosten en wel 1 percent van het aange vraagde bouwkapitaal. Over de hypotheekbank zeide mr. Nije, dat wanneer iemand kan gaan bouwen, hij een hypothecaire lening krijgt. Ook hier voor rekent de bouwkas rente en onkosten. Deze onkosten zijn direct verschuldigd. Mr. Nije noemde deze kosten exorbitant hoog, omdat een gewone hypotheekbank geen administratiekosten berekent. Boven dien wordt door de bouwkas nog rente be dongen. Ook als hypotheekbank is de bouwkas uitermate duur, zo concludeerde mr. Nije. Hij sprak voorts van „bouwspaarders- ronselarij" en was van mening dat de pro paganda van de bouwkas deed denken aan een Amerikaanse propaganda voor een af betalingsmagazijn. Door de bouwkas wordt aangevoerd dat er geen winst wordt ge maakt. Mr. Nije legde de president enkele jaarverslagen over, waaruit volgens hem Met gestolen auto tegen boom gereden na illegale grensover schrijding Een 19-jarige Nederlander is te Antwer pen tot 2 jaar en 5 maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij de dood van zijn vriend heeft veroorzaakt bij een onge luk met een gestolen auto. H. de Z. uit Voorburg en zijn 17-jarige vriend A. van S. uit Rijswijk hadden de auto op 31 October van dit jaar in Den Haag gestolen. Te Wuustwezel reden zij illegaal de grens over en gingen in de rich ting Antwerpen. Achtervolgd door de grenswacht, even buiten Antwerpen slipte de auto en trof een boom. Van S. was on middellijk dood. De Z. heeft de rechtbank verteld dat zijn vriend achter het stuur zat. Maar grens wachten die de auto vonden, getuigden dat De Z. bewusteloos achter het stuur zat. Bij hem werd een automatisch pistool ge vonden. Behalve de gevangenisstraf kreeg De Z. een boete van 5.000 francs, wegens illegaal bezit van wapens en het illegaal betreden van België. Als hij zijn straf heeft uitgezeten zal De Z. naar Nederland worden uitgewezen, waar hij zich wegens autodiefstal zal moe ten verantwoorden. (UP) (Van onze correspondent in Londen De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Harold MacMillan, heeft bij de opening van het Lagerhuisdebat over het Midden-Oosten verklaard, niet te geloven dat de Russische inmenging in dat gebied een antwoord zou zijn op het Bagdad-pact. De Russische actie was lang voorbereid. Het Bagdadpact was nog juist op tijd ge komen. Sir Winston Churchill's aanwezig- beid onderstreepte de belangrijkheid van het debat, dat zich overigens bü algemeen heden bepaalde en vele vragen open liet. MacMillan zei dat het dwaasheid zou zijn te wedijveren met de Russen die over grote hoeveelheden wapens beschikken. Extra bewapening van Israel door het Wes ten zou de toestand slechts verergeren. Het zou ook verkeerd zijn in dit stadium een beroep op de UNO te doen omdat de Rus sen er op uit zijn elke regeling tussen de Arabische landen en Israel te doen mis lukken. Zij doen alles, zoals later in het debat werd opgemerkt, om aggressie tus sen twee niet-communistische landen te bevorderen. MacMillan wees ook de Vier- Mogendhedenconferentie over het Mid den-Oosten van de hand en hij wil op dit ogenblik ook niets weten van een garan tie-verdrag met Israel. Volgens MacMillan zijn er genoeg verklaringen en waarborgen. blijkt, dat aan de reserves blijkt te zijn toegevoegd in 1954 de reserve over 1953 ad 1.427.466,91 en over 1954 1.038.801,93, dit betekende in totaal een vergroting van de reserve met 2.466.268, zulks nadat aan aandeelhouders 3 '/o percent dividend was uitgekeerd en nadat op meubilair en ge bouwen was afgeschreven 228.513,84. Dit alles, volgens mr. Nije, bij een eigen gestort kapitaal van 308.000. De eigenbouwers zijn ontstemd over dit alles, aldus mr. Nije. De bouwkas wordt niet alleen bevoordeeld door de toewijzing van het bouwvolume, doch ook fiscaal. Voorts maakt zij gebruik van het gemeen telijk reclame-apparaat. In zijn repliek baseerde de raadsman van de bouwkas, mr. Verdoorn, te Assen, zich op artikel 328 van het Wetboek van Straf recht, waarin hij, die om het handelsdebiet van zichzelf te behouden of te vestigen enige bedriegelijke handeling tot misleiding van het publiek pleegt en waaruit enig nadeel voor concurrenten kan ontstaan,zich schuldig maakt aan oneerlijke mededinging. Als zodanig is gehandeld, aldus pleiter, die hierna de volgens hem lasterlijke taal in de brief aan het college van B. en W. van Apeldoorn aanviel. Hij hield voorts een uitvoerig juridisch betoog en legde tal van documenten over, waaruit hij onder meer de winstbestemming van de N.V. citeerde. Volgens pleiter wordt 3'/2 percent dividend aan de aandeelhouders over het op de aan delen verplicht gestorte kapitaal verstrekt en 3'/> percent rente aan de aandeelhouders over het onverplicht gestorte kapitaal. Het overblijvende wordt gereserveerd in een fonds totdat het een bedrag van 25 percent der uitstaande hypotheken heeft bereikt. Aan het daarna nog overblijvende kan door de algemene vergadering van aandeelhou ders alleen een bestemming worden ge geven in het belang van de volkshuisves ting. De vertrouwelijke jaarverslagen van de N.V. kon pleiter, zo deelde hij ter zitting mede, niet overleggen, doch slechts een ge deelte hieruit ten bewijze van het aantal royementen in 1953 en 1954, waarvan de aantallen ook in het geding waren. Mr. Verdoorn deelde nog mede, dat de bouwkas van de door het Utrechts bouw bedrijf gedane publicaties ernstige schade ondervindt. Zo heeft de gemeenteraad van Goes reeds te kennen gegeven voorlopig de beslissing tot toetreding tot de bouwkas aan te houden. Ook enkele spaarders heb ben besloten zich terug te trekken. In zijn repliek zeide mr. Nije nog, dat de bouwkas zich steeds erop heeft beroepen geen concurrenten te hebben. Hij verbaas de zich erover dat thans de raadsman van de bouwkas zich in zijn pleidooi beroept op enkele wetsartikelen over oneerlijke mede dinging. De president van de Utrechtse rechtbank zal waarschijnlijk Maandag vonnis wijzen. >^<XXXX>DCXX>COOOOCOOCOCOOCOCOOCOOOOOOOCOCCOOOOCOOCOOOCOOCC 8 8 Bin Rome heeft een fabrieksarbeider 8 bij een voetbalpool een bedrag van8 8 73.000.000 lire (ongeveer 420.000 gulden gewonnen. Hij had twee jaar lang steeds Ij precies dezelfde combinatie opgegeven. - b „Het kwam juist op tijd", aldus de win- 8 8 naar. „Ik stond namelijk op het punt p g om de combinatie te veranderen. KOCOyXCOXOCCOZXZCCOOCOXOXOZOOXOXCCCOXOJC'XCOXC' Er is echter slechts maar een oplossing: een definitieve regeling in de geest van het compromis als premier Eden heeft voorge steld. MacMillan verklaarde dat door beide zijden hierop gunstig was gereageerd, de extremisten niet meegerekend. MacMillan verklaarde dat ook verantwoordelijke Ara bische leiders een definitieve regeling wil len. Misschien heeft de Russische tussen komst in het Midden-Oosten meer goed dan kwaad gedaan, zo zei hij veelbeteke nend. Critiek Herbert Morrison, die voor de Labour- oppositie sprak (waarschijnlijk was het zijn zwanenzang als socialistisch voorman, daar algemeen aangenomen wordt, dat hij morgen verslagen zal worden bij de frac tieverkiezingen voor het leiderschap), sprak de hoop uit dat Israel en de Arabische lan den zonder inmenging van het Westen tot een vergelijk zouden komen. Morrison vond MacMillan's rede een bewijs voor het falen van de regeringspolitiek in het Mid den-Oosten. Groot-Brittannië heeft ook schuld aan de bewapeningswedloop. Mor rison zinspeelde hiermede op de klacht dat Groot-Brittannië en het Westen de Arabische landen met wapenleveranties boven Israel bevoordeelt. Morrison oefen de er critiek op uit dat het Westen Israel had geïsoleerd door het uit te sluiten van de verdragen met de Arabische landen. Te genover Egypte had de regering zich zwak getoond. De Arabische landen hebben over vloed van grond waar de Arabische vluchtelingen zich kunnen vestigen. De Arabische landen kunnen evenals Israel vluchtelingen opnemen en land ontginnen, als zij maar willen. Een vooruitstrevende sociale en economische politiek in de Ara bische staten is het beste voorbehoedmid del zowel tegen het communisme als tegen het reactionnaire nationalisme. Morrison bepleitte de oprichting van een economi sche en sociale raad voor het Midden- Oosten ter verdeling van de opbrengst van de oliebronnen en van de financiële UNO- hulp. Ook pleitte Morrison voor meer Wes telijke voorlichting in het Midden-Oosten. Oud-minister Shinwell (Labour) vroeg of Tsjechoslowaakse wapens voor Egypte hun weg niet hadden gevonden naar Noord- Afrika om de Fransen via Marokko te treffen. Lichtpunt MacMillan had in zijn inleiding betoogd dat het zwaartepunt van de worsteling tussen Oost en West, nu Europa en het Verre Oosten tijdelijk gestabiliseerd zijn, naar het Midden-Oosten is verlegd. Egypte kan niet helemaal verweten worden dat het de communistische wapens aanvaard. Hoewel de Russen een voorsprong op het Westen hebben, zullen ook zij op moeilijk heden stuiten. Een ander lichtpunt is, vol gens MacMillan, dat de volken van het Midden-Oosten niets van het communisme willen weten omdat het in strijd is met hun levensbeschouwing. (Reuter) Volgens premier Eden is de toestand voor beide partijen in het Ara- bisch-Israelische geschil „uiterst gevaar lijk". Indien er geen pogingen worden ge daan tot onderhandelingen, „kan het gehele gebied elk ogenblik veranderen in een vuurzee, waarvan niemand van ons de ge volgen kan voorspellen", aldus Sir Anthony Eden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven (toez.) P. J. J. Monster te Katwijk; te Emmeloord (2e pred.pl.) P. D. Steegman te Klaaswaal; te Hoogeveen A. Terlouw te Bennekom. Aangenomen naar Schoondijke P. A. L. Brinkman te Purmerland; naar Oosterzee D. P. Oosthoek, vic. te Drachten. Geref. Kerken Beroepen te Oudemirdum N. H, Nam- mensma, cand. te Drachten. Aangenomen naar Schiebroek-Hillegers- berg (2e pred.pl.) J. Verklare te 's-Graven- zande. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Rijnsburg J. Kamp man te Hoogeveen. Bedankt voor Deventer K. J. Velema te Midwolda. Geref. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: M. Bink te Rot terdam-C. en H. v. Gilst te Dirksland, van wie laatstgenoemde is beroepen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Amsterdam-O. N. H. Nam- mensma, cand. te Drachten. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Amsterdam H. J. A. Haan te Leiden. Pastoor op de kansel. Bij het afscheid van ds. R. Strijker van de Geref. kerk van Lichtenvoorde verzocht de pastoor naast de vertrekkende predikant op de kansel te mogen komen om mede namens de vier kapelaans een woord van afscheid te mogen spreken (Lichtenvoorde is overwegend R.K.). De pastoor sprak een woord van dank voor de vriendschappelijke omgang en verliet zichtbaar ontroerd de preekstoel. (Van onze correspondent in Brussel) Een interessant verhaal komt uit het kleine plaatsje Chimay, een stil Belgisch stadje bij de Franse grens. Daar woont een 72-jarige weduwe die haar dochter in het oorlogsgeweld, gedurende de vlucht naar Frankrijk in 1914, heeft verloren en deze thans na 41 jaar heeft teruggevonden. Toen de Duitsers in Augustus 1914 Bel gië aanvielen, moesten alle bewoners van de kleine dorpen in het Zuiden der Belgi sche Ardennen naar Frankrijk de wijk ne men, op gevaar af in de zone der gevechten terecht te komen. Mevrouw Halleux was toen een en dertig en zij vluchtte met haar negenjarig dochtertje, de kleine Esther. In Frankrijk werd zij aangehouden door Duit se militairen en van spionnage verdacht. Des nachts vluchtte zij uit de Duitse gevan genis, maar raakte aldus haar dochtertje kwijt. Dagenlang zocht zij naar het kind, maar tevergeefs. De jaren gingen voorbij en mevrouw Halleux, hertrouwd met een Fransman, vestigde zich in het Noorden van Frankrijk, maar bleef steeds ervan overtuigd dat de kleine Esther leefde. De dochter was intussen opgevoed in een ge sticht voor oorlogswezen te Leuven. Meer derjarig geworden aanvaardde zij een be trekking in Thuin, een Belgische gemeente die slechts 35 kilometer is verwijderd van de plaats waar haar moeder woont. Jaren lange nasporingen, zowel van de moeder als van de dochter, leidden tot niets. Dezer dagen is men er eindelijk achter gekomen dat moeder en dochter betrekkelijk dicht bij elkaar woonden. De dochter is inmid dels ook niet meer zo jong en gehuwd met een ambtenaar van de telegraaf en telefoon. Zij heeft een zoon van dertig jaar. LE HAVRE (Reuter) Prins Rainier van Monaco is uit Le Havre naar de Ver enigde Staten vertrokken voor een bezoek van twee maanden. Hij hoopt president Eisenhower te ontmoeten. Voor de inwo ners van het vorstendom aan de Rivièra is deze reis van groot belang met het oog op mogelijke huwelijksplannen van hun vorst. De toekomstige status van het vorstendom hangt van zulk een huwelijk af omdat Mo naco op grond van een in 1918 getekend verdrag een deel van Frankrijk zal worden indien prins Rainier kinderloos sterft. MOSKOU De „Izvestia," het orgaan van de Sovjet-Russische regering, heeft de „Pravda," het blad van de communistische partij in de Sovjet-Unie, ervan beschuldigd, dat het zijn standpunt verkeerd weergege ven heeft. Een dergelijk meningsverschil tussen de voornaamste officiële bladen van de Sovjet-Unie is zeer ongewoon. Het is waarschijnlijk nog nooit voorgekomen, dat de „Pravda" door een ander Russisch blad aangevallen is. De „Izvestia" heeft Zaterdag in een speciaal artikel onder de kop „Antwoord" critiek geleverd op een hoofdartikel van daags tevoren op de voorpagina van de „Pravda" waarin stond, dat een correspon dent van de „Izvestia" blijk had gegeven van een „oppervlakkige houding" door het voor te stellen alsof mais gemakkelijk ver bouwd kan worden. Volgens de „Izvestia" heeft de „Pravda" het artikel verkeerd aan gehaald. Machtsstrijd? Volgens het Britse conservatieve blad de „Daily Mail" dreigt in de Sovjet-Unie een nieuwe crisis te ontstaan als gevolg van een strijd om de macht van drie groepen, een onder leiding van eerste partijsecretaris Kroesjtsjev, een tweede onder ex-premier Malenkov, en een derde groep die „extre mistisch" genoemd wordt. Westelijke waar nemers houden rekening met de mogelijk heid van zuiveringen op hoog niveau. De jongste terechtstellingen in Georgië zouden een voorspel voor deze zuiveringen geweest zijn, aldus de „Daily Mail." LIMA (United Press) Een radio-ama teur in Lima (Peru) heeft seinen opgevan gen van het vlot „La Cantuta" dat op het ogenblik op de Humboldt-stroom in de Stille Oceaan drijft en aan boord waarvan zich o.a. de jonge Nederlander Andries Rost bevindt, die deze wetenschappelijke onder zoekingstocht meemaakt. Het bericht werd Zondag opgevangen en behelsde, dat de bemanning van het vlot bezig was, bij te komen van hevige zee ziekte tengevolge van storm en hoge zee. De radio-amateur, Luis Palma geheten, deelde mee dat de ontvangst zeer zwak was en dat hij het gehele bericht niet had kun nen verstaan. LONDEN (Reuter) De Britse gouver neur-generaal van Soedan, Sir Knox Helm, heeft om persoonlijke redenen ontslag ge vraagd en gekregen. Groot-Brittannië en Egypte voeren besprekingen over de be noeming van een nieuwe gouverneur-gene raal. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken acht het niet uitgesloten, dat een niet-Brit of een niet-Egyptenaar wordt aangewezen. Men is niet van plan de post van gouverneur-generaal af te schaffen ge durende de tijd, dat Soedan zich over zijn toekomst beraadt. Protest Soedan heeft bij Groot-Brittannië en Egypte geprotesteerd tegen het feit dat het met is geraadpleegd over de Brits-Egypti sche overeenkomst inzake de gang van zaken bij het overdragen van het zelfbe schikkingsrecht aan Soedan. De Soedanese regering heeft geprotesteerd tegen het „negeren van het recht van de Soedanezen om hierover hun mening kenbaar te maken." Tegen de 33-jarige vertegenwoordiger J. B. S. uit Kerkrade heeft de offcier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank een vrijheidstraf van vier maanden en het maximum van vijf jaar ontzegging van rijbevoegdheid geëist wegens verschillen de verkeersdelicten. Op 27 Augustus van dit jaar had de man op de Bleyerheidestraat te Kerkrade in zijn auto gereden onder invloed van sterke drank. Hij had in die straat op een heel eigenaardige wijze gereden, was van links naar rechts gezwalkt, had het verkeer be lemmerd en ramde een langs de weg ge parkeerde auto. De uitspraak volgt op 24 December. Geduldig ivacht een groep Parijzenaars, die zich nog willen laten inschrijven op de kieslijsten, bij het bxtreau van de verkiezingen in hun district. Belangstelling voor de zetels is er genoeg: er zijn ruim 5000 candidaten, terwijl er maar 627 zetels beschikbaar zijn.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9