Vernietigend wetenschappelijk oordeel over „aardstralen" c.a. mi nart PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Bloembollen met Kerstmis in zelfde conditie als in volle grond KELLER Blijf meester EINDE VAN EEN ILLUSIE Wichelroede-reacties en „afscherm- kastjes" waardeloos bevonden (uu! nurxivio ofiteycu omj/ De radio geeft Vrijdag Tiocli ié Uet zo J W ichelroedelopers veelal te goeder trouw MONTY COATS in kleuren Rijkscommissie voor de monumentenzorg Tentoonstelling van geschenken uit de West Tentoonstelling BloemlustLisse RADICALE OPRUIMING wegens verbouwing moderne meubelen 250 MODELKAMERS Schrijnende salarisverschil len in onderwijzers-ambt Half jaar voor poging tot zware mishandeling Viscentrum in De Biesbos Nieuw kabinet in Turkije rn^t bervormingsolannen Examens over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten BOOR PUTTEN V. DONDERDAG 15 DECEMBER 19 55 (Speciale berichtgeving) „Land-, tuin- en bosbouwers wordt aangeraden, geen waarde te hechten aan wichelroedeonderzoek en afschèrinapparaten of aan pogingen tot verwijdering van aardstralen, op welke wijze dan ook, uit landerijen en gebouwen". Dit is de niets aan duidelijkheid te wensen overlatende conclusie, waartoe de Werkgroep voor Landbouwkundig Onderzoek inzake het wichelroedeprobleem van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen komt in een uitvoerig en zeer gedocumenteerd rapport dat vandaag gepubliceerd is. „De resultaten van het onderzoek, waaraan een aantal bekende wichelroedelopers heeft medege werkt en dat op uitgebreide experimenten is gebaseerd, leidde tot de conclusie, "eling van de geschiktheid van stallen als standplaats voor vee en van de grond als groeiplaats voor gewassen door wichelroedelopers geen en kele practise he betekenis heeft. Hetzelfde geldt voor de be schermende werking tegen bezwaren bij dier en gewas, welke aan „afscherm- apparaten" wordt toegeschreven aldus concluderen prof. dr. A. J. P. Oort, voor zitter, hoogleraar in de plantenziektenkunde te Wageningen, dr. ir. C. K. van Daalen, oud-inspecteur van het landbouwkundig onderzoek te Bilthoven, secre taris, dr. J. van der Grift, physioloog-clinicus aan het Rijkslandbouwkundig Proefstation te Hoorn, ir. S. F. Kuipers, Rijkslandbouwconsulent voor bodem en bemestingsvraagstukken te Wageningen, dr. ir. F. W. G. Pijls, Rijkstuin- bouwconsulent voor bodemaangelegenheden te Wageningen en dr. D. A. de Vries, natuurkundige aan het Natuurkundig Laboratorium der Landbouw hogeschool te Wageningen. De opdracht, die deze werkgroep had, luidde na te gaan: a. de juistheid van de bewering dat „aardstralen" in de regel een ongunstige invloed zouden hebben op gezondheid, groei en productiviteit van dier en gewas en b. of deze bezwaren door „afschermapparaten" opgeheven kurrnen worden. Voor dit onderzoek werd de assistentie ingeroepen van enige wichelroedelopers (voor het merendeel beroepsmensen met langdurige practijk), die „rustig en met volle toewijding arbeidden en de indruk maakten, zeker te zijn van hun aanwijzin gen." Uitspraken wichelroedelopers niet gelijkluidend Onderzoekingen, verricht in Friesland, naar de invloed van wichelroedebanen en -plekken op gezondheid, ontwikkeling en productiviteit van dieren hadden tot resul taat, dat bij geen enkele stal de uitspraken der wichelroedelopers gelijkluidend waren, zodat een goede basis voor het onderzoek ontbrak. Er kon dan ook geen waarde aan worden toegekend. Tussen de reacties van drie beroepswichelroedelopers en de be zwaren bij het vee kon geen verband wor den geconstateerd. Verder kon worden vastgesteld, dat op de standen, waar de deelnemende wichel roedelopers een reactie kregen, zich niet meer bezwaren voordeden dan op de stan den zonder wichelroedereactie. Proefnemingen in de provincie Utrecht leidden tot hetzelfde negatieve resultaat. Verder is gebleken, dat, niettegenstaande afscherming met behulp van het zogenaam- „Poverni"-apparaat, bij het onderzochte ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 FERD, BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Franse chan sons. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Instrumentaal Octet. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest. 14.40 Dansmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Franse muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. (Intermezzo: Platen). 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Vragenbeantwoor- ding. 18.45 Platen. 18.55 Causerie, door Prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting waarin opgenomen: 1. Nederlandse vraagstukken in de Verenigde Naties. 2. Waarom nood- wachter. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Amusements muziek. 21.50 Koorzang. 22.20 Zang en piano. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.10 Voor de kleu ters. 10.40 Platen. 11.00 Orgel. 11.20 Voor dracht. 11.40 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Orgel. 13.55 Beursberichten. 14.00 Radio Philharmonisch sextet. 14.20 Litterair pro gramma. 14.40 Radio Philhaxmonisch sextet, (verv.) 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie met illustratie. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Accordeonorkest en so list. 18.45 De strijd voor meer welvaart, cau serie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klank beeld over kinderen en hun moeilijkheden. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Nieuws van de V.P.R.O. 19.55 De volgende week. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Om een Atlantische gemeenschap, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Strijkorkest en piano. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenlands weekover zicht. 22.25 Instnimentaal kwartet en solist. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School- i-adio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonisch orkest en soliste. (21.0021.15 Kunstkaleidoscoop)22.00 Nieuws. 22.15 In ternationale Radio-Universiteit. 22.30 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). vee zich een aantal bezwaren, waaronder zeer ernstige, voordeed. Concluderende stellen de onderzoekers, dat van enige waarde der wichelroede voor de beoordeling van de geschiktheid van stallen voor rundvee en paarden niets is gebleken. Geen verband tussen plantenziekten en aardstralen Proeven, genomen op bouwland, leidden tot de vaststelling dat van een samenvallen van de als „bestraald" aangegeven plekken en het optreden van ernstige zieke plekken niets is gebleken. Integendeel, de z.g. „be straalde" gedeelten waren eerder minder ziek dan de onbestraalde gedeelten, en om gekeerd. Met betrekking tot de aardappelmoeheid kon worden geconstateerd, dat er geen ver band bestond tussen het optreden van deze ziekte en de zogeheten „bestraalde" banen en -plekken in de onderzochte velden. Dooi de Povemi-apparaten werd geen invloed uitgeoefend op het optreden van aardappel- moeheid, terwijl tenslotte tevens bleek, dat bladrolziekte bij aardappelen en phy- tophtora in het loof niet door een Poverni- appax-aat werden bestreden. Een onderzoek in Groningen gericht op vlasbrand had tot conclusie, dat een „Del- zen"-afscherm-apparaat het optreden van vlasbrand in matige graad bij een niet erg gevoelig ras, en in ernstige mate bij een gevoelig ras, niet kon verhinderen. In het rapport wordt eveneens nagegaan of de resultaten van het onderzoek toe laten, een oordeel uit te spreken over het al of niet bestaan van aardsti-alen. Bij het onderzoek van de werkgroep is namelijk, zoals betoogd werd gebleken, dat aanwij zingen van wichelroedelopers niet met el kaar kloppen, dat uitspraken over de bete kenis van aardstralen voor plant en dier lijnrecht tegenover elkaar staan, dat er een verscheidenheid van theorieën bestaat over aardstralen en dat vele verklaringen over aai-dstralen meer aan losse beweringen dan aan wetenschappelijk-gefundeerde be schouwingen doen denken. De werkgroep is dan ook de mening toe gedaan, dat het niet mogelijk is aardstralen als physisch begrip te aanvaarden, maar dat veeleer uit de resultaten van het on- dei-zoek volgt, dat de reactie der wichel roede onder invloed staat van suggestie en autosuggestie. In een speciaal hoofdstuk van het rap port wordt nagegaan, wat andere onderzoe kers op dit gebied hebben bereikt. Uit de gegevens blijkt, dat de door hen getrokken conclusies overeenstemmen met de resul taten, vastgelegd door de werkgroep. De commissie merkt overigens nog op, dat wichelroedelopers als regel volkomen te goeder trouw handelen. De kans op op zettelijk bedrog is echter bij hen, die hier in een broodwinning vinden, in het bijzon der door de levering van dure afscherm apparaten zeker niet uitgesloten. Met ingang van 1 Januari is jnr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel op zijn ver zoek door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen eervol ontheven uit zijn functie van voorzitter van de Rijks commissie voor de Monumentenzorg onder dankzegging voor de vele in deze functie bewezen belangrijke diensten. De heer Van Rijckevorsel blijft echter deel uitmaken van genoemde rijkscommissie. Met ingang van diezelfde datum is als voox-zitter dezer Rijkscommissie benoemd mr. J. W. Frederiks. ADVERTENTIE De geschenken die de Koningin en Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan de Ne derlandse Antillen en Suriname hebben ontvangen zijn thans uit onze rijksdelen ovei-zee in Nederland aangekomen en zul len in de week vóór Kerstmis in de bene- dengalrij in het Koninklijk Paleis op de Dam worden tentoongesteld. Donderdagmiddag aanstaande zal de ten toonstelling in aanwezigheid van een aan tal genodigden worden geopend, waarna zij van Vrijdagmorgen af voor het publiek wordt opengesteld. Er zal een geringe toe gangsprijs worden geheven. De bruto op- bx-engst komt ten goede van nog nader aan te wijzen sociale en culturele instellingen in Suriname en de Nederlandse Antillen. De heer R. M. van der Hart, die al vele bloemententoonstellingen heeft gezien, spreekt vol bewondering over de bestuursleden van de Stichting „Bloemlust" en de kwekers op het gebied van het „broeien" of „trekken", omdat zij er voor zorgen, dat er om streeks Kerstmis te Lisse een tentoonstelling gehouden woi-dt die uniek in de wereld is. Nergens anders ziet men een zo grote verzameling voorjaarsbloemen, die vijf maanden vroeger bloeien dan normaal als in de Bloemlust-hal van het H.B.G.-gebouw aan de Grachtweg te Lisse. Donderdag 22 December opent jhr. mr. di\ O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden te Hillegom de tentoonstelling, die tot en met Vrijdag 30 De cember (uitgezonderd Eerste Kerstdag) te bezichtigen zal zijn. Bloemen van geforceerde bollen zullen er te zien zijn en de heer Van der Hart verheugde zich er over, dat „Bloemlust" zo ondernemend is de tentoonstelling (in Fe bruari wordt de tweede gehouden) in de winter voor te bereiden. Natuurlijk zijn zij ook bedoeld als reclame, maar dat is niet zo erg, omdat de reclame het gehele bloem bollenvak geldt. De medewerkers willen er voor zox'gen, dat de voorjaax-sbloemen in zo groot mogelijk aantal en in uitstekende kwaliteit worden geëxposeerd. Dat dit mo gelijk is, is te danken aan de grote vak kennis van de kwekers. De bollen zijn gedeeltelijk van te voren reeds speciaal gekoeld, voor een ander deel niet. Wanneer men dan ook op de ten toonstelling bij sommige inzendingen ziet staan .onbehandeld' en verschillende prijs vragen zijn uitgeschreven zowel voor ge- prepareerde als onbehandelde inzendingen, betekent dit dat de bollen al of niet een zodanige voorbehandeling hebben onder gaan. De normale behandeling is het z.g. „inkuilen" van de bollen, te voren zorg vuldig gesorteerd en in kisten opgeplant. Zo gaan ze de grond in tot het wortelgestel en de „pen" voldoende ontwikkeld zijn. Hiervoor is nimmer een bepaalde datum te stellen. Uitsluitend het vakmanschap van de kweker beslist of de tijd rijp is. Dan worden ze overgebracht naar de z.g. trek kas, waar ze een behandeling krijgen on der verschillende temperaturen, mede om de planten af te harden en de diepte van de kleur te doen toenemen. „Getrokken" bloemen willen nog wel eens wat flets van kleur zijn, maar bij een vakman komt dat niet voor. De Bloemlust-tentoonstelling levert er het bewijs van, want men ziet hier de tulpen, narcissen en hyacinten in dezelfde conditie als straks in de volle grond. Voor de vakmensen zijn de tentoonstel lingen van Bloemenlust het belangrijkst, maar voor liefhebbers zal er veel te genie ten zijn. Velen verzorgen zelf ook bollen en zullen nieuwsgierig zijn welke resul taten kwekers bereiken, om vergelijkingen te maken. Ieder jaar vormen de tulpen het on zekere element op de expositie. De ver wachtingen van de laatste dagen zijn gun stig te noemen voor een prachtig tulpen assortiment. Ook zal men er mooie nar cissen in vele variëteiten aantreffen en het beste op het gebied van de hyacinten. Voorts zijn er op de tentoonstelling een grote inzending amaryllis en de vuurrode poinsettia's, populair bekend als „Kerst roos". M echanisatie In de hal naast die, waar de bloemen tentoonstelling wordt gehouden is de me- chanisatie-tentoonstelling ondergebracht. In het buitenland mechaniseert men op groter schaal dan hier. Daar geschiedt het planten en rooien van de bollen me chanisch, omdat ze daar op groter opper vlakten zijn opgeplant. De mechanisatie-show toont een groot aantal machines in het bloembollenbe- drijf in gebruik. Daar zijn de schoonmaak-, ADVERTENTIE Deze week op al onze geëtaleerde artikelen 10 KORTING ZIJLSTRAAT 63 - HAARLEM - TEL. 15887 soideer- en telmachines. Vele geëxposeerde machines en motoren zijn voor grondbe werking (trekkers, cultivators, etc.), zo mede installaties die gebruikt worden voor de ziektebestrijding (kookketels). Bijzon dere aandacht wordt besteed aan de in richting van de zogenaamde bollenschuur, die men in de eenvoudigste vorm nog als een soort reliek in de bollenstreek aan treft. De moderne bollenschuur gelijkt meer op een fabriek, met de modernste in stallaties voor de regeling van de tempera tuur en de vochtigheidsgraad (stookinstal- laties met thermostaat, ventilatoren etc.). Voorts ziet men de nieuwste snufjes op het gebied van schuurinrichting, van be mesting en van ziektenbestrijding langs chemische weg. Tenslotte zijn er de stands die tonen hoe men in de bedrijven de ad ministratie kan vereenvoudigen. ADVERTENTIE j. Tj.*3*V v; TVÏVV&•iliSVi'friCtr *Yv- v, j'.'.A» kunstnijverh^^^ WONINGINRICHTING CEVERW IJ K Nieuwjaarscorrespondentie naar plaatsen buiten Europa Luchtpostcorrespondentie voor buiten- Europese bestemmingen, waarvan het ge wenst is dat zij de geadresseerde voor 1 Januari 1956 bereikt, moet uiterlijk op de hierna vermelde data ter post bezorgd zijn: Australische Statenbond (Sydney), Japan (Tokio), Nieuw-Zeeland (Auckland): 19 December. Mexico (Mexico D.F.), Vene zuela (Caracas): 20 December. Iran (Tehe ran), Malakka (Singapore), Amerika (New York): 21 December. Algerië (Algiers), Argentinië (Buenos Aires), Brazilië (Rio de Janeiro), Canada (Montreal), Chili (Santiago), Egypte (Caïro), India (Bom bay), Indonesië (Djakarta), Irak (Bagh dad), Isx-ael (Tel Aviv, Haifa), Marokko (Casablanca), Nederlandse Antillen (Wil lemstad, Oranjestad), Nederlands Nieuw- Guinea (Biak), Pakistan (Karachi), Syrië (Damascus), Tunesië (Tunis), Unie van Zuid-Afrika (Johannesburg); Uruguay (Montevideo): 22 December. Suriname (Paramaribo): 24 December. De overtocht is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor andere plaatsen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid nodig. 74. De enveloppe bleek enkele bankbil- jetjes te bevatten en een briefje, dat Pan da nieuwsgierig las. „Waarde landgenoot", stond er. „Het kwam mij toevallig ter ore, dat ge zonder een cent in den vreemde zijt gestrand. Dit kan ik niet dulden. Het prestige van ons land lijdt er onder, indien onze landgenoten bedelend langs de wegen zwerven. Als vurig patriot zend ik u dus hierbij geld voor de terugreis. Pro patria! zoals wij latinisten uitroepen. Een landgenoot. „Hiermee zijn onze problemens opge lost!", riep Pat verheugd. „Er is genoeg voor de terugreis van ons drieëns! Wie zou dat brave landgenoot zijn?" ..Ik heb zo'n vermoeden, dat we hem goed ken nen", antwoordde Panda. „Maar laten we nu maar vlug opstappen, dan halen we nog net de boot". Dus beloonden zij het jongetje met enkele ridderorden en bega ven zich opgelucht op weg. En Joris? Die was ook op de terugreis, maar per vlieg tuig. Hij zat lui achterover en deelde grote fooien uit. „Leef en laat leven", mompel de hij. „Een succesvol zwaarwater drager als ik, kan zich die kleine presentjes wel veroorloven". EINDE Bond van Chr. Mulo-scholen De Bond van Christelijke MULO-scholen in Nederland heeft zich met een open brief gericht tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In deze brief zegt de bond verontrust te zijn door de on natuurlijke uittocht van ondex-wijzend per soneel uit zijn scholen. Deze wordt gesti muleerd, aldus de bond, door de salarissen in aangrenzende en voor een deel gelijk- waardige sectoren van het voortgezet on- dei-wijs, die gunstiger moeten worden ge noemd dan bij het Uitgebi-eid Lager Onder wijs. Door de wel schrijnende verschillen gevoelen de onderwijzers zich maatschap pelijk gediscrimineerd en in hun rechtsge voel ernstig gekrenkt. Voor de Groninger politierechter heeft terecht gestaan de 76-jarige G. S., thans gedetineerd, die op 26 October in de Drie- molendrift te Groningen de bij hem in wonende 51-jarige vrouw met een bijl ver schillende verwondingen toebracht. De vrouw slaagde er in de man het wapen af te nemen en gaf op haar beurt de aanvaller enkele klappen. Daarna vluchtte ze het huis uit en waarschuwde de politie. De verdachte zei dat hij tot zijn daad gekomen was, omdat de vrouw hem slecht had behandeld. De politierechter ver oordeelde hem conform de eis tot 6 maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met bepaling dat hij zich gedurende de proeftijd zal laten opnemen in een tehuis dat de reclassering voor hem geschikt zal vinden. Op initiatief van een zaadhandelaar uit Breda is thans de N.V. Vis-centrum in op richting, die met een kapitaal van f 150.000 een centrum voor sportvissers te Lage Zwaluwe aan de Biesbos gaat bouwen. Men hoopt het project, dat een recreatie gebouw, bungalows met slaapplaatsen voor 100 personen en een aanlegplaats voor 100 roeiboten en 2 motorboten omvat, bij het begin van het nieuwe visseizoen op 1 Juni 1956 gereed te hebben. Het gemeentebestuur van Hoge en Lage Zwaluwe heeft alle medewerking toege zegd en zal onder meer zorgen voor het bouwen van de aanlegplaats. Het benodigde kapitaal wil men bijeen brengen door een uitgifte van aandelen van elk f 100. vooral aan de Nederlandse sportvissers. De aandeelhouders krijgen dan bij het verblijf in het centrum be paalde faciliteiten. De Biesbos, een der „pootvispotten" voor de Nederlandse sportvisserij is tienduizen den hectaren groot en zal een welkome aanvulling zijn voor de Nedei-landse sport- vissers, wier getal sinds 1947 verdubbe1 is en thans ongeveer 400.000 bedraagt. ANKARA (Reuter) De afgevaardig den van de Turkse democratische partij hebben hun vertrouwen uitgesproken in de nieuwe Turkse regering, na kennis ge nomen te hebben van het program van de regering. De regering die op 9 Decem ber is samengesteld, bestaat geheel uit democraten. Het regeringsprogram behelst een grond wetherziening om de instelling van een Senaat, naast de grote Nationale Vergade ring, mogelijk te maken. Voorts plannen voor de instelling van speciale rechtban ken ter bestrijding van woeker en nieuwe wetten tegen laster. Er zullen twee nieuwe ministeries wox-den gevormd: een minis terie voor Energie en Industrie en een mi nisterie van Mijnbouw. Er staan nog an dere administratieve hei-vormingen en hervormingen op het gebied van de recht spraak op het program. De wijzigingen van de kieswet, die na de verkiezingen van 1950. toen de democratische partij aan de macht kwam, werden aangenomen, zullen worden opgeheven. De oppositie had ze „ondemocratisch" genoemd. Amsterdam. Vrije Universiteit. Candi daatsexamen Rechten: D. R. Dooyes, Laren; J. Verboom, De Meern. Candidaatsexamen Psychologie: mej. M. Hazenberg, Wasse- naax-, Candidaatsexamen Paedagogiek: A. Leen. Amsterdam. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Economie: D. A. van Waar denburg, Benneb roek. Candidaatsexamen Economie: A. van Wijk, Zaandam; Th. P. Hazenberg, Amstelveen; J. J. Henks, Amers foort. Leiden: Candidaatsexamen A Wis- en Natuurkunde: A. J. Cuelenaere, Leiden. Doctoraal examen Sterrekunde: A. 01- longren, Oesgtgeest. Doctoraal examen Scheikunde: Th. Hajonides van der Meuten, Leiden. Doctoraal examen Biologie: mej. H. J. G. Oosterhout, Leiden; J. J. Gottenbos, Leiden. j Afgewezen. De Britse nationale vakbond van spoorwegpersoneel heeft een voor stel afgewezen om twee duizend Itali aanse arbeiders naar Groot-Brittannië te laten komen om te voorzien in een tekort aan arbeidskrachten bij de spoor wegen. De commissie voor het genaaste vervoer had de vakbond verzocht met het plan in te stemmen. Opvangen. Op de proefbaan voor raketten te Woomera in Zuid-Australië is een apparaat vervaardigd met behulp waar van afgeschoten raketten, die per para chute omlaag komen, door vliegtuigen kunnen worden opgevangen om bescha diging der waarnemingsinstrumenten in de raket bij het neerkomen te voorko men. Kruis. Volgens het dagblad „Globo" zou de Italiaanse communistische partij be sloten hebben een kaart uit te geven, waarop zowel hamer en sikkel als kruis vooi'komen, voor Rooms-Katholieken die, zonder zich als lid te laten inschrij ven, zich wel „vriend" van de partij willen noemen. Bekend. Een tribunaal in Seoel heeft twee Zuid-Koreaanse militairen ter dood ver oordeeld, die bekend hebben, dat zij vo- rig jaar October een moordaanslag had den willen plegen op president Rhee. Belangstelling. De Britse commerciële te levisie zal na 9 Januari 1956 haar och tenduitzending staken. De belangstelling voor deze uitzendingen is niet zo groot als werd verwacht. Verkouden. Premier Eden van Groot-Brit tannië moet tengevolge van een ver koudheid binnenshuis blijven, aldus is te Londen bekend gemaakt. Zonsverduistering. Geleerden hebben een gedeeltelijke zonsverduistering op Cey lon goed kunnen waarnemen. De leider van de Amerikaanse ploeg dr. Schroeder zei dat zijn waarnemers slechts tien mi nuten verloren hebben toen een wolk voor de zon langs trok. Meningsverschil. Een vijftiental ingenieurs en geleerden, die in de fabriek van Lockheed te Burbank in Californië aan de constructie van geleide projectielen werken, heeft besloten ontslag te nemen wegens meningsverschillen met de di- rectie over „de wijze waarop het onder zoek moet worden gevoerd". Staking. Ongeveer 65 duizend arbeiders van 173 ondernemingen van de AVROS (Algmene Vergaderng van Rubberplan ters ter Oostkust van Sumatra), die ge organiseerd zijn in de vakbond de OBPI, zijn in staking gegaan. De staking treft rubber-, thee- en palmolie-ondernemin gen. niet de tabaks-ondernemingen. Agenten De Zuid-Vietnamese politie heeft een groot aantal communisten in Saigon en verscheidene andere steden in het Westen en Zuiden van Zuid-Vietnam gearresteerd. Het (Zuid) Vietnamese persbui-eau, dat de communisten agen ten uit Noord-Vietnam noemt, meldt, dat bij invallen bij communisten in het gehele land „belangrijke hoeveelheden ooi-logsmateriaal en documenten zijn buitgemaakt". Kerstgeschenk. De Verenigde Staten heb ben een Kerstgeschenk voor de arme en hongerige bevolking in de gehele wereld bekend gemaakt in de vorm van een jaarlijkse distributie van overtollige voedselvoorraden door Amerikaanse in stellingen. De gift zal naar men ver wacht ruim 350.000 ton per jaar groot zijn en over 67 landen verdeeld worden. Verwacht wordt, dat tarwe het voor naamste product zal zijn. Schedel. Volgens „Antara" is op Midden- Java de schedel gevonden van een vol wassen mens, waarvan de ouderdom mogelijk groter is dan van welk tot nu toe gevonden menselijk overblijfsel ook. Dr. P. Marks, een geoloog, die voor de technische faculteit van Bandung werkt, heeft verklaard, dat de vondst mogelijk ouder is dan de „Javamens", van wie in 1890 een stuk van de schedel en de kaak gevonden werd. Uitspraak. Het Braziliaanse opperste ge rechtshof heeft medegedeeld, dat het geen uitspraak kan doen over de schor sing van Joao Cafe Filho als president, voordat de staat van beleg is opgeheven Cafe Filho werd geschorst na de laatste van twee staatsgrepen van het leger, de vorige maand. De waarnemende presi dent, Nereu Ramos, kondigde de staat van beleg af om het nieuwe regiem te bestendigen. ADVERTENTIE WAT MuN HARPT maakt 15 60E D ALLE DINGEN hebben hun eigen ver houding. Dit is geen diepzinnige wijsheid, maar een ervaringsfeit dat we op elk mo ment van de dag kunnen toetsen. Wie onder een microscoop een haarvat heeft bekeken en het preparaat een ogenblik later met het ongewapende oog beschouwt, staat verbaasd over de uitwisseling van stoffen die door dat nietige buisje moge lijk blijkt. Maar onder de mi- croscoop was een dergelijk be roep op onze verbeelding niet noodzakelijk, omdat de pro porties door de vergroting méér met onze eigen afmetin gen in overeenstemming wa ren gebracht. Het omgekeerde doet zich voor bij de boorgaten die in de aardkorst worden gemaakt om de diepliggende olie- lagen te bereiken. Van een haarvat kunnen we hier moeilijk spreken, want de breedte van het boorgat is voldoende voor een stel behoorlijk dikke buizen. Maar zouden we in dit geval de zaak gaan verkleinen, dan blijkt het dat uiterst dunne haarvaatjes de bodem worden ingezonden om de olie te bereiken. Wilt u een goede vergelijking, laat dan een dun draadje boven van de kast naar beneden hangen, tot op de grond. Een dergelijk draadje geeft ongeveer de verhoudingen aan van de boorputten. Wil onze vergelijking opgaan, dan gaat het dus alleen maar om de diepte van de boorga ten. Welnu, die diepten zijn tegenwoordig indrukwekkend genoeg. Lange tijd was het boorgat van Czuchow in Opper-Silezië het diepste van Europa, want men wist in 1909 een diepte van bijna 2300 m. te bereiken. Dat was in die tijd een record, maar vóór de oorlog wist men op de Lilne- burgerheide een boordiepte van 3000 m. te halen. Het diepste boorgat ter wereld be vond zich toen in Californië, waar de olie houdende zandlaag 4000 m. onder het aardoppervlak ligt en een boorput van ruim 4500 m. werd gemaakt. Maar dit is allemaal al weer verleden tijd, want de Standard Oil Co. of California produceert momenteel olie uit een laag die op 5100 m. diepte ligt, behorende tot het olieveld van Wasco (Cal.). Maar zelfs dit is niet het wereldrecord, want het diepste boorgat bevindt zich momenteel in Wyoming en reikt tot een diepte van 6255 meter. Ook de boorgaten hier in Nederland zijn lang niet mis, want de Nederlandse Aard olie Maatschappij heeft bij Haren, in Gro ningen, een diepteboring tot ongeveer 3400 m. gemaakt. Dat is ongeveer even diep als de grootste diepte die in Indië door de Bataafsche Petroleum Maatschappij werd bereikt bij Lho Soekon, in Atjeh, waar de boor tot 3416 m. ging, zonder overigens olie te bereiken. Wanneer u bij deze lengten de verhoudingen in het oog houdt, zult u de vergelijking met het haarvat wellicht niet eens zo ongelukkig vinden. Eén ding mogen we hierbij echter niet uit het oog verliezen, n.l. het feit dat de boorgateji soms wel eens heel zonderling verlopen! waarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2