IJmond-slachthuis nog steeds in troebel water COR OLY LEDEREN KLEDING LEDEREN VESTEN COR OLY Streven naar in een avondonderwijs instituut Veren igi ngsva ria Vogelshow in Cultureel Gebouw door burgemeester geopend Raadslid in het geweer tegen bromfietsen op landelijke wegen Meningsverschil over onteigening van de even zijde der Linnaeusstraat Agenda voor Velsen „Niets begeerlijks voor Velsen" Ironie rond ernstige plannen lijkt misplaatst Schuilplaatsen voor de bevolking Afsluiting zou echter moeilijkheden van velerlei aard met zich brengen Plannen voor Middelbaar Technische avondschool VSV met gewijzigde voorhoede in het veld Binnenkort begraafplaats opnieuw in de raad uit de IJmond Legpenning gemeente voor J. Veldhuizen LAARZEN WANTEN HANDSCHOENEN CAPS Avondlyceum in de IJmond Niet over de proceduremaar over de prijs Joseph Blankenaar klopt DGIJ met 16-4 Rob Geraerds speelde solotoneel Velsense winkels tot 9 uur open Landarbeidersbond huldigde trouwe leden „It Sloof" voor Velsens „Fryske Trou" Burgerlijke Stand van Beverwijk Watervliet I wacht het nieuwe jaar af Velen „onthand" door verlies van vele hand schoenen VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 IN HET RECENTE IJmond-verleden hebben op allerlei gezamenlijke problemen bet plaatselijk chauvinisme, de politiek en min of meer ook de domheid hun stempel gedrukt. Meer speciaal, waar het om de bouw van „een" slachthuis ging en gaat een slachthuis voor de drie gemeenten gezamenlijk, want dit project is als weinig andere verzeild in een sfeer, die vaak zo troebel is geworden door alle mogelijke beïnvloeding en speculaties, dat de ganse IJmond-ontwikkeling leek te worden afgeremd door dit ene, zij het importante onderdeel. Als weinig andere toekomstige bouwwerken binnen de invloedssfeer van Velsen, Beverwijk en Heemskerk zijn de slachthuisplannen die van deze en gene zijde ter tafel worden gebracht, onderworpen aan grondige voorstudiën, maar vooral het Velsense project is dermate langdurig bekeken op zijn financieel-economische en slachttechnische merites, dat het naar veler bescheiden mening niet aan gaat het project, zoals het voor de hele IJmond nabij IJmuidens haven is ge dacht, af te doen met een schouderophalende ironie. Dit gebeurde niettemin eergisteren in Heemskerks raad en het is vaker gebeurd binnenskamer het zal nog wel eens voorkomen, maar of daarmee de IJmond-zaak gediend is, blijft voor de ingewijden een grote vraag, terwijl ook deskundige buitenstaanders zich meermalen hebben afgevraagd, of het schertsen met ernstige plannen wel in overeenstemming is met de waardigheid der aanvallende partijen. De situatie is dus momenteel zo, dat Ge deputeerde Staten zowel het Beverwijkse als het Velsense plan voor een nieuw slachthuis hebben verworpen; beide ge meenten menen aanspraak te kunnen maken op nieuwbouw: Beverwijk omdat het tunneltracé zijn bestaand abottoir let terlijk van de kaart veegt en Velsen, omdat de gemeente voor een gezamenlijk IJmond- slachthuis de ideale plaats (die aan de haven) meent te kunnen offreren. Een plaats, zo luidt de weloverwogen argumen tatie, waar ook Velsens raad ten volle mee instemde, waar niet geheid hoeft te worden, waar geen kostbare agrarische grond ten offer zal vallen, maar bovendien, waar de onmiddellijke nabijheid van vrieshuizen met hun surplus aan koude een prachtige rendementsbasis zullen kunnen geven. Revolutionnair Dit economische facet is ten nauwste verweven met het slachttechnische, want het economische voordeel, dat Velsen ziet in zijn ietwat revolutionnair gedachte wijze van slachten (volgens het line-dres sing systeem) geeft een niet geringe moge lijkheid voor een snelle verwerking van het vlees. Verwerking in de richting onder meer van de vrieshuizen, die nu eenmaal samen met moderne slachthuizen altijd export naar zich toezuigen. Het is in dit verband bepaald onjuist, dat de export zich op de productiegebieden van het vlees alleen richt met voorbeelden is aan te tonen, dat de export zich nestelt vlak bij de eind fase: het slachthuis van Rotterdam heeft een enorme „doorzet" van exportvlees, om dat het zo gunstig bij de vriehuizen aan de havenmond ligt en juist daarom mogelijk heden krijgt voor expansie. De traditionele wijze van slachten even wel heeft buiten haar hygiënische bezwa- ADVERTENTIE voor voor DAMES en HEREN korte en lange modellen in diverse kleuren ren bovendien het enorme tijdverlies tegen zich. En aangezien geen enkel slachthuis alleen voor de directe „burger" behoefte rendabel te houden is, zal de steun van de export een niet te verwaarlozen factor blijken te zijn bij de opzet van elk slacht huis. Wanneer men deze factor dus op voor hand kan „inwerken", zal het slachthuis min of meer de ideale combinatie geven tus sen verwerking en afzet. Daar komt als sterk argument voor het Velsense plan nog bij, dat de aanvoer van het vee per rail in IJmuiden geen probleem is en de afvoer per auto allerminst vraag stukken schept: elk slachthuis in elk woon- centra ligt nu eenmaal aan de periferie en CCOCXXOOOOOCOOOOOOCJOOCOOOOOOOCOOCCOOOOOCCCOCOCOCCCCCICO» De laatste weken is in diverse openbareI bijeenkomsten het IJmond-slachthuis zo intensief en vaak dermate gedétail-j leert in de debatten en gesprekken be trokken, dat het ons juist leek op dit moment de proporties van deze belang rijke aangelegenheid, die zowel voor j Beverwijk, Heemskerk als Velsen van\ onmiddellijke importantie geacht moet worden, tot normale omvang terug te, brengen. '3óoco<xx»ocoo30oocooocx»c>ooococGocooooocooax>ocGocoDooooc de Amsterdamse slager in Zuid zal min stens even ver moeten rijden naar het abat toir bij de haven in Oost als de Heemsker ker naar de IJmuidense havenmond. Niet begerenswaardig Het is opvallend, hoe weinig gehoor deze algemeen erkende feiten vinden in bepaal de kringen, die het IJmond-slachthuis op een andere plaats dan in IJmuiden wensen, waarbij dan de voorkeur van Velsen wordt uitgelegd als een dominant standpunt. Ons is echter uit verschillende gesprek ken duidelijk geworden, dat Velsen in genen dele gecharmeerd is op „het" slacht huis om der wille van dit slachthuis; zulk een gebouw behoort nu eenmaal niet tot de spectaculaire en begerenswaardige cultuur monumenten, maar dient logischerwijze slechts daar te komen, waar het het meest economisch kan worden geëenploiteerd. Het is verder opvallend, hoe weinig ob jectief deze kwestie in de binnenkamers van de IJmond zelve vaak wordt bezien terwijl grote vleesverwerkende industrieën gemeenten in dezelfde omstandigheden en exporteurs van importantie, die Nederlands vlees naar de meeste West-Europese lan den afzetten, de Velsense principes alleen maar gezond achten. MET DE UITNODIGING om toe te treden als erelid tot de Volièrevereniging „Vogel vreugd" van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers heeft Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint gisteravond met zijn echtgenote het Cultureel Gebouw kunnen verlaten, nadat hij de grootste in Nederland gehouden Nationale Vogelshow in twee zalen van het gebouw had geopend. Tevoren was hij door de voorzitter van de vereniging, de heer P. Nan rondgeleid door beide zalen, waarin de vijfhonderd vogels achter de tralietjes de vederpracht tonen of laten horen tot welke prestaties zij in staat zijn. Mr. M. M. Kwint heeft zich gisteravond tevens van de taak ge kweten om de door de gemeente Velsen beschikbaar gestelde legpenning uit te reiken aan de eigenaar van de kampioensvogel op deze show: de heer J. van Veldhxiizen uit IJmuiden, die met zijn putter-kanarie in kooi nummer 199 bij de jury een aantal punten van negetig haalde. in pracht uitvoering Voorts Het meest gespecialiseerde motor- en rijwielhuis van Noordholland BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK TELEFOON 4627 De show in het Cultureel Gebouw over treft werkelijk nog alle verwachtingen van een ieder, die bij de opbouw dicht voor de opening in de avond om acht uur nog in de zalen aanwezig was. Er is een door de Velsense plantsoenendienst voortreffelijk verzorgde entourage van planten en bloe men ontstaan bij deze show, die op zich zelf al het bewonderen waard is. Ruimtegebrek Voorzitter P. Nan jr. vond het dan ook een belangrijke dag voor de vereniging, die zowel in Beverwijk als in Velsen thuis hoort. Hij was vol lof over het door de ver eniging bereikte resultaat en dankte een ieder, die aan de totstandkoming heeft meegewerkt. Graag had men de beschik king gehad over ruimere zalen, maar de Velsenaren, die de woningnood ook van nabij kennen, zullen de enigszins opeen gepakte kooien ongetwijfeld voor lief ne men bij de gedachte aan dit gebrek aan ruimte. Vele afdelingen uit andere plaatsen zijn bij „Vogelvreugd" in de leer gegaan voor het organiseren van een tentoonstel ling en zelfs de grote Amsterdamse vereni ging met zijn 400 leden heeft door zijn voorzitter laten zeggen: „We kunnen aan jullie niet tippen". Waardering De burgemeester mr. M. M. Kwint was met zijn echtgenote met veel genoegen naar het Cultureel Gebouw gekomen om de opening te verrichten. Vorig jaar deed hij dit ook bij de expositie van „Vogelvreugd" te Velsen-Noord. Mr. Kwint vond hetgeen hij al gezien had in de zalen de moeite waard. Hij uitte zijn grote bewondering voor de vele variëteiten van vogels, die men heeft Wijziging van bouwverordening Bij complexen van meer dan twee huizen en vloeren op meer dan 5 meter hoogte In gevolge de woningwet kunnen in het belang van de bescherming van de bevol king tegen de gevolgen van eventueel oor logsgeweld bij algemene maatregel van be stuur regelen worden gegeven omtrent de inhoud van de gemeentelijke bouwverorde ning, zulks nader uitgewerkt in een K.B. Dit koninklijk besluit bevat voorschriften ten aanzien van het inrichten van schuil plaatsen bij het bouwen van gebouwen, waarin zich twee of meer woningen bevin den en waarin de vloer van ten minste één der hoofdwoonvertrekken meer dan 5 m. boven het bij de hoofdtoegang aansluitend terrein gelegen is. Dus moet de Velsense bouwverordening met de voorgeschreven bepalingen worden aangevuld, zij het dat de tekst van deze bepalingen iets v*'rd ver anderd c.q. verduidelijkt. B. en W. stellen de raad dan ook voor de bouwverordening op de onderhavige pun ten aan te vullen. Eén van de leden van Velsens raad, die B. en W. bij het onderzoek in de afdelingen van de begrotingen der gemeente voor het dienstjaar 1956 een vraag stelde inzake de onveiligheid van verscheidene landelijke wegen in de gemeente, heeft in het antwoord aanleiding gevonden zijn vraag nader toe te lichten. Deze nadere toelichting maakt het B. en W. mogelijk wat uitvoeriger op het door vragensteller aangeroerde onder werp in te gaan. Vragensteller deelde mede in het bijzonder op het oog te hebben ge had de Bergweg, gelegen langs het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort, en de lanen van het boscomplex, begrensd door de Driehuizerkerkweg, de Rijksweg en het land goed „Beeckestijn". Naar zijn mening zijn deze wegen in verband met hun gesteldheid ongeschikt voor het verkeer met bromfietsen. Bovendien is dit verkeer naar het oordeel van vragensteller hinderlijk voor de wan delaars, die van de wegen gebruik plegen te maken. Met het oog hierop acht hij het wenselijk, dat maatregelen worden geno men om de bromfietsen van deze wegen te weren. Het college merkt nu het volgende op: Met het oog op de verwezenlijking van het wederopbouwplan D voor Nieuw- IJmuiden is het o.m. noodzakelijk, dat de gemeente de eigendom verwerft van de panden Linnaeusstraat nrs. 10 t/m 18 (even) te IJmuiden. Anders zal het niet mogelijk zijn de straat door te trekken tot het punt van waar uitzicht wordt verkre gen over de Vissershaven. Herhaalde pogingen om de eigendom langs minnelijke weg te verkrijgen stuitten VRIJDAG 16 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Ciske de Rat". Rex, 20 uur (officieuze opgave), „Terwijl Parijs slaapt". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19—21.30 uur. Velser Jazz Society, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgeb., concert m.m.v. Beryl Bryden. ZATERDAG 17 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Ciske de Rat". Rex, 20 uur (officieuze opgave), „Terwijl Parijs slaapt". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Reisver. „Lemaire", 20 uur, zaal Flora, viering 10-jarig bestaan. af op de prijs, welke de gemeente voor deze panden kon betalen en welke voor de eige naren onaanvaardbaar was. De waarde van de panden is getaxeerd door de centrale commissie voor de ont eigeningsvergoedingen te Rotterdam. Aan gezien de onderhandelingen niet het ge wenste resultaat opleverden waren B. en W. genoodzaakt de onteigening van deze onroerende goederen voor te bereiden. Te dien einde heeft het college, ingevolge het derde lid van artikel 10 van de wederop- bouwwet, van 27 Juni 1955 tot en met 18 Juli 1955 ter gemeentesecretarie ter inzage doen leggen een uitgewerkt plan van ont eigening Gedurende de genoemde termijn zijn daartegen bezwaren ingekomen van 1. mr. J. W. Crefeld te IJmuiden namens: a. mevrouw C. J. de Jonge-de Groot, eige naresse van de panden Linnaeusstraat nrs. 10 en 12; b. H. Meijer, eigenaar van de per celen Linnaeusstraat nrs. 14 en 16; 2. P. Bleeker te Santpoort namens E. de Groot, eigenaar van het pand Linnaeusstraat nr. 18. Deze bezwaren zijn niet gericht tegen het principe van de onteigening op zich zelf, doch uitsluitend tegen het bedrag dat B. en W. aan de hand van het taxatie-rapport voor de panden hebben geboden. De om vang van de schadeloosstelling is echter een aangelegenheid, waarover uiteindelijk, indien de onteigening door middel van een rechtsgeding moet worden bekrachtigd, de arrondissementsrechtbank beslist. Daar het recht van de gemeente om tot onteigening over te gaan niet wordt be twist, kan op de betrokken bezwaarschrif ten niet worden ingegaan. weten te fokken. Voor deze taaie volhar ding van de fokkers had hij veel waar dering. Hij juichte verder het streven van de vereniging Vogelvreugd in de IJmond ten zeerste toe en achtte het een goede vorm van vrijetijdsbesteding, Bij de toe latingseisen voor nieuwe leden had hij ge lezen, dat een lid minstens achttien jaar moest zijn en dat ook burgemeesters lid konden worden. Aan de eerste eis voldeed hij, aan de tweede ook, maar toch meende hij te weinig verstand van deze vogeltjes te hebben. Voorts heeft mr. Kwint toegezegd, dat de gemeente Velsen gaarne de helpende hand aan verenigingen als „Vogelvreugd" wil blijven geven en dat het college van B. en W. een open oog heeft voor de gevolgen van de vaak te kleine behuizingen in Vel sen. Een dier kan men er veelal niet in huis op na houden. Op en top Beverwijk De heer C. Passchier, secretaris van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, heeft vervolgens gesproken en opgemerkt, dat hij na een bezoek aan de tentoonstel ling te Aalsmeer, met stijgende verwonde ring op deze Beverwijkse show had rond gekeken. In de mening verkerend dat hij op Beverwijkse grond stond, in een Bever wij ks gebouw terecht was en juist de Be verwijkse burgemeester had horen spre ken, heeft hij Beverwijk welgeteld acht keer ter sprake gebracht. Hij had waar dering voor het werk van de vereniging en vooral voor de leden, die door studie, kennis, doorzettingsvermogen en veel ge duld tot deze prestatie waren gekomen. Zondag zal VSV de strijd aanbinden met de Brabantste eerste klasser De Valk uit Valkenswaard. Deze club neemt op het ogenblik een plaats in de middenmoot van de ranglijst in, doch behoort met haar snelle voorhoede tot de sterkere clubs in de afdeling. De VSV defensie zal dan ook terdege op moeten passen met een of meerdere steken te laten vallen. Wanneer echter de vorm van de laatste wedstrijden behouden blijft, zullen Spaans c.s. wel stand weten te hou den. In de voorhoede zal de nieuwste aan winst, de oud-middenvoor van DCG Am sterdam, Den Oude deze plaats bij VSV in nemen. Met'als vleugelspelers De Graaf en v. d. Hijden, die zich tegen Veendam op deze plaats goed thuis voelden, zal de stoot kracht van de voorhoede naar te ver wachten is aanmerkelijk toenemen. In dien de voorhoede hierdoor meer gebruik maakt van de kansen kan een aantrekke lijke, open wedstrijd verwacht worden. In de laatste competitiewedstrijd in de strijd om de provinciale damtitel heeft het D.C.IJ. tiental na drie jaar een zeer grote nederlaag gekregen van de Amsterdamse club „Jozeph Blankenaar". Doordat Roozenburg, Laros, Dukel, Ligt- hart, Suyk en Vooys waren verhinderd werd de nederlaag 416. Alleen G. Postma wist voor D.C.IJ. te winnen. Maar de afwezigheid van de kop wees op de onbelangrijkheid van deze anders zo hoogst interessante ontmoeting. Immers D.C.IJ. en Jozeph Blankenaar waren al in de finale, die zal worden gespeeld tussen Gezellig Samenzijn, D.C.IJ., en de beide tientallen van Jozeph Blankenaar. In de maand Januari vangt dit tournooi aan. De goedkeuring van Ged. Staten op de door de raad van Velsen beschikbaar ge stelde garantie voor het avond-lyceum in de IJmond houdt in, dat het onderwijs aan dit instituut, ook voor de „stoomcursus" voor onderwijzers, verzekerd is tot 1 Ja nuari 1957. Het curatorium heeft hiermee de benodigde tijd gekregen om rijks-subsi die aan te vragen. Het resultaat van deze aanvrage mag met bijzondere belangstelling tegemoet gezien worden, temeer, waar aan vankelijk door de staatssecretaris van on derwijs de utiliteit niet werd ingezien, waardoor het gebouw van de Rijks II.B.S. in Velsen hiervoor niet beschikbaar kon komen. Het onderwijs wordt, zoals bekend, voorlopig gegeven in het gymnasium Feli- senum. De commissie van voorbereiding, die voorlopig als curatorium zal optreden, is over de goedkeuring van het subsidie uiter mate verheugd, omdat in het provinciaal bestuur dus wel de noodzakelijkheid van dit onderwijs voor de IJmond wordt gezien. Ook wat zijn avond-onderwijs betreft, wil de IJmond self-supporting worden en de weg daartoe is thans aanwezig. In dit ver band moge herinnerd worden aan de uit spraak van wethouder H. de Boer in de vergadering van de gemeenteraad op 15 November van dit jaar, toen hij zei, dat nog steeds gestreefd wordt naar de compromis- ADVERTENTIE Vccco»x«ak^xooccooocaxcccccocccco=ccoococccoocccoc' «~x 8 school met alle vormen van avond-onder wijs in één instituut somengevoegd. Dat het ernst is met dit streven blijkt uit de plannen, die bij het bestuur van het avond-lyceum voor de IJmond bestaan om hier ook een middelbaar-technische avond school te brengen. Het wachten is nu nog op de beslissingen van de gemeenten Beverwijk en Heems kerk op de verzoeken van de commissie van voorbereiding om eveneens hun financiële steun aan dit onderwijs te verlenen. Mocht dit geschieden, dan zal het voorlopig cu ratorium uitgebrenid worden met voor elk gemeentebestuur één lid. Tegen die tijd zal dan de volledige samenstelling van het cu ratorium gepubliceerd kunnen worden. Met een verbluffend gemak heeft de in 1947 met 't geven van solo-toneelvoorstel- lingen begonnen acteur Rob Geraerds Don derdag in het Castricums „Corso'-theater „Scrooge en Marley" ten tonele gevoerd. Zoals men weet is het spel een dramati sering van Charles Dickens' „A Christmas Carol" van Ed. Neckar Veterman, die de Nederlandse vertaling schreef, komt de eer toe, dat er niets van datgene, dat het oorspronkelijk werk siert, verloren is ge gaan. Rob Geraerds heeft ook de leden van de plaatselijke kunstkring Elckerlyc ce illusie gegeven dat zij 'n volledige toneel voorstelling hebben bijgewoond. De 28 fi guren, die hij in stem en gebaar tot leven bracht, waren af en niet ten onrechte bracht de stampvolle zaal de acteur na afloop 'n ovationeel applaus. Het door vragensteller als „Bergweg" aangeduide weggedeelte - de juiste bena ming is Middenduinerweg - is opengesteld voor alle verkeer in beide richtingen tot voorbij de grens van de gemeente Bloe- mendaal. De beslissing over de vraag of voor dit weggedeelte verkeersbeperkingen dienen te worden ingevoerd, ligt bij Gede puteerde Staten. Het verdient naar de mening van het college geen aanbeveling een verzoek tot het vaststellen van beperkende bepalingen voor het verkeer over de Middenduinerweg bij het genoemde college in te dienen, om dat voor de patiënten en bezoekers van het sanatorium „Brederodeduin" de gelegen heid moet open blijven deze inrichting te bereiken. Ter beperking van gemotoriseerd toeris tisch verkeer langs dit weggedeelte is, on middellijk ten zuiden van het sanatorium een bord geplaatst. Automobilisten vinden dan ook aan het begin van het in Velsen gelegen deel van de weg een bord: „Geen doorgaand verkeer". De wegen, gelegen in de driehoek Driehuizerkerkweg-Beecke- stijn-Rijksweg zijn de Waterlandweg, de Bosweg en enkele onbenoemde, gedeelte lijk verharde boswegen. Waterlandweg gesloten De Waterlandweg is tussen de Driehui zerkerkweg en de Van Lenneplaan gesloten voor verkeer met alle motorrijtuigen in beide richtingen. Als motief voor deze gesloten-verklaring geldt o.m. dat dit weggedeelte deel uit maakt van een bosweg, welke uitsluitend voor recreatie bestemd is. Het is nog niet gebleken, dat het verkeer met bromfietsen over dit weggedeelte zodanig is, dat de re creatieve rust ervan daardoor wordt ver stoord. Mocht dit bezwaar zich in de toe komst ooit doen gevoelen dan zal worden overwogen, verdere verkeersbeperkende maatregelen voor dit weggedeelte te tref fen. De Bosweg vormt, naast de Stationsweg- Parkweg, de enige directe verbinding tus sen IJmuiden (oost) en het noordelijk deel van de Rijksweg. Deze weg wordt, evenals de verharde boswegen in dit deel der ge meente, zeer weinig door bromfietseis he reden. Indien bevorderd zou worden dat deze wegen werden aangewezen als zgn. „toe ristisch rijwielpad" - hetgeen zou inhouden dat zij gesloten zouden zijn voor bromfiet sen - zou dit tevens met zich meebrengen, dat ook ruiters, bespannen wagens, leve ranciers met karren en handwagens e.d. niet van deze wegen gebruik zouden mo gen maken. Aangezien niet is gebleken, dat het ver keer over deze wegen op het ogenblik der mate intensief is dat het recreatieve ka rakter daarvan wordt aangetast, ligt het vooralsnog niet in het voornemen daarvoor verkeersbeperkende maatregelen vast te stellen. de beroemde franse wol verkrijgbaar bij marktplein 7 ij m u i d e n XCOCXXXXXXXXXX»OOCOOOOOOOOCOOCOCCCCOCXOOCCOC<XXXXXX>COOOl Bij K.B. van 2 December 1954 werd goed keuring onthouden aan het in de raadsver gadering van 29 Juli 1952 vastgestelde plan tot herziening van het „begraafplaatsplan", zulks wat betreft de bestemmingen be graafplaats en bijbehorend terrein. Voor dit gebied is „herleefd" de bestemming, welke daaraan in het oorspronkelijke plan was gegeven. Van dit plan hadden Gedepu teerde Staten reeds een gebied uitgezon derd van de door hen verleende goedkeu ring, aangezien de toen gekozen situering van de begraafplaats hun instemming niet had. Aan dit gebied zou thans de bestemming van passieve recreatie (strand- en duinge bied) te geven zijn, menen B. en W. Deze bestemming is vastgelegd in de 6de her ziening van het uitbreidingsplan, zoals dat inmiddels werd gepubliceerd. In het genoemde koninklijke besluit werd o.a. overwogen, dat het mogelijk is andere terreinen te vinden, waar de noodzakelijke verruiming van de gelegenheid tot begra ven in de gemeente Velsen kan worden verkregen, waardoor in mindere mate het natuurschoon en de recreatie zal worden aangetast. (Een dergelijk terrein zou kunnen worden gevonden ten Noorden van de tankgracht en ten Westen van de bestaande begraaf plaats Westerveld, op een terrein, dat des tijds voor munitie-opslagplaats heeft ge diend en waaraan door explosie aanmerke lijke schade aan de opstand is toegebracht.) In het plan tot de 7de herziening is de gemeentelijke begraafplaats dan ook op deze terreinen geprojecteerd. Omtrent de plannen en de ingekomen be zwaarschriften zullen B. en W. de raad nog een voorstel doen toekomen. (Zoals wij destijds al hebben gemeld, hebben de be trokkenen ook tegen deze herziening appèl aangetekend.) Met het oog op de Kerstdagen mogen de Velsense winkels van Dinsdag 20 December tot en met Zaterdag 24 December tot 's avonds 9 uur geopend zijn. Ook de verplichting tot Dinsdagmiddag- sluiting varvalt in dit tijdvak. Een achttal trouwe leden van de Heems- kerkse afdeling van de R.K. Landarbeiders- bond zijn Donderdagavond hartelijk gehul digd wegens hun vijfentwintigjarig lid maatschap. Tijdens een in zaal Nijman ge houden feestelijke bijeenkomst speldde het hoofdbestuurslid, de heer Elfrink, het zil veren insigne van de KAB op. De echtge noten van de heren J. Beentjes, J. van Dui venvoorde, F. Gooyer, J. P. Komen, G. Nij man, O. de Wit en A. de Wit ontvingen bloemen. De heer Elfrink herinnerde er aan hoe deze mensen in 1930 lid van de bond zijn geworden in een tijd dat grote werkloos heid heerste en de contributie een groot offer betekende. Nu is dat gelukkig niet meer zo, dank zij het werken van de bond. De heer Elrink stelde deze ouderen ten voorbeeld aan de jongeren. Hierna bleven de leden met hun dames nog geruime tijd gezellig bijeen. Klaverjasdrive van „De Zon" De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" hcudt op Zaterdag 17 December in café Dam een klaverjasdrive, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. Er zijn voor de winnaars een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. De toneelgroep van de Friese vereniging „Us Memmetael" te Beverwijk hoopt Dins dagavond 20 December voor de Friese ver eniging „Fryske Trou" te Velsen een to neeluitvoering van „It Sloof" le verzorgen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost. GEBOORTEN: Franciscus P. R. z. van C. Kuiper en G. C. Agterberg; Anna M., d. van G. M. Burger en M. T. E. van der Zon; Marie C. M., d. van A. H. M- Storms en J. P. M. Baaijens; Andries, z. van R. de Ruiter en M. Jansen; Jan, z. van L. Ensing en D. Piersma; Maria J., d. van M. Bos en A. M. Donders; Anna M., d. van M. A. V. Warmer dam en M. A. de Klerk; Harry R., z. van I. Butter en P. van Wijngaarden; Johannes, z. van H. Koopmans en C. M. Castricum; Ca- trina T., d. van L. Genderen en J. Rasser. ONDERTROUWD: J. J. Willemse en W. Tijman; E. Koning en W. Broeze; A. L. de Bot en T. Hendrikse; T. N. Smit en J. C. M. Beentjes. GETROUWD: J. Broere en J. H. Fer- werda; M. Braun en T. van Dijk; J. P. Merts en N. de Bouvré. OVERLEDEN: A. van weduwe van J. Zwitser. der Sluis, 73 j., Van de korfbalvereniging „Watervliet" zal het eerste twaalftal, dat in de derde klas B van de KNKB als leider met flinke puntenvoorsprong op de naaste concurrent ZKV zulk een fraaie plaats inneemt, voor lopig niet in de competitie spelen. Van dit twaalftal zal pas in het nieuwe jaar op nieuw actie worden gevraagd om te pro beren het kampioenschap, zo mogelijk on geslagen, te behalen. Voor Zondag zijn nog drie competitie wedstrijden voor de lagere senioren teams vastgesteld; alle uitwedstrijden. Watervliet 2 gaat naar Westzaan voor de belangrijke strijd tegen Roda 3. De Vel sense ploeg zal het aan de Zaan allerminst gemakkelijk krijgen omdat Roda tot de sterkere tegenstanders behoort en op eigen veld veel moeite zal geven om op één of beide punten beslag te doen leggen. Voor Watervliet 3, dat een bezoek aan Oosthoek 1 in Haarlem gaat brengen, zijn de omstandigheden niet veel beter. Oost hoek heeft namelijk de leiding in de af deling en er moet gevreesd worden, dat Watervliet een zekere nederlaag tegemoet gaat. De grootste kans op een overwinning heeft Watervliet 5 in Haarlem tegen DSV 2, welke ploeg tot de zwaksten in de af deling behoort. Hier kunnen twee punten bemachtigd worden. Watervliet 2 speelt met de dames J. Waagmeester, C. Zandbergen. L. Klooster man, A. de Niet, B. Hessen. B. Hoen en de heren A. Verkerk. A. Redeker, Ar. Ver kerk, H. Mol, A. Koet, J. v. d. Berg. Op het politiebureau te Beverwijk werden de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: kindertas.ie, rose shawl, een paar gebreide handschoenen, een brillendoos, portemonnaie met inhoud, een paar glacé herenhandschoenen, aantal pakjes visvoe- der en ochtendvoer, speelgoed beertje, mo- torbril, pakje met tabkaarten, aantal zegels van 15 en 50 cent, een paar gebreide hand schoenen. halsketting, jongensjasje, munt biljet, meisjesshawl, vulpen, aantal ansicht kaarten, étui met zakkammetje, rode kinder wanten, schoolétui, gymnastiekschoen, groente-emmer, een paar wanten, étui inh. vulpen, vulpotlood en ballpoint, tekenpas ser, kindertasje, vulpen, schoolétui, dames rijwiel, kentekenplaat, een paar glacé hand schoenen, actetas met damestas, autowiel met band, meisjesrijwiel, actetas inh. mu ziekbladen, een paar groene wantjes, arm band, een glacé dameshandschoen, een paar kinderwanten, poederdoos, een glacé heren handschoen, kinderwant, handwarmer. Inlichtingen uitsluitend Maandag van 17.00 tot 19.00 uur; Zaterdag van 15.CO tot 18.00 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15