De NAVO moet zich meer sociaal-economisch richten Weerbericht Indonesië zou recht tot deelneming wensen in ontwikkeling Nw.-Guinea Haarlems Dagblad Duits schip spoorloos in de Oostzee verdwenen Sukarno weigert ontslag aan luchtmaarschalk Suryadarma Heden hervatting in Genève van het Overleg Mr. J. Klaasesz thans benoemd Het woord is aan Radar bij luchtverdedigingscoördinatie Vele schepen in nood kregen hulp Britse steun in de UNO voor Syrische klacht Egypte zal Israëlische aggressie vergelden Koning van Afghanistan ontving Sovjet-leiders Kabinet beraadt zich over situatie Souvereiniteits-aanspraken voorlopig terzijde Tot Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Nederlander in Indonesië uitgewezen Verraderlijke samenzwe ring in het sultanaat Oman Nederlandse vissersschepen in Belgische wateren aangehouden Neef van de aartsbisschop van Cyprus doodgeschoten Washington ontstemd over de Israëlische vergeldingsactie Waarschuwing via de UNO dat ook Syrië zal optreden Het blijft nog zacht Weerrapport -9 ozo z 70e JAARGANG No 137 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uui voor klachten bezorging 6450. Telef. Hedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VÜÜR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 288 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In het Palais Electoral te Genève is heden de Nederlands-Indonesische minis tersconferentie hervat. De Nederlandse delegatie, die uit twintig leden bestaat, is bescheidener van omvang dan de Indonesische afvaardiging, die - ruw geschat - vijftig tot zestig leden telt. Daar staat tegenover dat van Nederlandse zijde zowel de ministers Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Donker als de regeringscom missaris voor Indonesische Aangelegenheden, mr. N. S. Blom, aan het tweede formele gesprek zullen deelnemen. Van Indonesische zijde ontbreken de minis ters I. J. Kasimo (Economische Zaken), prof. dr. Soemitro Djojohadikusumo (Financiën) en dr. J. Leimena (Gezondheid) nog op het appèl. De afwezigheid van deze drie ministers - zij worden morgen te Genève verwacht - betekent dat ook vandaag de belangrijke financieel-economische overeenkomsten slechts oppervlakkig besproken kunnen worden. De voorhoeden van de Nederlandse en Indonesische delegaties zijn Donderdag avond gearriveerd. De Nederlandse groep vloog met een speciaal militair toestel, waarin zich 1500 kilo aan materiaal en do cumenten bevond. De Indonesiërs kwamen per trein aan. De verwachting is dat de Indonesiërs, die in Den Haag het stilzwijgen hebben betracht over het presenteren van een con creet plan tot herstel van de Nederlands- Indonesische betrekkingen, spraakzamer zullen worden nu zij zich op „neutraal" terrein bevinden. Een der plannen, die Indonesië naar verluidt voornemens zou zijn te onthullen, heeft betrekking op Nederlands Nieuw- Guinea. Indonesië, zo wordt verklaard, heeft be sloten aan te dringen op het recht tot deelneming in de ontwikkeling van het omstreden gebied en tevens het besluit ge nomen zijn aanspraken op souvereiniteit voorlopig terzijde te houden. Dit betekent niet, zo hebben Indonesische bronnen uit eengezet, dat Indonesië zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea heeft laten val len, doch eerder dat de Indonesiërs zich hebben voorgenomen de souvereiniteit als een „uiteindelijk" en niet als een „onmid dellijk" doel te beschouwen. Het plan om vat, naar gezegd wordt, de volgende drie punten: a. Indonesië zal de Nederlanders om vergunning vragen zijn luchtvaart- en scheepvaartlijnen en de communicatie tot Nederlands Nieuw-Guinea uit te strek ken; b. Indonesië zal voorstellen zijn medewerking te gaan verlenen op onder- v,-ijsgebied en om vergunning vragen groe pen onderwijzers naar Nieuw-Guinea te zenden voor de bestrijding van het anal fabetisme. Indonesië, zo wordt gezegd, is bereid 2000 lagere scholen en 75 kweek scholen te bouwen. De Indonesiërs zullen daarbij aanvoeren dat hun ervaring bij de bestrijding van het analfabetisme op de eigen eilanden hun geschikt maken voor het uitzenden van ervaren „bestrijders van het analfabetisme" naar Nederlands Nieuw-Guinea; c. Indonesië wil ook be proeven zijn handelsbetrekkingen met Westelijk Nieuw-Guinea uit te breiden. Daarbij zal worden aangevoerd dat tal van voedselproducten, die thans voor hoge prij zen door Nederland voor Nieuw-Guinea worden ingevoerd uit andere bronnen, goedkoper in Indonesië betrokken kunnen worden. MEDAN (PIA) De Nederlander P. van Gorkum is in Indonesië uitgewezen. De heer Van Gorkum is hoofd van een af deling van de N.V. Handels- en Industriële Maatschappij Broere en Vonk te Medan. Hij vertrekt daags voor Kerstmis met de „Willem Ruys" naar Nederland. De direc teur-generaal van de firma, de heer J. A. Broere, is reeds eerder uitgewezen. Vernomen wordt, dat de firma dertig man personeel zal ontslaan. De reden van de uitwijzing is niet bekend. De immigra tiedienst verklaarde, dat de toelatings kaart van de heer Van Gorkum niet voor verlenging in aanmerking komt. BAHREIN (Reuter). Strijdkrachten van de pro-Britse Sultan van Muscaat en Oman hebben Nizwa, de hoofdstad van Oman, bezet. Zij ondervonden geen tegen stand. Nizwa was volgens een te Bahrein ontvangen verklaring van de sultan „het brandpunt van een verraderlijke samen zwering" tegen hem. De Imam van Oman, Emir Ghaleb bin Ali, is uit zijn hoofd kwartier in Nizwa gevlucht. Emir Ghaleb heeft Oman onafhankelijk verklaard van het sultanaat Muscaat en Oman. Volgens een officieel bericht uit Muscate. zouden er schriftelijke bewijzen zijn, dat „oproerige Sjeiks" hadden samengespan nen om met behulp van geld. wapens en propaganda uit het buitenland het sulta naat uiteen te doen vallen. De strijdkrach ten van het sultanaat staan onder leiding vah Britse officieren. Enige tijd geleden hebben de Sultan en de Sjeik van Aboe Dhabi, met steun van Groot-Brittannië, de olierijke oase Boe- raimi bezet, op welk gebied ook Saoedi- Arabië aanspraken doet gelden. De Belgische mijnenveger M. 913 heeft Donderdag in de Belgische territoriale wa teren de Nederlandse vissersschepen Br. 24 en Br. 35 aangehouden, zo meldt de Gazet van Antwerpen. Beide schepen zijn wegens illegale visvangst naar Oostende opge bracht. De vangst is er in beslag genomen en nadat de schppers een boete hadden betaald konden de schepen zee kiezen. NICOSIA (Reuter) Drie Cypriotische verzetslieden hebben een Britse auto be schoten. Een Britse militair werd gedood. Een jonge Britse majoor, die in de auto reed, beantwoordde het vuur en schoot een der drie aanvallers neer. Na identificatie is gebleken, dat op het hoofd van de ver zetsman, de 23-jarige drukker Charalam- bos Moukos, een neef van aartsbisschop Makarios een beloning van vijftigduizend gulden stond. Vanmorgen is een zelfgemaakte bom tot ontploffing gekomen in de onmiddellijke nabijheid van een patrouillejeep van de Britse strijdkrachten. Er vielen geen slachtoffers. Zes jongeren werden gearres teerd, onder wie vijf leerlingen van Griek se middelbare scholen in Famagusta. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Aristoteles: De natuur doet niets zonder doel. President Eisenhower heeft op het Witte Huis de president van Uruguay Luis Battle Berres met zijn echtgenote ontvangen. De beide staatshoofden drukken elkaar hartelijk de hand onder het goedkeurend oog van mevrouw Eisenhower. (Van onze correspondent in Parijs) De ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën der 15 NAVO-landen zijn gisteren in Parijs goed met hun agenda opgeschoten, zodat het zelfs niet leek uitgesloten dat vanavond de conferentie al zou kunnen worden besloten. In de ochtendzitting heeft de secretaris generaal, Lord Ismay, zijn rapport over het laatste half jaar toegelicht en des middags werd vooral over de Russische politiek ge sproken. Vandaag komt het vierde punt ter sprake, dat gisteren ook al werd aangestipt en dat betrekking heeft op de economische en sociale zaken die door de militaire ver plichtingen tot nu toe ernstig in de ver drukking waren geraakt. In zijn rapport heeft Lord Ismay vooral op de noodzaak gewezen nog meer aan dacht te besteden aan de moderne, dus atoom-strijdmiddelen waarvan het gebruik bij de vorige conferentie in principe was aanvaard. Een der grote moeilijkheden blijft evenwel van de klassieke naar de atoomwapens over te schakelen zonder de militaire begrotingen nog eens extra te be lasten. Om aan de verlangens van generaal Gruenther, de Atlantische opperbevelheb ber, tegemoet te komen werd verder voor gesteld de oprichting van een geïntegreerde waarschuwingsmethode, volgens radar systeem, tegen aanvallen uit de lucht. Generaal Gruenther vertelde op een persconferentie des middags dat dit moderne signaalsysteem voorziet in vier operatie- zones: Frankrijk, België, Duitsland en Ne derland vormen de centrale verdedigings zone, Groot-Brittannië is een aparte zóne en verder zijn er een Noordelijke (Scan dinavië) en een Zuidelijke (Middellandse Zee). Wat de Russische buitenlandse poli tiek betrof, werd in het jaarrapport opge- Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Januari 1956 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, aan wie op zijn verzoek met ingang van 15 Februari 1956 eervol ontslag is verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname. Mr. J. Klaasesz is op 5 Februari 1907 te IJlst (Friesland) geboren. In 1930 deed hij op 23-jarige leeftijd aan de Groningse universiteit doctoraal examen in de rechts wetenschap. Daarna studeerde hij drie jaar internationaal recht aan de Sorbonne te Fa rijs. In 1933 volgde zijn benoeming tot amb tenaar ter secretarie der gemeente Gronin gen. Deze loopbaan eindigde hij in 1945 in de rang van hoofdcommies, plaatsvervan gend chef der afdeling algemene en sociale zaken en chef van het kabinet van de bur gemeester. Zijn werkzaamheden te Gronin gen werden onderbroken door negen maan den gevangenschap in Vught, waar hij als gijzelaar was opgesloten. Na de bevrijding was hij kabinetschef van de burgemeester van Groningen en waarnemend burge meester van Haren en Hoogkerk. In Februari 1946 werd hij tijdelijk belast met de leiding van de interne administratie bij de „Preparatory Commission of the United Nations Educational Scientific and Cultural Organisation." Te Parijs was hij tweede secretaris van de U.N.E.S.C.O. Op 1 Mei 1947 werd mr. Klaasesz be noemd tot burgemeester van Wageningen. Met ingang van 1 October 1949 volgde zijn benoeming tot gouverneur van Suri name, als opvolger van dr. W. Huender, die wegens gezondheidsredenen ontslag had genomen. Mr. Klaasesz is Doopsgezind en lid van de P. v. d. A. Zoals onlangs is bericht wordt mr. Klaasesz als gouverneur van Suriname op gevolgd door de heer J. van Tilburg, die wegens deze benoeming reeds ontslag heeft genomen als wethouder van Rotterdam en als lid van de Eerste Kamer. Het radiokuststation van Kiel heeft een bericht uitgezonden, waarin schepen op de Oostzee dringend wordt verzocht scherp uit te kijken naar het Duitse motorschip „S i- b y 11 e", dat op 5 December uit Stettin naar Helsinki vertrok, maar daar nog steeds niet is aangekomen. De „Sibylle", welke als thuishaven Flensburg heeft, meet 355 ton en werd gebouwd in 1920. De gezag voerder van het schip is kapitein Mal- lowsky en de eigenaars zijn de „Nordschif- fahrt GJH.B.H." De bemaning van het Noorse m.s. „S p j e- roey" (180 t.), is Donderdag ter hoogte van de Zweedse kust van boord gegaan. Zij is door een IJslands schip opgepikt. De „S p j e r o e y" is later gezonken. Het Amerikaanse motorschip „M o n- s t e r" is bij de Bahama-eilanden in de diepte verdwenen. De bemanning is door een passerende tankboot overgenomen. Het Italiaanse s.s. „V a 1 e n t i n a B i b o- 1 i n i", dat Woensdag ter hoogte van Ame land een aanvaring had met het Britse schip „Victoria City", is Donderdag bij het eiland Borkum aan de grond gezet. De „Victoria City" is kort na de aanvaring ge zonken. De 25 opvarenden van een Russische t r e i 1 e r, die Donderdagochtend op één van de Farör Eilanden strandde, zijn met behulp van een kabel van boord gehaald. Zij zijn door een Russische sleepboot over genomen. De treiler kan vermoedelijk niet meer worden behouden. De ernstig beschadigde Britse vracht vaarder „Lord C h u r c h", die Zondag noodsignalen uitzond, wordt thans gesleept door de sleepboot „Foundation Francis" naar Halifax. De sleepboot had drie dagen nodig om het in nood verkerende schip te bereiken. Na verscheidene uren oponthoud door mist en ruwe zeeën lukte het de be manning eindelijk het schip aan de sleep boot te bevestigen. De beide boten zullen met nog heviger stormwinden en zware zeeën te kampen hebben voor zij Halifax bereiken. Men schat dat de beide schepen pas over vier of vijf dagen in Halifax zul len aankomen. Ten Westen van Bloody Foreland in de omgeving van de Ierse kust veoht het 1262 ton metende Noorse schip „R e i a s" zich moeizaam een weg door zware zeeën, ge sleept door de Salveda. De „Reias" heeft een gebroken roerkoppeling en zal in de haven van Belfast in reparatie gaan. Van het Noorse motorschip Denston is op de Noordzee voor de Engelse kust ter hoogte van Grimsby een man overboord geslagen. De reddingspogingen waren vruchteloos. LONDEN (United Press) Groot-Brit tannië heeft Israel laten weten, dat het de Israëlische aanval op Syrië, van Zondag, als „ernstig" beschouwt en de klacht, die Syrië vandaag bij de Veiligheidsraad zal indienen, zal steunen. Groot-Brittannië heeft de Israëlische vergeldingsaanval, waarbij ongeveer vijftig Syriërs gedood werden, in krachtige bewoordingen ver oordeeld. Frankrijk heeft reeds tegen de Israëlische actie geprotesteerd. Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben gezamenlijk in 1950 een verklaring ondertekend, waarin zij verklaren zich ga rant te stellen voor de rust en veiligheid in Palestina. Israel heeft op dit protest geantwoord, dat de Israëlische actie een vergelding en uit oogpunt van „zelfverdediging" nood zakelijk was geweest, nadat levens en eigendommen van Israëlische burgers in gevaar gebracht waren. Israel ziet het in cident in het licht van de gehele situatie in het Midden-Oosten en „de aanhoudende schendingen van de bestandsovereenkomst door Syrië". De Verenigde Staten hebben Israel doen weten, dat zij ontstemd zijn over de aanval. Volgens welingelichte kringen zouden de Verenigde Staten gedreigd hebben de leve ring van wapens aan Israel te staken. merkt dat het Russische leger in gevechts kracht eerder is toe- dan afgenomen. De Russen zijn volgens de laatste NAVO-in- lichtingen bovendien hard op weg hun ach terstand in de lucht op Amerika in te lopen. De Russen bouwen nu iedere maand dertig bommenwerpers van het zwaarste kaliber, waaiwan de actie-radius hen in staat stelt alle Atlantische landen, Amerika inbegre pen, onder hun direct bereik te brengen. Alles bijeen is de Russische bedreiging zeker niet geminderd en het refrein luidde dan ook, dat, nu de geest van Genève dood is, de militaire inspanningen zo hoog moge lijk moeten worden opgevoerd. Door verschillende ministers werd verder geconstateerd dat de fronten van de nieuwe koude oorlog (het woord werd door Dulles gebruikt) van Europa naar het Midden- Oosten en naar Z.-O.-Azië werden verlegd. De Franse minister Pinay bleek van oordeel te zijn dat de Russen hun kracht in het bij zonder zoeken in een offensief op het weer standsvermogen van de onderontwikkelde gebieden. Aan deze bedreiging moest de NAVO onmiddellijk het hoofd bieden, zo zei Pinay, door in versneld tempo die lan den op een hoger peil van ontwikkeling te brengen. Materieel staan we sterk, zo vond Pinay, maar psychologisch zijn de Russen ons voor geweest. Hij dacht aan een nieuw „Marshall plan" onder NAVO-auspiciën voor de on derontwikkelde gebieden, waarmee het Westen de handschoen op zou rapen die Moskou ons heeft toegeworpen. Eenzelfde geluid lieten ook andere lan den horen, in het bijzonder Amerika bij monde van minister Foster Dulles. De ten dens van de verschillende redevoeringen was, dat de NAVO haar taak zou verzaken indien niet veel meer zorg aan de sociale en economische samenwerking werd gewijd. Dit punt komt, zoals gezegd, vandaag op nieuw in de discussie en de conclusie die zeker getrokken zal worden is, dat de NAVO zich van een zuiver militaire orga nisatie dient te ontwikkelen tot een ge meenschap van volken, die ook op econo misch, sociaal en cultureel gebied dichter naar elkander toe moeten groeien om zo hun invloed ook tot andere gebieden van de wereld uit te kunnen breiden. NEW YORK (Reuter/AFP) Premier Nasser van Egypte heeft de secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, doen weten, dat volgens Egypte „de Israë lische aanvallen" thans niet alleen meer tegen militairen, maar „op wrede manier" tegen burgers zijn gericht. Om deze reden ziet Egypte zich genoodzaakt geweld met geweld te beantwoorden. Egypte beschouwt de laatste Israëlische aanval op Syrische strijdkrachten als een aanval tegen zichzelf in overeenstemmmg tot het wederzijdse verdedigingsverdrag tussen Syrië en Egypte. De Veiligheidsraad is er volgens de Egyptische regering niet in geslaagd de vrede in het Midden-Oosten te bewaren. Nasser heeft in Caïro aan de pers ver klaard, dat bij nieuwe Israëlische aggressie jegens Egypte of Syrië, Egypte zijn gehele gewapende macht tegen Israel in het ge weer zal brengen. Hij zei dat Egypte tege lijkertijd met Syrië zou handelen. Het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de leiders van de diplo matieke missies der landen, die lid zijn van de Veiligheidsraad, een afschrift van de boodschap aan Hammarskjoeld doen over handigen. Voor dat hij zijn waarschuwing uitgaf, pleegde Nasser overleg met zijn minister van Oorlog, generaal-majoor Ab- del Hakim Amer. Incidenten Van Israëlische zijde wordt vernomen, dat Egyptische gx-ensposten Donderdag ge schoten hebben op een Israëlische patrouille aan de grens van het gebied van Gaza. Het vuur werd beantwoord, aldus een Israëli sche woordvoerder. Een Syrische militaire woordvoerder heeft verklaard, dat Syrisch luchtdoelge schut het vuur heeft geopend op drie Is raëlische verkenningsvliegtuigen, die boven Syrisch gebied vlogen. De toestellen namen de wijk- Mededelingen van teruggekeerde Duitser Josef Forster, een Duitser, die onlangs uit gevangenschap in de Sovjet-Unie terug gekeerd is, heeft mededelingen gedaan over een opstand van gevangenen in het kamp Kingir in Khazakhstan, die verleden jaar aan vierhonderd gevangenen het leven ge kost heeft. De zesduizend mannelijke en vrouwe lijke gevangenen hadden de gevangenis binnen het kamp bestormd en de gevange nen daar bevrijd. Na verloop van twee we ken hadden Russische versterkingen met tanks de opstand bloedig onderdrukt. Twee weken nadat de opstand geëindigd was, werden alle eisen van de gevangenen inge willigd. Koning Mohammed Zahir van Afghani stan heeft premier Boelganin van de Sov jet-Unie en eerste pai'tijsecretaris Kroesj- tsjev in audiëntie ontvangen. Bij de aan komst van de Sovjetleiders was het stra lend weer in Kaboel. De Afghaanse premier Sardar Mohammed Daoed Chan begroette de gasten op het vliegveld. Maarschalk Boelganin nam een pai'ade af van een de tachement van de koninklijke garde. Helm, uniform en uitrustig van de gaixle zijn vol gens Duits model. Na van kinderen bloe men in ontvangst genomen te hebben, ver trokken de Sovjet-leiders in gepantserde limousines vain het Russische merk „Ziss" die speciaal voor dit doel naar Kaboel wa ren gezonden, naar de hoofdstad. De Sovjet-leiders zeiden bij aankomst: „wij weten, dat Afghanistan een politiek van neutraliteit en vrede volgt. Het volk van de Sovjet-Unie heeft grote eerbied voor het dappere Afghaanse volk en het eerbiedigt de wens van Afghanistan, om zijn nationale onafhankelijkheid te hand haven. Sinds oude tijden zijn wij verbon den door stex-ke banden en goede nabuux-- schap". Het gezelschap reed weg over een straat, die enkele dagen geleden onder leiding van Sovjet-vaklieden geasfalteerd was. De Sov jet-leiders vei-toeven in een huis bij de villa van Daoed Chan. Hun bezoek aan Afgha nistan zal vijf dagen duren. Wegens de slechte weex-somstandigheden kwamen zij een dag te laat aan. Voor de landing van hun vliegtuig hadden verscheidene Sovjet toestellen de landingsmogelijkheden be proefd. Het vliegveld beschikt namelijk niet over een goede radio- of radarinstal latie. Het vliegveld ligt in de bergen, drie duizend meter boven de zeespiegel. DJAKARTA (PIA) President Sukar no heeft geweigerd het ontslag te aanvaar den van luchtmaarschalk Suryadarma, dat deze had ingediend naar aanleiding van het door vice-president Hatta getekende be sluit tot rehabilitatie van vice-luchtmaar. schalk Sujono en diens promotie tot waar nemend staf-chef van de luchtmacht. Via het radio-station van de Indonesische luchtmacht is bij herhaling een dagorder omgeroepen van de waarnemend staf-chef der luchtmacht, Sutoyo, waarin deze daar van mededeling deed, daaraan toevoegend, dat Sukarno als opperbevelhebber aan Suryadarma opdroeg zijn taak weer op te nemen. Op de manschappen werd een be roep gedaan kalm te blijven. Het incident op het vliegveld Tjililitan, waarbij de beëdiging van Sujono belet werd, 'leidde tot grote politieke activiteit. Het kabinet kwam op de dag van de ver kiezingen voor de constituante langdurig bijeen en zal de bespreking over deze zaak vaxidaag voortzetten. De vergadering van Donderdag werd twee maal onderbroken. Tijdens een van deze onderbrekingen hield premier Harahap als minister van Defensie een bespreking met de staf-chef van de Indonesische land macht, Nasution. De minister van Voor lichting vex-klaax-de dat geen mededelingen over hetgeen op de vergadering van het kabinet besproken was zouden worden ver strekt. Bij deze vergadering was de secre taris-generaal van het ministerie, Hidajat, aanwezig. Sukax-no heeft Woensdag en Donderdag Suryadai-ma ontvangen en Donderdag Na sution en Harahap. Donderdagmiddag is de president naar Bogor vertrokken. Vrijdagochtend was er nog geen kabi netszitting gehouden. De regering wil eerst besprekingen met Sukarno houden. Vice- premier Djanu Ismadi heeft nadrukkelijk de krantenberichten ontkend, waarin ge meld werd, dat een aantal ax-restaties zou zijn verricht naar aanleiding van de Tjili- litan-affaire. Persstemmen De te Djakarta vei-schijnende bladen wijden zeer grote aandacht aan het incident op Tjililitan en de achtergrond daarvan. Verscheidene oppositiebladen stellen vast, dat het gezag van het kabinet Harahap is aangetast en maken de gevolgtrekking, dat het kabinet er beter aan zou doen af te tx-eden. Aldus schrijven „Merdeka" en „Suluh Indonesia". „Bitang Timur", dat thans een PNI-gezinde hoofdredacteur heeft, meent, dat het kabinet Harahap met zijn „pro-Westerse politiek" poogt Sui-ya- dax-ma opzij te schuiven, omdat hij bekend staat als iemand die moeilijk iets zal doen dat in strijd is met de nationale idealen. Een aantal regeringsgezinde bladen zoekt de ooi-zaak van het incident in een groep officieren rond Suryadarma, die zich ver zetten tegen het regeringsbesluit om Su- Het KNMI deelt mede: Terwijl het in ons land de afgelopen 24 uur bijzonder zacht weer was, handhaafde zich de vorst in Scandinavië en Rusland. De vorstgrens lag boven Denemarken op ongeveer 500 km ten Noord-Oosten van ons land. In Zuid-Scandinavië viel op uit gebreide schaal en langdui'ig sneeuw. Een depressiegebied op de Atlantische Oceaan breidde zich nog tijdelijk verder over West- Europa uit. In de Zuid-Westelijke lucht stroming trok de afgelopen nacht een sto ring over ons land, hetgeen met vrij lang durige regenval gepaard ging. Vanmorgen breidden opklaringen zich over ons land uit. Het zachte weer zal morgen aanhou den. jono te rehabiliteren. Het in legerkringen veel gelezen „Indonesia Raya" schrijft, dat het eigenlijk gaat om de tegenstellingen tussen de groep van luchtmacht-officieren, die niet vliegen en anderen, die wel kunnen vliegen. Volgens het blad wil de groep, die niet kan vliegen, de invloed, die zij op de luchtmacht heeft verworven, be houden. Het blad verwijt de groep, die in verzet kwam, ervan geen militaire geest te kennen en stelt voor hen uit de luchtmacht te verwijderen. „Pedoman" meldt, dat Suryadarma aan de vooravond van de mislukte installatie op bezoek is geweest bij de oud-minister van Defensie, mr. Iwa Kusumasumantri. Het socialistische blad wijt de Tjililitan- affaii-e dan ook aan Iwa, die „blijkbaar erin geslaagd is de AURI te verpolitiseren". Plet blad vergelijkt het incident op Tjilili tan met communistische methodes. (van hedenmorgen 7 uur) weers I r> a to O p f/i 5 T3 o - toestand SS 0> o r- SÜ zS Helsinki onbewolkt NNO -23 0 Stockholm sneeuw O -6 Öslo sneeuw NO 4 Kopenhagen regen O 3 21 Aberdeen regen 7 16 Dublin licht bew. ZW 8 3 Londen onbewolkt ZW 8 3 Amsterdam regen ZW 8 4 Bi-ussel motregen ZW 9 7 Parijs licht bew. ZW 9 8 Bordeaux zwaar bew. ZW 9 6 Grenoble zwaar bew. ONO 10 2 Nice onbewolkt WZW 12 1 Berlijn nevel windstil 3 6 Frankfort regen ZW 9 11 München licht bew. WZW 7 3 Zürich regenbui WZW 7 Genève regen 10 7 Locarno licht bew. NNO 0 2 Wenen half bew. NW 7 3 Innsbruck mist windstil 2 4 Rome zwaar bew. W 14 0 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. lichte regen mat. ZW geheel bew. matige W zwaar bew. mat. ZW mist zw. NW lichte regen m. WZW lichte regen matige W geheel bew. matige W zwaar bew. m. WZW 6 2 10 6 9 5 Neerslag laatste 24 uur. ooocooocooooocxx ccoococccooojooröoccocricoeoccccooocococ i WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 17 December Zon op 8.45 uur, onder 16.31 uur. Maan op 10.33 uur, onder 19.51 uur. Maanstanden 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 16 December Hoog water: 4.56 en 17.06 uur. Laag water: 0.34 en 12.53 uur. Zaterdag 17 December Hoog water: 5.29 en 17.41 uur. Laag water: 1.09 en 13.27 uui\ AXXXXXXXXXAAA «JO OJOOOOOOO

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1