(hm/ Amerikaanse autoriteit stelt zich achter stakende Cura^aose arbeiders PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Tentoonstelling in Koninklijk Paleis op De Dam AFLUKIN-C Verkiezingen verliepen zonder incidenten in Djakarta Geschenken van de West aan vorstelijk paar De radio geeft Zaterdag Rapport aan I.V.V.V. over staking bij Mijnmij. elaav V erzekeringspolis uit automaat President Sukarno kreeg voorrang na even in de rij te hebben gestaan Tech i<> het zo BOREN J 2 Ramaer- en Winkler- médailles uitgereikt Boete van 20.000 geëist wegens belastingfraude Tournée Marie Bell is uitgesteld Nieuwtje op Schiphol „Koloniale" kwesties in de UNO-Assemhlée Feldmann president van Zwitserland in 1956 Europese handel gemiddeld voor 85,6 percent vrij L. VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 Van hedenavond af tot en met Donderdag 22 December zullen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de geschenken, die de bevolking van Suriname en de Ne derlandse Antillen Koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens hun bezoek aan de West hebben aangeboden, te bezichtigen zijn. Het Koninklijk Paar zou graag zien, zo werd medegedeeld, dat men ook in Neder land zich een beeld kan vormen van de hartelijke ontvangst die het op zijn reis is ten deel gevallen, en dat men bij het zien van deze volkomen spontaan aangeboden geschenken een indruk krijgt van de stem ming, die onder de bevolking tijdens zijn reis heerste. In een der lange benedengalerijen van het paleis zijn de cadeaux op lange tafels, in vitrines of aan de muur bevestigd, per eiland of bevolkingsgroep gerangschikt, uitgestald. Er zijn kostbare en minder kostbare voorwerpen bij, maar alle getuigen van de liefde waarmee ze zijn gegeven en de zorg, die er aan is besteed. Niet alleen Koningin en Prins zijn goed bedacht, ook de vier prinsessen zijn niet vergeten. In het bij zonder voor haar hebben jong en oud zich speciaal ingespannen. Een toonbeeld hier van zijn onder andere de kleurig gebor duurde brede ceintuurs, vervaardigd dooi de kinderen van een tehuis op Suriname, de vele kota-missies en andere in inheemse klederdrachten gestoken poppen, de hand werkjes „gemaakt voor het tuinhuisje van onze prinsessen" door de Curagaose school jeugd, de albums met tekeningen en op stellen van schoolkinderen, de miniatuur stoeltjes in rood en groen pluche inclusief doos, de juwelen voor de prinsessen en de geheel met kruissteek geborduurde grote schilderijen. De 93-jarige Elonore Elisa beth Cicilia, lid van de Vereniging Huis vlijt op Suriname, haakte een kleedje van lint in- vele kleuren. Creolen gaven beeld jes en gebruiksvoorwerpen in donker ma honiehout, Javanen batikdoeken en wa jangpoppen, Hindustani metalen kunst voorwerpen, Indianen houtsnijwerk. Voor al de roeispanen zijn „goed vertegenwoor digd". „Kapi Petrus geef aan Koningin een houten bewerkte roeispaan", staat op een te lezen. Ze is afkomstig van Indianen aan de boven-Tapanahony. Tot de geschen ken van grotere afmetingen behoren een met houtsnijwerk versierde kano en een tot schouderhoogte reikend huis van Creoolse Tijdens de vandaag en morgen in Utrecht te houden jaarvergadering van de Neder landse Vereniging voor Psychiatrie en Neu rologie zullen de Ramaer- en Winkler- médailles worden uitgereikt. Deze médailles worden eens in de vijf jaar toegekend voor de beste wetenschap pelijke publicaties, respectievelijk op het gebied van de psychiatrie en de neurolo gie. De Ramaermédaille is toegekend aan de Amsterdamse internist dr. J. Groen. De Winklermédailles worden uitgereikt aan de neurologen dr. H. Verbiest (Utrecht) en dr. V. W. D. Schenk (Loosduinen). ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARIEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'PAM TEL. 717162 Veulen lederen jassen ƒ175. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.40 Accor- deonmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateur programma. 15.20 Partijraadsvergadering KVP te Utrecht. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pla ten. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Instrumentaal Octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Omroeporkest en solist. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Sprong in het Heelal, hoor spel. Pl.m. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Lichte muziek. 15.15 Streekuitzending. 15.40 Radiophilharmonisch orkest. 16.25 Het volle pond, causerei. 16.40 USA-cabaret. 17.10 Actualiteiten. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Re geringsuitzending: Atlantisch Allerlei, een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.30 Community- singing. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Wereldvisie, weeroverzicht en actua liteiten. 20.35 Film. 20.45 Telemimiek. 21.05 Film. 21.15—22.30 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten, 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen, 17.30 Mannenkoor. 17.50 Platen. 18.10 Man nenkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Omme- ganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.10 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). bosbewoners, compleet met houten wan den en dak van bladeren, aangeboden door het dorp Koffiekamp. Vele zilveren en gouden voorwerpen, bo kalen, vazen en waaiers zijn in de vitrines ondergebracht. De tentoonstelling, die Donderdagmiddag door de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, officieel werd geopend, is te bezichtigen overdag van 11 tot 16 uur en des avonds van 19 tot 22 uur. De toegangsprijs is laag gehouden (f 0.25). De bruto opbrengst van de ten toonstelling zal ter beschikking worden gesteld van een nog nader te bepalen so ciaal-cultureel doel in Suriname en de Nederlandse Antillen. De officier van Justitie bij de rechtbank van Amsterdam heeft tegen de 70-jarige banketbakker J. v. d. F. uit Amsterdam wegens het opzettelijk doen van onjuiste aangifte van vermogensaanwas een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maan den en een geldboete van 20.000 gulden ge- eist. V. d. F. had in 1948 88.576 als ver mogensaanwas opgegeven, in plaats van 165.000. In 1953 verzweeg hij 38.000 voor de belastingen. Het Nederlands Centrum van het Inter nationaal Theaterinstituut deelt mede, dat de beroemde Franse actrice Marie Bell, die een sleutelbeen heeft gebroken, on danks haar aanvankelijk voornemen haar tournée voort te zetten en ook in Neder land voorstellingen van ,Bérénice' te geven, daarvan op medisch advies moet afzien. De voorstellingen in Amsterdam en Den Haag worden uitgesteld. ADVERTENTIE zijn er genoeg maar laat Uw plezier niet bederven. Neemt daarom tijdig en geregeld tegen verkoudheid en griep X F' PRODUCT 4 het toniserende natuurproduct kinine en het fruitvitamine C ter vergroting van Uw weerstand. Het bestuur van het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen heeft Don derdagochtend te New York besloten een internationale actie ten gunste van de stakende arbeiders van de fosfaatmijnen op Curagao te organiseren. De Internationale Bond van Transportarbeiders zal een beroep doen op alle havenarbeiders en zee lieden om het lossen of vervoer van fosfaat van Curacao te verhinderen. In het bijzon der zijn de Amerikaanse vakbonden van plan te verhinderen, dat een binnenkort te Jackson (Florida) verwachte lading fosfaat wordt gelost. NEW YORK (AFP) De heer Huskinf heeft te New York rapport uitgebracht aan de vergadering van het I.V.V.V. over zijn bezoek aan Curagao na de staking bij de mijnmaatschappij Curagao. Huskins legde er de nadruk op, dat de opdracht tot dit bezoek was gegeven aan zijn persoon en niet als secretaris-generaal van de Fede ratie /van Arbeiders' in de'RetPGleumindus- trie. Huskins bracht Maandag en Dinsdag op Curagao door, Waar hij~' 12 tof-13 omr per dag werkte, teneinde te pogen een juist beeld van de toestand te krijgen en te be middelen. Huskins deelde in New York aan de ver gadering mede, dat hij bemerkt had, dat 264 Curagaose mijnwerkers naar Brits- West-Indië waren gedeporteerd en nog 15 onder de opdracht tot deportatie vielen. Bovendien zijn 55 Curagaoenaars en 66 andere Nederlandse ingezetenen nog in sta king. Hij gaf als zijn conclusie, dat de deportatie van 264 arbeiders en de arres tatie van drie functionarissen van de „Miners Union" onnodig, onrechtvaardig en een ongewettigde inmenging van de regering der Nederlandse Antillen was in de toestand van staking. Huskins beval aan, dat het I.V.V.V. zich zal moeten beraden, wat gedaan kan worden om een oplossing te vinden. Hij zei, dat hij op Curagao zowel sprak met regeringsautoriteiten en de leiding van de Mijnmij. als met functionarissen van de vakbond op Curagao. Hij stelde alles in het werk om te bemiddelen, doch kwam tot de ontdekking, dat de leiding nog weigert de stakers te ontvangen. Hij rapporteerde de vergadering, dat de situatie, zoals deze op het ogenblik in Curagao is, geheel onnodig is en dat met enige medewerking van de betrokken partijen een oplossing kan wor den gevonden. Hij had de leiding van de Mijnmij. en de regering aangeboden, dat ADVERTENTIE KUNSTHANDEL WAGENWEG 102 HAARLE M ENCADREUR - RESTAURATEUR van schilderijen en prenten hij beschikbaar was om te bemiddelen en terug kon gaan om een oplossing voor de staking tot stand te brengen. Hij beval aan, dat het I.V.V.V. haar activiteit ten aanzien van de staking op Curagao voortzet en zo veel mogelijk verhoogt, waartoe ook alle mogelijke pogingen behoren om het aan land brengen van fosfaatladingen van de Mijnmij. Curagao op alle mogelijke be stemmingen te voorkomen. De laatste keer kon een lading van de maatschappij op een of andere manier aan wal gebracht worden, doch dit moest in het vervolg voorkomen worden, opdat de maatschappij tot inzicht komt. In na-folging van vele vliegvelden in het buitenland, vooral in Amerika, heeft ook Schiphol thans een automaat, die d'e vlieg tuigpassagiers op het laatste moment nog in staat stelt zich tegen ongevallen tijdens de vlucht te verzekeren. Er staan twee van deze automaten op de luchthaven: een met polissen in het Nederlands en één met polissen in het Engels. Door een kaartje in de gleuf te werpen kan men zo'n polis uit de automaat trek ken. Zij is voorzien van carbonpapier, zo dat men de gegevens (naam, adres, vlucht premiebedrag e.d.) zowel op de polis als op de grote enveloppe invult. De premie be draagt zes gulden voor een levensverzeke ring tijdens de vlucht (enkele reis) van f 100.000 en tien gulden voor een retour vlucht. Maximaal mag men twee van die polissen bij een dodelijk ongeval samen dus rechtgevende op f 200.000, invullen. In de enveloppe dient men dan het geld voor de premiebetaling in te sluiten. Ver volgens moet deze geworpen worden in een andere gleuf van de automaat. De originele polis kan men in een andere enveloppe zonder geld deponeren in een bij de auto maat staande brievenbus, die dagelijks door personeel van de luchthaven wordt gepleegd. De enveloppen met de polissen worden dan voorzien van een postzegel en per post verzonden aan het op de enveloppe door de verzekerde vermelde adres. De directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert, heeft als eerste van de automaat gebruik gemaakt. Op uitnodiging van het Britse ministerie van Transpoxi; en Burgerluchtvaart vertrok hij naar Enge land om op London Airport de opening door Koningin Elisabeth bij te wonen van een nieuw stationsgebouw. Twee leden van het personeel vam een grote firma in huishoudelijke artikelen in Amsterdam zijn door de Amsterdamse recht bank tot l'/z jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij waren de hoofdverdachten in een zaak, waarbij 5 personeelsleden en 2 helers zich moesten verantwoorden wegens het stelen van talloze huishoudelijke artikelen ten nadele van deze firma, die daardoor voor duizenden guldens is benadeeld. (Van onze correspondent in Djakarta) De bevolking van Djakarta, die uiterlijk in niets bewogen leek door het incident bij de installatie van de vice-stafchef van de luchtmacht Sujono, dat een ernstig conflict openbaarde, is gisteren voor de tweede maal in enkele maanden ter stembus ge gaan voor de verkiezing van de Constituan te, die de definitieve grondwet moet vast stellen. De hoofdstad had het aanzien als op een Zondag of feestdag. Alle bedrijven, banken, kantoren en winkels waren geslo ten. Ook het huispersoneel maakte er een vrije dag van. Er was heel weinig verkeer op straat. Met uitzondering van de omgeving der stembureaux, waar de kiezers af en aan gingen, waren er ook weinig mensen op straat, zodat de stad een uitgestorven aan blik opleverde. Ook nu begaf het overgrote deel der kiezers zich vroegtijdig naar de slembus. Wij waren aanwezig bij het stembureau, gevestigd i'n het ministerie van Voorlich ting" aan de Medan Merdeka Barat, toen president Sukarno aankwam uit het pa leis, dat slechts enkele honderden meters verder ligt. De president droeg, evenals zijn adjudant, witte burgerkleding. Zij waren vergezeld door enkele leden van de militai re politie. Het gezelschap stelde zich op achter de rij van enige honderden kiezers, kennelijk met het voornemen evenals ieder ander zijn beurt af te wachten. Een ijverig lid van de paleiswacht vroeg de voorzitter van het stembureau Sukarno voorrang te verlenen, zich daarbij beroe pende op het paleisrecht. Hij kreeg echter de kous op zijn kop. „Ieder is hier burger met gelijke rechten", luidde het antwoord: De paleis-functionaris kon onverrichterzake weer vertrekken. Sukarno stond, onbewust van wat er op het bureau gebeurde, gedul dig in de rij. Hij maakte een praatje met zijn medekiezers en zette handtekeningen voor autogrammen jagers. Even later ging de voorzitter van het stembureau eigener beweging de rijen langs met de vraag of men er mee instemde dat Sukarno voor rang verkreeg. Die instemming werd grif gegeven, waarna de voorzitter zich tot Su karno wendde, die het aanbod na enige tegenwerping aanvaardde. De algemene indruk was, dat het werk in de stembureaux vlotter verliep dan de vo rige maal dank zij de toen opgedane er varing. Er heerste volstrekte rust, die, voor zover na te gaan was nergens door een in cident werd verstoord. De „Willem Ruys", die gisteren in Priok had moeten aankomen, loopt vandaag pas binnen omdat door de verkiezingen geen personeel voor de ont- FransBrits plan om plaatsing op de agenda moeilijker te maken NEW. YORK (Reuter/AFP) Gr.oot- Brittannië steunt een Frans plan om het moeilijker te maken om „koloniale" pun ten op de agenda van de UNO-Assemblée te plaatsen door een twee-derde meer derheid vereist te stellen voor de aanne ming in plaats van de huidige enkelvoudige meerderheid. Volgens een woordvoerder van de Britse delegatie te New York zal dit plan ertoe bijdragen dat er meer te rughoudendheid wordt betracht. Het zou moeilijker worden kwesties als Algerije, Marokko, Cyprus en Westelijk Nieuw- Guinea op de agenda te krijgen. Het zou ook van invloed kunnen zijn op de voort gezette beschouwing van de Zuid-Afri kaanse rassenpolitiek, aldus de Britse woordvoerder. De Assemblée heeft met 46 stemmen, bij acht onthoudingen, een resolutie aan genomen, waarin er bij Zuid-Afrika, Pa kistan en India op wordt aangedrongen een nieuwe poging te doen om door on derhandelingen een oplossing te vinden in het geschil over de behandeling van men sen van Indische afkomst in de Unie van Zuid-Afrika. Met algemene stemmen besloot de As semblée op de voorlopige agenda voor de volgende zitting te plaatsen een bespreking over de internationale ontwerp-verdragen betreffende de rechten van de mens. Te vens zal dan worden gesproken over „aan bevelingen aangaande eerbiediging, op internationaal plan, van het recht van vol ken en naties tot zelfbeschikking". BERN (Reuter/AFP) De gemeen- pelijke vergadering van beide Zwitserse kamers heeft Markus Feldmann tot presi dent van Zwitserland voor 1956 gekozen. Feldmann, de huidige vice-president en te vens hoofd van het departement van Justi tie en politie in de Bondsraad (regering), kreeg 167 stemmen van de 227. Er waren geen andere candidaten. Hans Streuli, hoofd van het departement van Financiën en In- en Uitvoerrechten, is tot vice-president gekozen. Feldmann is lid van de boerenpartij, Streuil is een radi caal. i. Het was nog heel vroeg in de morgen. Panda lag knus in zijn hedje en droomde van grote avonturen. Slechts de regelma tige ademhaling van onze kleine slaper en het tikken van de wekker verbraken de stilte. Maar opeens klonk er een ander getik hard en driftig, zodat Panda wak ker schrok. „Hè? Loopt de wekker nu al af?", mompelde hij slaperig, terwijl hij zich loom omkeerde. „Ik heb nog helemaal geen zin om op te staan". Daar klonk het geluid weer! En een roepende stem klonk in de kamer door: Word wakker! Word wakker!" Met een schok kwam Panda overeind en richtte zijn blik naar het ven ster, waar het geluid vandaan kwam. Daar zag hij iemand staan, die hard op het glas tikte en driftige gebaren naar hem maak te. „Sta op! Sta op!", riep de onbekende. „Er is iemand in je tuin! Kom dadelijk naar buiten en jaag hem weg!" scheping van de passagiers aanwezig was. De verkiezingen voor de grondwetgeven de vergadering zijn van groot belang; de grondwet zal, naast vele andere zaken "bijvoorbeeld de vraag of het land behalve een volksvertegeunwoordiging ook nog een Senaat zal krijgen ook de positie van de president in het staatsbestel regelen. Die positie is de laatste lijd, overigens niet voor het eerst, ter sprake gekomen in polemie ken over de vraag of Sukarno zich wel steeds de beperkingen oplegt, die een con stitutioneel staatshoofd in acht moet nemen. Het is niet te verwachten, dat in de korte periode, die tussen beide verkiezingen ligt, zich grote veranderingen in de opvattingen van de kiezers zullen hebben voorgedaan. Er zijn althans geen tekenen, die daarop wijzen en men mag dus aannemen, dat ook nu de P.N.I. (nationalisten), de Masjumi, de Nadathul Ulama, en de P.K.I. (commu nisten) de meeste stemmen op zich zullen verenigen. In de hoofdstad en elders werd evenals bij de parlementsverkiezingen druk gepa trouilleerd door militairen en politie te voet en per jeep. Vice-president Hatta behoorde tot degenen, die reeds een uur voor de ope ning" van het stembureau op zijn beurt stond te wachten. Na met zijn echtgenote te hebben gestemd, bezocht hij verschei dene stembureaux in de stad. Vele diplo maten reden eveneens van het ene stem bureau naar het andere om de gang van zaken gade te slaan. Over het algemeen heeft niemand langer dan twee uur behoe ven te wachten, voor hij aan de beurt kwam. In enkele bureaux was voor het middaguur het grootste deel van het werk reeds voltooid. Eén partij de P.N.I. heeft de reli gieuze kwestie aan de orde gesteld in haar campagne. Zij beweerde dat de Mohamme danen een theocratische staat zouden stich ten als zij de macht zouden krijgen in de wetgevende vergadering. De Mohamme danen hebben dit tegengesproken. satie voor Europese Economische Samen werking" (OEES) hebben ledenlanden ge middeld een percentage van 85,6 percent bereikt wat betreft de liberalisatie van de particuliere importhandel. Einde 1954 be droeg dit percentage 83,3 en in December 1951 61,5. Het grootste liberalisatiepercen tage werd bereikt door Italië (99,7), ge volgd door Portugal (93,7), Zweden (92,6), Zwitserland (92,5), West-Duitsland (91,3), de Benelux (91,1), Ierland (90,2), Groot- Brittannië (84,8), Oostenrijk (83,5), Dene marken (78,4) en Frankrijk (77,5). Turkije en IJsland werden tijdelijk ge machtigd niet aan hun verplichtingen te voldoen. Griekenland zal spoedig tot libera lisatie overgaan. ADVERTENTIE oplosbare ter wereld In bussen voor een minste 35 koppenf 2.45 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.80 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 8.85 Coffeïne-vrijf 10.25 Artsen. Er zijn op het ogenbiik 1.200.000 artsen in de wereld, volgens een statis tiek van de Wereldgezondheidsoragni- satie. In Europa is er één arts op 956 mensen. In Noord-Amerika op 946, in Zuid-Amerika op 2505, in het Midden- Oosten op 4898, in Azië op 6804 en in Afrika op 9111. Luiden. De oude klokken van St. Clement Danes in de Strand, die in de brand van 1941 zijn gescheurd zullen worden ge smolten en opnieuw gegoten. Volgende zomer zullen de Londenaren hun ver trouwde klanken weer kunnen horen. Een electrisch carillon zal drie liedjes spelen, waaronder het aloude „Oranges and Lemons. The belles of St. Cle ments". St. Clements Dane zal de offi ciële kerk van de Royal Air Force wor den. De kerk zal worden gerestaureerd in de vorm welke Wren haar heeft ge geven. Historie. Otto Braun, voormalig premier van Pruisen (19201932) en gewezen Duitse socialistische leider, is op 83- jarige leeftijd te Locarno overleden. Hij week in 1933 naar Zwitserland uit, toen Hitier de macht overnam. Braun schreef daar het boek: „Van Weimar tot Hitier". Lerarenstaking. In geheel Italië is het me rendeel van de leraren van de middel bare scholen in staking gegaan. Zij zijn van plan een week te staken om hun looneisen kracht bij te zetten. Er zullen geen Kerstrapporten gemaakt worden. Terecht. De juwelen van het echtpaar Op- penheimer uit Johannesburg in Zuid- Afrika, die op 5 December werden ver mist, zijn bijna alle teruggevonden. De juwelen vertegenwoordigen een totale waarde van ruim twee millioen gulden, twee Europeanen zijn gearresteerd. Een van hen is in dienst van een luchtvaart maatschappij, de ander is „lijfwacht" bij Sir Ernest Oppenheimer geweest. Zij wei'den gearresteerd toen zij de ju welen van de hand trachtten te doen. Vondsten. De Noor Thor Heyerdahl, be kend door zijn Kon-Tiki vlotreis naar Polynesië, heeft op het Paaseiland een tot dusver onbekend soort Monolithen uitgegraven, een overgangsvorm tussen de bekende monolithen en de voorhisto rische zuilenbeelden van Zuid-Amerika. Zij bestaan uit rode steen. De bekende zijn uit grijze tuf gehouwen. Interessan te vondsten zijn gedaan bij het uitgra ven van woonplaatsen en wel op twee woonlagen onder de tot dusver beken de. De overheid en de bevolking zijn de expeditie vriendschappelijk gezind. Bemiddeling. Nieuw-Zeeland heeft gepro testeerd tegen de export van boter naar Europa door Canada beneden kostprijs. Het protest werd ingediend naar aanlei ding van een contract, dat de Canade se regering sloot voor de verscheping van drie millioen kilogram overschot- boter naar Oost-Duitsland door bemid deling van een Nederlandse importeur. Denazificatie. De stedelijke raad van West- Berlijn heeft een wet aangenomen, krachtens welke denazificatieprocedu- res kunnen worden voortgezet, hervat of begonnen na 31 December 1955, de dag waarop de oude denazificatiewet voor West-Berlijn afloopt. Was de oude wet verlopen zonder dat er een nieuwe was, aangenomen, dan.zouden. de erfge namen van Hitler en Goering of Hess zich weer in het bezit van de vermo gens hebben kunnen stellen. Overleden. Te Gerrards Cross in het Engel se graafschap Buckinghamshire is Pa trick Buxton, een van de bekendste en tomologen, op 63-jarige leeftijd overle den. Hij was vooral bekend door zijn onderzoek naar de tsetsevlieg, de over brenger van de slaapziekte. Beest. Vittorio Radeglia, de secretaris van de voormalige Argentijnse president Perón, heeft in Montevideo (Uruguay) gezegd, dat Perón een millioen dollars zal ontvangen voor zijn boek „Macht is het recht van het Beest", aan de voltooi ing waarvan hij nu in Panama werkt. De secretaris zei nog, dat Perón met het Amerikaanse tijdschrift „Look" onder handelingen voert over de publicatie rechten. Aanleiding. In de Rolls-Roycefabrieken in Schotland hebben 7500 arbeiders die vijf weken geleden in staking gingen, be sloten het werk te hervatten. De staking brak uit wegens het handhaven van een arbeider die harder werkte dan de vak vereniging voorschreef. Wapens. Twee Parijse vakbonden van taxi chauffeurs hebben morgen een staking gelast uit protest tegen overvallen van passagiers op chauffeurs. Morgen zal een taxichauffeur worden begraven, die deze week is doodgeschoten. Volgens leiders van het algemeen vakverbond, dat onder communistische invloed staat, zijn sedert de oorlog tien chauf feurs vermoord. In totaal waren er 240 aangevallen. Vakbondsleiders hebben geëist, dat de chauffeurs wapens zul len mogen dragen voor zelfverdediging. IEDERE LEEK gaat van de veronder stelling uit dat de gaten, die in de grond worden gemaakt om dieper gelegen aard lagen te bereiken, loodrecht naar beneden gaan. In het algemeen zal dat ook wel de bedoeling zijn, maar door de grote weerstanden die de boorbeitel bij het bin nendringen der aardlagen ontmoet, kun nen zijwaartse afwijkingen voorkomen, waardoor het diepste punt van het boorgat niet loodrecht on der de boortoren komt te lig gen, maar op een punt dat op aanzienlijke afstand daarvan is gelegen. Dat men daardoor met de rechten van anderen in botsing kan komen, spreekt vanzelf, en wanneer olievelden in verschillende handen zijn, wordt vóór het geven van de booropdracht dan ook vaak een waarborg verlangd dat een be paalde afwijking niet zal worden over schreden; is die waarborg gegeven, dan is de grondeigenaar tenminste verzekerd tegen de eisen om schadevergoeding van zijn buren indien het boorgat in hun veld terecht komt. Dit lijkt wat overdreven, en alleen van betekenis voor die gevallen, waarin kleine percelen grond van verschillende eigenaars dicht bijeen liggen. Maar zo héél piete peuterig moeten we ons de zaak toch niet voorstellen, want het is herhaaldelijk voor gekomen dat voor diepten van slechts 1200 m. afwijkingen van meer dan 400 m. werden geconstateerd. Het is zelfs voor gekomen dat bij het boren op een heuvel helling de boor aan de andere kant van de heuvel te voorschijn kwam. In dit op zicht heeft men de merkwaardigste erva ringen opgedaan, vooral wanneer het boorpersoneel niet over voldoende erva- ring beschikte om de afwijkingen tijdig te constateren. Zo werden eens twee boor putten gemaakt op een afstand van slechts 30 m., maar beide boorbeitels kwamen 1300 m. uit elkaar te liggen, omdat de ene boorput 430 m. naar links afweek en de andere boorput een afwijking van 860 m. naar rechts maakte. In een ander geval was bij een lengte der boorstangen van 1080 m. de beitel 1100 m. van de loodlijn afgeweken! Het ver haal gaat - maar dit lijkt me toch wel wat al te sterk - dat eens een boorgat werd ge maakt, schijnbaar reikend tot 3000 m. diepte, maar in wer kelijkheid was slechts 200 m. bereikt, omdat de boorbeitel de rest van de tocht in horizontale rich ting had afgelegd. Afwijkingen van deze orde (en dan spre ken we nog niet eens van de laatste) be hoeven tegenwoordig niet meer voor te komen omdat de nieuwste middelen der meettechniek door het gebruik van een speciaal meetinstrument iedere afwijking direct aantonen. Dat de afwijkingen niet behoeven voor te komen, wil echter niet zeggen dat zij tot het verleden behoren. Integendeel, men heeft er in sommige ge vallen zelfs nut in gezien het boorgat met opzet naar verschillende richtingen te doen afwijken. Bij het onderzoek van de aardlagen behoeft men dan niet verschil lende boorgaten te maken, maar kan het veld vanuit een punt als het ware wor den afgetast, waardoor aanzienlijke kos ten worden bespaard. Wist u, dat men in de oudheid óók rechte tunnels door bergen wist te maken? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2