Het alledaagse in een nieuw licht Diplomatenvrouw befaamd door het hoeden ontwerpen De Aronskelk ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Commissie samengesteld voor stichting zwembad in Castricum Cruys Voorbergh vertelt over zverkgroep Vrouw en sfeer Madame Bonnet deed haar naam alle eer aan Dame de reception bij Dior MACARONISOEP Recepten voor de Kerstdagen Tijdens jaarvergadering Verenigingsraad: Gezellige brandweeravond onderbroken door loos alarm „Gasschade kan nooit geheel worden voorkomen" Medische diensten tüdens het weekeinde Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor ui UW HAAR BS UW KROON C J. OERLEMANS „Vrouw en Sfeer" in Frans Halsmuseum Gaaf spel van „Alberdingk Thym" voor RK Blinden- bond „Edouard et Caroline" bij de CCB AU 16 DECEMBER 195 5 oor de~Ü rouw „IIET LEVEN is in dit tijdperk van atomen en snelheid hoe langer hoe in spannender geworden. Men is moe na een lange werkdag en het gevaar, dat men zijn veerkracht verliest, is dan ook lang niet denkbeeldig. Het menselijk bestaan wordt zo vaak een sleur - een karwei van alledag. En nu willen wij de mensen verleiden tot enthousiastme". Dat ziin de eerste woorden van Cruys Voorbergh, die ons iets komt vertellen over liet streven van de werkgroep „Vrouw en Sfeer", samengesteld uit deze acteur, costuumkundige en caba retier, mevrouw A. Boissevain-Tijssen en de heer C. H. Voorhoeve, welke laatste zich speciaal bezighoudt met het kind en de natuur. „Wij willen men sen, die in onvrede zijn met het eigen bestaan iets van het blijde van het leven propageren - een nieuw licht laten vallen op wat vertrouwd is geraakt en wat tot de alledaagse dingen is gaan behoren. Maar we willen niemand, die in haar eigen sfeer gelukkig is, iets opdringen." EERLIJK GEZEGD is het ons nog niet helemaal duidelijk, maar Cruys Voorbergh komt direct met een voor beeld, dat gemakkelijk aanspreekt. „Neem nu eens die lampetkannen, die passen bij de waskom, waarin men zich vroeger waste. Tegenwoordig worden ze niet meer aangekeken, liggen misschien nog tussen oude rommel op zolder. Maar ik heb eens iemand ontmoet, die er bloemen in had gezet. Het stond in zijn naïeviteit prachtig. Het was werkelijk een openbaring voor me, want ik had zo'n ding nog nooit met die ogen aan gekeken. Dat is een voorbeeld hoe met minimale middelen een nieuw accent kan worden gegeven. Een ander voor beeld? Ik zal bij mijn causerieën wel eens een oude tafel laten zien, die aan de ene kant een „echt vervelend" uiter lijk heeft. De andere kant zit onder een laag grijs-groene lak en die kant heeft een merkwaardige bekoring. Door ver gelijking van beide zijden zullen de meeste mensen tot dezelfde conclusie komen. OP DE VOORGROND. STAAT, dat nieuwe voorwerpen, die sfeer kunnen brengen in een huis, helemaal niet duur hoeven te zijn! Onze activiteit gaat zich trouwens richten op alle mogelijke ter reinen: dat van de kleding bijvoorbeeld. Wij zullen o.a. ook spreken over mode problemen voor mensen met een kleine beurs. Of iets heel anders over onze houding ten opzichte van onze medemensen. Bij hetzelfde kopje thee en koekje kan het zoveel aardiger toe gaan, ais we ons maar geheel nieuw tegenover de mensen instellen. We zul len dat op de causerieën met korte scènes duidelijk maken. Eerst bijvoor beeld een conventioneel bezoek en daar na hoe het een beetje plezieriger kan. In wezen is het zo eenvoudig. Neem nu geschenken. Vaak koopt men wat men zelf leuk vindt, maar we behoren ons in de eerste plaats te verdiepen in de wensen van degene voor wie ze be stemd zijn." De heer Voorbergh legt er overigens de nadruk op, dat het er de werkgroep vooral niet om te doen is critiek te leve ren op bestaande toestanden. „Dat is negatief nee, we willen positief wer ken, de belangstelling stimuleren, het onderscheidingsvermogen prikkelen." „Kunt u uit eigen omgeving al op resultaten wijzen?" vragen wij. „Ja, ik zou de initiatiefneemster, mevrouw Boissevain, willen noe men. Zij heeft laten zien hoe je van een betrekkelijk kleine woning iets heel bijzonders kunt maken. In alle opzichten is zij er-in geslaagd sfeer te scheppen. Buurkinderen zijn ex- niet weg te slaan en haar voorbeeld vindt in haar omgeving al navol ging. We hebben contacten gelegd met buurtverenigingen en organisaties op alle mogelijke gebieden, zodat we be langstellenden bijvoorbeeld kunnen doorgeven aan een cursus bloemen- schikken. De U.V.V. heeft zich vrijwillig beschikbaar gesteld met ons mee te werken en zij heeft ons ook met de administratieve kant van ons werk uit stekend geholpen. Het ligt niet direct in de bedoeling zelf cursussen te organi seren; eerst willen we op bestaande mogelijkheden wijzen. INDERDAAD KAN DIT INITIATIEF van gx-oot belang zijn voor het verbete ren van de sfeer in huis, die immers zo belangrijk is voor de opvoeding van de kinderen. Met een sfeervol gezin als middelpunt is het een loffelijk streven de aard van de menselijke betrekkingen op een hoger plan te brengen. De initia tiefnemers begrijpen wonderwel, dat zij niet prekerig te werk moeten gaan: een voudige voorbeelden zullen illustreren hoe iets beter, prettiger, mooier kan. Het eerste doel is de mensen over een drempeltje te helpen. Zijn zij daar een maal overheen, dan kunnen wij hen op hun eigen terrein ontmoeten,het smaak- niveau op elk gebied vergroten en een beter onderscheidingsvermogen ontwik kelen. Haarlem heeft Donderdagavond de primeur gehad van de causerie van Cruys Voorbergh. Hij zal voorlopig de doelstellingen van „Vrouw en Sfeer" naar buiten toelichten. Er zal overal, zoals dat ook hier is geschied, ruime gelegenheid worden gegeven vragen te stellen. Men beseft zeer wel, dat een hoog ideaal als dat van de Werkgroep „Vrouw en Sfeer" niet in korte tijd kan worden verwezenlijkt, maar wij mogen deze ijveraars zeker alle succes wensen. TINEKE RAAT. Met haar man de vroegere Franse ambassadeur te Washington, is mevrouw Bonnet nu weer terugge keerd in Pax-ijs. Niets doen ligt haar echter weinig en daarom heeft Madame Bonnet met beide handen het aanbod aangegrepen van modekoning Christian Dior die haar tot „dame de réception" in zijn onderneming heeft benoemd. Het :1 Een geheel doorgeknoopte japon met wijde rok en nauwsluitend lijfje, drie kwart mouwen en grote revers. De ruitjesstof is Shetland-wol. Ai-onskelken zijn niet alleen heel mooie snijbloemen doch ook prachtige kamerplanten. De meeste grote witte bloemen kunt u echter eei'st na Janu ari verwachten; de zon moet wat meer kracht krijgen en dat is voor u al een vingerwijzing dat de plant een zonnige plaats moet hebben. Omdat ze zulke vrij grote bladeren heeft moet ze veel water hebben en op een zonnige warme plaats is éénmaal gieten per dag dikwijls nog onvoldoende. Deze plant moet ook veel voedsel hebben; wekelijks heeft ze wel een beetje op geloste kamerplantenkunstmest. Per liter water één theelepeltje oplossen en daarmee kunnen dan al wel ongeveer twintig planten bemest worden. De De Aronskelk Aronskelk bloeit alleen maar rijk indien de plant op tijd rust krijgt en dat ver geten de meeste mensen. Na half Mei dan geen water meer geven en ook geen vloeimest. De bladeren worden geel en stex-vexx af. Tot half Juni geheel droog houden en dan alle oude aarde verwij deren en verse bloemistengrond geven. Op een zonnig plekje in de volle grond van de tuin zetten en dan eind Septem ber in ruime pot plaatsen en half Oc tober binnen plaatsen. Wie de plant zomer en winter binnen moet kweken dient haar 's-zomers zoveel mogelijk een luchtige standplaats te geven. G. KROMDIJK Macaronisoep met vlees. Ongeveer 100 gr. poulet van vlees of gevogelte of 100 gr. kippenorganen (maag, hart, enz.), 1 liter water, 40 gr. (een half kopje) elleboog- of figuurmacaroni, zout, een stukje foelie, boter of marga rine, aardappelmeel of maizena. Het vlees klein snijden en in een wei nig boter of margarine aan alle kanten lichtbruin bakken. Het water en zout en foelie toevoe gen, het geheel aan de kook brengen en zachtjes 2 a 3 uur laten trekken. Het vlees en de foelie uit de bouillon nemen. De macaroni er in strooien en gaar ko ken in ongeveer 20 minuten Het vlees van zeentjes en botjes ontdoen en als vulsel in de soep gebruiken. Desgewenst de soep bijbinden met een weinig met koud water aangemengd aardappelmeel of maizena. is nu in het bijzonder haar taak Ame rikaanse dames te ontvangen en hen bii hun aankopen te advisei-en. Tijdens haar vijtienjarig verblijf in Washington heeft de voormalige Franse ambassadrice de smaak en de voorkeu ren van de Amerikaanse vrouwen na tuurlijk wel heel goed leren kennen. Naar Amerika Ziehier een staaltje van haar meester schap in de kunst van het débrouille- ren. In 1940 week Henri Bonnet naar Amerika uit om daar een actie te gaan voeren ten behoeve van het vrije Frank rijk waarvan generaal de Gaule de lei der was. De Bonnets hadden niet zo heel veel geld tot hun beschikking, en Madame begreep, dat ook zij de handen uit de mouwen zou moeten steken. Tot datzelfde inzicht was ook de echtgenote van een andere Franse di plomaat, Hervé Alphand gekomen die in deze dagen een carrière als chanson- nière begon, die ze eerst jai-en later af moest breken op bevel van de Quai d'Orsay, die deze combinatie van func ties minder gelukkig achtte. Madame Bonnet beschikte niet over een aardige stem. maar wel over rappe vingers en daarenboven over een uitnemend be grip voor mode-aangelegenheden. Ze legde zich toe op het hoedenvak en deed daarmee tevens haar naam eer aan (Bonnet-muts). Het begon overi gens maar heel bescheiden. Met wat tule en kunstbloemen had ze zo'n minuscuul dekseltje vervaar digd, dat je 's avonds zo aax-dig op je kruin kunt plakken. Ze droeg het onbe vreesd en wekte de unanieme bewonde ring der Amerikaanse dames op. De verbindingen met de Franse mode industrie waren verbroken en zo zag Madame Bonnet al gauw de kans een eigen atelier op te bouwen. Alles deed ze zelf. In de warenhuizen sloeg ze couponnetjes in om daarna thuis haar fantasie de vrije loop te ge ven. De bestellingen kwamen al gauw los. En wanneer ze weer een nieuw hoedje klaar had, dan nam ze het onder de arm om het persoonlijk af te gaan le veren. Ze heeft haar man op die manier krachtig bijgestaan in zijn strijd om het dagelijks bestaan. Een strijd die vooral ook voor Frankrijk werd gevoerd en die na de oorlog werd bekroond met zijn benoeming tot Frans ambassadeur in Washington. Wat nu de mooiste herinneringen zijn uit haar Amerikaanse leven? Natuurlijk, antwoordt mevrouw Bonnet, zal ik die tien laatste jaren die we doorbrachten in het bijzonder mooie Arnbassadepaleis nooit kunnen verge ten. Het is een zeldzaam interessante tijd geweest. Maar toch, de periode waaraan ik zelf het liefste terugdenk, ligt direct na onze aankomst in de vrije wereld. Gratis besteldienst Toen bemerkte je wat vriendschap tussen twee volkeren betekenen kan. En je voelde dat vooral onder de gewo ne mensen in de straat. Ik behoud daar van herinneringen die mijn hart nog dagelijks verwarmen. In het begin moest ik de hele stad met mijn hoedjes doorkruisen. Ik nam dan een taxi, al kon dat er dan ook eigenlijk nauwelijks af. De chauffeurs van de taxi's vlak bij ons huis, hadden elkaar al gauw ver teld dat ik een Parisienne was en waar om ik altijd met die dozen sjouwde. Op een dag toen ik weer in een taxi wilde stappen, hield de chauffeur me tegen om me uit naam van zijn collega's eer. voorstel te doen. Hij zei dat ik me een hoop tijd en geld zou kunnen besparen omdat hij en zijn kameraden die hoed jes ook heel best zelf en zonder mijn aanwezigheid af konden leveren. Ze reden immers toch de hele dag en die bestellingen konden ze gemakkelijk met andere vrachtjes combineren. En zo werd er voor mij door die taxichauf feurs dan spontaan een gratis-bestel dienst georganiseerd. Monsieur Dior heeft zeker geen dom me keus gedaan door madame Bonnet als „ambassadrice van de Franse smaak" aan zijn modehof te verbinden. En Hellé Bonnet voelt zich gelukkig dat ze zich in haar eigen oude vak verdien stelijk zal kunnen blijven maken. Dit charmante ensemble, bestaande uit een japon zonder mouwen en bijpas sende 7/8 jas, met 2 grote zakken, is gemaakt van wit en blauw gestreepte wollen stof met rayon vermengd. Vindt u het ook zo prettig de feest dagen extra luister bij te zetten met goedverzorgde maaltijden? Misschien kunnen de volgende recepten u bij dit streven helpen. Voor de broodmaaltijd: Vleesbroodjes (4 stuks) Een gaar gestoofde runderlap van ongeveer 100 gram, koude jus, een uitje, een stukje prei, 25 gram (2*4 eetlepel) bloem, 2 kleine broodjes, boter of max-garine. Het vlees in stukjes snijden. De ui en de prei schoonmaken en zeer fijn snijden. Vlees en groenten in twee lepels vet van de jus aan alle kanten licht bakken. Ongeveer 2 dl 1 y2 kopje) met water verdunde jus toe voegen en het vlees hierin nog even stoven. De bloem aanmengen met een weinig koud water en onder roeren in de jus schenken. De massa even laten dooi-koken en op smaak afmaken. De broodjes doormidden snijden en een weinig van het kruim verwijderen. De broodjes in de hete boter of mar garine aan weerszijden heel licht bruin bakken. De vleesragoüt er over verdelen en de broodjes warm op dienen. De vleesragoüt kan enige uren of de dag tevoren worden bereid en kort voor het gebruik worden gewarmd. Kerstdessert in kleuren (voor 4 pers.) Een klein blikje of potje rode vruchten op sap (aardbeien, ker sen of pruimen), 4 dl melk, 30 gr. (2*/4 eetlepel) griesmeel, 6 gram (3 blaadjes) gelatine, ongeveer 2 eetlepels suiker, het wit van een klein ei, 1 eetlepel rode jaxn. De vruchten uit blik of glas op een zeef storten en goed laten uitlekken. De vruchten over vier diepe pudding schaaltjes of glazen verdelen. De melk aan de kook brengen. De suiker en de griesmeel dooreen roeren, in de melk strooien en enkele minuten zacht laten koken. De pap op smaak afmaken en na enige afkoeling voor zichtig over de vruchten schenken. De massa laten afkoelen. De gelatine in ruim koud water 10 minuten weken. Het achtergebleven vruchtensap verdunnen met zoveel water dat het goed van smaak is om zo te eten. Van het verdunde sap 2V2 dl (IV2 kopje) nemen. Dit aan de kook brengen en van het vuur nemen. De gelatine uitknijpen en onder roeren in het hete vruchtensap oplossen. De vloeistof laten afkoelen. Het sap voor zichtig op de griesmeel schenken en geleiïg laten worden. Kort voor het opdienen het eiwit stijfslaan; op hel laatst een lepel rode jam meekloppen. De pudding met het schuim garneren Desgewenst nog een versiering van ge- confijte vruchtjes of kerstfiguurtjes aanbrengen. De overgebleven eidooier kunt u b.v. voor de soep gebruiken. U kunt de dooier rauw door de soep roeren, u kunt hem ook met een beetje water verdunnen en er een flensje van bak ken, dat in i*eepjes gesneden bijzonder aardig staat in een donkere, gebonden soep, zoals tomaten- of ossestaax'tsoep, of in een heldere bouillon. Voor degenen, dxe na de soep een braadstukje willen geven, laten wij de braadtijden van enkele vleesstuk ken volgen. Zij gelden voor een ge wicht van 1 kg. Is het stuk lichter of zwaarder van gewicht, dat kunt u per 250 gram 10 minuten korter of langer rekenen. Braadtijden. Ossehaas, 20 minuten. Roastbeef. spierstuk, ribstuk 35 a 45 minuten. Kalfsfricandeau, ribstuk, rollade, var kensfricandeau 1 uur. Kip, eend, 1 uur. Het overkoepelend orgaan van alle ver enigingen in Castricum, de Verenigings raad, heeft Woensdag in hotel Komman haar jaarvergadering gehouden tijdens welke een commissie is benoemd, die zal pogen tot stichting van een zwembad in de badplaats te komen. Voordat de commissie uit vertegenwoor digers van diverse verenigingen werd sa mengesteld, heeft de voorzitter van de Ver enigingsraad, de heer Th. Berlee, gezegd, dat het particulier initiatief voor wat de stichting betreft de doorslag zou moeten ge ven. In de commissie zijn de volgende heren gekozen: J. de Vries, G. Kelder, P. Dijkman, A. M. Jansen, P. Kooiman en G. Ronk; men hoopt er nog een bestuurslid van de gym- nastiekvex-eniging Vios aan toe te kunnen voegen. Nog niet alle verenigingen in Castricum en het onder deze gemeente ressorterende BakRum in totaal 190 verenigingen zijn bij de raad aangesloten. De sociëteit „Castricum" en de padvindersgroep „Die Bogeheimers" gaven echter het goede voor beeld en meldden zich op deze vergadering aan als lid. De secretaris, de heer E. F. Cleiren, deel de mede dat de raad van de Texelse Sport raad een verzoek had ontvangen om in het komende seizoen tot een sportuitwisseling te komen. Commissie maakt goede kans De commissie die de stichting van een zwembad zal voorbereiden heeft een uit stekende kans van slagen. In de deze week gehouden begrotingsvergadering van de ge meenteraad hebben tijdens de algemene Eenmaal per jaar komen de leden van Castricums Vrijwillige Brandweer met hun dames bij het instructielokaal van de ka zerne aan de Bx-akenbui-gstx-aat bijeen voor een avondje „onder ons." Een dergelijke bijeenkomst was ook voor Donderdag be legd en men vermaakte zich met divex-se spelen opperbest, toen om circa tien over half elf de sirene begon te loeien ten teken dat er brand was. Door de politie werd er brand gemeld aan de Brakersweg en hoe wel de bi'andweei'mannen in „uitgaans- tenue" waren, hadden zij zich in een wip verkleed en nog geen drie minuten na de melding wax-en zij met de gloednieuwe Austin nevelspuit al halverwege. Van bx-and was echter niets te bespeuren en onverrichter zake keerde men naar de kazerne en de wachtende dames terug. Kennetnerland komt in nadelige positie Gasschade zal in de toekomst nooit ge heel en al kunnen worden voorkomen. Hierdoor worden de tuinders gedwongen om bepaalde soorten bloembollen niet meer te telen, waardoor deze mensen in verge lijking met andere streken in een moeilijke positie worden gebracht. Immers er zijn bij de niet meer geteelde bollen soorten bij die zeer goed in de han del liggen. Dit was de mening van de aan wezigen op de Donderdagavond gehouden bijeenkomst in het KSA-gebouw van de Heemskerkse afdelingen van de L.T.J. De voorzitter de heer G. Vendel deelde mede dat er thans een mechanisatiecursus wordt gehouden, waaraan achtentwintig leden deelnemen. Het bestuur stelt zich voor in de toekomst een wedstrijd in on- dei-houd van gereedschappen te laten hou den. De voorzitter wees er nog op dat in de IJmond veel zal worden gevraagd van de jongeren. Over de mogelijkheden in de streekontwikkeling werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld. Tot slot hield kapelaan Van Velsen uit Beverwijk een inleiding over de roeping van de jonge boer en tuinder in deze tijd. beschouwingen alle woordvoerders het stichten van een zwembad als een wens voor het begrotingsjaar 1956 geuit en te vens, als er iets uit particulier initiatief op gezet zou worden, bij het college van B. en W. aangedrongen om gemeentelijke mede werking. Bui-gemeester C. F. Smeets heeft die medewerking toegezegd. Naar wij vernemen zal de commissie zo spoedig mogelijk haar eerste besprekingen beginnen en tevens contact opnemen met het gemeentebestuur. IJMUIDEN Dokters Zondagsdienst van alle practiserende huis artsen in IJmuiden, Velsen Zuid en Drie huis: F. M. van Stekelenburg, Leeuwerik laan 52. tel. 4290 en A. van Leusen, van Tuyllweg 34, tel. 4328. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen dooi" de Kennemer Apo theek, Centnim Galerij, Lange Nieuw- straat bij Marktplein, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Danielslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, teL K 250016760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort stat., tel. K. 25608249. Voor Driehuis en Santpoort; zr. De Jong, Bredei-oodseweg 43, tel. K 2560 8756; voor IJmuiden Oost en West: zr. Gomes, Leéüweriklaan 39; voor Velsen Noord, Velsen dorp en Velserbeek, zr. Aardema, van Rijswijkstraat 22, Velsen Noord, tel. K 2510—3936. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplcin 1 - Haarlem - Tel. 19706 ADVERTENTIE Door aankoop van de nieuwste stoomkap geen warmte en zwaarte meer met Perma nent-wave. Stoomtijd slechts 5 minuten Haarverven, blonderen, kleurspoeling. crème en oliebaden in 5 minuten met verbluffend resultaat. Bedorven haar. roos en uitval in korte tijd hersteld. MED. GEDIPL. HAARKUNDIGE GIERSTRAAT 69 - HAARLEM - TEL. 21736 Donderdagmiddag hield Cruys Voorbepgh in het Frans Halsmuseum de eei'ste lezing onder auspiciën van de nieuwe werkgroep „Vrouw en Sfeer". In onze rubriek voor de Vx-ouw vindt men een uitvoeriger beschou wing over de doelstelling van deze groep. Ingeleid door wethouder D. Geluk, die elk stx-even om de uniformiteit uit het da gelijks bestaan te verdrijven toejuichte, vertelde Cruys Voorbergh in een gemoede lijk praatje met welke eenvoudige midde len we ons leven meer kleur zouden kun nen geven. „Sommige vrouwen kunnen al leen al door de wijze waarop zij een sinaas appel schillen een gezellige sfeer scheppen", zei hij. „Met dezelfde middelen waarop we ons, naar we dachten, hebben doodgekeken, kan nog zo heel veel worden bereikt". De door hem gespeelde scènes, die zijn wooi'den toelichtten (een bezoek, zoals het niet en wel moet), legden nog eens de na- druk op alle onvolkomenheden, waardoor een visite soms zo dor en vervelend kan zijn. Vooral van de zijde van de diverse vrou wenorganisaties was er belangstelling voor deze causei'ie. Deze kwam ook tot uiting in de vragen, die door Cruys Voorbergh en mevi'ouw Boissevain werden beantwoord. Op verschillend gebied werden aanwijzin gen gegeven, waarmee velen hun nut kon den doen. Cruys Voorbergh oogstte de be wondering van de aanwezige dames door een zeer geslaagde lappendeken te tonen „in verloren uurtjes gemaakt", zei hij. Deze lezing, 's avonds voor jongeren her haald, kan er ongetwijfeld toe bijdragen de vrouw een beter inzicht te geven in een belangrijk deel van haar taak: sfeer te scheppen in haar woning. Meer practische voorbeelden lijken ons echter wel gewenst. De Haarlemse toneelgi-oep „Alberdingk Thym" heeft Donderdagavond in het KSA- gebouw te Beverwijk een uitstekende ver tolking gegeven van het blijspel „Het por tret van Aloys" voor de R.K. Blinden- bond St. Odylia. Het is zeker de derde maal dat dit stuk in Beverwijk werd ge geven, steeds door verschillende gezel schappen, doch het is steeds weer het zien en beluisteren waard, vooral als de vertol king zo wordt als Donderdagavond. Alle spelers hebben hun best gedaan en van hun rol het beste gemaakt, zonder in de te zware chargering te vervallen. Vóór de aanvang heeft de voorzitter van de pi-opaganda-commissie van de R.K. Blindenbond, de heer A. J. Pelk uit Haar lem, verteld wat het wil zeggen „blind" te zijn. Het ergste is wel dat nog zo heel velen niet in staat zijn hun eigen brood te ver dienen. Slechts 25 percent van de blinden is momenteel volkomen zelfstandig, aldus de heer Pelk; de anderen moeten hun hand ophouden voor giften en gaven en dat is voor hen pijnlijker dan het blind zijn, ver volgde de heer Pelk. Wat de laatste jaren is bereikt is te danken aan de overheids subsidies, welke worden gegeven en aan 'l geld van de vele donateurs in de meeste grote plaatsen in Nederland. Ook nu weer werd een beroep gedaan op de offervaardigheid van het publiek en spontaan boden enkele dames zich aan, om in de gemeente het werven van donateurs voort te zetten. Het was voor de toneelgroep, het publiek en naar we hopen ook voor de R.K. Blin denbond een goede avond. Voorzitter P. Rijken memoreerde in zijn openingswoord voor de filmavond van Cultureel Beverwijk, dat naast de ernstige filmwerken ook het lichtere genre niet wordt vergeten. Getuige de te vertonen film „Edouard et Caroline" in Luxor die daar gistei-avond aller waardering vond. Tevens vroeg hij de speciale aandacht voor het aanstaande concert van het Noord hollands Philharmonisch orkest, dat naar hij vertrouwde meer luisteraars zal trek ken dan de voorgaande uitvoeringen. Jacques Becker, een der jonge en be gaafde Franse filmex-s, bekend o.a. door zijn dramatische film „Falbalas" en het op timistische „Antoine et Antoinette" heeft met „Edouard et Caroline" weer eens be wezen, dat een vrij onbelangrijk gegeven niet per se een onbenullige film hoeft te leveren. Het hoofdthema van de film is een echtelijk ruzietje, zoals dat wel eens meer pleegt voor te komen en dat natuur lijk wordt bijgelegd. Maar Becker is intel ligent genoeg om er meteen een geestige persiflage van de Parijse „society" aan vast te knopen en het geheel vooral wat dia loog, spelregie en camerawerk betreft in een luchtige en goed volgehouden co- medietoon te zetten, waarin het bloed van de toneelmatigheid en ook van de Franse vi-ijmoedigheidjes wel eens kruipt waar het niet gaan kan, maar waarin grofheid of platvoersheid gelukkig nergens een kans krijgen. Vooraf werd de bekende film van de Nederlandse cineast Herman van der Horst „Houen Zo" vertoond. Beide voor stellingen waren zo goed als uitverkocht. Renners op contactavond bijeen Ter versterking van de onderlinge band tussen de leden van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" is Donderdag in zaal Langendijk een contactavond gehou den. Gezien de weersomstandigheden was deze zeer goed bezocht, iets waarover de voorzitter, de heer P. Schipper, zich zeer verheugd toonde. Hij maakte hieruit op dat deze avonden zeer zeker voor herhaling vatbaar blijken te zijn. De tijd werd op prettige wijze doorge- bi'acht en de renners bleken nog meer te kunnen dan alleen maar hard fietsen. Met veel animo namen zij deel aan sjoelen en klaverjassen. Voor de winnaars waren aan trekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Op deze wijze kwam veel te vroeg het einde van deze bijeenkomst.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3