Franse communisten stellen zich teweer op twee fronten Uitgaan in Haarlem Tegen regeringscoalitie en oppositie van PMF tegen Vertegenwoordiger Zuid-Molukken vraagt Nederlandse steun in UNO 8A&S :JdOU Agenda voor Haarlem GEVAPAN 36 Britse legerarts in 1944 bij Arnhem doodgeschoten Wapenschouw der politieke partijen Open brief aan Koningin Juliana SS-officier bekent in dronkenschap en zonder bevel te hebben gehandeld '"Hoe is het ontstaan? mm VICKS Vraag Waarmee fotografeert U in de donkere dagen voor Kerstmis? Antwoord Natuurlijk met de nieuwe dubbel-gevoelige ROLFILM Dit woord: ROEKELOOS J Peking verwijt Washington schending van accoord Miunuimm»nuiinmi| Staking in drie Chileense kopermijnen v'VapoRub V K iJ L) A G 16 DECEMBER 1955 o yxxxx»00cccc<xxxx>000cx>3c)00:0000000c00c00000000c«xx!00000000000000000c»00000c00000000cxxx30c00c«c0ccccc00cccc0ccc0 8 De campagne voor de Franse verkie- 8 zingen op 2 Januari is Dinsdag officeel y begonnen en alle waarnemers zijn het 3 er over eens dat voor het eerst sedert 3 de geboorte van de vierde republiek deze stembusstrijd gevoerd wordt onder 8 een intense belangstelling van het 3 Franse volk. Ongeveer twee millioen kiezers, die in 1951 te jong waren of o wel uit onverschilligheid hun beurt voorbij lieten gaan hebben zich nu op 3; de lijst laten inschrijven waarvoor ze soms vele uren in regen en koude voor 8 de gemeentehuizen moesten wachten. 8 Deze aanwas van ongeveer twintig percent van het electoraat kan de ver- wachtingen der regeringspartijen, die x met hun lijstkoppelingsstelsel hoopten hun candidaten automatisch herkozen o te krijgen in de war sturen. De beslis- 8 sing van de parlementsontbinding die 3 in meer dan tachtig jaar in Frankrijk o niet was genomen blijkt de publieke o opinie te hebben wakker geschud. Het publiek begrijpt wat er op 2 Januari 3 op het spel staat. De campagne is geopend met toespra- 3 ken van Mendès-France, Pinay en an- 3 deren. Er zijn voor deze verkiezingen 9 een zesduizendtal candidaten gesteld. Het gaat om ongeveer 540 zetels voor y het Franse moederland. In Algerije zijny de verkiezingen uitgesteld. Bijna 26 8 millioen kiezers zijn ingeschreven. Er 8 zijn drie grote verkiezingsallianties ge- 8 vormd. Bij de vorige verkiezingen wa- ren er 3.962 candidaten. In Frankrijk zal 8 voor een belangrijk deel ook over de toekomst van West-Europa worden be- y slist. Een gezond en sterk Frankrijk is 8 een levensbelang en een voorwaarde y voor het voortbestaan en de veiligheid y van West-Europa. Het is van het allergrootste belang te y, weten welke vraagstukken in het brand- o punt van de Franse verkiezingsstrijd 8 staan en welke oplossingen de voor- 8 naamste partijen aanprijzen. Nog be- y langrijker dan de leuzen, zijn de figu- 8 ren die de partijen aanvoeren en de belangen die ze vertegenwoordigen. Onze correspondent te Parijs zal de y voornaamste Franse partijen in een y reeks artikelen aan een beknopte be- 3 schouwing onderwerpen Hiernevens 'y treft men het eerste artikel in deze y politieke wapenschouw aan, gewijd aan de communisten die nog altijd de sterk- 9 ste partij van Frankrijk vormen. ADVERTLN'i iL -ocoooooooccoo<xx>xooooooMooooK>ooocoooc>3030oooooaxx>ooooooooooococxxxxx>:ocxxx»oocooc»ocoocooooooo3oocooK)c>xoc (Van onze correspondent in Parijs) De communistische partij Frankrijk is op de leest geschoeid die Moskou al zijn geest verwanten in de wereld heeft voorgeschre ven. Hecht georganiseerd, sterk gediscipli neerd en met vaste hand centraal geleid door een „politiek bureau" dat uit zes leden bestaat. Onder dat bureau zetelt het cen trale comité dat via de federaties en de „kringen" in contact staat met de cellen van waaruit de gewone partijleden hun politieke actie voeren. In naam is de 55-jarige Maurice Thorez, de „zoon des volks", oud-mijnwerker, de serteur tijdens de laatste oorlog, ex-minis ter van Staat onder generaal Charles de Gaulle, groot volksredenaar en begaafd met een onmiskenbaar politiek instinct, nog altijd de grote man onder de Franse com munisten. Na de beroerte die Thorez in de zomer 1950 tengevolge van overspanning trof, is hij ondanks alle zorgen van de knapste hart-specialisten in Frankrijk en de Sovjet-Unie, niet meer de oude gewor den. De afgelopen vier jaren is Thorez niet meer dan tien minuten in de Assemblée Nationale, waarvan hij lid is, geweest. In feite heeft de kleine, gezette en slim me 59-jarige Jacques Duclos, de fractielei der in het parlement, de laatste jaren de lakens in de partij uitgedeeld. Hij is er Jacques Duclos niet altijd in geslaagd de vuile lakens binnenshuis te houden. Het gezag van deze oud-banketbakker die tot de meest ge vreesde debaters van de Nationale Ver gadering behoort, heeft in de partij het gezag en de populariteit van Thorez niet in de verte kunnen benaderen. De zuive ringsacties tegen Tillon en Becoeur, een leerling van Thorez, die lange jaren als diens „kroonprins" werd beschouwd, heb ben het prestige van Duclos weinig goed gedaan. Toch gelooft men algemeen niet dat deze inwendige spanningen de partij in de ver kiezingsstrijd merkbare afbreuk zal doen. Het gevaar voor de communisten schuilt elders, en wel in de actie van het republi keinse front van socialisten en links-radi calen onder leiding van Pierre Mendès- France, die de laatste vier jaren een felle en stelselmatige oppositie tegen de rege ringspartijen hebben gevoerd. Kracht Hoe groot is de kracht der Franse com munisten? Als aantal partijleden geeft het politieke bureau officieel een half millioen op, een cijfer dat zeker aan de hoge kant is. Uit de (controleerbare) oplagecijfers van de communistische bladen, zou men een aanzienlijk bescheidener aanhang afleiden. Niettemin staat het buiten kijf dat de com munisten numeriek en disciplinair verre weg over de sterkste politieke macht in Frankrijk beschikken. Alleen de socialis tische partij telt een goede honderdduizend leden, en die staat, afgezien van de com munisten, dan nog aan de spits. Duidelijker en betrouwbaarder vergelij kingsmateriaal bieden de stemcijfers van de verschillende partijen. In 1951 kozen ruim viereneenhalf millioen Fransen C4.553.254) communistisch. Daarop volgden de socialisten met bijna twee millioen stem men minder (2.650.435). De communisten kregen met die zware buit vierennegentig Kamerzetels toebedeeld. Met nog niet de helft van dat aantal stemmen verwierven de conservatieven van Pinay bijna de helft méér zetels (135). Dat waren de bereken de verrassingen van het stelsel van de lijstverbindingen, dat ook nu weer gevolgd zal worden. Dat voordeel voor de regeringspartijen dreigt nu echter veel minder gunstig te zijn. Er zijn ditmaal bijna twee keer zo veel lijsten ingediend. Daardoor wordt de kans aanmerkelijk geringer dat één mededinger de volstrekte meerderheid verkrijgt, het geen de voorwaarde is bij deze methode. Wanneer geen enkele lijst tenminste de helft van het aantal stemmen verwerft, dan worden de zetels meer of minder naar evenredigheid verdeeld. Dit zal vermoede lijk wel regel worden en dat vooruitzicht doet de communisten de resultaten met een zeker vertrouwen tegemoet zien, al is hun vlieger voor een volksfront met de socia listen en de radicalen (nog) niet opgegaan. Gevaar In het verleden waren alle stemmen, die op Thorez werden uitgebracht, zeker niet afkomstig van overtuigde communisten. De grote meerderheid stemde communistisch om zijn ontevredenheid te uiten. In dat licht bezien, is het niet uitgesloten dat de communisten geen onbelangrijke verliezen zullen lijden ten gunste van het republi keinse front, dat niet alleen een verbeten critiek op de regeringspartijen uitoefent, maar bovendien nog een programma aan biedt dat voor vele Fransen aantrekkelijk moet zijn. P. M. F. heeft metterdaad be wezen dat Frankrijk uit het slop van het „immobilisme" kan worden bevrijd. Het grote gevaar voor de communisten dreigt vooral van déze zijde. De communisten moeten in hun campagne het volk proberen diets te maken, dat republikeins front en rechtse coalitie één pot nat is. Gemakkelijk zal dat niet wezen, want in linkse kringen is P. M. F. de grote kampioen. Ruw gerekend kan men zeggen dat tot dusver één op de vier Fransen voor de communisten placht te stemmen. Wanneer die verhouding één op vijf, of misschien zelfs op zes, werd, zou dat een overwinning wezen waarvan de strekking niet te onder schatten zou zijn. Zelfs indien de commu nistische Kamerfractie kwantitatief niet werd verzwakt, zou een verlies van com munistische stemmen toch betekenen dat Maurice Thorez een overeenkomstig deel van het Franse volk opnieuw in het democratische spoor was gebracht: de oppositie tegen de conser vatieve coalitie zou in dat geval in het parlement ook een positieve rol - kunnen vervullen. De leuzen van de communisten kunnen als bekend worden verondersteld. Zij eisen toenadering tot de Sovjet-Unie, strijd tegen het Amerikaanse imperialisme, loonsver hogingen en lotsverbetering voor de arbei ders en de boeren, die het speciale voor werp van hun erbarmen en hun propagan da zijn. De heer J. P. Nikijuluw, vertegenwoor diger van de republiek der Zuid-Moluk ken, heeft aan Koningin Juliana als hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie, een adres gericht, waarin onder meer het vol gende wordt opgemerkt: „Allereerst moge het volgende de aan dacht van Uwe Majesteit hebben. Het is van algemene bekendheid, dat de Stich ting van de Republiek der Zuid-Molukken een onbetwijfelbaar gewettigd, immers ten volle op de Haagse Ronde Tafel Overeen komsten gegrond verweer was tegen de onwettige, immers door schending van ge noemde plechtig bezworen tractaten moge lijk geworden actie, door welke het Fede raal Staatsgebouw van Indonesië, terwijl het feitelijk nog in de steigers stond, om vergeworpen is. Het meest tragische probleem, waarme de de Republiek der Zuid-Molukken tot op heden geworsteld heeft, is de grote onvol komenheid der internationale rechtsorde, welke, gelijk telkens uit het optreden van de UNO blijkt, eerder belangenordening dan iets anders genoemd mag worden. Deze werkelijkheid der internationale verhou dingen spiegelt zich af in de baatzuchtige, opportunistische en onvruchtbare politiek, welke Uwe Majesteit houde ons dit oor deel ten goede opeenvolgende Neder landse kabinetten tot heden gevolgd heb ben. Niettegenstaande het feit, dat het nog immer strijdende Zuid-Molukse volk tot heden vergeefs bij de UNO heeft aange klopt en een behandeling heeft ondervon den minder dan die van de weduwe tegen over haar onrechtvaardige rechter (waar van het Evangelie verhaalt) neb ik het mijn plicht geacht opnieuw de zaak van het Zuid-Molukse volk bij de genoemde UNO voor te brengen met een uitvoerig vertoog, in de vorm van een namens mijn regering gepubliceerd witboek getiteld: „The South Moluccan case in the United Nations Ma chinery". Ik houd mij overtuigd, dat, met de maatstaven van het recht gemeten, de Nederlandse regering nog immer een on betaalde schuld van nalatigheid jegens het strijdende Molukse volk heeft gelijk in dit document wordt aangetoond en spreek de innige hoop uit, dat zij ten laatste in dezen haar plicht zal doen, door, vasthoudende aan de waardigheid van Nederland als lid van de UNO, in deze Volkengemeenschap openlijk op te komen en te blijven opko men voor de rechten en vrijheden van het Zuid-Molukse volk en niet in stilzwijgen te berusten in het oog der andere mogend heden. Indien Nederland meent niet met macht tussen beide te kunnen komen, mo ge dan althans de steun van het woord van Nederland ons niet worden onthouder.. In de tweede plaats veroorloof ik mij Uwe Majesteit als Hoofd van de Neder lands-Indonesische Unie het volgende mede te delen. Nog is het mogelijk Uwe Maje steit met deze titel aan te duiden. Het reeds ten vorigen jare gepubliceerde protocol en de thans opnieuw ingezette onderhandelin gen tussen Nederland en Indonesië om on der meer, tot opheffing van genoemde Unie te komen, nopen mij, uit naam der Repu bliek der Zuid-Molukken, Uwe Majesteit als Hoofd dier Unie te smeken, wel te wil len opmerken, dat opnieuw het Recht dreigt te worden geschonden. De Haagse tractaten zijn, zoals reeds op de eerste blad zijde van het overgelegde document blijkt en trouwens overbekend is, niet gesloten tussen Nederland en de Republiek Indone sia alleen, maar tussen Nederland, de (Djokjase) Republiek Indonesia en het Bij zonder Federaal Overleg, het laatste ver tegenwoordigende de overige deelstaten en federaal-gezinde gemeenschappen. Het zou daarom opnieuw een flagrante schennis zijn van het Recht, dat op de ver dragen der Haagse Ronde Tafel Conferen tie is opgebouwd, indien de R.M.S. die nog rechtens en feitelijk voor zichzelf de partij der B.F.O. kan vertegenwoordigen, niet in de onderhandelingen zou worden betrok ken. Terwijl thans nog in de Zuid-Moluk ken gestreden wordt en de gevangenissen in Indonesië nog overvol zijn van de slacht offers van de onderdrukking der federale gedachte, zou indien althans hier terugge keerd werd op het pad van het Recht, ook de zaak der Zuid-Molukken geregeld kun nen worden. Mijn eerbiedig verzoek is dit: Moge het Uwe Majesteit behagen, in Haar waardig heid van Hoofd der veelgenoemde Unie, het daarheen te willen leiden, dat de Zuid- Molukken als partij ter nieuw aangebon den conferentie worden uitgenodigd". In het Middelnederlands bestond een werkwoord roeken, een zogenaamd on persoonlijk werkwoord evenals regenen, hagelen enzovoorts. Mi ne roekt bete kende: het kan mij niet schelen, het laat mij koud. De stam van dit werkwoord is verbonden met het achtervoegsel - loos dat: zonder betekent. Roekeloos is dus: zonder aandacht, zonder zorg. In die zin werd het woord vroeger inder daad gebruikt. Men verstond er onder: zonder zorg voor zijn geestelijke belan gen, zonder plichtsgevoel, lichtzinnig. Thans is de betekenis gewijzigd tot: zon der zorg voor de gevolgen van een daad of het aan die daad verbonden gevaar, dus: in hoge mate onbezonnen of onbe raden. MÜNCHEN (United Press). De voor malige S.S.-officier en S.S.-oorlogscorres pondent Karl Gustav Lerclie heeft voor de rechtbank te Münclien zijn eerder afgeleg de verklaring ingetrokken en onder tranen verteld, dat hij in September 1944 de krijgsgevangen Britse legerarts captain Brian Brownscombe nabij Arnhem „zonder enige speciale order" en „sterk onder de invloed van alcohol" heeft doodgeschoten. De 43-jarige Lerche, die sinds 1952 in voor-arrest zit, had eerst beweerd dat een SS-luitenant hem op barse toon te kennen had gegeven zich van de arts te ontdoen. Hij zei dit als een „bevel" te hebben op gevat omdat hem niets anders overbleef. Voormalige SS-officieren getuigden dat er op dat tijdstip geen voorbereidingen wer den getroffen voor de terugtocht. „Ik was gek toen ik hem dood schoot", verklaarde Lerche snikkend. Hij vertelde, dat hij eerst met Brownscombe, die ge wonde Britse en Duitse militairen ver pleegde, en een Deense SS.-er Larsen in het militaire hospitaal en later in de SS- club van het gevangenkamp bij Arnhem De vroegere S.S.-oorlogscorrespondent Karl Gustav Lerche wordt door een be waker geboeid binnengeleid in het gerechtsgeboxiw te München. een flink aantal borrels gedronken had. Later had hij de arts eigener beweging en zonder op bevel te handelen doodgescho ten. Lerche herriep zijn vorige verklaringen nadat een verslag was voorgelezen van de verklaringen die Larsen in 1946 voor zijn terechtstelling voor een militaire recht bank had afgelegd. De verklaring werd overgelegd door de Britse advocaat Reade, destijds president van de militaire recht bank, die Larsen tot de strop veroordeel de. Reade, die nu een advocatenpraktijk op Cyprus heeft, vertelde, dat Larsen eer j „aardige verstandige man" was, die goed met Brownscombe kon opschieten. „Wij drukten elkaar herhaaldelijk de hand en nodigden elkaar uit voor een be zoek na de oorlog", aldus de verklaring van Larsen. „Plotseling viel Brownscombe achterover. Ik besefte, dat er een schot af gevuurd was. Toen zag ik Lerche uit het struikgewas naar voren komen. Ik vroeg hem of hij geschoten had. Hij zei „Ja. Ik moest het wel doen. Kom laten wij gaan". Toen ik hem nog eens vroeg of hij het schot afgevuurd had, antwoordde hij: „Ik raakte hem in het hoofd precies als de Russen, die ik aan het Oostfront neer schoot". Lerche verbrak na de moord op de Britse arts de vriendschap met Larsen en vertelde zijn vrienden, dat hij dit gedaan had „omdat de Deen" de Brit overhoop had geschoten". GENÈVE (Reuter) Het ministerie van Buitenlandse Zaken van communis tisch China heeft in een verklaring, die te gelijkertijd in Peking en Genève is uitge geven, de Amerikaanse regering er van be schuldigd de overeenkomst van Septem- uba s.iagjnq uba §uuau)Edoj ap .ioao aaq beide landen te hebben geschonden. In de verklaring werd gezegd dat on danks het feit dat Peking „een volledige ijst" heeft verstrekt met de namen van Amerikaanse burgers in China, Washington tot dusverre aan China geen inlichtingen over alle Chinezen in de Verenigde Staten heeft doen toekomen. In Amerikaanse kringen te Genève werd verklaard dat in de Amerikaans-Chinese overeenkomst van 10 September wordt ge sproken van de repatriëring van burgers die zulks wensen, doch niet van het over leggen van lijsten met namen. R.'KJOCOI muutiiiiuuinnunuiiii ivsa <r«v >y b LÖ'vl XlK Q *im fi iii ii 11 in 11 tiiit.li i >1 fnifrH In Tsjechosloivakije zijn nieuwe postzegels uitgegeven. De zegel van een kroon en zestig heller (boven) stelt de nieuwe mijn werkerskolonie te Poruba in Moravië voor en is gegraveerd door Bedrich Housa. De postzegel van veertig heller (onder) stelt een trein voor van de vriendschapsspoor wegmaatschappij, die een brug in Slowa kije passeert. De postzegel van twintig heller laat een andere brug zien in Slowa kije en is getekend door Jan Mracek. SANTIAGO (Reuter/AFP) In drie in Amerikaans bezit zijnde Chileense koper mijnen en in een krachtstation zijn sta kingen uitgebroken, waaraan vijftiendui zend arbeiders deelnemen. De regering heeft de staking niet erkend en de stakers opgeroepen het werk te hervatten. De mijnwerkers wensen veranderingen in hun collectieve arbeidsovereenkomst. De mijnwerkersleiders beschuldigen de regering er van, dat een en ander het ge volg is van het feit, dat de regering het nieuwe „koper-statuut" nog niet tot stand heeft doen komen. In bevoegde kringen ziet men voorlopig nog geen einde van de staking MUZIEK Vrijdag 16 December, Concertgebouw, 20 uur: Onder leiding van Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest voert het N. Ph. O. uit „Libertas Venit van H. Adriessen, Eerste Pianoconcert van Tsjai- kofsky, 6 Adagio's van Pijper, en L'oiseau de feu van Strawinsky. Soliste is de pianiste Janita Dacosta. Vrijdag 16 December, Wilhelminakerk, 20 uur: Kerkconcert met medewerking van Tine Raalte, sopraan; Dien ToesetVrij, alt; Arie Butter, hobo en Johan Timmer man, orgel. Uitgevoerd worden werken van Bach, Schütz, Handel en anderen. Maandag 19 December, Concertgebouw, 20 uur: Kerst-oratorium van Hubert Cuypers door Haarlems Gemengd Koor onder lei ding van Jan Booda, versterkt met het koor Polyhymnia met medewerking van Greet Koeman, sopraan, Hans Wennink, bas, Gosse Kroese, orgel en het Noord- hollands Philharmonisch Orkest. Maandag 19 December, Grote Markt, 15.30 uur: gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Dinsdag 20 December, Concertgebouw, 20 uur: Vijfde D-concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van de dirigent van het Brabants Orkest, Hein Jordans, met solistische medewerking van Andor Foldes, piano. Uitgevoerd worden de feestelijke ouver ture „Vivat Brabantia" van O. van Hemel, het Tweede Pianoconcert van Rachmani- ƒ10v en de suite „Harry Janos" van Kodaly. Dinsdag 20 December, kerkgebouw der Evan gelische Broedergemeente, 20 uur: Kerst concert door het Vrijz. Luth. dameskoor en het dameskoor van de Ned. Prot. Bond afdeling Haarlem-N. o. 1. v. Kitty Neder- koorn. Met medewerking van Bets Neder- koorn, orgel; Guus Spaan, fluit; H. Kok, fluit. Uitgevoerd worden werken van Lübeck, Vierbanck en anderen. Dinsdag 20 December, Hervormde kerk, Zandvoort. 20.15 uur: Kerkmuziekavond door het Hervormd kerkkoor te Zandvoort onder leiding van Herman E. Dees. Met medewerking van Gerda Brands, fluit, Louk Nelissen, orgel. Het programma ver meldt werken van J. S. Bach, G. F. Han del, W. A. Mozart, A. Gumpelzhaimer en vele anderen. Vrijdag 23 December, Concertgebouw, 20 uur: Kerstconcert door „Zang en Vriend schap" met solistische medewerking van de alt Aafje Heynis, begeleid door Emmy van Eden, piano. TONEEL EN DANS Zaterdag 17 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie voert op onder regie van Cees Laseur „Het Proces om Jezus" van Diego Fabbri. Met Albert van Dalsum. Paul Steenbergen. Cees Laseur, Elisabeth Andersen, Jan Rétèl. Pim Dik kers. Giisbert Tersteeg en vele anderen. Zaterdag 17 December, Minerva Theater, 20 uur: Het KRO-cabaretorogramma „Kroco- dil" met medewerking van vele binnen- en buitenlandse artsiten en het KRO- orkest Cascade onder leiding van Johnny Ombach. Vertoning van de omroepfilm „Uw onbekende huisgenoot". Het cabaret- programma wordt per televisie uitge zonden. Zondag 18 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Cees Laseur voert de Haagsche Comedie op „Pas op! Kijk niet om!" van Reynolds en Slade. met Myra Ward, Hetty Blok, Enny Meumer, Luc Luta en vele anderen. Aan de vleugel Willy Hartingsveldt. Dansen ingestudeerd door Albert Mol. Zondag 18 December, Minerva Theater, 20.15 uur: Het A.B.C.-cabaret met- Corry Vonk en Wim Kan in het programma „De kat van huis" met medewerking van Joop Visscher, Jaap Maarleveld, Sieto Hoving, Mimi Kok, Marijke Hoving en Maya Bouma. Aan de vleugel Ru van Veen. Maandag 19 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" onder regie van Johan Walhain, voert op „Boek van de maand" van Basil Thomas. Met Elise Hoomans. Jenny van Maerlant, Lies Franken, Richard Flink Gerard Hartkamp en in de hoofdrol Ineke Brinkman. Dinsdag 20 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Theater geeft een herhaling van „Boek van de maand". Voor bijzonderheden: zie Maandag 19 December. Woensdag 21 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Charlotte Kohier zal voordragen „Frasquita", een verhaal van Pedro de Alarcón. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 13—16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vryburglaan 17: Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. Schotersingel 17a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ten toonstelling van appliqué's en ceramiek van Josje Smit. Tot 10 Jaauari geopend op werkdagen van 1017 uur. Museum „Het Huis Van Looy": van 17 De cember tot 2 Januari expositie van wer ken van leden van het genootschap „„Kunst Zij Ons Doel". Woonhuis Van Looy: van Zondag 18 De cember af wederom open voor het pu bliek. Des Zondags van 1417 uur en Donderdags van 10—12.30 en van 13.30— 17 uur. DIVERSEN té Bijzonder Kerkewerk der Hervormde het Stedelijk Gymnasium op „Vrachtboot Vrijdag 16 December, Stadsschouwburg, 20 uur: de toneelafdeling van de Friese ver eniging „Gysbert Japicx" voert op „Hert sünder haven" van K. Woudstra. Woensdag 21 December, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van het comi té Bijzonder Kerkewerk der hervormde gemeente wordt onder regie van Wim Paauw opgevoerd: „Dit wonderbaarlijke kind" van C. Rijnker. Woensdag 21 December, Concertgebouw, 14 uur: Kerstmiddag voor bejaarden, ge organiseerd door de UVV, afdeling Haar lem. Woensdag 21 December, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: feestavond, georganiseerd door de Algemene Bond van Ouden van Da gen, afdeling Haarlem, met medewerking van de Tirolerkapel „De Alpenroos". Herhaling op Donderdag 22 December. Donderdag 22 December, Concertgebouw, 19.30 uur: Kerstfeest voor ouden van da gen, georganiseerd door het Leger des Heils. Donderdag 22 December, Stadsschouwburg 20 uur: de toneelvereniging „Door inspan ning uitspanning" voert op „Mijn zoon Roy" van Bruce Walker. Vrijdag 23 December, aula Gymnasium, Prinsenhof, 20 uur: Onder regie van Frans Hesmerg voeren leerlingen van het Stedelijk Gymnasium op „Vrachtboot Volharding" van Charles Vildrac. INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Vrijdag 16 December, wijkgebouw Mole- naerstraat, 20 uur: Een causerie over het onderwerp „Voeding en techniek". Ver zorgd door het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Dinsdag 20 December, restaurant Böhm, Santpoort, 20 uur: Lezing door de heer A. Viruly over zijn boek „De zee en de over kant". VOLKSUNIVERSITEIT De bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heilig land en beginnen om 20 uur. Vrijdag 16 December: Voordracht door prof. dr. E. J. Slijper over het onderwerp „Ver leden, heden en toekomst van de mens". Maandag 19 December: Prof. dr. I. Kisch geeft de laatste voordracht in de cursus „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland". GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 19 December, hotel De Leeuwerik, 20 uur: Pater dr. Modestus van Straa'en OESA geeft zijn tweede voordracht in de cursus „Levensbeschouwing en wijsbe geerte in de laat-antieke wereld. Hij spreekt deze avond over het Stoïcisme. Maandag 19 December, hot el De Leeuwerik, 21.10 uur: Tweede causerie door Henk Bij- vanck in de cursus „Het meesterlied", waaraan medewerkt Mimi Erb, sopraan. ADVERTENTIE Geef de behandeling,die Moeders in 104 landen ideaal vindenI Wrijf Vicks VapoRub tegen bed tijd op borst, keel en rug. De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting Hef geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! VRIJDAG 16 DECEMBER Lido: „Het pui-peren masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „IJsco Toe risten", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Het teken van de gorilla", 14 jaar, 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio; „Ik beken", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20.15, Vierde V-concert door het N. Ph. 0„ onder leiding van Hein Jordans. Soliste: Janine Dacosta, piano. ZATERDAG 17 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis", 10 en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Internat. K.R.O.-cabaret: „Kroco- dil", 20 uur. Roxy: „Het teken van de go rilla", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ik beken", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Haagsche Comedie met „Het proces om Jezus", van Diego Fabbri.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5