Hogere garantieprijzen gewenst bij loonsverhoging in landbouw GRAMOFOÖNPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN ROTERDDN Binnenschepen passeren elkaar vaak verkeerd in het Noordzeekanaal Laboratorium voor Oesterteelt in Wemeldinge geopend Nell Herbert DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN kaloderma gelee mn De gele kamer Schilderij en-loterij FEUILLETON Motie in Tweede Kamer: Minister Mansholt heeft er geen bezwaar tegen Tegenipiinen Rederij van „Limbourg" betaalt schade aan de „waker" I. KAN Men wil trachten binnenskamers oesters te kweken 'n Kostbaar bezit 5 LAST van Uw MAAG? HELPT PROMPT Raad voor de Scheepvaart: Vergif aan patiënt ter beschikking gesteld Dr. Albert Schweitzer weer naar Lambarene vertrokken Inbreker stak Sassenheimer met dolkmes Op 31 December gaan café's in Amsterdam om tien uur dicht Kerkelijk Nieuws Geluk eerst dan met een ring van Kan door Mary Roberts Rinèhart VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 Van onze parlementaire redacteur) OPNIEUW KWAM HET vraagstuk van de lonen en van de in het loonstelsel aan te brengen wijzigingen in de Tweede Kamer ter sprake, thans bij de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tal van afgevaardigden bespraken een reeks aangelegenheden, onder meer het heengaan van de secretaris-generaal mr. Bonnerman, nadat deze tien jaar onder minister Mansholt die functie had vervuld. Over de kwestie der lonen, waarmee die van de prijzen ten nauwste samenhangt, diende de heer Vondeling (PvdA) een motie in om de Kamer te doen uitspreken, dat het agrarisch bedrijf moet kunnen blijven rekenen op onverminderde hand having van de door de regering op het gebied van de prijsvorming van landbouw producten gedane toezeggingen, opdat ook in de toekomst gestreefd kan worden naar sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare arbeiders ten plattelande. M i n i s t e r M a n s h o 11 gaf een uiteen zetting over de algemene situatie in de landbouw. Hij erkende, dat gedurende de laatste tien jaar de kosten zijn gestegen, maar de prijzen gedaald. Zodoende krijgen de garantieprijzen nu een bijzondere be tekenis. In de conjunctuur van de landbouw is er thans wel een daling, maar een laag conjunctuur is er toch niet. Over de afge lopen jaren bleven de winsten bij suiker bieten en tarwe gehandhaafd, maar bij de voedergranen en de melkveehouderij is de situatie minder gunstig, evenals voor de typische akkerbouwbedrijven. Daarentegen is het met de kleine weidebedrijven beter gesteld. Vergeleken bij de vooroorlogse jaren is de opbrengst van de landbouw ge stegen. Alles bij elkaar zag het er nog niet zo slecht uit, maar dit neemt niet weg, dat de overheid op een eventuele omslag voor bereid moet zijn. Van een weifeling bij het prijsbeleid was, naar de minister de heer Biewenga (A.R.) antwoordde, geen sprake. De bewindsman gaf toe dat het ogenblik waarop hij had meegedeeld, dat er geen garantieprijs voor koolzaad meer zou komen, niet erg gelukkig was geweest. Er was echter eerst overleg noodzakelijk ge weest. Ondanks het feit, dat onze landbouw op een redelijk peil van ontwikkeling staat, is er nog allerlei te doen om de kostprijs naar beneden te krijgen en de productie te verhogen. Voor al te grote somberheid be staat geen reden. De minister zei voorts dat afschaffing van de consumentensubsidies zeker het einddoel is, maar hierbij behoort men zeer voorzich tig te werk te gaan. Overigens hangt deze aangelegenheid ten nauwste samen met het vraagstuk van lonen en prijzen. Wat dit probleem aangaat, verklaarde minister Mansholt, dat de vrijere loonvorming, waartoe besloten is, een aantal vraagstuk ken schept, die niet gemakkelijk op te los sen zijn. De Sociaal-Economische Raad was zijns inziens wel wat luchtig over hiermee verband houdende kwesties heengelopen. De garantieprijzen zullen ook in de toe komst op de kostprijzen gegrond moeten blijven. Daarin zullen ook de door de be voegde instanties goedgekeurde lonen be grepen dienen te zijn en derhalve zal zulks in de garantieprijzen tot uiting moeten komen. Vandaar, dat de minister geen be zwaar tegen de motie-Vondeling had. De minister verklaarde zich bereid naar aanleiding van een vraag van de heer Groen (KVP) tot een onderzoek naar de ernstige kwestie van de bezwa ren tegen uitbreiding van het areaal der tuinders in Kennemerland in ver band met de watervoorziening.. Tenslotte hield minister Mansholt zich ADVERTENTIE tegen maagbranden, oprispingen, opgeblazenheid overtollig maagzuur indigestie, misselijkheid, 60 tabletten f 1.65 PHILIPS bezig met het ontslag van de secretaris generaal van zijn departement, mr. Bonner man, die thans met verlof is. De functio naris neemt genoegen met zijn ontslag onder voorwaarde, dat er aan enige finan ciële voorwaarden zal worden voldaan. De heer J. Nagelhout, arts in Holten (Overysel), heeft een plan ontvouwd om, met assistentie van een comité, de kunst in huis te brengen en contact tussen schilders en de grote massa te leggen. Beide ontbre ken momenteel, zo zegt hij en met hem het comité, waarin onder andere zitting heb ben prof. dr. G. Stuiveling uit Hilversum en mej. ds. mr. M. B. Vos, Remonstrants predikante in Bussum. Het comité-Nagel hout denkt zijn ideeën te verwerkelijken door een landelijke loterij-club op te rich ten, waarin men een of meer loten tegen een vrij lage prijs kan aanschaffen. De prijswinnaars mogen aan welke schilder dan ook een opdracht verstrekken. Dokter Nagelhout tracht in de eerste plaats artsen voor zijn ideeën te winnen. Hij heeft een oproep gericht tot de 8600 Nederlandse artsen die aangesloten zijn bij de Vereniging van Artsen-Automobilisten. Als die artsen zijn gewonnen, dan zal men trachten deze kerngroep uit te breiden De initiatiefnemer is optimistisch; hij heeft al meer werk verzet op dit gebied. In zijn eigen plaats heeft hij reeds een loterij club, die goed loopt. Bovendien heeft hij op dit terrein al ander werk verzet voor de beeldende kunstenaars. In vijf jaar tijds heeft hij 40.000 km per auto door Frankrijk en België afgelegd om hoteliers bereid te vinden een maand lang een Nederlandse schilder logies te verlenen. De „betaling geschiedt dan door een schilderij. Er zijn al 400 schilders naar Frankrijk geweest. Nu beschikt het comité voor uitzending, be staande uit dokter Nagelhout als werver, een vertegenwoordiger van het ministerie Over de opvolging is geen enkele beslissing van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen genomen, en de minister zal dat, slechts een half jaar vóór de verkiezingen, ook niet doen. Meer wilde minister Mansholt over deze aangelegenheid niet loslaten. Ook wilde hij de reden niet noemen, waarom hij na tien jaar tot deze stap was overge gaan. De Kamer was echter vertrouwelijk op de hoogte gesteld.. Vandaag wordt gerepliceerd. en de Nederlandse Reisvereniging, over 150 vaste adressen in Frankrijk en 25 in België waar onze schilders welkom zijn. Uit Texas is eveneens een uitnodiging gekomen om zeven schilders te sturen. Ook met Duits land is contact. Het reisgeld was het enige bezwaar, maar daarvoor is nu een beschei den subsidie en een bescheiden particuliere bijdrage uit de baten van de loterijclubs. ADVERTENTIE Aiphenaar VOOR DE GROOTSTE SORTERING ADVERTENTIE wordt door de meest gevoelige roaog verdragen! I kiespiin rheumatische pijnen»] KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11552 R O X A N E Op 18 Mei van dit jaar is op de Honds- bossche zeewering het aan de Belgische rederij Armement Dieppe S.A. te Antwer pen toebehorende m.s. „Limbourg" ge strand. Doordat dit schip tot 24 Mei d.a.v. is blijven botsen tegen de steenglooiing, werd aan deze belangrijke zeewering (de „waker") zeer ernstige schade aangericht. Het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier heeft daarom tegen de rederij een schadeprocedure aanhangig ge maakt voor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Thans is echter met de rederij een schik king getroffen om het hangende geschil in der minne te beslechten tegen betaling aan het hoogheemraadschap van een schade vergoeding, groot f 256.000. De procedure zal dientengevolge worden De rechtbank te Rotterdam heeft de 32- jarige mevrouw A. F. van Z.Van E. uit Rotterdam veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Zij had haar 20-jarige zuster, die in de psy chiatrische inrichting „Maasoord" ver pleegd wordt, vergif in handen gegeven. De eis was een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. BORDEAUX (United Press) De Nobelprijswinnaar dr. Albert Schweitzer, organist, dokter en zendeling, zal vandaag met de Claude Bernard uit Bordeaux naar Afrika, naar zijn missie-hospitaal te Lam barene in Frans-Equatoriaal Afrika reizen. Dr. Albert Schweitzer heeft zijn bezoek aan Europa besloten met een verblijf in Londen. Voor de Haagse rechtbank hebben twee 20-jarige jongens uit Leiden, D. en H., terechtgestaan wegens het plegen van tal rijke inbraken en diefstallen. D. had bovendien een bewoner van Sassénhcim die hem bij een inbraak betrapte, met een dolkmes een steek in de buik gegeven. Voor dit feit was D. in December van het vorig jaar reeds veroordeeld. Bij een inbraak in een huis in Sassen- heim waren de bewoners niet thuis, maar buren bemerkten onraad. Toen het tweetal uit het raam van de bovenverdieping naar buiten keek, zag het een aantal mensen voor het tuinhekje staan. Toen zij tracht ten te ontsnappen, stuitten zij op de heer De Jong, die een steek met het dolkmes in de buik kreeg. Operatief ingrijpen bleek noodzakelijk. Dit was het slot van een reeks inbraken die het tweetal had gepleegd, meestal ge zamenlijk, maar ook afzonderlijk. D. stal in de nacht van 15 op 16 Septem ber kleren en dertien horloges weg uit een Leids warenhuis. Ook brak hij in in een huis te Oegstgeest. De buit bestond uit sie raden. Gezamenlijk brachten zij een nach telijk bezoek aan het Pannekoekenhuisje te Leiden, waar zij 19 pakjes sigaretten mee namen. Voorts braken zij nog in te Wasse naar, Noordwijk, Warmond en Zoeter- woude. De officier van Justitie eiste tegen D. drie jaar gevangenisstraf en tegen H. twee jaar en zes maanden. De Raad voor de Scheepvaart heeft in twee zaken zijn oordeel schriftelijk bekend gemaakt. Op 26 April van het vorig jaar is de kustvaarder „Regina" in het Noordzee kanaal bij Buitenhuizen in aanvaring ge komen met de sleepboot „Jawico", die uit tegengestelde richting naderde. De raad neemt aan dat de schipper van de „Jawico" de „Regina" te laat heeft op gemerkt. Hij had een lange reis achter de rug en was misschien oververmoeid. Hij beantwoordde de uitwijkseinen van de „Regina" niet en maakte, toen de afstand daarvoor te kort was, een gehee,l verkeer de uitwijkmanoeuvre naar stuurboord. Het is de raad bekend, dat meermalen binnenschepen in het Noordzeekanaal aan hun verkeerde kant varen en „groen op groen" andere schepen passeren. Zij doen dit echter tegen de voorschriften in en zijn zelf aansprakelijk indien hierdoor onge vallen voorkomen, De „Regina" heeft ge meend, dat de „Jawico" aan haar kant zou blijven en behoefde niet te rekenen op de plotselinge manoeuvre van de „Jawico". De „Regina" heeft echter in strijd met het Binnenaanvaringsreglement nagelaten haar vaart aanmerkelijk te verminderen, blijkbaar in de haast om het openen van de Hembrug te halen. De raad acht de „Re gina" echter niet schuldig aan de aanva ring. Het omslaan van de „Volharding 14" Op 3 Juni van dit jaar is de sleepboot „Volharing 14" bij het verhalen van het 1599 brt. metende Engelse stoomschip „Richmond Queen" in de Waalhaven om getrokken. De machinist van de sleepboot verloor bij dit ongeval het leven. Tijdens een rondzwaaimanoeuvre helde de sleep boot binnen enkele seconden sterk naar stuurboord over, sloeg om en zonk, voor dat men aan boord van de „Richmond Queen" de tros kon losgooien. Drie leden van de bemanning sprongen te water en werden door andere schepen opgepikt. De machinist heeft de machinekamer niet meer kunnen verlaten en is verdronken. De raad is van oordeel, dat de kapitein van de „Volharding 14" blijkbaar gemeend heeft de rondzwaaimanoeuvre te kunnen uitvoeren. „Het is te betreuren, dat de loods geen acht heeft geslagen op de fluit- seipen van de sleepboot. Bij meer oplet tendheid had men op de „Richmond Queen" misschien de sleeptros kunnen vie ren of losgooien". De raad keurt het af, dat de loods op het Engelse schip de brug verliet en naar achter ging, toen hij meen de, dat de sleepboot in een gevaarlijke po sitie kwam. Hij had op de brug moeten blijven. Toen de sleepboot slagzij begon te krij gen heeft de dekknecht nog getracht de tros los te slaan, maar hij slaagde daarin niet. De raad beveelt daarom de sleep bootrederijen aan hun boten van zodanige haken te voorzien, waarbij het openen niet afhangt van de kracht van één man. De raad is tenslotte van mening, dat de lengte van de tros te klein was, vooral bij de ge maakte manoeuvre. Brand op de „Bantam" De Raad voor de Scheepvaart heeft voorts een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand op het 9300 ton me tende motorschip „Bantam" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. Op 6 Mei van het vorig jaar brak tijdens een reis naar het Verre Oosten in de Indische Oceaan brand uit in de deklading in het voorschip. Na enige uren kon de bemanning de brand meester worden en nog diezelfde avond was het gevaar geheel bezworen. Op het voordek waren diverse soorten gevaarlijke stoffen opgeslagen. Een der leden van de raad, een deskundige op het gebied van brandbare stoffen, merkte op: „Het zou een wonder zijn geweest als door deze combinatie geen brand zou zijn uitge broken". De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, bracht hulde aan de beman ning voor de moed, betoond bij het blussen van de brand. Achteraf is gebleken, aldus de heer Metz, dat diverse dingen op het schip niet in orde waren. De pogingen om de onder de brand gelegen kruitkamer on der water te zetten zijn mislukt, omdat een toevoerpijp verstopt bleek te zijn. Voorts zei de heer Metz, dat men, hoe het schip ook wordt beladen, altijd de brandafsLuiters vrij moet laten. De officieren moeten te allen tijde leidingen en afsluitingen con troleren en niet te veel vertrouwen hebben in de andere diensten van de maatschappij. Op Zaterdagavond 31 December zullen alle Amsterdamse café's hun deuren om 10 uur moeten sluiten. De trams en bussen zullen op het schaar se vervoer worden ingesteld. Tot half tien zal de dienst normaal zijn, doch daarna zullen weliswaar op alle lijnen bussen en trams blijven rijden, maar met geringer aantal en dus met geringer frequentie. De laatste wagens zullen om 1 uur 's nachts van de eindpunten wegrijden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bennekom en voor Kam pen J. Wieman te Oudewater. Geref. Kerken Beroepen te Vreeswijk P. C. L. de Jager, cand. te Maassluis. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Baflo A. Hordijk te Goes. ADVERTENTIE MASSIEF GOUDEN TROUW EN VERLOVINGSRINGEN JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 Haarlem. ADVERTENTIE KERSTMIS 1955 is een goed geslaagde foto ATELIER Lange Vecrstraat 11-13 - Haarlem Telefoon 11178 In Wemeldinge is het laboratorium voor de oesterteelt in bedrijf gesteld. Tevens heeft het onderzoekingsvaartuig, dat in dienst wordt gesteld ten behoeve van dit onderzoek, zijn naam gekregen. Het werd genoemd de „Dr. P. C. C. Hoek", naar de in 1947 overleden bioloog, die als eerste in Zeeland een onderzoek instelde naar de achteruitgang van de oesterteelt en daar over een lijvig rapport opstelde. In het laboratorium onderzoeken twee biologen, de heren A. C. Drinkwaard uit Utrecht en A. G. Vlasblom uit Leiden, de mogelijkheden of binnenskamers oesterlar ven van ei tot kweekdier kunnen worden opgefokt en of de aanleg van een zout- Ze waren al ver van de stad af gedreven; aan beide Kanten zagen ze bos op dei oevers. „Hier moesten we maar aan land gaan", vond Jan. Toen ze onder een overhangende tak door dreven, pakte hij die stevig vast en trok hun vlotje naar de kant. „Ziezostap maar aan zval, Katrijn!", zei hij. Toen waren ze aan land, ver van de stad. Ze stonden onder de rustige bomen van een stil bos. De zon stond nu boven de bomen en de nacht was vooroij. „Wat zingen die vogels hier!", zei Katrijn. 35-36 waterbassin achter de te leggen dam in de Grevelin0en geschikt zal zijn voor behoud van de oesterteelt. De heer Drinkwaard vaart daarvoor met het onderzoekingsvaar tuig in de Oosterschelde en de heer Vlas blom werkt in het laboratorium met aquaria en een kweekserre. Dit alles ge schiedt ingevolge de opdracht van de re gering aan de Directie Visserijen en het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, de mogelijkheden voor de oesterteelt na uit voering van het Deltaplan te onderzoeken. Aan boord van de „Dr. Hoek" onderzoekt men de factoren, die van belang zijn voor de oesterteelt. Zo analyseert men hier het voedselgehalte in het water, de waterdiepte en de invloed van de seizoenwisseling. Men zoekt ook de oorsprong van de bepaalde voedingszouten, dat staat vrijwel vast, uit de Noordzee de Oosterschelde binnen komen. In het laboratorium brengt een speciale pompinstallatie uit zee water door een gla zen leiding in een afgesloten bak op de zol der. In de aquaria wordt met stromend water en met af- en toeneming van het zoutgehalte een aantal proeven genomen met schelpdieren. Men onderzoekt hier of een oesterlarve binnenskamers tot schelp dier kan worden gekweekt en of de ont wikkeling van ei tot larve, een proces van tien a twaalf dagen, eveneens binnens kamers mogelijk is. Men zoekt voorts naar geschikt materiaal voor de proefbakken, dat dezelfde dienst kan verrichten als de dakpannen op de oesterpercelen buiten, waarop de oesterlarven zich vastzetten. Als het opvangen van de larven mocht geluk ken zal de heer Vlasblom deze zaailingen moeten opfokken tot jaarlingen. Dit laatste proces zal ongeveer vijf jaar in beslag nemen. Zou het gunstig resultaat hebben, dan hoopt men proeven op grotere schaal in de buitenlucht te kunnen nemen. ADVERTENTIE maakt handen zacht ah fluweel 16) Best mogelijk. Maar het leek me beter, je dit te vertellen. Iemand anders kan haar auto óók gezien hebben, of tenmiste ge- méénd hebben dat ze haar zagen. Ze reed in de richting van de spoorweg met een kilometer of honderd. Ik geloof niet dat er een tweede wagen als de hare is. Dat móét wel. Ze is hier niet geweest. Dat weet ik zéker. Ze was in New York. Nu als je daar zeker van bent.... Ik ben verpleegster en heb Vrijdagavond laat gewerkt. Toen ik thuis kwam, heb ik nog mijn hond uitgelaten. Zo is het ge komen. Het is absurd, Marcia. Je hebt zo maar een auto gezien. Ze kan hier niet ge weest zijn! Maar Carol was er toch niet zo zeker van! Ze wist dat Marcia bijzonder scherpe ogen had. En ze wist óók, hoe snel het verhaal de ronde zou doen als zij het verder zou vertellen. Marcia zélf stelde haar echter gerust. Ik zal me wel vergist hebben, zei ze. Het heeft trouwens nauwelijks zin er over te praten. Je kent de buurt hier zo lang zamerhand wel. In alle vacantie-oorden is het hetzelfde. Ik zal mijn mond erover houden, Carol. Daar kun je op rekenen. Pas geruime tijd, nadat Marcia vertrok ken was, had ze haar handen weer zoverre in bedwang, dat ze een sigaret kon op steken. HOOFDSTUK VII In de loop van de avond belde zij Elinor op. Ze deed dit in de bibliotheek, waar een zekere rust en kalmerende invloed van uit ging. Er lag iets geruststellends in Elinor's zakelijk klinkende stem. Ha, Carol, begon ze, ik heb ge hoord dat je enkele moeilijkheden hebt. Hoe weet je dat? Van een paar krantenmensen, ant woordde Elinor luchthartig. Ik heb al een hele tijd geprobeerd je aan de lijn te krijgen, maai- je weet zelf hoe lastig in- terlocale gesprekken tegenwoordig door komen. Ik hoop dat het niet te vervelend is geweest. Het was vervelend genoeg. Weet moe der het? Nog niet. Maar natuurlijk, wanneer de kranten er over gaan schrijven Hebben ze er enig idee van wie het is? Nog niet. Haar kleren moeten toch wel iets ver raden? Ze hebben haar kleren nog niet ge vonden. Luister nu eens goed, Elinor. Ik belde je op voor heel iets anders. Marcia Dalton heeft me zojuist verteld dat ze jouw auto Vrijdagavond, of beter Zaterdag ochtend heeft gezien. Elinor zweeg even. Toen begon ze te lachen. Marcia verbeeldt zich dingen. Vertel haar maar dat ik een perfect alibi heb en dat ik er niet midden in de nacht op uittrek om mensen te vermoorden. Je bent toch in New York geweest? Ik hoop dat de telefoonjuffrouwen van dit gesprek genieten, zei Elinor koel. Voor hun bestwil zal ik je vertellen dat ik Vrijdag mijn wagen in Providence heb achtergelaten en toen verder met de trein naar New York ben gegaan. Die nacht ben ik in onze flat gebleven en de hele Zaterdag heb ik gewinkeld, 's Avonds ben ik met mijn man uit eten gegaan en daarna zijn we naar een schouwburg ge weest. Je bleef op die apartementen? En waarom niet? De club zat stamp vol. De hotels ook. Wat scheelt je trou wens? Móét ik soms een alibi hebben? Carol voelde zich onaangenaam verrast toen Elinor op de haar gebruikelijke wijze plotseling het gesprek afbrak. Natuurlijk moest Marcia zich vergist hebben! Welk verband zou er ook kunnen bestaan tussen Elinor, die in New York was en een moord aan de Mainekust? Of als men aannam dat er al zulk een verband bestond, zou ze dan alles, waar ze zo aan hechtte, voor zo'n uitstapje in de waag schaal hebben gesteld? Maar toch bleef de brandende vraag over, waarom het onbe kende meisje naar Crestview was gekomen en waarom Lucy als ze er tenminste iets van af geweten had haar had laten over nachten. Elinor zou het trouwens gehaald kunnen hebben! Ze zou met de auto gekomen kun nen zijn, 's avonds laat, dezelfde weg naar Providence terug gereden hebben, en, na de wagen daar te hebben geparkeerd, ver volgens met de trein naar New York zijn gereisd. Maar waarom? Was het meisje soms Howards maïtresse geweest? Zo iets behoorde zeker niet tot de onmogelijkhe den. Maar zelfs onder zulke omstandighe den kon Carol zich levendig Elinor's grote verachting voor een „vuil zaakje voor stellen. Ze had hem kunnen verlaten en een grote alimentatie eisen of ze had bij hem kunnen blijven en niet de minste aan dacht aan de kwestie schenken. Dat lag misschien nog wel het meeste in haar lijn, want het was onmogelijk haar in verband te brengen met een passionele misdaad. Carol zat nog steeds dromerig voor zich uit te staren, toen Jerry Dane op de deur van het terras klopte. Ze liet hem binnen. Hij keek haar ernstig aan. Ik ben bang, dat ik vandaag niet al te vriendelijk tegenover u ben geweest, zei hij. Mijn been deed verschrikkelijk veel pijn. En daar valt niets tegen te doen. Het pijt me in iedre geval. Het zal niet meer gebeuren. O, het is al goed, antwoordde ze, ik neem het u helemaal niet kwalijk, dat u mij een soort sta-in-de-weg heb genoemd. Ik moet nu eenmaal op mijn moeder pas sen. Ik kwam u vertellen, dat ik mevrouw Norton niet heb gezien. Bent u soms bij haar geweest? Nee. Ze vertelde vervolgens uitvoe rig wat ze die dag beleefd had; dat ze het afschuwelijk had gevonden, te moeten kijkij naar het lichaam onder de lakens, en naar de dingen, die op Floyd's bureau hadden gelegen, en dat ze, toen haar auto uiteindelijk klaar was, niet meer naar het ziekenhuis kon gaan. Jerry Dane had intussen een pijp te voorschijn gehaald en deze zorgvuldig ge stopt. Terwijl ze verder vertelde, keek ze hem aan. Hij had een hard uiterlijk, vond ze. Hij behoorde tot het soort mannen, dat in een oorlog zonder de minste scrupules mensen zou doodschieten. Maar hij was toch ook weer oprecht. Oprecht en eerlijk. Carol móést praten, ze zou anders gek geworden zijn. Er is nog iets dat ik u moet vertellen, ging ze verder. Het is hier vanmiddag gebeurd en het heeft me wel enigszins van streek gebracht. Er is na tuurlijk niets van waar, maar het zou toch genoeg last kunnen veroorzaken. Marcia Dalton heeft namelijk beweex-d dat ze de auto van mijn zuster hier ge zien heeft in de nacht, dat Lucy gewond werd en dat het meisje werd vermoord. Heeft uw zuster opgebeld? Maar natuurlijk! Ze heeft een alibi. Ze was die avond in New Yox-k. Het is be lachelijk, vindt u ook niet? Natuurlijk! Zijn gezicht bleef onbe wogen. Heeft u soms nog wat op het hart? Het is het beste om maar metéén uit te praten. Ik geloof, zei ze met enige aarzeling, dat ik het de politie al eerder had moe ten vertellen, maar vanmiddag heb ik al door gasten gehad. Ze keek hem met een vei-ontschuldigende blik aan. Ik vind het niet eens prettig, het u te vertellen, maar ik geloof dat ik er toch het beste aan doe. Ik voel wat u bedoelt, zei hij rustig. Waar gaat het feitelijk over? Het gaat over de gele kamer hier vlak boven. Iemand heeft daar geslapen en er een bad genomen. Heeft de politie geen huiszoeking ge daan?, vroeg hij scherp. Ik geloof dat ze maar even naar bin nen heeft gekeken. Men zocht haar kleren. Op iets anders hebben ze waarschijnlijk niet gelet. Ze hebben natuurlijk gedacht dat Lucy Norton daar heeft geslapen. Het bed was beslapen er lag poeder op de toilet tafel en er zwiei-f sigarettenas op de grond. Lucy rookte echter niet en ze heeft trou wens in de bedienden-vleugel geslapen. En haar kleren? Er lagen geen kleren. (Wodrt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7