Touwtrekken om gemeentelijke begraafplaats duurt ook na jongste herzieningen voort Bevrijdingsfeest 1956 in voorbereiding Reclamanten weer in het geweer Met „drie-fasen-indeling" proberen B. en W. een deel der bezwaren te ondervangen Agrarische grond tot voltooiing alleen voor gedupeerden Vanmorgen in de Vishal en op zee 8 „DIJV" in feeststemming bijeen Scheepvaart Spontane medewerking van alle verenigingen in Velsen Noord MAANDAG 19 DECEMBER 1955 Op de reeds eerder omstreden uitbreidingsplannen der gemeente Velsen, die de aan leg van een begraafplaats naast of achter de dodenakker van „Westerveld" inhouden (een afwijzing door de Kroon was in eerste instantie het resultaat van de bezwaren, die de belanghebbenden indienden tegen de aanvankelijke plannen, zodat ingrijpende wijziging noodzakelijk werd), zijn ook nu weer bezwaren binnengekomen. Velsen, dat zo langzamerhand met zijn begraafruimte in een moeilijke positie is gekomen, had namelijk met deze wijziging der plannen gedacht aan de bezwaren tegemoet te komen op het punt van de aantasting der recreatie en het natuurschoon. Dit blijkt op een misrekening te hebben berust: de bezwaarden zijn weliswaar niet in dezelfde ge tale teruggekomen, maar de overblijvenden houden niettemin het been stijf. Aan hun argumentatie en de tegenargumentatie der gemeente Velsen, zoals deze zijn neerge legd in een raadsvoordracht van 17 Decern ber ontlenen wij, dat de situering van de begraafplaats naar het oordeel van de gemeente juist is, onder meer omdat de ge meente 7 hectare grond in de toekomst wil „bezetten" daarbij dus nu al rekening houdende met de nodige toekomstige uitbreidingen de „tweede fase", zoals de overheid haar noemt. In die tussentijd, zo wordt een der reclamanten onder het oog gebracht, kan de agrarische bestemming zonder meer gevolgd worden. Inmiddels is het laatste woord over deze slepende affaire nog niet gesproken, daar te voorzien is, dat wanneer de raad zich achter het hieronder geformuleerde standpunt van het col lege van B. en W. plaatst, de bezwaarden in beroep gaan bij hogere instanties en de begraafplaatsplannen wederom traineren. Ten aanzien van een der reclamanten doet de gemeente water in de wijn, door een verdeling in 3 fasen voor te stellen, waardoor de aanleg van de begraafplaats minder moeilijkheden zou opleveren. Namens de fam. Van Hoorn heeft de Wassenaarse rechtsgeleerde, rar. G. J. Ver meulen de volgende bezwaren tegen de herziene uitbreidingsplannen ingediend: hij tekent appel aan tegen het niet toeken nen van de bestemming „bloembollencul tuur" aan enige percelen, die onder de uit breidingsplannen vallen. Reclamant meent (ten onrechte, volgens het college) dat dit bezwaar slaat op de 7e herziening van het uitbreidingsplan. Nee zegt het college: het bedoelde stuk grond had in het oor spronkelijke plan de bestemming „passieve recreatie" en G.S. hebben dit uitbreidings plan goedgekeurd, al werd goedkeuring onthouden aan het terrein, dat daarin voor begraafruimte bestemd was de derde herziening echter gaf er de bestemming „voorterrein begraafplaats" aan en bij K.B. is daarop weer het besluit van G.S. vernie tigd, zodat de oorspronkelijke bestemming voör bossen, parken en plantsoengordels van het voorterrein behouden bleef. Beduchtheid voor scheuren Het gaat dus om de vraag zo meent het college of het in algemene zin ge wenst of zelfs noodzakelijk moet worden geacht tegemoet te komen aan het verlan gen van reclamant. In de tweede plaats komt dan de vraag welke formele weg moet worden bewandeld om tot het ge wenste doel te geraken. In dit verband wordt opgemerkt dat reeds is overwogen, om voor een deel van de omstreden perce len een agrarische bestemming in te voe ren. Terzake is een prae-advies uitgelokt van de commissie voor de gemeentelijke plannen van de provinciale planologische dienst Noordholland. Dit advies luidde af wijzend wegens beduchtheid voor de bouw van bollenschuren. B. en W. delen de beduchtheid van de commissie t.a.v. de bouw van bollenschu ren niet in volle omvang en menen dat de mogelijkheid aanwezig is bij het geven van een agrarische bestemming, de bouw van opstallen volledig te weren. Zij von den, dat zulks met het oog op het behoud van de landschappelijke waarde van het terrein van het hoogste belang is en zijn dus bereid tegemoet te komen aan het ge uite verlangen. Dit kan echter niet ge schieden tot de volle omvang over de to tale oppervlakte van door reclamant ge noemde percelen. B. en W. stellen zich voor, dat zulks passend kan geschieden vanwege de noodtoestand welke in de agrarische sector als gevolg van de uit breiding dezer gemeente is komen te heer sen. Alleen voor gedupeerden Deze agrarische bestemming dient echter uitsluitend te kunnen worden benut ten bate van gedupeerde agrariërs in deze ge meente. Het offer van het landschappelijk hooggewaardeerde aspect van het betref- De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmondvissers" heeft Zaterdag in ,,'t Centrum" een gezellige bijeenkomst voor haar leden gehouden, die uitstekend is ge slaagd. De voorzitter van de feestcommis sie de heer M. v. d. Veen deelde mede dat dit nog een verlengstuk was van de ge houden feestavond. Hij hoogte dat hier door het contact tussen de leden nog meer verstevigd zal worden. De voorzitter, de heer H. Oosterwold, reikte de prijzen uit aan de winnaars van het afgelopen seizoen. De wisselbeker ging voor de tweede achtereenvolgende maal naar de heer J. Capelle. Deze had ook de grootste vis gevangen. De tweede prijs ging naar G. Kuiper en de derde naar G. Niemeyer. De damesprijs was dit jaar voor mevr. J. de Munk. Tot slot wekte de voorzitter de aanwe zigen op de propaganda ter hand te ne men, teneinde het ledental nog groter te maken. Grote belangstelling voor Kerstdrive van „Onder Ons" De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" heeft Zaterdagavond in café „Schey- wijck" een Kerstdrive gehouden, welke zich in grote belangstelling mocht verheu gen. De voornaamste uitslagen waren: 1. S. v. d. Plas 2448 punten; 2. C. Duin 1532 pnt.; 3. Th. Teeling 1406 pnt.; 4. J. Kooy 1257 pnt.; 5. A. Lentvert 1206 pnt.; 6. H. Rekman 1175 pnt.; 7. J. Hofland 1042 pnt.; 8. J. Dijkman 1040 pnt.; 9. Toffoli 1026 pnt; 10. J. Suer 1002 pnt; 11. J. Lorjé 966 pnt.; 12. W. de Wit 882 pnt.; 13. mevr. v. As 822 pnt.; 14. A. Kluft 820 pnt. fende gebied, wordt dan op een verant woorde wijze gebracht. De vervulling van voornoemde voorwaar den dient aan de orde te worden gesteld, zodra hierover overeenstemming met de eigenaren is bereikt. Deze materie is met een vertegenwoordiger van de eigenaren reeds besproken, doch er kon wegens tijdsgebrek geen eindresultaat over worden verkregen. B. en W. stellen de raad in dit stadium voor de 6de herziening ongewij zigd vast te stellen doch daarbij in princi pe uit te spreken dat overeenkomstig het voorgaande een nadere wijziging van het uitbreidingsplan, na verkregen overeen stemming, ter hand zal worden genomen. Het bezwaarschrift bevat voorts de me dedeling, dat de eigenaren niet ongenegen zijn aan de gemeente een terreinopper vlakte van redelijke omvang te verkopen voor de aanleg van een nieuwe begraaf plaats. (Reclamant meent, dat deze beter in het dichter bij zee gelegen woeste duin gebied kan worden aangelegd). Hierbij merken B. en W. op dat het de gemeente alleen al niet mogelijk, is op dit aanbod in te gaan wegens de daaraan ver bonden mogelijke bezwaren met het oog op de toekomstgie drinkwatervoorziening. De ervarirtg, opgedaan met de uiterst moeiza me behandeling van het eerste begraaf plaatsplan, heeft geleerd, dat bijzonder nauwlettend op dit aspect acht wordt en moet worden geslagen. Het is dan ook uit gesloten, dat in deze suggestie een aan vaardbare oplossing besloten ligt, zegt het college met grote beslistheid. Het bezwaar, dat wordt gemaakt tegen de situering van de begraafplaats krachtens de 7de herziening dient te worden verwor pen, in het bijzonder indien wordt gelet op hetgeen aan de behandeling van deze 7de herziening is voorafgegaan. Reclamant vermag niet in te zien, waar om in het plan reeds thans een oppervlak te van ongeveer 7 ha. als „tweede fase" is aangewezen. Het is enerzijds voor de ge meente noodzakelijk, reeds thans zekerheid te verkrijgen, dat in de toekomst de nood zakelijke uitbreiding zal kunnen worden verkregen, en dat anderzijds deze bestem ming van het deel ^tweede fase" voor de eigenaar geen enkel'è wezenlijke belemme ring oplevert voor het gebruik van zijn eigendom gedurende de periode dat daar van voor uitbreiding van de begraafplaats nog geen overdracht aan de gemeente hoeft plaats te hebben. Hierna zij nog gewezen op het voor de gemeente bijzonder grote belang, dat zij de zekerheid heeft, dat le belangrijke bedragen, welke in de begraaf plaats met bijbehorende bebouwing (aula, dienstgebouwen, enz.) worden geïnvesteerd ook volledig kunnen worden benut. Het is van belang, nu het vraagstuk van de begraafplaats aan de orde is, het in volle omvang te stellen. Indien om de redenen in de toelichting ten aanzien van de bepa ling van de grootte gesteld, te zijner tijd niet behoeft te worden overgegaan tot een volledige benutting van het geprojecteerde terrein, zal het eenvoudiger zijn om tot een veranderde bestemming, aansluitend aan de omgeving te komen, dan in omgekeerde zin het geval zou zijn, indien thans aan het verlangen tot beperking in de omvang, zoals reclamant vraagt, wordt toegegeven. Weg-moeiliiklieden Voorts maakt reclamant zoals te ver- wachten was, ernstig bezwaar tegen de ge projecteerde toegangsweg, welke de be graafplaats moet verbinden met de Duin en Kruidbergerweg en betoogt, dat deze weg overbodig is geworden door de door trekking van de Hagelingerweg naar de Van den Vondellaan te Driehuis. Te dien aanzien wordt opgemerkt, dat de aanleg van deze weg noodzakelijk is om een rede lijke verbinding tot stand te brengen tussen Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid en de begraafplaats. De verbinding tussen de Ha gelingerweg en de Van den Vondel'aan le vert naar onze mening geen enkele ver betering op. inzake de verbinding tussen de beide genoemde delen der gemeente en de begraafplaats. Om deze redenen is hand having van deze geprojecteerde toegangs weg beslist noodzakelijk. De suggestie van verschuiving van de geprojecteerde weg naar de grens tussen de terreinen van de reclamanten en die van de begraafplaats Westerveld is om practische redenen niet te volgen. Het terrein ter plaatse is zo zwaar geaccidenteerd en bezit niet een zo fraai bosbestand dat aanleg van de weg onherstelbare schade aan het duinterrein zou aanbrengen, hetgeen niet verantwoord wordt geacht. Het college stelt de raad voor, deze bezwaren niet te accepteren. F. C. H. baron van Tuyll van Seroosker- ken te Veisen richt zich als gemachtigde van de eigenaressen van de „Heerendui nen" uitsluitend tegen de 7de herziening evenals de hierna vermelde andere be zwaarschriften. Reclamant stelt, dat de ontworpen be graafplaats ter oppervlakte van ca. 6 ha. is gelegen in dat gedeelte van de „Heerendui nen", dat o.a. het meeste natuurschoon biedt en waarbij de toe- en uitgangen tot de overige gebieden worden afgesloten; hiertegen maakt hij ernstig bezwaar. Naar aanleiding van dit bezwaar wordt opge merkt, dat inderdaad een deel van het tot begraafplaats bestemd gebied fraai natuur schoon omvat, deels wegens de aanwezige beplanting, deels wegens de terreinfigura tie en deels wegens een combinatie van deze factoren. Ook verwoest gebied Daartegenover wordt opgemerkt, dat de begraafplaats tevens omvat het door ex plosie zwaar verminkte terreingedeelte van de duinen, waarop de hoofdingenieur directeur van de Wederopbouw in zijn ad vies met betrekking tot de behandeling van het vorige begraafplaatsplan bij de be handeling van de bezwaarschriften door de raad van State met nadruk de aandacht is gevestigd. Noodgedwongen dient echter de begraaf plaats zich ook uit te strekken over een deel van de aangrenzende terreinen. Bij een bespreking met de gemachtigde ter plaatse is er op gewezen, dat de ge meente al rekening heeft gehouden bij de opzet van het plan met de noodzaak van vermijding, voor zover mogelijk, van aan tasting van natuurschoon door de begraaf plaats te verdelen in een Oostelijk deel, dat zo spoedig mogelijk dient te worden aangelegd en een Westelijk deel dat in tweede instantie, indien de noodzaak daar toe dwingt, tot ontwikkeling kan worden gebracht. Hoewel onder de nodige bezwaren, kan nog verder worden gegaan met de beper king van het direct in gebruik nemen van terrein, om tegemoet te komen aan de be zwaren van reclamant met betrekking tot de aantasting van het natuurschoon, door invoering van een ontwikkeling van de begraafplaats in drie in plaats van in twee fasen. Daarentegen ware het direct te benutten deel van het terrein „Heerenduinen" in Westelijke richting iets verder uit te strek ken. Het komt B. en W. voor, dat het begrip, door reclamanten betoond tegenover de noodzaak, waarvoor de gemeente is ge plaatst, nl. te moeten beschikken over be graafplaatsruimte, door het drie fasenplan op passende wijze wordt beantwoord. Daarbij moet nog worden opgemerkt, dat de gemeente evenzeer oog heeft voor de grote waarde van het natuurschoon in het gebied van de „Heerenduinen", waarvan de burgers dezer gemeente mede kunnen genieten. Door als bovenomschreven te handelen wordt tevens de toegankelijkheid van het Heerenduinengebied op de thans gebruike lijke wijze opengehouden en behoeft nog niet direct te worden overgegaan tot de aanleg van een veiwangende toegangsweg, welke aanleg in het gehele begraafplaats plan is voorzien en opgenomen. Deze ver vangende weg kan, na de overgang tot de tweede fase, alsnog worden aangelegd. De derde bezwaarde is ir. P. van Delden, Zeeweg 274, die in de eerste plaats op komt tegen de bestemming en de aanleg van de in het plan opgenomen openbare weg, welke langs zijn woning is geprojec teerd en samenvalt met de thans bestaande niet openbare buurweg. Dat, zoals reclamant betoogt de sfeer en het karakter van de plaats en de omge ving van het woonerf daardoor een fun damentele verandering zou ondergaan zien B .en W. niet in, indien er op wordt gelet dat erf en woning van reclamant nauw aansluitend zijn gelegen tegen het terrein van Westerveld en van het crematorium, terwijl voorts op enige afstand Zuidwaarts de familiebegraafplaats van de erven Bo- reel is gelegen. Reclamant meent in de tweede plaats bezwaar te moeten maken tegen het feit dat hem op geen enkele wijze blijkt, of de verbreding van de bestaande weg ten laste zal gaan van zijn aangrenzend woonerf dan wel van het terrein van de begraaf plaats Westerveld dan wel van beide. Te dien aanzien wordt opgemerkt, dat tussen de terreinafscheidingen van recla mant en de vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding tenminste een breedte van 7,10 meter aanwezig is, waardoor de aan leg van de weg, als bedoeld in het plan, kan worden uitgevoerd, zonder dat daar voor grondafstand noodzakelijk zal zijn. Reclamant stelt in de derde plaats, dat verwezenlijking van de in het plan voor gestelde maatregelen ernstige schade voor hem tengevolge zal hebben, maar B. en W. zien dat helemaal niet in. Het verdient ech ter wel aanbeveling in het algemeen, nu de gemeente een schadevergoedingsverorde ning in het leven heeft geroepen, deze van toepassing te verklaren op de 6de en 7de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak waarmede voor reclamant de weg van beroep op de schadevergoedings verordening te zijner tijd wordt geopend. Ook de directeur van het Crematorium heeft geapelleerd aan het uitbreidings plan. Hij oppert bedenkingen tegen de op name van de „openbare weg" in het plan, zulks met het oog op vrees voor de versto ring van de rust en intimiteit op het terrein van het crematorium. En tenslotte is de N.V. begraafplaats Westerveld in het geweer gekomen. Deze maakt bezwaar tegen de ontworpen toegangsweg, welke van de Duin- en Kruidbergerweg toegang tot de begraaf plaats moet verschaffen voor zover deze gedeeltelijk loopt door en gedeeltelijk langs haar toebehorend terrein. Het bezwaar wordt gegrond op het feit, dat de weg dit terrein in tweeën zal snijden. Zulks is in derdaad het geval, doch brengt daarmede juist een situatie tot stand, waarbij de mo gelijkheid tot ruilnig van een zo groot mogelijke oppervlakte grond ter vergroting van de begraafplaats Westerveld wordt geschapen, zeggen B. en W. Aanvoer van Zaterdag. 475 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 9 kisten griet, 2 kisten tongschar en schartong, 1240 kisten schol, 25 kisten schar, 5 kisten bot, 1650 kis ten haring. 8 kisten makreel, 350 kisten schelvis, 330 kisten wijting, 15 kisten kabel jauw en gul, 3 kisten leng, 7 kisten haai, 4 kisten ham, 10 kisten poon, 140 kisten kool- vis, 25 kisten diversen. Totaal 4330 kisten. Besommingen van Zaterdag. IJM 85 Klaas Wijker f 19.470; SCH 171 f18,460; IJM 19 KW 165 f4370; KW 79 KW 178 f 5600; KW 125 f 4600; KW 104 f4660; KW 84 f4030; KW 57 f4980; KW 64 f3970; KW 169 f3730; KW 126 f5230; KW 155 f 3430; KW 24 f 5430; KW 17 f4770; KW 51 f4440; KW 37 f5940; KW 69 f4140; KW 147 f710; KW 88 f 710; W 68 f2920; KW 128 f150; KW 72 f3880; KW 56 f240; KW 58 f3740; KW 71 f240; KW 94 f540; KW 60 f290; IJM 4 f4070; IJM 59 f4070; IJM 22 f 4020; UK 3 f2030; WR 33 f3260; WR 50 f5410; AM 16 f3640; AM 18 f490; HD 125 f4530; RO 29 f250. Wat er vandaag was Drie trawlers, negentien loggers en ne gentien kotters waren vandaag aan de af slag met 5800 kisten, waarvan 1100 schel vis, 600 makreel, 1050 haring, 1150 wijting, 220 koolvis, 180 kabeljauw, gul en witte koolvis, 300 stuks stijve kabeljauwen, 22000 kg tongen, 850 schol, 50 tarbot en 100 diversen. De „Soerabaia" (van 6 Nov.) loste 825 kisten, waarvan 220 schelvis, 230 makreel, 10 haring, 45 wijting, 270 dichte wijting, 50 kabeljauw, j*ul en koolvis en 20 stuks stijve kabeljauwen; de „Postboy" (van 6 Nov.) 750 kisten, waarvan 350 schelvis, 140 makreel, 20 wijting, 70 dichte wijting, 100 koolvis, 60 kabeljauw en gul, 10 diversen; de „Claesje" (van 8 Dec.) 940 kisten, waar van 250 schelvis, 75 grote makreel, 455 wij ting, 70 koolvis, 70 kabeljauw, leng en gul, 20 diversen en 30 stuks stijve kabel jauwen; de KW 135 Emma Wilhelmina met 670 kisten, waarvan 280 schelvis, 140 ma kreel, 100 wijting, 100 dichte wijting, 50 kabeljauw en gul, 150 stuks stijve kabel jauwen en de SCH. 153 Onderneming 4 met 400 kisten haring. Voorts loste de KW 123 130 kisten haring en waren 17 loggers en 19 kotters binnen met 22000 kg tongen, 850 kisten schol, 50 tarbot en 100 diversen. Voor de export De regels en kisten kabeljauw, schol en tong waren voor export bestemd. Regels kabeljauw maakten f 120 tot f 88, kleine regels f 47 tot f 42, kisten kabeljauw f 130 en de kleine f 120 tot f 124. Grote schol noteerde f 42 tot f 45, middel f 48 tot f 50, zetschol f 58 tot f 62, schol I f 58 tot f 64. De grote tong ging van de hand voor f 4.70 tot f 4.80, grootmiddel voor f 4.20 tot f 4.40, kleinmiddel voor f 3.80 tot f 4.10, tong I voor f 3.60 en tong 2 voor f 2.95. Het binnenland in Grote gul ging het binnenland in en maakte f 48 tot f 50, middel f 37 en tor gullen f 24 tot f 25. De zwarte koolvis le verde op f 62 tot f 66, grote, grootmiddel en kleinmiddel schelvis f 23 tot f 27, pen nen f 22 tot f 25 en braadschelvis f 20 tot f 25. De wijting deed f 20 tot f 25, schol 2 f 43 tot f 47 en schol 3 f 28 tot f 34. De haring uit het Kanaal noteerde van morgen f 19 tot f 21 en de Breskens ha ring f 16 tot f 9; de kwaliteit was dan ook slecht. De bonken makreel gingen van de hand voor f 37 en de kleine makreel voor f 18 tot f 26. Geen haringvangsten Er waren vanmorgen geen vangstbe- richten; alle schepen lagen nog binnen in Franse havens. Binnengekomen schepen IJM 35 Postboy, 210 Wiron 1, 283 Mar- tenshoek, 45 Hoop, 7 Marianne, 204 Ver wachting, 218, 52, 5; KW 65 Willy Alida, 147 Wilhelmina 4, 107 Jacoba. 28 Verwach ting, 114 Avontuur, 76 Excelsior 3, 26 Con cordia, 89 Willempje. 91 Alida. 97 Ella Christina, 162 Vier Gezusters, 19 Dirk. 48 Cornelis Marir.us, 25 Wilhelmina 1. 85 Hui- berdina Gijsbertha, 140 Voorwaarts. 43 Rijnmond 2. 56. 60. 133, 35, 53, 77, 210. 36; SCH 7 Willy, 135 Cornelia Maria 153 On derneming 4; RO 29; TX 14; WR 34, 49; AM 18. Voor Dinsdag Voor de Dinsdag is de „Bergen" bekend, met 765 kisten vis, waarvan: 240 schelvis, 200 Wijting, 200 koolvis, 45 kab. gul en kool, 70 makreel. 10 haring Ook de ..Elie" is vanavond om 9 uur binnen met 680 kis ten vis waarvan 270 schelvis. 10 makreel. 110 gestripte wijting, 100 dichte wijting, 50 zw. koolvis, 9(1 gul. kool en kab., 50 di versen en ,30 st. kabeljauwen. Het is niet officieel, of dit laatste schip Dinsdag of Woensdag uitlost. Britse soldaten, voorzien van gasmaskers en bewapend met geweren en stokken, in actie te Nicosia op Cyprus, waar zij een betoging van communistisch georiën teerde arbeiders verhinderden. Aalsum, IV te Chalna. Altair, 16 v. Buenos Aires n. Rosano. Amstelkroon, 16 v. Baltimore n. Europa Amstelbrug, pass. 16 Kp. Finisteire n. Poit Said. Aagtedijk, 17 v. New York n. New Orleans. Aalsdijk, 17 te Antwerpen n. New \orK. Aardijk, 18 te Rotterdam. Abbekerk. 18 te Singapore. -n Agamemnon, pass. 17 Ouessant n. La Guaira. Albireo, pass. 18 Ouessant n. Buenos Aires. Alderamin, 17 te Aden. Amsteldiep. 18 te Port Said. Alphard, 17 te Las Palmas. Alwaki, 17 te Calcutta. Ariadne, 17 v. Rotterdam n. Tanger. Aldabi, 17 670 m. Z.ZW. Las Palmas. Abbediik, pass. 17 Texel n. Antwerpen. Arnedijk, 17 v Liverpool n. Antwerpen. Alioth, 18 te Antwerpen verwacht. Alnati, verm. 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Aalsdijk, pass. 17 Vlissingen n Antwerpen. Baarn, 17 te Antwerpen. Bali, 18 te Philadelphia. Bennekom, 17 v. Antofagasta n. Callao. Blitar, pass 18 Ouessant n. Rotterdam. Bonaire, 17 v. Dover n. Barbados. Boskoop, 17 v. Balboa n Buenaventura. Bussum. 18 te Le Havre. Britsum, 16 200 m. NW. Finisterre. Breda, pass. 17 Antwerpen te Rotterdam. Cinuha, 16 v. Rotterdam n. Curasao. Cottica. 16 v. Paramaribo n. Trinidad. Caltex Utrecht, 18 te Rotterdam. Camerounkust, pass. 18 Ouessant n. Le Havre. Castor, 16 280 m. 7,0. Bermuda. Celebes, 17 te Djeddah. Charis, 17 te La Guaira. Cistula, 17 te Aden. Caltex Leiden. 17 180 m. N.NO. Kp. Vilano. Delfshaven. 16 v Buenos Aires n. Montevideo. Delft, verm. 17 v St. Marta n. Cartagena. Diemerdiik. pass. 17 San Diego n Cristobal. Dorestad. 16 340 m. NW. Key West, osso Rotterdam, pass. 16 Malta n. Sidon. Etrema. 17 te Curasao. Femdijk, 17 te Rotterdam. Elizabeth B. 18 200 m. W.ZW. Bombay. Eos, 17 v. Rotterdam 18 te Hamburg. Esso Den Haag, 18 v. Suez n. Rastanura. Erinna. 17 te Singapore. Eemdijk, pass. 17 Terschellingen n. Rotterdam Falco, pass 17 Gibraltar n. Rotterdam. Fairsea, 15 te Port Said. Gaasterland, 17 te Amsterdam. Groote Beer, pass 18 Guardafui n. Aden. Helder, 17 v. San Juan n. Europa. Hestia, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Hera. 17 te Ciudad Trujillo. Isis. 17 125 m. NO. Bahama n. Londen. Ivoorkust, 17 te Lome. Jagersfontein. 13 te Southampton. Java, 17 v. Padan n. Singapore. Kertosono. 15 v. Portland Oreg n. Coosbaai. Kota Baroe. 17 rede Belawan Karimun, 18 te Genua. Keizerswaard. 17 té Buenos Aires. Kermia, pass. 17 Finisterre n. Mena el Abmadi. Kryptos, 17 te Mena el Ahmad! Tijdens de viering van de zevende verjaardag van India's nationale cadettencorps voerde een sportvliegtuig acrobatische toeren uit. De duizenden toeschouwers zagen plotseling het toestel neerstorten en in brand vliegen. Haastig kwamen de mensen toegesneld om de inzittenden te redden, maar het was te laat. De piloot en een student, die het toestel bemanden, zijn in de vlammen omgekomen. Op initiatief van de heer P. de Gooyer, vertegenwoordiger voor Velsen-Noord en lid van het werkcomité der Velser Ge meenschap, werd in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat een bijeenkomst gehouden van alle mu ziek-, zang-, sport- en andere culturele verenigingen in Velsen-Noord om zich nu al voor te bereiden op een waardige viering van de vijfde Mei in 1956. In zijn inleiding beoogde de heer De Gooyer op deze dag te willen komen tot een massale demonstratie van alle vereni gingen die in Velsen-Noord hun domicilie hebben, waardoor hij de grootst mogelijke medewerking van de vele aanwezige ver tegenwoordigers vroeg. Onmiddellijk bleek uit de spontane reac ties, dat deze medewerking al bij voorbaat verzekerd werd, temeer omdat bovendien 5 Mei 1956 op een Zaterdag valt en dit feit aan eventuele bezwaren direct tege moet kwam. Ook de suggestie van de inleider om de feestelijkheden 's middags om drie uur te beginnen vond grote instemming. Er werden meteen spijkers met koppen geslagen; verschillende suggesties kwamen uit de kring van de aanwezigen naar voren om dit feestgebeuren te kunnen doen slagen. Staande de vergadering kwam het werk- bestuur tot stand, waarin zitting namen de heren P. de Gooyer (Velser Gemeenschap) als voorzitter; W. Nieuwcnhuis (Oranje vereniging Velsen) secretaris; M. J. Marcus („Schulpen" en „de Meerweiden"); P. M. Langeveld („Da Costa") en H. J. Vermcy (R.K. Harmonie „St. Caecilia"). De toezeggingen tot medewerking gaven onmiddellijk gelegenheid een (voorlopig) feestprogramma op te stellen, waaraan „St. Caecilia" muzikaal zal bijdragen. Jammer was, dat de Harmoniekapel „De Een dracht" wegens afwezigheid geen toezeg gingen kon doen. Het Velsen-Noordse feest zal worden ge opend met een gecostumeerde voetbalwed strijd, waarvoor het werkbestuur het oog heeft laten vallen op het sportpark „Roos- wijk", nadat alle deelnemende verenigin gen, ook de voetballers in costuum, zich achter „St. Caecilia" in optocht naar het sportveld hebben begeven. Daarna volgt een feestconcert op het als „feestterrein" gedoodverfde braak liggende stuk grond tussen Stratingplantsoen en Duinvlietstraat, nabij de Hocgovenhalte. Dit concert wordt verzorgd door het mannenkoor „De Eendracht" en het Chr. jeugdkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings en de mond- accordeonvereniging „De Monica's" onder directie van de heer P. Schilp. Het concert wordt op dezelfde plaats gevolgd door een gymnastiekdemonstratie van de G.V. „Sparta". Tenslotte komt er een groot openlucht bal met medewerking van „De Velno's". Al met al kan de vlotte actie van de Noord-Velsense verenigingen op deze wijze samenwerkend voor de inwoners van „Noord" een goede feestviering worden. Kota Baroe, 18 te Belawan. Kota Inten, 18 te Suez. Larenberg, 18 te Bridgetown. Laurenskerk, 18 te Rotterdam. Leersum, 17 te Houston. Liberty Bell, pass. 18 Aden n. Mena el Ahmadi. Loppersum, pass. 18 Ouessant n. Almeria. Leopoldskerk, 17 v. Hamburg n. Londen. Maasdam, 17 te Halifax. Maasland, 18 v Las Palmas n. Rotterdam. Mariekerk, 18 v. Colombo n. Madras. Marsland, 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Mydrecht. pass. 18 Finisterre n. Banias. Mentor, 16 550 m. W. Burlings. Mvonia. 17 te Singapore. Meliskerk. 17 v Amsterdam n. Kobe. Maaskerk, 18 te Amsterdam verwacht. Nestor, 18 te Paramaribo. Notos, 17 Alexandrië verwacht. Nigerstroom, 18 v. Amsterdam n. Bordeaux. Nieuw Amsterdam, 17 v. New York n. San Juan Port, Rico. Oostkerk, 18 te Aden. Oranjefontein. pass. 18 Ouessant n. Las Palmas. Ouwerkerk, 18 te Colombo. Overijsel, 18 te Bremen verw. Oldekerk. 17 te Bremen. Oranjefontein, 16 v. Amsterdam n. Durban Prins Willem III, 17 te Rotterdam. Prins Willem IV, 16 te Bremen. Poelau Laut, 17 te Bremen. Phrontis, pass. 17 Gibraltar n. Amsterdam Picter S, 18 v. Rotterdam n. Swansea. PoSoestdijk. 17 v. Aden n. Belawan. Polydorus, 18 te Port Said. Prins Alexander, 17 te Rotterdam. Prins Willem II, 17 te Agadir. Prins Willem George Fred., pass. 17 Finisterre naar Valencia. Poseidon, 17 te Philadelphia. Pygmalion, 17 te Curacao. Roebiah, 18 te Lorenzo Marquez. Rijndam, 21 Cobh verwacht. Salatiga. 16 v. San Francisco n. Manilla. Salawati, 17 v. Singapore 19 te Belawan. Sarangan, 17 v. Port Said n. Napels. Schiedijk, 18 te Houston. Sibajak, pass. 17 Gibraltar n. Port Said. Sloterdijk, 19 te Singapore. Sommelsdijk, 17 te Rotterdam. Stad Arnhem, 17 v. Rotterdam n. Bremen. Stad Breda, 18 te Rotterdam. Stad Leiden, 18 te Marseille. Statue of Liberty, pass 17 Aden n. Suez. Stad Dordrecht, 17 te Emden. Stad Breda, 18 a d. Hoek v. Toll. vrew. n. Rot terdam of Vlaardingen. Stanvac Talang Akar, 16 te Saigon. Saidja, 17 tePladju. Schelpwijk, 17 940 m. W. Helbourne. Stanvac Benakat. 18 te Sungelegerong verw. Ternate, 17 te Genua. Tero, 18 v. St. Vincent n. Antwerpen. Tomini, 17 te Singapore. Tiberius, 17 te Port of Spain. Tibia, 17 v. Aucland n. Wellington. Tjimenteng, 17 te Kaasptad. Tero. 17 260 m. ZW. St. Vincent. Van Riebeeck, 17 te Belawan. Wonorato. 17 te Baltimore. Waterland, 17 v. Bahia n. St. Vincent. Weltevreden, pass. 18 Perim n. Ummsaid. Westertoren, 17 v Buenos Aires n. Curasao. Westerdam, 19 Rotterdam verw. Woensdrecht, 17 te Pulusambu. W. Alton Tones, 19 te Wakayama verw. J.Tsel pass. 17 Finisterre n. Antwerpen. Zeeland (SSM), 17 40 m. N. Terschelling. KLEINE VAART A S, 17 v. Brugge te Cardiff verwacht. Arnoudspolder, 17 v. Rotterdam te Lissabon. Aco, verm. 17 v. Malmö n. Vejle. Annie. 17 v. Immingham te Plymouth. Alborgen, verm. 17 v. Liverpool n. Swansea. Ador, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Arctic, 17 v. Amsterdam n. Londen. Auriga, pass. 17 Vrunsbiittel n. Holbaek. Betty, 18 v. Zeebrugge te Goole verwacht. Boreas, 16 v. Barcelona n. Tarragona. Breda, 17 te Rotterdam n. Amsterdam. Beekbergen, 17 v. Marans te Swansea. Birmingham, 17 v. Harlingen te Goole. Bestvair, 17 v. Rotterdam te Penryn. Bree Helle, 17 v. Londen n. Rotterdam. Casana, 17 v. Gothenburg te Aarhus. Cinderella verm. 17 v. Antw. n. Boulogne. Corrie B, 18 v. Kalmar te Ornskoldsvik verw. Deni, verm. 17 v. Zeebrugge n. Londen. Duive'and, 17 v. Goole te Rotterdam. Daniel, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Diana V, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Donata. pass. 17 Vlissingen n. Gloucester. Duurt, 17 v. Londen te Amsterdam. Draco, 16 v. Aalborg n. Aarhus. Erasmus, 19 v. Birkenhead te Amsterdam verw Eibergen, 17 v. Liverpool te Swansea. Eemstroom, 17 v. Grangemouth te Amstetdam. Frejo, 17 v. Dieppe te Antwerpen. Flevoland, 17 v Rotterdam n. Kingslynn. Gaasterland, 17 v. Delfzijl te Harlingen verw. Geeststroom, pass. 17 Vlissingen n. Hansweert. Gre, pass. 17 Vlissingen .n. Londen. Goote, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Heemraadsingel, 18 v Rotterdam te Dublin. Hunzeborg, 17 v. Colchester te Rotterdam. Haskerland, 17 v Harlingen n. Goole. Haaksbergen, 18 v. Les Sables d'Olonnes te Li verpool verwacht. Helvetia, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Import, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Ingeborg, 18 Rotterdam te Sandefjord verw. Joost, 15 te Skoghall. Keizersgracht, 17 v. Rotterdam n. Naestved. Lijnbaan, 17 v. Milfordhaven te R'dam. Larix, 15 v. Gent n. Malmö. Marjan, 17 v. Leith te Grangemouth. Mypuck, 17 v. Middelharnis n. Londen. May Mere, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Marcella, pass. 17 Flamborohead n. Korkcaldy. Matthew, verm. 17 v. Gent n. Rotterdam. Ma rietje Bohmer, 17 v. Rotterdam te Algiers. Mariscal Lopez, 17 v. Bremen te Hamburg. Merwestad, 17 v. Christinahamn te Gothenburg. Mizar N. 18 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Nieuwland, 17 v. Rotterdam n. Grangemouth. Niienstein,, pass. 17 Vlissingen n. Felexstowe. Oleum, 17 v. Kopenhagen te Mariager. Olive, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Oleum, verm. 18 v. Mariager n. Kopenhagen. Oranjeborg, verm. 1.9 v. Rotterdam n. Liverpool Oraniepolder, 18 v. Rotterdam te Liverpool. Ponza, 16 v. Karlstad n. Zaandam. Phidias, 16 v. Carthagena n. Livorno. Patria, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Reliable, 17 v. Londen te Rotterdam. Roelof Buisman, 17 v. Par n. Amsterdam. Rien Teekman, 17 v. Amsterdam n. Bolrus. Spurt, 17 v. Zeebrugge te Londen. Stella Maris, 18 v. Oxelosund te Rotterdam verw. Spirit, pass. 17 Vlissingen n. Rotterdam. Stientje Mensinga, verm. 17 v. Whitehaven n. Genua. Tilly, 15 Kiel gep. n. Ostrand. Taurus, 17 v. Rotterdam n. Grimsby. Theano, 17 v. Rotterdam n. Dublin. Tonny, 17 v. Gent n. Bristol. Tuko, 17 v. Amsterdam n. Harlingen Vindicat Atque Polit, verm. 17 v. Barry naar Pasajes. Virgo, 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Vesta, 19 Kiel Holtenau verw. n. Nykoping. Victory, pass. 17 Vlissingen n. Immingham. Vliestroom, 17 v. Fowey te Amsterdam. Volharding, xerm. 17 v. Valencia n. Rotterdam. Westerhorn, 17 v. Goole te Rotterdam. Westersingel, 17 v. Antwerpen te Surte verw. Wim (V), pass. 17 Vlissingen n. Boness. Wegro, pass. 17 Vlissingen n. Kingslynn. Zeehaan, 17 Vlissingen n. Hansweert. SLEEPVAART Gele Zee, 16 v. Suez n. Rotterdam met twee zuigers. Humber, 16 v. rede Goa n. Izmir. Loire, 16 v co'o-r>bn pni -imv twee bakken Ooslze» IB -n m \v i - - - 7Ulger

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10