Nederlandse ministers uit Genève terug Geen drie-vierde meerderheid voor de pro-Duitse partijen Geleide loonpolitiek „principieel gewijzigd" maar niét losgelaten Weerbericht Partij van ex-nazi Schneider op de tweede plaats Haarlems Dagblad Parijs begint zich met verlies van de Saar te verzoenen Alle agendapunten - ook de kwestie Nieuw-Guinea - besproken Britse „wondermotor" Saar-verkiezingen schakelden Fransgezinden niet uit Fransen hebben geen belangstelling NVV-secretaris te Amsterdam Internationale bijstand voor dam in de Nijl Het woord is aan 7 0e JAARGANG No 139 MAANDAG 19 DECEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-1JMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 290 Uitvinder beweert probleem van wrijving te hebben opgelost Geen rapporten meer over Suriname en de Antillen Malta vertegenwoordigd in het Britse Lagerhuis? Sneeuw en vorst Sneeuwstormen woedden in Scandinavië Weerrapport si Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Kedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoof dredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET EERSTE GEDEELTE van de Nederlands-Indonesische conferentie in Genève Zondagmiddag afgesloten met de terugkeer van de Nederlandse delegatie naar Nederland heeft hoofdzakelijk betrekking op de twee eerste punten van de agenda gehad: bespreking van het Indonesische voorstel tot vervanging van het protocol van 10 Augustus 1954 door een nieuwe protocol en andere overeenkomsten, en het Indo nesische voorstel tot vervanging van de bestaande financieel-economische overeen komst tussen beide landen. Zoals reeds eerder is bekend geworden bestaat van Nederlandse zijde onder bepaalde voorwaarden onder meer een overgangsregeling /odat geen hiaten kunnen ontstaan geen bezwaar tegen het Indonesische voor stel de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie, en beëindiging van het uniestatuut, alsmede de vervanging van de financieel-economische overeenkomst in afzonderlijke overeenkomsten vast te leggen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's De besprekingen tussen Nederland en Indonesië zijn te Genève voortgezet. In hotel Des Berques kwamen de delegaties Zater dagavond bijeen. Men ziet links de Nederlandse afvaardiging en wel v.l.n.r. de ministers Donker, Van de Kieft, Luns, prof. Zijlstra en de regeringscommissaris voor Indonesische Zaken mr. Blom. Rechts de Indonesische delegatie te weten dr. Mohammed Roem, dr. Anak Agoeng Gde Agoeng en dr. Oetojo Ramelan. Tijdens de twee informele bijeenkomsten op ministerieel niveau, die Vrijdagavond en Zaterdagavond zijn gehouden, zijn de wederzijdse standpunten verduidelijkt. LONDEN (Reuter) Te Londen zijn bijzonderheden bekend gemaakt van een nieuwe Britse „wondermotor", die volgens de uitvinder een ommekeer zal teweeg brengen in de autoindustrie en ook kan worden toegepast in schepen, lichte vlieg tuigen en locomotieven.De uitvinder, Gran ville Bradshaw, een 67-jarige ingenieur, deelde mede, dat de motor slechts negen bewegende onderdelen heeft. Zij heeft slechts een derde van de grootte van een gewone automotor, doch is dertig percent sterker en weegt zeventig percent minder. Bradshaw zegt, dat het geheim van zijn nieuwe motor is, dat voor het eerst sedert het huidige type automotor 65 jaar gele den werd ingevoerd, een mogelijkheid is gevonden om wrijving geheel te ondervan gen. In plaats dat zuigers op en neer ge dreven worden, waarbij veel kracht wordt verbruikt, zweven zij thans tussen gassen. Hij zei de motor op 4 Januari te Londen te zullen tonen en nadere bijzonderheden te zullen geven. Bradshaw heeft van de „Royal Commis sion on Awards to Inventors" een prijs van 43 duizend pond sterling (ongeveer 470 duizend gulden) ontvangen voor de ontwikkeling van de eerste volkomen af wijkende vliegtuigmotor in de wereld. Hij heeft een stelsel van driedimensionale televisie uitgevonden en onlangs een maat schappij opgericht voor de ontwikkeling van dit systeem. Vliegtuigen, waarin zijn motoren zijn toegepast, hebben snelheids-, hoogte- en uithoudingsrecords behaald en de motorrijwielen die hij omstreeks 1920 ontwierp hebben bijna alle toenmalige we reldrecords bereikt. NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblée heeft het Nederlandse besluit om niet langer over Suriname en de Neder landse Antillen te rapporteren aan de UNO aanvaard met 21 stemmen voor, tien tegen en 33 onthoudingen. België was één van de tegenstemmers, Vóór stemden onder andere Canada, Chi na, Denemarken, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en de Verenigde Staten. De aanvaarde resolutie komt neer op de erkenning dat Suriname en de Nederland se Antillen in het Koninkrijk der Neder landen zijn opgenomen. SAARBRÜCKEN (Reuter/AFP) De Christen-Democratische Unie van dr. Ney heeft de meerderheid behaald bij de verkiezingen in Saarland. De Christelijke Volkspartij kreeg één zetel meer dan de Saarlandse Democratische partij, die onder leiding staat van de vroegere nazi dr. Schneider. De officiële zetelver deling in het nieuwe parlement van Saarland is als volgt: Christen-Democraten Saarlandse Democratische partij Christelijke Volkspartij Duitse Sociaal-Democraten Communisten Saarlandse Sociaal-Democraten Opvallend in de zetelverdeling is dat de Saarlandse Democratische partij meer stemmen heeft behaald dan de Christelijke Volkspartij, doch in het parlement een zetel minder krijgt. Dit komt doordat het stelsel van proportionele ver tegenwoordiging in Saarland op een bijzondere manier wordt toegepast. 13 zetels (25.4 percent) 12 zetels (24.2 percent) 13 zetels (21.8 percent) 7 zetels (14.3 percent) 2 zetels 6.6 percent) 2 zetels 5.8 percent) Er zijn ongeveer zeshonderdduizend stemmen uitgebracht: ruim negentig per cent van het aantal kiesgerechtigden. De verrassing was het onverwacht grote aantal stemmen voor de Saarlandse Demo cratische partij van dr. Schneider. Dr. Schneider, dr. Ney en Conrad,- de leider van de Duitse sociaal-democraten, zijn er niet in geslaagd die drie-vierde meerder heid te behalen, nodig voor een amende ment op de grondwet, die Saarland econo misch aan Frankrijk bindt. Deze drie partijen, die gezamenlijk in de volksstemming in October het Europese Saarstatuut verwierpen, zullen moeten trachten tot overeenstemming te komen met de twee partijen, die van 1947 tot Oc tober van dit jaar de pro-Franse regering hebben gevormd: de Christelijke Volks partij van de voormalige premier Hoff mann en de Saarlandse sociaal-democra ten van Kirn. Form at ie-in o ei lijk heden Men verwacht dat de vorming van een nieuwe regering met grote moeilijkheden gepaard zal gaan. Dr. Ney, die de steun heeft van de West-Duitse bondskanselier Adenauer, schijnt sterk gekant te zijn te gen de vorming van een coalitie met de partij van dr. Schneider, waarin vele vroegere nazi's zitten. Hij is echter niet sterk genoeg om een regering te vormen alleen met de partij van ex-premier Hoff mann. Aan de andere kant schijnt geen van de andere partijen genegen deel te ne men aan de coalitie met de partij van dr. Schneider. De West-Duitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, heeft op een persconferentie in Parijs gezegd: „Minister Pinay heeft mij niet aangeboden, en ik heb er ook niet om gevraagd, dat het Saarge- bied bij Duitsland gevoegd, zal worden". De besprekingen over deze zaak zijn open hartig en vriendschappelijk gevoerd. Het doel was een oplossing te vinden, zodat het Saargebied geen geschilpunt tussen Duits land en Frankrijk meer vormt, doch een bijdrage zal betekenen voor een Europese orde. Gezant. Tot Portugees gezant in Neder lands is benoemd de heer Joao de Barros Ferreira da Fonseca. De nieuw benoemde gezant studeerde rechten aan de universi teit van Lissabon en begon zijn diplomatieke carrière in 1924 als ambassade-secretaris in Londen. Hij is 56 jaar oud en thans Portu gees gezant in Bonn, waar hij zal worden opgevolgd door de heer Manuel Rocheta. (Van onze correspondent in Parijs en Bonn) Verrassing heeft de uitslag van de Saar- verkiezingen in Parijs niet gewekt, of het moest zijn dat men een verpletterende ne derlaag voor de pro-Europese of pro- Franse partij van Hoffmann had verwacht. Hoffmann heeft zich als derde bij de eind paal nog goed gehouden, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat bondskan selier Adenauer van West-Duitsland vlak voor de verkiezingen zijn Europese jasje Tijdens een buitengewoon congres in Amsterdam van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft Zaterdag de heer D. Roemers, secretaris van het N.V.V., een inleiding gehouden over de economi sche achtergronden en aspecten van hei standpunt van het Verbondsbestuur over het loonbeleid. Hij gaf een overzicht van de tien jaren na de oorlog en de resultaten, die de geleide loonpolitiek heeft geboekt en zei toen: „Onze zin voor realiteit doet ons inzien dat wij onze politiek niet kunnen voeren in een door ons uitgedacht Utopia, maar dat wij moeten werken in de wereld waarin wij vandaag leven. Wij kunnen onze ogen niet sluiten voor de werkelijkheid dat het systeem van de geleide loonpolitiek in de afgelopen jaren steeds verder is onder graven. Eerstens door de aanvallen op dit systeem van confessionele werknemers- centralen en ook van de werkgevers organisaties. De geleide loonpolitiek is ook ondergraven door de sterke ontwikkeling van het zwarte loonpeil, die door de ge voerde regeringspoli tiék aldus spreker onvoldoende werd gecorrigeerd. De stap die de regering heeft gedaan, aldus de spreker, om het systeem van de geleide loonpolitiek niét los te laten, maar wel enigszins principieel te wijzigen, was onvermijdelijk. Voor minister Suurhoff is dit geen eenvoudige beslissing geweest. Wij zullen er echter terdege voor zorgen dat niet zal vergeten worden waar de verant woordelijkheid ligt indien de gevaren, die professor Romme en wij vrezen, werkelijk heid zullen worden. De spreker bracht ver volgens in herinnering de wijzigingen, die de regering voorstelt. De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, hield vervolgens een inleiding over de sociale achtergronden van de nieuwe loonpolitiek. Tenslotte werd een resolutie aangenomen waarin onder meer wordt vastgesteld „dat het in Nederland toegepaste stelsel van ge leide loonvorming in velerlei opzichten voor de ontplooiing van de Nederlandse volkshuishouding uitermate vruchtdragend is geweest, maar ook, in bepaalde sectoren, heeft geleid tot hoge winsten, die ter wille van de sociale rechtvaardigheid o.m. door een aansluitende belastingpolitiek beperkt hadden moeten worden. Geconstateerd wordt, dat de geleide loonvorming is ondergraven door: 1. de aandrang van confessionele werk- nemerscentralen en de werkgeversorgani saties sinds de afsluiting van de herstel periode, op meerdere vrijheid in de loon vorming: 2. de op differentiatie in de loonvorming gerichte activiteit van bepaalde groe peringen; 3. de zwarte loonvorming, in de hand ge werkt door de internationale conjunctuur ontwikkeling, die door de economische en financiële politiek van de regering onvol doende werd gecorrigeerd, waardoor de winst.capacit.eit van de ondernemingen werd vergroot, niet noodzakelijke inves teringen werden gestimuleei-d met als ge volg een spanning op de arbeidsmarkt, waartegenover het bedrijfsleven een onvol doende discipline aan de dag legde. Overwogen wordt, dat een streng gecoör dineerde loonpolitiek slechts te voeren is, wanneer deze gedragen wordt door alle daarbij betrokken partijen en de sociaal- economische en financiële politiek een rug dekking voor deze vorm van loonpolitiek biedt. De nieuwe richtlijnen Het congres nam kennis van het door de regering aangekondigde, gewijzigde sy steem van loonvorming, te weten: a. overdracht van bevoegdheden ter zake van de loonpolitiek aan het georganiseerde bedrijfsleven, gerepresenteerd in de SER; b. bedrijfstaksgewijze toelaten van af wijking van de richtlijnen, naar gelang werkgelegenheid, productiviteit en renta biliteit van de onderhavige bedrijfstak daartoe aanleiding geven met inachtneming van het beginsel der coördinatie; c. het toestaan van meer differentiatie dan tot dusver gebruikelijk was, wat be treft winstdelingsregelingen als zijnde niet- kostprijs-verhogende verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden, eveneens onder hand having van een wenselijk te achten coör dinatie. Het congres geeft te kennen, dat het overeenkomstig het in de SER ingenomen standpunt bereid is, medewerking te ver lenen aan de uilvoering van dit systeem van loonvorming, waarbij het zich reali seert, dat de verantwoordelijkheid, op de schouders van het bedrijfsleven gelegd, bij zonder zwaar is en spreekt zich uit voor invloed van de overheid op vaststelling en toepassing van de nieuwe richtlijnen. Nieuwe loonronde verlangd Het congres stelt vast, dat een perma nente stabilisatiepolitiek van de overheid zonder prijsdalingen, in een periode van stijgende productiviteit, tot gevolg heeft, dat de welvaartsstijging uitsluitend aan de ondernemers ten deel valt. Het twijfelt niet aan het bestaan van een achterstand van het werknemersaandeel in het nationale inkomen, verlangt op korte termijn een beslissing over de wijze, waarop de achter stand kan worden ingelopen. Het spreekt zich tenslotte uit voor een algemene loon maatregel (loonronde) met dien verstande echter, dat indien deze weg geblokkeerd mocht blijken te zijn, het NVV zich niet zal laten weerhouden de werknemers op andere wijze een gerechtvaardigd aandeel in de gestegen productie deelachtig' te doen worden", zo besluit de resolutie. had omgekeerd door de Saarlanders op te wekken vóór de pro-Duitse partijen te stemmen. Een geringe troost bij dit graf van de Europese illusie is, dat de pro-Duitse par tijen niet de meerderheid van driekwart der stemmen hebben behaald, die aanslui ting bij Duitsland zonder onderhandelin gen met Parijs mogelijk zou hebben ge maakt. Over die aansluiting bestaat ook in Pa- rijse regeringskringen niet de minste twij fel meer, hoe hoog minister Pinay kort geleden nog van de Franse toren heeft ge blazen. Men begint zich zelfs al enigszins te verzoenen met het denkbeeld dat Frankrijk binnenkort ook afstand zal moe ten doen van zijn economische voorrechten in de Saar, waardoor zijn positie tegenover Duitsland in dubbele mate zal worden verzwakt omdat de Saarmijnen dan voor Duitsland gaan werken. Het is een zwarte dag voor Frankrijk. Wanneer de Fransen ook maar enige be langstelling voor deze vraagstukken zou den hebben, dan zouden de partijen die verantwoordelijk zijn voor het verlies van de Saar en het falen der Europese politiek bij de komende verkiezingen op 2 Januari zeker een zware pijp roken. Gelukkig voor hen .ligt de buitenlandse politiek, hoe sterk ze de toekomst van Frankrijk moge be palen, niet het allerminste gewicht in de schaal bij deze campagne. Vertrouwen Ook in Bonn meent men met meer reden dat het Saargebied spoedig weer Duits zal zijn. De uitslag van de verkiezingen werd met vertrouwen tegemoet gezien. Dat men zich ook in de hoogste regeringskringen met de opvatting verenigd heeft dat het Saargebied niet alleen cultureel, maar ook politiek weer onder Bonn moet ressor teren, werd duidelijk geïllustreerd door de oproep van bondskanselier Adenauer in het Saarbrückense blad „Neueste Nachrich- ten" om op de C.D.U. te stemmen. In Frankrijk heeft men Adenauer dit zeer kwalijk genomen, maar in Adenauers naas te omgeving vindt men zijn actie heel ge woon, omdat het Europese experiment met de Saar toch mislukt is. LONDEN (Reuter) Premier Dom Min- toff van Malta is te Londen aangekomen om met de minister van Koloniën, Lennox- Boyd, te spreken over de toekomstige be trekkingen tussen Groot-Brittannië en Mal ta. De regering van Malta is van plan voor eind Februari een volksstemming op het eiland te houden om uit te maken of de Maltezers accoord gaan met het voorstel om zich door drie afgevaardigden in het Britse parlement te laten vertegenwoordi gen. Aangenomen kan worden, dat na een Nederlands tegenvoorstel een oplossing van deze kwestie wordt gezocht in de richting van een afzonderlijk protocol waarin de beëindiging van de unie wordt geregeld en waarbij in afzonderlijke overeenkomsten regelingen worden vastgelegd voor de diplomatieke vertegenwoordiging en de rechtspositie van de wederzijdse staatsbur gers die alle het vorig jaar na de Haagse uniebesprekingen in een protocol zijn ondergebracht. Wat betreft punt twee van de agenda: van Indonesische zijde is de wens uitge sproken de financieel-economische overeen komst van 1949, waarvan een groot aantal punten het vorig jaar in het protocol van kracht zijn gebleven, thans geheel te ver vangen en aan te passen aan de huidige omstandigheden. Deze overeenkomst zal naar van Indonesische zijde is voorgesteld kunnen worden vervangen door een viertal andere accoorden: een handels-, een monetair accoord, een overeenkomst voor de schuldenregeling tussen beide landen en een regeling voor de Nederlandse investe ringen in Indonesië. Het ziet er echter niet naar uit, dat een dergelijk accoord spoedig in zijn volledige vorm tot stand kan komen. Wel kan men verwachten, dat de ministeriële" delegaties in principe de algemene beleidslijnen vast stellen voor de vormgeving en inhoud van deze accoorden, waarna dan de technische werkgroepen de uitwerking in détails en in artikelsgewijze omschrijving zouden moeten formuleren. Een andere moeilijk heid zou ook nog zijn, dat aan Nederlandse zijde nog weinig inzicht bestaat omtrent de komende Indonesische wetgeving ter zake. Enkele weken geleden is in Djakarta een regeringsverklaring over de investeringen afgelegd, waarbij een drietal wetten (inzake agrarische zaken, mijnbouw en buitenland se investeringen) in uitzicht werden ge steld. Doch van deze wetten is er nog geen enkele tot stand gekomen. Zelfs de ont werpen zijn nog niet bekend. Het zal dus in de practijk wel moeilijk worden om een internationaal accoord te sluiten, dat vol gens de Indonesische gedachtengang zal moeten steunen op deze wetgeving. Zaterdagavond is een informele bijeen komst gehouden, die van Nederlandse zijde is bijgewoond door de ministers Luns, Van de Kieft. Zijlstra en Donker, alsmede door de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom, en van Indo nesische zijde door minister Anak Agung Gde Agung, mr. Roem en mr. Utoyo Rame lan. Er werden beschouwingen gehouden over alle vier de punten van de agenda, dus ook over punt drie: de kwestie Nieuw- Guinea. De Nederlandse ministers zijn Zondag middag uit Genève naar Nederland terug gekeerd met een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht. Behalve minister Zijlstra, die Dinsdag weer naar Genève zal komen, waar hij de Indonesische ministers Sumitro en Kasimo zal ontmoeten, zullen vóór Kerst mis geen Nederlandse ministers naar Genève terugkeren. Minister Luns wordt niet eerder dan in de eerste week van Januari in Genève terugverwacht. Een Indonesische woordvoerder deelde mede, dat waarschijnlijk op 3 Januari de tweede plenaire zitting op ministerieel niveau zal worden gehouden. Van 27 tot 30 December zullen bijeenkomsten plaatsvin den van de politieke werkgroep van de conferentie. In antwoord op vragen, of ook de kwes tie Nieuw-Guinea ter sprake is gekomen, zei hij: „Over Nieuw-Guinea is de laatste dagen voortdurend gesproken." WASHINGTON (Reuter) Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten hebben Egypte hulp aangeboden voor de bouw van de Aswam-dam in de Nijl, die 1,3 milliard dollar kosten zal. De Sovjet-Unie heeft hulp aangeboden bij de financiering van het hydro-electri- sche deel van het project en Hongarije en Oost-Duitsland hebben zich bereid ver klaard ingenieurs, machines en electrische uitrusting te leveren. In latere stadia zullen verzoeken om aanvulling door Washington en Londen van de financiering door de Wereldbank in welwillende overweging genomen worden. IJet K.N.M.I. deelt mede: Een boven Zuid-Zweden gelegen depressie heeft daar tijdens het weekeinde langdurige sneeuw val veroorzaakt. Tezamen met een boven de Britse eilanden gelegen rug van hoge druk hield deze depressie een aanvoer van arctische lucht naar het Noordzeegebied in stand. Dit gaf vooral in onze kustprovin cies aanleiding tot sneeuw- en hagelbuien. In de komende nacht zal de rug van hoge druk ons land passeren. De wind wordt dan zwakker, terwijl de vorst toeneemt. In de loop van de dag zal de invloed van een ten Zuid-Westen van Ierland gelegen storing zich over onze omgeving gaan uit breiden. In verband hiermede neemt dan de kans op sneeuwval, ditmaal vooral in het Zuiden van het land toe. Wijnaendts Francken: Het wonderlijke van een wonder ligt in de beperktheid van door zicht dergenen die het waarne men. Vele schepen in nood en vele verbindingen verbroken LONDEN (Reuter/AFP) Noord- Europa heeft te lijden van ongekend zware sneeuwstormen en felle koude. In Oslo werd het verkeer ernstig belemmerd door een sneeuwstorm. De treinenloop is in de war. In West-Noorwegen zijn verscheidene wegen door lawines afgesneden, waardoor een aantal dorpen geïsoleerd is. In Midden- Noorwegen zit de stad Hamar reeds een week zonder water, doordat de rivier, die de stad van water voorziet, dichtgevroren is. In Zuid-Zweden, nabij Tomelilla, is een brievenbesteller met een tas vol Kerstpak ketten in een zware sneeuwstorm om het leven gekomen. Het totaal aantal doden is vijf. Ten Noord-Oosten van het Zweedse eilana Gothland zijn luiken aangespoeld, die naar men vermoedt, .afkomstig zijn van het Duitse schip Sibylle, dat sedert 5 Decem ber vermist wordt. Vrijdagnacht is in een hevige storm het Zweedse vrachtschip „Adria" in de archipel van Stockholm op de rotsen geslagen. Bij Gothland kwam het Deense schip „Lynaes" in nood te ver keren. Het wordt geholpen door een Rus sisch schip, de „Lanktas". Het Noorse pas sagiersschip „Svinesund" wordt sinds Za terdagmiddag vermist in de Oslofjord. De Finse ijsbreker „Tarmo" heeft de 25 op varenden van het schip „Westria" gered, dat ter hoogte van Umea, in het pakijs was geraakt en vergaan. De opvarenden wer den na een lange, uitputtende tocht over het ijs door de ijsbreker opgenomen. Bij de Marokkaanse kust zijn Zaterdag, in hevige storm, verscheidene visserssche pen in nood gekomen. Men vreest, dat de Spaanse treiler, „Gainza", met acht man is vergaan. De Sim pionpas over de Alpen is door de sneeuw onbegaanbaar geworden voor auto's, De auto's worden met treinen via de Simplontunnel van Domodossola in Italië naar Brig in Zwitserland gebracht. Overstromingen In Portugal hebben zich als gevolg van zware regenval overstromingen voorge daan. Het rijke landbouwgebied ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Santarem is ge heel overstroomd. Verscheidene dorpen zijn geïsoleerd. Bij overstromingen langs de rivier de Aboè Ali in het Noorden van de Libanon zijn honderd personen omgekomen en wor den vijftig vermist. Het meerndeel van de slachtoffers kwam om het leven door in storting van huizen, die door het overstro mingswater waren ondermijnd. In Tripoli aan de Aboe Ali is de Arabische winkel- buurt overstroomd en zijn drie bruggen door het water meegesleurd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder V pen burg Vhssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. sneeuw sneeuw licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel regenbui onbewolkt onbewolkt mist nevel half bew. sneeuw onbewolkt geheel bew. geheel bew. onbewolkt mist zwaar bew. nevel geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. halt bew. licht bew. sneeuwbui onbewolkt onbewolkt c «S ozo NO NNO W w ozo windstil WNW ZZW windstil zzo windstil NW W windstil windstil N windstil O windstil windstil NO CD S zS -13 -2 -13 -6 0 -3 0,4 1 -3 2 -2 -1 4 -2 0 2 0 1 0,3 -6 0 -2 1 2 0,1 -2 0 -0 1 1 10 0,6 kr. NNW 4 zw. ZW 2 zwakke W 2 matige W 1 zw. WZW 1 0,4 m. WZW -0 0,1 mat. ZW -2 1 m. ZZW -2 0 2 0,2 4 3 Neerslag laatste 24 uur. coosocoorxxx r»3cc«xxxxxx>roccccoccccoo: KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Vannacht lichte, in het binnenland plaatselijk matige vorst en hier en daar vorming van mist. In de kust streken aanvankelijk nog enkele ver spreide buien. Morgen geleidelijk weer toenemende bewolking, maar bijna overal droog. Zwakke tot matige naar Oostelijke richtingen draaiende wind en temperaturen om het vriespunt. 20 December Zon op 8.47 uur. onder 16.32 uur. Maan op 11.35 uur, onder 23.16 uur. Maanstanden 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 December Hoog water: 6.35 en 18.49 uur. Laag water: 2.12 en 14.31 uur. Dinsdag 20 December Hoog water: 7.13 en 19.32 uur. Laag water: 2.46 en 15.06 uur. Ioocoücocoooocccocicxxxxxxxxxxxjoocxxxxxxxoooocxxjoooooocco

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1