Gillette ƒ5. Financiële hulp van Moskou aan Afghanistan Prof. Romme wil financiële experts ten dienste van parlement Agenda voor Haarlem van Kimmenaede Kersttentoonstelling Verenigde Staten verdubbelen de hulp aan het buitenland Weerzien van Yvette Chauviré KVP-partijraad vergaderde Om betere controle op de staatsuitgaven mogelijk te maken Treinbotsing bij station Groningen-Noord COSTUUM Een cadeau voor hem? Katholieken in Egypte vieren geen Kerstmis 35 Antwoord op de Russische activiteit Jhr. van Vredenburch delegatieleider Giselle" en Stervende zwaan MacMillan over Russische infiltratie in Azië MAANDAG 19 DECEMBER 1955 Enkele passagiers kregen builen en schrammen Examens Zwolse radio-amateur redde kinderleven Kunsthandel Leffelaar Protest tegen opheffing van godsdienstige gerechtshoven Een „goeie morgen" begint met Gillette! EGKS en Engeland Japan bouwt pantserwagens Tournee der Russen ten einde Philippijnen en Joegoslavië willen zetel delen Betaling abonnementsgeld per giro „De Spaarnestad" in het ongelijk gesteld Nieuwe uitbarsting van terreur op Cyprus Egypte bestelt bagger- materiaal in Nederland ADVERTENTIE Op de Zaterdag in Utrecht gehouden partijraadvergadering van de K.V.P., heeft de fractieleider van deze partij in de Twee de Kamer, prof. dr. C. P. M. Romme, de vraag gesteld of men wegens de uitdijing van de tijdsduur der wetgeving niet een wat ruimere parlementaire periode dient in te voeren. Hij suggereerde daartoe een vijf jarige zittingsperiode inplaats van de hui dige vierjarige. Ook de uitbreiding van het parlement levert volgens hem daartoe argumenten. Een vergrote Kamer maakt het volgens prof. Romme voor de nieuwe leden moei lijker zich als Kamerleden in te werken en hun volle nut af te werpen. Met betrekking tot de samenstelling van de agenda van de nu in gang zijnde minis tersconferentie te Genève, zeide prof. Rom me, dat inzake Nieuw Guinea de souverei- niteitskwestie buiten haakjes is gesteld. Men kan er, aldus prof. Romme, evenwel nooit zeker van zijn of toch niet misschien een poging zal worden ondernomen om erover te gaan praten. Sprekend over de consequenties van de uitbreiding van de K.V.P.-fractie tot een 50-tal leden, zei prof. Romme dat deze consequenties vooral het beleven van het Kamerlidmaatschap raken. Hij meende, dat een Kamerlid, specialist of all-round, altijd politicus moet zijn. De Kamer kan volgens prof. Romme met name haar taak niet Even buiten het station Groningen Noord is Zaterdagmiddag een diesel-electriche trein, een z.g. „Blauwe Engel", uit Sau- wend op een stilstaande goederentrein ge botst. De goederentrein stond buiten het emplacement te wachten op 't binnenlopen van de trein uit Sauwerd, die om 15.08 uur in Groningen moest arriveren. Door een verkeerde wisselstand is de Blauwe Engel op het spoor gelopen, waarop zich de goe- derentréin bevond en met de goederen trein in botsing gekomen. Het ongeluk viel nogal mee, doordat de bestuurder van de trein krachtig remde. Door de schok kre gen enkele passagiers lichte verwondingen. De schade aan de trein was vrij gering, zodat hij later zijn tocht kon vervolgen. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal exa men Veeartsenijkunde: Th. C. van Esbrocck te Hengstdijk; mej. M. G. Kommer te Alk maar; L. Hoogendoorn te Utrecht; W. J. Smidt te Groningen; A. Jongbloed te Wir- dum; E. P. Oldenkamp te Deventer; J. F. de Haas te Haarlem; A. P. Wouters te Bre da; R. G. Dijkstra te Zutphen; P. Werkhorst te Meppel. ADVERTENTIE MAAK DE FEESTDAGEN dubbel feestelijk met een anthraciet-grijs of donker- j blauw één- of tweerij model v a. 119.00—159.00 Daarbij een FONKELEND WIT FABLO- of KERKO- OVERHEMD v a. 10.90—25.50 Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarhwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Met ingang van Dinsdag 20 December geopend tot 's avonds 9 uur MAANDAG 19 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 ur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 7 en 9.30 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Rebecca", 18 jaar, 645 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Kerstoratorium van Hubert Cuypers door het Haarlems Gerqengd Koor o. 1. v. Jan Booda. Stadsschouwburg: 20 uur, De to neelgroep „Theater" voert op „Boek van de maand", Basil Thomas. Frans Halsmuseum: 20 uur. Volksuniversiteit. Voordracht door prof. dr. Kisch over „Leven en denken en in het tegenwoordige Rusland". Begijnhof kapel: 20 uur, Interk. Evangelisatie Comité. Grote Kerstsamenkomst. Sprekers de heren J. van Cappelveen en L. Pasman. Gebouw „Bethel": 20 uu;. Kerstfeest Herv. Gem. Haarl. Zuid, o. 1. v. Ds. J. Bronsgeest. Spre ker de heer Philippus uit Ambon. Medewer king van het gemengde kwartet „Melodia". Gebouw „Zang en Vriendschap": 20 uur, Geestelijk centrum „De grotere wereld". DINSDAG 20 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ko ninklijke reis", 10 en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.30 uur. Rem brandt: „Mambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „U spreekt met uw moorde naar", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur, Concert gebouw, 20.15 uur, Vijfde D-concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Hein Jordans. Solist: Andor Foldes, piano. Stadsschouwburg: 20 uur: De toneelgroep „Theatre", voert op „Boek van de maand" van. Basil Thomas. behoorlijk vervullen wanneer zij ofwel mensen van het algemene politieke over zicht zou ontberen ofwel het zou moeten doen zonder vakkundige bekwaamheden op de onderscheidene terreinen van de over heidsbemoeienis. De Kamer zou volgens hem de beschikking moeten hebben over een deskundige organisatie die het haar mogelijk maakt, controle uit te oefenen over de doelmatigheid van de staatsuitga ven. Vragen of de staat overal efficiënt werkt, of de middelen die bij de begroting beschikbaar worden gesteld om bepaalde voorzieningen daarmee ten uitvoer te leg gen. wel op de zuinigste en meest doeltref fende manier worden aangewend, zullen volgens prof. Romme dan beantwoord kun nen worden. Dr. Hans Kerbler, arts in Gmuende (Oostenrijk), zag Vrijdag geen kans voor een vierjarig patiëntje, dat aan een ge vaarlijke bloedziekte lijdt, het preparaat te krijgen, dat hij voor de genezing van het meisje dringend nodig had. Teneinde raad ging hij achter zijn zender zitten dr. Kerbler is radio-amateur en zond een SOS de wereld in. Zijn boodschap werd ontvangen door de heer IJ. L. Feitsma in Zwolle, die onmiddellijk de bloedtransfu siedienst waarschuwde. Deze stelde zich in verbinding met een Nederlandse pharma- ceutische industrie, die nog een kleine hoe veelheid van het gevraagde preparaat ir. haar bezit had. Zaterdagmorgen om tien uur vertrok een vliegtuig van Schiphol naar Wenen met het geneesmiddel aan boord. Dr. Kerbler heeft Zondagochtend via zijn zender aan de heer Feitsma de ont vangst van de zending bevestigd. Hij noem de haar het mooiste Kerstgeschenk, dat hii zich had kunnen denken. ADVERTENTIE APPLIQUÉ'S CERAMIEK 3 o s j e Smit Wagenweg 102 - Haarlem CAIRO (Reuter-AFP) De Katholieke christenen in Egypte zullen uit protest tegen het jongste regeringsbesluit om van 1 Januari af alle godsdienstige gerechts hoven op te heffen, 25 December beschou wen als „een Kerstmis van rouw". De Kerstplechtigheden en de nachtmis zullen niet doorgaan. De hoofden van de Rooms- Katholieken, de Koptische Katholieken, Grieks-Katholieken, Syrische, Armeense en andere Katholieken in Egypte hebben verklaard, dat het regeringsbesluit het Christelijke geloof bedreigt. Er zijn twee millioen Koptische christenen en 156.000 leden van andere Christelijke gemeenschappen onder de 23 millioen Egyptenaren. Totnogtoe is het protest be perkt tot de katholieke kerken. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Kerst plechtigheden in Caïro niet worden ge houden, sedert de kerk in Egypte in het jaar 400 werd gesticht. Naar aanleiding van de voorlezing van het protest-manifest in de kerken zijn Rooms-Katholieke geestelijken door de politie aangehouden en ondervraagd. Na tussenkomst van de Pauselijke internuntius in Caïro werden zij voorlopig in vrijheid gesteld. Zijn oude apparaat mag heus wel eens vernieuwd worden. Met een Gillette Super Speed Razor kan hij zich op de modernste manier scheren en hij zal U elke morgen opnieuw dankbaar zijn voor dit mooie cadeau. In mooi modern etui met Dispenser bevattende 6 Blauwe Gillette mesjes. Prijs Andere Gillette precisie scheerapparaten verkrijgbaar van f 1.10 tot f 22.50 (Van onze correspondent te Washington) De Amerikaanse regering heeft onver wacht besloten de hulp aan het buitenland met honderd percent te verhogen. Dit be sluit, dat kennelijk ingegeven is door de Russische activiteit van de laatste maan den, heeft te Washington groot opzien ge baard. De regeringsplannen kunnen alleen doorgang vinden, indien het Congres haar goedkeuring er aan hecht en daar in een verkiezingsjaar de Congresleden huiverig ztfn de uitgaven te verhogen, zal de soep wel minder heet gegeten worden dan zij thans is opgediend. Deze wijziging in de politiek van de Amerikaanse regering heeft zich gedurende de laatste twee dagen voltrokken. Dinsdag kregen de Congresleden nog van het Witte Huis te horen, dat de hulp aan het buiten land weinig zou veranderen. In totaal zal de hulp bijna vijf milliard dollar bedragen: bijna twee milliard voor technische economische bijstand en bijna drie milliard voor militaire steun. De gel den voor de militaire doeleinden zijn met twee milliard verhoogd; voor de technische economische hulp is driehonderd millioen dollar meer uitgetrokken. Het Congres is in Redder. Op een Kerstbij eernkomst van padvinders is Zaterdag in Vlaardingen een Jan van Hoof-kruis uitgereikt aan de 14- jarige verkenner Leendert den Hoedt van de St. Aldegondegroep te Vlaardingen. Hij verdiende zijn onderscheiding door uit de vijver van het Oranjepark te Vlaardingen eij tweejarig kind te redden, dat in haar wandelwagentje van een hellend gazon in het water was gereden. LONDEN (United Press) Vandaag is officieel bekend gemaakt dat jhr. mr. H. F. L. C. van Vredenburch benoemd is tot hoofd van de permanente delegatie van de EGKS bij de Britse regering. Jhr. Van Vredenburch, die de titel van ambassadeur zal dragen, zal zijn werk zaamheden omstreeks 15 April beginnen. De benoeming is gedaan krachtens een overeenkomst van 21 December 1954 die de betrekkingen tussen Engeland en de EGKS regelt. Jhr. H. F. L. C. van Vredenburch komt voor uit de rangen van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij werd in 1905 in Wenen geboren, studeerde te Utrecht rechten en kwam in 1932 bij Buitenlandse Zaken. Hij werd uitgezonden naar Hamburg, Buenos Aires en Caracas. Gedurende de oorlog was hij werkzaam in het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken in Londen, waar hij van 1940 tot 1943 optrad als directeur van de afde ling politieke aangelegenheden. Van 1943 lot 1945 was hij politiek adviseur bij de Nederlandse ambassade in Washington. In 1945 was jhr. Van Vredenburch lid van de Nederlandse delegatie bij de conferentie van de UNO in San Francisco, en van 1946 tot 1947 directeur van de afdeling politieke aangelegenheden van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, van 1947 tot 1948 Koninklijk Commissaris in Indo nesië. Gedurende drie jaar, van 1948 tot 1951, bekleedde jhr. Van Vredenburch de post van administrateur van de internationale zóne van Tanger tot zijn benoeming tot voorzitter van de Nederlandse delegatie in de in Parijs gehouden conferentie ter voor bereiding van de Europese verdedigings gemeenschap. Sedert April 1952 is de heer Van Vredenburch waarnemend secretaris generaal van de NAVO. Deze post zal hij tot het voorjaar blijven bekleden. TOKIO (Kyodo) In opdracht van de Japanse defensieraad is een Japanse pant serwagen van vijf ton geconstrueerd, die met twee anti-tankkanonnen van 105 mm is uitgerust. De maximum-snelheid be draagt honderd km. Het voertuig, dat een bemanning heeft van drie, is geschikt voor operaties in sneeuw en modder. Er zullen deze week proeven met de pantserwagen worden genomen. MOSKOU (Reuter/A.F.P.) Rusland zal aan Afghanistan een roebelcrediet op iange termijn ter waarde van 400 millioen gulden verstrekken, aldus is Zondagavond bekendgemaakt in een gezamelijk Russisch- Afghaans communiqué dat in Kaboel is ge publiceerd. De tekst van het communiqué werd be kendgemaakt door het Russische pers bureau Tass. In het communiqué wordt verder bekendgemaakt dat Rusland aan Afghanistan technische hulp zal verlenen. De verklaring vervolgt: „Beide regerin gen hebben met bevrediging kennis geno men van de steeds breder wordende econo mische en handelsbanden tussen de twee landen, die zijn gebaseerd op wederzijds voordeel. Tegelijkertijd zijn zij eenstemmig tot de conclusie gekomen dat deze banden in het belang van beide landen moeten worden versterkt". Verder meldt Tass de ondertekening" in Kaboel van een protocol waarin het ver drag van neutraliteit en wederzijdse non- aggressie, dat op 24 Juni 1931 tussen Rus land en Afghanistan werd gesloten, wordt verlengd. Het protocol, op basis waarvan dit verdrag voorlopig nog tien jaar van kracht zal blijven, werd ondertekend dooi de Russische eerste plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, en de Afghaanse minister van Buitenlandse Zaken, Sardar Nairn Chan. Na afloop van de genoemde periode van tien jaar zal het verdrag ieder jaar auto matisch worden vernieuwd met dien ver stande dat het door één van beide partijen met een opzeggingstermijn van zes maan den buiten werking kan word'en gesteld. Intussen heeft premier maarschalk Boel- ganin Zondag te Kaboel bekendgemaakt dat de Afghaanse premier volgend jaar een bezoek zal brengen aan Moskou. Boelganin zeide verder: „Met vreugde hebben we kunnen constateren dat de ko ninklijke Afghaanse regering en de rege ring van de Sovjet-Unie verscheidene ge zichtspunten betreffende wereldproblemen en de oplossing van hangende internatio nale problemen delen." Boelganin en Kroesjtsjev gaan Dinsdag naar Moskou terug. De Afghaanse minister van Buitenlandse Zaken, Sardar Nairn Chan, heeft Zondag te Kaboel verklaard, dat door het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Afgha nistan geen wijziging komt in de neutrali teitspolitiek van het land. Hij zeide tot journalisten, dat met de Russische gasten in grote lijnen is gespro ken over economische hulp. Hij wilde geen commentaar geven op mogelijke onderhan delingen over wapenaankoop tussen beide landen. Minister Sardar Nairn Chan zeide dat Afghanistan bereid is uit iedere bron wa pens te betrekken zo lang er geen politieke voorwaarden mee verbonden zijn. Hij wei gerde echter te zeggen of de kwestie van wapen leveranties ter sprake is gekomen tijdens de besprekingen in Kaboel over Russische economische hulp. Premier Boelganin heeft namens de Sov jet-Unie vijftien autobussen en een vol ledige inrichting voor een ziekenhuis met 109 bedden aangeboden aan de burgemees ter van Kaboel. Boelganin verzocht de bur gemeester het geschenk te aanvaarden als teken van de toenemende vriendschap tus sen Afghanistan en de Sovjet-Unie. 99 99 Aardgas bij Noordwijk. In haar verken- ningsboring bij Noordwijk heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij de aanwezig heid van aardgas aldaar aangetoond. Zaterdagavond heeft het Ballet van de Nederlandse Opera in het Theater Carré te Amsterdam een herhaling gegeven van het programma waaraan Yvette Chauviré ter vertolking van de titelrol in de tweede acte van „Giselle" haar bewonderenswaardige medewerking verleende. Vele buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers behoor den tot de zeer talrijke belangstellenden voor deze voorstelling, die onder bescher ming van de ambassadeur van Frankrijk stond. Men moest als criticus meer van derge lijke gelegenheden hebben of kunnen waar nemen zijn bevindingen, vaak eerste in drukken, nader te toetsen. In mijn bespre king van Zaterdag naar aanleiding van de in de Amsterdamse Stadsschouwburg gege ven première heb ik mijn bezwaren tegen de gebruikte choreografie uiteengezet. Die waren voornamelijk gericht tegen de aan tasting van de romantische geest, die Anton Dolin in zijn versie (thans voorkomend op het répertoire van het Nederlands Ballet) juist heeft pogen te bewaren en te herstel len, voor zover deze gaandeweg verloren mocht zijn geraakt. De Franse zetting, ten onrechte aan Jean Coralli toegeschreven, is 'één traditionele aansluiting bij de practijk uit de periode na het ontstaan van „Gisel le" in 1841, toen de danskunst in Parijs snel tot pathetische drakerigheid en oppervlak kig divertissement zonder meer verviel. Men bemerkt dat ook aan de vaak onlogi sche gang van zaken, zoqls bij voorbeeld het respectievelijk links en rechts verdwij nen van Giselle en de koningin van de wilis na de inwijding van eerstgenoemde in het ritueel der nachtgeesten. De eigenlijke maker van dit meester werk, Jules Perrot, heeft het nadien in Rusland opnieuw met enige verbeteringen (zoals de scène van de dood van Hilarion) ingestudeerd en het is die zetting, welke vrijwel overal behalve in de Parijse en dus ook in de Nederlandse wordt nage volgd. Nu ik over de teleurstelling van deze Franse verbastering heen ben, geloof ik het optreden van Yvette Chauviré zuiverder te kunnen bewonderen. Een begenadigde dan seres noemde ik haar reeds. Eigenlijk is de term „danseuse étoile" op deze prima bal lerina niet toepasselijk, want zij schittert niet, zeker niet door virtuositeit. Evenmin lijkt zij tot het emotionele type te behoren. Dit valt te sterker op in een zetting, die sen timenteel is in de slechte zin, die dit woord aan deze zijde van het hoogtepunt der ro mantiek heeft gekregen. Zij schenkt weinig ontroering. Alles is koel en berekend maar hoe! Haar optreden heeft een zeld zaam delicate stijl, een bijna précieuze perfectie. Zij épateert geenszins met een buitengewone techniek, maar iedere bewe ging is volmaakt gemodelleerd. Qua karak tertekening bleef het fragiele lijnenspel echter te vaag. Als haar partner Albrecht (hier: Albert) toonde Youli Algoroff een nobele, soms iets te weke allure en een mooie techniek. Waarom hij zich door twee wilis liet „ar resteren" is mij niet duidelijk: de zich nach telijk manifesterende geesten van voor haar huwelijk gestorven meisjes zijn toch geen veldwachters of struikrovers? Hij heeft blijkbaar niet begrepen, hoezeer hierdoor het wezenlijke thema van dit ballet geweld werd aangedaan. Van inleving of verplaat sing in de rol van een door wroeging ge kwelde minnaar was trouwens geen sprake. De ondanks haar Franse toneelnaam Ne derlandse danseres Maria Sylvaine was wederom voortreffelijk als Myrta, één der sterkste koninginnen van de wilis die ik ooit heb gezien. V eiligheidsraad NEW YORK (Reuter-AFP) De bijeen komst van de UNO-Assemblée waarop op nieuw zou worden getracht een oplossing te vinden voor de kwestie van de vacante zetel in de Veiligheidsraad, is tot morgen uitgesteld om meer tijd te geven voor ver dere pogingen om een vergelijk te bereiken over de kwestie of Joegoslavië dan wel de Philippijnen moeten worden gekozen. Joegoslavische en Philippijnse afvaardi gingen hebben meegedeeld voorstandster te zijn van de jongste oplossing die Vrijdag is afgewezen. Vrijdag werd Joegoslavië bij loting aangewezen als lid van de Veilig heidsraad voor de duur van een jaar, de helft van de zittingstermijn, met de stil zwijgende afspraak dat het tweede deel van de zittingstermijn aan de Philippijnen zou toevallen. Tegen deze gang van zaken ver zette zich een meerderheid in de Algemene Vergadering. „De stervende zwaan" van Yvette Chau viré heb ik een bijzonder fraaie vorm van aanmatiging genoemd. Terecht, naar mij dunkt. Want het is een speculatie op de ont roering door de herinnering aan of de le gendarische reputatie van Anna Pavlova, die zich al van het publiek heeft meester gemaakt, nog voordat zij als witte vogel bevend op de muziek van Saint-Saëns ver schijnt. Enige nieuwe ontroering voegt zij daar niet aan toe. Maar wat zij demon streert aan bewegingen van armen en bo venlichaam is verbazingwekkend knap en mooi. Deze miniatuur is blijkens een mede deling in het programma bedoeld als eer bewijs aan haar beroemde voorgangster blijkbaar niet aan Michael Fokine, want de choreografie staat op haar naam, hoewel zij toch heel wat van zijn geniale schepping ontleende! Verder werden „Droom van Véronique" (waaraan geen aardigheid meer valt te be leven als men op de aankleding is uitgeke ken) en ditkeer wel butengewoon slor dig de prachtige „Suite en blanc" van Serge Lifar vertoond benevens het zonder linge duet „Claire" van Francoise Adret: drie décors voor twee dansers, diq onsa menhangende brokstukken uit andere bal letten op de Elektra-muziek van Diepen- brock uitvoeren. Het orkest van de Neder landse Opera werd beurtelings door Ri chard Blareau en Anton Kersjes gediri geerd. DAVID KONING U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór hel eind van' de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE <XXX5CCOaXO,3CCOCOOOroc<XX*XXXJ<X<w*»<x>L**<"*'. .xxxxxxxS Kort geding over publicatie van een foto De president van de Haarlemse recht bank mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, heeft hedenmorgen uit spraak gedaan in een kort geding, dat dooi de officier eerste klasse der rijkspolitie J. W. B. aanhangig was gemaakt tegen de N.V. Drukkerij De Spaarnestad in Haarlem. Op 3 December was in een van de geïl lustreerde damesweekbladen van deze N.V. als onderdeel van een reportage ge titeld „Als je 21 bent, gaat de wereld open' een trouwfoto verschenen van de heer B. en zijn echtgenote, die op 4 Augus tus van dit jaar in Amsterdam in het hu welijk waren getreden. Op deze foto stond de heer B. afgebeeld in gala-uniform. Aangezien hij geen toestemming had ge geven tot het publiceren van deze foto, had hij in het kort geding geëist, dat verdere publicatie van de reportage zou worden gestaakt en dat de redactie van het tijd schrift in het volgende nummer haar ex cuses zou aanbieden naar aanleiding van het gebeurde. In de reportage zou de in druk zijn gewekt, dat de heer B. voor de publicatie van zijn foto geld ontvangen zou hebben. De president besliste vanmorgen, over wegende dal artikel 21 van de Auteurswet was overtreden, dat de verdere versprei ding van het bewuste nummer moet wor den gestaakt en dat de redactie in het eerst volgende nummer haar lezers op duidelijke wijze moet mededelen, dat de foto zonder toestemming van de heer B. is gepubli ceerd. Voorts stelde hij een dwangsom vast van honderd gulden voor iedere dag, waar op aan het vonnis geen gehoor wordt ge geven. Bovendien werd de N.V. veroor deeld tot de kosten van het geding. de regel wel geneigd de militaire bijstand zo veel mogelijk te steunen. De post „hulp aan het buitenland" vormt een betrekkelijk klein gedeelte der Amerikaanse begroting. De hoofdpost, nationale defensie, wordt op vijfendertig milliard dollar geschat. Komt daarin, ondanks het aandringen van het departement van Defensie om deze post te verhogen, geen verandering, dan is het als nog mogelijk, dat de Amerikaanse begro ting het volgend jaar ongeveer in even wicht zal zijn. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, heeft Zaterdag in een radiorede de Sovjet-Unie ervan beschuldigd, dat zij in het Midden- Oosten de koude oorlog opnieuw wil laten beginnen. „De Sovjets hebben een nieuw front ge opend in het Midden-Oosten, waarvan zij de grote belangen van Engeland en zijn bondgenoten kunnen treffen", aldus de minister. Volgens hem trachten de Russen invloed in het Midden-Oosten te krijgen, die zij dan zouden willen gebruiken om ontevre denheid en misschien revolutie onder de volken daar te verwekken, waardoor een ernstige slag zou worden toegebracht aan de economie en de levensstandaard van het Westen. Ook beschuldigde MacMillan de Sovjet- Unie ervan, dat zij tracht het Palestijnse vraagstuk „onoplosbaar" te maken. Vol gens de Britse minister moest het echter mogelijk zijn om door middel van „ge duldige en geheime onderhandelingen" tussen beide partijen tot een oplossing van de kwestie te komen. „Vrede in Palestina zou de communisten een krachtig wapen ontnemen en geluk en voorspoed voor het gehele Midden-Oosten betekenen". MacMillan vervolgde: „De Russen zwij gen over het onbaatzuchtige werk, de er fenis van vrijheid en eerbied voor de wet, en de vorderingen die wij in Azië gebracht hebben. Zij preken een leer van haat en vijandschap tussen volken van verschillend ras en geloof". Het enige antwoord daarop is volgens MacMillan. dat het Westen voort gaat, in samenwerking met de Aziatische landen als vrije en gelijke deelgenoten, met het werk, dat in Azië nog verricht kan worden en ook verricht wordt. Over atoomproeven verklaarde MacMil lan, dat Engeland gelooft, dat de proeven geregeld en beperkt moeten worden. Doch hij geloofde niet, dat welke Britse rege ring dan ook zou kunnen overwegen grote sommen uit te geven voor een wapen dat zij van essentieel belang voor de Britse verdediging acht en dat zij aan ermee zaï instemmen, dat zij er nooit geheel zeker van kan zijn of het wapen ook werkt. „Proe ven kunnen geregeld en beperkt worden", aldus MacMillan, „en ongetwijfeld zal ook door de drie regeringen hierover gesproken worden". Vijf Britse militairen en tien burgers Zondag gewond NICOSIA (Reuter/AFP) In een nieuwe golf van terreur zijn Zondag vyf Britse militairen en een tiental burgers bij anti- Britse ongeregeldheden gewond. In Nicosia werden drie Britse militairen in een café aangevallen en verwond. Twee Britse offi cieren liepen verwondingen op toen zij in het centrum van Famagusta van achteren door terroristen werden beschoten. Terro risten wierpen drie bommen in een bar, waar vijftien personen werden gewond, van wie verscheidene ernstig. De gewonden zijn tien Britse militairen, drie Ameri kanen, een Britse burger en een Griekse burger. De Britse gouverneur van Cyprus, veld maarschalk Sir John Harding, heeft een protest verworpen van aartsbisschop Ma- karios tegen de tussenkomst van veilig heidsstrijdkrachten bij de begrafenis van zijn neef, Charalambos Mouskos. Sir John zei het af te keuren als zich bij een begrafenis ongeregeldheden voordoen, doch hij wees erop dat Mouskos een „bui ten de wet gestelde" was, die twee dagen daarvoor had deelgenomen aan het ver moorden van een Brits militair. De aarts bisschop had geprotesteerd tegen het ge bruik van traangas en gummiknuppels door politie en troepen bij het uiteendrij ven van een grote menigte bij de begrafe nis van Mouskos, die door een Britse ma joor was doodgeschoten doen hij in een hinderlaag lag. Makarios leidde de „helden begrafenis" zelf. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich in het gebouw van het Britse instituut in Athene een ontploffing voor gedaan, waarschijnlijk veroorzaakt door een tijdbom. De Britse ambassade heeft een „voorlopig protest" ingediend. A anstic liters De Turkse consul-generaal in Saloniki, diens vice-consul en een Griekse student zijn volgens een Grieks gerechtshof de „morele aanstichters" van de bomaanslag op het Turkse consulaat in Saloniki in September. Deze aanslag had ernstige anti- Griekse onlusten in Turkse steden tot ge volg, waar duizenden betogers Griekse kerken en winkels plunderden en in brand staken. De bevindingen van het gerechtshof van Saloniki zijn aan de deur van het consu laat aangeslagen. De wachtsman van het consulaat wordt de „feitelijke pleger van de aanslag" genoemd. Deze wachtsman is gearresteerd en heeft bekend. Ook de Griekse student is aangehouden. De con sul en de vice-consul, die niet zijn ge arresteerd, hoewel zij geen diplomatieke onschendbaarheid bezitten, zullen worden aangeklaagd wegens het veroorzaken van moeilijkheden in de Griekse diplomatieke betrekkingen met andere landen. Een contract is getekend tussen de Egyptische regering en de I.H.C. Holland Den Haag voor de levering van twee „mo torhoppers" met een laadvermogen van 1200 ton elk. Deze motorhoppers zijn bestemd voor het wegvoeren van opgebaggerde specie. Ze zullen gebruikt worden in Alexandria. De levering omvat een bedrag van ruim vier millioen gulden. De IHC is de exportcombinatie van de zes Hollandse werven die baggermaterieel bouwen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8