Brits kabinet op ingrijpende wijze gereorganiseerd Ministers gaan morgen in Den Haag verder praten Weerbericht Kijkgeld betalen voor televisie Tiende zitting van de UNO- Assemblée is gesloten Haarlems Dagblad Tweede schoonzoon van Churchill in de regering Butler vervanger van Eden, Mac Millan krijgt Financiën en Selwyn Lloyd Buitenlandse Zaken Een milliard meer voor Amerikaanse defensie Het was een dramatische zitting aldus de Chileense voorzitter Ontspoorde trein beschadigt station Het woord is aan. De conferentie met Indonesië Melk weer een cent duurder Kerstrede van de Koningin Joegoslavië gekozen in de Veiligheidsraad 70e jaargang No 141 WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 editie voor velsen-1jmuiden en beverwijk en omgeving, van Gesol Na 1 Januari: PNI leidt bij Indonesische nieuwe verkiezingen Philippijnen komen over twee jaar aan de beurt De koude komt terug Weerrapport 1 zo zzw z zw zo Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 29 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van zijn kabinet aangebracht. Richard Butler is afgetreden als minister van Financiën en is Grootzegelbewaarder en leider van het Lagerhuis geworden. Butler wordt opgevolgd door Harold MacMillan, die minister van Buitenlandse Zaken was. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Selwyn Lloyd, tot dusverre minister van Defensie. Deze veranderingen waren reeds geruime tijd geleden voorspeld. Eden had in October tot de kabinets-reorganisatie besloten, maar deze moest wachten tot Butler's tussentijdse begroting, die de inflatie moest keren, achter de rug was. Verrassend is de benoeming van de minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, tot minister van Defensie. Algemeen werd aan genomen dat Monckton, een bekwaam jurist, de regering zou verlaten wegens zijn verlangen terug te keren naar de rechterlijke macht. Eden heeft hem echter nog niet willen laten gaan. Een aantal jongere Lagerhuisleden de Britse regering wordt altijd uit het Lager huis gerecruteerd werd als onder-minis ter in de regering opgenomen. Hiertoe be hoort Christopher Soames, Churchill's schoonzoon, die onder-minister van mili taire luchtvaart is geworden. Churchill's andere schoonzoon, Duncan Sandys, de minister voor de Woningbouw, is reeds lang lid van de regering. Het aftreden van Butler als kanselier van de Schatkist komt velen minder gelukkig voor omdat het de indruk wekt dat hij over zijn laatste budget, dat zoveel kwaad bloed heeft gezet, is gestruikeld. Hij wordt in werkelijkheid plaatsvervangend minister president, een functie, die niet bestaat, maar mogelijk wordt gemaakt door de algemene post van Grootzegelbewaarder. Eden zal zich hierdoor meer met de bui tenlandse politiek bezig kunnen houden, hetgeen noodzakelijk is met het oog op de algemene verscherping van de toestand, in het bijzonder in het Midden-Oosten. De 51-jarige Selwyn Lloyd heeft reeds vroeger als onder-minister van Buitenland se Zaken zijn sporen verdiend. Een half jaar geleden werd hij nog te jong geacht voor het ambt van minister van Buiten landse Zaken, dat schijnt te zijn weggelegd voor de topfiguren van de regeringspartij. De zakelijke Selwyn Lloyd lijkt een betere keuze dan de romantische en sentimentele MacMillan. Minder fraai is dat er de laat ste tijd met MacMillan zo gesold wordt. Vorig jaar was hij een zegevierende minis- Ter bestrijding van de kosten verbonden aan de televisieuitzendingen zal met ingang van 1 Januari van de houders van televisie toestellen een kijkgeld van 30 per jaar worden geheven. Het staatsbedrijf der P.T.T. is belast met de inning van het kijkgeld. De uitvoering van deze inning en de controle op de aan gifte wordt opgedragen aan de Dienst Luistervergunningen (D.L.V., die voortaan Dienst Luister- en Kijkgelden (D.L.K.) zal heten. De houders van televisietoestellen zijn verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Februari 1956, hun toestel aan te geven op een formulier dat aan de post- inrichtingen verkrijgbaar is. Zij d'ie zich na 1 Januari 1956 een tele visietoestel aanschaffen, dienen hun toestel binnen één week aan te geven. De betaling van het kijkgeld zal kunnen geschieden in twee gelijke termijnen. ter van Volkshuisvesting, daarna verhuisde hij naar Defensie en vervolgens naar Bui tenlandse Zaken. Nu wordt hij minister van Financiën. Monckton wordt als minister van Arbeid en Nationale Dienstplicht opgevolgd door de energieke 43-jarige Iain Macleod, die tot nu toe minister van Volksgezondheid was. Hij wordt opgevolgd door R. H. Turton. Crookshank, tot dusverre leider van het Lagerhuis de functionaris, belast met de indeling van de parlementaire werkzaam heden, niet te verwarren met de bepruikte en in toga gehulde voorzitter gaat als burggraaf naar het Hogerhuis. Ook Hop- kinson, de onder-minister van Koloniën, verdwijnt met een adelstitel uit de rege ring. Hij had het reeds vorig jaar verbruid door zijn ontactische rede over Cyprus, die het sein voor de daar ontstane moeilijk heden vormde. Ook de 72-jarige Lord Woolton, die de na-oorlogse conservatieve partij van de grond af heeft opgebouwd, verdwijnt ui de regering. Algemeen wordt verwacht, dat Eden met zijn ten dele vernieuwde ploeg de dingen beter zal aanpakken dan tot nu toe. Hem wordt van meer dan een zijde zwakheid en aarzeling verweten. Het is de eerste bet- langrijke regerings-reorganisatie sinds Eden in April de teugels van Churchill overnam. Een aantal als zwak beschouwde figuren in het kabinet is echter gehandhaafd. Dit is ook het geval met Sir David Eccles, de minister van Onderwijs, die het zwaar te verantwoorden heeft wegens zijn ontactisch optreden tegen de onderwijzers, die als ge volg daarvan met een staking en andere narigheden dreigen. (Reuter) In Washington verwacht men, dat de Britse kabinetsreorganisatie de positie van Eden bij zijn besprekingen met presi dent Eisenhower van de volgende maand aanmerkelijk zal versterken. In officiële kringen werd verklaard, dat Eden zich op Buitenlandse Zaken zou kunnen toeleggen, nu een vooraanstaande figuur in het kern kabinet, Butler, zich volledig kan wijden aan binnenlandse en parlementaire zaken. In officiële kringen te Washington heerst ook grote voldoening over het feit, dat de ingrijpende wijziging van de Britse rege ring vóór en niet na de conferentie van Eisenhower en Eden tot stand is gebracht. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft aangekondigd dat hy het Congres zal verzoeken de militaire be groting volgend jaar te verhogen van 34,4 milliard tot 35,5 milliard dollar. Op een persconferentie zei hij, dat er meer aan bestuurbare projectielen zal worden uitgegeven. Er zal een groot schip met atoomaandrijving worden gebouwd. Het werk aan atoommotoren voor een vliegtuig zal met kracht worden voort gezet. De minister verklaarde, dat door een kort geleden gedane ontdekking een vlieg tuig met atoomvoortstuwing mogelijk is geworden. De Amerikaanse minister heeft Dinsdag op een persconferentie verteld dat hij het Congres zal verzoeken meer geld uit te trekken voor hulp bij de verdediging van Europa, speciaal in verband met het toe treden van Duitsland tot de NAVO. Wilson liet doorschemeren dat het atoomschip zou dienen voor het afschieten van projectielen. Het schip zou vermoede lijk de grootte van een kruiser of torpedo jager krijgen. De minister zeide dat voor de NAVO- verdediging meer geld nodig is voor „waarschuwingssystemen", voor communi caties en voor onderhoud van uitrusting die reeds aan de bondgenoten in de NAVO verschaft is. DJAKARTA (United Press) De eerste uitslagen van de verkiezingen voor Indo- nesië's wetgevende vergadering leveren een grote voorsprong voor de PNI (natio nalisten) op. De nationalisten kwamen blijkens de onofficiële uitslagen tot 4.573.046 stemmen. De communisten volg den op de tweede plaats met 3.429.838 stemmen. Vervolgens kwam de Nahdatul Ulama met 3.294.136 en op de vierde plaats de Masjumi met 2.601.085 stemmen. De uitslagen waren hoofdzakelijk af komstig van Java. Men verwacht dat de Masjumi haar positie zal versterken, zodra uitslagen van buiten Java binnenkomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S 99 9 NEW YORK (Reuter) De tiende zit ting van de UNO-Assemblée is gisteren gesloten. In zyn sluitingsrede verklaarde de Chileense voorzitter, dr. Jose Maza, dat het „een dramatische zitting is geweest". „Men kan niet zeggen dat er een ideale vorm van naast-elkaar-bestaan is gevon den, doch het is niet te optimistisch ge sproken, als men zegt dat er gronden zyn voor een sterke hoop voor de toekomst". Dr. Maza zei dat hy de voorzittershamer neerlegde met meer vertrouwen in de UNO. „Niets anders in het internationale leven kan worden vergeleken met dit stre- Dinsdagmiddag om kwart over drie is een leeg electrisch treinstel tijdens het rangeren op het sta tion Hollandse Spoor te 's-Gravenhage ont spoord. De electrische bovenleiding, die aan de stationsoverkap ping bevestigd is, iverd hierdoor ontzet, waardoor het trein verkeer tussen Leiden en Rotterdam op het station Den Haag slechts over één spoor geleid kon worden. Ook de overkapping liep schade op. De oor zaak van de ontspo ring is nog niet opge helderd. Het midden stuk van het treinstel ontspoorde op een wissel, die vlak voor de stationsoverkap ping ligt. De herstel werkzaamheden aan de kap, het weer in het spoor brengen van het treinstel en de re paratie van de boven leiding duurden tot laai in de avond. ven van uiteenlopende culturen en ver schillende volken om een gemeenschappe lijke grondslag voor vreedzaam samen leven te vinden. Wy werken voor de toe komst. Laten wy onze plicht doen met het oog op de generaties die komen", aldus de voorzitter. Een van de belangrijkste resultaten van de afgelopen zitting is wel de toelating van zestien nieuwe leden geweest, waar mee de impasse, die sinds 1950 over deze kwestie bestond, werd doorbroken. Een ander belangrijk resultaat was het aanvaarden van een resolutie over de ont wapening waarin werd besloten het over leg tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada voort te zetten. Voorts werden maatregelen ten aanzien van het vreed zaam gebruik van kernenergie goedgekeurd en een internationale groep geleerden ge vormd, die een onderzoek zal instellen naar de gevolgen van atoomstraling op „de mens en zijn omgeving". Kritieke punten in de afgelopen zitting waren de besluiten van Frankrijk en Zuid- Afrika om de Algemene Vergadering te verlaten als protest tegen, wat zij noem den, inmenging in binnenlandse aange legenheden. Frankrijk keerde in de ver gadering terug, toen deze besloot de om streden Algerijnse kwestie te laten rusten, doch de Zuid-Afrikanen namen niet meer aan het werk van de tiende Assemblée deel. Beroep Voorzitter Maza heeft op een persconfe rentie bevestigd, dat permier Nehroe van India een beroep heeft gedaan op premier Boelganin en eerste partijsecretaris Kroesj- tsjev, nadat de Sovjet-Unie haar veto had uitgesproken tegen de toelating van acht tien nieuwe leden. De volgende dag stelde de Sovjet-delegatie toelating van zestien landen, met uitzondering van Japan en Buiten-Mongolië, voor. Nehroe heeft zich inmiddels voorstander verklaard van de toelating der beide afgewezen landen. Hij heeft ook aangekondigd dat India Buiten- Mongolië binnenkort zal erkennen. Uitstel De elfde zitting van de Assemblée zal waarschijnlijk worden uitgesteld tot medio November om te voorkomen, dat de Ameri kaanse presidentsverkiezingen er in vallen, zo wordt te New York vernomen. De traditie wil dat de Amsterdammers hun kerstfloralia kopen aan het Singel. De markt duurt tot laat in de avond. Keuze is er genoeg. Men ziet hier een aardig stemmingsbeeld van het Singel bij avond met op de achtergrond de contouren van de Munttoren. (Van onze correspondent in Genève) De Nederlands-Indonesische ministersconferentie te Genève is gisteren voor het eerst sinds de formele opening op 10 December in ondiep water verzeild geraakt. De kwes tie waar het om gaat is de erkenning van de rechten, concessies en vergunningen van Indonesië, in feite een juridisch probleem, maar dan met een sterk overheersende politieke inslag. De algemene verwachting is dat de besprekingen die morgen en overmorgen in Den Haag worden voortgezet, zich hoofdzakelijk op dit netelige punt zullen concentreren. Zoals de minister van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra, gisteren zei: „De kloof is wel te overbruggen, maar het hangt er helemaal van af, wie het eerst over de brug komt en waar men elkaar ontmoet". de buitenlandse investeringen, een veel constructiever beleid dan indertijd de re- gering-Sastro, maar wie garandeert dat dezelfde Harahap het volgend jaar nog in het zadel zit? Het tweede punt dat de goede sfeer, die gisteren nog in de conferentiezaal heerste, grondig zou kunnen verstoren, is de sug gestie van Indonesische zijde ook de schul denregeling op de helling te zetten. De Indonesiërs zijn weliswaar nog niet met concrete voorstellen gekomen, maar de enkele uitlatingen in deze richting hebben nogal wat ongerustheid gezaaid in het Nederlandse kamp. De Indonesiërs wensen om principiële reden iedere associatie met de R.T.C.-accoorden te vermijden. In hotel Des Bergues hielden de Neder landers eerst krijgsraad, alvorens zich met minister Kasimo en zijn adviseurs om de conferentietafel te scharen. De ontmoeting tussen de beide ministers van Economische Zaken, die twee uur in beslag nam, is in twee opzichten interessant geweest. Het eerste punt hebben wij hierboven al aan gestipt. De Indonesiërs willen de finan- cieel-economische overeenkomst radicaal veranderen, hetgeen samenvalt met hun wens de gehele financiële overeenkomst over boord te zetten. Zij willen de kwestie van de rechten en concessies op basis van de nationale wetgeving regelen, terwijl de Nederlanders juist garanties verlangen in de vorm van een internationale overeen komst. In het Nederlandse kamp hecht men weinig waarde aan een accoord dat op grond van de nationale wetgeving elk ogenblik onherkenbaar kan worden gewij zigd. De regering-Harahap voert, wat betreft De „Algemene Vereniging voor Melk- voorziening" deelt mede dat zij de melk handel in haar werkgebied (omvattende in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Holland, het Westelijke deel van Utrecht en het Zuidelijke deel van Noordholland) heeft geadviseerd, de prijzen voor melk en kar nemelk met ingang van 25 December a.s. met 1 cent per liter te verhogen. Dit advies geldt zowel voor de plaatsen waar de melk- bezorging „gesaneerd" is als voor de plaat sen waar dit niet het geval is. Ter toelichting deelt de vereniging het volgende mede: De melkproductie vertoont met de sei zoenwisselingen vrij sterke schommelingen. Als gevolg hiervan en mede als gevolg van de prij zenbeweging op de internationaal georiënteerde markt voor zuivelproducten, is ook de prijs van de consumptiemelk aan veelvuldige en soms sterke wisselingen onderhevig. Om te voorkomen, dat deze wisselingen terstond doorwerken in de consumenten prijzen, worden deze verwerkt in een reke ning-courant-systeem. Dit heeft tot gevolg dat de consumentenprijzen slechts weinige en kleine schommelingen ondergaan, zodat de melkconsumptie betrekkelijk stabiel kan blijven, hetgeen belangrijk is uit het oog punt der volksgezondheid. De prijsverhoging per 25 December houdt verband met het thans snel dalende nog positieve saldo van de hierboven be doelde rekening-courant. De rekening-cou rant zal naar alle waarschijnlijkheid per 25 December het nulpunt gepasseerd zijn, ter wijl bij handhaving van het huidige prijs peil een verdere daling in snel tempo te verwachten zou zijn. Het verdere overleg in Den Haag zal nu wel spoedig uitwijzen of er nog voldoende speelruimte is om de impasse, die zich begint af te tekenen, te doorbreken. In elk geval mogen we ons gelukkig prijzen in minister Zijlstra een onderhandelaar te hebben gevonden die zijn mannetje in ieder opzicht staat. De Indonesiërs die gister middag reeds een voorproefje van zijn on derhandelingstechniek hebben gehad, sta ken hun bewondering voor onze bewinds man dan ook niet. onder stoelen of banken. „Hij is ons op alle punten te slim af", zei een van de Indonesische adviseurs gisteren ronduit. De Indonesische delegatie heeft de Ne derlanders gisteravond een diner aange boden,waar minister Zijlstra als voornaam ste gast aanzat. De Nederlandse minister zal vanmiddag de lunch gebruiken met zijn Indonesische ambtgenoot Kasimo, en daar na met het Sabena-toestel via Brussel naar Den Haag terugkeren. Hij ontmoet minister Kasimo en diens voornaamste adviseurs morgen echter weer op het Binnenhof in Den Haag, waar de conferentie wordt voortgezet. Men verwacht dat ook de bij eenkomsten van de deskundigen voorlopig in Den Haag zullen plaats vinden. Ofschoon het overleg nu geheel in de financieel-economische sfeer belandt, spe len ook andere kwesties op de achtergrond een belangrijke rol. Een van de punten waarop Nederland blijft hameren, is de kwestie van de gevangenen. Het schijnt dat de Nederlandse regering pas haar medewerking aan de opheffing van de unie en de financieel-economische overeenkomst wil verlenen, indien de regering-Harahap van haar kant een rechtvaardige afdoening van de arrestanten-kwestie zal waarbor gen. Koningin Juliana zal de Eeiste Kerstdag 's middags om 1 uur een Kerstrede hou den over beide radiozenders. Fliegende Blatter: Als een vrouw haar ijdelheid heeft weten te onderdrukken, is ze daar weer ijdel op. NEW YORK (Reuter/AFP) Na 35 stemmingen die geen resultaat hebben op geleverd, is Joego-Slavië gekozen tot niet- permanent lid van de Veiligheidsraad van de UNO. Joegoslavië kreeg vijf stemmen meer dan de vereiste twee-derde meerder heid. De UNO-Assemblée sprak zich met 43 tegen elf stemmen bij dertien onthou dingen uit ten gunste van Joegoslavië. In een onderlinge loterij tussen Joego slavië en de Philippijnen was eerder uitge maakt, dat Joegoslavië het eerste jaar van de termijn van twee jaar zitting in de Vei ligheidsraad zou hebben. De voorzitter van de Algemene Vergadering, de Chileen Maza, had verklaard de „morele verant woordelijkheid" voor het plan van de ge deelde termijn te aanvaarden, maar de As semblée sprak zich er Vrijdag tegen uit. Bij de stemming van Dinsdag sprak Maza echter niet over een gedeelde termijn. Hij deed uitsluitend een beroep op de afge vaardigden om voor de 36ste maal te stemmen voor de vervulling van de vaca ture in de raad. Onderhandelingen achter de schermen hadden de toelating van Joegoslavië voor de laatste stemming vrijwel zeker gemaakt. Afgesproken is, dat Joegoslavië aan het ein de van het volgend jaar zal aftreden en dat de Algemene Vergadering dan de zetel aan de Philippijnen zal toewijzen. De overige twee niet-permanente zetels die dit jaar vrijkomen, waren reeds eerder, bij de eerste stemming toegewezen aan Australië en Cuba. Deze zetels werden de afgelopen twee jaar bezet door Nieuw Zee land en Brazilië. De Veiligheidsraad heeft elf zetels, vijf permanente voor de grote mogendheden, die het recht van veto hebben, en zes niet- permanente, waarvan om de twee jaar de helft wordt herkozen. Bij een „gentlemen's agreement" is in 1946 in Londen overeen gekomen de niet-permanente zetels op geografische grondslag te verdelen. Het KNMI deelt mede: Een depressie, die van Engeland uit de Noordzee optrok, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de vorst uit ons land verdreven. Het centrum passeerde juist ten Noorden van onze Waddeneilan den, op weg naar Denemarken. De passage ging gepaard met wat neerslag, waarvan de hoeveelheid nogal meeviel. Achter de depressie ontwikkelt zich nu boven de Britse eilanden een nieuw hoge- drukgebied, dat zich in de komende 24 uur over Nederland gaat uitbreiden. De wind draait weer naar het Noorden en zal opnieuw koude lucht aanvoeren, waarin enkele buien voorkomen, die voor namelijk in de kustprovincies zullen val len. Maar daarnaast zullen opklaringen voorkomen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. sneeuw ijsnaalden nevel geheel bew. sneeuw onbewolkt geheel bew. regen geheel bew. nevel regenbui nevel licht bew. nevel nevel ij zei zwaar bew. licht bew. half bew. nevel nevel half bew. NO O O NW NO NNW Z windstil NW windstil ZZW WZW WZW windstil windstil windstil windstil o. -16 -9 -18 0 M ■sa e| •u u zS 1 0,1 0 0 -3 3 5 0,4 1 0,4 0,3 5 18 0 5 -5 -2 0 4 3 2 -0 -3 7 lichte regen vr. kr. Z 2 geheel bew. matige Z 4 geheel bew. mat. ZZW 5 motregen matige Z 1 lichte regen kr. ZZW 3 motregen mat. ZZW 1 geheel bew. kr. ZZW 3 geheel bew mat. ZZW 3 1 0 0 3 0,1 3 0,1 0 0,1 0 5 2 1 0,3 0,1 1 0,1 0,1 0,6 Neerslag laatste 24 uur. CXXXCOXCCOXrr<x> *>-> xmmni» o «YrrinRocrTrrïV*>rr>rr«can000C KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele regen- of sneeuwbuien, voornamelijk in de kustprovincies. Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later matige tot zwakke wind, ruimend naar Noordelijke rich tingen. Kouder. 22 December Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 12.11 uur, onder 0.27 uur. Maanstanden 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 December Hoog water: 7.56 en 20.17 uur. Laag water: 3.22 en 15.43 uur. Donderdag 22 December Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.01 en 16.26 uur. >OCXJCCOOOÜÜCXXXXXXXXXXXX«XXXXAXXXJUÜUJUUCK>JOCOOOOOOOCX

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1