HOFNAR „Als overheid het werk niet aan kan, moet bedrijfsleven helpen' PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws zo De radio geeft Vrijdag Zaandammer mag twee jaar niet op een bromfiets rijden Geldboete geëist tegen gewezen N.S.-machinist Europees atoomcentrum wordt duurder Steeds meer achterstand in wegenbouw Coördinerend orgaan naar analogie van de Woningbouwraad voorgesteld „Noodvoorzieningen zijn uit den boze fwl nuKKio oef,ouifm mijl „Ambassade in Londen was niet te duur" RIGOLETTO Super Bolknak nociépetoo&Z Vonnis van kantonrechter: Noorderkwartier gaat ernst maken met industrialisatieplannen Drie maanden voor dronken automobilist Vee in stallen verbrand Geschenkententoonstelling wordt verlengd Nederlandse oud-SS-ers in Hongaarse kampen Ontsporing bij Oldebroek kostte twee soldaten het leven Fundamenten by Meyrin moeten acht meter diep liggen Christelijke coalitie in de maak in de Saar Vlucht van Nieuw-Zeeland naar Zuidpoolgebied „Verder overleg inzake Dollart zinloos" Zeepost Examens Winterkou in den lande PUROL op lip en handen "CocU ió Uet Maan als projectiedoek _RDAG 2 2 DECEMBER 1955 I Naar aanleiding van de opmerking van minister mr. J. Algera dat op het gebied van de wegenbouw een vijf-jarenplan on doelmatig wordt geacht, had een redacteur van het ANP een onderhoud met de direc teur van de afdeling wegenverkeer van de ANWB, de heer A. G. M. Boost. „Tijdig opgezette plannen, laat het een „x"-jarenplan zijn, zo zeide de heer Boost, zullen de verkeersontwikkelingen zeker kunnen bijhouden. Er wordt veel te veel incidenteel gewerkt en vooral gestreefd naar voorzieningen, die voorlopig tegemoet komen aan de verkeerseisen. Deze leiden tevens tot uitstel van definitief afdoende verkeersoplossingen en zijn na enkele jaren waardeloos. Vele wegenvoorzieningen zijn bij de ver- keersontwikkeling verre ten achter. Men hoeft bijvoorbeeld slechts te kijken naar de Zuidelijke toegangswegen van de Vel- sense tunnel, de weg Den Bosch-Eindho ven, de verbinding Tilburg-Breda en de Zuiderzeestraatweg om te ervaren, dat die tijdelijke voorzieningen volmaakt onvol doende zijn en bovendien de aanleg van de dringend noodzakelijke wegen tegenhou den. De gemiddelde tijdsduur van voorberei ding en overleg voor de aanleg van we gen is wel bekend. Men kan daarbij op royale wijze rekening houden met de te verwachten verkeerstoename en daarmee verband houdende eisen. Op die manier kan men bij kennis der prognoses ontgaan dat plannen bij uitvoering ingrijpend ge wijzigd moeten worden. De heer Boost is er van overtuigd, dat het mogelijk moet zijn langs die weg een urgentieschema van belangrijke kunstwer ken en verbindingen op te stellen, in die zin, dat de data worden bepaald waarop in elk geval tot openstelling moet worden overgegaan. De enorme tijd van voorbereiding (vast stellen van tracé's, aankoop van grond e.d.) en het tekort aan middelbaar personeel bij de Rijkswaterstaat remt de aanleg van we gen, terwijl de hand over hand toenemen de verkeersintensiteit steeds groter eisen stelt. Reeds vroegtijdig zijn plannen ontworpen voor autosnelwegen met grote capaciteit. Met minister Algera betreurt de heer Boost het, dat vele belangrijke en urgente werken eerst over een groot aantal jaren voltooid kunnen zijn. Nu het tempo te langzaam is en men thans, dank zij ervarings- en wetenschap pelijke methoden, tot behoorlijke analysen en prognoses kan komen, vraagt de heer Boost zich af, of geen raad geschaft kan worden om het tempo van wegenaanleg te verhogen. Tegen de ongeveer 200 millioen gulden ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Dames - Heren Suède Jasjes 110.- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw 9.40 Amusementsmuziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano recital. 11.25 Platen. 12.00 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal Septet. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Koorzang. 13.40 Platen. 15.10 Boekbespreking. 15.30 Alt, hobo en orgel. 16.00 Kerstfeestviering van het Ko ninklijk Gezin met het Personeel op het Pa leis 't Loo. reportage. 16.30 Barokensemble. 17.00 Middeleeuwse Kerstliederen. 17.20 Koorzang. 17.40 Koersen, 17.45 Platen, 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Platen, 18.35 Alzo lief heeft God de Wereld gehad, Kerst- uitzending. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Zijne Excellentie Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp spreekt over de overzeese Rijksdelen. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Platen. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Klein Koor en Tubenkwartet. 21.15 Zen- dingspost in het Oerwoud, reportage. 22.00 Kamerorkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van Kunst en Schoonheid. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.45 Mannenkoor. 10.00 Avontu ren met kinderen, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.50 Orgel. 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- linegen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Strijktrio. 14.25 Kerstprogramma. 14.45 Dubbelkwartet. 15.00 Van twee engelen die in de Kerstnacht het Gloria meezongen, Kerstspel, 15.20 Kamerorkest. 16.00 Kerst viering van het Koninklijk Gezin. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Nieuws v. de VPRO. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamerorkest, koor en solist. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.40 Hoor en wederhoor. 22.10 Buitenlands weekover zicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 21.1521.45 Eurovisie: Relais v. d. BBC: Reportage uit de Kathedraal van Canter bury. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Platen. 14.45 Platen. 15.00 Platen. 16.02 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsmuziek. 18.00 Cellorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.05 Platen.. 21.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Cau serie. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49). 's jaars, die thans voor de aanleg van we gen wordt besteed, zal in de komende 15 jaren ongeveer 300 millioen gulden (plm 5 milliard gulden in totaal) moeten staan om de te verwachten aanzwellende ver keersstroom behoorlijk te kunnen opvan gen. Indien de overheden het werk om meer dan één reden niet alleen af kunnen, dan lijkt het gewenst, samenwerking met het bedrijfsleven te overwegen. In dit verband wees de heer Boost op de uiteenzettingen van ir. G. Slotboom, direc teur van de Kon. Mij van Wegenbouw, voor het Verkeersinstituut, die bewezen, dat de capaciteit der wegenbouwmaatschappijen op het ogenblik aanzienlijk onderbezet is. De wegenproductie zou hoger kunnen zijn als er meer continuïteit in de planning kan worden gebracht. Ook groter eenheid in voorbereiding, aanbesteding, tijdige op dracht e.d. waren bijzonder wenselijk. Een samenwerking met het bedrijfsleven, ongeveer in de vorm van de thans gevorm de raad voor de woningbouw, zou tot ver gaande coördinatie kunnen leiden. De mo derne geoutilleerde wegenbouwfirma's blij ken bereid, garanties voor hun werken te geven, samen te werken en hun productie te verhogen. Hierdoor zou meer Water- staatspersoneel voor voorbereidende werk zaamheden vrij kunnen komen. De heer Boost hoopt, dat de suggestie spoedig door een initiatief overgenomen zal worden. Ministers Beyen en Luns antwoorden de critici In antwoord op vragen van Eerste Ka merleden over het ontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van Buitenlandse Zaken hebben de ministers Beyen en Luns de Kamer meegedeeld dat de uitgave van f560.000 voor de verbouwing en restaura tie van het pand Hyde Park Gate no. 38 te Londen, dat als kanselarij voor de Neder landse ambassade bestemd was, alleszins verantwoord was. „Bij onderhandelingen over verlenging van het huurcontract van de in „Hereford House" ondergebrachte kanselarij bleek, dat gerekend zou moeten worden op een verhoging van de huur van 12.000 pond met ten minste 6000pond sterling 's jaars.Boven- dien waren een aantal restauratiewerkzaam heden dringend nodig, waarvan de kosten voor rijksrekening zouden moeten komen. Om deze redenen is gezocht naar een andere huisvesting, welke is gevonden in Hyde Park Gate no. 38, waarvan de huur kon worden verkregen voor 6000 pond sterling 's jaars. Bovendien bood dit pand woonruimte voor vier diplomatieke ambtenaren, drie secre taressen en twee huisbewaarders, waardoor een huurbedrag van rond 3000 pond sterling kon worden uitgespaard. Echter was het nodig het pand grondig te restau reren en er enige verbouwingen in aan te brengen tot een totaalbedrag van f 516.000. Dit bedrag is later gestegen tot f 560.000. Daarvoor is in 1953 besteed een som van f 117.000, zodat in 1954 nog moet worden gerekend op een uitgaaf van f 399.000". Rekening houdende met het renteverlies over het geïnvesteerde kapitaal (plm. f 560.000) en de exploitatiekosten van de nieuwe kanselarij, kan de besparing op ruim f 100.000 per jaar worden gesteld. ADVERTENTIE De kantonrechter te Zaandam heeft de 19-jarige Zaandammer L. G. veroordeeld tot twee weken hechtenis voorwaardelijk met een.proeftijd van.twee, jaar en, hem voor de tijd van twee jaar verboden een bromfiets te berijdt. De ambtenaar van het O.M. had dezelfde straf geëist. L. G. kreeg in korte tijd twaalf bekeu ringen wegens het in gevaar brengen van het verkeer met zijn bromfiets. Zijn moeder betaalde steeds de vrij hoge boeten die de jongen werden opgelegd. De kantonrechter noemde G. een gevaar voor de samenleving en gelastte hem zijn bromfiets te verkopen. In April is, op initiatief van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier, een vergadering belegd met ge meentebesturen uit het district der Kamer, om de wenselijkheid tot verdere industri alisatie onder ogen te zien. Een studiecom missie rapporteert thans dat het wenselijk is, in de spreiding van de industrie in ons land ook het Noorderkwartier te betrekken. Thans is de studie-commissie omgezet in een definitieve industrialisatie-commissie, die op korte termijn voorstellen zal doen te zake van de gewenste samenwerking tussen gemeenten en Kamer. Voorts zal zij in overleg met de aange sloten gemeenten er voor moeten zorgen dat er voldoende gevarieerde bouwrijpe industrieterreinen komen die moeten vol doen aan alle eisen die de moderne in dustrie daaraan kan stellen. Het gerechtshof te Den Haag heeft een vonnis bevestigd tegen een 48-jarige siga renwinkelier uit Den Haag, waarbij deze was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van 5 jaren. De winkelier was 19 dagen nadat de proeftijd voor een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid was verstreken dronken achter het autostuur gaan zitten en had twee aanrijdingen veroorzaakt. Boerderij en woning te Huizen in de as gelegd Een hevige brand heeft een boerde rij aan de Veldweg te Huizen, bewoond door de landbouwer Veerman, in de as gelegd. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had ook de naastgelegen woning vlam gevat. Beide percelen brandden vrij wel tot de grond toe af-. Ook de gehele inventaris ging. verlogen, In de stal naast de' boerderij" stonden negen koeien en een paard. Twee inwoners van Huizen drongen met levensgevaar de stal binnen en wisten acht koeien naar buiten te drijver.. Zeven dezer dieren waren echter zodanig met brandwonden overdekt dat ze moesten worden afge maakt. Een koe en een paard konden niet meer worden bevrijd en kwamen eveneens in de vlammen om. De stal brandde ge heel af. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De belangstelling voor de tentoonstelling in het paleis op de Dam van de geschenken, welke de Koningin en Prins Bernhard tij dens hun bezoek aan de Nederlandse Antil len en Suriname zijn aangeboden, is zo groot, dat besloten is de tentoonstelling ook na de Kerstdagen geopend te houden. Aan vankelijk was het de bedoeling de expositie Donderdagavond definitief te sluiten. Thans is besloten de tentoonstelling te heropenen op Dinsdag 27 December. Tot en met 30 December zal weer toegang tot de tentoon stelling gegeven worden, echter alleen van elf uur 's morgens tot .vijf uur 's middags. Een teruggekeerde Duitser heeft te Friedland verklaard, dat zich in het Hon gaarse kamp van Seget onder anderen twee Nederlandse gewezen S.S.-ers bevin den, die tot zware straffen zijn veroordeeld en in afzondering worden gehouden. De Nederlanders zouden in de Oekraïne ge vochten hebben. De Duitser zei niet te weten, waarom de twee Nederlanders (en ook andere gevangenen) aan de Hongaarse autoriteiten waren overgedragen. De te ruggekeerde gevangene zei uit het kamp ontvlucht te zijn, tezamen met twee Span jaarden. Voor de rechtbank te Zwolle heeft te recht gestaan de 37-jarige H. W. te Utrecht, die als machinist van de Nederlandse Spoorwegen dienst deed op de militaire trein die op 7 Mei van dit jaar bij Olde broek ontspoorde, ten gevolge waarvan twee soldaten om het leven kwamen. De oorzaak van de ontsporing zou zijn geweest dat de trein met veel te grote snel heid over een wissel reed. De machinist stond terecht wegens onvoorzichtig en on oplettend rijden. De deskundigen van de Nederlandse Spoorwegen verklaarden, dat de lichtseinen bij Oldebroek aangaven, dat de machinist vaart moest minderen De machinist hield echter vol, dat hij een lichtcombinatie heeft gezien die aangaf, dat hij met grote snelheid kon passeren en daarna langzaam vaart kon verminderen over grote afstand. Onder precies dezelfde omstandigheden was een half jaar tevoren een soortgelijke ontsporing geschied. Ook toen verklaarde de machinist een andere lichtsein-combinatie gezien te hebben dan die welke volgens de N.S. moet hebben ge brand. De militaire trein passeerde de wissel met 80 km. snelheid. De trein moest via de wissel op een zijspoor rijden en daar wach ten om een sneltrein te laten passeren Een deskundige, prof. dr. ir. J. P. Schou ten, hoogleraar in de electrotechniek, ver klaarde dat er geen enkele storing denk baar is, waarbij een combinatie tevoor schijn kan zijn gekomen als de machinst zegt gezien te hebben. Hij werd hierbij ge steund door twee deskundigen van de N.S. Prof. Schouten verklaarde nog, dat de seininstallatie bijzonder degelijk was uit gevoerd en opvallend goed was onderhou den. De verdachte staat op het punt te emi greren. Hij is reeds geruime tijd niet meer in dienst van de spoorwegen. Na het onge luk werd hij gedegradeerd mede omdat hij tevoren reeds tweemaal een berisping had gekregen. Omdat de verdachte zijn emigra tie speciaal uitstelde om de behandeling van deze zaak af te wachten, volstond de officier met een geldboete en een voor waardelijke hechtenisstraf De uitspraak is bepaald op 3 Januari. GENèVE (Reuter) De Nederlandse professor Bakker, directeur-generaal van het Europees centrum voor kernonderzoek, heeft op een persconferentie te Genève medegedeeld, dat het begrote bedrag voor de bouw van de grootste proton synchroton ter wereld voor het verrichten van speur werk is verhoogd van zestig tot ongeveer tachtig millioen Zwitserse francs. Het toestel zal door het centrum waarbij twaalf landen zijn aangesloten, te Meyrin, bij Genéve, gebouwd en in 1960 in gebruik ge nomen worden. Volgens prof. Bakker moeten de extra- kosten toegeschreven worden aan onvoor- ?igrje. ,ip\phlemep met de bouw van. een Onderkomen van het toestel. Men had he rvonden, dat de fundamenten van het ge bouw zouden rusten op een morene van een prae-historische gletscher. Verschui ving van de morene zelfs enkele mili- meters per jaar zou schadelijk zijn voor het toestel. De fundamenten moeten acht meter diep liggen en op stevige grond rusten. Het centrum zal tegen eind 1960 waarschijnlijk 197 millioen francs uitge geven hebben voor de vervaardiging van een kleinere versneller een synchro-cy clotron die in 1957 in gebruik zou wor den genomen. De Brit Sir Ben Lockspeiser die als pre sident van het Europees centrum is her kozen, en prof. Bakker menen, dat de pro ton synchroron tegen 1960 niet verouderd zou zijn. Hoewel dergelijke toestellen in de Verenigde Staten en in de Sovjet-Unie zijn ontworpen, verwachten zij niet, dat er een van vergelijkbare grootte tegen 1960 zal zijn gebouwd. SAARBRÜCKEN. (Reuter). De Christe lijke Volkspartij van de vroegere Saarland- se premier Hoffmann heeft de weg vrijge maakt voor een coalitie met de pro-Duitse Christen-Democraten. Zij heeft zich voor standster verklaard van een wijziging van de grondwet, die het gebied autonoom zou maken. Verder is de partij er tegen, dat de neutrale Heinrich Welsch aan het hoofd zal staan van de regering, die op grond van de verkiezingsuitslag zal worden gevormd. Politieke waarnemers geloven, dat de partij van Hoffmann, die dertien zetels heeft, hoopt dat de Christen-Democraten die veertien zetels kregen hun bezwaren tegen een „Christelijke coaltie" zullen la ten varen. Naar vernomen wordt, wordt zo'n coalitie voorgestaan door bondskanse lier Adenauer, de twee Duitse Rooms- Katholieke bisschoppen in wier bisdom een deel van Saarland valt en door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Vier van de acht WELLINGTON (Reuter) Acht vlieg tuigen vertrokken Dinsdagochtend vroeg van vliegvelden in het Zuiden van Nieuw- Zeeland voor een vlucht van 3700 kilometer, vijftien uur vliegen naar McMurdo Sound in het Zuidpoolgebied, waar een groep kwartiermakers van de grote Amerikaanse expeditie „diepvries" een landingsstrook op het ijs gereed had gemaakt. Vier van de vliegtuigen, twee Dakota's en twee twee-motorige Albatros-amphibie- vliegtuigen, moesten echter na enige tijd naar Nieuw-Zeeland terugkeren. De vlieg tuigen ondervonden zo'n sterke tegenwind, dat de voorraad benzine van deze toestel len wellicht niet toereikend voor de ge hele vlucht zou zijn. Twee Amerikaanse Neptunes en twee grote Skytrain-trans- porttoestellen, die grotere brandstoftanks hebben, vlogen verder. Langs de route werden de toestellen door acht schepen van de expeditie geleid. De piloten ver trokken vroeg, om een landing bij dag licht van vliegtuigen die eventueel zouden moeten terugkeren, mogelijk te maken. Op de landingsbaan heeft men geen kunstlicht nodig. De twee „Neptunes" en de twee „Skytrains" landden veilig in het schijnsel van de middernachtzon. De expeditie staat onder bevel van de Amerikaanse schout-bij-nacht Richard Byrd, die van plan is volgend jaar naai de Zuidpool te vliegen. Verklaring van Nedersaksische minister BREMEN (D.P.A.) Tijdens een proef vaart van een nieuw Duits olie-ertstank- schip heeft de minister voor Economie en Verkeer van het WestDuitse Bondsland Nedersaksen, H. Ahrens, zich uitgesproken tegen mogelijke Nederlandse plannen, het gebied van de Eemsmonding van de Dol lart voor zich op te eisen en mogelijk in te dijken. Stad en haven van Emden zou den volgens de minister door de ver wezenlijking van dergelijke Nederlandse voornemens grote economische schade lijden. De minister zeide van mening te zijn dat voortzetting van het gesprek over een grensregeling in de Dollart en de Eems geen zin heeft. Hij verzocht de aanwezige Nederlandse consul te Emden, de heer Steenbergen, de Nederlandse regering van dit standpunt op de hoogte te brengen. De Nederlandse regering had naar minister Ahrens verklaarde, zich onlangs in ver binding gesteld met de WestDuitse Bonds regering en hierbij de „zelfkantgebieden" bij Bentheim en Aken aangeboden in ruil voor een regeling der grenzen in de Eems monding. De minister wees er tenslotte op, dat de Bondsregering in Bonn eventueel echter een ander standpunt zou kunnen in nemen dan het land Nedersaken. Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken wenste op bovenstaand be richt geen commentaar te geven. 6. Panda en de ontdekkingsreiziger had den de vlag in buurmans tuintje geplant en maakten zich nu gereed om het volgen de tuintje te gaan ontdekken. Neef Lode wijk werd steeds nijdiger, omdat hij dit niet kon beletten. „Wordt wakker! Wordt toch wakker slaapkop!", brulde hij voor buurmans raam en in wilde drift sloeg hij de ruit in gruzelementen. Dat hielp! En kele tellen later verscheen het paarse ge laat van buurman voor het gebroken ven ster. „Wat betekent die herrie in de vroe ge morgen?", brieste hij, met een dubbel loops jachtgeweer zwaaiend. „Ha! Ben je daar eindelijk?!", riep neef Lodewijk, „ik dacht al, dat je nooit wakker zou worden! Ik kom je waarschuwen! Er zijn indringers in je tuintje! Ze hebben daar een vlag geplant! Dat gaat toch ZOMAAR niet?! Ik protesteer! Geef ze de volle laag!" „In dringers?", herhaalde buurman schor, „ze de volle laag geven? Goed! Da's best! Maar dan zal ik beginnen met de lawaaierigste indringer!" Het volgende ogenblik knalde het uit beide lopen en moest neef Lode wijk zich met een krampachtige sprong in veiligheid brengen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: via Engeland 24 December; Australië: via Engeland 26 en 31 December; Brazilië: via Engeland 24 December; Cana da: s.s. „Rijndam" 26 December en s.s. „American Lawyer" 29 December; Chili: via New York 29 December; Indonesië: m.s. ..Mataram" 29 December; Ned. An tillen: m.s. „Adonis" 26 December en m.s. „Congo" 23 December; Nieuw Zeeland; via Engeland 24 en 31 December; Suri name: m.s. „Mentor" 28 December; Unie van Z.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 24 December; Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" 31 December. Inlichtingen betreffende verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Utrecht. Mr. H. van der Linden, geboren te Alphen aan de Rijn en thans ambtenaar ter provinciale griffie te Utrecht, is gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „De Cope, bij drage tot de rechtsgeschiedenis van de open legging der Hollands-Utrechtse laagvlakte" Deze promotie geschiedde cum laude. ADVERTENTIE Koopkracht. Volgens het Amerikaanse de partement van Arbeid is de koopkracht van een Amerikaanse fabrieksarbeider met drie van hem afhankelijke perso nen in de afgelopen twaalf maanden met 6.8 percent gestegen. Dit was de grootste stijging in de afgelopen vijf jaar. Spoorwegongelukken. In het Ierse graaf schap Cork is bij Cahir een goederen trein ontspoord, waardoor de locomotief en 22 wagons van een vijftien meter hoge brug in het water stortte. De ma chinist en de stoker kwamen om het leven. Een half uur later reed te Mal low, zestig kilometer van Cahir, een locomotief in op een stilstaande trein. Vier wagons werden vernield. Knoeierij. Er zijn grote knoeierijen bij ko- lenleveranties van het Ruhrgebied naar Zuid-Duitsland aan het licht gekomen. Volgens voorlopige berichten zijn bij deze knoeierijen ruim honderd kolen handelaren, transporteurs, chauffeurs en wegers betrokken. In de laatste twee jaar zouden de afnemers tengevolge van deze onoirbare praktijken een schade van drie millioen mark hebben geleden. Overval. Drie gemaskerde mannen hebben in Hackney (Londen) een auto van een bank overvallen. Zij verdwenen met een buit van 145.000 gulden. De mannen hadden de auto van de bank tot stilstand gebracht door het voertuig met hun eigen auto te rammen. Hoofdstad. Cardiff is Woensdag officieel tot hoofdstad van Wales uitgeroepen. Eis. De Russische autoriteiten in Berlijn hebben de Verenigde Staten 12.576 mark schadevergoeding gevraagd ten behoeve van de Oost-Berlijnse cabare tier, die twee weken geleden werd ge wond bij een ruzie met twee Ameri kaanse soldaten. Schuldig. De Amez-ikaanse luitenant-kolo nel Paul Liles is schuldig bevonden aan samenwerking met de vijand door tijdens zijn krijgsgevangenschap in Noord-Korea op te treden als spreek buis van de communistische propagan da. De krijgsraad hield rekening met bepaalde verzachtende omstandigheden en veroordeelde Liles tot twee jaar voorwaardelijk. In totaal hebben thans twaalf Amerikaanse militairen voor een dergelijk feit terechtgestaan. Negen van hen, onder wie drie officieren, werden schuldig bevonden. De overige drie, onder wie twee officieren, werden vrijgesproken. Kerstpakketten. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN smokkelen West-Duit se en West-Berlijnse geheime organisa ties in Kerstpakketten wapens, munitie en geld naar Oost-Duitsland. Honder den Oost-Duitse postbeambten onder zoeken de pakketten. Kerstfeest. In Toronto (Canada) zal het gehele korps van de verkeerspolitie Vrijdag dienst doen om te letten op automobilisten die na kantoorfeestjes in „kennelijke staat" naar huis rijden. „Dit jaar zal Kerstmis geen veront schuldiging zijn voor dronken automo bilisten" heeft het plaatsvervangend hoofd van de dienstpolitie te Montreal verklaard. Argwaan. Sir Richard Pim, het hoofd van de politie van Noord-Ierland, heeft een aantal vruchtengebakjes in Kerstver pakking ontvangen, die cyanide bevat ten. Zijn vrouw kreeg argwaan, omdat later iemand opbelde en op geheimzin nige wijze informeerde of het pakje ontvangen was. Er is een officiële waar schuwing aan alle functionarissen in Noord-Ierland gezonden om voorzich tig te zijn met Kerstgeschenken van on bekenden. Demonstratie. Leden van de Japanse vak verenigingsfederatie hebben getracht de derde proefneming in Japan met een Amerikaanse „Honest John" raket te voorkomen.Politie en veiligheidstroepen voorkwamen een „zit"-demonstratie van honderdzestig vakverenigingsleden in het gebied waar de raket zou wor den afgevuurd, op de Noordlijke hel ling van de Foedzji. De proefneming verliep verder zonder incidenten. Tegenstander. De vroegere president van Mexico Lazaro Cardenas, die de Sta- linprijs voor de vrede 1955 heeft ont vangen, verstrekte in 1936 als staats hoofd een visum aan de grootste tegen stander van Stalin, Leon Trotzky. Car denas, die president was van 1934 tot 1940, verleende Trotzky in 1936 het asylrecht en stelde hem onder bescher ming van een speciaal politie-escorte. Desondanks werd Trotzky op 20 Augus tus 1940 bij een aanslag vermoord. IEMAND die zich interesseert voor het wel en wee van de menselijke vooruitgang op technisch gebied, kan waarlijk koste lijke uren beleven door eens een duik te nemen in verhalen over uitvindingen van zo'n 400 of 600 jaar geleden. Evenals nu, kwamen allerlei levendige geesten plot seling op een idee, dat smakelijk en met de nodige fantasie werd uitgewerkt en op papier gezet, zonder dat men zich verder om de practische f uitvoerbaarheid bekommerde. Op indrukwekkende wijze is deze geestesgesteldheid aan het licht getreden bij de talloze ontwerpen van een perpetuum mobile, die uitsluitend uit pa- V pier bestonden, maar waarvan geen enkele het tot practische uitvoering heeft gebracht. Dit is overigens een eigen schap, waarover we de middeleeuwers en laat-middeleeuwers niet te hard moeten uitlachen, want wij allen hebben in onze jeugd daaraan eveneens in meer of min dere mate geleden, althans voor zover we „uitvinders" waren. (En de teleur gestelden moeten zich maar troosten met de spreuk: „Men reek'ne d'uitslag niet, maar telle het doel alleen".). Maar goed, van één van die ontwerpen waarvan de onmogelijkheid momenteel direct tot iedereen doordringt, wilden we u vandaag wat vertellen. Het idee was afkomstig van Giambatista delle Porta, werkelijk geen onnozel man in zijn tijd, want hij schreef verschillende boeken, waarvan één over de wonderbaarlijkheden in de natuur. Vele dingen die hij zei kun nen door ons weliswaar niet meer onder schreven worden, of waren wel wat an ders dan hij ze zag, maar op zichzelf pleit dat niet tegen deze man, want latere ge slachten zullen ónze zienswijze weer recht moeten zetten, en we hopen van harte dat ze daarbij niet zo smalend en laatdunkend ten opzichte van ons te werk zullen gaan als wij dit tegenover ons voorgeslacht ple gen te doen. Het klinkt wellicht wat vreemd, maar in het midden van de 16de eeuw voelde men een dringende behoefte aan snellere berichtgeving. Er waren in de loop van duizenden jaren weliswaar systemen ont- wikkeld, waardoor de mensen in korte tijd boodschappen konden overseinen, bijvoor beeld door middel van vuur of rooksignalen, en ook wist men met spiegels of an dere glimmende voorwerpen y te seinen, maar dat ver eiste allemaal veel tijd, zodat de berichten slechts kort konden zijn. En voor mededelingen van uitvoerige aard was men dus op de normale vervoermid delen aangewezen. Verschillende plannen voor versnelde berichtgeving zagen in die tijd reeds het licht, maar het aardigste voorstel kwam toch uit het brein van Giambatista della Porta, die in 1553 het idee aan de hand deed de berichten met behulp van gewel dige spiegels op het oppervlak van de maan te projecteren! Op hetzelfde moment dat het bericht op de maan verscheen, zou het door mïllioenen mensen gelijktij- dig gelezen kunnen worden en zouden de hinderlijke vertragingen die in zijn tijd voortdurend ontstonden en waardoor steeds met desorganisatie rekening gehouden moest worden, tot het verleden behoren! Is dit geen mooie gelegenheid om eens aandacht te schenken aan de veel bespro ken zonnevlekken? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2