Tweede Kamer niet gerust over besprekingen met Indonesië Langere herhalingsoefeningen voor „specialisten" onvermijdelijk Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië willen Jordanië helpen Waarschuwing tegen „vredelievende infiltratie" in Nieuw Guinea Prof. Gerretson mag interpelleren Evenveel financiële hulp aangeboden als Groot-Brittannië verstrekt Plotselinge Kerstmis EERSTE KAMER Bejaarde weduwe zeer ernstig gewond Vierde slachtoffer van auto ongeval bij Hedel overleden Eervol ontslag aan Amster dams hoofdcommissaris Kerkelijk Nieuws Bejaarde vrouw slacht offer van brand in pension MINISTER STAF VERKLAART: Sterkte der landsverdediging anders ontoereikend Alabastine Agenda voor Haarlem Lüi,DERDAG 2 2 DECEMBER 1955 Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon de Tweede Kamer het op enkele punten na minister Beyen en zijn ambtge noot Luns niet zeer moeilijk maakte, bleek zij slecht te spreken te zijn over het beleid der regering met betrekking tot Indonesië. Achtereenvolgens gaven de heren Bruins Slot (A.R.), prof. Lemaire (onafh. Kath.), Goedhart (P. v. d. A.), Rit meester (WDen mr. De Graaf (KVP) te kennen, dat zij niet begrepen, waarom de regering op het verlangen van het tegenwoordige Indonesische kabinet was ingegaan om met spoed onderhandelin gen te gaan voeren. „Het heeft geen zin tegenover Indonesië mooi weer te spelen. Dat heeft in de jong ste jaren de ervaring wel geleerd," zei m r. De Graaf, die met de andere sprekers in twijfel trok of de positie, waarin het kabi- net-Hararap na de onlangs gehouden ver kiezingen verkeert, werkelijk aanleiding geeft te verwachten, dat door de conferen tie iets goeds bereikt zal kunnen worden. •Het huidige kabinet-Hararap steunt op de voormalige oppositie, die vorig jaar de voorstellen tot opheffing van de Neder lands-Indonesische Unie niet voldoende vond en ook herziening wenste van de financieel-economische overeenkomsten.Die oppositie moet nu haar houding rechtvaar digen en dat is de reden, aldus de heer D e Graaf, waarop de delegatie onder leiding van Anak Agung naar hier is gekomen om te confereren, niet om de goede betrekkin gen te verbeteren, want in dit opzicht is van goede wil door daden nog weinig blijk gegeven. Bovendien zei de heer D e G r a a f dat overleg tot nu toe steeds een wapen is gebleken in de handen van de Indonesiërs. Want als het overleg mislukt, dan laaien in Indonesië de anti-Nederlandse sentimenten op en als het overleg wèl gelukt dan moet dus zijn tegemoetgekomen aan die anti- Nederlandse gevoelens. Uiterste waarzaam- heid is geboden was de waarschuwing van alle sprekers. Mr. D e G r a a f verzocht minister Luns met nadruk te willen verklaren, dat dis cussies over de souvereiniteit over Nieuw- Guinea in welke vorm ook uitgesloten zullen zijn. De heer Goedhart (P. v. d. A.) spre kende over de processen in Indonesië, prees „de uitzonderlijke moed en zelfopoffering, waarmee het echtpaar Bouman de spits voor het hele Nederlandse volk had afge beten." Deze afgevaardigde vond het beleid van onze Hoge Commissaris te Djakarta veel te slap. Mr. S c h m a 11 (C.H.) verweet de rege ring tegenover de Zuid-Molukken in ge breke te zijn geweest door niet bij de UNO te klagen over de schending van de door Indonesië ter Ronde Tafel-Conferentie aan vaarde verplichtingen. De heer Bruins Slot (A.R.) waar schuwde er tegen de Indonesische delegatie iets toe te staan, waardoor in Nieuw-Gui- nea legale infiltratie op vroegere onwettige infiltratie zou volgen. De conferentie noem de hij een „ietwat griezelig geval," dat de regering niet had moeten beyorderen. Waarlijk, indien minister Luns nog een ruggesteuntje nodig zou hebben om tegen over de Indonesische delegatie weinig toe schietelijk te zijn, dan kon hij nauwelijks dankbaarder zijn dan voor de nu in de Kamer tot uiting gekomen critiek. Hulp aan minder ontwikkelde gebieden Bij de besprekingen over andere onder werpen, het buitenlands beleid betreffende, diende de heer R u y g e r s (P. v. d. A.) een motie in, waarin de Kamer wordt verzocht zich uit te spreken voor uitbreiding van sociale en economische hulp aan de minder ontwikkelde gebieden en daarvoor met in gang van de begroting 1957, jaarlijks op de begroting 25 millioen te brengen. Tevoren had de heer R u y g e r s stilge staan bij de spanningen in het Midden- Oosten, met name bij de ernstige verwik kelingen tussen de Arabische staten en Is rael. De vestiging van de staat Israel noem de de heer Ruygers een der meest positieve resultaten van de UNO, een daad, welke volgens hem de beschaafde wereld een schok van voldoening had gegeven, na al het leed de Joden als gevolg van de Hitle- riaanse rassenwaan aangedaan. Spreker wenste van de regering te vernemen of zij zowel de Arabische boycot tegen Israel af keurde als ook de houding van zekere voor deelneming aan die boycot wellicht vatbare Nederlandse zakenlui, „die minder van ver ontwaardiging dan van handelspolitieke overwegingen schijnen te trillen." Mejufrouw Klompé (KVP) vroeg aan minister Luns of hij het niet met haar eens (Van onze parlementaire redacteur) Na een kort debat stond de Eerste Kamer prof. Gerretson (C.H.) toe, zijn interpellatie te houden over een ietwat raadselachtig gebleven kwestie welke betrekking heeft op een Nederlands-Belgische afspraak, die ook zou samenhangen met gemeenschappe lijke technische bestudering van het Delta plan. Mr. W e n d e 1 a a r (WD) en m r. R i p (A.R.) verklaarden geen redenen meer te hebben het verzoek te weigeren, nu nader door prof. Gerretson was kenbaar gemaakt, waarop zijn interpellatie betrekking zal hebben. In ons blad van gisteren is reeds de tip van de sluier opgelicht, die de inter- pellant zolang mogelijk gebruikt had om zijn doel te verhullen. Vermakelijk was de opmerking van mr. Rip, dat hij thans reeds zag aankomen, dat de interpellatie nog weer een nieuwe verrassing zou opleveren, want ook na de verstrekte opheldering vond hij het geval nog raadselachtig. Nog vermakelijker was echter wat er daarna gebeurde. Voorzitter Jonkman zei van plan te zijn op 3 Januari de interpellatie te doen houden. Terstond stak minister Luns een vinger op, om de voorzitter er aan te herinneren, dat hij op die dag niet aan wezig kan zijn door de conferentie met Indonesië. Minister Van de Kieft merkte terloops op, dat de interpellatie dan in Genève gehouden zou moeten worden. Intussen is het nu de vraag, wanneer prof. Gerretson dan wel zijn kans zal krij gen. Voorshands ziet het er naar uit, dat cp zijn vroegst daartoe pas in de tweede helft van Januari gelegenheid zal zijn. was, dat het Centraal Orgaan voor de Eco nomische Bertekkingen met het Buitenland een fout had begaan, door in strijd met resoluties van de Veiligheidsraad, aan be langhebbende ondernemingen te laten weten, dat er tussen de Arabische staten en Israel de staat van oorlog bgstond, zodat een dergelijk boycot rechtmatig heette te zijn. Wat particuliere organisaties doen is iets, waarvoor de regering niet aansprake lijk is, maar aldus de heer Ruygers onze regering heeft mede-verantwoor delijkheid voor het voortbestaan van Israel aanvaard en dus zou spreker gaarne van de regering vernemen, dat zij die. verant woordelijkheid erkent. België en het Deltaplan Een andere actuele kwestie die ter spra ke kwam was die van de betrekkingen met België met het oog op de uitvoering van het Deltaplan. Zowel mr. Schmal als mej. Klompé vroe gen wanneer hieromtrent de besprekingen zullen beginnen. Ook roerde mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) dit onderwerp aan. Deze afgevaardigde drong er voorts op aan de Nederlandse reserves met be trekking tot het individuele klachtenrecht uit hoofde van het Straatsburgse verdrag over de rechten van de mens te laten ver vallen, aangezien daarvoor thans geen reden meer bestaat. Zo niet, dan zou hij met een motie komen. Minister Beyen vroeg hij mee te delen, welke initiatieven deze had genomen in de drie maanden, dat hij voorzitter van de Raad van Ministers van de West-Europese Unie was geweest, om uit de commissie voor standaardisatie van de wapens iets van belang te doen voortkomen. Verder wilde hij weten, hoe men te Parijs denkt over de blijvende eco nomische taak dier Unie.NDok informeerde hij naar de bedoeling van de regering ten aanzien van een in de toekomst te sluiten verdrag inzake een gemeenschappelijke Europese markt. „Vastbesloten en vastberaden dienen wij verder te gaan op weg naar Europese een heid", zo besloot mej. Klompé een betoog, dat aan Europese samenwerking was ge wijd, nadat zij eerst had uiteengezet, waar om de tegenstellingen OostWest geens zins zijn afgenomen. Deze zienswijze werd niet gedeeld door de heer De Groot (C.P.N.) die beweerde, dat de geest van Genève allerminst een illusie is. Hij betoogde voorts, dat Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië behoort over te dragen. Vandaag antwoordt minister Beyen. De vermaarde, thans rustende acteur Jan Musch, die vandaag in zijn villa te Blari- cum zijn tachtigste verjaardag viert. Zijn afscheidstournées met „De Spaanse Bra bander" en „De Vrek" van Molière liggen nog maar kort achter ons. Thans houdt hij zich bezig met boetseren en pianospel, benevens met het schrijven van zijn door velen met belangstelling tegemoet geziene autobiografie. Brand in Amsterdams hofje Een bejaarde bewoonster van het Jhr. Dedel-hofje aan de Weteringdwarsstraat 93 nabij de Vijzelstraat te Amsterdam, de 81-jarige weduwe M. Stom, heeft zeer ern stige brandwonden opgelopen, toen haar kleren vlam vatten aan een electrisch ka cheltje. In grote angst heeft de vrouw met haar brandende kleding door haar woonkamer op de eerste verdieping gelopen, waardoor ook haar huisraad in brand raakte, zo ver moedt de politie. Omwonenden snelden toe en blusten de vlammen. In zeer ernstige toestand is de bejaarde dame overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Voor haar leven wordt gevreesd. Toen de brandweer bij de woning arriveerde, was het vuur al gedoofd. De schade in de woonkamer is ge ring. In het ziekenhuis te Den Bosch is het vierde slachtoffer overleden van het ern stige auto-ongeval, dat Zondagavond onder Hedel is gebeurd. Het is de bestuurder van de in brand geraakte auto, de 18-jarige J. van der Put uit Oss, die met zware brand wonden in genoemd ziekenhuis was opge nomen. Met ingang van 16 Juli 1956 Bij Koninklijk Besluit van 19 December is aan de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer H. A. J. G. Kaas jager, met ingang van 16 Juli 1956 op zijn verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke door hem verleende diensten. De heer Kaasjager, die in Januari 1946 tot hoofdcommissaris werd benoemd, wordt op 11 Juni 65 jaar. Geref. Kerken Tweetal te Hazerswoude A. Griffioen te Zoutkamp en M. T. Minnema te Monniken dam. Beroepen te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn) G. W. Rijksen te Rotterdam- Zuid; te Winsum (Fr.) A. Prins, cand. te 's-Gravenzande. Aangenomen naar IJlst W. Dekker, cand. te Andijk-Oost, die bedankte voor Nagele (N.O.P. Nes, W.D.), Nieuwerbrug, Mole naarsgraaf-Brandwijk en voor Zonnemaire; naar Bredevoort J. B. v. d. Sijs te Amster dam-West. Geref. kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Driesum-Wouterswoude H. W. Noordman te Wieringermeer. Bedankt voor Oegstgeest J. J. Arnold te IJmuiden. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Leerdam M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. ADVERTENTIE Bij een brand in een pension aan 't Zand te Amersfoort heeft een der pensiongasten, de 75-jarige mevrouw Junker, zo ernstige brandwonden opgelopen, dat zij korte tijd later is overleden. Het meer dan tweehon derd jaar oude huis, waarin het pension gevestigd was, brandde geheel uit. De brand is ontstaan door het omstoten van een brandende petroleumkachel. Het vuur verspreidde zich zo snel door het huis, dat de bejaarde mevrouw Junker, die een kamer op de bovenverdieping had, niet meer langs de trap naar beneden kon ko men. De brandweer haalde haar door een raam naar buiten. In de pastorie van de naast het huis gelegen Oud-katholieke kerk werd haar geneeskundige hulp ver leend, maar zij had zulke ernstige brand wonden opgelopen dat deze hulp niet meer baatte. De andere bewoners van het huis, vier vrouwelijke pensiongasten, de pension houdster en haar dochter, konden bijtijds naar buiten komen. De brandweer bluste de brand in een half uur. Het oude pand was toen vrijwel totaal uitgebrand. Ook ae inboedel ging verloren. IfHI De minister van Oorlog en van Marine heeft de Tweede Kamer zijn Memorie van Antwoord toegezonden over het wetsont werp „tijdelijke afwijking van de dienst plichtwet". Hij bevestigt daarin dat in de NAVO- landen niet algemeen tot verlenging van de duur van de herhalingsoefeningen zal wor den overgegaan. Toch zal het nodig zijn een beperkt aantal dienstplichtigen te kun nen oproepen voor meer dan 85 dagen her halingsoefeningen. Bij aanneming van dat voorstel wordt bereikt, dat de derde divisie volledig geschikt gemaakt kan worden voor de taak. welke aan haar nog gedurende 3 of 4 jaren zal worden toegewezen. Zouden de herhalingsoefeningen voor de bedoelde dienstplichtigen niet worden ver lengd, dan zou dit betekenen, dat tot het opnemen van Duitse eenheden de Westerse verdediging belangrijk verzwakt zou wor den in die sector, waarin in het bijzonder de verdediging van het Nederlands territoir zal moeten worden gevoerd. Waar pas in 1958 begonnen kan worden met het verjongen van de derde divisie, kan er met het thans ingediende beperkte voorstel op worden gerekend, dat de mo bilisabele divisies, welke thans in het le- gerplan zijn opgenomen, tot omstreeks 1960 hun waarde zullen behouden. Hoewel misschien later op een algemene verlenging van de herhalingsoefeningen moet worden teruggekomen, geeft het hui dige voorstel volgens de minister een re delijke oplossing tot 1959. Over het vraagstuk van de vergoeding tijdens de herhalingsoefeningen is reeds overleg gepleegd. Het zal door een werk groep, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Stichting van den Arbeid en des kundigen van zijn departement, onder de ogen worden gezien. In de eerste plaats moet worden nage gaan, in hoeverre een wijziging kan wor den gebracht in de vergoedingsbepalingen voor hen, die voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, voordat nog verder zou worden gegaan met het verhogen der ver goedingen voor hen, die voor eerste oefe ning in werkelijke dienst zijn of komen. CAIRO (Reuter/AFP). Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië voeren besprekingen over financiële hulp aan Jordanië indien Groot- Brittannië zijn steun zou beëindigen naar aanleiding van een Jordaanse weigering om toe te treden tot het militaire verdrag van Bagdad. In semi-officiële kringen te Da mascus verluidt, dat Egypte en Saoedi- Arabië zijn overeengekomen, Jordanië hulp aan te bieden van dezelfde omvang als het land op het ogenblik jaarlijks van Groot- Brittannië krijgt. Het Syrische kabinet zou het plan in spoedzitting hebben goedge keurd. Wellicht zullen de premiers van Egypte, Saoedi-Arabië en Jordanië het program nog in bijzonderheden bespre ken. Jordanië maakt deel uit van het Ster- ling-gebied, waarvan Londen als bankier optreedt. Vorig jaar ontving Jordanië van Groot-Brittannië financiële hulp van in to taal 2.5 millioen pond (ongeveer 27.5 mil lioen gulden). De jaarlijkse Brits-Jor daanse besprekingen over deze. hulp zijn juist op „bevredigende wijze" afgesloten, zo werd in doorgaans betrouwbare krin gen te Londen vernomen. Volgens de Londense „Daily Express" zouden Egypte en Saoedi-Arabië koning Hoessein van Jordanië tien millioen pond sterling aangeboden hebben om hem er toe te bewegen de vriendschappelijke betrek kingen met Groot-Brittannië te verbreken en zich niet bij het pact van Bagdad aan te sluiten. Koning Hoessein heeft een nieuw zaken kabinet onder Ibrahim Hasjem beëdigd. De Jordaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft opdracht gegeven allen die tijdens de jongste ongeregeldheden zijn aangehouden, in vrijheid te stellen. De scholen, die twee dagen geleden gesloten werden, zijn heropend. De stakende re- geringsfunctionnarissen in Jordanië zijn weer aan het werk gegaan doch de toe stand in Amman was gisteren, na een week van demonstratie tegen het verdrag van Bagdad, nog steeds gespannen. De win kels bleven gesloten en er werd weer een demonstratie gehouden om de in vrijheid stelling te eisen der arrestanten. De de monstranten eisten tevens de verzekering van de regering dat Jordanië zich niet zal aansluiten bij enig pro-Westers verbond. Groot-Brittannië heeft met Irak een overeenkomst gesloten, op grond waarvan dat land de komende twee jaar voor ten- Ofschoon de kalender in het vakje van 25 en 26 December onmiskenbaar het bijschrift '„Kerstmis" vermeldt, meen ik sterk te moeten betwijfelen of dit winterse feest werkelijk altijd op die data valt. Wan neer men dergelijke opzien barende twijfels durft te uiten aan een feit, dat over de ganse wereld zonder discussie blijkt te worden aanvaardt, dan is men een uitleg schuldig. Een uitleg, die ik gaarne tracht te geven, ook al is het niet zeker dat ge het tenslotte volmondig met me eens zult zijn. Dat behoeft trouwens ook niet. Zijn niet de gehele ge schiedenis door voorbeelden te vinden van mannen, die ont dekten dat tot op dat moment als een dogma aanvaarde fei ten niet klopten met de wer kelijkheid, en bij de verkon diging van hun ontdekking met smaad en hoon werden heengezonden? Hun troost was echter, dat zij wisten gelijk te hebben, ook al kregen zij het niet. En dat moge ook mijn troost zijn, zo ik na de be wijsvoering smadelijk wordt heengezonden. Vandaag gingen wij ge drieën in het schemerend grijs van een mistige December- namiddag van huis, om een Kerstboom te kopen. Twee kinderen aan weerszijden van een man, die nauwkeurige in structies meedroeg ten aan zien van grootte en vorm, die voor de aan te kopen den mochten gelden. Twee kinde ren, die niet ten genoege van hun kinderlijke lust tot „mee- boodschappen-doen" hun va der vergezelden, doch wezen lijk als serieuze adviseurs waren meegezonden. Want als ge iets moet kopen wat van de natuur is, moet ge kinderen laten kiezen. Zij hebben nog een uitgesproken aesthetisch gevoel voor sierlijkheid en af metingen, omdat zij de hun aangeboren gave der schone verhoudingen nog niet aan de kunstmatige aesthetica hebben verloren. Op het grauwe plein, waar omheen de verlichte chaos van het verkeer steeds inten ser ging dwalen, stond de koopman temidden van zijn woud. Op het plaveisel waren zijn bomen op houten steun- kruisen geplant, grote en kleine, brede welgedane en schrale vermagerde, in alle soorten. Wij stapten het woud binnen en roken de geur van de dennen, doch niet van de mosgrond waarop zij plegen te groeien, zodat wij ons wel bewust bleven van het nuch tere feit, dat wij hier midden in de stad een boom kwamen kopen om mee naar huis te nemen. Het werd een kleine, slanke, spitse Kerstboom, een kinder lijke den die ons de indruk van een verschoppelingetje gaf, dat door zijn moeder is verlaten. Wij hadden alle drie veel voldoening van deze koop, omdat wij ons voorstel den het weeskind in een war me kamer te overladen met genegenheid en aandacht. Reeds voordat wij thuis waren, was de kleine denne- boom ons een dierbare huisge noot geworden. En in de huis kamer was zijn plaats al inge ruimd een goede hoek, waar hij ruimte voor zijn ge spreide takken had en waar wij hem tot Driekoningen zouden kunnen zien pronken. Hij stond stevig op zijn houten kruis en zijn sierlijke vormen kwamen thans nog beter uit dan toen hij temid den van zijn broers en zusters in het bos op de pleintegels stond. Wij haalden de dozen van zolder, waarin de fragiele pracht van bollen, sterren en slingers was opgeborgen. De twee kinderen plozen met voorzichtige vingers de pronk stukken uit de watten en stonden naderhand op bankjes bij de boom. Zij kozen de sterkste takken voor de zwaar ste versierselen en iedere seconde werd de bronsgroene weelde van de naaldboom meer overtogen door het licht uit twinkelende nietigheden, het licht vermenigvuldigde zich van tak tot tak, het was alsof de kindervingers licht sporen achterlieten op het groen, waar zij ook grepen. Over de scherpe lichtflitsen der glazen frivoliteiten kwam tenslotte het waas van enge lenhaar, een glanzende mist van versluierende mildheid, die verzacht waar het te na drukkelijk glimmert en ver licht waar het donker is ge bleven. En eindelijk was het moment van de laatste, plech- tigste ceremonie aangebroken: het plaatsen van de trotse piek, een slank meesterstuK van reflectie en fijnheid, ein digend in een naalddunne vlag van wit licht omhoog. De kinderen stapten van hun bankjes en traden ach teruit, terwijl de kaarsjes werden ontstoken. De vlam metjes dansten op de ranke waspilaartjes en sprongen door de duizend kleine spie gels overal in de boom, om hoog, omlaag, tot zij tesamen een kleed van louter beweeg lijk licht gesponnen hadden om de takken. Het licht viel van de trotse, blijde boom op de kinderge zichten, die hem hadden ge kozen en opgesmukt. Het spie gelde zich in de ogen die in peilloze vreugde om de met eigen handen geschapen schoonheid roerloos en ge boeid bleven staren. Zij staar den op dat ogenblik naar het schoonste dat zij ooit hadden gezien en ooit zouden zien. Kinderogen, omhooggericht naar zuivere schoonheid en zuivere schoonheid weerspie gelend zonder één enkele schaduw. Op dat moment was het Kerstmis volkomen, on weersprekelijk, onuitspreke lijk. Een volle Kerstmis, die niet volmaakter kon zijn. Maar het was toen pas 21 December. Misschien is dit alles toch geen wetenschappelijk te aan vaarden bewijsvoering voor de stelling, dat Kerstmis niet altijd op 25 en 26 December valt, zoals de kalender be toogt. Doch laat het dan een voorzichtige aanduiding zijn voor het feit, dat Kerstmis in werkelijkheid geen tastbare werkelijkheid is, en dus ook niet op een voorgeschreven dag kan worden gevierd. Kerstmis is een ongrijpbaar moment in het mensenleven, dat ééns in volle helderheid schijnt en dan plotseling ver dwenen is. En de volle helder heid kan zich weerspiegelen in een van de waarachtig heden, die ons gegeven zijn, en die men plotseling onvoor bereid voor zich verlicht ziet. Ook al is het pas 21 Decem ber. J. L. minste twee millioen pond sterling aan wapens in Groot-Brittannië zal kopen. De overeenkomst bepaalt, dat Groot-Brittan nië geen betaling zal vragen voor de mili taire goederen ter waarde van 2.755.000 pond, die krachtens de lopende Brits- Iraakse defensieovereenkomst aan Irak zijn geleverd. (U. P.) De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lord John Hope, heeft in het Lagerhuis te Londen verklaard, dat de bloedige onlusten in Jordanië zijn aan gestookt om het beleid van de Jordaanse regering voor het buitenland in een ver keerd licht te plaatsen. Hope gaf toe, dat de chef van de Britse imperiale staf, Sir Gerald Templar, besprekingen heeft ge voerd over de bijstand, die Groot-Brittan nië zou geven indien Jordanië tot het pact zou toetreden. Hope zei, dat de relletjes hoofdzakelijk waren voorgekomen onder de achthonderdduizend vluchtelingen in Jordanië. In Amman is officieel bekendgemaakt dat bij de jongste onlusten in de Jordaanse hoofdstad 41 personen zijn gedood en 150 j*ewond. Uit Washington wordt gemeld dat de Jordaanse autoriteiten de Amerikaanse re gering de verzekering hebben gegeven dat zij alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om verdere anti-Amerikaanse demon straties te voorkomen. De 75-jarige onpartijdige premier Hasjem heeft tien personen uitgenodigd als minis ter in het voorlopige kabinet zitting te nemen. De helft komt uit het Palestijnse Jordanië ten "Westen van de Jordaan, waar veel oppositie tegen het pact van Bagdad bestaat. De vijf andere ministers zijn af komstig uit de Oostelijke helft van het koninkrijk dat zich sterk verbonden voelt met de Hasjemitische koning en zijn familieleden van de Iraakse troon. Pakistan De Verenigde Staten hebben in Karatsji laten weten, dat er machtiging is verleend voor het verstrekken van hulp ter waarde van 18.544.200 dollar aan Pakistan. Dit land kan voor dit bedrag bepaalde materialen en machinerieën voor de industrie en de landbouw kopen waar het wil. De Verenig de Staten zullen de rekening betalen. Afghanistan Een Afghaanse missie zal waarschijnlijk binnenkort een bezoek aan Moskou bren gen om te onderhandelen over de levering van Russische wapenen aan Afghanistan, ADVERTENTIE voor: 0 Pleisterwerk en reparatie. 0 Verbetering van houtoppervlakken. 0 Bijwerken van buitenwerk. 0 Het repareren van tegelwerk. 0 Gebruik als rawlplug. DONDERDAG 22 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarzan en de ivoor- dieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Obsessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur. Kerstspel „Dit wonderbaarlijk kind", van C. Rijnsdorp. Uitvoering onder auspiciën van Bijz. Kerke- werk Herv. Gem. Bakenessergracht 63: 20 uur, Rozekruisersgenootschap. Kerstwij- dingsdienst. Ged. Oude Gracht 47 20 uur, Evangelist Frank Worgan. Engelse Bijbel lezing. VRIJDAG 23 DECEMBER Frans Hals: „De zwarte ridder", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie ver dwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis", 10 en 11.30 uur en „Brood, liefde en jalouzie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het dal der ko ningen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rose Marie", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „To Paris with love", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De duvelstoejager", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Concert door de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, o. I. v. Jack P. Loorlij.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5