Meerderheid van B en W te Bergen voor weg over Bello's trambaan Vier jaar geëist wegens pogingen tot moord en tot doodslag Agenda voor Haarlem Opschudding over bezwarende foto's uit Algerije in Parijs Amerikaanse publicatie over Jalta-conferentie Gendarme zou omgekocht zijn om een gevangene dood te schieten Mendès-France ziet zijn kansen toenemen De verbinding Bergen - Bergen aan Zee Amerikaans schip strandde bij Vlissingen en kwam weer vlot De heer J. R. Koning ridder orde van Oranje Nassau Fokkerfabrieken in Brazilië Uitstel eerste oefening voor bouwvakarbeiders Koude oorlog begon voordat de wereldbrand voorbij was Paard Nieuwe verkeersverlichting op kruispunt Naarden Schietpartij in Hilversums woonwagenkamp „Ruitentikkers" deden greep in étalage juweliers zaak Eervol ontslag voor luitenant-generaal Lagas Nederlandse belangstelling voor Noorse uraniumvondst Rijbewijs afgenomen, toch gereden wegens sterfgeval Tito en Nasser bespraken neutraliteitspolitiek Onjuist gekleurde schoolkaart Examens VITAMINEN Nieuw gebouw te Utrecht voor Jaarbeurssecretariaat Protest tegen indeling van alle radicalen onder Faure's banier VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 In de op 20 Januari te houden raadsver gadering van Bergen krijgt de gemeente raad de keuze tussen vier plannen voor een verbindingsweg van Bergen naar Ber gen aan Zee. In een uitvoerige nota aan de raad bespreken B. en W. deze plannen, waarbij blijkt dat de meerderheid van bet college de voorkeur geeft aan een 7 me ter brede weg over de trambaan tot „De Fransman", waar de weg uitloopt op de provinciale zeeweg, die dan door Provin ciale Waterstaat eveneens op 7 meter ge bracht zal worden. De kosten van dit hele plan worden op f 638.750,geraamd zon der de kosten van het, op het stationscm- plaeement aan te leggen dorpsplein en de aan te leggen toegangsweg over de tram baan van Oostdorp tot de Breelaan, die f 175.000 zullen bedragen. De meerderheid geeft aan deze kernweg de voorkeur boven de rondweg ten Zuiden van Bergen, die op het provinciaal wegen plan staat, doch die Bergen niet behoeft aan te leggen. B. en W. achten deze aan leg ook niet nodig in verband met de ove rige plannen voor het wegenstelsel rond Bergen, die verband houden met de plan nen voor Rijksweg nr. 9, welke bij Heiloo een aftakking zou krijgen naar Bergen, richting Noord-Hollands Kanaal. Wethouder Den Das, die de minderheid van het college uitmaakt, noemt in de nota de kernweg een ramp voor het natuurre servaat. Hij geeft de voorkeur aan een weg over de trambaan tot de Komlaan, verbre ding van de Komlaan en de Eeuwige Laan tot 6 meter, met aanleg van een rijwiel pad over de trambaan tot „De Fransman". Het vierde plan is een combinatie van de ADVERTENTIE De meest gebruikte oplosbare koffie ter wereld Ia bussen voor ten minste 35 koppen f 2.45 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiket f 2.80 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 8.85 Coffeïne-vrijf 10.25 rondweg met een dwarsverbinding door het dorp van de Breelaan naar de N^sdijk, die door de provinciale commissie voor gemeentelijke plannen, na opnemnig van de situatie ter plaatse, thans onaanvaard baar wordt geacht. Dit plan zou f 1.144.375 kosten, aldus de nota van het. college. Aan de ketting gelegd wegens schade aan zeeweringen Een 7200 ton metend Amerikaans vracht schip, de „Transunion", liep Donderdag avond omstreeks tien voor half zeven bij Vlissingen aan de grond en kwam vannacht omstreeks twee uur op eigen kracht vlot. Het schip is op de rede van Vlissingen ten anker gegaan. Inmiddels beeft een deurwaarder het schip aan de ketting laten leggen. De „Transunion" zou namelijk schade aan de zeeweringen hebben aangericht, waartegen de polder Walcheren meent te moeten op treden. Het schip kwam uit Antwerpen en was op weg naar zee, toen het op de Wester - schelde vastraakte. De heer J. R. Koning, hoofd van de afde ling beplantingen van de Dienst der Pu blieke Werken van Amsterdam, heeft bij gelegenheid van zijn afscheid de heer Koning gaat de gemeentedienst verlaten wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd uit handen van burge meester d'Ailly de versierselen ontvangen, verbonden aan de koninklijke onderschei ding van ridder in de orde van Oranje Nassau. S 11 overgedragen aan luchtmacht In Rio de Janeiro is de eerste geheel in Brazilië gebouwde Fokker S. 11 „Instruc tor" door de Fokker Industria Aeronauti- ca S.A. aan de Braziliaanse minister van luchtvaart, Brigadeiro Alves Seco overge dragen. In Rio de Janeiro wordt een hon derdtal Fokker S. 11, alsmede vijftig S. 12 lesvliegtuigen in licentie gebouwd. Tevens zal de S. 14 „Mach-trainer" voor de Brazi liaanse luchtmacht door Fokker-Rio wor den gebouwd. Zij die in 1956 voor de militaire dienst moeten worden ingelijfd kunnen uitstel van eerste oefening krijgen tot het najaar van 1956, indien zij als vakbekwame krachten werkzaam zijn bij de nieuwbouw van wo ningen. Het uitstel moet ter gemeentesecre tarie worden aangevraagd nadat de oproe ping ter inlijving is ontvangen. Daarbij zullen uiteraard enige verklaringen moeten worden overgelegd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft in een boek van ruim duizend bladzijden documenten gepubliceerd over de conferentie van de Grote Vier te Jalta in 1945, waaruit opnieuw blijkt, dat het deelgenootschap van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie al voor het einde van de strijd losser werd. Onder de documenten is een „geheime en persoonlijke" boodschap van Stalin aan president Roosevelt, waarin Stalin duidelijk laat blijken, dat hij van plan was zijn zin door te drijven met de vorming van een regering voor Polen. Het geschil over de toekomst van Polen was waarschijnlijk het eerste grote conflict van de koude oorlog. Er is ook de tekst van een boodschap die Patrick Hurley, destijds de Amerikaanse ambassadeur in China, in Februari 1945 aan Roosevelt zond, waarin Hurley voor stelde in Nieuw Delhi een bijeenkomst te beleggen van Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai Tsjek „om de politiek en stra tegie" in het Chinese strijdtoneel te „ver duidelijken" en het moreel te verbeteren. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement verklaarde dat deze documen ten „niets aan het algemene beeld veran deren". Verdeleti Verder is er een memorandum van Ave- rell Harriman, thans democratisch gouver neur van de staat New York, over een ge sprek met Immaisky, Russische onder minister van Buitenlandse Zaken, kort voor de bijeenkomst van Jalta. Volgens Maisky moest Duitsland worden verdeeld in stuk ken en in industrieel opzicht „gedemilitari seerd". Onder andere zou de Duitse staal- productie met 75 percent moeten worden verminderd. „Maisky liet doorschemeren dat Rijnland, met inbegrip van het Ruhrgebied. een on afhankelijke staat zou kunnen worden en dat er een Rooms-katholieke republiek zou kunnen worden gevormd van Beieren en Wurttemberg", aldus Harriman in zijn memorandum. De Franse luchtvaartmaatschappij „Aïr France" heeft tien straalvliegtuigen van het type Boeing 707 besteld in Amerika en in Frankrijk een order geplaatst voor twaalf toestellen van het vrij revolutionnaire model SE-210 Caravelle. De foto boven toont een Boeing 707. Het toestel is berekend op het vervoer van 126 passagiers per vlucht. Naar het zich laat aanzien, zullen de tien nieuwe toestellen in de veriode van einde 1959 tot einde 1960 aan de vloot van de Air Franse worden toegevoegd. Foto onder toont de SE-210 Caravelle op een vlucht boven Frankrijk. De Caravelle is het eerste in Frankrijk gebouwde straalvliegtuig voor passagiersvervoer en zal worden gebruikt op de Europese lijnen en op de dienst met Noord-Afrika. Een merkwaardige bijzonderheid van deze nieuwe machine, waarvan het prototype in 100 vluchten reeds 215 vlieguren heeft gemaakt, is de revolutionnaire plaatsing van de straalmotoren achter aan de romp. Om op te stijgen heeft de Caravelle een startbaan van 1850 meter nodig, maar bij het landen zijn 1150 meters voldoende. De snelheid op een hoogte van 10 km. bedraagt 750 km. per uur en de actieradius is 3500 km. De nieuwe aanwinst kan in de toeristenklasse 78 passagiers per vlucht vervoeren. 2 Een 12-jarig Amerikaans meisje, Karen j Ann McGuire, die een bod van 23 dol- lar en drie cent had gedaan op 's-we- relds duurste renpaard, Nashua, heeft I Donderdag toch een paard gekregen en wel voor niets. Dit paard werd haar geschonken door een bank in New York, die Nashua en andere paarden van de stal van wijlen William Woodward j junior had geveild. Nashua bracht 1.251.000 dollar op. De bank was echter getroffen door Karens bod van 23 dol- j lar en drie cent - haar gehele kapitaal - en de begeleidende brief, waarin zij over haar liefde voor paarden schreef. Croef voor geheel Nederland A merikaans lenzen-systeem De grote verkeersonveiligheid op de Rijksweg no. 1 (Amsterdam-Het Gooi) is Donderdag in de raad van Naarden uitvoe rig besproken. Het aantal verkeersongeval len op deze weg is groot; in 1955 zijn er elf doden te betreuren. Vorige week alleen reeds drie bij een ongeluk. Met algemene stemmen is een motie aan genomen die ter kennis wordt gebracht van de minister van Verkeer en Waterstaat en van Gedeputeerde Staten van Noordhol- land, waarin er op wordt aangedrongen een verlichting aan te brengen op deze weg, daar waar hij door de bebouwing van Naarden en Bussum loopt. Tevens wordt aangedrongen op een spoedige beslissing over de omlegging van deze weg, hetzij om de Noord (om Naarden heen) hetzij om de Zuid (om Bussum heen). De burgemeester, de heer J. U. R. Visser, deelde mede, dat bij een bespreking dezer dagen op het departement van Verkeer en Waterstaat aan Naarden is gevraagd nieu we verkeerslichten aan te brengen op enige kruispunten als proef voor geheel Neder land. Deze lichten komen uit Amerika, worden in Nederland nog niet gebruikt en hebben schijven van 30 cm doorsnede en zijn voorzien van lenzen, waardoor zij bij het snelverkeer op de grote wegen gemak kelijker opvallen. De gemeente Naarden heeft dit verzoek ingewilligd en de ver keerslichten Donderdag nog telegrafisch in Amerika besteld. Over twee maanden hoopt men ze te kunnen plaatsen. „Ruitentikkers" hebben in een étalage van een juwelier aan de Ceintuurbaan te Amsterdam een goede slag geslagen. Nadat zij het traliehek voor de étalageruit met een zware hamer hadden vernield, sloegen zij een gat in de ruit en deden een goede greep in de uitgestalde kostbaarheden. Op aanwijzing van een taxichauffeur heeft de politie een 23-jarige havenarbei der en een 37-jarige koopman aangehou den. De chauffeur hoorde 's morgens vroeg een alarmsignaal uit de juwelierszaak klin ken. Tegelijkertijd zag hij twee mannen zich ijlings uit de voeten maken. Hij waar schuwde een agent die de mannen latei- aanhield. Een van hen was in het bezit van een tas, waarin zich een hoeveelheid hor loges bevond ter waarde van ongeveer 3000 gulden (uit de juwelierszaak wordt een aantal horloges vermist van ongeveer dezelfde waarde). De man beweerde de tas, waarin zich ook wat glasscherven bevon den en een zware moker, op straat te heb ben gevonden. Met ingang van 1 Januari 1956 is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan luitenant-generaal J. R. H. Lagas van de Generale Staf, onder betuiging van bij zondere dank voor de uitnemende dien sten door hem gedurende tal van jaren in verscheidene gewichtige betrekkingen aan de Kroon en aan den Lande bewezen. VRIJDAG 30 DECEMBER Luxor „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The tall men", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Typhoon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „There's no business like show business", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Penny Whistle Blues", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Brok kenpiloten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20.15 uur, Extra con cert door het N. Ph. O. o. 1. v. Henri Arends, met medewerking van Gré Brouwenstijn, sopraan. ZATERDAG 31 DECEMBER Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 4.15 en 7 uur. Cinema Palace: „De Konink- j lijke reis", 10 en 11.30 uur en „The tall men", j 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 uur. Roxy: „Typhoon",! „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 uur. Minerva: „There's no business like show business", alle leeft., 2.30 uur. Studio: „Pen- ny Whistle Blues", alle leeft., 2.15, 7 uur. i Lido: „Brokkenpiloten", alle leeft., 2, 4.15, 7 i uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 2.30, 7 uur. I „Dit is geen kinderspeelgoed", zei de pre sident van de Amsterdamse rechtbank hoofdschuddend kijkend naar twee grote revolvers op de groene, tafel. Met een dezer vuurwapens loste de 35-jarige scharen slijper Piet S. in het woonwagenkamp in de Egelshoek te Hilversum op 26 Mei vier schoten op de koopman G. Terpstra. Later heeft hij nog eens gevuurd op een ter hulp gesnelde mede-bewoner, de koopman L. van Boxtel. Wegens poging tot moord en wegens po ging tot doodslag eiste de officier van Jus titie mr. G. R. Nubé na een uitvoerige be handeling tegen de scharenslijper vier jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis alsmede voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering, zoals was geadviseerd in het psychiatrisch rapport. De officier zei in zijn requisitoir dat uit de behandeling niet duidelijk is geworden, waarom verdachte zo vertoornd was op de koopman. Misschien was een ruzie tussen de kinderen of tussen de vrouwen wel de aanleiding. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat noch iemand van het gezin Terpstra, noch de koopman Van Boxtel door de ko gels is getroffen. De verdachte, die jaren geleden eenmaal was veroordeeld wegens stroperij, heeft volgens de officier een nauwkeurig plan op gemaakt om de koopman te doden. Toen hij aanvankelijk een te klein revolver had voor OSLO (NTB) Er zijn veelbelovende uraniumlagen gevonden in Modum, zestig kilometer van Oslo, aldus is in de Noorse hoofdstad vernomen. Volgens de boer Sku- terud, op wiens land uraniumhoudend steen is gevonden, hadden monsters die voor onderzoek naar Nederland waren gezonden, een uraniumgehalte van vijf kilogram per ton. Andere proeven hadden een uranium gehalte aangetoond van tweeëneenhalf tot drie kilogram per ton. Volgens Skuterud zouden Nederlandse maatschappijen zich bereid hebben ver klaard proefontginningen te beginnen. Ook is gesproken over proefontginning door Noorse autoriteiten. die grote kogels, heeft hij zich een groter vuurwapen aangeschaft. Het psychiatrisch rapport, uitgebracht door de Observatiekliniek te Utrecht, dat tot de conclusie van verminderde toereken baarheid komt, bood de officier naar hij zei weinig houvast. Wat betreft de gevraagde voorwaardelijke ter beschikkingstelling wilde hij met het rapport meegaan. De raadsman, mr. Reyinga, trachtte in zijn pleidooi de gevoelen-- van bedreigd zijn van zijn cliënt aannemelijk te maken. Hij wees op het rapport en de moeilijke om- standigheden van zijn cliënt in het woon- wagenmiileu. Hij vroeg clementie. De rechtbank zal op 12 Januari vonnis wijzen. Hof legt Haarlemmer een week gevangenisstraf op Het Hof te Amsterdam heeft hedenmor gen arrest gewezen in de appèlzaak van een 56-jarige Haarlemmer, die door de Haarlemse rechtbank tot een gevangenis straf van tien dagen was veroordeeld we gens het besturen van een auto in een periode gedurende welke hem de rijbe voegdheid wegens een verkeersovertreding was ontzegd. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, had bevestiging van het rechtbankvonnis geëist, doch het hof ver nietigde het en veroordeelde de Haarlem mer tot een gevangenisstraf van een week en een ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van v.ier maanden. Bij de behandeling voor het hof had de verdachte verklaard, dat hij de wagen een keer had gebruikt om naar zijn zwager te rijden, toen hij had vernomen dat deze stervende was en later nog een keer om zijn echtgenote naar de volkomen over stuur zijnde weduwe van de gestorvene te rijden. Een als getuige gehoorde agent, die hem tijdens de tweede rit had aange houden, verklaarde, dat de verdachte hem eerst had medegedeeld, dat hij wel mocht rijden. Zijn verdediger, mr. J. Roggeveen, had er in zijn pleidooi de aandacht op ge vestigd, dat zijn cliënt door de zenuwspan ning, c'ie de ellendige familie-omstandig heden hem hadden bezorgd, tot een ver keerde belangenafweging was gekomen. Je Russische regering heeft India een tweemotorig passagiersvlieghiig geschonken De foto geeft het moment weer van de overdracht. Rechts de Russische ambassa deur M. A. Menshikov en links de eerste minister van India Pandit Nehroe. CAIRO (United Press) President Tito van Joegoslavië en premier Nasser van Egypte hebben tijdens een formele bijeen komst in Cairo de neutraliteit en de plaats van hun landen tussen West en Oost be sproken in het Koubbeh paleis, waar Tito en zijn vrouw verblijf houden. Beide staatslieden hebben herhaaldelijk in het openbaar verklaard dat zij neutraal wen sen te blijven tussen Oosten West. Tito was er getuige van hoe Hifnawi Ad- del Nabi de 137 meter hoge pyramide van Gizeh in zes en een halve minuut beklom en afdaalde. Voor de bestijging had hij vier minuten nodig. Hij evenaarde daarmee het record dat hij verleden jaar vestigde toen hij voor koning Saoed van Saoedi-Arabië optrad. Het kunststuk was gevaarlijke: dan anders. Tengevolge van de zware re gens waren de stenen van de pyramide glad. Tito bezichtigde de pyramiden, de sphinx en de enige tijd geleden ontdekte zenneboten in gezelschap van zijn echt genote. Later demonstreerde men voor hem de „dans" der Arabische paarden en een inheems stokkengevecht. De Egyptische militaire attache in Praag, kolonel Osman Fawzi, heeft in Cairo ver klaard dat Tsjechoslowakije Egypte van voldoende wapens zal voorzien om het land in staat te stellen in de naaste toekomst aan elke noodtoestand het hoofd te bieden. Fawzi, die aan zijn regering rapport heefi uitgebracht over de Tsjechische wapen leveranties, zei: „Egypte heeft zich verze kerd van verscheidene soorten wapens, welke de beste zijn die Tsjechoslowakije kan aanbieden. Deze wapens worden snel afgeleverd. De Tsjechen stellen er geen be lang in wanneer of hoe deze wapens zullen worden gebruikt. Zij houden zich uitslui tend aan de commerciële kant van de transactie.. De Tsjechische leiders hebben zorgvuldig het aanroeren van welke poli tiek onderwerp ook vermeden", aldus de attaché. Het Tweede Kamerlid de heer Fokkema (A.R.) heeft onlangs aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vragen gesteld over het feit dat op een door P. Éibergen ontworpen kaart van Indonesië uitgegeven bij J. B. Wolters te Groningen, het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea dezelfde kleur heeft als het Indonesisch ge bied. Malakka, Brits Borneo, Portugees Ti- mor en het nog zichtbare deel van Austra lisch Nieuw-Guinea zijn op deze kaart wit. Hij verzocht de minister maatregelen te nemen, zodat deze kaart uit de scholen wordt verwijderd en de circulatie van deze kaart wordt verboden. De minister heeft thans geantwoord, dat de kaart vóór de oorlog is vervaardigd, zo dat het huidige grondgebied van Indonesië en Nederdlands Nieuw-Guinea uiteraard met dezelfde kleuren zijn aangeduid. In de afgelopen jaren is deze kaart echter onder een nieuwe titel namelijk als kaart van Indonesië doch overigens ongewijzigd, in de handel gebracht. De minister merkt op dat wegens de grondwettelijke vrijheid van het bijzonder onderwijs betreffende de keuze van de leermiddelen betreffende de keuze van de bruik van de kaart op de bijzondere scho len te verbieden. Het is hem echter bekend, dat de uitgever de uitgave medio October reeds heeft stopgezet. Slechts een gering aantal van deze kaarten was voordien af geleverd. Ten aanzien van de rijksscholen zal de minister er voor zorg dragen, dat geen onjuiste kaarten worden gebruikt. Utrecht. Doctoraal examen Veeartsenij kunde: W. Kruiswijk, De Bilt; mej. I. Sie- benga, Wageningen; H. van Swaay, Den Haag; B. C. Kruyt, Utrecht; E. de Jongh, Apeldoorn; R. Boerhof, Smilde; T. Bottema, Rauwerd; J. H. Neuteboom, Heemskerk. Vee-arts examen: E. Lubinski, Amsterdam; P. A. M. Guinee, Den Bosch; J. Hofman, Winsum (Gr.); G. Costerman, Bemmel; J. J. H. van Lipzig, Venray; C. J. H. Scheuer- man, Zierikzee; II. Th. Nieuwenhuysen, Utrecht; mej. M. G. Maas, Haarlem. Docto raal examen Rechten (vrije studierichting): J. A. Alma, Utrecht, PARIJS (Reuter-UP) De Franse re gering stelt met het oog op gerechtelijke vervolging een onderzoek in naar de oor sprong van foto's uit een filmjournaal in het anti-regeringsgezinde blad „Express" waarop een Franse hulpgendarme voor komt, die een Algerijnse opstandeling neer schiet. In kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met het ministerie van Bin nenlandse Zaken, werd vernomen, dat een cameraman, die voor een buitenlandse maatschappij werkt, de gendarme zou heb ben omgekocht de opstandeling te doden. Op de eerste foto komt een man voor die zich verwijdert van een geüniformeerde figuur, die een geweer richt. Op de twee volgende foto's valt de Algerijn op zijn knieën en ligt hij rechtuit op de grond. De gouverneur-generaal van Algerije, Soustelle, heeft volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken de gendarme in voor lopige hechtenis laten nemen. Het onder zoek is begonnen in September toen de re gering op de hoogte was gesteld van het bestaan van de film. Het onderzoek is bijna afgelopen en kan leiden tot een gerechte lijke vervolging, aldus Soustelle. Volgens de verklaring werd de film kort na de opstand van 20 Augustus, waarhij zestig Europeanen en bijna duizend Alge rijnen de dood vonden, opgenomen. 1 >e foto's stonden in September in het Ameri kaanse tijdschrift Life. „L'Express" heeft héden in een hoofd artikel de regering ervan beschuldigd de zaak drie maanden lang in de doofpot te hebben gehouden en aldus in de handen te hebben gespeeld van de anti-Franse propa- gandisteh in Algerije en andere landen. ADVERTENTIE voor de dagelijkse aanvulling van tekorten aan vitaminen CO dragees f 1.95 100 dragees f 2.90 PHILIPS R O XAN E De gemeenteraad van Utrecht is accoord gegaaan met het voorstel van B. en W., om op het Vredenburg een vijf verdie pingen hoog secretariaatsgebouw van de Jaarbeurs te stichten. Voor het bestedings- klaarmaken van dit project is een crediet verleend van f 72.500,Het plan voor het gebouw is gemaakt door het architecten bureau Merkelbach en Elling te Amster dam in nauw overleg met de supervisor en ontwerper van het plan Vredenburg, de architect J. J. P. Oud te Wassenaar. Het Parijse bureau van Fox Movietone News heeft verontwaardigd geprotesteerd tegen de aantijging, dat een filmoperateur in dienst van deze maatschappij een reser vist van de Franse gendarmerie in Algerie zou hebben omgekocht om een Algerijnse gevangene dood te schieten. Volgens Fox Movietone „is de opname op 21 Augustus gemaakt door een operateur die werkt voor gemeenschappelijke rekening van Fox Mo vietone. en Gaumont Actualities". Volgens United Press wordt in een offi ciële verklaring gezegd: „Het is juist dat een operateur van de firma Fox-Movietone verscheidene dagen na de bloedige gebeurtenissen van 20 Augustus een hulp-reservist, die belast was met het bewaken van personen die hadden deelgenomen aan de massamoord in het departement Constantine, heeft omgekocht. Hij bracht hem ertoe, teneinde een stuk filmjournaal te draaien, te schieten op een van zijn gevangenen. Beiden hebben een ontoelaatbare daad begaan". PARIJS (Reuter/A.F.P.) De stroming stroming in de Franse openbare mening die voor een regering onder leiding van Mendès-France is, wordt krachtiger en het aantal mensen dat de communisten in de regering vertegenwoordigd wil zien, neemt af. Dit blijkt uit een onderzoek van het Franse onafhankelijke instituut voor opi nie-peiling, dat is gepubliceerd door „L'Ex press", een blad dat Mendès-France steunt. Bij dit onderzoek sprak 37 percent der ondervraagden zich uit voor een regering onder Mendès-France (tegen 33 percent* veertien dagen geleden). De voorstanders van een nieuw coalitie van centrum en rechts behaalden 24 percent (22 percent) en de voorstanders van een volksfrontregering met deelneming van communisten dertien percent (twintig percent). Mendès-France heeft officieel geprotes teerd tegen voorstellen van het ministerie van Binnenlandse Zaken om alle radicalen die gekozen worden, te rangschikken onder de „concentratie van democratische linker zijde" van premier Faure, omdat het dan vrijwel onmogelijk zal zijn de candidaten die als aanhangers van zijn radicale par tij gekozen worden te onderscheiden van de gekozen aanhangers van Faure. In bijna twintig van de 103 kiesdistricten staan zawel radicalen van Faure als radi calen van Mendès-France candidaat. In meer dan dertig kiesdistricten wordt de radicale candidaat gesteund door Faure's concentratie en in bijna tachtig dictricten door de radicale partij van Mendès-France. Sommige candidaten hebben kans gezien de steun van zowel Mendès-France als Faure te verwerven. Oproep De M.R.P. (Rooms-Katholieke volksrepu blikeinen) heeft opgeroepen tot een bespre king van alle partijen (met uitsluiting van communisten en Poujadisten) na de ver kiezingen en vóór de vorming van een ka binet om te komen tot een nationale over eenkomst over punten van vitaal belang, voordat enige partij zich als rechts of links in het nieuwe parlement zou aandienen. Men zou het eens moeten worden over drie punten: een politiek van hervorming en pacificatie in Algerije, een politiek van grondwetshervorming ter verhindering van veelvuldige regeringswisselingen en een diplomatieke actie voor stichting van een Europese atoomkrachtgemeenschap en een gemeenschappelijke Europese mai'kt.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11