Theehuisj es of „koepels" in de achttiende eeuw van de mannequin De Clematis, een mooie klimplant Visserij - varia Agenda voor Velsen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Op luxueus buitenleven volgde de verarming Prettige oudejaarsviering van Plaatwellers Medische diensten tijdens het weekeinde Kinderfilmmiddag van de bestuurdersbond IJmuiden In 65 dagen alleen over de Atlantische Oceaan Keurmeester Van Ley den van alle kanten gehuldigd MOllNDIJK'S KAPSALONS Agenda voor Beverwijk VRIJCAG 3 0 DECEMBER 1955 <V oor de^O rouw IN EEN IIÖTELKAMER lopen drie meisjes met een uitdrukking van ge spannen aandacht op de jonge ge zichtjes heen en weer. Ze zijn volle dig geconcentreerd. Telkens als ze bij de wand komen, maken ze een halve draai en vervolgen in dodelijke ernst hun eentonige marathon. Dit is de eerste indruk, die wij op doen bij het betreden van een kamer in Hotel Royal te Haarlem. We zijn namelijk binnengelopen op een les van het instituut „Paris", dat ook te Haarlem een cursus geeft voor toe komstige mannequins. Plet lijkt een beetje vreemd voor wie er zo nuchter middenin valt, maar de noodzakelijkheid van dit als maar lopen wordt ons spoedig dui delijk. „DIT IS DE EERSTE LES van deze cursus", vertelt de lerares, „en het le ren lopen en de juiste houding krijgen zijn de belangrijkste onderdelen". En tot een blondje met een paardestaart: „Pas op uw voet, u maakt er te veel ballet van". Dan in het algemeen: „Lo pen vanuit de heup en niet naar de grond kijken". Terwijl de meisjes moedig verder oefenen en zoetjesaan heel wat meter- tjes afleggen, krijgen wij bijzonderhe den te horen van de rest van het pro gramma: het leren draaien, het tonen van mantels, stola's e.d., het manoeu vreren met een papaplu, het „nemen" van trapjes, het ondervangen van moei lijkheden met wijde rokken, de make up en nog heel wat meer. Het zijn alle maal punten van belang op de lange weg naar de goede houding, wat weer met zich meebrengt de vergroting van het zelfvertrouwen een zeer belang rijk punt voor een mannequin! „Neemt u iedereen aan, die zich aan meldt?" „Wanner er meisjes komen, die echt niet geschikt zijn, bijvoorbeeld omdat ze de minimumlengte van een meter vijfenzestig niet halen of omdat ze een bril dragen, beginnen we er niet aan. Ze zouden toch nooit ergens show kun nen lopen en het zou onverantwoorde lijk zijn ze nog enige illusie te geven. Maar we hebben ook leerlingen, die een cursus volgen zonder ooit de bedoeling te hebben mannequin te worden. Zij willen zich gemakkelijker leren bewe gen, wat van groot belang kan zijn voor een privé secretaresse of vrouwen in een representatief beroep en zelfs voor huisvrouwen, die juist dat tikkel tje houding missen". Dat klinkt ons helemaal niet vreemd in de oren. In Amerika zijn er heel wat vrouwen, die zogenaamde charm-cur- sussen volgen en al wordt het daar mis schien wat overdreven, er zit toch iets in ernaar te streven zo aantrekkelijk mogelijk voor de dag te komen en in ieder geval een zekere gemakkelijkheid van beweging te krijgen. Een mannequin hoeft niet bepaald een uitgesproken schoonheid te zijn. Wel moet zij persoonlijkheid en stijl bezitten. Zijn de aanleg en de feeling in principe aanwezig, dan zal zo'n meis je wel slagen. Vereisten zijn, dat de can didate toont goed te kunnen poseren en „lopen" en tevens het juiste gevoel heeft voor de keuze van accessoires, kapsel en opmaak. STEEDS MEER MEISJES voelen zich aangetrokken tot het beroep van man nequin en fotomodel en de vraag ernaar stijgt eveneens voortdurend. Is men na de opleiding (vijftien lessen) geslaagd voor het huisdiploma, dan kan men zich nog slechts als leerlinge beschouwen. Meestal begint men clan als pasdame bij een confectiefabriek. De diverse oplei dingsinstituten zoi-gen tevens voor het onderbrengen van hun leerlingen. Het begin is dus meestal een „vaste baan", maar de mannequin, die enige bekend heid heeft verkregen, werkt in de regel „free lance". Routine doet men geleidelijk op; doorgaans blijft men wel enkele jaren leerlinge. Dit is trouwens een zuiver persoonlijke kwestie: sommigen blijven altijd pasdame, anderen klimmen steeds hoger op de wankele ladder van Vrou we Mode. Er zijn er ook, die zich spe cialiseren als fotomodel of als lady speaker op shows. Korte tijd geleden werd een Neder landse Bond van Mannequins, de Ne boma, opgericht, die zich tot doel stelt, de belangen van de leden te behartigen en het vak te beschermen. De Neboma, waarbij ook het opleidingsinstituut „Pa ris" is aangesloten, zal zich o.a. bezig houden met de sociale positie van de mannequins, ook wat de wetgeving be treft, het vaststellen van honorarium schalen voor leerlingen, geroutineerden en all-round krachten, het regelen van de onkostenvergoeding (nogal eens een moeilijk punt) en het bijstand verlenen bij geschillen. Het beroep van manne quin, dat tot nu toe onbeschermd was, zal hierdoor voor velen zeker aantrek kelijker worden. Keren wij even terug naar ons uit gangspunt: de hotelkamer. Inmiddels is een nieuwe groep gearriveerd en drie donkere zusjes en een blondje doen nu hun eerste oefeningen. Twee van de zusjes hebben de eerste les al gehad en hebben de derde in hun enthousiasme meegesleept. Thuis hebben zij al ijverig geoefend héél belangrijk en daar bij natuurlijk commentaar van de hele familie gekregen. ALS WE AANDACHTIG TOEKIJ KEN, zien we, dat het langzamerhand iets beter gaat. Gemakkelijk is goed lo pen allerminst, al lijkt het voor een bui tenstaander zo eenvoudig. Vooral die eerste schreden op het moeilijke pad en dan het elegant draaien: het rechter been achter het linker, gewicht over brengen op het rechterbeen en met links te beginnen weer verder lopen. Het klinkt niet ingewikkeld, maar dat is slechts schijn „Valt het nogal mee?" vragen we het blondje. Ze antwoordt mismoedig, dat ze moeite heeft haar evenwicht te be houden. Een van de zusjes vertelt ons flink spierpijn te hebben gehad van het oefenen thuis „maar ik heb het nu toch al een tikkeltje beet, geloof ik". Dan komt er een klein intermezzo: een papa kijkt even om de hoek, een beetje wantrouwend, om te zien wat er met zijn dochter gebeurt. Hij is spoedig gerustgesteld en gaat opgelucht heen. TINEKE RAAT Een afbeelding van een thee huisje, zoals we die in de om geving van Utrecht langs de Vecht nog kunnen aan treffen. Men zou de 18de eeuw ten aanzien van ons land ook de „eeuw van de tuin" kun nen noemen. Onze gewesten waren letterlijk bezaaid met ontelbare prachtige bui tenverblijven, parken en lusthoven, aangelegd in de overdadige en enigszins prot serige stijl van de beroemdste Franse tuinarchitect der 17de eeuw, Le Nötre. In zijn „bouwplannen" met veel wiskunstig figuurwerk, geknipte heesters, beelden, parterres, enz. vond men veelal de koepel oftewel het later zo genoemde theehuisje: het rustpunt, waar de gélukkige bezitter zich kon verlustigen in al dat schoons. Men plaatste de gebouwtjes bij voor keur langs het water met het oog op roeien en vissen, doch vooral om het verkeer van trekschuiten en plaisier- jachten gade te slaan. Niet slechts langs de Vecht (waar het grootste aantal thee huisjes behouden bleef), doch ook langs het Spaarne en de Amstel, genoten de welgestelde luyden in hun miniatuur huisjes van de vreugden van het „bui tenleven". Jhr. C. H. C. A. v. Sypesteyn, die in 1910 een boek over Oud-Nederlandse Tuin kunst het licht deed zien, kocht destijds een koepel, die in Haarlem aan het Spaarne stond en gaf deze ten geschen ke aan het Rijksmuseum te Amsterdam, waar men het voor de 18e eeuw zo ka rakteristieke theehuisje nog steeds in de tuin kan bewonderen. Men vindt dit type met de driehoekige voorgevel van Tuin en huis vormen een meer har monisch geheel indien klimplanten wor den aangewend; de Clematis is wel een van de mooiste soorten. Die voldqet vooral op een beschutte standplaats en dan graag zo: de voet in de schaduw en het hoofd in de volle zon. Onder aan de voet pleegt men wel eens een oude dak pan te plaatsen, doch vroeg in de voor zomer kunnen ook eenjarige zomerbloe men ter bescherming gepoot worden. De grootbloemige blauwe Clematis zal u wel het meeste voldoen, doch thans heeft men allerlei tinten en vooral de licht lila kleuren zijn erg mooi. De pur peren kleuren en vooral de witte tinten komen goed tot hun recht tegen een donker groene achtergrond. Naast deze grootbloemige soorten ko men ook vele anderevoor: Clematis mon- tana var. rubra wordt alleen gekweekt om de fraaie licht rose vlinderachtige bloemen die in grote getale verschijnen. Een snel groeiende klimplant waarmee men spoedig een flinke ruimte kan laten begroeien. De Clematis laat zich over het algemeen niet zo gemakkelijk ver planten en daarom wordt ze door de bloemist al in pot gekweekt. Na ont vangst slaat u de pot dan stuk zonder de wortelkluit te beschadigen en dan kan ze in voedzame grond gepoot worden. De Clematis; een rijk bloeiende klimplant. gebeeldhouwd zandsteen en hoge ven sters ook nog wel elders: o.a. langs de Vecht en in enkele tuinen van de Am sterdamse binnenstad in dit laatste gebied zijn de huisjes soms bewoond of werden door kunstenaars dankbaar als atelier aanvaard. Men kan natuurlijk verschillende vor men onderscheiden, doch over het alge meen vindt men steeds in architecto nisch opzicht het grondprincipe van een bepaald type terug. Toen in het laatst van de 18e en voor al in de 19e eeuw de Engelse land schapsstijl onder het devies „terug naar het natuurlijke" onze tuinen ging be- invloeden, ging men ten aanzien van de theehuisjes ook de strenge vorm ver foeien en doken de meest fantastische creaties op. Een karakteristiek voor beeld uit deze overgangsperiode vonden we in het boekwerk „24 printteekenin- gen met couleuren verbeeldende Hol- landsche buitenplaatzen met derzelver Beschrijvingen na het leeven geteekent en in plaat gebracht door H. Numan". (Amsterdam 1797). Het gaat om het buiten Karssenhof onder Ouwerkerk aan de Amstel, waar bij een grote, volgens de Corinthische Orde in 1790 gebouwde ronde theekoe pel staat afgebeeld „50 voeten hoog en 30 voeten in doorsnede". De vreugden, die de bewoners in dit bouwwerk be leefden wordt in een begeleidende Franse en Nederlandse tekst als volgt omschreven: „het zeer uitgestrekte ge zicht over de geheelen rivier den Am stel en den daarlangs liggenden Rijd- weg, 't welk een geduurige verwisseling van voorwerpen aan het oog verschaft, door de bestendige verandering van voorbij varende trekschuiten, plaisier- jachten en zeilschepen, terwijl de weg met eene onafgebroken reeks van Rijd- tuigen en Waandelaaren geduurig als een bewegend schilderij oplevert, ver- leevendigen de bevallige schoonheid van dit aanlokkelijk oord niet weinig". Soberder van vorm vonden we de op een andere plaat afgebeelde koepel van het buiten „Voorland" aan de Ringdijk in de Watergraafsmeer, blijkens de toe lichting destijds toebehorende aan de Weledele heer Pieter van Winter NZ, oud Bewindhebber der Oost-Indische Compagnie, ter Kamer Amsterdam, enz., enz. („Deze Plaats streelend voor be- minnaaren der Tekenkunste"). Ook hier gaf de „Coupel gelegentheit de onop houdelijke menigte voorbijgangeren en rijtuigen dezer groote route, van nabij gade te slaan". Overigens bezat de heer Van Winter nog een „tweede Coupel, aan het stille Land, gelegen als op een verheven Terras". De koepel is allerminst een uitvinding van Le Nötre geweest, want streng ge nomen heeft deze koninklijke tuinarchi tect (zijn naam blijft o.a. verbonden aan parken als St. Germain, Fontainebleau en Versailles) zelf niets uitgevonden, maar ongemeen knap allerlei stijlen uit verschillende landen tot een eigen sys teem verwerkt. Toen de glorie van deze man van de Louis XIV-stijl in Frankrijk reeds taan de, begon Nederland, dat lang had vast gehouden aan de eveneens fraaie tuin architectuur van de 17e eeuw (hoeveel buitenlandse bezoekers hebben ook deze bezongen!) zijn denkbeelden toe te passen. Ook later, toen de Europese „tuinmode" door Engeland gedicteerd werd, voelde men er eerst weinig voor om de met veel kosten en moeite aan gelegde Le Nötre-tuinen te laten ver dwijnen. Maar allengs veranderde de smaak; de tijden van welvaart en weel de bleken bovendien voorbij. Er kwam ellende en verarming; mede door de komst der Franse legers, de latere in lijving bij Frankrijk en het zogenaamde continentale stelsel, dat de handel ver nietigde. De kostbare tuinen kwamen in verval; in later jaren werden de ver waarloosde parterres en slecht gesnoei de heggen, vele beelden en soms ook de koepels opgeruimd en deed de „natuurstijl" zijn intrede. Met het weel derige buitenleven was het ten enen male afgelopen evenals met een tuin kunst, die de hele wereld eens bewon derde en die men merkwaardigerwijs weer als iets eigens van Nederland was gaan zien. Tot slot willen we iets zeggen over de geschiedenis van de koepels. Reeds op miniaturen uit het begin van de 15e eeuw vindt men kleine stenen of houten gebouwtjes, die op zichzelf staan of te gen de muren zijn aangebouwd. Het is interessant om in dit verband een oude gravure te vermelden van een zogenaamde „liefdestuin" van de „Meis ter der Liebesgarten" (een werk uit om streeks 1450 van een onbekende Vlaam se meester), waarop we meerdere ten ten en een loofkoepel vinden afgebeeld, waarvan de takken tot een loofdak in een gegroeid zijn. Nadat de loofkoepels tot gemeengoed geworden waren in de 16e eeuw kwa men de weelderige ronde Renaissance- koepels in zwang: karakteristiek was het door vijf of zes kolommen gedragen veelal begroeide en met een beeld versierde ronde koepeldak. In de 16e eeuw begonnen de gezetelde burgers er buiten de wallen der stad al lerlei tuinen op na te houden en zij plaatsten daar gesloten koepels. Hier vond men temidden van vruchtbomen en bloemen beschutting bij slecht weer en kon men tevens de vrienden ontha len op thee, of wijn. Er waren zelfs koepels, waaronder een wijnkelder lag, die via een vloerluik te bereiken was een voorbeeld, dat in de 18e eeuw nog wel eens navolging gevonden heeft. Foto's haalden Sint Nicolaas-actie in herinnering terug De jaarlijkse gewoonte van de Perso neelsvereniging „De Plaatwellerij" om ge zamenlijk het oudejaar te vieren werd Donderdagavond voortgezet in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat met leden en hun dames en eni ge leden van de staf. Deze avond droeg, zoals voorzitter C. Luttik in zijn openingswoord mededeelde, een ietwat bijzonder karakter als gevolg van de bijzonder geslaagde Sint Nicolaas actie voor het kinderhuis „Oosterweide" in Zaandam, waarvan eerder al in het schaft lokaal van het bedrijf een overzicht was gegeven, maar waarin nu ook de dames, die zoveel daadwerkelijke steun en mede werking aan deze actie verleenden, min of meer direct deelgenoot werden gemaakt door een foto-reportage. De medewerking van het personeel en de dames was zó verbijsterend geweest, dat zelfs nog een kindertehuis in Haarlem, dat wegens een droeve omstandigheid dreigde buiten de Sint Nicolaasactie te vallen, in de geschenken-actie kon worden betrokken en daar nog eens 22 kinderen gelukkig werden gemaakt. De heer Luttik merkte op, dat de Plaatwellerij zich als één grote familie van haar beste kant heeft laten zien. Namens het kinderhuis „Ooster weide" en zijn directrice zuster Boerma bracht de voorzitter alle aanwezigen nog eens oprechte dank. Een pluim werd gestoken op de hoed van de heer Schoonhoven, die een foto reportage had gemaakt mede dank zij de medewerking van directeur ir. Clausen. Ir. Clausen heeft hieraan veel werk gehad maar ook veel plezier beleefd onder meer door de ontwikkeling van de films. De plaatjes, bijzonder geslaagde kleurenopna men, lieten de aanwezigen dit festijn nog eens meeleven; fototechnisch was dit knap werk. Na de pauze volgden kien wedstrijden om rollades, taarten, worsten, rookartike len en gebruiksvoorwerpen. Ir. Clausen vond voorts nog gelegenheid een aantal foto's te laten zien van zijn Ita liaanse reis en van de in IJmuiden gehou den BIMIJ, die eveneens bijzonder geslaagd waren. IJMUIDEN Dokters Van de artsen zijn, uitsluitend in spoed gevallen, van Zaterdag 1 uur tot het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: J. H. v. Ginkel, Kenne- merlaan 141, telefoon 4058 en D. J. Boos- man, Stationsweg 7, tel. 4340. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat, IJmuiden, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddage 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: C. Versélewel de Witt Ha mer, Vondellaan 60, tel. 3969. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Blomendaalsestraat- weg 145, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Nieuwjaarsdag: zuster De Jong, (Drie huis en Santpoort); zuster Gomes, Leeu weriklaan 39 (IJmuiden Oost en IJmui den); zuster Aardema (Vdlsen, Velsen-N. en IJmuiden-O.), v. Rijswijkstraat 2, K 2510 3936. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. Vijftig jaar N.V.V. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van het N.V.V. heeft de bestuurders- bond IJmuiden Donderdagmiddag in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost een feestmiddag voor de kinderen gehouden. Nadat de kinderen was duidelijk gemaakt, wat nu eigenlijk dat N.V.V. is „zoals Stormvogels en VSV in de KNVB zitten, zo zitten jullie vaders in het NW en als het NW er niet was, dan moestn jullie nu al lemaal in een grote fabriek werken" was het ogenblik aangebroken, waarop het licht in de zaal uitging en onder oorverdovend gekrijs van de jeugd het eerste beeld op het witte doek verscheen. Er werd eerst genoten van de angstige avonturen, die een klein ventje met zijn speelgoedolifantje be leeft in een reusachtig dierenpark, waar giraffes, olifanten, penguins en andere die ren vrij rondlopen. Het tweede filmpje bracht de kinderen in de roezige circussfeer, waarvan het zo moeilijk valt afscheid te nemen. Het derde, een oud succes-nummer, was gewijd aan een klein schooljongetje, dat het fluitje van een ballon inslikt en daarna, wanneer hij voor de klas een liedje moet zingen, bij zonder vreemde gewaarwordingen opdoet. Na een vrolijke tekenfilm brak de pauze aan, die der traditie getrouw met kleine stoeipartijtjes werd doorgebracht. En tenslotte kwam dan de hoofdfilm: de avonturen van het ezeltje Bim, dat een ar me, eerlijke jongen moet afstaan aan een verwend koningszoontje. Toen uiteindelijk bleek, dat dit verwende jongetje toch nog zijn leven betert, samen met zijn arme vriendje twee dieven, die inmiddels ezeltje Bim hebben gestolen, achterna zet en hen zelfs overmeestert, toen steeg uit de zaal een luid gejuich op, dat even later herhaald werd en wel toen de kinderen tot de ont dekking kwamen, dat bij de uitgang niet alleen vele vaders en moeders wachtten, maar ook voor ieder een zakje snoep. OPBRENGST WATERLOO—VSV De op Tweede Kerstdag gespeelde wed strijd tussen Waterloo en een VSV-com- binatie met wethouder H. de Boer als arbi ter, bracht voor „de schoen van Bep Bak- huys" f 54.50 op. Pryzen van Donderdag. Heilbot 3,00— 2,15; Tarbot I 3,403,00, per kg. Schartong 4333; v. haring 25; makreel 3822; gr. schelvis 3023; grm. schelvis 3024; kim. schelvis 3023; kL schelvis I 3223; kl. schelvis II 3019; wijting 228.50; gr. gul 4839; midd. gul 3327; kl. gul 2918; kl. haai 3023; ham 12474; poontjes 3225; kl. koolvis zw. 2818; kl. koolvis wit 4436, per 50 kg. Gr. kabeljauw 308—204; gr. kool vis zw. 9074; gr. koolvis wit 96—84; gr. leng 8480, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 2 kisten tar bot, 7 kisten heilbot, 8 kisten tongschar en schartong, 3 kisten haring, 115 kisten ma kreel, 1020 kisten schelvis, 910 kisten wij ting; 105 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten leng, 5 kisten haai, 7 kisten ham, 16 kisten poon, 85 kisten koolvis, 17 kisten diversen. Totaal 2330 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 20 Polderman f 15.950; IJM 85 Klaas Wijker f 10.140; IJM 116 Eveline f 17.080; 1 trawler met f 12.450. ST. CROIX (Un. Press) Dr. Lindemann, een 33-jarige Duitse arts uit Westfalen, is na een zeiltocht van 65 dagen over de At lantische oceaan in een achttienvoets zeil boot in de haven van St.Croix op de Maag- den-eilanden aangekomen. Het boetje is gemaakt van de drijver van een water vliegtuig. Lindemann vertrok uit de Portugese haven Oporto, deed Las Palmas op de Canarische eilanden aan en zeilde toen de oceaan over. Afgezien van zeventien dagen tegenwind, had hij geen bijzondere erva ringen gehad. Hij leefde van vis, conserven en meegenomen water. Afscheid in versierd Terpsichore In het smaakvol versierde zaaltje van „Terpsichore" te Beverwijk zijn heel veel woorden van lof gesproken tot de heer J. C. van Leyden, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikte en daarom zijn functie als keurmeester aan het Openbaar Slachthuis vaarwel moest zeggen. Met vrouw en kin deren gezeten tussen de bloemen, was het allereerst de directeur van het slachthuis, de heer J. H. Naafs, die namens het gehele personeel de scheidende keurmeester har telijk toesprak. Zeer uitdrukkelijk deed de heer Naafs uitkomen, dat de heer Van Leyden, behalve een uitstekend vakman, op deze vertrouwenspost blijk heeft ge geven iemand te zijn met de vaste wil om een ieder recht te doen wedervaren en zijn onkreukbaarheid werd door een ieder hogelijk gewaardeerd. In al de jaren dat de heer Van Leyden zijn werk heeft ge daan, eerst als hulpslachter, daarna hulp keurmeester en tenslotte keurmeester, zijn er nooit moeilijkheden geweest of ongeluk ken. Door de prettige sfeer die hij wist te scheppen, aldus de heer Naafs, was het voor een ieder gezellig werken in het slachthuis en men rtet de scheidende amb tenaar dan ook node vertrekken. Namens het personeel bood de heer Naafs een fraai geschenk voor de huiskamer aan en me vrouw Van Leyden ontving prachtige bloe men. Namens hemzelf bood de heer Naafs een mooie schemerlamp aan. Namens het gemeentebestuur was de wethouder, de heer W. Niesten, aanwezig, die ook enige woorden wijdde aan de goede omgangsvormen van de heer Van Leyden, die hun stempel drukten op het gehele bedrijf. Zowel superieuren als onderge schikten en de slagers, zij allen zullen de heer Van Leyden missen en het gemeente bestuur ziet zeer ongaarne plichtsgetrouwe medewerkers als deze vertrekken. Namens het gemeentebestuur werden de keurmees ter nog vele gezonde jaren toegewenst. Zeer erkentelijk is het college voor de toe zegging van de heer Van Leyden, dat deze zal blijven tot dit slachthuis moet ver dwijnen. De heer G. de Boer, uit Amersfoort,voor zitter van de Bond van Keurmeesters, prees de heer Van Leyden voor het vele werk dat deze voor de bond heeft gedaan en het deed hem goed te mogen horen dat zijn collega zich ook op ander gebied verdien stelijk heeft gemaakt. Namens de Federatie van Slagerspatroons voerde de heer J. C. Bakker uit Wijk aan Zee het woord en onder het aanbieden van een1 aantal kleine geschenken, sprak deze de hoop uit, dat de heer Van Leyden nog lang op deze jaren mag terug zien. Tot slot sprak de waarnemend keurmees ter, de heer A. Kruiswijk uit Zaandam, nog enkele hartelijke woorden, waarna de heer Van Leyden bedankte, ook namens zijn vrouw en kinderen, voor de waarderende woorden die hem waren toegevoegd. ADVERTENTIE Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem p. f. Bus 3 en 4 VRIJDAG 30 DECEMBER Tlialia, 20 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". Rex: geen opgaaf ontvangen. ZATERDAG 31 DECEMBER Thalia, 19 uur: als Vrijdag. VRIJDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 19 uur: „Mambo" (één Luxor Theater, 19.15 uur: „Gejaagd door de wind" (één voorstelling). W. B. Theater, 20 uur: „Aasgieren van Texas". Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek .van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studieclub van 10- 13, 15-18 en 19-21.30 uur. ZATERDAG 31 DECEMBER Kenennemer Theater, 19 u.: „Mambo" (één voorstelling). Luxor Theater, 17 uur: „Gejaagd door de wind" (één voorstelling). W. B. Theater, 20 uur: „Aasgieren van Texas". Openbare Leeszaal, geopend van 10-12 en 15-17 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15-18 uur; lees- en studiezaal 15-18 en 19-21.30

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13