Politieke constellatie is nog niet duidelijk in Indonesië SILVER STOEPKE Onderzoek mysterieuze in Italië naar staatsbureaux Stemming in Nederlandse kringen blijkt verbeterd PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1ZIGER KALODERMA GELEE Wereldnieuws Kabinet-Harahap blijft wel aan tot April of Mei De radio geeft Zaterdag Nutteloze overheidsdiensten ^ocA ió het zo r~ 2 Statuutdag gevierd in Suri name en Ned. Antillen Zaandams journalist en Deens fotograaf maken Afrikareis Arnhemmer verdacht van verduistering van 20.000 De VIRO bestaat 10 jaar Rijschoolhouder stal auto van gewezen leerling Opinie- onderzoek VRIJDAG 3 0 DECEMBER 1955 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Djakarta) Als men terugkeert van een buitenlands verlof pleegt de eerste vraag van oude bekenden te zijn: „En, vind je het hier veranderd?" Die vraag doelt niet op de uiterlijke aspecten van het leven in de hoofdstad van Indonesië. Er rijden nog altijd vele dure auto's en dezelfde, vaak afzichtelijk geschonden, bedelaars hou den hun hand op aan de portieren van die auto's, als zij voor de spoorbomen aan het eind van Djalan Noesantara wachten moeten. Na een paar bezoeken aan de toko weten we ook dat het leven niet goedkoper is geworden, eerder duur der, al zijn melk in blik en kaas beide importartikelen in prijs teruggelopen. Het eitje ei is teveel gezegd kost 1.10 tot 1.20 rupiah en dat is meer dan vier maanden geleden. Wat wel veranderd leek en daarop slaan de vragen is de stemming onder de Nederlandse „trekkers" degenen, die op Europees contract werkzaam zijn. Het kwam ons voor, dat er minder drang is het land te verlaten na het aflopen van de contractuele verplichtingen. Het is alsof onder deze Nederlanders de stemming is opgeklaard, nu de politieke toestand onder het kabinet Burhanuddin Harahap is ver anderd. Men overweegt als het verlof om is voor een nieuwe termijn terug te komen, aangenomen althans dat de politieke ver houdingen zich niet in ongunstige zin wij zigen. Anders staat het met de groep der „blij vers", de Indische-Nederlanders, die hier geboren zijn en voor zich en hun kinderen geen toekomst zien in het huidige Indone sië. Zij zijn bevreesd als buitenlanders en „kleine man" economisch te worden vermalen. De trek van deze groep naar het als regel onbekende, maar sterk geïdeali seerde Nederland gaat onverminderd voort. T oe komstverwachtingen Toch zijn er voor de betere stemming onder de Nederlanders-trekkers weinig aanwijsbare oorzaken. President Sukarno trekt in zijn vele redevoeringen, als altijd sprekend over West Nieuw Guinea nog even fel van leer tegen het Nederlandse imperialisme als weleer. De communisten hebben bij de verkiezingen ongeveer een vijfde van het aantal stemmen behaald en Sukarno meent daarom, dat men hen van de regering niet kan uitsluiten. Het kabinet Harahap heeft met het luchtmacht-conflict aan aanzien ingeboet en de resultaten na ruim vijf maanden bewind spreken te wei nig tot de verbeelding om van betekenis voor het vormen van een mening te kunnen zijn. Als men nochtans de situatie minder somber beschouwt, dan is dat kennelijk ge baseerd op toekomstverwachtingen. De vol ken van Indonesië zijn deze herfst twee maal naar de stembus geweest: in Septem ber voor de verkiezing van een volksver tegenwoordiging, een paar weken geleden voor de samenstelling van een constitu ante, die een nieuwe grondwet zal ont werpen. ADVERTENTIE BARÏELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'OAM - TEL. 717162 EXCLUSIEVE SKI KLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Kerstliede ren. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.40 Accordeonorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Vocaal ensemble. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Verzoekprogram ma. voor de militairen. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Grootboek 1955. 21.10 Oudejaarsavond- programma. 22.30 Per saldo. 23.00 Nieuws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 PI. 23.45 Te Deum en Gebed. 24.00 Nieuwjaarstoespraak. 0.05 Platen. 0.15 Gevarieerde muziek. 0.30 De zekerheid van 1956, toespraak. 0.45 2.00 Pla ten. 0.452.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.28 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Swingmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Platen. 15.20 Gronings programma. 15.45 Radio Philharmonisch orkest. 16.35 Het Volle Pond, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Het jaar draait voorbij, reportage. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regeringsuitzenddng: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Oudejaarsavonddienst. 20.50 Dit jaar, cau serie. 20.55 Nieuws. 21.00 Cabaret. 22.00 Ge varieerd programma. 23.15 Nieuws. 23.30 Op de drempel. 24.00 1956 Het Gouden jaar van het NW en platen. 0.302.00 Gevarieer de muziek. TELEVISIE (V.A.R.A, N.T.S.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Cees de Lange ontvangt! 21.15 Filmscènes. 21.25 Een Oude jaarsavond in St. Germain des Prés. 22.15 Zij zijn niet thuis22.3523.20 Mensen komenmensen gaan, filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Aknanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 16.00 Accordeon- muziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Platen. 17.45 Zang en piano. 18.00 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.20 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.25 Platen. 23.00 Nieuws. 23.051.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Overzicht van het jaar. (Op 224 en 49 m.). Tot dusver zijn van de verkiezingen van het parlement nog slechts voorlopige uit slagen bekend. Het eindresultaat verwacht men pas over enige maanden en zo is het wel zeker, dat het huidige kabinet tot April of Mei, als het nieuwe parlement bijeen komt, het leven zal rekken. Doch ook ai zijn de cijfers niet definitief en blijven kleine verschuivingen mogelijk, het staat wel vast, dat er vier grote par tijen tevoorschijn zijn gekomen: de natio nalisten (P.N.I.): 8.078.625, de vooruitstre vende Islamieten (Masjumi): 7.859.701, de Orthodoxe Islamieten (Nahdatul Ulama): 6.451.136 en (P.K.I.) de communisten: 6.005.208, waarbij de getallen tussen haak jes de stemmenaantallen weergeven. De P.N.I. kreeg de meeste stemmen, doch zelfs al behoudt zij die, dan staat daarmee nog niet vast, d'at zij ook de meeste parle mentszetels zal bezetten. De 260 zetels zijn over zestien districten verdeeld. De kies deler is niet in alle districten even groot. Het Masjumiblad „Abadi" kwam tot de volgende voorlopige verdeling: Masjumi 62, P.N.I. 59, N.U. 50 en P.K.I. 44. Voor de kleine partijen en restzetels blijven dan nog 45 zetels over. Er rekening mede houdend, dat dit nog slechts voorlopige cijfers zijn, blijkt wel, dat de combinatie, waarop het kabinet voornamelijk steunt, Masjumi en Nahdatul Ulama, geen of slechts een geringe meer derheid zal geven. Daarbij komt nog dat de politiek van de Nahdatul Ulama nog al tijd weinig doorzichtig is. Breedste basis De combinatie, die een nieuw kabinet de breedst mogelijke basis zou geven, is die waaraan Masjumi, P.N.I. en Nahdatul Ulama zouden deelnemen. Kort na de eerste verkiezingen zijn er „verkenningen" in die richting geweest, op „politieke avondjes". Pogingen om tot samenwerking te komen schijnen te zijn gestaakt. Wellicht vond men het te vroeg nu reeds tot afspra ken te komen, die pas in Mei kunnen wor den nagekomen. Wel is ih uitlatingen van P.N.I.-leiders en P.N.I.-persorganen weinig gebleken van een ernstige wil om de weg tot een vergelijk te effenen. Zowel over de Nederlands-Indonesische besprekingen als in het luchtmachtconflict zijn van P.N.I.- zijde over het huidige kabinet harde noten gekraakt. Met of zonder PKI Rest dan nog een terugkeer van een com binatie als die, waarop de P.N.I.-er Ali Sastroamidjojo steunde: in hoofdzaak P.N.I. en Nahdatul Ulama, met steun der commu nisten. Het pleidooi van Sukarno om de communisten in een toekomstige regering op te nemen, omdat men „het ideaal en de ideologie van zestien millioen mensen niet kan uitsluiten" was opmerkelijk. Zijn deze woorden van Sukarno aan zijn persoonlijke opvatting ontsproten of gaf hij weer wat Plechtigheid bij autonomiemonumenf Op de Nederlandse Antillen is de „Sta tuutdag" gevierd. Het was een nationale en een vrije dag. Premier Jonckheer gaf een proclamatie uit, die ook via de radio werd omgeroepen. Hierin noemde hij de inwerkingtreding van het statuut (op 29 December van het vorig jaar) van grote betekenis. Het bezoek van Koningin en Prins accentueerde de betekenis. Het land kan, indien ernstig en eendrachtig wordt samengewerkt, een schone toekomst tege moet gaan, aldus de premier. Om negen uur 's morgens legden de gou - verneur en de premier, in aanwezigheid van de ministers en het bestuurscollege van Curagao en vele belangstellenden, bloemen bij het autonomie monument, dat Koningin Juliana onlangs onthulde. Ook op de andere eilanden werden so bere plechtigheden gehouden ter herden king van de eerste verjaardag van het statuut. in een deel van de hem verwante P.N.I. leeft? Zeker is, dat niet de gehele P.N.I. er zo over denkt. Bij een deel bestaat de vrees, dat door zo nauwe samenwerking de P.N.I. haar politieke graf zou graven. Doch vast staat, dat de Masjumi nooit haar zegen zal geven aan een combinatie, waartoe ook de communisten behoren. Er is, met dit al, nog weinig uitzicht in de Indonesische politiek. Wie de komende ontwikkeling hoopvol tegemoet ziet, bouwt dit dus wel op optimistische verwacnungen. Tocht van veertigduizend kilometer Voor een reis van 40.000 km. door Afri ka, zijn Vrijdag uit Zaandam gestart de Zaandamse, in Tilburg geboren, journalist Wim Hornman, zijn echtgenote en de Deense fotograaf Jorgen Elmquist. Tijdens een afscheidsbijeenkomst over handigde burgemeester W. Thomassen van Zaandam twee tekeningen van de Zaanse schilder F. Mars voor de burgemeesters van Khartoem en Kaapstad. Voor enkele Nederlandse bladen zullen reportages gemaakt worden. Tevens zal Hornman een wekelijkse reportage ver zorgen voor een radio journaal. Naar ver wacht wordt zal de reis een jaar duren. De recherche heeft een 35-jarige Arn hemmer aangehouden, die wordt verdacht van verduistering van een bedrag van f20.000. De verdachte, die voor de officier van Justitie is geleid, trad op als zaakwaar nemer voor een in Arnhem wonende fami lie. Het grootste deel van vermeld bedrag was hem ter beschikking gesteld om daar mede een lijfrente af te sluiten. Bij zijn aanhouding heeft de man bekend echter slechts enkele premies voor de lijfrente te hebben betaald. De rest van het bedrag heeft hij voor andere doeleinden gebruikt. Ook zou hij aan een Zwitserse dame, wier verzoek om naturalisatie hij zou be handelen, een honorarium van f 230 heb ben gevraagd. Een caféhouder, voor wie hij materiaal uit Duitsland zou laten komen, liet hij f 100 vooruit betalen, terwijl hij van een dame die een pensionbedrijf wilde be ginnen en daarvoor formaliteiten moest vervullen f 275 vooruitbetaling vroeg. Ver dachte zou zich dit geld hebben toegeëigend zonder de op zich genomen verplichtingen na te komen. In de Lairesse-zaal aan het Binnenhof te 's Gravenhage is Vrijdag het feit herdacht, dat de Vereniging voor Internationale Rechtsorde „VIRO" tien jaar geleden werd opgericht. De voorzitter van het dagelijks bestuur, mr. A. M. Joekes, sprak een woord van welkom, in het bijzonder Tót de'heef P. Serrarens, de oprichter en voorzitter van de vereniging, thans lid van het Hof van Justitie van de Kolen- en Staalgemeen schap. Mr. Joekes herinnerde er aan, dat de VIRO de geestelijke erfgename is van de Vereniging voor Volkenbond en Vrede. Er is sinds die tijd in het buitenlandse beleid van de Nederlandse regering veel gewij zigd. Maar aan het karakter van de ver eniging is niet veel veranderd. Dr. C. L. Patijn heeft namens de minis ters Luns en Beyen de VIRO geluk ge wenst met het tienjarig bestaan. Er be staat tussen de VIRO en het ministerie van Buitenlandse Zaken een nauwe sa menwerking. „Buitenlandse Zaken doet het werk. de VIRO voert het woord", aldus de heer Patijn, die voorts zei dat er na de lange periode van neutraliteit nog een grote achterstand moet worden ingehaald. Thans leven we nog in een tijd van bond genootschappelijke politiek en is men nog niet aan de internationale rechtsorde toe. ADVERTENTIE r,OCO>~ri;X>&COC0=CCOCCXXXXCCCOCOOOCCOOC< v.a. 32.50 per paar GROTE HOUTSTRAAT 49 Haarlem - Tel. 20049 ■xxxccooozyyxKcccoocoxocccccccGOoccoyzyyyysyyxcoooooD ROME (United Press) In Italië houdt het parlement zich op het ogenblik bezig met het raadsel van 79 overheidsinstellin gen, die al jarenlang niets meer te doen hebben en niettemin nog altijd bestaan en geld kosten. In de loop van deze maand is tijdens een debat in de senaat gebleken, dat er nog circa 1000 personen „werken" in verschillende overheidsinstellingen, die met de beste wil niets nuttigs meer kun nen doen. Zoals: het touristenbureau voor het voormalige Afrikaanse imperium, het bureau tot in beslag neming van Joods eigendom (ingesteld onder de Italiaanse rassenwetten), en het bureau dat de peni cilline moet verdelen, die in 1945 door de UNRRA aan Italië werd geschonken. De discussie over dit mysterie begon naar aanleiding van het wetsontwerp tot opheffing van „nutteloze bureau's", dat overigens bijna twee jaar geleden is inge diend door Giuseppe Pella. Pella werd op gevolgd als premier door Scelba, en Scelba door Segni. De rapporteur, senator Giuseppe Tra- bucchi, had een lijst opgesteld van 79 van zulke bureau's doch verklaarde, dat er nog wel meer konden zijn „in het ongekarteerde oerwoud der semi-staatsinstellingen" Er zijn sedert 1945 reeds vier parlementaire enquêtes geweest naar semi-staatsinstellin- gen, maar geen van deze vier enquêtes heeft een nauwkeurig overzicht kunnen leveren. Niemand weet, hoeveel werkne mers in dienst van deze „enti parastatali" (semi-staatsinstellingen) zijn. Maar het loopt zeker in de 400.000. Niemand weet ook, hoeveel aan salaris sen wordt uitgegeven. De „enti parastatali" ressorteren onder zoveel verschillende hoofden op de begroting, dat zelfs voor aanstaande economen niet kunnen schat ten, welke bedragen ermee gemoeid zijn. Andere „nutteloze bureau's" op de lijst van de senator-rapporteur zijn: twee bu reau's voor de kolonisatie van boeren in Ethiopië, twee bureau's voor de exploita tie van Ethiopische koffie en katoen, als mede een aantal nog raadselachtiger bu reau's, waarvan de namen (veelal in initia len) geen enkele aanwijzing geven omtrent bedoelde werkzaamheid: Enadistil, Ereed, Esitef Het touristenbureau voor Ethiopië begon in 1947 tenminste maar met Afrikaans tou risme in het algemeen, regelde het bezoek der pelgrims tijdens het jaar 1950 en ex ploiteerde in 1951 in Rome een aantal bus lijnen.... met staatsmiddelen overigens. Beslag nemen Het bureau tot in beslag neming van Joodse eigendommen werd in 1938 gesticht. Tijdens de Duitse bezetting nam het geal lieerde goederen in beslag, tijdens de geal lieerde bezetting Duitse goederen. Maar sedert 1945 schijnt het niets meer in be slag te nemen te hebben. Er zijn vier bureau's die iets met paar- den te maken hebben. Een bureau voor paarden in het algemeen, en drie voor de verschillende soorten van renpaarden. In 1946 deden de geallieerden hun vracht- wagenpool over aan de Italiaanse regering. Bij de wet van 2 Juni 1946 beval de rege ring de verkoop der vrachtauto's. Maar een aantal ambtenaren begon in plaats daarvan met deze vrachtauto's een transportbedrijf met staatsmiddelen. De staat legaliseer de dit in 1948 bij de wet. Het transportbe drijf bestaat nog altijd en verliest nog al tijd geld als water, zodat het totale tekort nu reeds 8 milliard lire beloopt. De Italiaanse publieke opinie neemt van het geval met een zekere geamuseerdheid kennis. Men is. wel. wgt gewend op. dat ge bied. In Italië betaalt de staat ook nog be dragen oorlogsschade-vergoeding aan de kleinkinderen van mensen, die ten 'tijde van Garibaldi's invasie in het koninkrijk Sicilië have en goed verloren. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft de 29-jarige automonteur en houder van een autorijschool B.J.S. uit Amsterdam te rechtgestaan wegens diefstal van twee auto's. Hij was daarvoor door de recht bank tot 2V< jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zijn broer, een 37-jarige typograaf, die hem bij deze diefstallen had geholpen, kreeg 2 jaar. Op 5 Mei had B.J.S. de nieuwe auto van iemand, die bij hem rijles had gehad, ge stolen. Dat ging gemakkelijk, want S. had deze auto mogen inrijden en meteen de sleuteltjes laten namaken. Op 21 Juni had hij een andere auto, waarvan de portieren niet gesloten waren, gestolen. De procureur-generaal vorderde tegen beide broers 2 jaar gevangenisstraf. Op 12 Januari zal het gerechtshof arrest wijzen ADVERTENTIE VOORUW HANDEN maakt handen zaïht ali fluweel Bedolven. In geen twintig jaar is er op IJsland zoveel sneeuw gevallen als de zer dagen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw ter hoogte van een huis van twee verdiepingen. Twee personen zijn in de sneeuwstormen omgekomen. Alle wegen zijn door sneeuw versperd. Tol. Men verwacht, dat het aantal ver keersslachtoffers in de Verenigde Staten dit jaar de 38.000 zal halen. Dit is 2M)0 meer dan het aantal Amerikaanse mili tairen dat in de drie jaar van de Koreaanse oorlog gesneuveld is en 2000 meer dan het aantal doden ten gevolge van verkeersongelukken in 1954. Smaak. In Münster (West-Duitsland) be hoeft niemand een afschuw te hebben van het likken aan postzegels. Er zijn postzegels verkrijgbaar waarvan de ge gomde zijde naar pepermunt smaakt. Asyl. Een Russische onderwijzer uit Moer- mansk is per ski's de grens met Noor wegen overgestoken, na enkele nachten buiten in de kou te hebben doorgebracht en heeft politiek asyl gevraagd. Nog voordat de man was gevonden, was van Russische zijde reeds zijn vermissing gemeld en om zijn uitlevering verzocht. Officieel. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken Gaetano Martino is in Karatsji aangekomen voor een officieel bezoek aan Pakistan, Ceylon en India. Hij zei, dat Italië zijn reeds vruchtbare betrekkingen met de vrije volken van Azië wil uitbreiden, hun technische bij stand en de producten der zware in dustrie wilde aanbieden. Politie. Het hoofd van politie varr Ulm in Beieren, is tot drie weken gevangenis straf veroordeeld, na bekeurd te zijn door de politie van Hamburg, omdat hij dronken achter het stuur van een auto had gereden. De veroordeelde politie man had het succes van zijn politiehon den in Hamburg gevierd en daarbij te diep in het glaasje gekeken. Verlichting. Het Amerikaanse Congres zal verzocht worden de taak van president Eisenhower te verlichten door hem te ontslaan van de noodzaak tot het onder tekenen van honderden stukken per week. Ook het departement van Justitie zal voorstellen doen ter verlichting van het werk van de president. Overdracht van belangrijke bevoegdheden of benoe ming van een „assistent-president" lig gen niet in de bedoeling. Zondaars. Een rechter te Kalamazoo in de Amerikaanse staat Michigan gebood 35 verkeerszondaars het hoofd te buigen in gebed uit dankbaarheid, dat hun over tredingen niet tot de dood van anderen of henzelf hadden geleid. Zij moesten ook bidden ter nagedachtenis van de meer dan zeshonderd mensen, die in het Kerstweekeinde in de Verenigde Staten in het verkeer de dood hebben gevon den. Candidaat. De republikeinse partij in de Amerikaanse staat Pennsylvanie heeft besloten Eisenhower candidaat te stel len bij vóórverkiezingen, die 24 April worden gehouden en ten doel hebben de definitieve partijcandidaat voor het pre sidentschap vast te stellen. Pennsylvanie is een van de staten die door bevol kingsaantal en het aantal afgevaardig den naar de partij-conventie veel ge wicht in de schaal leggen. Spraakverwarring. De Amerikaanse UNO- afgevaardigde Lodge, heeft de UNO- leden schriftelijk voorgesteld de ver gaderingen van de Algemene Vergade ring met gebed te beginnen. Tot dusver zijn de vergaderingen begonnen met een minuut stilte voor gebed of overden king. De Amerikaan stelde voor God voortaan met luider stemme aan te roepen, door ieder op de wijze van de godsdienst waartoe hij behoort. Stakingslust. Volgens een overzicht van het Amerikaanse departement van Ar beid is in 1955 in de Verenigde Staten het aantal stakingen met 21 percent toegenomen. Bij de stakingen waren bijna 2.750.000 arbeiders betrokken. Grotten. Amerikaanse speleologen menen het grootste bekende grottenstelsel ter wereld te hebben ontdekt bij Cave City in de staat Kentucky, 160 km ten Zuiden van Louisville. De lengte van het ver kende complex is 52 kilometer, maar men meent te mogen aannemen, dat de grotten zich tweemaal zo ver uitstrek ken. De grootste tot nog toe bekende grot is die van Holloch in Zwitserland met. 38 km lengte. Legendes. Dr. Frank Press, een Ameri kaanse geoloog, heeft voor het Ameri kaanse natuurkundige genootschap in Los Angeles verklaard, dat zijn onder zoek van de topografie van de zeebodem met. behulp van aardbevingsgolven, de lang bestaande leer omvergeworpen heeft, dat de maan ontstaan is. doordat een groot stuk van de aarde de ruimte ingeworpen werd. Voorts blijken er geen verloren werelddelen, zoals het legen darische Atlantis, te bestaan. 12. „We zijn al een heel eind uit de kust", merkte Panda op, toen zij een tijd lang stevig hadden gepeddeld, „maar ik zie nog niets van een verzonken eiland". „Natuur lijk niet", antwoordde de ontdekkingsrei ziger, „want daarvoor moet je onder wa ter kijken. Maar laten we eerst nog wat doorvaren, want ik geloof niet, dat er on der ons al iets belangrijks te ontdekken valt". Er was echter wel degelijk iets be langrijks onder water te ontdekken, al was het dan niet het gezochte eiland. Daar onder het oppervlak zwom neef Lodewijk in zijn kikkerpakje en maakte zich gereed voor de aanval op de rubberboot. „Ik zal ze een kijkgaatje geven om naar het ver zonken eiland te spieden", borrelde de slechtaard, terwijl hij zijn harpoen op de bodem van het bootje richtte. Met een wrede grijns stak hij toeOp hetzelfde ogenblik sprong Panda met een kreet van schrik de lucht in. ,Au!", gilde hij, „ik ben gestoken!" OP GROTE SCHAAL houdt men zich in de Verenigde Staten bezig met een ge liefd en nooit eindigend puzzlespel, dat ook in Europa werd ingevoerd, doch het niet tot die populariteit wist te brengen als aan de overkant van de oceaan. Dat puzzlespel heet opinie-onderzoek en is er op gericht de mening te peilen van de gemiddelde mens. In het algemeen is de mening van een willekeurig iemand niet van de minste betekenis, on danks alle theoretische beto gen van het tegendeel. Wan neer een instituut hier te lande bijvoorbeeld een opinie-onder zoek instelt naar de vraag hoe de Nederlanders over de Euro pese gedachte denken, over de nieuwe spelling, of over de 10 belangrijkste personen van de wereld, verandert de uitslag van dat onderzoek geen steek aan de gang van zaken. De Raad van Europa gaat zijn gang, of gaat niet zijn gang, ongeacht het feit dat 67 van de gevraagden uit Zwollerkerspel heb ben te kennen gegeven geen mening over de Europese gedachte te kunnen koeste ren; de spelling blijft even veranderlijk, niettegenstaande iedereen verklaart niet meer te weten waar hij aan toe is, en de 10 belangrijkste personen laten zich even min intimideren door dergelijke onderzoe kingen. De mening van de gemiddelde mens is uitsluitend van betekenis wanneer men hem nodig heeft. Het klinkt hard, maar het is zo. Daarom heeft alleen het com merciële (en het politieke) opinie-onder zoek enige betekenis. Een fabriek die een bepaald product maakt, is er op gebrand te voren te weten hoe een bepaald model bij de gemiddelde verbruiker wordt ont vangen. Niet omdat de gemiddelde ver- bruiker zo hoog wordt aangeslagen, maar omdat men zich dan enig idee van de omzet kan vormen. Een geregelde adver teerder zou bijzonder graag weten hoe een bepaalde advertentie wordt ontvan gen, want hiervan is de vraag afhankelijk of de reclamecampagne nog gewijzigd moet worden, of dat het toch allemaal weg gegooid geld is. De directeur van een bioscooptheater, de uitgever, fabrikant, N reclame-agent, kortom ieder een die iets, in welke vorm dan ook aan het publiek moet slijten, zou gebaat zijn met een gedegen opinie onderzoek alvorens met het nieuwe, of gewijzigde pro- J duet gestart werd, en daar om kunt u steeds meer in kranten en tijdschriften mening van het „prijsvragen' aantreffen, waarin de publiek gevraagd wordt. (Of deze methode een juist opinie-onderzoek weergeeft, is natuurlijk een andere vraag). In de V.S. heeft men dat grootscheepser opgelost. Daar zijn ongeveer 50.000 lieden werkzaam op het gebied van marktonder zoek, het testen van de uitwerking van reclame en slagzinnen, het peilen van de openbare mening, kortom daar te lande heeft zich een aparte groep van testers ontwikkeld die te voren de uitwerking onderzoeken van al wat op de markt ge bracht zal worden. Een groep, waarvan welhaast iedereen afhankelijk is gewor den, want het oordeel van deze opinie onderzoekers is beslissend voor bijna ieder product, of nieuw denkbeeld. Een gelukkige omstandigheid is, dat zij soms de „gemiddelde mens" ontdekken. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2