Iedere dag opnieuw bekroond Nederland deelde in de hoogconjunctuur Uitgaan in Haarlem Vijftig jaar geleden %mm Terugblik op voorspoedig 1955 /'"Hoe is het ontstaan? VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 AMERICAN 1GA RETTlis Directiewijziging bij de K.N.S.M. Dit woord: IJDELTUIT Mijnenveger „Roermond" in dienst gesteld Extra treinen wegens drukke feestdagen Mr. 1. van Greveld nam afscheid als kantonrechter Uit Haarlems Dagblad van 30 December 1905 Benoeming Duizenden eenden met hongerdood bedreigd Kerkelijk Nieuws door de fnillioenenvtfiJdige waardering van critisch rokend Nederland 85 CENT 20 STUKS ADVERTENTIE WmMm Iedere HUNTER King Size (de lange Hunter!) die U opsteekt is weer opnieuw een vorstelijk genoegen, bekroond met c' hoogste waardering die U een sigaret kunt geven. Terwijl de economische ontwikkeling in de V. S., waarover wij de vorige week schreven, voor het wereldbeeld van de conjunctuur min of meer beslissend is en ook die van Nederland daardoor voor een groot deel wordt beheerst, zijn het in Europa vooral West-Duitsland en België, die als de voornaamste handelspartners mogen worden beschouwd en bij welker conjunctuurgang ons land ten nauwste is betrokken. Het aandeel van genoemde landen in de Nederlandse buitenlandse handel is de laatste tijd tot 30 d 35 pet. van het totaal gestegen en terwijl tot voor kort België onze voornaamste handelspartner was, heeft West-Duitsland sinds enige tijd die plaa\s weer veroverd. Volgens het officiële rapport van de O.E.E.C. is het mira kel van de economische wedergeboorte in West-Duitsland het grootst geweest, daar na komen België en Nederland en het is dus dxddelijk dat ook de verdere ontwik keling van de conjunctuur in ons land, waarmee men zich bij de aanstaande jaarswisseling bezighoudt, voor geen gering deel met die van genoemde landen samenhangt en samengaat. West-Duitsland moest, om zo te zeggen, ook het verst wegkomen, het zat het diepst in de put en de Amerikaanse dollars zijn daar ook het meest effectief geweest, want ze zijn op de aloude „gründliche" wijze benut. Het economisch herstel van West- Duitsland, dat met vele cijfers zou kunnen worden aangetoond, is in één woord spec taculair geweest, zodat het in enkele jaren van een debiteur-natie een crediteur-na»tie is geworden, afgezien dan van de oude schulden, waarover men zich, om het nu maar zacht te zeggen, al te weinig zorgen maakt. Het duidelijkst spreekt deze voor uitgang in de stand van zaken bij de E.B.U. (Europese Betalings Unie), waar Engeland bijv. met een tekort van 1350 millioen dol lar zit, maar West-Duitsland uit. November niet minder dan 2189 millioen dollar te vorderen heeft. Behalve de daadwerkelijke steun van de V. S. heeft West-Duitsland het voordeel gehad van de uitermate geringe militaire uitgaven en een onafhankelijke centrale credietinstelling, die met wijsheid ook de monetaire ontwikkeling in de hand heeft kunnen houden, terwijl daarnaast de fiscale wetgeving meer dan bijv. in ons land de economische opbloei in de hand heeft ge werkt. Mede hierdoor heeft o.m. de bouw nijverheid zich in sterkere mate dan bij ons kunnen ontwikkelen en kon tussen de lonen en de salarissen aan de ene kant en de arbeidsproductiviteit aan de andere kant een evenwichtige verhouding worden ge handhaafd, zodat de inflatie tot een mini mum is beperkt gebleven. Overigens heb ben de nog recente maatregelen tot beper king van het crediet er wel opgewezen dat men ook in West-Duitsland in het proces van product en consumptie inflatoire krachten aanwezig acht en deze zoveel mogelijk tracht te binden. Het overal zich voordoend verschijnsel dat de handwerkers hun aandeel in de welvaart willen vergro ten, zodat in de bedrijven telkens nieuwe looneisen worden gesteld, vervult ook de minister van Economische Zaken in West- Duitsland met zorg en heeft hem reeds enige malen op het gezond verstand van de bevolking doen apelleren. Ook in West- Duitsland worden de officiële loonschalen niet aangehouden. Van de zijde der vakver enigingen is dezer dagen op een conferentie de opmerking gemaakt dat ook bij een officiële loonsverhoging van 10 pet. de ta rieven nog beneden de werkelijkheid van vandaag zouden blijven. De uurlonen van bekwame vakkrachten in de precisiebedrij- ven hebben in de aan Zwitserland gren zende gebieden de neiging om van het of ficiële tarief van DM 2.60 tot het Zwitserse peil van DM 3.40 te stijgen. Maar er wordt dan ook hard gewerkt, in de scheepsbouw zelfs 54 uur per week en zowel de produc tie als de export beweegt zich nog steeds in opgaande lijn, waardoor ook een grotere import en een grotere consumptie mogelijk worden. In de eerste 10 maanden van 1955 ging de Nederlandse export naar West- Duitsland van 1.1 milliard tot 1.4 mil liard vooruit, de invoer steeg van 1.3 milliard tot 1.6 milliard en bij de jaars wisseling bevindt de handelsbeweging tus sen West-Duitsland en ons land zich op een recordhoogte. Hetzelfde kan trouwens worden gezegd met betrekking tot België. Bij de behande ling van de begroting heeft de minister van Economische Zaken, mr. Rey, de nadruk gelegd op de bijzonder gunstige toestand, waarin België thans verkeert. Met uitzon dering van textiel, leder en diamant, zijn de productiecijfers 30 pet. hoger dan een jaar geleden en ook hier meent men nog geen noemenswaardige inflatie te moeten constateren, omdat de monetaire expansie in overeenstemming is met de economische uitbouw. In het kader van de Benelux is tussen Nederland en België allengs een nauwere samenwerking ontstaan, welke er toe heeft geleid dat de Belgische uitvoer naar Nederland in sterkere mate is geste gen dan de Nederlandse uitvoer naar Bel gië. Jaarlijks voert België voor frs 8 a 9 milliard meer naar Nederland uit dan het vandaar invoert en het allengs gematigde prijsverschil tussen beide landen is daaraan uiteraard niet vreemd. Men wacht nu af hoe de gevolgen zullen zijn van de in vele bedrijven ingevoerde vijfdaagse werkweek, maar overigens laten de conomische voor uitzichten van België zich zeker niet slecht aanzien. Tegen de achtergrond van de toestand in de V. S., West-Duitsland en België als de in economisch opzicht voor Nederland toonaangevende landen, rijst aan het einde van 1955 voor Nederland het beeld op van een eveneens nog altijd oplopende con junctuur, ook al is het tempo in de loop van het jaar vertraagd. De vraag, welke men zich bij het einde van 1954 stelde was deze, of de in October 1954 tot stand ge komen „welvaartsloonronde" door de be drijven zou kunnen worden gedragen zon der de rentabiliteit aan te tasten en al zijn er ondernemingen, die er moeite mee heb ben, algemeen gesproken, mag toch wor den gezegd dat de industriële bedrijvigheid in Nederland zich ook in 1955 verder heeft kunnen ontplooien. De Nederlandse regering moge een paar maanden geleden hebben gemeend de ka pitaalsinvesteringen bij het bedrijfsleven te De heer P. Dijkstra, directeur van de K.N.S.M. is wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden. De heer Dijkstra is sedert 1 April 1910 in dienst van de KNSM geweest. In zijn plaats is benoemd de heer M. C. Kieft, adjunct directeur van de KNSM. De heer Kieft werd op 11 April 1908 in Amsterdam ge boren. Hij trad in dienst van de KNSM op 15 Maart 1926. Hij bekleedde diverse pos ten te Port au Prince (Haiti), op Curacao en Trinidad. In 1940 ging hij naar New York, waar hij tot 1948 bleef. In April 1947 werd de heer Kieft benoemd tot secretaris van de directie. Op 1 September 1954 volg de zijn benoeming tot adjunct-directeur. moeten stuiten, het is toch voor een goed deel aan die kapitaalsinvesteringen te dan ken dat het Nederlandse productie-appa raat niet alleen is vergroot, maar zich bovendien tracht aan te passen bij de ver snelde vooruitgang van de technische en chemische wetenschap. Hierdoor is het mo gelijk geworden dat het accres van de be roepsbevolking, tot 1960 op c.a. 50.000 per jaar aangenomen, tot dusver door de be drijven kon worden opgevangen en tevens een bredere sociale politiek kon worden gevoerd, waardoor ondanks de vertechni- sering van het productieproces, de arbeids vreugde kan worden vergroot. Loonsver hogingen zijn alleen verantwoord als zij gepaard gaan met een grotere arbeidspro ductiviteit of als deze aan de loonsver hogingen is voorafgegaan. Uit een staatje in de jongste Memorie van Toelichting op de begroting voor Economische Zaken is gebleken dat de loonontwikkeling en de arbeidsproductiviteit van 1950-1954 in ons land zo ongeveer gelijke tred hebben ge houden en dat tot einde 1954 het loonpeil in andere landen meer is gestegen dan ten onzent. Deze voorsprong is echter in de loop van 1955 kleiner geworden, met name ook ten opzichte van België, waarvan nu echter moet worden afgewacht of de in vele bedrijven ingevoerde vijfdaagse werkweek geen teleurstelling zal opleveren. Ook hier te lande is het loonvraagstuk aan de orde, omdat grotere welvaart ook de wenselijkheid van een grotere welvaart spreiding meebrengt, een terrein met vele voetangels en klemmen, dat slechts met de grootst mogelijke bedachtzaamheid mag worden betreden. Want we zullen het ten slotte van de productie en van de handel moeten hebben, gelijk die in 1955 de bron van onze welvaart zijn geweest. Het is verblijdend te kunnen constateren dat de productie op basis van 1949 100, in 1952 nog slechts 117, in 1954 tot gemid deld 141 is vooruitgegaan, maar in October een cijfer van 159 heeft bereikt. In over eenstemming hiermee was de omvang van de Nederlandse buitenlandse handel in het afgelopen jaar weer belangrijk groter met recordcijfers zowel voor de uitvoer als voor de invoer, zodat het totaal, in 1954 c.a. 20 milliard, ditmaal zeker 2 milliard groter zal zijn. Wel valt hierbij op te merken dat de invoer in sterkere mate is gestegen dan de uitvoer, met het gevolg dat het deficit op de handelsbalans uit. October reeds 1657 millioen bedroeg tegen 1304 millioen op uit. October 1954. De betalingsbalans, die de jaren telkens een flink overschot aan wees, dat in 1954 trouwens tot c.a. lh milliard is teruggelopen, zal, naar men meent, dit jaar zo ongeveer in evenwicht zijn, maar het is intussen geruststellend dat de goud- en deviezenpositie tot dusver nog stijgt en we bij de E.B.U. nog een overschot hebben van meer dan 700 mil lioen dollar. Als een symptoom van gezonde volks kracht kan voorts worden gewezen op het feit dat weliswaar ook in ons land het afbetalingscrediet snelle vorderingen maakt, maar dat tevens het tegoed bij de spaarbanken meer is gestegen dan het vorig jaar, tot uit. September met c.a. 400 mil lioen tegen 286 millioen toen en dat voorts ook de crediteurensaldi bij de ban ken zijn toegenomen als tegenwicht van de hogere debiteurensaldi. In nog veel sterkere mate zijn de collectieve besparin gen in ons land gestegen, zoals blijken kan uit de productie van de levensverzekerings maatschappijen, welke in 1953 2340 mil lioen bedroeg, in 1954 2645 millioen, maar tot eind October reeds 2490 millioen heb ben bedragen, zijnde 400 millioen meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Hierdoor is het probleem van de verhou ding tussen risicomijdend en risicodragend kapitaal groter geworden, hetgeen er, zoals bekend, reeds toe heeft geleid dat ook de Rijksfondsen een deel van hun gelden in aandelen mogen beleggen en voor de insti tutionele beleggers een transformatie-appa raat in het leven is geroepen. Overigens valt er tot dusver noch over het aanbod van risicomijdend, noch over dat van risicodragend kapitaal te klagen. Aan obli gaties werd tot eind November 1.2 mil liard geplaatst tegen '/s milliard in 1954. aan aandelen 425 millioen tegen 46 millioen in 1954 en ook voor December zijn er weer belangrijke emissies Van Gelder, Hoogovens aangekondigd, welke op de beurs goed worden ontvangen. Wat we de vorige week voor de V. S. constateerden, geldt ook van ons land, na melijk dat, hoewel de industriële investe ringen de „taakstelling" van ƒ1800 millioen per jaar hebben overtroffen, vele onder nemingen ook een groter deel van de winst aan de aandeelhouders ten goede doen komen. De meeste ondernemingen hebben in 1955 een hoger dividend uitgekeerd of hun aandeelhouders met een bonus ver rast, waardoor weer nieuw geld voor de investering is vrijgekomen. Het kan dan ook niet verwonderen dat het niveau van de aandelenkoersen aan het einde van 1955, ondanks de daling, welke sinds October is ingetreden, belangrijk hoger ligt dan een jaar geleden (225-185), waarin de z.g. internationale fondsen en de industriële aandelen het grootste aandeel hebben. Maar ook scheepvaartwaarden hebben het goed gedaan onder de invloed van de stijging der vrachtprijzen, welke in 1955 heeft plaats gehad en die voor dit jaar zeer goede resultaten doet verwachten. De grote levendigheid in de scheepsbouw be tekent uiteraard ook ruimere opdrachten aan de z.g. toeleverende bedrijven en dit alles is een afdoende verklaring voor de grote omzetten ter beurze, 811 millioen wat de aandelen betreft tot eind November tegen 787 millioen in de eerste elf maan den van 1954. En om met een sterk spre kend cijfer te eindigen, de beurswaarde van alle aandelen te Amsterdam is thans c.a. 16.3 milliard, zijnde 3Vï milliard meer dan aan het eind van het vorig jaar. Wat 1956 brengen zal weten we niet en men hoede zich voor een onbeperkt opti misme. Maar dat 1955, materieel gezien, een jaar is geweest van ongekende voor spoed, is buiten kijf. Een ijdeltuit is een nuf, een pronk ster, een modepop, een vrouw die erg op fraaie kleren is gesteld. Het twee de deel van de samenstelling: tuit, bete kent: wufte, lichtzinnige vrouw; het eerste is natuurlijk het bijvoeglijk naamwoord ijdel, dat eigenlijk bete kent: ledig, het tegendeel van vol. Nog betekent de samengetrokken vorm: ijl ongeveer hetzelfde. Men verstaat er onder: dun, luchtig. Uit de oorspron kelijke betekenis vloeit voort die van: zonder werkelijke waarde, zonder gees telijke inhoud. Daarmee is die van: lanterfantend, lichtvaardig, nauw ver want. En daaruit vloeit de betekenis: met zichzelf ingenomen, praalziek, voort. In het woord ijdeltuit gaan dus twee slechte eigenschappen schuil: licht- i zinnigheid en pronkzucht. j Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam is de voor Amerikaanse rekening, gebouwde kustmijnenveger „Roermond" overgedragen en in dienst gesteld van de Koninklijke Marine. De overdracht werd bijgewoond door de in Roermond geboren staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moor man, en de burgemeester van Roermond, mr. dr. R. Geuljans, die de longroom van het schip een opaline aanbood, vervaardigd door de glazenier Max Weiss: een voorstel ling in glas van de schutspatroon van Roer mond, St. Christoffel, tegen een achter grond, de stad Roermond uitbeeldend. De Nederlandse Spoorwegen delen mede, dat het aanbeveling verdient er rekening mee te houden, dat op Maandag 2 Januari in de eerste morgenuren niet voldoende plaats aanwezig zal zijn in alle treinen. Dit als gevolg van het vervoer van mili tairen, die na het Nieuwjaarsverlof naar de garnizoensplaatsen terug keren. Op Oude- en Nieuwsjaarsdag en op 2 Ja nuari zullen talrijke extra treinen rijden, waarvan de dienstregeling ten dele in de reisgids tussen de vette lijnen is opgeno men. De overige rijden als voor- en volg- treinen kort voor of na de treinen van de gewone dienstregeling. Mr. I. van Creveld, die de 70-jarige leeftijd bereikte, heeft afscheid genomen als kantonrechter te Amsterdam. Tijdens een bijzondere zitting van het kantonge recht heeft mr. van Creveld een beschou wing over de noodzaak van en de verant woordelijkheid bij de alleenrechtspraak in Nederland gehouden. Hij zei veel te voelen voor een psychotechnisch onderzoek van hen, die zich geroepen gevoelen tot het ambt van kantonrechter. Hij wees ook op vele bezwaren bij straf- en civiele zit tingen en eindigde met de opmerking, dat de rechter niet alleen tot taak heeft de za ken tegen elkaar af te wegen, doch dat hij deze beslissing ook moet nemen in overeen stemming met zijn geweten. Mr. G. F. Haasse, die de scheidende kan tonrechter als oudste in rang zal opvolgen, bood namens zijn Amsterdamse ambtgeno ten enkele boekwerken over het publieke recht aan. VELSEN. Zes weken geleden is te Haarlem het afbreken van de Velser voetbrug aanbesteed, hetgeen diende te geschieden voordat de ponten gingen varen. De gunning is echter nog niet geschied en het opruimen derhalve even min, doch wel vaart reeds twee weken achtereen de stoompont „Kennemerland", tot ieders groote tevredenheid overigens, zonder dat er een ketting breekt of een hekwerk losschiet. Zelfs het op- en af rijden van de stoomtram HaarlemAlk maar geschiedt zonder veel strubbelin gen. De pont heeft dus wel al bewezen, goed te voldoen. Met ingang van 1 Januari 1956 zal de heer mr. H. C. van der Mije optreden als adjunct-directeur van Grafische Bedrijven Damiate N.V., uitgeefster van onze dagblad uitgaven en algemene drukkerij. Bij het secretariaat van de „Wereld fe deratie ter bescherming van dieren" is be richt binnengekomen, dat in een natuur reservaat bij Mound City in Noord-Ame- rika duizenden eenden door de hongerdood worden bedreigd. Door de strenge koude is het water van vele vijvers geheel be vroren. Instinctmatig zijn de in nood ver kerende dieren bij honderden tegelijk naar één vijver getrokken, die zij nu zelf open houden, door dicht bij elkaar te blijven zwemmen. De wereldfederatie ter bescherming van dieren heeft zich onmiddellijk in verbin ding gesteld met één van haar leden, de Little Guild of Saint Francis for the Wel fare of Animals in New York, met het drin gende verzoek de in doodsnood verkerende eenden te hulp te komen door het neerla ten van voedsel per helicopter. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Yuma (Presb. Church) (Arizona) T. Schellingerhout, vicaris te Rotterdam. Bedankt voor Nunspeet J. J. Poot te Delft. Geref. Kerken Beroepen te Antwerpen A. T. Besselaar te Krabbendijke. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bolnes-Slikkerveer-IJssel- monde H. J. v. d. Kwast te Katwijk-Valken burg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hengelo (O.): A. Rebel te Doesburg en H. U. Westerterp te Lutten a. d. Dedemsvaart. Beroepen te Delft G. J. Buys te Papen- drecht. MUZIEK Vrijdag 30 December, Concertgebouw, 20.15 uur: Extra concert door het N. Ph. O. onder leiding van Henri Arends, met mede werking van de sopraan Gré Brouwenstijn. Het programma vermeldt onder meer de ouverture „Egmont" en de aria „Ah! Per- fido" van L. van Beethoven, balletmu ziek uit „Rosamunde", van Schubert en de Vijfde Symphonie van Tsjaikofsky. Maandag 2 Januari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende et: uur bespeling van carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. TONEEL EN DANS Vrijdag 30 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging „Geloof en Wetenschap" voert De Neder landse Comedie op „De koppelaarster" van Thornton Wilder in de vertaling van Bert Voeten. In de hoofdrollen: Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Jacqueline RoyaardsSandberg, Joan Remmelts, Onno Molenkamp en regisseur Henk Rigters. Décors: Friso Wiegersma. Zondag 1 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Guus Hermus speelt Het Nieuwe Comedia „Humpie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Bannerman. Met Magda Janssens, Bep Dekker, Johan Gobau. Guus Hermus, Robert Sobels en anderen. Décor: Lucas Wensing. Dinsdag 3 Januari, Stadsschouwburg, 14 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap geeft de balletgroep voor de jeugd „Scapino" een voorstelling van haar jubileumprogramma ter gelegen heid van het tienjarig bestaan. Uitge voerd worden „De drie paardjes" naar het gelijknamige boek van Piet Worm en „De list van Li Foe" naar een gegeven van André Derain, op muziek van Mozart. Choreografie: Jean Rebel. Woensdag 4 Januari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: De Toneelvereniging voert onder regie vin Louis Saalbom „De Kroongetuige" van Agatha Christie in de vertaling van Alfred Pleiter op. Met Liane Saalbom, Walter Kous, Lo van Hens- bergen, Ben Groenier en anderen. Donderdag 5 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De bekende actrice Charlotte Kohier zal voordragen „Frasquita", een verhaal van Pedro de Alarcón. van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Openstelling gelijk aan die van het woon huis Van Looy. Woonhuis Van Looy: Des Zondags van 14—17 uur en Donderdags van 10—12.30 en van 13.3017 uur geopend. DIVERSEN Maandag 2 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De geheelonthouders-toneelvereni ging „Nieuw Leven" voert onder regie van Jaap Kuijper „Het oude ijzer" van Hans Nesna op. Deze opvoering wordt op Dins dagavond 3 Januari herhaald. Dinsdag 3 Januari, Hotel „De Leeuwerik", 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" spx-eekt ir F. B. Carbasius Weber over „De ontwikkeling van de omgeving van Himalaya en Ganges". Woensdag 4 Januari, Concertgebouw, 14 en 19 uur: Feestdag voor bejaarden, georga niseerd door het Adoptie Comité Ouden van Dagen. Woensdag 4 Januari, Gebouw Sint Bavo, 14 uur: Drie Koningenfeestmiddag voor kinderen onder auspiciën van de R.K. Middenstandsvereniging te HaarJern. Donderdag 5 Januari, Gebouw Vrijzinnig Hervormden, 20 uur: Dr. A. Melcnior zal voor de vereniging „Weten en Werken" een lezing houden over Ierland. Vrijdag 6 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Ónder auspiciën van de vereniging „Ge loof en Wetenschap" houdt Anton Zisch- ka uit Mallorca een causerie over „Ont moetingen met beroemdheden en grote onbekenden". Vrijdag 6 Januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit. Muziekcursus door Paul Chr. van Westering ter inlei ding van de concerten door het N. Ph. O. Cinema Palace: Dagelijks tot en met Don derdag om 10 en 11.30 uur „De konink lijk reis". Op Zondag 1 Januari echter om 10.30 en 12 uur. Lido: Zondag 1 Januari, 11 uur. De olym pische film „Ontmoeting der werelden". Studio: Zondag 1 Januari, 11 uur: „On der het zuiderkruis". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 Maart. Geopend iedere werkdag, behalve Maan dag, van 1115 uur en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10r-17 uur, des Zondags van 13—16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 9—12 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ten toonstelling van appliqué's en ceramiek van Josje Smit. Tot 10 Januari geopend op werkdagen van 1017 uur. Museum „Het Huis van Looy": Tot 9 Januari expositie van werken van leden

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5