I LOENDERSLOOT'S Problemen „Neeltje" een kwartier lang omgekeerd, schipper verdronken, maar het mysterie is gebleven GEZELSCHAPSPELEN Kennemer voetbalclubs hadden in 1955 de wind in de zeilen Velsens Cultureel leven in de komende week m inn iiii üiii Raad voor de Scheepvaart terug naar 7 October 1954 Studie van de dynamiek der golven voor Nederland nodig en nuttig Warenhuis Twee trawlers botsten op elkaar VANAF HEDEN PP'S mg op de honderd velden m m m m m w I Alles voor Oudejaarsavond Diverse Plasticfabriek in de Dirksstraat Zeeman opgepikt die al 30 uur had gezwommen Onderzoek IJm. 99 - Sch. 225 begonnen Feestavond bij koperen priesterfeest kapelaan Kampsehöer Balwedstrijden voor „Suomi" met bal na van onze degelijke, soliede kwaliteitsartikelen. HEREN- en JONGENSCONFECTIE - LONNEKER WERKKLEDING HEREN- en JONGENS ONDERGOED HERENMODES PYAMA'S mm ZIET ONZE ETALAGES! Profiteert van de VELE KOOPJES (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Hü WÊ up mB HP lilI 11 H S XP HP Él fff p lil Jü 11 8 Él 8 H XE H Hf §§j B jg§ nn fel ÏU BS fi B n§ Üf lÉ! Él 1^1 I HH lÉI „De IJmond vissers" klaverjasten V li IJ l.'AG 3 0 DECEMBER 1955 HET ZELDZAME VISSERSDRAMA, dat zich in de wilde namiddag: van de 7e October 1954 afspeelde op de onherbergzame golftoppen van de Noordzee, toen daar de kleine kotter „Neeltje" (UK 60) kantelde, een kwartier lang ondersteboven bleef drijven en zich daarna weer oprichtte, echter zonder de schipper Jan van de Berg in het stuur huis, is gistermiddag voor de Raad voor de Scheepvaart in de Amsterdamse koop mansbeurs nogmaals tot in de finesses besproken. Het raadsel is niet opgelost en de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. M e t z kon in zijn conclusie niet meer zeggen, dan dat de helse krachten van deze Octoberdag de Urker kotter blijk baar als een speelbal voor zich uit hebben gedreven en tenslotte te machtig werden. Hoewel, zowel naar het oordeel van de heer Metz als naar de mening van de raads leden een onderzoek naar de dynamische bewegingen in de golven en vooral in de grondzeeën, die deze „Neeltje" waarschijnlijk noodlottig zijn geworden, het over wegen waard is. In de Wageningse proeftank heeft men er de apparatuur voor en de toekomst der kleine schepen kan er alleen maar door gediend worden. Het mysterie kon niet worden opgelost tijdens deze zitting, waar twee overleven den van het ongeluk hun relaas deden matroos A. Post en motordrijver Piet van de Berg. Het kon evenmin worden ontraad seld tijdens de uitgebreide proeven en be rekeningen, die in Delft met de Neeltje zijn uitgevoerd, want daar bleek, dat de stabi liteit van het kottertje buitengewoon groot was. Geen onrustbarende weerberichten De kotter, die thans onder Enkhuizense merken vaart, was in die Octobermaand uitermate zeewaardig en nog vrij nieuw. Op de zevende viste schipper van de Berg Noord-West van Terschelling, toen het weer slechter werd. Daar er echter uit de Nederlandse weerberichten geen ongerust heid bleek, besloot men ondanks de ver wachtingen voor toenemende wind door te vissen. De wind werd echter een storm uit het Noordwesten, die de golven op de grens van diep en ondieper water bij vuurschip TerschelHingerbank tot ongekende hoogte opjoeg en de grondzeeën met donderend geweld deed oprijzen. Er sloeg een ruit van de stuurhut in en met oliegoed werd deze kleine, maar lastige schade voorlopig ge klaard. Toen echter het bazaanzeil uit de lijken werd geslagen, werd de situatie ernstiger, want de Neeltje luisterde daardoor niet meer zo nauwkeurig naar het roer. Men mande het steigerende scheepje echter niet temin en terwijl de schipper in de brug bleef, gingen de vier overige opvarenden naar het vooronder. Nauwelijks hadden zij het luik boven het hoofd dichtgetrokken, of de kotter helde sterk over bakboord, kwam plat te liggen en sloeg om. Water stroomde het logies binnen door de schoorsteen van de kachel en in het aardeduister het licht sloeg uit wolkte de stoom uit de dovende kachel door het kleine logies. Een afgrijselijk kwartier lang heeft de Neeltje met de kiel boven op de wilde golven ge dobberd van vier uur tot kwart over vier om zich naarna over dezelfde kant op te richten. De klok was blijven staan en de beide mannen, d'ie gisteren voor de raad dit ver- ADVERTENT1E vindt U in KENNEMERLAAN o.a. notenkrakers appelboren alle bak- en braadartikelen borrelglaasjes enz. enz. w.o. het veel gevraagde Scrabble- Monopoly- spel Board-script- i enz. Oudejaarsavond om zes uur gesloten! Diverse andere industriële uitbreidingen toegestaan Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 28 December 1955 vergunning ingevolge de hinderwet is verleend aan: I. de Plastic Packing n.v. te Amsterdam, tot het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen en vormen van thermoplas tische vellen in het pand Dirksstraat nr. 3 te IJmuiden; II. de firma W. Zwier en Zn. te IJmuiden, tot het oprichten van een garage- en stal- lingbedrijf in het pand Bloemstraat nr. 34 te IJmuiden; III. Van den Berg's papierwarenfabriek n.v. te Santpoort, tot het wijzigen en uit breiden van de papierwarenfabriek in het perceel Bloemendaalsestraatweg nr. 1 te Santpoort; IV. N. Parlevliet jr. te IJmuiden, tot het oprichten van een visfileerinrichting in de rijksvishallen A, nrs. 15 en 16 te IJmuiden; V. D. Rijperman te IJmuiden, tot het uit breiden van de brood-, koek- en banket bakkerij in het perceel Casembrootstraat nr. 22 te IJmuiden (Oost); VI. de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van de kooksfatoriek '55 van het bedrijf, door: a. het bijplaatsen van de batterijen V en VI door het opstellen van 65 werktuigen en motoren in de bij- productenfabriek; b. het bijplaatsen van 87 werktuigen en 103 electromotoren ten be hoeve van de '-olenopslag en de transport banden; c. het bijplaatsen van 48 werktui gen en 50 electromotoren ten behoeve van de kooksverwerking en de kookszeverij III, welke inrichtingen zich bevinden op het hoogoventerrein te IJmuiden. haal opnieuw vertelden hebben daaraan kunnen zien, dat de kotter een kwartier lang in deze ongebruikelijke stand was blijven drijven. Gelukkig stond de kachel vast in de spanten, maar het werd wel erg benauwd herinnerde matroos Post zich. Toen de kotter weer rechtop gekomen was en de bemanning zich aan dek begaf, ble ken de trawllborden door het stuurhuis heengeslagen te zijn tot achter het rad maar de schipper was verdwenen. Tot de volgende dag heeft men gezocht, daarbij geassisteerd door een passerende tanker, maar vergeefs en daarna is koers gezet naar IJmuiden, gesleept door een behulp zame collega. Moeilijk stuk brood „Jullie moet wel onder heel moeilijke omstandigheden je brood verdienen" merk te de president van de raad, mr. A. Dirk zwager op, toen hij met de behandeling begon. Het was een prachtscheepje dat was wel bewezen door de nauwkeurige on derzoekingen in Delft. Vlak langs de wind had men liggen steken op een ruige zee, waar dit type kotters in theorie wel tegen bestand is. Luiken dicht en alles gezekerd. Toen is het gebeurd, vlak bij de SE 3 boei, waar een twintig tot dertig meter water staat op de grens van de ondiepten en de grondzeeën dus een enorme kracht kunnen bereiken. Tijdens de orkaan, die de storm werd is het schip 180 graden gedraaid en, zo vertelde de heer Metz in zijn conclusie, ir. P. L. Herfst uit Delft heeft noch het om- siaan noch het richten kunnen verklaren. Want in omgekeerde toestand zou de UK 60 theoretisch gesproken nog stabieler moe ten zijn dan rechtopEr is dus geen andere gevolgtrekking mogelijk, dan dat een scheepje als de UK 60 niet bestand is geweest tegen de uitzonderlijke krachten van deze middag. Mogelijk was het beter OSLO (United Press) Arne Nicolay- sen, een 25-jarige Noorse zeeman die op Kerstavond van het Noorse vrachtschip „Hoegh Silverspray" (9800 ton) tussen New Orleans en Philadelphia in zee viel, is dertig uur later, na 60 mijl te hebben rondgedreven, door het Britse vrachtschip „British Surveyor" opgepikt. Toen Nico- laysen ter hoogte van de vuurtoren „Dry Tortugas" werd vermist gaf de kapitein on middellijk opdracht de steven te wenden en de man te zoeken. Na urenlang vruchteloos zoeken zette het schip de reis voort. Alle hoop was opgegeven. In Noorwegen deelde een predikant het slechte nieuws aan de moeder van Arne mede. Dinsdag werden echter telegrammen ontvangen waarin stond dat Arne gered en op weg naar Engeland was. De Surveyor wordt op 15 Januari thuis verwacht. geweest de heer Metz wilde deze sug gestie in het algemeen uitspreken de ondiepten bij het aanwakkeren van d:e storm zo ver mogelijk uit de weg te blijven en daarmee de levensgevaarlijke grond zeeën. In Duitsland is onlangs een publicatie verschenen over de krachten, die er in de golven werken, waarbij speciaal aandacht is besteed aan het risico voor kleine sche pen en de heer Metz sprak de hoop uit, dat Nederland zich binnenkort eveneens op wetenschappelijk niveau met deze matérie zal kunnen gaan bezighouden. Laten drijven? Uit de raad werd vragenderwijs opge merkt, of het niet beter zou zijn in gevaar lijke omstandigheden als die, waaronder de UK 60 kenterde, het schip maar te laten drijven, maar de inspecteur-generaal voer de daar tegen aan, dat het verdagen op de kust in zulk een geval niet denkbeeldig zou zijn. De raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen in deze aangelegenheid. De Raad voor de Scheepvaart is gisteren eveneens begonnen aan de openbare be handeling van de aanvaring tussen de trawler „Batavia" (IJM 99) thans de „Caroline" en de „Deli" (SCH 225) in de avond van de 25e Augustus van dit jaar. Aangezien de schipper van de „Deli" niet aanwezig kon zijn, zal deze zaak later worden voortgezet. Uit de verklaringen van schipper C. Bal, die ten tijde van de aanvaring het bevel over de toenmalige „Batavia" voerde, bleek dat het weer zeer goed was en dat de „Batavia" temidden van een groep traw lers viste. De roerganger was een ongedi plomeerd matroos, schipper Bal zelf zocht zijn positie na met behulp van de Decca- apparatuur in de kaartenkamer, die direct naast de stuurhut ligt. De „Deli" voerde behalve een carnavalsvuur enige andere, naar de Raad meende „onmogelijke", vuren, omdat het stuurboordslicht defect was. De Scheveninger voer, aldus schipper Bal, zonder dat er iemand op het dek of in de brug te zien was, recht op de „Batavia" in, waar men aanvankelijk dacht, dat er nieuwsgierigheid omtrent de buitgemaakte haring in het spel was. Maar toen de koers tot op enige honderden meters van de IJmuidenaar nog niet veranderde, en het schip niet reageerde op enige stoten op de fluit van de „Batavia", heeft schipper Bal gestopt, om de „Deli" niet in de mid scheeps te krijgen. De SCH 225 ramde de IJM 99 vlak achter de galg, waardoor ver der vissen onmogelijk was en de trawler naar IJmuiden moest terugkeren. Men toonde zich enigszins verwonderd, dat de schipper van de „Batavia" niet op de brug stond ten tijde van de aanvaring en er werd voorts critiek geleverd op het feit. dat de verklaring van de schipper zelf sprak van „vier streken", terwijl de roer ganger de tegenligger „dwars" zag naderen. Met de heer J. Metz, inspecteur-generaal voor de scheepvaart, was de Raad van me ning, dat de „Batavia" beter tijdig en ge heel had kunnen stoppen ondanks het risico, dat daardoor de lijnen in de schroef waren geraakt: -nu was de hele galg in elkaar gevaren. Schipper Bal bestreed deze opvatting, maar niettemin voelde de Raad zich onbevredigd, daar het ongeluk onder de meest ideale weersomstandigheden is gebeurd. Zodra de roerganger en de schip per van de „Deli" gehoord kunnen worden, zal deze zaak worden voortgezet. Naast de kerkelijke plechtigheden had gisteravond in de grote zaal van het Bever- wijkse K.S.A.-gebouw de wereldlijke hul diging plaats wegens het koperen priester feest van kapelaan Kampsehöer. Bleek reeds bij de officiële huldiging hoe populair deze geestelijke in Beverwijk is, ook gister avond getuigde een volle zaal van het publieke medeleven met dit feest. Na het openingswoord van pastoor Vollebrecht, die allen een hartelijk welkom toeriep, speelde het T.O.V.-orkest een walsenpot- pourri, waarna de misdienaars een stukje opvoerden, dat enkele gedeelten uit de jeugd van de jubilaris weergaven. Hierna speelde het orkest een mars en besloot het kerkkoor het eerste deel van de avond met de Priestercantate van Herman Strategier. Na de pauze voerden enkele leden van T.O.V. onder regie van H. Tros het bekende spel van Henri Geon „Het gastmaal der Kinderen" op. Het was wel te merken, dat dit in zeer korte tijd was voorbereid, het geen af en toe aan de spanning afbreuk deed. Tot slot dankte kapelaan Kamp sehöer allen die hadden medegewerkt om deze avond te doen slagen, en in het bij zonder zijn collega kapelaan Hogema, als mede zijn vader en moeder die speciaal hiervoor waren overgekomen. De Kennemerstaten Atletiekvereni ging „Suomi" zal op Nieuwjaarsdag 's mid dags op het sportpark „Watervliet" voor haar leden onderlinge wedstrijden met voetbal en handbal organiseren. De dames en meisjes gaan handballen en voor de heren en jongens is voetbal en handbal gecombineerd. Om deze wedstrijden volledig te doen zijn is er 's avonds in het sportpaviljoen voor de leden een ,,bal"-masqué, waaraan verschillende attracties worden verbonden Wie aan het einde van het jaar een terugblik werpt op de verrichtingen van de Ken- nemer KNVB-clubs, moet merken dat geen enkele van deze clubs momenteel de on derste plaats bezet en een aantal harer zelfs een behoorlijke plaats op de competitie ladder inneemt: Wijk aan Zee, VSV, Beverwijk, DEM en Waterloo, terwijl Storm vogels, hoewel niet in de bovenste regionen huizend, toch een zeer behoorlijke kans maakt om straks tot de ere-divisie van de KNVB te worden toegelaten. De blauwwitten toch beschikken over een goed elftal, dat in staat is om iedere ploeg uit de hoofdklasse met succes partij te geven, wat diverse sterke clubs reeds ondervonden hebben. De strijd in Storm vogels' afdeling is ongetwijfeld zwaar, maar men kan er zich van overtuigd hou den, dat Snoeks c.s. nog menig puntje zul len binnen halen. VSV nummer twee Met twee punten minder dan RCH bezet VSV in haar afdeling de tweede plaats. Of de roodwitten nog met de Haarlemmers van plaats zullen verwisselen, zal groten deels afhangen van de prestaties van de voorhoede, welke linie bepaald een zorgen kind van VSV's technische commissie is. Beverwijk ook hoog In de tweede klasse A staat Beverwijk ook op de tweede plaats, maar veel kans, dat het Hollandia van de erezetel zal ver dringen, bestaat er naar onze mening niet. Daarvoor speelt de club uit Hoorn te con stant en heeft zij een te mooie voorsprong. Bescheidener De Kennemers en VVB nemen momen teel (nog?) een bescheiden plaatsje in hun afdeling in. Vrees voor de onderste plaats behoeven ze evenwel niet te hebben, want de rode lantaarn schijnt nu reeds voor Helder bestemd te zijn. Wijk aan Zee en Vitesse In de derde klasse A zetelt Wijk aan Zee op het gestoelte der ere. De kans is groot, dat zij zich hiervan niet laten ver dringen, want na tien wedstrijden zijn de badmensen nog steeds ongeslagen en speelden slechts tweemaal gelijk (thuis te gen Velsen en Alcm. Victrix). Hun ern stigste concurrent is Vitesse met 3 ver- liespunten meer, maar met de wetenschap, dat het de Wijk aan Zeeërs nog in Castri- cum op bezoek krijgt. De twee Santpoorters De beide Santpoortse derde klassers huizen in de middenmoot. Zij speelden tot dusver nog al wisselvallig - vooral op Ter rasvogels' prestaties valt weinig peil te trekken - zodat we vermoeden, dat ze bei de wel tot de middengroep zullen blijven behoren, mogelijk in gezelschap van ADO, dat, na een zwakke start, de laatste tijd beter voor de dag komt. CSV en Kinheim CSV en Kinheim moeten'op hun tellen passen. Wel staan ze momenteel nog niet op de onderste plaats, maar de situatie is toch reeds zo, dat ze meer verliespunten hebben dan RKAFC, dat evenwel minder wedstrijden gespeeld heeft. Waterloo naar de top? In de vierde klasse E houdt Waterloo de eer van Kennemerland hoog. Het staat op de derde plaats met twee punten achter stand- op koploper NAS, van welke club het op eigen terrein met 3-1 won. Wie weet, welke snode plannen de Waterloërs nog meer hebben. ADVERTENTIE ^oeccoGj^jaaA Konnemer/aan 6i IJmutclen Gesloten - Naar wij van gemeentelijke zijde verne men, zal de gemeente-secretarie morgen, Zaterdag 31 December 1955 en Maandag 2 Januari 1956, voor het publiek geopend zijn van 9 tot 10 uur. Voorts verzocht men ons belanghebben den er nog eens op te wijzen dat alle af delingen van de secretarie iedere werkdag van 9 tot 12 uur geopend zijn. Wijzigingen in de openstellingsuren bij bijzondere ge legenheden, worden tijdig ter kennis van het publiek gebracht. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 31 Nog enkele dagen en het is 1956. Twee belangrijke damevenementen zal het nieuwe jaar de Nederlandse dammers brengen. In April 1956 zal het 45 jaar geleden zijn dat de Koninklijke Nederlandse Dambond werd opgericht. In November 1956 zal in Nederland de strijd ontbranden tussen Russen, Fransen, Amerikanen, Brazilianen, Nederlanders, Zwitsers, Belgen en Italianen, om de wereldtitel dammen op de hon derd ruiten. Een stuk geschiedenis Tweeenzestig jaar geleden waren drie Nederlandse dammers in „Kornert" in de Pool te Rotterdam bij elkaar om als gast heren op te treden en de Franse organisator Lerlercq te ontvangen. De namen van deze drie Nederlanders waren: C. G. Vervloet, Constant Stams en J. Blankenaar. Toen werd de grondslag gelegd voor het wereldkam pioenschap dammen, welke een halve eeuw regelmatig tussen Franse en Nederlandse dammers werd gespeeld. De dammers der andere landen kregen geen kans omdat de speelkracht der Nederlandse en Franse spelers voor hen te hoog stond. Een halve eeuw hebben Franse en Nederlandse mees ters om de beurt de 'wereldtitel in handen gehad. Voor Nederland in 1912 Hoogland, 1928 Ben Springer, 1948 Piet Roozenburg. Voor 1912 de Fransman Isidore Weiss, 1925 Bizot, 1926 Fabre, 1934 Raichenbach, 1945 Pierre Chestem. Maar in de na-oorlogse jaren, toen de In ternationale dambond was opgericht, werd de speelkracht van Italianen, Belgen en Ca nadezen sterker en zonder vertegenwoordi gers van deze landen is nu een toekomstig wereldkampioenschap ondenkbaar.. Verheugend is mee te delen dat aan het wereldkampioenschap November 1956 voor het eerst ook Russische dammeesters en damspelers uit Brazilië zullen deelnemen. En van de speelkracht en verrichtingen van deze dammers weten wij bijna niets, zodat het een open vraag blijft wie de wereldtitel dammen op de honderd ruiten zal winnen. In 1952 was het optreden van Dagenias (een Canadees) een openbaring: hij had de titel voor het grijpen. Dagenias werd een zeer goede tweede, net achter Roozenburg. De tijd, dat Fransen en Nederlanders onder elkaar uitmaken wie wereldkampioen dammen wordt, is voorbij. Oprichting Nederlandse Dambond Voor April 1911 waren er twee dambon- den in Nederland. In die gedenkwaardige maand kwam de fusie tot stand en werd de Nederlandse Dambond opgericht. De oudste damclub in Nederland, Constant, werd in 1899 opgericht te Rotterdam en in 1900 het thans nog theoretisch bestaand VAD. Van deze club nam de Nederlandse Dam bond in 1911 het bondsorgaan „Het Dam spel" over, dat nog maandelijks onder de dammende leden verschijnt. Thans telt de dambond 8000 leden en organiseert hij jaar lijks wedstrijden om het kampioenschap van Nederland en internationale ontmoetingen. Wij willen geen namen noemen van de dammers die de Nederlandse Dambond hebben groot gemaakt, doch twee namen blijven om speltechndsche redenen voor al tijd aan ons spel verbonden. Constant Stams was de geniale voorloper van J. B. de Haas. En om te laten zien dat er sterk werd ge speeld de eerste jaren volgen hier een paar fragmenten. Wm wm mm m 'BM 'BvS. m Sszl fel Jammer dat de bezetter aan het werk van de geniale eindspelcomponist Izaak Presburg een einde heeft gemaakt. Presburg was een zeer sterk speler en zijn grote verdienste lag op de vier tegen één eindspelen. éy ,™y/. ém. In dit fragment was De Haas aan zet met wit en de wijze waarop de grondlegger van het wetenschappelijk spel won is geniaal. Er volgde 1. 38—33 1822. Dit moet wel anders volgt voor zwart stukverlies. 2. 33—29 13—18; 3. 31—27 21x32; 4. 39—33 28—30; 5. 35x24 23x34; 6. 24—20 15x24; 7. 4338 32x43; 8. 48x10 en wit wint. Vier zwarte stukken op 5, 22, 23 en 26. Wit dam op 16. Wit aan zet forceert remise. Wij laten de oplossing aan de lezers over omdat het leerzaam en de moeite waard is zelf remise te vinden. Ook hier past Presburg een eigen idee toe. De dam moet nu eens actief, dan weer passief optreden om het gelijke spel af te dwingen. Oplossingen Eerst de oplossing van het derde wed- strijdvraagstuk van onze Decemberprijsvraag. Het was een vraagstuk van A. P. de Zwart in Haarlem. De stand in cijfers is als volgt: Wit: 16, 21, 25, 28, 32, 34, 35, 38, 40, 41, 42 en 50. Zwart: 6. 9. 10. 12, 13, 15, 19, 23, 24, 27, 29, 36 en 45. Wit speelt en wint door: 1611, een moei lijke sleutelzet. 6x26 A. 32x21, 23x43, 34x3, 36x38, 3x17, 45x34, 35—30, 24x35, 25—20, 15x24, 17x6, 26x17, 6x40 over 22 en 4 - 35x44 en 50x48. Prachtig! A. 16—11, 27x7, 28—22, 36x47, 22—17, 13x22, 42—37, 47x33, 32—28 en met de slag na 3 volgt na 45x34 een rondslag. De stand van de oplosserswedstrijd na het derde vraagstuk is als volgt: E. Andrea, Velsen-Noord 3 punten A. W. Beukema, Velsen-Noord 3 J. J. Wesselius, Driehuis 3 G. Zuiderduyn, Santpoort 3 J. H. Bakhuys, Santpoort 3 G. Huigen, IJmuiden 2 W. v. Middendorp, IJmuiden 2 U. G. Ploeg, IJmuiden 2 G. Bal, Velsen-N. 1 C. Blok, IJmuiden 1 5e wedstrijdvraagstuk M. ÜH Zwart 14 stukken op: 1, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 18, 23. 25, 28, 29, 33 en 36. Wit: 16, 17, 19, 21, 27, 30, 31, 35, 37, 38, 41, 42, 43, 47 en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Brieven. Enige lezers. Het verheugt ons dat de com posities van C. Kramer zo in de smaak vallen. Vooral de laatste problemen van de jonge auteur zijn zéér goed. v. d. K. te Velsen-Noord. Op 21 Januari is er in het DCIJ-clublokaal een gezellige samenkomst van leden en oud-leden wegens het 6e lustrum. U bent van harte welkom. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. De onderlinge strijd bij St. Thomas De Castricumse damclub St. Thomas heeft in hötel Sport-Duinzicht haar onder linge wedstrijden voortgezet. De uitslagen zijn als volgt. Afdeling 1: P. Rietveld-A. de Zeeuw 2-0; B. Beentjes-Joh. van Vel- zen 1-1; C. v. d. Himst-P. Ruiter 2-0. Af deling 2: S. Groentjes-A. Collet 0-2; J. Groen-C. Juffermans 1-1; P. v. d. Himst- R. Stet 2-0; L. de Ridder-Th. Graas 0-2. Afdeling 3: J. van Lier-W. Admiraal 0-2; L. Valkering-D. Konijn 2-0; B. Louman- P. de Vries 0-2; A. Bakker-Th. Hollander 2-0. Aan de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van de Zaanstreek zal in de hoofdklasse worden deelgenomen door de heren A. J. Geuke en A. de Zeeuw. In hoofdklasse b komen de heren B. Been tjes en C. v. d. Himst uit, C. Ory in de eerste klas en A. Collet in de tweede en derde klas. December 1955 'tot en met Zaterdag 7 Januari 1956. MAANDAG 2 t/m ZATERDAG 7 JAN.: Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. MAANDAG 2 JANUARI: Nutsbibliotheek, geopend van 19 tot 21.30 uur Heidestraat IJmuiden (O.). WOENSDAG 4 JANUARI: Partij v. d. Arbeid, afd. IJmuiden, Jaar wisselingsbijeenkomst, 20 uur Cultureel Gebouw IJmuiden, mmv de cabaretgroep „De Valreep" uit Amsterdam en de IJmuider Volksstem. Spreker: M. Sluyser. DONDERDAG 5 JANUARI: Groninger Ver. „Mousliörn", contact avond, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abe lenstraat. VRIJDAG 6 JANUARI: Nutsbibliotheek, als Maandag. ZATERDAG 7 JANUARI: IJmuider Concourscommissie, Postdui- vententoonstelling, geopend van 17 tot 22 uur zaal Zomerlust., Santpoort. BIOSCOPEN Thalia: Zaterdag t/m Woensdag 20 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes (Oudejaarsavond 19 uur). Zondagmiddag (Nieuwjaarsdag) 15 uur: het leven is geen lolletje. Donderdag 5 Januari, 20 uur: Botsende hartstochten. Nieuwjaars dag voorstellingen om 15, 19 en 21.15 uur. Rex: geen opgave ontvangen. Ter versterking van het contact tussen de leden heeft de Beverwijkse hengelsport vereniging „De IJmond Vissers" in „Park zicht" een klaverjaswedstrijd gehouden waarvoor een grote belangstelling be stond. De voornaamste uitslagen waren: H. Henneman 5824 pnt; 2. mevr. v. d. Wel 5754 pnt; 3. mevr. Veenstra 5399 pnt; 4. T. Engelhart 5133 pnt; 5. G. Winter 4929 pnt; 6. B. Sondorp 4907 pnt; 7. mevr. Hen neman 4880 pnt; 8. J. v. Kempen 4867 pnt; 9. P. Boerkool 4839 pnt; 10. C. Gebhard 4765 pnt. De poedelprijs was voor H. 'Kra nenburg met 3004 pnt. „Pat-Mat" speelde onderling De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Ken- nemer Schaakclub „Pat-Mat" zijn: Afdeling I: J. ZoontjesP. Hart remise; ir. D. G. HuygenA. de Vries 10; J. L. StrengersB. Wulms 10; W. Steeman J. C. de Haas afg. Afdeling II: J. A. RoodenbergK. Comis afg.; E. EkhardtL. Mostertman remise; 5. S. OppenheimerB. de Heer 1—0; J. SonneveldP. N. Janssen afg. Afdeling III: J. SauerM. N. Pranger 10; J. v. DijkB. Sauer 10. Afdeling IV: W. Buist—E. Toffoli 0—1; L. BruinzeelH. Steeman 01; J. v. d. WijngaardA. W. Labert 01; ing. A. W. FatterJ. L. v. d. Meer afg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7