Sport in het kort Malik opent schaaktournooi White Stars moest tegen DECO flinke tegenstand overwinnen De gele kamer Euwe wint ook derde partij in tweekamp Europees kampioenschap voor dravers De basketbalcompetitie FEUILLETON Betaling abonnementsgeld per giro Om de schaaktitel Slechts één Chef de Mission voor Duitse ploeg Ook wedstrijd in Nederland Turnlust 50 jaar Voetbal De standen in de Engelse league Nederlands jeugdelftal voor Nieuwjaarsdag Internationale trainings kampen voor korfballers Toto-omzet in 1955 bijna 10.000.000 gulden Dammen Nog geen beslissing tussen HDG en Jozef Blankenaar LIKDOORNS WONDEROLIE door Mary Roberts Rinehart V R IJ D A G 3 0 DECEMBER 19 5 5 Op deze foto ziet men hoe Jacob Malik, de Russische ambassadeur in Groot-Brit- tannië, voor de Spaanse schaakkampioen J. Dies del Corral de eerste zet deed in het jaarlijkse internationale schaaktournooi van Hastings. -De Spaanse meester, die naast de heer Malik staat, kwam in zijn eerste partij uit .tegen de 23-jarige oud kampioen van Leningrad, V. Korchnoi. Aan het tournooi nemen 130 schakers uit vele landen deel'. Voor de eerste ronde van het interna tionale schaaktournooi in Hastings wer den de volgende partijen gespeeld: Taima- nov (Rusland)Olafsson (IJsland) 01; Golombek (Gr.-Br.)Ivkov (Joegoslavië) remise; Fuller (Gr.-Br.)Persitz (Israel) remise; Del Corral (Spanje)Korchnoi (Rusland) afgebroken; Penrose (Gr.-Br..) Darga (West-Duitsland) afgebroken. De resultaten van de tweede ronde wa ren: Taimanov (Rusland)Golombek (Gr.-Br.) remise; Darga (West-Duitsland) Olafsson (IJsland) remise; Del Corral (Spanje)Penrose (Gr.-Br.) remise; Korchnoi (Rusland)Persitz (Israel) re mise,' Ivkov (Joegoslavië))—Fuller (Gr.- Br.) remise. Afgebroken partij uit de eerste ronde: Del Corral (Spanje)Korchnoi (Rusland) 0—1. Na twee ronden luidt de stand: 1 en 2 Korchnoi (Rusland) en Olafsson (IJsland) U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post ab onnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE jOCJOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXJCOOCOOOOOOCOfYY-* <jnc<)LAXjtXXXXO De derde partij van de tweekamp om de Nederlandse schaaktitel tussen J. H. Don- ner-M. Euwe is door Euwe gewonnen. Donner gaf de strijd op bij de 39ste zet. Euwe heeft na drie partijen de leiding met 2/2—'/>. I-Iet verloop van de derde partij was als volgt: Wit: Euwe; zwart: Donner. 1. c2-c4 Pg8- f6; 2. d2-d4 e7-e6; 3. Pbl-c3 d7-d5; 4. c4xd5 e6xd5; 5.Lcl-g5 c7-c6; 6. e2-e3 Lf8-e7; 7. Ddl-c2 Pb8-d7; 8.Lfl-d3 Pf6-h5; 9. Lg5xe7 Dd8xe7; 10. Pgl-e2 g7-g6; 11. 0-0-0 f7-f5; 12 Pe2-f4 Ph5xf4; 13. e3xf4 De7-d6; 14. Thl-elf Ke8-f7; 15. g2-g3 Pd7-f6; 16. Pc3- e2 Lc8-e6; 17. Pe2-gl Ta8-c8; 18. Pgl-f3 Kf7-g7; 19. Kcl-bl Th8-e8: 20. Tdl-cl Pf6-e4; 21. Pf3-e5 Dd6-b4; 22. f2-£3 Pe4-d6; 23. Dc2-f2 Pd6-b5; 24. Ld3xb5 Db4xb5; 25. Tcl-c3 Db5-b4; 26. Tc3-b3 Db4-e7; 17. Pe5-d3 b7-b6; 28. Tb3-c3 De7-d6: 29.Tel- cl Tc8-c7; 30. Df2-c2 Le6-d7; 31. b2-b4 b6-b5; 32. a2-a3 Te8-e3: 33. Pd3-e5 Te3xc3; 34. Dc2xc3 Ld7-e8; 35. Kbl-b2 Kg7-f8; 36. Tcl-el Tc7-e7; 37. Tel-e3 Dd6-f6; 38. Dc3-c5 Kf8-g8? 39. Pe5-g4. Zwart geeft het op. 1 '/z punt, 3, 4, 5 en 6 Persitz (Israel), Ivkov (Joegoslavië), Fuller (Gr.-Br.) en Golom bek (Gr.-Br.) ieder 1 punt; 7 en 8 Penrose (Gr.-Br.) en Darga (West-Duitsland) ieder punt en een afgebroken partij; 9 en 10 Del Corral (Spanje) en Taimanov (Rusland) ieder '/s punt. Het I.O.G. heeft het verzoek van Oost- Duilsland afgewezen om twee chefs de mis sion toe te laten één uit Oost- en een uit West-Duitsland voor de Duitse ploeg die aan de Winterspelen zal deelneemn. Dit zou in strijd zijn met de Olympische reglementen. De president van het I.O.C., Avery Brun- dage heeft in overweging gegeven een chef de mission te benoemen uit dat deel van Duitsland dat de meeste deelnemers levert voor de spelen. De verhouding in dit opzicht is ongeveer 4. tegen 1 .in het voordeel van West-Duits land. dat reeds een chef de mission heeft aangewezen en niets voelt voor het jongste Oo9t-Duitse voorstel om deze post afwisse lend door vertegenwoordigers van Oost- en van West-Duitsland te doen bekleden. In 1956 zal bij wijze van proef voor de eerste maal bij de drafsport een Europees kampioenschap voor dravers worden uit geschreven, waar Nederland dank zij de be langstelling die de stichting „Draf- en Ren sport" voor dit plan heeft, ook by betrokken zal zijn. De Europese Unie voor de Draf- sport, die eind November in Milaan werd opgericht/ telt reeds de volgende landen als lid: Frankrijk, Italië, Duitsland, Zweden, België, Denemarken, Oostenrijk en Neder land. De Europese Unie heeft besloten het kam pioenschap van Europa voor dravers uit te schrijven over zes wedstrijden, waarvan er 2 in Frankrijk worden gehouden, en ver der in Italië, Duitsland, Zweden en Neder land ieder een. De Grand Prix des Pays Bas. die op 8 Juli op Duindigt is vastgesteld, zal gelden voor deze serie draverijen om de Europese titel. Uiteraard zal de buitenlandse deelneming aan de Grand Prix des Pays Bays in 1956 zeer sterk zijn. De bepaling is gemaakt, dat bij het niet deelnemen van een voor de titel ingeschreven paard, dit paard acht verliespunten krijgt. De puntentelling is eenvoudig: de winnaar van elk der zes draverijen ontvangt 1 punt, nummer 2 twee punten, nummer 3 drie punten enz. Het paard dat over de zes races het minste aan tal punten totaliseert, zal de Europese titel hebben veroverd. De eerste draverij voor de titel wordt reeds op 29 Januari in Vincennes gehouden, want dan staat de Prix d' Amérique op het programma, welke als onderdeel van dit kampioenschap zal gelden. De data van de vier andere draverijen voor de Europese titel zijn nog niet vastgesteld. Aan de hand van de ervaringen, in 1956 opgedaan, zal een definitief reglement voor dit Europees kampioenschap worden samen gesteld, dat dan voor 1957 zal gelden. Het staat thans reeds vast, dat voor de Grand Prix des Pays Bas een prijzengeld van f 20.000 beschikbaar is. De gymnastiekvereniging Turnlust in Haarlem houdt op Zaterdagmiddag 7 Januari van half vier tot vijf uur receptie ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan. De receptie vindt plaats in restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem. Op Zaterdag 21 Januari 1956 wordt voorts in het Concertgebouw de jubileum-turn- revue „Koning Turnlust 50 jaar" opgevoerd. Medewerking daaraan verlenen het dames- en herenkeurcorps van de KTK. Daarna is er bal. De standen in de Engelse eerste divisie zijn na de wedstrijden van het Kerstweek- einde als volgt: Manchester U. 25 32 B. Wanderers 23 25 Blackpool 24 29 Manchester C. 23 24 Luton Town 24 28 Preston N. E. 25 24 Cliarlt. Athl. 25 28 W. Bromw. A. 24 23 Bumley 24 27 Birmingh. C. 25 23 Wolverh. 23 26 Arsenal 24 22 Portsmouth 23 26 Cardiff City 24 20 Sunderland 23 26 Tottenh. H. 24 17 Newcastle U. 24 26 Sheffield U. 24 17 Chelsea 24 26 Aston Villa 25 17 Everton 25 26 Huddersf. T. 23 16 In de tweede divisie is de stand thans: Sheffield W. 25 31 Nottimgh. For. 23 25 Bristol City 24 29 Barnsley 25 24 Swansea T. 25 29 Middlesbr. 23 23 Liverpool 24 28 Doncaster R. 24 23 Leeds Unit. 24 28 Notts County 25 23 Leicester C. 25 28 Rotherh. Utd 25 22 Stoke City 25 28 Blackburn R. 23 21 Bristol R. 24 27 W. Ham U. 24 20 Lincoln City 24 26 Bury 25 20 Fulham 25 26 Plymouth A. 25 16 Port Vale 23 25 Hull City 24 12 Het Nederlands jeugdelftal, dat op Nieuw jaarsdag in Hilversum tegen 't Gooi uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Cox (Rapid). Achter: Nachtegaal en Kraaij (beiden DOS). Midden: Paauwe (HVC), Van der Meer (ADO) en De Bruyn (NOAD). Voor: Vreeken (Haarlem), Bosselaar (Feijenoord), Van der Steen (ADO), Mou- lijn (Feijenoord) en Corpeleyn (Excelsior). reserves: Schouten (KFC), De Haas en Bekkering (beiden UVS), Renders (PSV) en Burgerhof (BW). Ter versteviging van bestaande contacten en teneinde mogelijkheden te scheppen om in de betrokken landen de ontwikkeling van het korfbalspel te bevorderen heeft het hoofdbestuur van de KNKB op verzoek van de jaarvergadering van de Fédération In ternationale de Korfbal besloten van 29 Jund tot en met 5 Juli 1956 een of twee interna tionale training- en instructiekampen te organiseren, waarvoor uitgenodigd zijn Noren, Denen, Engelsen, Belgen, Oosten rijkers en Zwitsers. Korfballers uit België en Nederland zullen worden aangezocht als instructeurs op te treden. Na de sluiting van de kampen reizen de Noren en Denen naar Engeland om daar deel te nemen aan de sportieve viering van het 10-jarige bestaan van de Britse Korfbal- bond. Voor de bij die gelegenheid te houden wedstrijden zullen ook Belgische en Neder landse verenigingstwaalftallen worden uitgenodigd. De toto-omzetten in het jaar 1955 zijn, in vergelijking met 1954 en de daaraan vooraf gaande jaren, opnieuw sterk gestegen. In 1955 werd de omzetten bij de draverijen, de rennen, de kleine en de 300-meter banen tezamen gerekend een eindcijfer van f 9.905.973 bereikt. Het volgende staatje geeft een leerzaam overzicht: Toto-omzet: 1949: 3.554.121 gulden. 1952: 6.215.658 gulden. 1953: 7.788.260 gulden. 1954: 8.276.359 gulden 1955: 9.950.973 gulden Er werd in 1949 een bedrag aan prijzen en fokpremies van f 423.067,94 beschikbaar ge steld; in 1955 kwam men tot het record eindcijfer van f 1.091.055 aan prijzen en f 108.961,75 aan fokpremies. Het definitieve aantal bezoekers aan de diverse courses in Nederland in het afgelopen jaar is nog niet berekend, maar men schat het cijfer op een kwartmillioen personen. ADVERTENTIE Het leidende herenteam van White Stars heeft in de Overgangsklassewedstrijd van de basketbalcompetitie tegen het Haagse DECO meer tegenstand moeten overwinnen dan de uitslag wel doet vermoeden (56-30). De Stars kwamen ook nu weer zonder Ul- jee binnen de lijnen, hetgeen de combina ties zeker niet ten goede kwam en hoewel ook reeds voor de rust enige uitstekende kansen werden verkregen, kwam men niet verder dan een 2016 voorsprong. Ook na de hervatting bleef de strijd gedurende lange tijd gelijk opgaan en pas in de laatste tien minuten slaagden de leiders er in de juiste combinaties te vinden en uitstekend af te werken, dank zij het volkomen uit elkaar spelen van de Haagse verdediging. Helaas bleek de Haagse aanvoerder een slecht verliezer. Hij werd vlak voor tijd uit het veld gestuurd; de Deco-coach kon een waarschuwing in ontvangst nemen. Hoewel Molenkamp de Stars de leiding kon geven in deze ontmoeting, slaagden de Stars er niet in een veilige voorsprong te De Bosmannetjes hadden het goed gezien. Toen ze bij hun dorp kwamen, stond er al een echte stormMet moeite kwamen ze daar tegenop, ze moesten hun mutsen stevig vasthouden! „Jonge, jonge, wat 'n storm!", zeiden ze, en ze waren blij, dat ze in hun veilige huisjes konden gaan. Want die hevige wind raasde steeds harder door het bos; er vlogen losse takken en blaren door de lucht en de stevige bomen hoorde je gewoon kraken! „Brrrrwat een weer", zeiden de Bosmannetjes. 13-14 nemen, ondanks enkele uitstekende doel punten van Molenkamp, Tensen en Van Giffen, zodat de rust slechts met een ge ringe voorsprong van de Haarlemmers in ging. Ook na de hervatting bleef de strijd ge lijk opgaan en zelfs wisten de gasten de achterstand om te zetten in een 2726 voorsprong na negen minuten spelen. Hier na werd de Stars-aanval Rip-Molenkamp- Tensen ingezet, hetgeen een groot succes bleek te zijn, want vele fraaie combinaties volgden het gunstig resultaat, zodat de achterstand weer geleidelijk werd omgezet in een voorsprong (40—30), welke zelfs nog werd vergroot tot 5630. Het was een matige wedstrijd met slechts bij vlagen goed spel. Spannend Geheel anders was de plaatselijke ont moeting tussen I.H.J. en Harlem Tigers, welke ontmoeting in een kleine overwin ning eindigde van de Tigers na een span nend slot. Nadat de rust van deze aantrek kelijke wedstrijd was ingegaan met een kleine voorsprong van de Tigers, ging deze reeds spoedig na de hervatting door enkele prima doelpunten van Lo a Njoe (I.H.J.) verloren en met nog slechts zes minuten te spelen was de voorsprong van I.H.J. nog enkele punten (3529), welke stand ech ter bij het ingaan van de laatste drie minu ten dank zij prima spel van Fiekert 'en enkele doelpunten van de Gebr. Soomer weer werd 'omgezet in een 3635 voor sprong voor de Tigers. Hoewel ook Parola (weer in de I.H.J.- geleden) zich geducht weerde en de terug gekeerde Loze alles probeerde om nog wij ziging in de stand te brengen, gaven de Tigers geen krimp en behaalden een toch nog alleszins verdiende 4437 overwin ning. In de eerste klasse dames bleef White Stars met 3313 in de meerderheid tegen Typhoons, nadat de rust slechts met een magere 106 voorsprong was ingegaan. De uitslagen waren: Dames: TyphoonsWhite Stars 1333 Heren: White StarsDeco (Den Haag 5630 White Stars 3—Z.B.V.S. 2 2—0 (regl.) Antilopen 3Aurora 02 (regl.) Schoten GiantsTyphoons 2 1439 S.C. Haarlem 3—I.H.J. 3 16—35 In Amsterdam speelde de Haarlemse Dam club een beslissingswedstrijd om de tweede plaats in de hoofdklasse-competitie van de KNDB, district Noordholland tegen „Jozeph Blankenaar" II. De eerste beslissing viel aan het derde bord, waaraan J. W. van Dartelen de punten deelde met K. Jakschtov (11). Hierna volgden twee verliespartijen voor de Haarlemmers, want J. H. Blom ((bord 4) en D. Schrijnemaekers (bord 9) verloren resp. van S. Zurel en D. Wisch (15). Dit was het sein voor de Haarlemmers om alle zeilen bij te zetten en H. T. Luif (bord 2) en A. Douma (bord 6) zorgden er voor de partijen weer op gelijke voet te brengen door fraaie overwinningen op resp. P. Faber en J. Seheeres (55). De veteraan Jan van Looij kon het helaas niet bolwerken tegen D. Wijnands (bord 8), waardoor de Amsterdammers wederom de leiding namen. J. B. Sluiter Jr. (bord 1) bracht voor de Haarlemmers een twee op het scoringsbord, waardoor de stand wederom gelijk gewor den was (77). Wegens het ver gevorderde uur moesten de partijen aan de borden 5 Nico BlomA. Remmers; bord 7 J. H. Meure H. v. d. Sluis en bord 10 W. J. van Looij E. Hubelmeijer worden afgebroken. Er is een kansje dat de Haarlemmers uit deze partijen nog vier punten veroveren, waar door de HDC dus juist in veilige haven zou komen. Een gelijk spel (1010) ligt echter in de lijn der verwachting. ZWAAN. De Amsterdamse amateur bokser Ko Zwaan is van plan naar beroeps boksers over te gaan. Deze 22-jarige bokser heeft een proflicentie aangevraagd en zal, indien de NBB toestemt, het reeds grote aantal boksers in het weltergewicht met een vermeerderen. KOPPELWEDSTRIJD. De Belgen Acou/Van Daele hebben in Kopenhagen een koppel wielerwedstrijd over drie uur gewon nen. Zij kregen 36 punten en finishten een ronde voor de Duitsers Preiskeit/Gieseler (15 punten), ZWEMDUEL. De Nederlandse zwem ploeg zal op Zaterdag 4 Augustus 1956 in Engeland uitkomen tegen de Engelse zwem ploeg. De plaats, waar de ontmoeting wordt gehouden, is nog niet bekend. MOOS. Promotor Wilmsen houdt op 10 Januari in Krasnapolsky te Amsterdam in ternationale bokswedstrijden tussen Neder landse en Belgische professionals. In de hoofdpartij komt Nick Moos (Linneman) in de ring tegen de Belg Kamille Milo. Deze partij in het middengewicht gaat over acht ronden van drie minuten. VAN KEMPEN. Piet van Kempen heeft dezer dagen een half uur lang getraind oo de wielerbaan van het Antwerpse sportpaleis in gezelschap van Schulte, Peters en nog enkele andere renners. Naar verluidt hoopt hij te kunnen deelnemen aan een wedstrijd achter Derny's op Woensdag 4 Januari. COPPI. Fausto Coppi, die een nieuw contract met Bianchi getekend heeft, zal deelnemen aan de Ronde van Spanje van 26 April tot 13 Mei 1956. Hij zeide dat dit een uitstekende voorbereiding zal zijn voor de Ronde van Italië waarin hij eveneens wil uitkomen. OEFENEN. De Amerikaanse hard- rijdersploeg op de schaats voor de Olym pische Winterspelen is per vliegtuig uit New York vertrokken naar Noorwegen, waar de rijders als laatste voorbereiding voor de Winterspelen aan verscheidene in ternationale wedstrijden zullen deelnemen. De ploeg bestaat uit Bill Carow, Ken Henry, Pat McNamara, Gene Sandvig en Johnny Werket. Chef d'équipe is Herb Schwarz. KLUSSEN. De Amsterdammer Piet Klijssen, die in het halfzwaargewicht pleegt uit te komen, is door zijn manager bij de NBB candidaat gesteld voor de vacante titel in het zwaargewicht. Deze titel is enige maanden geleden vrij gekomen, toen Tennie Quentemeijer kampioen tot dat ogenblik afscheid nam van de bokssport. BESLAG. Krachtens het regeringsde creet waarbij beslag wordt gelegd op alle eigendommen van particulieren, maatschap pijen en handelsondernemingen die op onwettige wijze onder het regiem-Péron zijn verworven, is een nieuwe lijst met 97 namen gepubliceerd. Op de lijst komen ook de na men voor van de coureurs Juan Manuel Fangio en Froilan Gonzales. Fangio was een groot vriend van ex-president Péron aan wiens bemiddeling hij het te danken had dat hij racewagens kon kopen tijdens zijn eerste Europese tournée. LENSTRA. Het bijvoegsel van de Ne derlandse Staatscourant behelst de statuten van de onlangs opgerichte „handelmaat schappij Abe Lenstra N.V." te Enschedé. Hieruit blijkt dat deze maatschappij tot doel heeft de handel in sportartikelen. De heer Abe Lenstra voert de directie. Dezelfde staatscourant bevat de statuten van de N.V. Bandfabriek Bevax, eveneens te Enschedé. Deze maatschappij heeft ten doel het fabri ceren van alle band- en elastieksoorten en de confectionnering hiervan. Lenstra is hier van commissaris. ADVERTENTIE Weg- met onhandige llkdoornringen en gevaar lijke «cheermesjea. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden, Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart V veel ellende (60) 27 Zoals u allen ongetwijfeld weet, werd ze onlangs ernstig gewond. Haar getuige nis is echter belangrijk. Nu, mevrouw Norton Ze legde de eed af zonder naar het publiek te kijken. Iiet was doodstil in het zaaltje. Enkele belangstellenden, die ach terin waren gezeten, stonden op om haar beter te kunnen zien. Het eerste gedeelte van haar getuigenis was echter teleur stellend. Het meisje was om ongeveer half negen die Vrijdagmorgen op Crestview gekomen. Ze had gevraagd naar juffrouw Carol Spencer en scheen vrij teleurgesteld te zijn, toen ze hoorde dat zij nog niet aangekomen was. Ze bleef echter enige tijd rondhan gen, zei Lucy. Ze beweerde dat ze een vriendin was van juffrouw Spencer en ze zei, dat juffrouw Spencer haar verwachtte. Ik wist echt niet wat ik moest doen. Er lag heel wat werk op mij te wachten, maar ze ging niet weg. Het was in huis nogal koud, zodat ik haar maar vroeg, naar de keuken te komen, waar ik de kachel aanmaakte. Ik vertelde maar dat niemand zou komen vóór het begin van de volgende week, en stelde haar voor dat 'zij in het dorp mevrouw Hilliard in New port zou opbellen, waar juffrouw Carol op dat moment was. Ze zei echter dat haar voeten pijn deden en dat ze zich graag wat zou willen opknappen na de reis. Zodoende kwam ze op de gele kamer. Ik zag niet in wat daar tegen zou kunnen zijn. Ze was uitstekend gekleed en zag er als een échte dame uit. Ik kreeg echter wél de indruk, dat ze nogal zenuwachtig was. Rustig ging Lucy verder met haar ge tuigenis. Ze had zeep gehaald en hand doeken. Het meisje had een bad genomen en was later weer naar beneden gekomen, gekleed in een rode kimono. Ze praatte gezellig en ze bood Lucy vijf dollar aan als ze die nacht zou mogen blijven slapen. Het retourgedeelte van haar treinkaartje was pas de volgende dag geldig. Ze had het haar laten zien. Ze moest dus wel ergens slapen. Uit Lucy's woorden bleek, dat ze ingenomen was geweest met de be zoekster. Het geld had ze echter gewei gerd, behalve dat, wat ze nodig had om eten voor haar te kopen. Er was geen geld in huis, zei ze, behalve dat, wat ze zelf had meegenomen, en dat was niet veel geweest. Lucy was vervolgens naar het dorp ge gaan om enkele kruidenierswaren in te slaan en had later een goede lunch klaar gemaakt. Op een blad had ze het boven gebracht. Het meisje was de gehele mid dag op de gele kamer gebleven. Lucy had de indruk gekregen, dat ze sliep. Toen ze het avondeten boven bracht, bleek de deur op slot te zijn. Het meisje wilde pas open doen toen haar verteld was wie er was. Ze lachte een beetje. Ze zei dat het een gewoonte van haar was, omdat ze vaak in hotels logeerde. Ik voelde me hierna echter niet gerust, alhoewel ze de familie blijkbaar wel goed kende. Ze vroeg naar mevrouw Hilliard en kapitein Spen cer en hoe het met mevrouw Spencer ging. Later vroeg ze om sigaretten. Ik heb haar toen enkele gebracht. Ze heeft haar kamer niet meer verlaten, voor zover ik ten minste weet. Tegen Lucy bleek ze gezegd te hebben dat ze Barbour heette, Marguerite Bar bour, en de initialen op haar tas waren M.D.B. Dat scheen dus wel te kloppen. Er was trouwens in huis niets waardevols om te stelen, voegde Lucy er aan toe. Maar toch bleef ze zich enigszins ongerust voe len. Ze sliep die nacht slecht en toen het haar al te koud werd, stond ze op om een extra deken te halen. Daar de electriciteit nog afgesloten was, nam ze een kaars en liep naar de linnenkast op de eerste ver dieping omdat de dekens en lakens voor het personeel nog niet uitgepakt waren. Op dit moment van haar getuigenis werd Lucy's stem hoger en sneller, alsof ze weer beleefde wat er die nacht gepasseerd was. Ik was vlak bij de linnenkast de deur stond enkele centimeters open toen iets naar buiten vloog en de kaars uit mijn hand sloeg. Ik schrok zo geweldig, dat ik geen vin verroerde en doodstil bleef staan. Het volgende ogenblik vloog de deur open, waardoor ik tegen de grond werd gegooid. Ik.... Een ogenblikje, zei de openbare aan klager vriéndelijk. Vertelt u het maar op uw gemak. U hoeft zich niet te haasten. Ik weet hoe pijnlijk dit voor u is, mevrouw Norton. Lucy Norton haalde eens diep adem. Dat was trouwens bijna alles, zei ze weer enigszins rustiger. Ik schreeuwde geloof ik, toen ik opstond. Ik wilde op dat moment kostte wat het kost het huis uit. Maar het was pikkedonker en daardoor viel ik van de trap. Is er iemand u daarna voorbij ge lopen? Dat weet ik niet. Ik moet flauw ge vallen zijn, maar ik kan mij niet herin neren hoe lang dat heeft geduurd. Toen ik weer bij kwam, hoorde ik de vogels fluiten. Het was al dag geworden. Heeft u, toen u bijkwam, soms een brandlucht geroken? Nee, mijnheer. Er brandde niets, daar ben ik zeker van. Er werden Lucy nog enkele vragen ge steld. De hand, die de kaars had wegge slagen, had ze niet gezien. Ze wist verder niet of degene, die over haar heengestapt was nadat zij door de openvliegende deur tegen de grond 'was gegooid, een rok had gedragen. Ze kon dus onmogelijk zeggen of het een vrouw was geweest. Dat zou trouwens toch erg moeilijk zijn geweest, omdat vele vrouwen geen lange rokken meer droegen en vaak een broek aan had den. Tenslotte werd Lucy Norton door de ver pleegster weer naar haar plaats gerold. Carol werd toen nogmaals opgeroepen. Nee, ze kende niemand, die Barbour heette, en zeker geen Marguerite Barbour. En ze had er verder geen idee van, wie die naam gebruikt zou kunnen hebben. Heeft de beschrijving van haar kleren u niet op een gedachte kunnen brengen? Nee, écht niet. In de lente en vroege zomer dragen een heleboel vrouwen zo on geveer hetzelfde. Ik heb er geen idee van. Het is natuurlijk mogelijk, dat het meisje een valse naam heeft opgegeven. Zou dat u niet op een gedachte kunnen brengen? Carol schudde het hoofd. Niemand, die ik ken is vermist, ant woordde ze. Ik heb er geen idee van, wie zij was, of waarom zij mij wilde spre ken. Carol keek eens om zich heen. Ze zag een zee van gezichten, nieuwsgierige, scep tische en zelfs enkele vijandige. Ze strekte haar rug. Nu is gebleken dat ze bang genoeg was om de deur op slot te doen, moet ze voor iemand angst hebben gehad. Voor Lucy Norton kan ze echter niet be vreesd zijn geweest. Beschuldigt u op het ogenblik iemand? Bepaaldelijk niet, antwoordde Carol, enigszins blozend, ik weet niets over dat meisje. Ik kan zelfs niet geloven dat ze werkelijk mij wilde spreken dat is vast en zeker een voorwendsel geweest voor haar werkelijke bedoeling. Maar misschien is er wel iemand die weet waarom dat meisje gekomen is. Dat is alles. Men gaf haar, nadat ze dit gezegd had, verlof naar haar plaats terug te keren. De openbare aanklager herhaalde nog eens in het kort wat zij verklaard had. Hij sprak verder de hoop uit, dat de indentiteit van de overledene spoedig bekend zou zijn. Ze had overigens niet in slechte omstandig heden verkeerd. De poeder, die ze ge bruikte, had men geanalyseerd. Zij was van eerste klasse kwaliteit. Haar handen en voeten waren geregeld verzorgd. En jonge vrouwen, die zo leefden, verdwenen niet gemakkelijk. Een van de grote moeilijk heden was natuurlijk dat zowel haar tas als haar kleren verdwenen waren. Men hoopte echter deze terug te kunnen vinden, tenzij ze natuurlijk vernietigd zouden zijn. Over het gehele land was de politie reeds druk in de weer om te ontdekken of er een jonge vrouw, die geleek op de overledene, soms verdwenen was. Het onderzoek was echter gericht op de doodsoorzaak. Men moest zien te ontdek ken of haar dood uit een ongeluk was voortgevloeid of dat zij vermoord was ge worden, terwijl de mogelijkheid van zelf moord evenmin mocht worden uitgesloten. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9