„Vrees voor oorlog is nieuwe wereld- afgenomen" Ambonezen in woonoord Middelburg vernielden nieuwe gezinskeukens B. L PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Achttien inwoners in arrest Brand in woonoord van Ambonezen te Vught De radio geeft Dinsdag Dr. DREES: Nederland tracht bindend element te zijn in de internationale verhoudingen "Cock ió ket zo r J Onmiddellijk na oudejaars-kerkdienst: Zestig personen dakloos Echtpaar J. v. Nieuwen- huijzen zaterdag 65 jaar getrouwd Gemeente Noordwijker- hout verliest principiële procedure Overval en inbraak in zuivelfabriek Zuidhorn Dertieniarig meisje bij aanrijding gedood Margot Eonteyn en Agatha Christie onderscheiden Staking op vliegvelden in Frankrijk opgeschort Vietnamese bisschop zou gearresteerd zijn Dulles in maart naar het Verre Oosten Schiphol in hoogste klasse der burgerluchthavens Een dode en twee zwaar gewonden bij aanrijding Nieuwjaarszegen van de Paus Akkoord tussen pro-Duitse partijen in Saarland "N ERNSTIGE FOUTEN MAANDAG 2 JANUARI 1956 De bewoners van het Ambonezenwoon- oord te Middelburg, allen leden van de P.N.M.S. (Partai Nasional Maluku Selatan) hebben op Oudejaarsavond, bijna onmid dellijk na de kerkdienst die zij hadden bij gewoond, de tien in aanbouw zijnde dub bele gezinskeukens grondig verwoest. De gemeentepolitie, die reeds enig vermoeden had dat er iets zou gebeuren, rukte uit, maar toen de agenten aankwamen, was het pleit al beslecht: de keukens, waarvan er acht tot op manshoogte reikten, waren ver nield. Direct werd tot arrestatie van de daders overgegaan. Dit geschiedde zonder enig verzet. Ruim 20 Ambonezen wer den gearresteerd, onder wie achttien meer derjarigen en in groepjes naar het Huis van Bewaring in Middelburg, het Middel burgs politiebureau en ook naar Goes, Se- rooskerke en Vlissingen vervoerd. De twee minderjarigen zijn later op vrije voeten gesteld. De ouderen zullen worden voor geleid. Het afbreken was bedoeld als een pro test tegen de bouw van gezinskeukens. Mi nister Van Thiel heeft enige tijd geleden besloten tot het bouwen van deze keukens om daarmee te bereiken, dat de Ambo- nese gezinnen voor zichzelf zouden gaan zorgen. In de meeste woonoorden werd dit door de Ambonezen geaccepteerd, ech ter niet in een aantal woonoorden op Wal cheren, waarvan de bewoners zeggen op bevel van hogerhand als militairen ge dwongen naar Nederland te zijn gekomen en niet op één lijn wensen gesteld te wor- Nieuwjaarsmiddag omstreeks drie uur is in het Ambonezen-woonoord „Lunetten" te Vught (NB) in een der woonruimten van barak 6a door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur ontwikkelde zich snel in de door vezelschotten van elkaar gescheiden ruimten. De brandweren uit Vught en Den Bosch konden niet ver hinderen dat de helft van de uit 24 woon ruimten bestaande barak een prooi der vlammen werd. Zesenzestig Ambonezen werden dak loos. Zij zijn tijdelijk elders in dit woon oord waar circa 3000 Ambonezen gehuis vest zijn, ondergebracht. Toen de brand ontdekt werd, heerste aanvankelijk grote verwarring onder de bewoners van de barak. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Een vrij groot deel van de toch al bescheiden bezit tingen van de bewoners ging bij de brand verloren of liep naar buiten gebracht veel schade op door een hevige regenbui. De Vughtse recherche stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. ADVERTENTIE f" Pt 1 Doelstraat J» - Haarlem - Tel, 1S232 .-"AU 'i:)'^>r GELUKKIG NIEUWJAAR HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Nieuw jaarsrede. 8.25 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Pla ten. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en saxofoon. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Het schoolleven van 50 jaar geleden, caus. 14.20 Radio Philharmonisch orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V U Dn Ir. H. L. Muller: De automatisering in de industrie. Eerste lezing: De technische zijde. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Amateursprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.40 De Antwoordman. 21.55 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.25 Bas en piano. 22 55 Tk geloof, dat...., causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.30 Actualiteiten of platen 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Platen. 10.30 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Me- tropole-orkest solist. 14.00 Franse mu ziek. 14.30 Platen. 15.10 Sopraan en luit. 15.30 Platen. 15.45 Voor de vrouw. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Z. Exc. Mr. W. F. Larnpe: De Neder landse Antillen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Koorzang. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Sabeth of de Zwart gerokte gasten, hoorspel. 21.55 Concert gebouworkest. 22.40 Franse verkiezingen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Verslag schaakwedstrijd. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 19.3023.30 Gijsbrecht van Aemstel. (In de pauze: Film). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuin- bouwkroniek. .13.15 Platen. 15.00 Zang en piano 15.30 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Documentaire. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). den met landgenoten, die vrijwillig hier heen kwamen. Zij willen zich hier niet de finitief vestigen maar wachten op de eer ste gelegenheid om naar Ambon terug te keren Reeds begin november begonnen zij met hun activiteiten in de woonoorden Na- dorstweg Middelburg en havendorp Vlis singen, door de voorbereidingen tot bouw van de keukens tegen te werken. Dit leid de toen tot overplaatsing van negen Am- bonese gezinnen (58 personen) uit het Vlissingse woonoord naar Burgsluis op Schouwen. Zaterdag 7 januari hoopt het echtpaar J. van NieuwenhuijzenGlas, wonende Machineweg 14 in de Houtrakpolder in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude, de dag te vieren, dat het vijfen zestig jaar geleden op het raadhuis te Halfweg in de echt werd verbonden. De heer Van Nieuwenhuijzen is op 18 janu ari 1870 te Dinteloord geboren en zijn echtgenote op 21 maart 1870 te Wisse- kerke. Beiden zijn vijfentachtig jaar. Aanvankelijk woonde het echtpaar te Spaarndam en sedert 1909 in de Hout rakpolder, waar de bruidegom in de land bouw werkzaam is geweest. De heer Nieuwenhuijzen trekt er nog regelmatig op uit en als het weer goed is begeeft hij zich naar de kerkdienst van de Oud- Gereformeerde kerk te Westzaan. B. en W. van Noordwijkerhout hebben tegen de wil van de eigenaar in 1951 het gebruik van een woning ten behoeve van een derde gevorderd. Deze derde betrok de woning, maar weigerde na korte tijd de huur te betalen. De eigenaar verkocht enige tijd later het huis. De huurachter stand was toen opgelopen tot enkele hon derden guldens. Pas toen maande de eige naar de hem opgedrongen huurder tot be taling. Toen dit niet hielp verzocht de eigenaar het gemeentebestuur van Noord wijkerhout op grond van de woonruimte- wet over te gaan tot vaststelling van de huurvergoeding. B. en W. vaardigden een beschikking uit, gedateerd 20 oktober 1954, waarbij hun college met inachtneming van de geldende prijsvoorschriften de vergoeding vaststel de op f 4.96 per week. De huiseigenaar sprak vervolgens de gemeente Noordwijkerhout aan tot betaling van de wekelijkse huurvergoedingen van de vorderingsdatum af. Het gemeentebe stuur achtte zich daartoe niet verplicht en meende te kunnen volstaan met de beta ling van 20 oktober 1954 af. De kantonrechter te Leiden heeft thans een uitvoerig vonnis gewezen. De kanton rechter is van oordeel, dat de door de ge meente verschuldigde vergoeöifigs Vliet m- gaat op de datum van de beschikking, waarbij B. en W. de grootte daarvan vaste stellen, doch op het ogenblik van de in gebruikneming der woonruimte. Het gemeentebestuur heeft in het vonnis berust. Pianomuziek van de Andriessens De pianist Johan Weegenhuise zal op vrijdagmorgen 6 januari via Hilversum I (402 meter) werken van de drie compo nisten Andriessen spelen en wel een pre lude uit 1954 van Willem, een uit 1934 da terende sonate van diens broer Hendrik en etudes (1948) van Hendriks zoon Jurriaan. In de zuivelfabriek te Briltil (gemeente Zuidhorn) hebben gemaskerde mannen vermoedelijke drie de directeur uit bed gehaald en hem gedwongen, onder bedrei ging met een revolver, de kluis te openen. Een kistje met 6500,— werd buit ge maakt. Een ander kistje, waarin zich 4000,bevond, werd niet gezien. Alvo rens te verdwijnen haalden de dieven de vrouw van de directeur en de kinderen uit bed en bonden ze vast. De telefoonlijn was doorgesneden. Op de Amsterdamse Straatweg te Utrecht ter hoogte van De Muinck Keizer Staal fabriek is een dertienjarig meisje, dat de weg per fiets overstak, door een personen auto uit de richting Maarsen aangereden. Het kind overleed ter plaatse. Haar negen jarig zusje, dat op de bagagedrager zat, kreeg een hersenschudding. LOODSDIENSTEN GESTAAKT De loodsdienst Hoek van Holland is vanochtend om half negen tijdelijk ge staakt voor alle schepen. De loodsdien- sten Wielingen, Oostgat en IJmuiden werden op dat tijdstip nog normaal uit gevoerd. LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth van Groot-Brittannië heeft aan 1900 van haar onderdanen een onderscheiding verleend. De beroemde balletdanseres Margot Fonteyn is „Dame Commander of the British Empire" geworden, het vrou welijke equivalent van ridder. Charles Howard, een gewezen radiotelegrafist, is bevorderd tot lid van de Orde van het Britse Imperium. Hij stelde zich in 1949 beschikbaar voor proefnemingen op het gebied van de malariabestrijding. Hij liet zich 770 maal steken door malariamuggen. Daarna werd voor onderzoek een deel van zijn lever weggenomen. Commandeur in de Orde van het Impe rium werd de schrijfster Agatha Christie. Er zijn drie nieuwe baronnen gecreëerd: kolonel John Jacob Astor, president van „The Times," Sir Francis Raymond Evershed, Master of Rolls (een hoge rech terlijke functie). Hij is lid van het perma nente hof van arbitrage in Den Haag. Sir Frederick Godber, president-directeur van de Shell vervoers- en handelmaatschappij. Rechter Hersch Lauterpacht is benoemd tot „Knight." Baronet zijn geworden Sir Hubert Houldsworth, voorzitter van de Kolenraad, kollonel James Hutchison en kolonel Char les Ponsonby, conservatieve politici. In de orde van de Companions of Honour, die 65 leden telt, zijn benoemd Sir John Kotelawala, de premier van Ceylon, Ar thur David Waley, kenner van de Chinese taal en litteratuur, en Viscount Cecil of Chelwood, die in 1937 de Nobelprijs voor de vrede kreeg. Verder zijn geridderd luchtmaarschalk Sir Basil Embry, die pas afscheid genomen heeft als bevelhebber van de geallieerde luchtmacht in de centrale sector van Europa; de acteur Paul Scofield, de schrij vers Sir Osbert Sitwell en Vernon Bartlett, de directeur van de Metropolitan Opera in New York Rudolf Bing, de Australische cricketers Ian Johnson en Keith Miller, de vrouwelijke atoomgeleerde prof. Kathleen Lonsdale en de automobielontwerper Wil liam Lyons. KLM vliegt donderdag weer PARIJS (Reuter) Het grondperso neel van de Franse burgerluchtvaart dat zeven weken heeft gestaakt zal het werk dinsdagochtend negen uur hervatten, op voorwaarde dat de leden van de Franse luchtmacht, die de bediening van de con troletorens op de vliegvelden van Orly en Le Bourget hebben overgenomen, zullen worden teruggetrokken. De stakers hand haven hun eisen tot positieverbetering. Zij zullen, na de verkiezingen, aan de nieuwe premier worden voorgelegd. Indien de nieuwe regering de eisen van het personeel in de wind slaat, zal de sta king worden hervat. Naar schatting hebben de BEA (Groot- Brittannië), de „Lufthansa" (West-Duits- land) en de „Panair Do Brasil" (Brazilië) door de staking een verlies geleden van vijftigduizend gulden per dag. De verlie zen van de Amerikaanse maatschappijen TWA en PAA zouden respectievelijk twintig- -en vijftienduizend, gulden per dag hebben bédragen. De KLM .zal donderdag 5...januari de dienstén op Frankrijk volgens de bestaan de dienstregeling hervatten. SAIGON, 1 januari. (United Press). Volgens een bericht van het in Saigon ver schijnende blad „Cach Mang Quoc" (natio nale revolutie) is de rooms-katholieke bis schop van Hanoi, monseigneur Trinh Nhu Khue, onlangs door de Noordvietnamese autoriteiten gearresteerd en naar een con centratiekamp gezonden, omdat hij gewei gerd had zijn kerk te laten gebruiken door een groep pseudo-missionarissen uit Tsje- choslowakije, die naar Noord-Vietnam wa ren gezonden om de gelovigen van de rooms-katholieke kerk los te weken. Een paar dagen later zou de bisschop gearresteerd zijn op beschuldiging van het verstoren der openbare orde en het schade toebrengen aan de T&jechisch-Vietnamese betrekkingen. Er kon geen onmiddellijke bevestiging van het bericht verkregen worden. Reeds enige maanden werden er berich ten ontvangen, dat de vietminh een cam pagne had ingezet om de positie van de rooms-katholieke kerk te verzwakken en onenigheid tussen de verscheidene reli gieuze groeperingen te verwekken. WASHINGTON (United Press) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal in maart verschil lende hoofdsteden in het Verre Oosten be zoeken. Volgens gezaghebbende kringen gaat hij eerst naar Karatsji in Pakistan voor een conferentie van de landen van de verdragsorganisatie voor Zuid-Oost-Azië. Zijn reisplannen zijn nog niet vastgesteld. Het is nog niet bekend welke landen hij in aansluiting op de conferentie zal bezoeken. „De wereld is vol gebleven van span ningen en conflicten. De bescherming van vrijheid en vrede vraagt van de nog vrije volken blijvende waakzaamheid. De vrees voor een nieuwe wereldoorlog is echter af genomen in het besef, dat de toepassing van de moderne vernietigingsmiddelen geen uitzicht meer biedt op een overwin ning, maar slechts op vernietiging van de strijdende partijen. Daarentegen zijn grote perspectieven ge opend voor de toepassing van de kern energie voor vreedzame doeleinden. Voor de toekomst tekenen zich nieuwe moge lijkheden af voor een grootse technische ontwikkeling, een nieuwe industriële revo lutie, die kan leiden tot ruimer voorziening op allerlei gebied voor de mensheid, die in grote delen van de wereld nog zoveel te kort komt." Dit zei minister-president dr. Drees in een ter gelegenheid van de jaarwisseling voor de VARA-microfoon uitgesproken rede, waarin hij er onder meer aan her innerde dat 1955 een jaar was van her denking. Herdenking van vreselijke offers die gebracht werden, maar ook van wat in tien jaar van herstel en vernieuwing is bereikt. „Voor mij is het een teleurstelling ge weest, dat de tegenstellingen in ons land, ondanks het vele dat wij gemeen hebben, in de loop van deze tien jaar scherper zijn geworden dan wij mochten hopen toen wij als volk herrezen", aldus de minister-pre sident. „Toch is er reden, om, als wij ons met vele andere volken vergelijken, in dit opzicht ook weer niet te pessimistisch te zijn. Wij trachten een bindend element te zijn in de internationale verhoudingen. Wij zijn actief in het streven naar een groter eenheid in Europa, naar sterker binding tussen de vrije volken in het algemeen, naar internationale bijstand aan de gebie den waarvan de ontwikkeling minder ver is gevorderd. Als wij bij de jaarwisseling ons bezinnen op tekortkomingen en goede voornemens vormen voor gedragingen in de toekomst, dan kan dat natuurlijk aller eerst betrekking hebben op de verhouding van mens tot mens in de dagelijkse om geving. Laten wij ons echter ook ten doel stellen als vrij volk met een democratische bestuursvorm de kracht op te brengen om met geestelijke vrijheid en onderlinge ver- Langste startbaan in Nederland op Schiphol in gebruik genomen Op Oudejaarsdag is op Schiphol het 750 meter lange nieuwe (verlengde) gedeelte van startbaan 19-01 in gebruik gesteld. De verlengde baan heeft nu een totale lengte van 25550 meter, en is de langste baan van ons land. Deze lengte brengt Schiphol volgens de internationale maatstaven, vastgesteld door de ICAO, in de hoogste klasse der burger luchthavens voor internationaal luchtver keer. Een der gevolgen zal zijn, dat het aantal landingen op de vroegere hoofd'baan, d'e 23-05, zullen verminderen, waardoor bij naderingsvluchten naar Schiphol minder machines over de bebouwde kom van Am sterdam zullen vliegen. Wielrijdster stak plotseling de weg over Op Oudejaarsavond om vijf uur is op de rijksweg Breda-Roosendaal ter hoogte van het dorp Sint Willebrord een personenauto, bestuurd door de heer D. K. uit Besit, in volle vaart tegen een wielrijdster gereden, die zonder waarschuwing plotseling de weg overstak. De wielrijdster, mej. A. K. uit Sint Willebrord, werd op slag gedood. Bij een poging om haar nog te ontwijken ver loor de automobilist de macht over zijn stuur. De wagen begon te slippen, botste met een hard'e slag tegen een paal en kwam vervolgens in een sloot langs de weg. De heer D. K. en zij.n echtgenote werden ern stig gewond. Zij werden overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te Breda. Voor hun leven wordt niet gevreesd. Hun drie kin deren van respectievelijk zeven, vijf e-n drie jaar, die achter in de auto zaten, bleven ongedeerd. De auto werd vrijwel geheel vernield. >OCCOOOOOOOOOCOCOCOOOCOOOCOOCOOCOOOCOOOOOOCOOCOOOC)COOOCC)C WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Kwooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooa 14. Rustig plakte de ontdekkingsreiziger een schijfje rubber over het gaatje, dat neef Lodewijk met zijn harpoen had ge maakt. „Ziezo", zei hij, „dat is gedicht en„Maar daar is er WEER een!", riep Panda zenuwachtig, toen de harpoen door de bodem prikte. „Dan zullen we die ook plakken", zei de ontdekkingsreiziger onverstoorbaar. Maar terwijl hij hiermee nog bezig was, verscheen de nijdig prik kende harpoen weer en stak herhaalde malen in snelle opeenvolging door de bo dem van het bootje. Panda wist gewoon niet meer, waar hij zich bergen moest, overal dreigde die venijnige punt. „O, o!", jammerde hij, „de boot loopt vol! Wat moeten we doen?!" Rustig blijven", zei de ontdekkingsreiziger. „Schep jij de boot leeg, terwijl ik de gaatjes plak. Dus aan het werk en niet praten. Praatjes vullen geen gaatjes!" Een tijd lang waren ze zo hard aan het werk. Panda schepte en schepte, de ontdekkingsreiziger plakte en plakte, terwijl neef Lodewijk daar beneden prikte en prikteHet ging er nu maar om, wie dit het langste volhield. draagzaamheid te verbinden economische orde, bestaanszekerheid en sociale recht vaardigheid. Dat zal ons des te beter in staat stellen internationaal onze bijdrage te leveren tot de groei van een volken gemeenschap, waarin dezelfde grote waar den in toenemende mate eerbiediging en verwezenlijking vinden.. VATICAANSTAD (United Press) Circa 25.000 gelovigen waren zondagoch tend op de Piaza San Pietro bijeengekomen toen Paus Pius XII zijn nieuwjaarszegen uitsprak. Om 12 uur 's middags verscheen de Paus voor zijn venster, hetzelfde venster waarvoor de Paus op Oudejaarsavond zijn zegen aan 10.000 gelovigen gaf. De menigte had brandende toortsen meegevoerd, vuur werk flitste door de lucht, muziek weer klonk en in het gejuich der menigte meng de zich het geluid van signalerende auto's, die op die wijze de Paus bij zijn verschij nen begroetten. Luidsprekers brachten de v/oorden van Paus Pius versterkt over, toen de Paus zijn zegen uitsprak. SAARBRüCKEN (Reuter) De drie pro-Duitse partijen in Saarland zijn na twee weken onderhandelen over de vor ming van een coalitie-regering tot over eenstemming gekomen. De onderhandelingen moesten vandaag hun beslag krijgen omdat het nieuwe par lement heden zijn eerste zitting houdt om dr. Schneider, de leider van de democra tische partij tot voorzitter te kiezen. Pre mier in de nieuwe regering zal zijn de lei der van de christen-democraten, dr. Ney. De christen-democraten hebben de meeste zetels in het nieuwe parlement: veertien. De drie pro-Duitse partijen zijn overeen gekomen dat de christen-democraten de ministeries van economische zaken en cultuur onder hun beheer zullen krijgen. De democraten krijgen de ministeries van binnenlandse zaken en wederopbouw en de sociaal-democraten zullen verantwoor delijk zijn voor de ministeries van arbeid en sociaal welzijn. Minister van financiën in de nieuwe regering zal zijn de onaf hankelijke dr. Blind. Het ministerie van justitie zal worden opgenomen in het mi nisterie voor cultuur. Dr. Schneider is met 32 tegen 15 stem men, bij drie onthoudingen, tot voorzitter van het parlement gekozen. MAANDAG 2 JANUARI Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De konink lijke reis", 10 en 11.30 uur en „The tall men", 14 jaar 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Typhoon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalina", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Napoleon", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Peniny Whistle Blues", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Brokkenpiloten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: 20 uur, Interkerkelijk Evang. Comité. Gebouw „Zang en Vriendschap", 20 uur, Geestelijk Centrum „De grotere wereld". DINSDAG 3 JANUARI Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De konink lijke reis", 10 en 11.30 uur en „The tall men", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Bestemming Mars", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De konink lijke reis", alle leeft., 2.30 uur. „Napoleon", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Penny Whistle Blues", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido; „Brokkenpiloten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 14 uur, Kindervoorstelling door „Scapino", balletgroep voor de jeugd. Materialisme. De rooms-katholieke aarts bisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft in een nieuwjaarspreek medege deeld dat bondskanselier Adenauer hem in september na zijn terugkeer uit Mos kou, heeft verzocht het materialisme te bestrijden. Verloren. In de kerstdrukte in Londen is een postzak met een inhoud ter waarde van ongeveer 360.000 verloren gegaan. Scotland Yard en de politie der Britse spoorwegen stellen een onderzoek in. Diamant. In Frans-Equatoriaal-Afrika is een diamant van 149 karaat gevonden. De diamant is een der grootste stenen ter wereld. Hij valt op door zijn buiten gewone helderheid. Vlugschriften. In een woud bij Uppsala, nabij Stockholm, is een ballon gevonden met een middellijn van ongeveer vier meter. In de ballon werd een hoeveel heid Russische vlugschriften aangetrof fen. De militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. Kwartslag. De dagbladen in Peking zijn van het verticale op het horizontale stelsel overgegaan. De in Chinese karak ters gedrukte regels liepen tot dusverre van boven naar beneden en de titels stonden niet boven, maar naast de be richten. Voortaan zullen de regels hori zontaal staan en van links naar rechts gelezen moeten worden en zullen de titels boven de berichten staan. De in houd van de kranten maakt dus een kwartslag om. Beperking. Als gevolg van het gebrek aan elektrische stroom, dat weer een gevolg is van de geringe regenval in de afge lopen herfst, zullen de Zwitserse treinen met ingang van 5 januari voorlopig uit minder rijtuigen worden samengesteld. Eis. Een gewezen recruut van de Ameri kaanse marine te San Diego in Califor- nië heeft een eis tot schadevergoeding ingediend ten bedrage van 175.000 dol lar tegen de Amerikaanse staat, omdat hij in zijn recrutentijd door drie onder officieren is afgeranseld en met heet water overgoten, omdat hij tijdens de lessen kauwgummi kauwde. Hij werd na die behandeling wegens gezondheids redenen uit de militaire dienst ontsla gen. Medicjin. Doosjes punaises in Oost-Duits- land dragen het opschrift: „driemaal daags een tot twee theelepels, tenzij de arts anders voorschrijft. Kinderen tot tien jaar de halve dosis". Dit meldt het semi-officiële Oost-Berlijnse blad „Ber liner Zeitung". De punaises worden ge maakt door een fabriek in Saksen. Vreugdeloos. Voor de eerste maal in acht jaar is in 1955 het aantal ernstige misdaden in de Verenigde Staten ge daald. In genoemd jaar werden 2.555.000 ernstige misdaden gepleegd, dat is een half percent minder dan in 1954. Het hoofd van de federale re cherche, Hoover, zei, dat er weinig re den voor vreugde is, daar 1954 een recordjaar is geweest. Herleefd. De „Almanach de Gotha", die voor het laatst in 1944 is verschenen, zal in de herfst van 1956 verschijnen onder de naam „Le nouvel almanach du corps diplomatique", bestaande uit twee delen, waarvan het eerste alge mene gegevens zal bevatten, samenstel ling der regeringen en dergelijke, en het tweede stambomen van koninklijke huizen, levensbeschrijvingen, Nobel prijswinnaars enzovoorts. Bereikt. De clandestiene radiozender van de communistische partij in Japan heeft zijn bedrijf gestaakt, aangezien „het doel is bereikt". De zender is van mei 1952 in de lucht geweest. Vluchtelingen. Bijna 154.000 Oost-Duit sers zijn in 1955 naar West-Berlijn uitgeweken, 50.000 meer dan in 1954, dat is ongeveer twee derden van het totaal aantal vluchtelingen. Het an dere deel vluchtte naar West-Duits- land zonder zich aan te geven bij de West-Berlijnse vluchtelingendienst. Laatdunkend. De technische directeur van een Oost-Berlijnse staatsfabriek van elektrische apparaten, Kurt Zilinski, is wegens „ongeoorloofde manipula ties" tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou zich tegenover mensen uit het Westen laatdunkend ov.er de toestand in Oost-Duitsland uitgelaten hebben. Moeilijkheden. Huwelijken bij volmacht zijn in Zuid-Afrika niet meer toege staan. Er hebben zich moeilijkheden voorgedaan bij het in overeenstem ming brengen van zulke huwelijken met de verschillende huwelijkswetten, zo wordt officieel meegedeeld. DE OPENBARE mening blijft letterlijk en figuurlijk iets onberekenbaars, welke bezweringen van het tegendeel de zgn. vaklui ook mogen slaken. Het opinie-on derzoek is immers gebaseerd op kleine steekproeven en geeft dan nog uitsluitend een moment-opname. Indien nu een ideale steekproef wordt genomen, waarbij het aantal onderzochte personen precies het gemiddelde weergeeft van het gehele land, dan kan op dit materiaal alleen dan met enige zekerheid een voorspelling voor de toekomst worden gebouwd in dien de omstandigheden gelijk blijven. Wijzigen de omstan digheden zich echter, dan be antwoordt het opinie-onder zoek op hetzelfde moment al niet meer aan de moment opname. De practijk heeft van het één, zowel als van het ander een paar be vestigingen gegeven, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, overigens zéér tot ongenoegen van de opinie-onderzoe kers die daarbij betrokken waren. Weini gen zullen zich wellicht de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1936 herinne ren, toen door het tijdschrift Literary Digest de grootste politieke enquête werd gehouden die ooit ondernomen was. Aan niet minder dan 10 millioen kiezers wer den vragenformulieren toegestuurd, waar van 2 millioen stuks beantwoord werden Een meerderheid der lijsten toonde aan, dat Landon bij de aanstaande verkiezin gen favoriet was, en aangezien het onder nemende tijdschrift dergelijke enquêtes al meer dan 20 jaar had georganiseerd en aan de hand daarvan steeds het juiste resultaat van de verkiezingen had voor speld, meende men zeker van de uitslag te zijn. Dit klemde te meer, omdat de uit komsten van andere opinie-onderzoekers in dezelfde richting wezen. Maar toen de noodlottige verkiezingsdag naderde, bleek Roosevelt in 46 van de 48 staten een meerderheid te hebben en ver wierf hij méér dan 60°/o van de uitge- brachte stemmen. Dat er iets mis was met de enquêtes in het algemeen en met het onderzoek van Literary Digest in het bij zonder, viel moeilijk te ontkennen en vele bevoegde statistici hebben alle mogelijke moeite gedaan de fout op te sporen. Zij kwamen tot de conclusie dat de steekproef onjuist was geweest en we zullen ons daar gaarne bij neerleggen. Niet omdat het hier een uitspraak van bevoegde deskundigen betreft, maar omdat de conclusie dat de fout bij de onberekenbaarheid van het publiek moet worden gezocht, het hele vak in discrediet zou brengen. Welnu, bij de verkiezin gen in 1948, was men weerf" 12 jaar verder met ervaringen en inzicht, zodat valse steek proeven van alle bureaux voor opinie-onderzoek toch niet zo waarschijnlijk meer waren. Deson danks voorspelden alle enquêtes var1948 een overtuigende overwinning van Dewey op Truman, zó overtuigend, dat e<n van de bureaux het onderzoek al maanóen van te voren staakte omdat Dewey's voo'sprong toch niet meer was in te halen. V lent het resultaat, want Truman won de pnsidents- verkiezingen en toonde overtuigend aan dat het opinie-onderzoek in de miest idea le omstandigheden ten hoogste een mo rn,ent-opname kan geven, die eer ogenblik later al niet meer met de werké-ijkheid in overeenstemming is. Het geven van voor spellingen op grond van dergeljke onder zoekingen blijft dus gewoon tct de kans spelen behoren, ook al tracht nen hieraan de schijn van wetenschap te koppelen. Allerlei mensen en plannen afhankelijk te maken van deze zgn. wetenschap, zoals in de V.S. geschiedt, is dan ook rondweg belachelijk. Ziezo, dat moest er even uit. Over belachelijk gesproken, we moeten ook nog iets zeggen over de ziele-inge- nieurs. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2