DANSSCHOOL T. De gele kamer MEÜBELTOONKAMERS Sportin het kort Black Pirates bedreigt Typhoons; Antilopen ontmoet The Arrows De basketbalcompetitie Olga Pluto sneller dan Oscar Major FEUILLETON MAANDAG 2 JANUARI 1956 4 Heringa Wuthrich Badminton Morgen begint in Haarlem groot badminton-tournooi Schaken Rus Krochnoi aan de leiding in Hastings Courses in Hilversum Goed begin door Mary Roberts Rinehart Acht Amerikaanse dravers door Hilversummer gekocht OPRUIMING Finse skispringers waren superieur Feil blindentuin in Den Haag Fatsoenlijke weggebruikers Conflict tussen raad en burgemeester van St. Oedenrode Aantal doden in Geleen tot negen gestegen Kenteken voor motorrijtuigen Kerkelijk Nieuws Notarissen benoemd Haagse Scala zal verdwijnen Soedans onafhankelijkheid geproclameerd Eisenhower zou zich toch candidaat stellen Voor de Haarlemse basketballers belooft het weer een drukke en interessante com- petitieweek te worden, want er is een uitgebreid programma vastgesteld. Deze week zal de meeste belangstelling uitgaan naar de plaatselijke ontmoeting in de districtsklasse tussen het leidende Typhoons en de Haarlemse kampioen Black Pi rates, welke wedstrijd vrijdagavond in het Krelagehuis zal worden gespeeld om acht uur. Hoewel de kampioenen reeds een grotere puntenachterstand hebben gekregen in deze competitie, zullen zij zich ongetwijfeld behoorlijk inspannen om de volle buit te behalen. Of dit echter zal gelukken is nog niet zo zeker, aangezien de Typhoons- ploeg zich zeker niet zo gemakkelijk zal laten verdringen van de fraaie leidersplaats. Ook Antilopen staat een zware wedstrijd te wachten, want de Antilopen-ploeg zal het donderdagavond in het Ahoy-pavil- joen in Rotterdam gaan opnemen tegen The Arrows, welke laatste ploeg met de international Koemans eveneens een be hoorlijke ranglijstpositie inneemt. De prestaties van de Antilopen zijn dit seizoen ongetwijfeld bijzonder tegengeval len en op deze resultaten afgaande zouden wij de Haarlemmers reeds bij voorbaat kansloos achten. De jeugdige Antilopen- spelers kunnen echter veel beter, hetgeen de uitwedstrijd enige weken geleden tegen de Haagse kampioen SSD heeft bewezen (3837), zodat wij het resultaat van deze ontmoeting met veel belangstelling tege moet zien. Met een Rotterdamse nederlaag zal vooral het Typhoons-team zeer gebaat zijn. Behalve deze wedstrijden worden echter ook enige overgangsklasse-wedstrijden ge speeld. Het team van Harlem Tigers komt donderdagavond reeds weer tussen de lij nen in het Krelagehuis, waar de ploeg van Soomer zal uitkomen tegen HOC, welke wedstrijd om acht uur zal beginnen. Sportclub Haarlem gaat zaterdag de reis maken naar Den Haag, waar in de Houtrusthallen de strijd zal worden aan gebonden met Ananci, welke ploeg ook nog niet tot grootse prestaties is gekomen. Dames In de eerste klasse dames heeft Typhoons zich bij de sterkste teams, namelijk HOC, White Stars en Antilopen, geschaard en zal nu met deze ploegen gaan strijden om de drie bovenste plaatsen. Donderdag ont moet het team de ploeg van Antilopen. Het volledige programma luidt: donder dag (Krelagehuis): Dames: SC Haarlem 3 Typhoons 3; AntilopenTyphoons; Ty phoons 2RCH; Heren: Black Pirates 2 Schoten Giants; HOC 3IHJ 3; Tram vogelsTyphoons 3; HOCHarlem Tigers ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De Haarlemse badmintonclub „Duin- wijck" houdt deze week voor het eerst een nationaal badminton-jeugdtournooi in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem, waarvoor bijzon der grote belangstelling bestaat. Niet min der dan honderdentwintig Nederlandse jeugdspelers van dertien tot en met zeven tien jaar zullen in twee klassen met elkaar de strijd gaan aanbinden en gezien de sterkte van vele van deze spelers is een bijzonder aantrekkelijke strijd te verwach ten. Natuurlijk nemen ook van de organi serende vereniging verschillende spelers (sters) aan dit tournooi deel en het ziet er wel naar uit dat deze Haarlemse deel nemers met uitstekende winstkansen zul len starten. Het tournooi begint dinsdagmiddag om 2 uur en deze eerste wedstrijden zullen om 5 uur eindigen, waarna woensdagmorgen om 10 uur het tournooi zal worden voort gezet. Ongetwijfeld geldt dit tournooi als een prima voorgerecht voor de internationale badmintonwedstrijden, die zaterdag en zon dag in het Krelagehuis worden gehouden. Hoewel het er thans wel naar uitziet dat de bekende spelers David en Eddy Choong ditkeer niet van de partij zullen zijn, is de deelneming toch wel zo groot, dat ook nu weer felle strijd verwacht kan worden in alle klassen, aangezien toch vele bekende internationale spelers(sters) zullen deel nemen, onder meer uit Denemarken, Frankrijk, Indonesië, België en Engeland, waarbij natuurlijk ook de sterkste Neder landse spelers(sters) aanwezig zijn. Nu de gebroeders Choong niet aanwezig zijn, ziet het er wel naar uit dat de in Nederland vertoevende Indonesiër Sonne- ville een uitstekende kans heeft in het heren-enkelspel. De belangrijkste finalewedstrijden zullen zondagmiddag worden gespeeld, van welke interessante wedstrijden door de Neder landse Televisie Stichting een directe re portage verzorgd zal worden. (20 uur). Donderdag (Ahoypaviljoen, Rot terdam): The ArrowsAntilopen (20 uur). Vrijdag (Krelagehuis): Dames: Antilopen 3 ZBVS 2; White Stars 2—IHJ; Antilopen 2ZBVS. Heren: Exercitia 2—SC Haar lem 3 Rapiditas '31IHJ 2; Typhoons Black Pirates (20 uur); ExercitiaWhite Stars 2.. Zaterdag (Houtrusthallen, Den Haag): 20.15 uur LeathernecksUSV; 21.30 uur SSDTe Werve; 20.15 uur Ananci SC Haarlem. Voor de derde en vierde ronde in de hoofdgroep van het internationaal schaak- tournooi in Hastings werden de volgende partijen gespeeld: Olafsson (IJsland)-Pen- rose (Eng.) Vt-'/i, Del Coral (Spanje)-Go- lombek (Eng.) 1-0; Penrose (Eng.)-Korch- noi (Rusland) 0-1; Fuller (Eng.)-Taimanov (Rusland) 0-1; Taimanov (Rusland)-Persitz (Israel) 1-0; Golombek (Eng.)-Darga ,West- Duitslanc'i) 0-1. Darga-Fuller (Eng.) afge broken; Korchnoi (Rusland)-Ivkov (Joego slavië) 1-0. De afgebroken partij Penrose-Darga uit de eerste ronde is door Darga gewonnen. De stand na de vierde ronde ziet er als volgt uit: 1. Krochnoi 3V2 punt; 2. Olafsson 3 pnt.; 3. Darga 2V2 pnt. en 1 afgebroken partij; 4. Taimanov (Rusland) 2V2 pnt.; 5. Ivkov (Joegoslavië) 2 pnt.; 6. Del Corral P/2 pnt.-; 7. Fuller 1 punt en 1 afgebroken partij; 10. Golombek, Persitz en Penrose ieder 1 pnt. VRIENDSCHAPPELIJK. In Zwolle is een vriendschappelijke voetbalwedstrijd ge speeld tussen PEC en Zwolse Boys. PEC won de ontmoeting met viertwee. - mSm De uitslagen van de draverijen in Hilver sum luiden: Noordhollandskanaal-prjjs (1980 m): 1. Truax Scott 1.36.2; 2. Tiratomba 1.38.2; 3. Sir Heny 1.36.2. W. f 5.10. PI. f 1.90 f 3.30, f 2.—. Gek. f 5.20. Cov. f 20.20. De Zaan-prjjs (1960 m): 1. Royal Star 1.35.8; 2. Sweetheart Julia B 1.25.0; 3. Straaljager O 1.35.5. W. f 14.10. PI. f 3.50, f 1.50, f 2.30. Gek. f 9.20. Cov. f 4.20. Noordzeekanaal-prjjs (1960 m): 1. Rosa Hol- landia 1.32.6; 2. Rolandus 1.32.0; 3. Rocena 1.34.0. W. f 3.60. PI. f 1.50 f 3.10, f 3.60. Gek. 16.70. Cov. f 14.20. -tvomoM ,n ibjUC) des ,snm Het IJ-prjjs (eerste afdeling) (1960 m): 1. Rita du Maire l.SO.S;.^. Pi^i&t'Maiïel'i.3t.'Ö; 3- Persimmon 1.31.2. W. f 2.30. PI. f 1.40, f 2.40, f 2.10. Gek. f 8.90. Cov. f 5.90. IJselmeer-prijs (2340 m): 1. Rhea 1.33.4; 2. Promotor O 1.43.0; 3. Raffles 1.35.0. W. f 2.70. Pi. f 180, f 3.80, f 5.40. Gek. f 6.20. Cov. f 13.50. Alkmaardermeer-prijs (2340 m): 1. River 1.31.1; 2. Rudi Trothan 1.34.2; 3. Ria Kitty 1.34.4. W. f 4.60. PI. f 2.10, f 2.60, f 4.90. Gek. f 8.00. Cov. f 6.60. MarSdiep-prijjs (2340 m): 1. Rethy Hollandia 1.31.0; 2. Quibus 1.32.0; 3. Parel Holland C 1.31.0. W. f 3.80. Pi. f 1.10, f 1.10, f 1.10. Gek. f 5.80. Cov. f 3.60. Het IJ-prjjs (tweede afdeling) (1960 m): 1. Octavia 1.31.8; 2. Opveger 1.32.9; 3. Peter Chestnut 1.33.1. W. f 3.30. PI. f 1.50, f 2.60, f 2.90. Gek. f 10.10. Cov. f 7.60. Naardermeer-prjjs (2340 m): 1. Olga Pluto 1.27.6; 2. Oscar Major 1.30.9; 3. Morning Star 1.30.2. W. f 1.40. PI. f 1.30, f 1.50, f 1.60. Gek. f 4.00. Cov. f 6.80. Totalisator-omzet f 106.035.50. Een bezoeker van de draverijen in Vin- cennes heeft op nieuwjaarsdag bij een weddenschap, waarvoor hij 200 francs (ongeveer twee gulden) op het spel had i gezet, 23.039 gulden terug ontvangen. Hij had in de vierde course een drie- voudige combinatie juist geraden. Daar- j voor betaalde de totalisator 115.195 i francs per tien francs, hetgeen een re- cord was voor deze combinatie. KOPA. Bij een door het sportblad ,,L' Equipe" uitgeschreven stemming is de voetballer Kopa uitgeroepen tot „kampioen der Franse kampioenen in 1955". Na hem verwierven Bozon (zwemmen), Bobet (wiel rennen), Prat (rugby), Macquet (atle tiek) en Anquetil (wielrennen) de meeste punten. Maar de Bosmannetjes wisten nog niets van het ongeluk, dat het paleis van koning Kandorijn getroffen had En dat was wel heel erg. Een zware tak, losgerukt door de hevige wind, was precies op het dak van het paleisje terecht gekomenen de grote paddestoel was daar door helemaal plat geslagen. Gelukkig was koning Kandorijn er goed afgekomen, maar hij was natuurlijk wel erg geschrokkenHij kroop tussen de resten van zijn vernielde paleisje uit en zette zijn kroon recht. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Nieuwe clubs voor beginners, gevorderden en Medal Test. Speciale Tango, Rumba en Jive-cursus. Aanvang half januari Inlichtingen en inschrijving dagelijks. 29) Dat weet ik werkelijk niet. Ik geloof dat hij nog steeds in Washington is of in New York. Het is best mogelijk dat hij helemaal niet komt. Hij gaat trouwen en zoals de zaken nu zijn. Mevrouw Ward inspecteerde de laatste pennen. Hun kleinzoon, Terry, was vliege nier in de Zuidelijke Pacific en ze breide sokken voor hem. Zelfs daar krijgen ze koude voeten, zei ze. Ze vliegen ook zo hoog, moet je weten. Wat is die oorlog toch afschuwelijk! De andere drie waren met elkaar in ge sprek gewikkeld. Mevrouw Ward ging wat zachter praten. Ik geloof niet dat Gre gory er verstandig aan zou doen naar hier te komen, Carol begon ze. Waarom zou hij ook? Het zou zijn verlof maar verknoeien. Hij heeft al genoeg doden gezien van waar hij is gekomen, Ik mag je overigens wel zeggen, dat Floyd hier na het openbaar onderzoek is geweest. Floyd? Wat kwam die hier doen? Hij kwam alleen maar vragen of we die Vrijdagnacht soms iets gehoord of ge zien hadden. Maar hij vroeg ook naar Gre gory. Het was duidelijk, dat dit mevrouw Ward had aangegrepen. Haar sterk geaderde han den trilden en ze gaf haar comedie van breien op. Maar dat is belachelijk, zei Carol nijdig. Greg was in Washington. Floyd is gek! Als hij had opgebeld had hij dat zo kunnen nagaan. Het diner werd op dit moment aangekon digd. Men liep naar de grote barokke hal, welke als eetkamer werd gebruikt. Carol had nog steeds een kleur, maar Elinor was volkomen ziohzelf. Ze praatte opgewekt over Greg's onderscheiding en zijn nade rend huwelijk en ze vroeg, hoe het met Terry Ward ging, die, zo meende ze, op terugreis was naar zijn onderdeel of op het punt stond zijn verlof te beëindigen. Desondanks heerste er een gespannen sfeer rond de tafel. Het menu bestond uit het gebruikelijke: soep, vis en kip, terwijl natuurlijk weer gesproken moest worden over distributiekaarten en de slechte room. Geen van beide Wards at veel en Carol voelde zich opgelucht, toen de maaltijd voorbij was. De oude Nathaniel ging met Elinor de tuin bekijken. Ze gingen vrij vroeg weg. Elinor be weerde dat ze nog steeds moe was van de reis. Nathaniel bracht hen weg en ging toen gauw weer naar huis terug voor zijn par tijtje schaak met de kolonel. Royal Star, die op Nieuwjaarsmiddag de Zaan-prijs won tijdens de courses in het Hilversumse sportpark. Door de heer P. Dijkhuis uit Hilversum, de eigenaar van Mc Kinley, zijn acht dra vers aangekocht in Kentucky. Het zijn de veulens Way Jewell (een veulen van de hengst „Algiers"), Dutch Diplomat en Lady Lyric, de driejarige hengst Worthy Pride, de elfjarige merrie Lady Lord, de zesjarige merrie True Las sie, de tweejarige merrie Syndicated Lady en de twaalfjarige merrie Miss Peter Scott. De paarden zullen per vliegtuig naar Ne derland worden gezonden. De twee oudste merries zouden voor de fokkerij zijn be stemd. D| (Hni so ADVERTENTIE :'J X VAN ENIGE MODELKAMERS WESTERHOUTPARK 8 Tel. 18840 HAARLEM bij Wagenweg ROZSAVOLGYI. - De Hongaar Rozsa- volgyi heeft in Sydney een race over één mijl gewonnen in 4 min. 7.8 sec. Hij kan niet veel meer doen, merkte Ward op. Zijn hart is niet al te goed. Maar hij is een pracht kerel! We zijn erg op hem gesteld. Hij nam afscheid bij de voordeur van Crestview, zei vrij abrupt goeden avond, en liep toen terug. Enkele ogenblikken later was hij door de duisternis opgeslokt. Carol kreeg de indruk dat hij zich opgelucht voelde toen hij weg kon gaan en ze vroeg zich af wat dat kon be tekenen. Pas toen ze binnen was, begon ze er iets van te begrijpen. Elinor liep al naar boven, toen Carol haar tegenhield. Wacht eens! zei ze. Toen Marcia jouw wagen zag, Elinor zat Greg er toen soms in? Er brandde geen licht. Ze kon het gezicht van haar zuster, die zich omdraaide en in haar richting keek, dus niet zien. Hoe vaak moet ik je nu vertellen, zei ze, dat Marcia niet mijn wagen heeft gezien? Heb je Greg overigens gezien? Hoe kan dat nu? Hij is in Washington of New York. Wat scheelt je overigens? Als je je eigen familie gaat verdenken Ik zeg het alleen maar omdat meneer Ward aan slapeloosheid lijdt, antwoordde Carol opgewonden. Hij staat 's nachts op en gaat dan wandelen. En vanavond heeft mevrouw Ward me gezegd dat Greg niet naar hier moet komen .Ze zag er trouwens vreemd uit. Ik kan niet veel meer verdra gen, Elinor! Als je iets weet, vertel het me dan alsjeblieft. Ik zal werkelijk niet naar de politie rennen, maar ik weet dan ten minste hoe de zaken liggen. Majoor Dane. Skispringers uit acht landen hebben op oudejaarsdag in Oberstdorf deelgenomen aan springwedstrijden op de Schattenberg schans, waarbij twee Finnen de beste plaatsen bereikten en waar de Russen, c'-ie hier voor het eerst deelnamen, de verras sing van de dag werden. De Fin Kallakorpi maakte sprongen van 74 en 76 meter. Zijn landgenoot Kirjonen sprongen van 71.5 en 75.5 meter. Beiden kregen 224 punten, het grootste aantal. Als eerste Rus eindigde op de zevende plaats Kamenskiy met sprongen van 69.5 en 71 meter en 209 punten. Zijn landgenoot de Russische kampioen Tsakadse, die na de eerste serie sprongen met een afstand van 75 meter de leiding had, viel bij zijn tweede sprong (van 77 meter, de verste van de dag), zodat hij zijn kansen verspeelde. Ook op 1 januari toonden de Finnen zich in Garmisch Partenkirchen superieur. Onder ideale omstandigheden en voor minstens 20.000 toeschouwers, behaalde Silvennoinen, die Zaterdag door een val zijn kansen verspeelde, op de Olympische schans de overwinning, met twee spron gen van elk 76.5 meter en een puntenaan- tal van 221.5. Zijn landgenoot Kirjonen die zaterdag de eerste plaats bezette, eindigde nu als tweede, met afstanden van 76 en 78 meter en 219 punten. IJHC „DEN HAAG". IJHC „Den Haag" heeft de laatste ijshockeywedstrijd van de Tsjechische tournée tegen een versterkte ploeg van Spartak Praag verloren. Na een zeer spannende strijd bleef Sparta-k met 76 in de meerderheid. De tussenstanden waren 4—1, 0—4, 3—1. OM DE EUROPA CUP. Tsjechoslowa- kije heeft de tweede ronde van de schaak wedstrijd tegen Oostenrijk, gespeeld in groep 3 van het tournooi om de Europa cup, met 514414 punt gewonnen. De eindstand werd 11%814 voor de Tsjechen, die in de finale tegen Rusland, Joegoslavië en Duits land zullen uitkomen. NANCY O'CONNELL. Als men me vrouw Hazel Wightman ma-g geloven heeft Amerika een nieuw tennis-sterretje gekre gen namelijk de vijftienjarige Nancy O' Connell. Dit jeugdige speelstertje heeft in de afgelopen week bij de Amerikaanse meisjeskampioenschappen op overdekte banen vier titels op haar naam gebracht. Maureen Connolly won haar eerste Ameri kaanse kampioenschap op zestienjarige leef tijd. COMBINATIES. Een in Dublin ge speelde rugbywedstrijd tussen een Engels- Wales combinatie en een Iers-Schotse ploeg is geëindigd in een zege (1815) voor eerst genoemde combinatie. SPENGLER CUP. De Tsjechische club Ruda Hvedza heeft het jaarlijks ijshockey- tournooi om de Spengler cup gewonnen. CARVER. Jesse Carver, een van de vroegere bondstrainers van de KNVB, die dezer dagen zijn betrekking als oefenmeester bij Coventry opgaf, vertrekt dinsdag naar Milaan om onderhandelingen te voeren met „Internazionale", dat blijk heeft gegeven, van zijn diensten gebruik te willen maken. SCHULTE—PETERS. De Zwitsers Ko- blet en Von Büren hebben in Zürich een koppelwedstrijd over 10 km. gewonnen in 1 uur 58 min. 13.8 sec. Op de tweede plaats eindigde het Belgische koppel AcouVan Dale. De Nederlanders Schulte—Peters brachten het niet verder dan de negende plaats SENNFTLEBEN-^FORLINI. De Franse, Wiéiremilre Serfimlëbeh en Föflihï hébbën in Bazel een koppelwedstrijd over 100 km. gewonnen, waarbij zij het baanrecord van de Zwitsers KobletVon Büren (2 uur 6 min. 35 sec.) verbeterden (2 uur 2 min. 54 seconden HAMRIN. Hamrin, de 21-ja-rige rechts buiten van een Stockholmse voetbalclub en van het Zweedse elftal heeft een driejarig contract met de Italiaanse club Juventus getekend. DILLARD. Dillard, de Olympische kam pioen 1952 op de 110 meter horden, is ge kozen als winnaar van de „James E. Sul livan Memoral Trophy", de prijs welke elk jaar in de Verenigde Staten wordt uitge loofd aan de meest vooraanstaande atleet. Wat wil je zeggen over majoor Dane?, vroeg Elinor met een harde klank in haar stem, Ik weet het niet. Ik heb zo de indruk gekregen dat hij voor Inlichtingen werkt of iets dergelijks. Ik heb hem vandaag bij het onderzoek gezien. Hij gelooft kennelijk Lucy's verhaal niet. Hij kan zich beter met zijn eigen zaken bemoeien, zei Elinor niet al te vrien delijk en liep toen verder de trap op. Het was één uur in de nacht, toen Carol wakker werd door het geloei van de brand- sirene. Ze ontwaakte uit een diepe droom, waarin Greg zich voor haar verborg en zij hem achtervolgde, door het gillende lawaai en ging rechtop in bed zitten. Enkele ogen blikken later stond ze naast haar bed zocht in het donker naar haar pantoffels en liep naar het raam. In het dorp scheen alles in orde te zijn, maar er lag een rode gloed op de wolken boven het huis, De sirene bleef doorloeien. Vrijwilligers werden opgeroe pen, terwijl de brandweerwagen reeds on derweg was. Duidelijk hoorde Carol de hoge sirene van de wagen boven het geluid van de alarm-sirene uit. Ze liep in haar naohtkledij naar de kamer van Elinor. Haar zuster stond voor het raam en staarde naar buiten. Het is de heuvel, zei ze. Ik geloof dat het leegstaande huis op de top in brand staat. Gelukkig maar dat de wind niet onze richting uitwaait, anders hadden we nog gevaar gelopen. Carol wierp eveneens een blik naar bui- Burgemeester en wethouders van 's-Gra- venhage hebben een plan doen opmaken voor de aanleg van een blindentuin in het Zuiderpark. Volgens het plan zal langs de zijkanten van de paden een verhoging worden aan gebracht, waarlangs de bezoekers ook zon der geleide gemakkelijk hun weg kunnen vinden. Langs de paden zullen planten met welriekende bloemen worden aangebracht. Voorts zal een pergola worden opgericht waarlangs welriekende klimplanten zullen worden geleid. In het uit gazon bestaande middengedeelte, hetwelk vrij betreden zal kunnen worden, zijn bloem vakken gepro jecteerd welke voornamelijk met rozen zullen worden beplant. Door het gazon naar de bloemvakken iets te doen oplopen zal een duidelijk merkbare aanduiding van de aanwezigheid van deze vakken worden verkregen. In het midden van het gazon zal een ronde bank worden geplaatst. De tuin zal worden omgeven door een af sluitende beplanting en slechts voor blin den en hun begeleiders worden openge steld. Het bestuur van de 's Gravenhaagse Tuin- bouwvereniging, afdeling van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde had het verzoek ge daan tot aanleg van een dergelijke tuin. De heer H. A. J. Klusman te Leiden wil een bond oprichten van fatsoenlijke weg gebruikers. Het Verbond voor Veilig Ver keer verklaart naar aanleiding hiervan dat dergelijke initiatieven, hoe goed ook be doeld, veelal niet realiseerbaar zijn. Talrijk zijn de initiatieven geweest van de zijde van weggebruikers om te komen tot bevordering van de eenheid en de goede wil op de weg. Deze plannen werden in de meeste gevallen aan prinses Wilhelmina gezonden. Zij heeft bij herhaling zich tot het Nederlandse volk gericht om in het verkeer meer discipline aan de dag te leggen. Prinses Wilhelmina heeft deze plannen doorgezonden naar het Verbond voor Veilig Verkeer, waar men van deze plan nen dossiers heeft aangelegd die elke dag dikker worden. De directeur van het verbond, de heer K. J. Schummelketel verklaarde dat de mensen, die in een opwelling met derge lijke initiatieven naar voren treden, meest al niet eens lid van de Vereniging voor Veilig Verkeer zijn, een vereniging die toch in de eerste plaats strijd voert tegen de verkeersonveiligheid. -JUlil)1 UDU1 Tijdens„eenr bedoten raadsvergadering, die volgde Óp* vferr 'ópèhbare vergadering, hebben de raadsleden van St. Oedenrode de raadzaal verlaten uit protest tegen de houding van de voorzitter, die beticht werd van machtsmisbruik. In de openbare ver gadering waren na een stemming alle door de raad aan B. en W. gedelegeerde be voegdheden ingetrokken. De burgemeester had een dansvergun- ning geweigerd aan een zaalhouder. Daar door zou volgens de raad een groot gezin, waarvan de moeder kort geleden was ge storven, financieel worden gedupeerd. De raadsleden wilden de voorzitter gelegen heid geven, zijn standpunt te herzien. Toen de voorzitter hier niet op inging, verlieten zij de vergadering. De burgemeester heeft volgens de wet de bevoegdheid over aanvragen voor dansver- gunningen te beslissen. De desbetreffende zaalhouder had enige tijd geleden 600 men sen toegelaten in een zaal van 93 vierkante meter. Hoewel er maar vierhonderd men sen mochten worden toegelaten, heeft de burgemeester geen proces-verbaal laten opmaken, mede met het oog op de moeilijke huiselijke omstandigheden van de zaalhou der. Wel heeft hij later van de zaalhouder een schriftelijke verklaring gevraagd, dat hij zich aan de wettelijke bepalingen zou houden. Op die voorwaarde zou hij op nieuw een vergunning kunnen krijgen. De zaalhouder heeft dit echter geweigerd, vol gens de burgemeester op aandrang van enige raadsleden. Betonvloer in toren ingestort Een van de drie ernstig gewonden van het ongeluk bij het Stikstofbindingsbedrijf te Geleen, H. de la C. uit Spanbeek is zondagmorgen overleden. De toestand van de twee andere zwaar gewonden is nog zeer ernstig. Het ongeluk heeft thans negen doden geëist. ten. Het vuur had reeds de helling van de heuvel bereikt. De schuur voor het tuinge reedschap was nog voor de brand bewaard, maar het dak van het verlaten huis begon al vlam te vatten. De heuvel zelf was één loeiende hel. De brandweerwagen stond vlak bij de brandkraan naast de oprijlaan en ze hoorde de auto's van de vrijwilligers snel naderbij komen. Ze begreep echter al gauw dat het onbe gonnen werk zou zijn, alhoewel de mannen luid roepend heen en weer liepen. Maggie rende zelfs het huis uit met een grote bezem bij zich. De oprijlaan zou het vuur waarschijnlijk wel van Rockhill verwijderd houden, terwijl een betonweg, die achter het brandende huis liep, het vuur daar wel zou remmen. De heuvel zou echter onge twijfeld verloren gaan. De bomen hadden ook al vlam gevat. Ik kan het niet verdragen! Jarenlang hebben die bomen daar gestaan, zei Carol. Greg heeft daar vroeger eens een schom mel voor me gemaakt. Weet je nog wel? Elinor knikte. Ze zag er eigenaardig uit in de rode vuurgloed. Ze zei echter niets. Het duurde enige tijd, voordat Carol op de gedachte kwam dat de brandweerlieden misschien wel koffie zouden willen hebben. Ze kleedde zich snel aan en liep naar de keuken, waar ze de twee meisjes aantrof en een bemodderde Maggie, die al druk aan het koffie zetten was. Ze hebben me nat gespoten, zei Mag gie kalm. Wie heeft die brand gesticht, juffrouw Carol? Vertelt u me maar niet Van 1 januari 1956 is voor de volgende groepen motorrijtuigen het voeren van een kenteken verplicht na het verstrijken van de maand waarin het oude provinciale nummerbewijs werd afgegeven: motorrij tuigen op drie wielen; motor rijtuigen inge richt voor het vervoer van niet meer dan acht personen, de bestuurder daaronder niet begrepen; motorrijtuigen ingericht voor het vervoer van goederen, en motor rijtuigen van het type trekker en oplegger. De eigenaar van een motorrijtuig uit een dezer groepen, dde dus een provinciaal nummer heeft verkregen in de maand ja nuari ongeacht het jaar van afgifte, moet reeds in februari 1956 een kenteken bewijs hebben. Voor een houder van een in februari, onverschillig welk jaar, afgege ven nummerbewijs wordt deze datum 1 maart 1956. Daar een provinciaal nummerbewijs in het uiterste geval tot 1 januari 1957 geldig kan zijn dit is het geval met een num merbewijs dat werd uitgereikt in december, onverschillig welk jaar zullen op die datum alle motorrijtuigen van een ken teken voorzien moeten zijn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Alkmaar (vac. J. Dikboom) (toez.) R. Boonstra te Franeker; te Vrie- zeveen (4e pred.pl.) H. Pol te Wilnis. Bedankt voor Blauwkapel-Groenekan K. v. d. Pol te Veenendaal. Geref. kerken Beroepen te Paesens en Moddergat A. A. Klapwijk cand. te Loosduinen; te Vin- keveen W. J. Hoogenraad cand. te Almelo. Aangenomen naar Roodeschool J. N. Nammensma cand. te Drachten, die be dankte voor Dronrijp, Fijnaart, Jutrijp- Hommerts, Onnen (Gron.) en voor Oude- mirdum. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Baflo-Warffum A. Hordijk te Goes. Chr. Geref. kerken Beroepen te Red Deer (Alberta) (Free Chr. Ref. Church) M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. Gemeenten Tweetal te Wolphaartsdijk M. Blok te Rotterdam-C en K. de Gier te 's-Graven- hage. Beroepen te Meliskerke T. Dorresteyn te Opheusden. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot notarissen de heren B. J. van Linden van den Heuvel, candidaat-notaris te Oegst- geest, in de plaats van de heer D. Lodder ter standplaats de gemeente Hillegom en mr. O. A. van der Meer, candidaat-notaris te Wassenaar, in de plaats van de heer W. A. Dolleman ter standplaats de gemeente Yelsen. Het Scalatheater in Den Haag, dat eigen dom is van de N.V. De Bijenkorf, zal wor den gesloopt om plaats te maken voor de uitbreiding van het warenhuis. Op 1 au gustus zal met de sloping worden begon nen. De directie van het warenhuis had te kennen gegeven dat zij bereid zou zijn te overwegen de exploitatie van het theater nog enkele maanden te laten voortduren als door de gemeente een dringend beroep op haar zou worden gedaan, maar zij zei erbij dat dit uitstel haar onwelgevallig zou zijn. KHARTOEM (Reuter) De Soedan is na een gemeenschappelijk Brits-Egyptisch bestuur van 56 jaar, onafhankelijk gewor den. In de hoofdstad Khartoem is de onaf hankelijkheid officieel geproclameerd en de nieuwe vlag van de Soedanese repu bliek gehesen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Egypte en Pakistan hebben de gewijzigde toestand reeds erkend. Een menigte van ruim honderdduizend mensen was voor het regeringsgebouw in Khartoem bijeengestroomd om getuige te zijn van het hijsen van de nieuwe vlag. NEW YORK (AFP) William Randolph Hearst, eigenaar van een aantal Ameri kaanse bladen, heeft in de zondagseditie van de „Journal-American" geschreven, dat „president Eisenhower besloten heeft zich candidaat te stellen voor de aanstaan de verkiezingen". Hearst beweert dit ver nomen te hebben van personen, die goed op de hoogte zijn van de plannen van de president. De president zou Nixon ander maal als vice-president wensen. dat iemand zijn sigaret heeft laten vallen. Ik zag het al toen het nauwelijks begonnen was. Het vuur scheen overal tegelijk uit te breken. Ze richtte zich tot de meisjes. Wil een van jullie even gaan zeggen dat de mannen, als zij klaar zijn. hier koffie kun nen krijgen? Dat duurde echter tot drie uur in de ochtend. Toen pas kwamen zij binnen strompelen; vermoeid, vuil en enkelen met lichte brandwonden. Maggie smeerde, bij gebrek aan beter, er wat kostbare boter op. De meeste mannelijke zomergasten hadden ook druk geholpen. Ze zagen er even vuil uit als de brandweerlieden. Het bovenste gedeelte van het huis op de heuvel was ge heel uitgebrand, terwijl de helling totaal vernield was. De mannen hokten uitgeput bij elkaar. Zij aten sandwiches en dronken gulzig de hete koffie. Sam Thompson, die in het dorp een worstjestent had, had alarm geslagen. Hij vertelde zijn verhaal aan geïnteres seerd gehoor. Even voor één uur liep ik de laan op. Er was toen nog niets aan de hand, maar vijf minuten later zag ik een vuurgloed en rende terug. Het leek wel als of er vijf of zes branden woedden, allemaal even fel. Ik liep zo hard ik kon naar het huis van de Wards. Daar brande nog licht en het was het dichtsbij. Mijnheer Ward was nog op. Hij belde direct de brandweer op. Toen ik terugliep, stond de hele heuvel al in lichter laaie, (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6