P. Brakenhoff Instituut „WICO" Aanvang nieuwe cursussen SCHOUS flinke vrouwelijke krachten „Sybrech Willemsdochter Nieuwjaarsrede T. in Leidse Kamer M. H. van Waveren van Koophandel Dansles JOHN STOL KEIRSGIETER ZN. BALANS-OPRUIMING taJ.HSchous Pleidooi voor tramtunnel in Rotterdam Geheim overleg tussen Peking en Formosa? De „IJmuider Snackbar" Luidsprekers Modelslagerij B. PIET RECLAME 7 Elisabeth Andersen speelt titelrol in een nieuw stuk van Ary den Hertog Tewaterlating van nieuwe trawler Auto over de kop in de Kennemerlaan In 1955 redde de KNZHRM 83 schipbreukelingen Automobilist aangereden en daarna door passerende auto's overreden Cerammers willen terug naar Indonesië Luitenant gedood door schot uit eigen pistool Kosten geraamd op f 30 miljoen President van Uruguay wil duelleren met opposant Britse generaal maakt op eigen gelegenheid reis naar Peking Noodseinen van Poolse vluchtelingen Grootste grottencomnlex tóch niet in Amerika Proeven met pseudo-medicijnen TYPEN 10-vingersysteem (Nieuwe machines) STENO Ned., Frans, Duits, Engels HANDELSCORRESPONDENTIE Ned., Frans, Duits, Engels CONVERSATIE Frans, Duits, Engels BOEKHOUDEN Praktijk Diploma Tientallen adverteerders bewijzen u, door hun regelmatig adverteren in ons blad, dat daarin de weg ligt om uw omzet te vergroten. DINSDAG 3 JANUARI 1956 19 De Haagse Comedie is het nieuwe jaar begonnen met de première van een Neder lands stuk, te weten „Sybrech Willems dochter" door Ary den Hertog, een her schrijving naar aanwijzingen van regis seur Paul Steenbergen van diens „Heksen proces" van 1954, dat met de Van der Viesprijs werd bekroond. Aan dezelfde stof, die hem blijkbaar danig fascineert, heeft hij tien jaar geleden reeds een roman gewijd. Ter inleiding zegt hij trouwens, dat de aan het spel ten grondslag liggende historische feiten „samen een boeiend en bijna onwaarschijnlijk levensverhaal vor men". Het is de geschiedenis van de in de titel genoemde Amsterdamse koopmansvrouw, die het van waardin in de havenstad Ber gen tot invloedrijke raadgeefster bracht van Christiaan, koning van Denemarken, Noorwegen en Zweden, in welk spel om de macht aanvankelijk haar mooie doch ter Duveke een belangrijke troef was. Na de dood van deze vorstelijke minnares wist zij echter haar hoge positie te behouden en zelfs te versterken door zich in aan zienlijke ambten te laten benoemen. Van daaruit voerde zij, geleid door de Holland se drang naar burgervrijheid, een felle strijd tegen de corruptie van en uitbuiting door adel en geestelijkheid. Met wat wij thans haar democratische beginselen zou den noemen, kweekte zij bittere vijanden in deze feodale maatschappij. De onder gang van haar en haar koninklijke be schermer werd verhaast door de medewer king aan de opstand van de boerenbevol king, die nog niet rijp was voor zelfstan digheid. De door haar opgestelde wetten werden in het openbaar verbrand, evenals haar stoffelijk overschot, nadat de hoge raad van Mechelen haar na haar vlucht naar de Nederlanden tot de dood aan de galg had veroordeeld. Den Hertog heeft met bekwame en in het vak van toneelschrijven geoefende hand deze interessante „vreemde historie" bewerkt tot een dramatische kroniek in veertien tafrelen, die in ieder geval de kwaliteit van duidelijkheid vertoont. Hij is een goed en onderhoudend verteller, zich nergens buiten de grenzen van zijn bescheiden vermogens wagend. Een nadeel van de gevolgde methode vind ik, dat er veel aandacht valt op détails van de uiter lijke gang van zaken en te weinig op het wezenlijke, 'op de diepere beweegredenen en achtergronden. Het blijft een kleurig, overzichtelijk, maar oppervlakkig relaas - een aaneenschakeling van generaliserende hoofdstukken. Het beeld van het verleden wordt nergens doorgelicht, men blijft er tegenaan kijken. Te duidelijker valt deze tekortkoming op door de introductie van zo'n Shakespeariaanse figuur als de gewe zen nar Niels Mule, die zijn in geestig- bespiegelende vorm gewikkelde waarheden van tijd tot tijd blijft lanceren, als waar schuwingen of als voorboden. De karakters zijn in de omschrijvingen blijven steken. In beslissende scènes schiet het taalge bruik qua dichterlijke indringendheid te kort, speciaal wat betreft de emotionele geladenheid. Voortreffelijke dialogen daarentegen schreef Den Hertog voor de diplomatieke gesprekken, met als hoogte punt het vijfde tafreel, dat door Joris Diels en Gijsbert Tersteeg perfect werd gerea liseerd. Toch geloof ik, dat de Haagse Comedie wel plezier van deze opvoering zal bele ven. Vooral het gedeelte voor de pauze houdt de levendige belangstelling van de toeschouwers gaande en een groot deel van het publiek is nu eenmaal „dol" op zulke geschiedkundige stukken, waarin het liefdeleven ten hove een voorname plaats inneemt en voor de pikante noot zorgt. De gemakkelijk te verwisselen decors van Wim Vesseur sluiten, zonder in goedkope concessies te vervallen, precies aan bij deze smaak. De muziek van Jurriaan An- driessen, door leden van de Koninklijke Militaire Kapel gespeeld en langs mechani sche weg ten gehore gebracht, leek mij ta melijk overbodig. De ouderwetse land kaart met daarop geprojecteerde jaartal len deed op behulpzame wijze dienst als voordoek: men behoefde nu niet steeds in het programma te kijken om te weten wanneer men waar is. Er is nog een goede reden om deze voorstelling te gaan zien: het voorbeeldige spel van Elisabeth Andersen in de titelrol. Met sobere middelen wist deze begaafde actrice, ondanks de geringe mogelijkheden tot opbouw, deze wonderlijke figuur vol doende werkelijkheid te verlenen: schran der en kordaat, met een stug masker, be zorgd en vastberaden. Van toon was haar vertolking volmaakt, van plastiek niet min der. Zij groeide soms boven de stof uit. Men zou meer willen weten van wat er in haar omgaat. Maar op dat punt laat de schrijver haar in de steek, zoals hij ook de liefde tussen de koning en Duveke te glo baal heeft aangeduid. Overigens waren dit twee verdienstelijke rollen van Coen Flink en Annet Nieuwenhuyzen, van eerstge noemde vooral in de latere scènes. Ook hier gold echter als eerste zorg binnen het schema der wat simplistische tegenstellin gen te passen. Luc Lutz was de secretaris met zijn zangerige narrenwijsheid, Johan Valk een rondborstige bierbrouwer en trouwe vriend, Pim Dikkers een schurk achtige slotvoogd, Frans Vorstman een de gelijke koopman, Carl van der Plas een Op 7 januari wordt op de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge een voor rekening van de rederij Ouwehands Ha ring- en Zeevishandel te Katwijk gebouw de trawler, de KW. 122 te water gelaten. De doopplechtigheid geschiedt door de echtgenote van de direc'. :ur der rederij, mevrouw D. Ouwehand. De hoofdafmetingen bedragen lengte 40,50, breedte 7 en holte 3,80 meter. Het achterste gedeelte van het visruim wordt automatisch gekoeld. Er zijn koud en warm stromend water, douches en centrale ver warming aan boord. Er is accommodatie voor een bemanning van 20 koppen. Het eerste vaartuig, dat op de nieuwe 70 meter lange dwarshelling van de scheepswerf „De Dageraad" in januari op stapel wordt gezet, is een trawler voor rekening van de rederij „Medar.-Batavia" te IJmuiden. Dit vaartuig krijgt een enigszins andere vorm dan de vorige voor deze rederij, die eveneens bij „De Dageraad" is gebouwd. De bouw van het visserij-inspectievaar tuig „Antonie van Leeuwenhoek" die ook bij „De Dageraad" geschiedt, vordert snel. Men hoopt dit vaartuig in de tweede helft van januari te kunnen voltooien. Elisabeth Andersen in de titelrol van „Sybrech Willemsdochter" door Ary den Hertog. opvliegende feodale landrechter, Jan van der Linden een listige bischop en Do van Stek tenslotte een lieve koninklijke echtge note in het kraambed. Aan deze opsomming bemerkt men het verder wel: alle elementen voor een „schil derachtig" verhaal in episoden met gege ven grootheden zijn aanwezig. Paul Steen bergen die er geen dimensie van beteke nis aan kón toevoegen heeft een zorg vuldig opgebouwde, evenwichtige verto ning zonder hoogtepunten en zonder inzin kingen opgeleverd. De auteur kan hem dankbaar zijn voor dit dienstbetoon. DAVID KONING Vanmorgen omstreeks half negein stak een 16-jarig meisje onverhoeds per fiets achter een paar wielrijders om de Kenne merlaan over ter hoogte van de manufac turenzaak van De Ruyter. Een auto, waar van de bestuurder haar wilde ontwijken, sloeg door de bruuske beweging over de kop, maar het meisje werd toch nog licht gewond. De chauffeur kwam met de hevige schrik vrij; zijn waigen werd vrij ernstig beschadigd. Vijftig maal zijn de reddingstations van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij in 1955 langs de Ne derlandse kust in actie geweest om hulp te bieden aan in nood verkerende schepen en vliegtuigen. In totaal zijn 83 schipbreuke lingen behouden aan wal gebracht, waar door het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de K.N.Z.H.R.M. in 1824 is gestegen tot 7910. Men heeft vorig jaar diensten verleend aan vaartuigen varende onder de Belgi sche, Deense, Duitse, Engelse, Finse, Ita liaanse en Nederlandse vlag. 0»j de Rotterdamseweg te Rijswijk is maandagavond om 7.15 uur een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 32-jarige C. Z. uit Delft het leven heeft gekost. Z. had motorpech gekregen en trachtte zijn auto over de weg voort te duwen. Hij liep links van de wagen, terwijl aan de andere zijde de heer P.S. uit Delft behulp zaam was. Z. werd tijdens het duwen door een passerende auto, bestuurd door A. H. N. uit Delft, aangereden en op de weg ge slingerd. Men probeerde de naderende auto's nog te waarschuwen, maar kon niet verhinderen dat nog enige wagens over Z. reden. Geneeskundige hulp, welke spoedig ter plaatse was, kon niet meer baten. Het stof felijk overschot is overgebracht naar de algemene begraafplaats aan de Kleiweg te Rijswijk. In de hedenmiddag in de Lakenhal te Leiden gehouden nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland heeft de voorzitter de heer T. M. H. van Waveren de gasten welkom geheten en een verslag gegeven van de werkzaamheden der kamer in het jaar 1955. Hij merkte op, dat de vertegen woordigers van alle belangengroepen in het rayon het op prijs stellen elkander in het begin van het jaar te ontmoeten onder auspiciën van de kamer. De werkzaamheden betroffen grote ac tiviteiten op allerlei gebied. Vele jaren heeft de kamer gestreden voor een goede samenwerking tussen landbouw en in dustrie om de klei-afgravingen tot beider voordeel te doen strekken. Ir. Kuipéri van de Cultuurtechnische dienst voor Zuid- Holland is een actie begonnen om ruil verkavelingen in de kleipolders langs de Oude Rijn tot stand te brengen. Daarbij zal het mogelijk zijn de voor de landbouw schadelijke klei volledig af te voeren en het polderpeil aan de nieuwe situatie aan te passen. Ten aanzien van de kalkzandsteen- industrie wordt nog steeds naar een defini tieve oplossing gezocht. Het is onjuist deze industrie haar eigen grondstof te onthou den. Men vraagt, indien er voor de be volking van Noordwijkerhout een tekort aan bloembollengrond en tuinland is, of in dit opzicht niet elders kan worden voor zien. Getracht zal moeten worden een op lossing te vinden die allen zal bevredigen. Een ander punt, waarmede de kamer zich ernstig heeft bezig gehouden, is de verkeerssituatie in en om Leiden. De weg nummer 4a beoosten Leiden, welke het verkeer van Ypenburg naar de Haarlem mermeer zal leiden, is in uitvoering. Lei den zal, via een nieuwe Lammenschans- brug, op deze weg een goede aansluiting krijgen, zodat de omweg over 's-Graven- hage vermeden zal kunnen worden. Het grootste obstakel in deze omgeving is de spoorwegovergang bij De Vink. Deze moet mijns inziens verdwijnen. Het stationsprobleem te Leiden is tot een zeer gelukkige oplossing gekomen en het deed spreker veel genoegen te kunnen In Den Haag is onder leiding van de heer C. Wairata een vergadering gehouden van ex-KNIL-soldaten, afkomstig van het eiland Ceram thans verblijf houdende in Nederlandse woonoorden. In deze verga dering werd een verklaring opgesteld, waarin gezegd wordt, „dat ex-KNIL-sol daten uit Ceram hebben besloten hun wens om naar Indonesië te gaan, kenbaar te maken als gevolg van de overtuiging, dat zij hun land en volk niet langer kunnen opofferen aan een republiek Zuid-Moluk- ken, die heeft bewezen, niet levensvatbaar te zijn en alleen te zijn geproclameerd om de positie van enkele ontevreden intellec tuelen te handhaven. Deze Cerammers wensen naar Indonesië terug te keren ten einde als loyale Indonesische staatsbur gers mee te helpen aan de ontwikkeling van hun volk". De heer Wairata deelde mede, dat ter vergadering een veertigtal vertegenwoor digers van ongeveer 450 a 500 gezinnen van Cerammers aanwezig waren. De ove rige Ceramse gezinnen in Nederland, naar schatting een vijftigtal, hebben volgens de heer Wairata nog geen besluit genomen. De ter vergadering genomen besluiten zullen ter kennis worden gebracht van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, en de In donesische zaakgelastigde in Nederland. In het militaire kamp te De Lier is de 22-jarige reserve-luitenant A. P. W. L. Dubbeldam uit Amsterdam om het leven gekomen. Hij had zijn pistool ontladen, doch vermoedelijk een kogel over het hoofd gezien. Toen hij het pistool weer ter hand nam ging het wapen af. Luitenant Dubbel dam werd in het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk dood. constateren, dat de kwestie van de Kat- wijkse haven thans een gunstige wending schijnt te hebben genomen. Thans staat vast, dat de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een onderzoek hebben toegezegd naar de mogelijkheid om in Katwijk een zeehaven te maken. Streekplan bloembollenstreek Voorts is grote aandacht gewijd aan het arbeidsprobleem in de bloembollenstreek wegens de voorbereiding van een streek plan. Met belangstelling wordt uitgezien naar het rapport, dat het Economisch Technologisch Instituut en het Landbouw Economisch Instituut op verzoek van de gemeenten in de bloembollenstreek wordt opgesteld, zulks in nauw overleg met de provincie Zuid-Holland. De ondervoorzitter der kamer de heer C. F. Meerpoel heeft de middenstands problemen besproken en het lid der kamer ir. M. C. de Jong sprak over industriële vraagstukken. B. en W. van Rotterdam hebben een rap port ontvangen, waarin het college in over weging wordt gegeven zo spoedig mogel- lijk een principe-uitspraak te doen over de wenselijkheid, om door middel van een tramtunnel onder de Nieuwe Maas de tramnetten van rechter- en linkeroever te verbinden. Het rapport is ondertekend door de hoofddirecteur van de dienst van Ge meentewerken, de directeur van Stads ontwikkeling en de directeur van de Rot terdamse Electrische Tram. De noderteke- naars verzoeken om een opdracht tot uit werking der plannen, het opstellen van een begroting en aanvraag van de benodigde kredieten. De eindconclusie van het rapport is: ge zien de onzekerheid met betrekking tot de economische, verkeerstechnische en sociale belang van de tramtunnel is een zo snel mogelijke bouw van een dergelijke tunnel, onafhankelijk van de nieuwe Willems- verbindinig noodzakelijk. De geraamde kos ten bedragen 35 miljoen gulden en deze zijn, gezien ook de besparingen in het be lang van de ontwikkeling van Rotterdam, ten volle verantwoord. Het plan verkeert in een gevorderd stadium van voorbereiding en de tunnel zal, wanneer spoedig tot de bouw besloten zou worden en zich geen bij zondere tegenslagen voordoen, omstreeks 1960 gereed zijn. In 1958 zal de Maastunnel, zo staat in het rapport te lezen, op de spitsuren vele verkeersstremmingen hebben, die in de daarop volgende jaren in snel tempo zullen toenemen. De economische verliezen d'ie hieruit ontstaan kunnen voor de jaren 1959 tot en met 1963 becijferd worden op ten minste 30 miljoen gulden. Prioriteit van de nieuwe Willemsverbinding zou het einde kunnen betekenen van het openbare ver voer tussen noord en zuid, aldus het rap port, waarin ook nog een aantal voordelen worden opgesomd van een snelle bouw. MONTEVIDEO (United Press) Presi dent Luis Battle Berres van Uruguay heeft de uitdaging van een politieke tegen stander om met hem te duelleren, aange nomen. De president heeft het hoofd van zijn militaire huis, kolonel Mussio, en het parlementslid Abdala gevraagd als zijn secondanten op te treden. De uitdager is Washington Guadelupe, redacteur van de krant El Nacional, vol gens wie president Berres een reis naar de Verenigde Staten heeft gemaakt „om zijn persoonlijke belangen te bevorderen". De president heeft daarop in zijn dagblad Accion verklaard dat El Nacional er „ver achtelijke journalistieke methoden op na houdt. Daarop volgde de uitdaging van Guadelupe. Een „ereraad" moet beslissen of het duel zal doorgaan. LONDEN (United Press) Volgens het Britse Labourblad Daily Herald zijn enige weken geleden geheime onderhandelingen tussen Tsjang Kai Tsjek en Peking be gonnen. De Daily Herald oppert de moge lijkheid dat vredesbesprekingen aan de gang zijn. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zegt niets over onder handelingen te weten. In officiële kringen zegt men weinig geloof aan het bericht te hechten, maar ingelichte diplomatieke kringen sluiten de mogelijkheid van een rechtstreekse stap tussen de Chinese na tionalisten en Peking niet uit. Volgens deze kringen heeft premier Tsjoe En Lai van communistisch China te verstaan gegeven dat hij bereid is het Chinese probleem met de nationalisten op te lossen. Tsjoe zou die informele suggestie op de conferentie van Bandung hebben gedaan tegenover premier Mohammed Ali van Pakistan. Generaal Morris A. Cohen, een Brit die een groot vriend van de Chinese natio nalisten is geweest en die in hun dienst heeft gestaan, is onlangs uit Londen naar Peking vertrokken. „Generaal Mah", een bekende figuur in de Chinese politiek vóór de communisten aan de macht kwamen, heeft voor zijn vertrek tegenover vrienden laten doorschemeren dat hij een „oplos sing" weet. Er zijn geen betrouwbare bron nen beschikbaar die kunnen vertellen wat de generaal heeft bewogen naar Peking te gaan. Volgens de Daily Herald is hij via Hongkong naar Peking gereisd, na Tsjangs hoofdkwartier op Formosa bezocht te heb ben. Volgens de Daily Herald heeft Cohen gezegd dat zijn reis gemaakt werd met medeweten van de nationalisten en op uit nodiging van Peking. Avonturier Cohen is destijds lijfwacht en raadsman van dr. Soen Yat Sen, de stichter van het moderne China, geweest. Hij leidde een buitengewoon avontuurlijk leven zeer tot ongenoegen van zijn godvruchtige vader, die meende, dat zijn zoon voor galg en rad opgroeide. Hij werd tenslotte een groot man achter de schermen bij de bank van China. Hij deed een communistische staats greep in 1928 mislukken en kreeg van de Joenan, het toenmalige Chinese parlement, de titel van generaal. Zijn andere naam „twee pistolen-Cohen" dankte hij aan het verhaal, dat hij twee muntstukken tegelijkertijd in de lucht kon werpen om ze daar met een schot uit een pistool in de linker- en een in de rechterhand kapot te schieten. Hij zuiverde de wateren rond Hongkong van Chinese piraten en bracht bij de inval van de Japanners in China madame Soen, de weduwe van de president, naar het veilige Chinese binnenland. LONDEN (United Press). Een Poolse zeekapitein heeft het mysterie opgelost van een radionoodsein, dat op 3 mei door een kleine Poolse vissersboot werd uitge zonden. Op die dag vingen de radiosta tions opeens deze boodschap op: „in groot gevaar. Positie: -breedte 59 noord, lengte 2 oost. Snelheid 9 knopen. Koers zuidwest. Ik ga naar Peterhead. Stuur mij een vlieg tuig of vaartuig met grote snelheid". Daarop was alles stil. Thans heeft de kapitein van de 3.337 tons „Morska Wola", een Pools schip, verteld wat er gebeurd is. Drie man aan boord van een klein vis sersvaartuig, de „Cietrzew" hadden ge poogd te'ontsnappen. „Ze moeten dronken geweest zijn", aldus de kapitein van de „Morska Wola", Stanislaw Lehr. „Het was even voor 10 uur. Als ze wilden ontvluch ten, waarom dan naar Schotland, dat 200 mijl weg was, terwijl we maar 60 mijl van de Noorse kust af waren?" Het kleine scheepje behoorde tot een groep Poolse vaartuigen dat de „Morska Wola" begeleidde. Toen de „Cietrzew" op de vlucht sloeg, was het moederschip er zo snel mogelijk achteraan gegaan. Nadat de vluchtelingen waren ingehaald, werden ze in een ander vissersschip naar Polen te ruggestuurd. „Ik geloof dat ze onder ar rest waren", aldus Lehr. Hij stelde de zaak als een dronkemansstreek voor. „De man nen kenden geen Engels en wisten niet wat ze seinden". LUZERN (United Press). De bekende Zwitserse speleoloog dr. Alfred Boegli, we tenschappelijk leider van Zwitserse grot- tenexpedities, heeft een einde gemaakt aan de Amerikaanse droom, dat de Verenigde Staten ook op het gebied' van grotten het grootste complex ter wereld hebben. Vorige week hebben Amerikaanse ge leerden namelijk beweerd, dat het Floyd Collins kristaigrottencomplex in Ken tucky, dat zich uitstrekt over een afstand van 32 mijl, het grootste tot dusver beken de grottencomplex ter wereld was. Dit is echter een zeer tijdelijk „record" gebleken, want dr. Boegli heeft nu mee gedeeld, dat Zwitserse speleologen tijdens de laatste expeditie in de Hoellochgrotten, die op 30 december 1955 eindigde, hebben vastgesteld, dat dit complex zich uitstrekt over een afstand van 58 kilometer (36.25 mijl), waarmee de Hoellochgrotten dus weer de uitgestrektste ter wereld zijn ge worden. NEW YORK (ANP). Dr. Henry K. Beecher van „Harvard Medical School" heeft bij meer dan duizend patiënten proe ven genomen met schijnmedicijnen me dicamenten die geen actieve bestanddelen bevatten. In alle gevallen waren evenwel zowel patiënten als verpleegsters er van overtuigd, dat „echte" middelen werden toegediend. Dr. Beecher schrijft in het „Journal of the American Medical Association", dat in gemiddeld 35 percent van de gevallen het schijnmiddel een genezend effect had. Hij schrijft dit toe aan het psychische vermo gen van de mens om bij zichzelf fysieke veranderingen te bewerkstelligen. De in vloed bleek het opvallendst waar de nood het grootst was. Verder is het opgevallen, dat bepaalde bijverschijnselen, zoals misselijkheid, diarree, hoofdpijn, uitslag, geestelijke ver warring en sufheid, zich in even grote mate voordeden als bij het echte middel. Met droefheid geven wij u kennis dat nog geheel onverwachts is overleden mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, be- huwdvader, broeder, be- huwdbroeder, grootvader, overgrootvader en oom JAN LOUIS VAN EIJK in de ouderdom van 69 jaar. IJmuiden, 2 jan. 1956. Velserduinweg 211. IJmuiden: Joh. van Eijk- Roodbol Wed H. Dienaar van Eijk Amerika, New York: J. L. van Eijk en echtgenote Haarlem: W. Levering van Eijk H A. Levering IJmuiden: G. van Eijk M. E. van Eijk- van der Vliet Kleinkinderen en achterkleinkind De teraardebestelling zal plaats vinden donderdag 5 januari a.s op de alg. begraafplaats De Biezen te Santpoort des n.m. 1.15 uur. Vertrek van het sterfhuis 12.45 uur. Hiermede vervullen wij de droevige plicht u in kennis te stellen met het overlijden van onze ge liefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader FREDERICUS KRAS echtgenoot van Neeltje Kras-Schilder Hij overleed na een lang durig doch geduldig ge dragen lijden. Meerdere malen gesterkt door de genademiddelen der H. kerk, in de ouderdom van bijna 82 jaren. Uit aller naam: N. Kras-Schilder. IJmuiden, 2 jan. 1956. Schoolstraat 17. De H. Uitvaartmis zal plaats hebben op donder dag 5 januari a.s. des v.m. 9.30 uur in de parochie kerk van de H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. INLICHTINGENBUREAU VOOR GESLACHTSKUNDE Dr. I Rutgershuis Creutzbergl. 166, Beverwijk. Spreekuren voor geboortere geling elke 2e, 3e en 4e dins dag van de maand 19 tot 21 u. Heden is van mij heen gegaan mijn innig gelief de moeder, mevrouw ANTJE ERIKS weduwe van de heer K. van Tuyl in de ouderdom van 75 jaar. Haar diepbedroefde dochter Th. van Tuyl. IJmuiden-O., 1 jan. 1956. Paulus Potterstraat 1. De teraardebestelling zal plaats hebben donderdag 5 januari a.s. om 11 uur op de begraafplaats te Koog aan de Zaan. levensmiddelenbedrijf en melkhandel VELSERDUINWEG 231 wenst cliëntèle een geze gend 1956. Bik en Arnoldkade 43-44 IJmuiden wenst cliënten, vrienden en bekenden voorspoedig 1956. CULTUREEL CENTRUM MOERBERGPLANTSOEN 22 - IJMUIDEN Inlichtingen dagelijks onder no. K 250024252 of mondeling iedere woensdag tussen 710 uur aan het lesgebouw. NIETS VERKOPEN! Eerst VELLEMAN roepen Wij taxeren gratis voor U, zonder verplichtingen. Tel. 14637 K 2500. BIJLESSEN AANGEB. wis-, schei- en natuurkunde. Bil lijke condities. Br. L 4951. GARAGERUIMTE te huur gevr. Adres bur. v. d. blad. DEKENS OVERTREKKEN in elke gewenste kleur met prachtige zijde en satinet. Textielhandel J. H. Oester- holt, Driehuizerkerkweg 94, Driehuis. Tel 5084 VERLOREN: gouden ket tinkje .vrijdagavond, omtrek Wilhelminakade, L. Nieuw- straat, Marktplein. Terug te bez. tegen beloning Wilhel minakade 86 rood. VERLOREN 20 dec. gouden armbandhorloge, aandenken. Tegen beloning terug te brengen bij H. Jansen, Groe- neweg 5. Aan komen lopen een ROOD WITTE POES. Terug halen bij Schreuder, Hunzestr. 28. Agb. gelegen aan zonzijde gemeub. ZIT-SL.KAMER v. heer of dame, zonder of ged. pension, stromend water. Tel. aanwezig. Brieven L 4954. COSTUUMS regenjassen, re genmantels, demi's winter mantels, mantelcostuums f 10 maandelijks. Schrijf aan Super Standing, Statenlaan 41, Arnhem. Kleur en maat vermelden. Ruilen: mooi VRIJ HUIS v. flat met flinke keuken en 3 slaapkamers. Adres: Alexan der Bellstraat 15, IJm. RUILEN: HUISJE te Velsen voor ander huis te IJmuiden of Santpoort. Brieven L 4952. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. Te koop gevr.: PIANOLA of STUDIEPIANO. Dekker, Spoorstraat 5, Alkmaar Te koop, als nieuw, prima onderh. old finish HUIS- KAM.-AMEUBLEM. compl m dressoir en theemeubel Inl. Da Costalaan 42, Drie huis. BINNENKORT AANVANG NIEUWE CURSUSSEN „SNELPRIVéLES" op elk uur. Inschrijving dagelijks Julianakade 6, Telefoon 4733 Machinefabriek wenst cliëntelen en bekenden een voorspoedig 1956 SIRENENSTRAAT 14 1 pond GEHAKT HALF OM HALF0.95 2 pond1.80 1 pond SPEK f 1.10, 2 pond f 2.- 3 pond VARKENSKLUIVEN1.— 1 pond RAUWF ROOKWORST 1.60 V, Pd METWORST en V, pd LEVERWORST f 1.— V, Pd BLOEDWORST en V, pd METWORST f 1.— Extra voordelige aanbiedingen in onze BABY- EN KLEUTERTEXTIEL-AFDELIN Tijdens de uitverkoopmaand OP ALLE TEXTIEL 10—20% KORTIN Oude Groenmarkt 16-14 i Haarlem-Tel. 11266 CK250O) SS KINDERWAGEN te koop, laag model f 40. Merwedestr. no. 94. TE KOOP: Jawa motor 150 c.c. 3500 km. gel. en prima leren jas en valhelm. Kom passtraat 7. Te koop: ELECTRO LUX KOELKAST, 40 1. inh. Prijs f 150. Brieven L 4953. WIJ VRAGEN: GEHUWDE DAMES eventueel gedurende halve dagen. WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3